Ambtenaar benadeelde in Lisse speeltuin Marijke Doorman nooit door Japan uitgenodigd BMW 700 verschijnt nu als sportcoupê Tsjombe doet beroep op Kongolese bevolking Periode van Mengelberg is teruggekeerd Zonneschijn in Europa's economische leven Neger: Russen zeggen dat wij apen zijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Raad praatte niet lang TAE GEMEENTERAADSVERGADERING van Lisse heeft maandagavond geen schokkend nieuws gegeven. Bij het punt ingekomen stukken en mededelingen was een bezwaar van de zijde van Ged. Staten subsidie te verlenen aan de chr. kweekschool voor kleuteronderwijzeressen, aangezien dit college van oordeel is, dat, nu het kleuteronderwijs rijkszaak is gewor den, subsidie niet meer op zijn plaats is. De heer Montagne (a.r.) kwam hiertegen op en wees er op, dat de raad van Haarlem wel subsidie verleen de en hij vond dat de raad van Lisse dit ook kon doen, omdat deze school in korte tijd niet minder dan zes kleuteronderwijzeressen uit Lisse afle verde. De voorzitter zei, dat het advies van B. en W. (dat eveneens afwij zend luidde) is gebaseerd op een vroeger genomen raadsbesluit terzake van het verlenen van subsidie. Op verzoek van de heer Montagne zullen B. en W. de zaak nog eens onderzoeken waarvoor hij dankbaar was. De di' se gemeentelijke rekeningen door de commissie onder zocht. De heer Montagne, zelf commissie lid, vroeg wat eigenlijk de bedoeling is van dit onderzoek. De accountants on derzoeken de rechtmatigheid, blijft voor de commissie over de doelmatigheid te onderzoeken. Maar het is ten enenmale onmogelijk om in zegge één avond deze zaak grondig te onderzoeken. Naar aan leiding van deze rekeningen vroeg hij, of de dienst van bedrijven wat de tech nische zijde betreft achterstand heeft en onderbezet is. Geeft ziekte kans op over spanning of ziekte van anderen? Voorts gaf het nazien hem de opmerking in de mond hoe B. en W. een grondprijs kunnen vaststellen, wanneer het college zelf in een rapport zegt, dat de kostprijs niet precies kan worden nagegaan. De voorzitter antwoordde, dat er bij het bureau van openbare bedrijven ziekte en achterstand is. maar ook onderbezet ting, zodat B. en W. wel overwegen nieu we krachten aan te stellen wegens het steeds toenemen der werkzaamheden hii een groeiende gemeente. De grote moei lijkheid is, deze nieuwe krachten te plaat sen, doch er zal, op welke wijze dan ook, plaats moeten worden gevonden. Wat de kostprijs en de verkoopsprijs van grond betreft, merkte de voorzitter op, dat ten aanzien van de kostprijs al tijd schommelende tendenzen aanwezig zijn. De vastgestelde verkoopsprijs valt de ene keer iets mee. de andere keer iets tegen. De heer P. van Leeuwen (PvdA) wilde nu wel eens een stukje „oud zeer" uit de weg ruimen. Er is nu al enkele jaren een kwestie over een lopende rekening van werkzaamheden der gemeente voor rekening van de speeltuinvereniging Ma rijke. De in deze rekening genoemde be dragen worden door de speeltuinvereni ging betwist wat de grootte der bedragen betreft en van de zijde van de centrale boekhouding komt er maar geen duide lijke verklaring betreffende de cijfers der rekening. De heer Van Leeuwen wil hier maar eens een eind aan maken en zo dit administratief mogelijk is. de post voor 1958 als „oninbaar" afschrijven of dit een later jaar doen. De voorzitter zei, dat hier nog een ander feit meespeelt. Er is iemand die de vereniging heeft benadeeld. Deze persoon ls In dienst van de gemeente Het bestuur van Marijke wil het bedrag waardoor Marijke is benadeeld vla de gemeente (b(j wie betrokkene ln dienst ls) terugvorderen. Op voorstellen van de zfjde van B. en W. gaat betrokkene niet ln en stelt andere dingen voor die niet acceptabel zijn. B. en W. willen zelf nu ook kort en goed aan deze af faire een eind maken en de post op de rekening 1961 als oninbaar afschreven, waarmede de heer Van Leeuwen (ook blijkbaar de gehele raad) akkoord ging. Brandje in Leidse kelder door weggeworpen peuk Waarschijnlijk doordat een voorbijgan ger een brandend sigarettepeukje door het gaas van het kelderraam had ge worpen, ls gisteravond omstreeks 8 uur brand uitgebroken in de kelder van een perceel aan de Charlotte de Bourbonhof te Leiden. Twee koffers, enige kleding stukken en twee kabels van de telefoon verbrandden. De brandweer bluste de zaak met een nevelspuit. Inbraak in salonboot Avifauna te Leiden Tussen 3 en 5 september is ingebroken in de salonboot Avifauna, gelegen aan de Oude Singel nabij De Lakenhal te Lei den. Er werd uit de bovenste salon een bandrecorder ontvreemd. Bedrijfsongeval bij H.C.W. De 56-jarige aanpikker E. J. Hillebrand, werkzaam bij de Hollandsche Construc tie Werkplaatsen aan de Zoeterwoudse- weg te Leiden en wonend aan de Schel penkade. is gisterochtend om kwart over 8 getroffen door een losschietende ijzeren haak van een heiïnstallatie. Hij liep een kaakfractuur en een lichte hersenschud ding op. Diverse schoolbesturen vroegen en kre gen gelden voor het aanschaffen van meubelen en gordijnen. Er was ook een verzoek om aanschaf van een schrijf machine. De heer Montagne (AR) was niet tegen het aanschaffen van deze schrijfmachine, maar vroeg wel waar we heen gaan als iets, wat men graag wil hebben en ook goed kan worden ge bruikt, op deze wijze wordt geargumen teerd. Dan is er altijd wel een argument te vinden voor allerlei andere dingen. Daarnp zei mevr. van den Meerendonck (KVP) dat zeker meer nieuwe dingen zullen worden gevraagd, aangezien de vernieuwing steeds voortgaat. De voor zitter zeide, dat de ene school de an dere volgt in het vragen en vindt dit ook niet zo erg, daar hij er van over tuigd is, dat de schoolbesturen er geen misbruik van maken. Men heeft zeer beslist begrip voor de financiële conse quenties. De schrijfmachine komt er met goedvinden van allen. Pr ijs-bepaling Met algemene stemmen besloot men de Geref. Ulo-school met een leslokaal uit te breiden. Het aangaan van een geldlening tot dekking van een gedeelte van de vlottende schuld werd eveneens goedgekeurd. Er wordt 120.000 geleend, terwijl de vlottende schuld 950.000 is. Aan het Comité Bloemencorso werd een extra subsidie toegekend van 395,17 het bedrag dat men als vermakelijkheidsbe lasting aan de gemeente afdroeg. De heer Van Leeuwen (PvdA) vroeg waar de prijs blijft die gemeente met het corso ieder jaar in de wacht sleept. De voor zitter deelde mee, dat de geldprijs in de gemeentekas vloeit. Er is bij B. en W. ook wel eens gedacht de prijs in de per soneelskas te storten, aangezien het per soneel de corsowagen steeds opbouwt, maar sinds enkele jaren bestaat er geen personeelsvereniging meer, omdat ver schil van gevoelen aanwezig was over principiële zaken. B. en W. zullen de zaken nog eens bekijken. Wel werd voor het secretaris-personeel een St. Nicolaas- feest georganiseerd. Het uitbetalen van overuren voor het werken aan de corso wagen vond de voorzitter iets uit den boze. Laat men dit blijven doen met alle liefde van het hart. Het verzoek van het bestuur van het Prot. Chr. Bejaardencentrum het te ga randeren bedrag met twee ton te ver hogen werd als hamerpunt zonder een woord discussie goedgekeurd. BU de vaststelling van verschillende delen van het uitbreidingsplan bleek, dat het bedrijf van de fa. Beelen op de Grachtweg ln moeilijkheden zal ko men, terwijl men toch het veld zal moeten ruimen. Desgevraagd deelde de voorzitter mede, dat zeker naar een goede oplossing zal worden gezocht. De heer Montagne zou het jammer vinden wanneer men dit bedrijf en andere he drijven zou moeten missen, waarmede de voorzitter het roerend eens was. Er blijken reeds diepgaande besprekingen gaande te zijn. Zo zal ook worden ge tracht voor de fa. Schrama een goede oplossing te vinden voor een goed per ceel grond voor het stichten van een nieuw gebouw bü deze grossierderij. „We moeten zien te houden wat we aan industrie hebben", zei de heer Mon tagne. en weer was de voorzitter het Aan de r.k. coöperatie Onderling Be lang werd een perceel grond verkocht bij Halfweg Voor een opslagloods voor brandstoffen. Ged. Staten waren tegen het geplande industrieterrein bij de Eer ste Poellaan. Men vond dat de villawijk in het gedrang zou komen, doch de voorzitter zei, dat men het uitbreidings plan zo wil wijzigen, dat ie villawijk meer oostwaarts (Poelpolder) wordt ont wikkeld. Allen hiermede akkoord. Na een ongebruikte rondvraag ging de raad nog even in een onderling gesprek over om de wijze van behandeling van de gemeentebegroting 1961 vast te stellen. Aanrijding Maandagmorgen tegen 9 uur wilde de heer W. K. van de PTT met een bestel wagen van deze dienst naar het andere weggedeelte uitwijken, doch hij lette niet op een naderende vrachtauto me' oplegger, waardoor een botsing ontstond, die nogal wat materiële schade veroor- Spel van korf en bal Mielnkte start van competitie door veel regen De start van de C.K.B.-competltie is niet bepaald succesvol geweest en viel letterlijk in het water. De resultaten van het uitgebreide programma zijn dan ook op de vingers van één hand te tel len. Slechts twee wedstrijden werden geheel uitgespeeld. Overigens was het zeer verstandig om de veelal juist op geknapte terreinen te sparen. Ten slotte zal de regen wel eens ophouden! In de hoofdklasse West duurde alleen Kinderdijk—VES 2X45 min. Een door de omstandigheden weinig zeggende partij waardoor Kinderdijk er met een 37 nederlaag eervol afkwam. Ook Pernix speelde zijn partij tegen Merwede, maar die.was van korte duur. De oranjekragen waren actief en ver dedigden vrij solide. Op het tamelijk goede terrein wist Henk v. d. Vegte Pernix na een kwartier een 1—0 voor sprong te geven. Pas na geruime tijd verhoogde Nel van Dalsen de score tot 2—0. Vlak voor de thee werd het 3—0 door Ohris Siemons. De rust bracht overvloedige regen. Er werd nog vijf minuten gespeeld, waarin Peter van Duyn de stand nog op 4—0 bracht. Scheidsrechter Broekstra floot toen heel verstandig voortijdig het einde, want het veld begon bepaald gevaarlijk glad te worden. Pernix liet geen ongunstige indruk achter, maar een juiste beoordeling kan men onder deze omstandigheden beter even opschorten. De drie andere wed strijden werden afgelast. Van het front in IA valt in het geheel niets te melden. In 2A werd DSVP- Velocitas in de rust gestaakt bij de stand 1—1. Dat gebeurde precies hetzelfde bij Excelsior 3—DES 3 in 2B, maar hier was de stand 1-0 In 3A en 4A bleven de resultaten geheel in de regen steken. Bij de junioren was er één geheel uit gespeelde wedstrijd. In afd. A won Per nix A met 6—1 van Velocitas A. Een onverwacht grote uitslag. Van alle wed strijden, die in de rust of later zijn ge staakt. wordt de uitslag voorlopig aan getekend. Als de eindstanden dat noodzakelijk maken zal worden beslist of deze wed strijden over- of uitgespeeld moeten worden. Uitslagen Hoofdkl. West: Kinderdijk—VES 37; Pernix—Merwede 40, gest. 5 min. na 2e' kl. ADSVP—Velocitas 1—1, in rust gestaakt. 2e kl. B: Excelsior 3DES 3 10, in rust gestaakt. Jun. A: Pernix A—Velocitas A 6—1. LEIDERDORP Verhoging beloning voor brandweerpersoneel B. en W. sto'ilen de raad voor de be loning voor het vrijwillig brandweerper soneel te verhogen. Uitgangspunt hierbij is het basisuurloon in het bouwbedrijf 1.60, waarbij dan nog een prestatie toeslag alsmede een risico-vergoeding (on der mieer voor noodzakelijk werkver zuim en eventuele klediogsohade) word't gevoegd. De voorgestelde nieuwe belo ning komt dan op f 3 voor de brandmees ter en f 2.50 voor de brandwachten. Kleuter verongelukt Gistermiddag omstreeks 12 uur is in de Dorpsstraat van Warmond een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan het ruim twee jaar oude dochtertje van de bloemistkneoht Jan Wassenaar, wo nende aan de naamloze, doodlopende dam naast kappensbedrijf Van Stijn. Het kind speelde voor het ouderlijk huis toen groentehandelaar M. van Dam verscheen om zijn klanten te bedienen. Hij haalde het kind nog even aan, dat vervolgens ongezien onder da auto moet zijn gekro pen. Het achterwiel ging over het hoofd je, toen de auto zich ln beweging zette. Dokter Walenkamp kon slechts de dood JAPAN heeft vliegkampschip Karei Doorman nooit uitgenodigd voor een bezoek en de inmiddels weer ingetrokken toestemming werd na zeer lange aar zeling en met tegenzin gegeven. Al dus verklaarde de Japanse minister van buitenlandse zaken Kosaka gis teravond. De minister gaf toe dat tot het intrek ken van de toestemming werd besloten onder bedreiging door Indonesië met het verbreken van de handelsbetrekkingen en het terugroepen van de ambassadeur in Tokio. Hij ontkende eohter pertinent dat de Japanse regering gezwicht is voor de druk van links of dat zij de betrekkingen met Indonesië belangrijker vindt dan die met Nederland. In fëite beschuldigde minister Kosaka Nederland ervan geprobeerd te hebben een bezoek van het vliegkampschip te forceren ondanks krachtige bezwaren van Japanse zijde. „De basis voor deze bezwaren en voor het afgelasten van het bezoek waren, niet het feit dat het schip Nederlands is,'maar dat het terug keerde van machtsvertoon in het door Nederland en Indonesië omstreden ge bied van Nieuw-Guinea." „De Indonesische regering was niet in staat de emoties van haar volk in deze kwestie in toom te houden, zo vervolgde de minister, Japan was daardoor tot de conclusie gekomen dat een zeer betreu renswaardige toestand zou kunnen ont staan in de Japans-Indonesische betrek kingen. Volgens de minister heeft Japan, on der de groeiende druk van Indonesië de Nederlandse regering herhaaldelijk ver zocht begrip te hebben voor de toestand en het initiatief te nemen om het ver- Nederlandse zoe^ tot toestemming voor een bezoek in te trekken. Op 3 september verzocht de Japanse regering de Nederlanders daarna het verzoek te willen uitstellen. Afscheid prof. Anenia van Eerste Kamer Zaterdag 17 september zal na de slui- ing van de zitting der Staten-Generaal >oor leden van de beide Kamers en van de regering in het gebouw der Eerste Kamer een ontvangst worden gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de nestor van de Eerste Kamer, de 88-jardge prof. mr. A- Anema, na een lidmaatschap 39 jaar. MOCHT NIET Een Zweedse visser sloeg zijn vrouw. Hij nam wat hem voor de hand kwam, namelijk een (leven de) paling. De rechter veroordeel de hem tot twintig gulden boete. Wegens dierenmishandeling. Mr. Van Rooy pleit voor zuiver grond en rivierwater De minister van sociale zaken en volks gezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft gisteren op een congres in Brussel aangedrongen op nauwe samen werking tussen de landen van de Euro pese gemeenschappen om verontreini ging van het rivier- en grondwater tegen te gaan. De minister sprak op de ope ningsvergadering van een door de Euro pese gemeenschap voor atoomenergie be legd congres, waarop deskundigen uit Europa en de Verenigde Staten de juridi sche en administratieve vraagstukken zullen bespreken van de bescherming der volksgezondheid bij het vreedzaam ge bruik van kernénergie. (Van onze verkeersredaeteur) If ET NIEUWS van de auto anno 1961 stroomt, vroe ger dan in andere jaren, ge stadig binnen. Volkswagen heeft zijn direct ingaande verbeteringen al bekend ge maakt, Opel de stijlverande ringen van de nieuwe Re- kord, terwijl Citroen met een cabriolet komt. als nieuwste variëteit op de welbekende DS 19. dellen gelden als de snelste on der de snelle. De R 50 S <500 cc en 35 pk) kan een maximum snelheid van 160 km/u berei ken; de R 69 S (600 cc en 42 pk) een van 175 km/u! Gebleven, doch verbeterd zijn de R 50 (500 cc en 26 pk) en de R 60 1600 cc en 30 pk). Thans kondigt ook BMW Sp0rtbanden en een wat hogere BMW niet liefst drie nieuwe ma: een verrassing aan: de in juli zeifs nog iets meer. modellen tegelijk te onthullen, km, van het vorig jaar gelan- oe verbruikscurve is merk- De tendens is er een van detail- ceerde BMW 700 als sport- waardig vlak gebleven. De zes- verbeteringen en nog hogere coupé. Bovendien brengt liter-grens <per honderd kilo- meiheden, waarbij de fabriek deze Beierse fabriek nog meter) wordt pas overschreden n München zich blijkbaar niets drie nieuwe motorrijwielen bij een snelheid van 100 km/u; aantrekt van het geroep om op de markt, die op de bin- de acht-liter-grens bij 120 km'u. snelheidsbeperkingen en de Duitsiand gaat de BMW sterk gestegen verzekerings- 700 Sport slechts driehonderd- premies, die motorrijders in de motoren vijftig mark meer kosten dan Bondsrepubliek moeten betalen ie gewone uitvoering. De prijs (voor de klasse boven de 475 voor Nederland is nog niet be- bv 317 procent J— kend. 1950. waardoor Ondanks het getij, dat de chine ongeveer Dit is de nieuwe BMW 700 -snelheid bedrangllö Sport, die met 10 pk meer een maximum-snelheid van De twee andere, nieuwe mo- 235 km/u kan halen. nenkort te houden IFMA de nationale. Duitse exposi tie van rijwielen voor 't eerst aan net pu bliek getoond zullen worden. De BMW 700 Sport ziet er voor 't oog bijna net zo uit als het topjaar 1953 werden Het eerste 10 pk. Met normale banden kan 333 000 eenheden geproduceerd R 27, heeft aen maximum-snelheid van 135 tegen 23.000 eenheden in het met •"u km/u worden bereikt met depressiejaar 1959 aarzelt een .,Help mij met afzetten van dictator Loemoemba' Premier Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie mede gedeeld een boodschap te hebben ge richt tot de Kongolese bevolking, waarin hij haar vraagt hem te hel pen bij het afzetten van de dictator Loemoemba voor het te.laat is en het regiem van slavernij niet langer te laten voortduren. Deze boodschap heeft hij gericht tot de Bangola, Ba- loeba, Bakongo en andere stammen. Tsjombe beschuldigde de ragerin-g Loemoemba nogmaals van wreedheden in het district Baioenga, in da provincie Kasai, terwijl hij de Sowjetun.de ervan beschuldigde deze regering te helpen bij de aanval op Katanga. Hij vertelde dat vorige week in Bakwanga honderd men- onder wie ook vrouwen en kinde zijn vermoord. Hij meende, dat de Verenigde Naties het gevaar lopen een ontoelaatbare rassendiscriminatie in het leven te roepen door alleen de blanken in Kongo te beschermen. Dit zou vol gens hem spoeddg bot een zeer gevaar lijke rassenhaat kunnen leiden. De premier deelde verder mede, dat de troepen van Kalondji in Kasai wa pens en voertuigen hebben buitgemaakt de brug over de Loebilasrivier die de grens vormt tussen Kasai en Katanga, op de troepen van Loemoemba hebben -eroverd. Tsjombe zei er zeker van te zijn, on danks de tegenspraak van de Verenigde Naties, dat de Russische vliegtuigen, die de Sowjetunie ter beschikking van de nationale regering heeft gesteld, worden gebruikt voor het vervoer van Loe- moemba's troepen. Alexander De Britse commandant van de Gha- iese troepen in Kongo, heeft vandaag erklaard het „niet te betreuren" als premier Loemoemba ontslagen wordt. „Dit moest komen", aldus Alexan der, die op het genblik een bezoek ~an Londen brengt voor het bijwonen an een conferentie van stafofficieren. „President Kasavoeboe is een zeer standvastig man en hij moet zich zeer bezorgd gemaakt hebben over de wijze waarop de toestand in Kongo behandeld wordt door Loemoemba." Alexander verklaarde pessimistisch ge stemd te zijn betrekking tot de rol van Historische opnamen van de radio werden verdoekt (Van onze Kunstredacteur.) ]\/TEENDE men dat de periode van Willem Mengelberg voorbij was, dan -L*A vergiste men zich. Die periode is eigenlijk nog nooit voorbij geweest, want nog vele malen klonk er door de radio een opname van het Concert gebouworkest o.l.v. deze in 1951 overleden dirigent. Van de opnamen, die de AVRO voor de oorlog des donderdagavonds maakte in het Amsterdamse Concertgebouw, heeft men een vrij groot archief samengesteld, alles nog op de vooroorlogse glasplaten. Van een geluidsband was in die tijd nog geen sprake. Die kwam pas door de Duitsers tijdens de oorlog. De opname-technici vóór de oorlog werkten nog met glasplaten, die hoog uit vijf 'minuten duurden. En die,- om het schaafsel van het snijden uit de weg te houden, van binnen naar buiten liepen. Wanneer dan midden in een symfonie de snijkop bijna de buitenste rand van de plaat had bereikt, werd alvast met snijden in een volgende plaat begon nen, zodat geen noot muziek verloren ging en de laatste maten parallel lie pen op twee platen. Voor een werk van gemiddelde lengte had men zo'n 8 10 plaatkanten nodig. Een groot aantal van die glasplaten is nu door Philips bekeken en men heeft er een keuze uit gedaan om ze te „verdoeken". Het bleek dat meerdere werken niet meer goed gerealiseerd kon den worden en dus bleven er 16 werken over, die goed overgebracht konden wori den op de moderne langspeelplaat. Als eerste serie zijn uitgebracht van Schu bert de „Unvollendete" en de „Rosa- munde'-muziek, van Beethoven de sym fonieën no. 5, 6, 7 en 9, van Brahms de le Symfonie, van Franck de Symfonie in d en van Richard Strauss de „Don Juan". Binnenkort volgen nog de le, 2e, 4e en 8e Symfonie van Beethoven diens Ouverture Fidelio, de 9e Sym- ie van Schubert en de 4e Symfonie i Mahler met Jo Vincent als soliste. :erie platen van het Con certgebouworkest o.l.v. Willem Men gelberg is gisteren officieel gepresen teerd door de vroegere medewerker van Mengelberg en de commentator van de platen, dr. Paul Cronheim, in Theater Gooiland te Hilversum. Dr. Cronheim heeft daarbij de enorme be tekenis van een figuur als Mengelberg geschetst, de man die het Ned. muziek leven opbouwde en de musici een maat schappelijke status wist te geven. „Men gelberg speelde steeds op het scherp van de degen, in toom gehouden door de hoogste artistieke tucht", aldus spre- DF ker. De werken zelf werden in de fraaie hoezen met foto's toegelicht door de musici L. G. M. Arntzenius, Wouter Paap, Lex van Delden en Marius Flot- huis. Met de uitgave van die eerste serie van 6 langspeelplaten is de periode van Mengelberg weer teruggekeerd en vele oudere concertbezoekers zullen ze ker die tijd en die sfeer van musiceren nog eens willen beleven. Deze serie, uitgebracht onder de titel „Documenta musicae", heeft een grote historische waarde. Over de artistieke waarde zul len we nader schrijven in ons zondags blad. de Verenigde Naties in Kongo. „Tenzij de V.N. bereid zijn de risico's te nemen om een doeltreffende militaire en politieke oplossing in Kongo tot stand te brengen, zal het communisme zich in geheel Afrika verbreiden." Wetenschap op bres voor voedsel Britse geleerden: Britse geleerden, die in Cardiff hun gedachten uitwisselen, concludeerden: De wereld kan in de komende tientallen jaren voldoende voedsel verschaffen aan haar snel toenemende bevolking, als de wetenschap onverwijld te hulp komt! Grotere oogsten van bestaande landerijen, het in cultuur brengen van woeste grond, geboorteregeling, het delen van overtol lige voedselvoorraden, emigratie en eco nomische hulp. DUIZEND GULDEN VOOR EEN GOED IDEE De heer A. van der Berg, kantonnieo vakman A van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland, is duizend gulden riiker geworden. Deze beloning verdien de hij door in de provinciale ideeënbus een idee te deponeren voor een vernuf tige constructie aan de roldeuren van de Julianasluis in Gouda. Reparaties aan deze sluis werden hierdoor aanzienlijk vereenvoudigd. Dodental mijnramp tot dertien gestegen Het aantal doden bij de mijnramp te Boksburg in Transvaal is gestegen tot dertien. Vanmorgen werden er nog twee lijken bovengebracht. Gisteren zijn de reddingsploegen er in geslaagd een mijn werker die vijfenveertig uur opgesloten heeft gezeten, levend aan de oppervlakte te brengen. Vanmorgen werden twee ge wonde mijnwerkers gered. Het totale aantal gewonden bedraagt achtentwintig. De hoop dat zich onder de twaalf man nen, die nog in de mijn zitten, nog over levenden bevinden, is zo goed als opge geven. Het reddingswerk wordt echter voortgezet. Inbraak opgehelderd Amsterdamse kleermaker M. J. M. H. a gehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak in het Amster damse V.V.V.-kantoor aan het Rokin, waarbij in de nacht van 30 augustus voor ruim f 10.000 uit een geldkistje werd ge- De tweede dader, de 21-jarige informa teur L. R. K„ die tot 1 september bij het V.V.V.-kantoor werkzaam was, werd vo rige week woensdag reeds gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. S/eer in 'I gezin t De Nieuwe Leidsche" er in/ J. M. van Olm. Met ingang van 16 aug. is benoemd tot vertegenwoordiger in de raad van de I.C.A.O. (de internationale burgerluchtvaart-organisatie) te Mon treal, de heer J. M. van Olm, oud-vlag officier der Marine-luchtvaartdienst. De heer Van Olm volgt in deze functie op mr. F. H. Copes van Hasselt, die op 1 oktober 1960 met pensioen gaat. President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland is zeer ernstig ziek. Zijn toe stand is tengevolge van een „plotselinge hartzwakte" verergerd, zo heeft het Oost- duitse persbureau bekendgemaakt. Zeventigjarig huwelijk. Op 13 sep tember hopen de heer J. Zudl en me vrouw J. ZuilVeldhuizen in Boyl (Fries land) hun zeventigjarige echtvereniging te herdenken. De heer Zuil is drieen-negentig jaar en zijn echtgenote een-en-negentig. TTET ECONOMISCHE wereldarchief te Hamburg verklaart in een over- *--* zicht dat zich boven West-Europa een „zonnige conjunctuurhemel" uitspreidt. Ook in het tweede halfjaar zijn geen ernstige verstoringen te verwachten, doch het prijzenklimaat is in de meeste landen nog „koel" daar slechts in Zwitserland, Oostenrijk en Groo.t-Brittannië de consumen tenprijzen enigszins hoger zijn geworden. De eerste maanden behoeft men nog slechts met geringe spanningen tussen vraag en aanbod te rekenen. De uitbrei ding der vraag zal trager worden en het tempo der produktie-uitbreidig zal lang zamer blijven aanhouden, zodat de toe stand normaler zal worden. De voor naamste oorzaak der vertraging is toe nemende uitputting van capaciteit en vooral van arbeidsreserves. De werkloos heid is in de meeste landen tot 1 procent snel gestegen, in Frankrijk daarentegen niet uitgebreid en in Groot-Britanndë zelfs^ door a(betalingsvoorwaarden ge- De groei van de wereldhandel is na de sterke stijging 'in het eerste kwartaal merkbaar langzamer geworden door stag natie in de Verenigde Staten en vertra ging in de conjuncturele opleving van West-Europa. Ook de goederenhandel binnen Europa stoot op grqnzen, doch er zit een mogelijkheid in de verdere uit breiding van Noord-Amerika's uitvoer, aldus het overzioht. TAE RUSSEN zeggen, dat wij apen •*-' zijn en geen mensen", zo zegt de 28 jaar oude Afrikaanse student Mi chel Ayih uit Togo, die maandag op een persconferentie verteld heeft van zijn twee ongelukkige jaren in de Sowjetunie. De gewone Rus heeft een arrogan te vaderlijkheid over zich, h(J zegt: „Je hebt het te zwaarkom maar bü ons en wij zullen je wel van de kolonialisten afhelpen wij zullen ze er met machinegeweren uitjagen." De 28-jarige neger ging In 1957 voor de eerste maal naar Moskou om het communistische jeugdfestlval bij te In 1958 keerde hij terug om een jaar lang college te lopen in de Rus sische taal en letterkunde en dan een cursus ln de diplomatie te volgen. Op de universiteit van Moskou had hU echter te horen gekregen, dat hii geen diplomatie, maar geneeskunde moest studeren. „Ik wilde echter ln de diplomatie doorgaan, omdat mijn land altijd wel Europese artsen zou kunnen krijgen, terwijl wij zelf diplomaten moeten vormen, ik denk dat de Russen zelf onze diplomatieke zaken willen be handelen." Over het rassenonderscheid vertel de Aylh het verhaal van Omar Kha- lif, een student uit Somaliland, die dit voorjaar op een feestje met een Rus sisch meisje wilde dansen, zU weiger de, omdat zij zojuist met een Rus ge danst had. Een Russische jongen vroeg hem toen mee te gaan voor een gesprek. Hij bracht Khalif naar een kelder, waar vier Russen de Afri kaan zo afranselden, dat hij 11 dagen in een ziekenhuis lag. „Eens stond ik in een lift met een stuk of tien Russische studenten, ik stond achteraan en vroeg een hun ner het knopje ln te drukken van de etage waar Ik moest zijn, zij negeer den me en ik slaagde erin zelf op het knopje te drukken, toen drukte een Russisch meisje op een ander, zodat de lift mijn etage voorbijschoot. „Toen ik haar vroeg waarom zij dat gedaan had, begonnen de Russen te gen mij te schreeuwen: „Welk recht heb je om te protesterenje bent maar een aap, je bent geen mens." Op 3 juli heb ik bij de autoriteiten een uitreisvisum aangevraagd en ik vertrok op 11 juli, zij gaven mij het visum onmiddellijk, terwijl dat ge woonlijk een week duurt en ze ver telden me dat ik het land binnen drie dagen moest verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6