Uw probleem is het onze S.S.R.-Utreclit opende nieuwe sociëteit Meningen van anderen ABASIN Gesprek regering en aannemers mislukt Een woord voor vandaag Camping-evangelisatie sloeg goed in CETAFLE TE 2 Enkele kanttekeningen COLUMNIST TE GAST gTILSTAND is achteruitgang. Dat geldt voor ieder, het geldt ook voor de krant. Vandaar ons nimmer aflatend streven naar verbeteringen, als hoedanig stellig ook de nieuwe rubrieken mogen gelden, waarmede onze krant in deze dagen de lezers en lezeressen, ouderen zowel als jongeren, doet kennis maken. Die kennismaking betreft óók de vermaarde Amerikaanse journalist Alsop, van wiens periodiek door ons te publiceren beschouwingen onze lezerskring in de krant van vandaag de eerste aantreft. Onder de journalisten behoort Alsop tot de dusgenaamde „columnisten", en onder dezen weer neemt hij sinds lang een vooraanstaande plaats in. Een columnist is een journalist, die een speciale kolom in de krant ter be schikking krijgt om dc lezers méé te laten profiteren van zijn omvangrijke er tevens persoonlijke bekendheid met de politieke situatie in het land waarin hij werkzaam is. In het geheel van de krant is de kolom van de „columnist" dus als het ware iets aparts. Die kolom is geschreven in een wat persoonlijke en eigen toets, en grote en vaak zelfs opmerkelijke kennis van de feiten pleegt in zulk een kolom gepaard te gaan met een weldadige onbevangenheid en onafhanke lijkheid in het oordeel. Zeker, het is als regel een eigen, persoonlijke mening, waarvan een „colum nist" blijk geeft, en men kan zich er als lezer dan ook toe bepalen, aan deze persoonlijke mening een betrekkelijke waarde toe te kennen. Blijft intussen het feit, dat ook een persoonlijke mening, niet het minst in een tijd als de onze, een onmiskenbare waarde hebben kan. In het bijzon der wanneer zij de vrucht is van brede steeds bijblijvende informatie en van bovendien een helder en scherp inzicht. Tot zulke begenadigden mag ook de journalist Alsop worden gerekend, en het is ons een voorrecht, ook hem als regelmatige gast in onze krant te mogen begroeten. Alsop schrijft in een eigen stijl. Men heeft van hem wel gezegd wat men eigenlijk van alle journalisten en van heel de pers zou kunnen zeggen, namelijk dat hij de stroom der gebeurtenissen, zoals deze over de wereld golft, met zijn commentaren begeleidt zoals eens in de oudheid de Griekse koren de dramatische gebeurtenissen op de schouwtonelen verge zeld deden gaan van hun reacties. Toegegeven moet worden dat Alsop een zwaar accent pleegt te leggen op de ernst der dingen. Men heeft hem een pessimist genoemd, wat hij overigens zelf bestreden heeft te zijn. Men heeft hem betiteld als een onheilsprofeet, en iemand heeft zelfs eens beweerd, dat hij, zij het van verre, gedachten opriep als aan een Jeremia. Wat daarvan zij, wie zal willen betwisten, dat, in het tijdsgewricht waarin wij leven, in de beoordeling van al hetgeen geschiedt de ernst te overheersen dient? Ons dunkt, Alsop zit met zijn informaties te dicht bij het vuur, dan dat wij, ook in zijn ernstige beoordeling der gebeurtenissen, niet naar hem zouden luisteren met de oplettendheid, waarop hij, krachtens zijn gezag, aanspraak mag doen gelden. En voor het overige, wij mogen weten, dat ook aan een man als Alsop niet het laatste woord behoeft te zijn. Waarin hij ons helpen kan en mag, is om onze eigen eeuw met haar eigen „tekenen" te onderkennen èn te doorzien. Wij beloven hem een nauwlettend oor. ANTI-CLIMAX IN PARIJS De rede van generaal De Gaulle heeft helaas weinig nieuws opgeleverd. Er was dagenlang met spanning op gewacht. In Algerije waren reeds speciale veiligheidsmaatregelen getroffen. Niemand twijfelde er aan, of De Gaulle zou een nieuwe stap doen op de weg, die naar een definitieve regeling van het Algerijnse probleem kan leiden. Dit is helaas niet gebeurd. Over een volksstemming in Algerije, heeft hij niet gesproken. Wel sprak hij over een referendum in West-Europa, dat wellicht bij nadere bestudering verdienstelijke kanten zal blijken te hebben. Maar het Algerijnse vraagstuk bleef vrijwel onaangeroerd. Dat is een teleurstellende ontwikkeling. Het gesprek met de vertegenwoor digers van de nationalisten is vastgelopen. Binnenkort komt de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties weer bijeen en ongetwijfeld zal de Algerijnse crisis daar ter sprake worden gebracht. En er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om te beseffen, dat het debat hierover Frankrijk zijn bondgenoten in grote moeilijkheden kan brengen. Voor de afdeling Utrecht van de Societas Studiosorum Reformato- rum en eigenlijk voor heel S.S.R. was het maandag een bijzondere dag. Toen werd namelijk aan de Bemuurde Weerd te Utrecht een nieuw sociëteitsgebouw in gebruik genomen. Er is jarenlang hard voor gewerkt om het zover te krij gen, want de oude behuizing aan de Nieuwe Gracht was veel te klein om het steeds toenemend le dental der afdeling te bergen. Om de verbouwing van het thans ver- orven grote pand mogelijk te maken, ontbrak het de afdeling aan voldoende inkomsten. Men riep toen een speciale „A. Noordtzij-stichting" in het leven, die tal lozen wist te bewegen een steentje bij te dragen voor de financiering van deze Naar de afdelingspraeses bij de ope ning vertelde, had men precies dertig jaar geleden eveneens een belangrijk jaar beleefd. Niet alleen kon de voordien zeer kleine afdeling toen haar eerste sociëteit in de Muntstraat betrekken, maar ook werd zij door de academische senaat of ficieel erkend. Bovendien mocht men prof. dr. A. Noordtzij tot erepraeses der afdeling benoemen en mr. dr. J. Donner tot erelid. De laatstgenoemde was ook thans aan wezig. En wel om in het nieuwe gebouw plaquette te onthullen, die de herin nering aan prof. Noordtzij bewaart. Noordtzij, indertijd onder veel tegenstand als gereformeerde aan de Rijks Univer siteit te Utrecht benoemd, heeft niet al leen met ere aan deze academie zijn ambt bekleed, maar was ook een gewaardeerd mentor van de leden van S.S.R. Hij werd ook erelid van de Unie van S.S.R.-afdelin- en erevoorzitter van de reünisten vereniging van S.S.R. De heer Donner herinnerde aan de komst van prof. Noordtzij te Utrecht en diens merkwaardige persoonlijkheid; was een nuchter man. maar hij had een mystieke trek. Zo kon hij we zenlijk een raadsman van de studenten Voordat mr. Donner sprak had onder voortdurende bijval der aanwezigen een ander erelid der afdeling, ds. D. J. Cou- emeritus-predikant te Bennekom, een speech gehouden. Hij schetste het beeld S.S.R.-Utrecht in de jaren vóór 1914. Men telde destijds vijfentwintig leden, waaronder zes novieten „die hun mond moesten houden". Maar in die kleine groep, welke geen eigen sociëteit had, zaten er nogal wat die het Nederlandse volk op belangrijke posten hebben ge- Ds. Couvée noemde óók de naam van ;n geliefd hoogleraar in de S.S.R.-lering i die dagen, prof. Hugo Visscher. Deze later geheel andere wegen gegaan, maar dit neemt niet weg dat de studenten des tijds veel geestelijke steun van hem ont vingen. De hoogleraren waren in die tijd goden, doch prof. Visscher achtte ..KAREL DOORMAN" Dc Japanse regering heeft onder Indone sische druk het bezoek van de „Karei Doorman" geweigerd. Minister Lnns heeft zaterdagavond voor de televisie het misnoe gen van de Nederlandse regering hierover tol uitdrukking gebracht. Zowel op dc wei gering zelf als op de houding van de Ne derlandse regering in deze kwestie wordt door enkele ochtendbladen kritiek geleverd. Zo zegt De Volkskrant: „Dc ver klaring van Zijne Excellentie heeft echter niet duidelijk gemaakt waarom Nederland het zover heeft laten komen. We waren reeds te ver gegaan met goed te vinden dat het Nederlandse smaldeel, hoewel niet harte welkom, mocht binnenkomen als dit dun maar in alle stilte gebeurde. Op dat ogenblik hadden we resoluut af moe ten kappen, onder betuiging van oprechte spijt aan Japan. De vlag gedoogt nu een maal geen gesjacher. Waarom is Neder land tot het luatst, laten we maar zeggen zo lankmoedig geweest? Was het omdat de marine zo graag vaart en deze reis beslist wilde laten doorgaan of verwachtte de re gering door hardnekkig vasthouden politie ke winst jegens de dwinger Soekarno? De gezagvoerders hebben in ieder geval dc koers verkeerd begrepen. Japan heeft ons vierkant de toegang geweigerd. In de oos terse wereld verliest altijd de man „ge zicht" die deze vernedering ondergaat. Met Japan komt Nederland met geschonden prestige uit dit mislukte vlagvertoon. De Telegraaf vindt het Japanse besluit van weinig moed en karakter getui gen en meent dat uit het gebeurde een les kan worden getrokken, want: „In de eerste plaats kan worden geconcludeerd, dat het Indonesië „Karei Do. 'nï e u w Aïubu*a Japanse komen, had Nederland toegezegd, d.it onze oorlogsbodem niet naar dit gebiedsdeel zou terugkeren, hoezeer dit ook door de Indo nesische artics gerechtvaardigd zou zyn. Het ligt dus voor de hand, dat aan het Ne derlandse besluit, dat de „Karei Doorman" niet naar Nicuw-Guinea terugkeert, elke grond is komen te ontvallen. In de tweede plaats is nogeens aangetoond, dat landen, die nog niet het stadium van de puberteit hebben bereikt, dien tengevolge «onder de geringste gewetensbezwaren chantage ple gen op het internationale vlak, met deze chantagepolitiek in de wereld van vandaag ook succes hebben, zeker tegen een klein land als Nederland. Als de noodzaak van politieke samenwer king in Europa, prachtig nagestreefd d. IN ALLE STILTE DS L. H. Ruitenberg signaleert in „Tijd en Taak" het ver schijnsel, dat men steeds vaker in overlijdensadvertenties of -be richten kan lezen: de overledene is in alle stilte ter aarde besteld. De predikant vraagt zich af, of hier sprake is van een verande ring van zede en gewoonte. Er vanuit gaande, dat het beleven van gemeenschap een sterk ac cent pleegt te krijgen bij een be grafenis, schrijft hij verder: Zowel het bewust reageren op het feit van het sterven (in welke vorm dan ook) als het beleven van een stukje gemeenschap bij een uit vaart heeft zin. De dood immers blijft in alle omstandigheden voor de natuurlijke mens, die wij allen zijn, onverteerbaar. Wij kennen hem als verschijnsel erg goed, wij leggen met de zin ervan veelal overhoop. Bovendien; al is sterven iets onvervreemdbaar persoonlijks, dat wij met grote schroom als laatste levensdaad benaderen, het begraven (cremeren) is duidelijk een zaak, waarbij de gemeenschap betrokken is. Er komt een leegte in de levenskring. Er vaart huiver door die levenskring. De behoefte om dit in een stukje gemeenschap te beleven, zit diep. In het beleven van het sterven ervaart een le venskring op intense wijze, dat er inderdaad gemeenschap is. Zo staat de zaak. En nu lezen wij dan: „in alle stilte begraven". Vroeger, van de middeleeuwen uit, was het in stilte begraven wor den de straf van zelfmoordenaars, naamloze zwerver3, geëxecuteer den. Voor de outcasts. Voor hen buiten de gemeenschap waren komen te leven. Thans, teken tijd, begeren steeds de moderne breken met het oude. Geen ma- giebezwering; geen troost of ge tuigenis. maar vooral ook geen ge meenschap. Neen: „stilte". Ik kan mij deze neiging voorstellen als protest. De mening leeft.nl., dat de begrafenisgewoonten onoprecht zijn, geforceerd. De volksmond zegt, dat nergens zoveel gelogen wordt als aan een graf. Hetgeen niet waar is overigens. Men voelt vaak alle gebruiken als geforceerd, omdat men er innerlijk geen deel meer aan heeft. En daarom neigt men ertoe, zelf néén te zeggen. Ben ik nu ver mis, als ik stel: het verschijnsel van in alle stilte begraven (gecremeerd) willen wor den wijst op ontbinding van de ge meenschap; wijst op overaccentue ring van het individuele. Het is een crisisverschijnsel, duidend op het feit, dat wij in overgangstijden le ven, waarin de overgeleverde vor men niet meer aanvaard worden en men nog geen nieuwe vormen heeft. Het is een teken van verma gering van gemeenschapsbesef, waar wij ernstig rekening mee moe ten houden. Het zij mij verre te zeg gen dat met niet mag. Ieder hebbe de vrijheid te handelen naar eigen inzicht. Maar men mene niet, dat men door zó te handelen zich we zenlijk onttrekt aan de kerkelijke of burgerlijke gewoonten op dit punt. Integendeel: men maakt cr een kwestie van en accentueert dit daardoor juist. Wellicht is dit nu juist de sociale functie van het „in stilte begra ven". Namelijk het geconfronteerd worden met de vraag wat men eigenlijk doet. wanneer men niet „de stilte" kiest, maar het uit vaartritueel, in welke kerkelijke, burgerlijke of zelfs primitieve vorm dan ook aanvaardt. Ik voor mij houd het ervoor dat het denken over de vormen, die onze gemeen schap constitueren en daar ho ren de uitvaartvormen zeker toe een goed ding is. Wij mogen ons daaf niet buiten stellen. Het is een misverstand te menen dat men zich er buiten stelt door „in alle stilte" te verdwijnen van het le venstoneel. Dit waren een paar overwegingen die bij mij opkwa men toen ik in de afgelopen we ken enige malen las hoe het over lijden van mij overigens onbeken den gecamoufleerd werd. Eerlijk gezegd: bij alle reser ves die men dient te hebben bij zijn oordeel voel ik een lichte pijn om dit woord „in alle stilte". Aan het eind van deze zede ligt de ontbinding der samenleving zelf. verkeren. Bij de openingsplechtigheid viel ten slotte de naam van een derde hoogleraar, die eens geestes met S.S.R. was: prof. dr. F. C. Gerretson. Het was drs. G. Puchin- ger, die deze naam naar voren bracht, toen hij namens de Bataafsche Petro leum Maatschappij een deel van wijlen Gerretsons bibliotheek ten geschenke aanbood. Na de dood van de hoogleraar heeft de B.P.M. deze bibliotheek aangekocht, omdat prof. Gerretson als geschiedschrij ver der maatschappij over belangrijke werken inzake de historie der B.P.M. beschikte. Het vele in dit boekenbezit, dat niet van direct belang voor de B.P.M. was, is geschonken aan instellingen, die in de geest van prof. Gerretson werken: de Vrije Universiteit, het Kuyperhuis en de Lohmanstichting. Er bleef voor de S S.R.-sociëteit in Utrecht waar prof. Gerretson als erelid zo vaak het woord voerde nog een flinke collectie boeken over. Deze collectie vormt het uitgangs punt van de bibliotheek in de nieuwe sociëteit. kalmeert zonder slaap te verwekken Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen (toezegging) naar Nieuw- veen A. S. Klusener, cand. te Delft; naar Workum (toezegging) G. van Zeben te Windesheim; naar Koudekerke't Zandt (toezegging) H. A. van Herwaarden, voor heen zendingspredikant, wonende te Hilversum. Beroepen te Drachten als vicaris T. Tijsma te Workum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Grijpskerk G. van den Berg te Wetsinge-Sauerd. Beroepen te Lekkerkerk, cand. G. Cle ments te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rijsen (2e predikantsplaats) Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en J. van Haaren te Kampen. Beroepen te Paterson (Ver. Staten) A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Europese stages in Brussel Jonge mensen die belangstelling in het werk van de Europese Economi sche Gemeenschap kunnen de gelegen heid krijgen hun kennis aan te vullen tijdens een leerperiode in Brussel, waar de commissie van de E.E.G. ze telt. Om moi jaar en hetzij drie jaar universitaire studie hebben voltooid of twee jaar er varing hebben opgedaan als ambtenaar, employé of in een vrij beroep. De stages kunnen ten hoogste zes maanden duren. Zij gelden niet als proeftijd en geven recht op aanstelling in Europese dienst. De stagiaires kun nen voorts in aanmerking komen voor een verblijfsvergoeding. Prijzenbeschikking gehandhaafd en een delegatie van de Raad van Bestuur van het bouwbedrijf is mislukt. Dit betekent, dat de prijzenbeschikking bouwbedrijf I960 niet zal worden ingetrokken. Tijdens de besprekingen toonde de regering zich bereid de beschikking in te trekken, onder voorwaarde, dat de aannemers de garantie wilden geven, dat zij de verhogingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, ingegaan op 1 maart of later, niet zouden door berekenen in de prijzen van de bouw werken, die op die datum onder han den waren. De delegatie van de Raad van Be stuur kon deze garantie echter niet geven. Een delegatie van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Patroons bond heeft gisteren later op de dag nog een gesprek gehad met de mi nisters van economische zaken en van volkshuisvesting. Over dit onderhoud kon nog niets worden meegedeeld. Op 3 en 27 augustus hebben de eerste gesprekken plaats gehad tussen de bei de ministers en de Raad van Bestuur. Het zag er toen wel naar uit, zo werd van de zijde van de regering meege deeld, dat de partijen tot een akkoord zouden komen. Het mislukken van het worden onverminderd voortgezet." overleg betekent voor de regering dan ook een teleurstelling. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft op het mislukken van de bespre kingen gisteren het volgende commen taar gegeven: „Op 22 juni heeft de Raad van Be stuur Bouwbedrijf aan de minister van economische zaken een brief gezonden, waarin antwoord werft gevraagd op een vijftal concrete vragen over de toe passing van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960. Het antwoord op die vragen werd noodzakelijk geacht, wil de het bouwbedrijf met de prijzenbe schikking kunnen werken. Op deze brief is nimmer schriftelijk antwoord gekregen. Wel heeft de minister de Raad van Bestuur Bouwbedrijf uitge nodigd voor een bespreking op 3 aug. j.l. Tijdens deze bespreking bleek, dat de minister deze had belegd teneinde met het bouwbedrijf te overleggen op welke wijze het mogelijk zou zijn de prijzenbeschikking in te trekken. Zowel tijdens deze bespreking als in die welke hierna op 27 augustus en heden werden belegd, kon geen over eenstemming worden bereikt. Inmid dels heeft het georganiseerde bouwbe drijf nog steeds geen antwoord op de door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf dd. 22 juni j.l. gestelde vragen. Er staat niet in de Bijbel hoezeer Abram zich geschaamd heeft toen, na de verwikkelingen rond Sarai, die heidense koning hem toevoegde: „Gij hebt tegenover mij dingen ge daan die niet gedaan mochten worden!" Het verweer van de aartsvader is dan ook maar heel armzalig: „Ik dacht: wellicht is er geen vreze Gods in deze plaats; zij zullen mij doden om mijn vrouw!" Nota bene: hier geeft dus een chris ten als oorzaak voor zijn leugens en bedrog op dat de men sen tussen wie hij verkeert geen christenen zijn en er dus wel niet zo'n beste moraal op na zullen houden! Er staat niet te lezen hoezeer Abram zich geschaamd heeft maar dat pleit de christen van vandaag niet vrij als hij op dezelfde manier handelt. En heus, dat gaat ons heel ge makkelijk af in het gewone „wereldse" leven zijn we echt niet bang voor een leugentje, kunnen we in het bezigen van niet zo fraaie krachttermen heus goed meekomen en van een amoureus avontuurtje zijn de meesten ook al niet afkerig! Hóe beschamend als men dan een mens tegenkomt die niet in God gelooft maar wiens leven toch heel wat meer in over eenstemming is met Gods geboden dan het onze. Abram kwam zo'n man tegen misschien is het voor menige chris ten al even hard nodig! Kampgemeenten in Duitsland F)E evangelisatie-campagne op de campings in West-Duits- land, waarover we reeds enige tijd geleden schreven, is een suc ces geworden. De grote trailer, die ,,De kerk onderweg" is ge noemd, bezocht in de vakantie maanden juni, juli en augustus in Westfalen en Slees wij k-Holstein geregeld de campings. Voor vele vakantiegangers is ,,De kerk on derweg" een vertrouwd ver schijnsel geworden. Een verheugend resultaat van deze camping-zielzorg was, dat er goede contacten werden gelegd met de jeugd. Meer dan eens bleven de jongens en meisjes tot diep in de nacht ir de „kerkauto" praten. Het bleek, dat zij tegen vrome cli- ché's waren en zich wel voor de Bij bel interesseerden, voorzover hier voor dan eerlijk en nuchter werd ge- Congres Europese protestantse journalisten Van 16 tot 19 september zullen de le- »n van de „Werkgemeenschap Protestantse Informatie in Europa" hun jaarvergadering in nederland bij eengekomen. Deze werkgemeenschap werd in 1954 opgericht in Parijs. Vrijwel alle Europe se landen, waarbij ook Polen en Oost- Duistland, zijn in de werkgemeenschap vertegenwoordigd. De leden zijn allen werkzaam op publicietisch terrein. De jaarvergadering wordt vrijdag 16 september geopend in de Engelse kerk op het Amsterdamse Begijnhof, waai prof. dr. H. Berkhof een rede zal hou den over „actuele oecumenische pro blemen". Daarna zullen de congresganger het rijksmuseum worden ontvangen door vertegenwoordigers van de regering en het stadsbestuur van Amsterdam. De volgende dag zal de heer A. Borst lap, hoofdbestuurslid van het Christe lijk Nationaal Vakverbond een referaat houden over „het sociale leven in Ne derland". Na diverse ontvangsten en excursies, 'a. bij de protestants-christelijke radio omroepen in Hilversum, zal de laatste congresdag in Rotterdam worden ge houden. In het gebouw van het dagblad „De christelijke pers in Nederland". De congresleden worden op deze dag ook ontvangen door het gemeentebestuur van Rotterdam, praat. Zij zongen naar hartelust mee en waren de leden van de evange- lisatieploeg zelf behulpzaam bij het inrichten van hun „Kerk". Jongelui, die na hun belijdenis de kerk niet meer van binnen hadden ge zien, waren de trouwste bezoekers van de wydings- en kerkdiensten. Op sommige plaatsen ontstonden „camping-gemeenten", gevormd door stamgasten. Als concreet resultaat van de actie „De kerk onderweg" werd nog ge noemd, dat de sfeer op enkele kam peerplaatsen beslist beter was gewor- Dr. Golterman neemt afscheid van de Oecumenische Raad De Oecumenische Raad van ker ken in Nederland heeft zaterdag af scheid genomen van zijn secretaris, dr. W. F. Golterman. Dr. Goltc-man is sedert 1946 lec tor aan de Doopsgezind Seminarium, dat deel uitmaakt van de theologi sche faculteit van de universiteit te Amsterdam. Thans is aan de gemeen telijke universiteit bovendien een nieuw lectoraat gesticht, waar dr. Golterman als lector is benoemd om onderwijs te geven in de geschiedenis van het chris tendom in de 20e eeuw, inzonderheid be treffende de verhouding der kerken. De voorzitter van de Oecumenische Raad. prof dr. W.F. Dankbaar heeft dr. Golterman dank gebracht voor zijn arbeid in dienst van de Raad. In zijn dankwoord memoreerde de scheidende secretaris zijn gang door de oecumenische beweging. Zijn be langstelling ontvonkte na de bestude ring van de rapporten van de con ferentie van Edinburgh in 1937. Sinds 1953 is dr. Golterman secretaris van de Raad, na het terugtrekken van dr. H. van der Linde. (Advertentie) Lijm koud alle hout met van Ceta-Bever Bijbelse tekeningen van Mart Kempers Prof. dr. M.A. Beek zal vrijdag a.s. kunstzaal Magdalene Sothmann te Amsterdam een expositie openen van tekeningen van Mart Kempers. Mart Kempers heeft deze tekeningen gemaakt in opdracht van het Neder- landsch Bijbelgenootschap voor een ge- illustreerde uitgave van de Bijbel. Haarcrème! Aii..n prr.i.lei »ln ht» Or Gaulle telen»! he, dom Nedet behoclda, dan it dit be»ijt than» geleverd." Bovengemeentelijk orgaan Bedrijfsleven in ;tdvieseommis«ie voorbereiding het Bovengen* weggebied. De minister i t binnenland- Vraag: Wat betekenen de cijfers die voorkomen op prismakijkers? Antwoord: Cijfers op een prismakijker geven de vergroting en lichtsterkte aan. Het is niet zo maar te zeggen welke kij ker beter is een en ander zal afhan gen van het gebruik dat men van de kij ker wil maken en uiteraard ook van de prijsklasse. Een vergroting van zeven maal is voor algemeen gebruik schoots voldoende. Wordt de ver_ belangrijker groter dan wordt het ge' zichtsveld ook zoveel kleiner, dat het onderwerp moeilijk meer te vinden is en ook moeilijk in het beeldveld de kijker is t< re lichtsterkte is wel prettig, voor al in de avond- of ochtendschemering, maakt de kijker onevenredig duur- Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. volkomen duister goed dienst konden het toegestaan groting d°en. Hierdoor was het bij voorbeeld zowel mogelijk dat een militaire colonne zich vrouw met een snelheid van rond 70 km per ternaam ontstaat? uur over kronkelwegen in een bergach- tig terrein verplaatste in het volkomen houden. Een grote- donker en de vijand met succes onder vuur genomen kon worden. De hier toe gepaste kijker, de zogenaamde „snipers- scope", bestaat uit een beeldbuis, samen- gebouwd met een opnamebuis onge- zoals bij televisie gebruikt wordt. kind als achternaam het geen di geven, zodat cepteert uw huurder de opzégging ech ter, dan moet hij vertrekken. Vraag: Zijn larven van tapijtkevers schadelijk? Antwoord: Ja. U kunt ze bestrijden met DDT-poeder Niet bij één behande ling laten, maar enige dagen achter el kaar doorlopend bestuiven; anders heeft dubbele ach- Antwoord: U mag uw kind net zoveel voornamen geven als men zelf wilt. Men mag echter niet de naam van vader èn van moeder als achternaam opgeven alleen de naam van de vader wordt in geschreven als achternaam. Evenmir achternaam als se zaken heeft namelijk op een schrij ven van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en de Scheepvaart Vereni ging Zuid geantwoord, dat bij de sa-, menstelling van de advies-commissies Duitsers (tijdens het Ardennenoffensief rekening zal worden gehouden met het bij voorbeeld) als ook de geallieerden verzoek hierbij het bedrijfsleven niet te «in de strijd tegen de Japanners) van kij- vergeten. kers gebruik gemaakt welke ook in het Vraag: Is het een fabel dat er nacht- Het te verkennen terrein*wordt onzicht- la*en inschrijven. Naamsverandering kykers zyn, die in de nacht onverlichte baar „verlicht" met een krachtige infra- moeL indien men dat wenst, aange touwen en dergelijke op zee kunnen r0de of ultraviolette lamp of met een vraagd worden bij Hare Majesteit de ,™,io r,Q,.t,n„--v dergelijk zoeklicht. Op de beeldbuis ont- Koningin Se" VESTS maanlicht n'STeldoek iHHlwïHSSeSi de kan worden waargenomen. Met deze rnV.,o^ w=ek de huur opzeggen? Vraag: Wanneer is eigenlijk de Bijbel in zijn huidige vorm samengesteld. Is dat in één keer geweest of zijn er tel kens bijbelboeken bijgekomen? Antwoord: Het Oude Testament da teert in zijn huidige samenstelling al lit de tijd van Christus' leven op aarde. Flavius Josephus, bekend Joods ge- ichiedschrijver in de eerste eeuw, geeft ^en opsomming van oudtestamentische hoeken, die overeenkomt met de inde ling van het huidige Oude Testament. Uiteraard moest het veel langer du- het Nieuwe Testament de duister z Illccl uai uc ,neils UUK ImSL °"SLÏeïï.e".SÏSL'SXüLS i"»™ donker' nog goed kan synodes in de oudheid zich beraden had- de preciese indeling, hebben Gelasius (492496) en paus Hor- i kind zoveel voor- Antwoord: Natuurlijk kunt u per week vol- de huur opzeggen, maar het is de vraag misdas (514523) de definitieve inde met of de huurder aan uw verzoek gevolg üng en rangschikking bepaald, zodat al geven. Doet hij dat niet dan zult u men kan zeggen dat de Bijbel omstreeks het jaar 500 zijn huidige vorm kreeg. In :terse kerk heeft dit nog langer ge- zeli wil? En is gig te maken bij de kantonrechter. Ac- duurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2