r Bondsdag werkt op topsnelheid J.ft ee*t Ministers bijeen in Brussel TERLENKA PANTALONS PeekgCloppenburg OOKSOEKARNO NAAR V.N. Stokvis als rekeneenheid 5 elke woensdag jongensmarkt LOOPT PLANTA-ZIEKTE TERUG De „Planta-ziekte" lijkt, na een hoogtepunt in het begin van de vorige week, in aanvang af te nemen. In een communiqué van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt meegedeeld dat, als resultaat van de op 25 augustus tot de artsen gerichte oproep om de nieuwe geval len van de zogenaamde Planta-ziekte bij de geneeskundige hoofdinspec teur te melden, tot en met 2 september 8792 aangiften zijn gedaan. Hier van werden op 27 augustus 1633 nieuwe aanvallen vastgelegd, op 28 augustus (zondag) 901, op 29 augustus 2287, op 30 augustus 2052, op 31 augustus 822, op 1 september 636, op 2 september 372 en op 3 septem ber 89. Aan de ziekeninrichtingen zijn door het ministerie inlichtingen ge vraagd over het aantal opgenomen patiënten. Op zaterdag 3 september was bij de geneeskundige hoofdinspecteur een aantal van 117 in zieken huizen opgenomen patiënten opgegeven. lekkere hoofdzaken (2) 1 Meisje met het snoepgraag mondje Heeft haar lekker luchtig «bontje" Liever dan de duurste vos. Ook zij fs goedgemutst met Bros! lossere, brossere, dubbeldikke chocola, Het smelt op je tongl 23 ct - melk, puur, hazelnoot Tweehonderd doden bij watersnood Berichten uit de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi melden dat meer dan tweehonderd mensen zijn omgekomen bij de watersnood in de staten Hima- chal Pradesj, Orissa en in de Pend- sjaab. Bijna 50.000 personen zijn uit Rohtak gèvlucht. Een groot deel van de stad is overstroomd en duizenden hui zen zijn weggevaagd of beschadigd. Communisten laten Rijnaken niet los Op de Elbe bij Schnackenburg, waar de rivier de grens vormt tussen Oost- en West-Duitsland hebben de Communisten 23 rijnaken geladen met cement gisteren vastgehouden. Het is nog niet bekend of dit toe te schrijven is aan politieke motieven. De communistische pers en de radio rep ten er vanmorgen niet over, de West- berlijners echter herinneren er aan dal de blokkade van 1948 ook begon met moeilijkheden op kanaal Officiële personen zeiden, dat aken de toegang tot O'ost-Duitsland ge weigerd wordt op grond van het feit, dat het peil in de rivier de Havel, die naar Berlijn stroomt, te laag is. Een voorstel van de sphippers andere weg te volgen werd door Oost- Duitse transportautoriteiten van hand gewezen, zij zeiden dat krachtens de overeenkomsten in zake de toegang tot Berlijn slechts het gebruik van de kortste weg toegestaan wordt. Uit Berlijn wordt meegedeeld over de zaak nu onderhandeld wordt door de rivierautoriteiten van oost Een groot deel van de grondstoffen voor Berlijn en van de export gaat water langs dezelfde weg. Landbouwkwesties, de financiële hulp in Griekenland bij een economische associatie van dat land met de E.E.G., het gemeenschappelijk buitentarief voor ta bak en het personeelsstatuut voor de ambtenaren van de drie gemeenschap pen staan op de agenda van de minister raad der E.E.G., die vandaag en morgen Brussel vergadert. Bij afwezigheid van minister Luns zal de Nederlandse staatssecretaris van bui tenlandse zaken dr. H. R. van Houten de vergadering voorzitten. Voor de be handeling van de verschillende onder werpen die reeds op de agenda stonden van de raadsvergadering in juli doch toen niet konden worden afgehandeld, werden de ministers De Pous, Zijlstra en Marijnen in de loop van vandaag te Brussel verwacht. Nieuwe „plagerijen" bij zonegrens Westberlijnse functionarissen zijn var mening, dat Oost-Duitsland een nieuwe actie op touw heeft gezet, nu het reizer van en naar West-Berlijn na de be perkingen die vijf dagen hebben ge duurd gisteren weer normaal was. De functionarissen baseren hun conclu sie op 'de aanwezigheid van zeventien Westduitse aken. die aan de Westduitse kant van de Elbe wachten op toestem ming om van de Oostduitse kanalen ge bruik te maken. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft gezegd, dat hij met de Westduitse vice-kanselier, prof. Erhayd die zaterdag een jaarbeurs in het wes telijke stadsdeel komt openen, maatre gelen zal bespreken tegen de „plagerij en" van Oostduitse kant. Het Oostduit se persbureau npemde deze verklaring prompt een „nieuwe provocatie". De grote partijen in West-Duitsland eisten gisteren datMJiet Westen doeltref fende maatregelen zal nemen en zich langer zal beperken tot protesten. met 5 extra „plus"punten smal model zonder zoom met stofceintuur met ritssluiting' dubbel versterkte zakken nieuwste modekleuren speciale J.M. prijs Zittingsperiode Molotof in Wenen aangekomen De vroegere Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, is gister middag in Wenen aangekomen, waar hij zoals gemeld zal optreden als Russisch vertegenwoordiger bij het Internationale bureau voor atoomenergie. Er is op het ogenblik een congres aan de-gang over kleine en middelgrote kern reactors, maar men neemt aan dat de Rus nog niet direct-aan de besprekingen gaat deelnemen. Het is een hele sprong van Oelan Bator in Buiten-Mongolië naar de Oostenrijkse hoofdstad en Molotof zal zich vermoedelijk eerst moeten inwerken. De aankomst van de zeventigjarige staatsman-in Wenen, was streng geheim gehouden. Hij. was vergezeld van zijn vrouw en werd op het vliegveld welkom geheten door functionarissen van de Russische ambassade en Sowj et-vertegen - woordigers bij het Atoombureau. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. getimmerde bewaar plaats - deel van een circus: 2. vette vloeistof - rangtelwoord; 3. hetzelfde - term bij het schaakspel; 4. ma-al - voor zetsel - lied; 5. stad in Frankrijk - voeg woord; 6. drietenige struis - medicinaal gewicht; 7. bed (bar-goens) - biersoort; 8. levenslucht - heden - stok; 9. myth, figuur - oogvocht. Verticaal: 1. Vogel - telwoord2. alvo rens - manier van klederdracht; 3. zonder (Lat.) - roem - bekende afkor ting; 4. voorzetsel - landweg - familie lid; 5. jongensnaam - vertegenwoordi ger; 6. Europeanen- railroad (afk.) - plaats in de oudheid; 7. de oudste (afk.) - stand - vogels; 8. uitroep ter aanspo ring - gem. in Gelderl. - bekende afkor- uting; 9. gem. in N. Brab. - ontkenning. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. k.o., 2. kaars. 7. ha, 9. parkiet, 12. pal, 13. Ans. 15.. dak, 17. er, 18. kater, 20. ra, 21. tikar, 22. De- kan, 23. et, 24. rotan, 26. m.o., 27. 28. non, 29. ben, 33. droevig, 37. ik, genre, 39. no. Drie modellen van de Westber lijnse mode-ontwerper Heinz Oestergaard uit diens collectie 1960—1961. Alle drie dè creaties zijn van zwart fluweel gemaakt. Sovjet wenst China weer op de agenda De Sowjet-Unie heeft secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties verzocht de kwestie van China' vertegenwoordiging op de agenda Va de aanstaande Algemene Vergadering te plaatsen. Dit meldt Tass. Het ver zoek is vervat in een brief van de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromiko. De gissingen over een mogelijke deel name van de westelijke regeringslei ders aan zitting van de V N. blijven voortduren. Indien de leiders niet-gebonden staten van Azië en Afri ka het voorbeeld van president Soekar- no zullen volgen en naar New York ver trekken, dan ontstaat er een geheel nieuwe situatie, die de westelijke lei ders tot een ander standpunt zou kun nen dwingen, zo wordt verondersteld. Henry Cabot Lodge, de republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, acht alle zorg over de komst van Chroesjtsjef overbodig. Gisteren zei hij: „Er is geen betere plaats dan de V.N. om de Sowjet-propaganda het hoofd te bieden. Zoals wij al zovele malen heb ben -gedaan kunnen wij ook nu communistische propaganda tot eigen voordeel uitbuiten, aldus de voormalig, permanente vertegenwoordiger V.S. bij de V.N. Gisteren is in het 3t. Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen overleden de 81- jarige heer J. Saat, die vorige week bij het oversteken van de Dorpsstraat Eist door een vrachtauto van S. Eist werd aangereden. bijna voorbij (Van onze correspondent in Bonn) Als de Westduitse Bondsdag medio september van zijn zomer reces terugkeert, begint het laat ste jaar van de vierjarige zit tingsperiode van het bondsrepu- blikeinse parlement. Het zal een jaar worden, dat zowel in poli tieke als in wetgevende zin in het teken van de algemene ver kiezingen zal staan. Dit wil zeggen, dat politiek onpopulai- wetsvoorstellen op mysterieuze wijze i de commissies blijven hangen en dat populaire maatregelen met de zweep door het parlement worden gejaagd, maar ook, dat over het geheel genomen op wetgevend gebied zeker geen top prestaties meer zullen worden geleverd of wetgevingsrecords gebroken, Daar- is ook de tijd te kort: eind juni gaat de Bondsdag tot na de verkie zingen uiteen. Men heeft dus nog goed negen maanden. In het „Witte Huis aan de Rijn" zal ien dus poot-aan moeten spelen, wil len de 171 wetsvoorstellen die nog op behandeling wachten vóór het einde van de zittingsperiode in het Staatsblad krij gen. Alle wetsvoorstellen nl. die niet meer in de ambtsperiode van het zitten de parlement worden aangenomen, gel den als „erledigt" en moeten door de indieners regering dan wel politieke partijen worden teruggetrokken en bij de volgende Bondsdag (de vierde sinds 1949) opnieuw worden ingediend. Dat gebeurt lang niet altijd, omdat de erderheidsverhoudingen zich intussen kunnen hebben gewijzigd, wetsvoorstel niet voldoende in de afgelopen drie zittingsjaren (sinds oktober 1957) heeft de Bondsdag 247 wetten aangenomen en Bondsdag voorzitter dr. Eugen Gerstenmaier zal al blij zijn als er in de resterende ne gen maanden nog rond 60 in behande ling kunnen komen. De rest valt onher roepelijk „onder de parlementaire ta- il". Het gaat er bij het aanbod van 171 wetsvoorstellen om. het kaf vai koren te scheiden, de belangrijkste maatregelen van bestuur er onderuit te halen en de minder belangrijke te laten liggen. En hierover bestaat uiteraard groot verschil van mening tussen rege ring en oppositie. Nu is het in deze Bondsdag zó dat de regeringspartij- (C.D.U., C.S.U. en het schamele restje van de uiteengevallen „Deutsche Par tei") de absolute meerderheid hebben. Van deze omstandigheden zullen zij on getwijfeld gebruik maken om bepaalde wetsvoorstellen, die hen populair bij de kiezers kunnen maken, door het parle ment te „drukken". Het staat nl. als paal boven water, dat de „Union"- partijen er niet wederom in zullen sla- absolute meerderheid te beha len, al zullen zij ook nu wel weer de sterksten blijven. BEGROTING Wat in ieder geval door het parlement moet is de begroting voor het jaar 1961. Per 1 januari a.s. nl. wordt in West- Duitsland het budgetaire jaar gelijkge trokken met het kalenderjaar. Vóór de eerste januari a.s. dus moet minister Etzel zeggen, hoeveel geld hij denkt binnen te krijgen en uit te geven. Ver moedelijk zal de Westduitse begroting- 1961 het bedrag van 45 miljard mark jerschrijden, een nieuw record. De wet op de herziening van het diowezen ligt momenteel in de comrr sies. Zo ook die op de reorganisatie v het ziekenfondswezen, die zo heftig omstreden en die in ieder geval sterk zal afwijken van de voorstellingen die de arme minister van sociale zaken, Theodor Blank, zich ervan had ge maakt. De sociaal-demokraten proberen nog meer roet in het eten te gooien door de indiening van een eigen wetsvoorstel, dat vanwege de manier waarop het voor de aspirant-kiezers appetijtelijk is ge maakt respectloos het .rozijnenwetje" wordt genoemd. Het grote probleem is nog steeds, in hoeverre de fondspatiën ten zelf zullen moeten bijdragen in arts-, recept- en ziekenhuiskosten. Ver der ligt er nog een regeringsvoorstel tot invoering van kindergeld (25 mark) voor het tweede kind, een duidelijk dou ceurtje voor de kiezers. Twijfelachtig is het lot van de „partij en wet", die de rechtspo.sitie van de politieke partijen de aftrekbaarheid win pMi-tijbijdn- in belastingopgaven moet regelen. De S.P.D. als ledenpartij is er tegen. de C.D.U. en C.S.U. die met belangrijke giften uit het bedrijfsleven worden gesteund ervoor. T roepenbewegingen bij Jeruzalem In Tel Aviv verschijnende bladen melden, dat de Jordaanse troepen, het oude deel van Jeruzalem aanz lijk zijn versterkt. Deze troepenbewe gingen worden in verband gebracht met de zware ontploffingen die de af gelopen dagen zijn gehoord. Inmiddels is de uitlevering geëist van de mannen, die verantwoordelijk wor den geacht voor de bomontploffing die vorige week de Jordaanse premier Ma- jali het leven kostte. Een memorandum, dat de uitleveringseis bevat, werd gis teren aan de V.A.R.-ambassadeur in Amman overhandigd. TIWASHINGTON In de zuidelijke staten kan men thans in de cam pagne voor de presidentsverkiezingen een anti-roomskatholieke uitbarsting waarnemen, die een herhaling dreigt te worden van de gebeurtenissen van 1928, toen Al Smith kandidaat van de Democraten was. Als de tekenen niet bedriegen, zal deze nieuwe aanval op de roomskatholieke kerk de ervaringen van senator Kennedy in West-Virginia tot die van een genoeglijk theepartijtje maken. Dit zijn onprettige dingenmaar het ijn niettemin feiten. Neem als voorbeeld een gedeelte uit de preek van rev. dr. W. A. Cris'well, predikant van de First Baptist Church in Dallas (Texas), waarin hij zegt: „Roomskatholicisme is niet alleen een godsdienst, het is een politieke tirannie. Het is een politiek systeem dat, als een octopus, de ge hele wereld omvat en haar fundamen tele vrijheden bedreigtvoor welke onze voorvaderen zijn gestorvenAls ooit een symbool van de paus gezien hebt, weet u dat hij twee sleutels heeft: de ene is die van de kerkelijke macht en de andere die van de souve- politieke macht. Hij zegt ze beide te bezitten. Zelfs wanneer Kennedy winnen met de toezegging, dat kerk en staat streng gescheiden zullen blijven, is de deur geopend voor een andere roomskatholiek, die later de paus erkenning van de ene kerk boven de andere in de Verenigde Staten kan geven. Dan is de godsdienstvrijheid ook in de Verenigde Staten verdwenen, zoals overal is gebeurd, waar de roomskatholieke hiërarchie in staat werd gestelddeze vrijheid te ver nietigen". Dr. Criswell heeft nog veel meer ge zegd over de paus en „de rooms katholiek uit Massachusetts", zoals hij Kennedy, de huidige kandidaat van de Democratische partij noemt. Het voor gaande is echter voldoende om indruk te geven van wat hij denkt zegt. Bovendien dient vermeld te wor den, dat de naam van de kerk van dr. Criswell op zichzelf reeds er op wijst, dat hij niet zo maar een predikant is, ir wie slechts weinigen zullen luiste- Hij is de predikant van een van de grootste en rijkste congregaties in Dallas. De openheid en de uiterlijke waar digheid, waarmede Kennedy thans wordt bestreden is een kenmerkend verschil met de bevooroordeling, de senator in West-Virginia te maken kreeg. Zoals men weet, speel den anti-roomskatholieke gevoelens belangrijke rol bij de voorverkie zingen in West-Virginia. Maar er waren geen tekenen, dat deze reli gieuze oppositie georganiseerd en aan gemoedigd was door leiders als dr. Criswell. Volgens de staf van dr. Criswell zijn reeds honderdduizenden exemplaren van genoemde preek in het Zuiden verspreid, zulks op verzoek van predi kanten, zakenlieden en anderen. Boven dien is dr. Criswell geen eenzame kruis vaarder. Want dr. Ramsey Pollard, predikant van de Bellevue Baptist Church van Memphis en president de Baptist Convention in het Zuiden, heeft zijn medewerkers openlijk gemoedigd, te preken zoals dr. Criswell heeft gedaan.- Dr. Pollard verklaarde: Senator Kennedy heeft het volste recht, te ge loven in wat hij gekozen heeft. De roomse kerk is evenwel meer dan een religie. Het is een politieke staat. Ik protesteer tegen de vervolging van de roomse kerk. Ik ben tegen Kennedy omdat hij de roomse kerk vertegen woordigt. Ik zeg dit buiten de kerk en zal dit op de kansel zeggen". Zulke ontboezemingen van indivi duele kerkelijke leiders als dr. Pollard en dr. Criswell staan echt-er niet op zichzelf. Verschillende groepen predi kanten hebben toegezegd, gezamenlijk de strijd tegen de kandidatuur van de roomskatholieke senator te. zullen voeren. Dit gebeurt in een groot aantal plaatsen. Een van die groepen werd in de afgelopen weken door ongeveer 25 predikanten gevormd in het stadje Danville in Virginia. De leider, rev. Carey Moser, ook telefonisch ge ïnterviewd, verklaarde dat de leden zijn groep niet alleen in hun pre ken zouden waarschuwen tegen het oprukkende roomskatholicisme, maar dat zij ook zouden helpen, lectuur te verspreiden. Op dezelfde wijze, willen bepaalde methodistische kerkelijke leiders in Noord-Carolina het verzet tegen Ken nedy in de gehele staat organiseren. Een groep van kerkelijke leiders, die Ivet voorbeeld van dr. Moser hebben gevolgd, vindt fnen ook in Dallas, maar j is niet door dr. Criswell gevormd. Dit is in grote trekken het probleem, waarvoor ook vice-president Nixon zich'straks in het Zuiden geplaatst zal Nog maar kort geleden heeft Nixon instructies gegeven, die alle medewerkers van de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap ver bieden, zelfs maar te discussiëren over het religieuse vraagstuk. Hij wil niets te maken hebben met de agitatie tegen de roomse kerk, die elke dag sterker wordt. Niettemin blijft het een groot probleem voor Nixon omdat hij onge wild degene is, die van deze agitatie zal profiteren. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Soebandrio heeft be kendgemaakt dat president Soekarno de komende bijeenkomst van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties zal meemaken en van plan is het De minister zei dat een van de kwes ties die de aandacht van de V.N. behoe ven het kolonialisme in Afrika ei andere delen van de wereld v onder westelijk Nieuw-Guinea is. Van de zijde van Soekarno's kabinet is tegengesproken dat de Indonesische president naar de Verenigde Naties gaat op uitnodiging van de Russische premier Chroesjtsjef 11. karamel, 12. Peter, 13. Aaron. 14. Sedan, 16. kanon, 18. kar, 19. ren, 25. toren, 30. erg, 31. die, 32. mi, 34. o.e„ 35. vr, 36. do. Earl Long. de voormalige gou verneur van de Noord-Amerikaan se staat Louisiana, is maandag. 65 jaar oud. overleden. Long werd vorig jaar in een tehuis voor gees teszieken opgenomen nadat hij zich vreemd had gedragen in het parlement. Hij werd daaruit ont slagen toen hij gedreigd had al het personeel te ontslaan. Tien da gen geleden kreeg hij weer een zetel in het parlement, maar op dezelfde dag werd hij in het zie- De Dehuimse vierling, Meint, Wil len, Dirkje en Yt.je Lautenbach, is gisteren twee jaar .geworden Deinum stak de vlag uit en het Friese dorp was te klein om alle belangstellenden te bevatten. Het stroomde gelukwensen, bloemen cadeaus. De vier Lautenbachjes, die in de afgelopen twee jaar vrij wel zonder ziekte zijn opgegroeid, hebben er vijf maanden geleden nog een broertje bügekregen: Al- bert. I De aanvoer op de jaarlijks reeds uit de vijftiende eeu- rende paardenmarkt in Eist overtrof gisteren alle verwachtin gen. Niet minder dan 1200 paarden en ponnies stonden in de schaduw van de St. Maartenstoren. De han del was levendig, de prijzen hoog en de omzet groot. Er was in Eist ook een grote agrarische land- bouwbeurs en een standwerkers- j date vrienden van de Verenigde Naties in Warschau besloten het voorstel van de delegatie af te wijzen. De Belgen hadden voorgesteld, de toestand in Kongo na de tussen komst van de volkerenorganisatie te bespreken. Vijfentwintig lan den nemen deel aan de conferen tie van de V.N.-vrienden. I De toekomst van het maatkos tuum is nog niet zo somber, zei de heer B. Poelman, voorzitter van de r.k. kleermakerspatroons bond St. Martinus op het lande lijke congres te Venray. Wel is het gewenst dat de maatkleermakcr zich ook met de detailhandel gaat bezig houden; de combinatie biedt de meest gunstige oplossing. In samenwerking met de christelijke boud van kleermakerspatroons zal de sectie detailhandel een gezamen lijk bondsblad doen verschijnen. I Op de Franse vliegbasis Cazeaux werd gisteren een begin gemaakt met de jaarlijkse schietwedstrij den voor onderdelen van de Navo- luchtstrijdkrachten. Acht ploegen schieten om de „Guynemer"-tro- fee, die vorig jaar voor de tweede maal werd gewonnen door de vlie gers van Canadese eenheid in West-Europa. I Amerikaanse vakbcwegingsleiders achten een wijziging in de rege ring noodzakelijk om het ideaal, volledige werkgelegenheid, te ver krijgen. George Meany gaf de toon aan van een reeks radiotoe spraken, die ter gelegenheid van „Labour Day" werden uitgezon den. Hij zei: „Wij genieten de hoogste levensstandaard van de gehele wereld. Toch huizen nog miljoenen Amerikanen in krotten. Miljoenen Amerikanen werken tegen lage lonen. De Amerikaanse bejaarden ontbreekt het nog aan een verzekering tegen de hoge kosten bij ziekte, het Amerikaanse onderwijsstelsel is sterk achteruit gegaan en nog altijd is er discri minatie naar ras en godsdient. Bij het Jordaanse plaatsje El Jib, 13 kilometer ten noorden van Je ruzalem, is een gedeelte van Gi- beon opgegraven. Tot nog toe werden ongeveer vijftig wijnkel ders blootgelegd. Kruiken werden gevonden met inscripties en eti ketten, waarop melding wordt ge maakt van statiegeld. In Amsterdam ip opgericht een belangengemeenschap van woon arkbewoners. De eerste taak: een actie tegen de hoge liggelden, waartoe de Amsterdamsegemcen- tcraad onlangs besloot. De verho ging zal ongeveer 250 procent be dragen. Adressen werden reeds gezonden naar Gedeputeerde Sta ten en naar de minister van bin nenlandse zaken. In de Tweede Kamer werden vragen gesteld. De Sowjet-Unie wenst de veroor deling van de Dominicaanse Re publiek door de Organisatie van Amerikaanse Staten kracht bij te zetten en heeft daartoe om een zitting van de Veiligheidsraad ge vraagd. Zoals hekend besloot de O.A.S. dat de Dominicaanse Re publiek zich schuldig had gemaakt aan inmenging in Venezolaanse aangelegenheden. Aanbevolen werd de diplomatieke betrekkin gen met het land te verbreken cn over te gaan tot economische sanc ties. een gouden hoofdversiersel armringen schonk als dank lafenis die zij zijn lastdieren gegev had. Ook Job (42 11) kreeg na zijn papiertje op zichzelf niets beproevingen van broers cn zusters is dan de schelp. En wat voorhoofdsiersélen. In primitieve gemeenschappen wa ren sieraden en knopen zo moge- verheven te achten boven de kauri de schelp? We menen van niet. In de eerste plaats niet, omdat het simpele tot bescheidenheid moet stemmen, is het feit, dat de kauri schelp op een icnlijk hogere ouderdom kan bo- lijk vervaardigd van edele metalen gen dan onze munt. Wjj staan hier TOCH IS HET ZO! veel voorkomende geldvo Ook in de oude geschiedenis van China cn Indië vinden we hiervan herhaaldelijk voorbeelden. De geld- functie werd echter ook aan andere voorwerpen gege- ven. Aan de Ilias van Homerus kun nen verschillende voorbeelden van ge reedschap-geld wor den ontleend cn ook vele vóór historische vondsten wijzen op het gebruik van gereedschappen wapenen als geld. In landstreken kostbare gewaden als zodanig in ge bruik, ^zoa's byv. in Zweden IJslan middel dienst deden. Nog niet zo hécl lang geleden wellicht zullen velen vel herinneren deden in nl. tegenover het oudste, nog in ge bruik zijnde geld ter wereld. Want deze kauri schelpen waar van momenteel nog een dertigtal soorten door de mens voor allerlei doeleinden worden gebruikt werden als ruilmiddel reeds gebezigd in prehis torische tijden,daar na in Zuid-Azië en ook thans kunt u er mee terecht aan de kust van West- Soedan, in verschillende delen van •erschillende Nieuw-Guinea en op talrijke Zuidzee in de oudheid eilanden. Op Rabaul kan bijv. voor 40 strengen kauri schelpen een vrouw worden gekocht. Aangezien een streng wollen stoffen als ruil- (vrin 194 meter) ongeveer 1200 schel pen telt, kunnen we tevens zien dat een vrouw daar ter plaatse hoog wordt het zich gewaardeerd, want het kost heel wat moeite om bijna 50.000 schelp- land cigarctten als ruilmiddel dienst, jes te verzamelen. Hierbij moet ter Maar ook zonder een beroep op bui' tcnissigc omstandigheden, behoeven de meisjes niet we in de kuituur van het westen niet worden verhandeld, zo heel ver terug te gaan om het zelfde verschijnsel waar te nemen. In 1420 werd er bijv. een prjjsover- ecnkoinst gesloten tussen Engeland en IJsland, waarbij dc stokvis als rekeneenheid fungeerde cn nog in de 40 strengen 17de eeuw werden de in Virginia ge- notering die geruststelling worden opgemerkt, dat willekeur dat zy tegenwoordig ook zelf een woordje mogen meespreken, vooral als zij op lissicscholen zijn ge in genoemde prijs van toch de laatste markt- s sinds eind 1952 (via zendings- Maar de z rekeneenheid diende. Sinds die tijd is er bij i veranderd. Zó veel, dat komen gerechtigd achten op volken wier muntwez der gecompliceerd is dan het Laten we echter nog even naar het el veel zojuist genoemde Afrika terugkeren, is vol- want daar groeit een plant, die alle te zien mogelijke aoeite doet om op een steen te gelijken. Daarover een volgende keer. 'j Vier beelden van president Charles de Gaulle tijdens de persconferen tie, die hij gistermiddag in Parijs heeft gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5