Jlieuwe Jtórtjc (fourant Kongolese leiders zetten elkaar af Commentaar „Gast-professor" in de Sow jetunie NIEUWS in één oogopslag- BON Wie de baas Geen nieuwe plannen met Nieuw-Guinea GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN De Gaulle wenst een Europees referendum DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Direotie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal: 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKE AT WK AAL DAGBLAD Dr. E DIEMER „Staatvastich is gbtbleoea mgn bert in tegf)eospoct" Eenenveertigste jaargang no. 11964 KONGO in één dagi zee van indrukken Zie pagina 7 De ontwikkeling in Kongo heeft alles weg van een operette. Helaas: het is heel wat ernstiger. President Kasavoeboe ont slaat premier Loemoemba, maar die reageert prompt met de mededeling dat Kasavoeboe niet langer staatshoofd isen intussen vloeit in de Mijnprovincie het bloed van honderden mensen. Nederlands Nieuw-Guinea is opnieuw onderwerp van gesprek: heeft een Haagse „hoge woordvoerder" inderdaad tegen bui tenlandse journalisten gezegd, dat Nederland dit gebiedsdeel onder V.N.-beheer wenst te stellen? Voor de vierde maal gaf Frankrijks president De Gaulle een persconferentie. Een van de voornaamste punten: hij wil de bevolking van de zes E.E.G.-landen via een referendum zich laten uitspreken over de politieke eenheid van Europa. Moeilijkheden in de kring van de raad van beheer van de Utrechtse Jaarbeurs. Voorzitter dr. G. van der Wal zou „op eigen houtje" de verbouwingsplannen hebben geannuleerd. De bouwstaking ligt nog vers in het geheugen. De oorzaak was, zoals bekend, een conflict tussen regering en bouwbedrijf. Het gesprek tussen de twee partijen is gisteren weer vast gelopen. Enig resultaat: de befaamde prijzenbeschikking blijft voorlopig gehandhaafd. Vandaag de eerste bijdrage van de bekende Amerikaanse journalist-columnist Joseph Alsop. Geregeld zal deze kenner bij uitstek van de politieke verhoudingen in de wereld u op de hoogte houden van de ontwikkeling en zijn visie op de achtergronden. De Olympische Spelen: onze tienkamper Eef Kamerbeek bezet na de eerste dag de zesde plaats. Gaat hij op de ingeslagen weg voort, dan zit er een vierde of vijfde plaats voor hem in. En verder is Ben Verhagen in de Flying Dutchmanklasse met zijn nieuwe fokkemaat Jaap Helder naar de derde plaats in het algemeen klassement gezeild. Cliroesjtsjef op zijn retour Wat is er omgegaan in het hoofd van Nikita Chroesjtsjef toen hij, handen op de rug en in gedachten verzonken, een van Helsinki's parken binnenwandelde? Slechts weinige bewoners van Fin'lands hoofdstad zullen er getuige van zijn ge weest, want de Sow jet premier is een man die van vrfoeg opstaan houdt. Misschien ook heb ben ze nauwelijks acht geslagen op deze al wat oudere man die van het zonnetje liep te genieten- Een plaat als deze roept de speelse gedachte op: „Is Nikita Chroesjtsjef op zijn Alleen maar een gedachte niemand zal eraan twijfe len dat het communisme op het ogenblik een wereld macht is, steunend op een ideologie die door miljoenen met fanatisme beleden en nagevolgd wordt. Een te ge vaarlijker fanatisme naar mate het westen losser komt te staan van de hoge zedp- jijke normen die het door de Bijbel worden - voorgehou- Want de strijd tussen Oost en West is een ideologische strijd. In dat gevecht is de krant een van de frontsolda ten. Een krant heeft een eigen sfeer en die sfeer be ïnvloedt de gedachtenwereld van haar lezers. De christe lijke krant tracht haar lezers door al het nieuws heen de boodschap van Jezus Chris tus te laten zien: „Ik ben de weg, de waarheid en het Want slechts in die Weg zal de mensheid het hoofd kunnen bieden aan de com munistische dreiging. Bent u het daarmee eens? Geef dan alle steun aan uw eigen christelijk dagblad. Die steun is effectief als u onderstaande bon ingevuld aan ons retourneert een prozaïsche daad die toch de strijd beïnvloedt Betaling geschiedt per week/ maa-nd/kwartaal/pcr giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- is) Deze bon Is ingezonden door: (straat) (woonplaats) De situatie in Kongo was vanmiddag nog steeds onoverzichtelijk. De grote strijd gaat thans tussen Kasavoeboe en de afgezette premier Loemoemba, die na tuurlijk niet van plan is zijn positie op te geven. Loemoemba rekent erop, dat parlement en leger hem zullen steunen, waarbij hij gebruik maakt van Russi sche technische steun. Daarmee wil hij in de eerste plaats het opstandige Ka- tanga onderwerpen. President Kasavoeboe daarentegen zint op een manier om zich geheel van Loe moemba te ontdoen. Hierbij verwacht hij steun yan zijn partij, de machtige Abako. Wint hij de strijd, dan is het wel zeker, dat Katanga weer tot het verband van Kongo zal toetreden. Bolletje/' de échte eierbeschuit T~NE breuk tussen de grote rivalen van Kongo, Joseph Kasavoeboe en Patrice Loemoemba is volkomen. Gisteravond, 20.15 uur plaatselijke tijd, verklaarde Kongo's presi dent Kasavoeboe voor radio Leopoldstad dat hij zijn eerste minis ter Loemoemba had vervangen door de voorzitter van de senaat. Joseph Ileo. Nog geen uur later, 21.05 uur, maakte een woedende Loemoemba zich meester van de microfoon in het radiostation. Hij oordeelde Kasavoeboe's verklaring als „van nul en generlei waarde" en voeg de er onmiddellijk aan toe, dat Kasavoeboe niet langer staatshoofd Inmiddels heeft het Kongolese kabinet vannacht onder leiding van de afgezette premier Loemoemba vergaderd en Kamer en Senaat tegen morgen bijeengeroepen. De bedoeling was een vertrouwensvotum te verwerven. Kasavoeboe, de zwijgzame voor- I trachtte een patrouille V.N. soldaten hem stander van een federaal Kongo, die tot andere gedachten te brengen, de laatste tijd door de rigoreuze Loe moemba geheel naar de achtergrond was gedrongen, deed gisteravond ken nelijk een poging, een einde te maken aan de in hevigheid toenemende bur geroorlog, Hij verklaarde, persoonlijk het bevel over het Kongolese leger te hebben overgenomen, benoemde Ileo, de intelligente en zelfstandige tegenstander van Loemoemba, tot premier en verzocht de Verenigde Naties de orde in het land te herstel- Een woordvoerder van de V.N. verklaarde, alles voor Kasavoeboe's voorstel te voelen, maar dat het nemen van het bewind niet zon der mandaat mogelijk was. Vijfentwintig minuten na de radio-uit zending verliet premier Loemoemba zijn ambtswoning aan de Kongo-iriwier. Sa- met een politieman en een militair waarschijnlijk de bevelhebber van het Kongolese leger Moboeboe, reed Loe moemba naar heit radiostation. De troepen de V.N. die na de venkllarinig van Kasavoeboe waren gealarmeerd hadden opdracht niemand tot het omroep-gebouw e laten. Toen Loemoemba arriveerde Haastige tegenspraak na vreemde uitlating van prof. De Quay pAE RIJKSVOORLICHTINGSDIENST heeft een uitdrukkelijke tegen- spraak doen horen van buitenlandse persberichten als zou Nederland voornemens zijn, aan de Verenigde Naties voor te stellen Nederlands Nieuw-Guinea te „internationaliseren", mogelijk met medewerking van de Verenigde Staten, India en Australië. Deze berichten werden gister avond verspreid door drie interna tionale persbureaus, die de zegsman niet bij name noemden maar spra ken van „gezaghebbende kringen" of van een „woordvoerder". Naar wij vernemen, zijn deze berichten uitgezonden na een cocktailparty, waar op de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, zich op ongedwongen wyze had onderhouden met de aanwezige journalisten. Prof. De Quay vertelde toen, dat aan een internationale oplos sing van het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea werd gedacht. Hij zeide niets positiefs, doch opperde de moge lijkheid van een „bestuurscommissie' van bijvoorbeeld de drie bovengenoem de landen. Later sprak hij weer van een „commissie van toezicht". Prof. De Quay voegde hieraan toe: „Kijk eens, als wij dit aan elk van de drie landen apart zouden vragen, zou den deze weigeren. Er is minder kans op een weigering als wij het hun geza menlijk vragen." Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhcVi Op een vraag of hg dacht aan een trusteeship (behccrschap) van de V.N., rerd deze mogelijkheid niet door hem uitgesloten. :i en ander veroorzaakte grote op schudding in Den Haag en officiële in stanties wisten niet wat zij zeggen moes- Later gaf de Rijksvoorlichtingsdienst het volgende officiële communiqué uit: „Naar aanleiding van de hedenavond ("gisteravond) circulerende persbe richten als zou de Nederlandse rege ring overwegen te streven naar een internationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederlandse regering mede, dat er geen enkele wijziging is gekomen in haar buiten lands beleid ten aanzien van dit ge biedsdeel zoals dit beleid in de laat ste jaren is gevoerd." Brïhse oorrnnandant verklaarde: „Ik had hem alleen tegen kunnen houden met oen pistoolschot". Tot driemaal toe herhaalde Loemoemba zijn „toespraak". Steeds weer noemde hij Kasavoeboe „verrader van het volk". Dc laatste keer, zei hjj dat de ministerraad die Ln spoedzitting bijeen gekomen zou zjjn, er precies zo over dacht. Aangenomen wordt nu, dat Kasavoeboe tot zijn ingrijpende maatregel werd ge dwongen, door Loemoemba's plan ov korte termijn de provincie Katanga bin nen te vallen. Hij is daartoe iin staat doo* een tiental transportvliegtuigen, die gis teren met 200 Kongolese militairen naar Loeloeaburg vertrekken. Ook premier Tsjombe van Katanga is blijkbaar op de hoogte van Loemoemba'» plannen. Verwacht werd, dat hij de V.N toestemming zou vragen, zijn soldaten olievaten op de vliegvelden te laten plaatsen. Daarmee zou hij de enige toe gangsweg tot Katamga volledig afsluiten Over de wegen zou Loemoemba's lege>- sleohts langizaam vorderen, voortdurend worden opgehouden door twistende s men en misschien geheel vastlopen als dp negen de wegen onbegaanbaar maakt, In de mijnsiaat van Albert Kailondji, d< voorzitter van de partij waartoe ook da nieuiwe „premier" Deo behoort duurt nog steeds voort. Russische vliegtuigen vc voortdurend nieuwe troepen aan. Deson danks schijnen de glecht-bewapende troe pen van Kalondji sueces te hebben met hun guerrilla. Br wordt melding gemaakt van het veroveren van grote hoeveelheden wapens. (Zie vervolg op pagina 7) j „_r~. Deze week wordt op Farnborough in Engeland weer de beroemde jaarlijkse luchtvaartshow gehou den. Een nieuwtje is deze short S.C. 1 „Vertol", een machine die loodrecht kan stijgen en dalen, dank zij een batterij straalmoto ren in de romp, welke naar be neden gericht staan. Deze Short S.C. 1 hangt bov enhet zebrapad op het vliegveld, waar hij even tevoren nog geparkeerd stond. Vooral na de oorlog zijn in het maat schappelijk, en in het bijzonder in het diplomatiek verkeer „cocktailparties" een al belangrijker functie gaan vervullen. Welke die functie is, is voor het overige veelal onduidelijk. Er wordt bij deze ont vangsten misschien niet veel gesproken, doch wel veel gepraat en aangezien pra ten dikwijls nog moeilijker is dan spre ken, kunnen misverstanden over het „beprate" des te gemakkelijker ontstaan. Kennelijk is een cocktailparty, gisteren in Den Haag van hoge zijde gehouden, bron geweest van misverstand over Ne derlands bedoelingen met Nieuw-Guinea. Nu achten wij Nieuw-Guinea nog net iets te belangrijk dan dat daarover op een cocktailparty belangrijke mededelin gen kunnen worden gedaan. Voor belang rijke mededelingen dient een andere en tourage te worden gekozen. Dat er op deze cocktailparty dingen ge zegd zijn, die misverstand konden oproe pen. lijkt ons niet onwaarschijnlijk. Het gehoor bestond uit vakbekwame buiten landse correspondenten, en dezen zijn als regel wel in staat om op te nemen wat er tot hen gezegd wordt. Wat dit betreft, kan men zeggen dat hier een nieuw bewijs geleverd is, hoe nuttig het is dat regeringspersonen en ook hoge ambtenaren het leren om op de juiste wijze contact te onderhouden met de publiciteitsmedia. Enige instructie in deze lijkt niet overbodig, waarbij wij nadrukkelijk zouden willen stellen dal deze instructie niet zou mogen leiden tot stilzwijgen tegenover deze media. En wat Nieuw-Guinea zelf aangaat, heeft het gebeurde aan de regering de gelegenheid geboden, tegenover alle mis verstand nog eens met nadruk te verkla ren, dat in haar politiek geen wijziging is gekomen. Dit is althans een gunstig resultaat van deze wat pijnlijke affaire. Ook wij zijn van mening dat voor Nieuw-Guinea een rustige ontwikkeling onder Nederlandse leiding nog altijd de voorkeur verdient boven welke „inter nationalisering" ook. Nederland is voor Nieuw-Guinea de verantwoordelijke par tij, niet te vereenzelvigen echter met cocktail-partij. Scha clever goeding voor huidziekte De directie van Van der Berg en Jur- gens N.V. heeft verklaard dat het haar wens is om, ongeacht de vraag Van juri dische aansprakelijkheid, aan hen die door de „aan Planta toegeschreven huid aandoening" zijn getroffen, schade te ver goeden. Overleg over een praktisch uit voerbare regeling hiervoor is nog gaande. Zo spoedig mogelijk naar mag worden verwacht binnen enkele-dagen zullen nadere mededelingen worden gedaan. 0 In Bonn hebben de samenwerkende consumentenorganisaties gisteren geëist dat de wetenschappelijke benaming van de stof die in de Planta-margarine werd verwerkt en er oorzaak van was dat vele duizenden ziek werden, wordt bekend gemaakt. land is, komt maar uiterst zelden voor. Het is waar schijnlijk een record, want de buien die er vanmorgen plaatselijk vielen, hebben de negen opeenvolgende weken volge- maakt waarop het nu al elke dag in ons land heeft geregend. Jn de akkerbouw staat nog zeker 80 procent van de oogst op droog weer te wachten en in de lagere weidestreken heeft het grondwater al weer een bovennormaal hoog peil ge kregen. De rug van hogedruk, die van daag met enkele opklaringen passeert, wordt door een regenfront gevolgd, dat reeds in de komende twaalf uur met een tot krachtig toenemende zuidwestenwind ORESIDENT De Gaulle heeft giis- termiddag zijn plannen uiteen gezet voor een Europese politieke eenheid en aangedrongen op het houden van een referendum in West- Europa om aan die eenheid de steun van het volk te geven. De Franse president deed dit in de balzaal van het Elysée, waar hij 750 journalisten, buitenlandse diplomaten en leden van zijn kabinet ontving op de vier de persconferentie sedert zijn ambts aanvaarding. De Westeuropese landen moeten vol gens De Gaulle regelmatig bijeenkomen ter bespreking van politieke aangele genheden. Dergelijke bijeenkomsten zouden „zeer wenselijk" zijn op eco nomisch en politiek gebied en op dat der defensie. De President maakte duidelijk dat zijn plan voor een Westeuropese een heid betrekking heeft op de zes landen van de E.E.G.doch dat het andere landen niet uitsluit. Hij wees elke su pranationale politieke structuur van de hand en stelde de instelling van een secretariaat voor, alsmede van een as semblee, samengesteld uit delegaties van de Westeuropese parlementen. Het referendum zou zo spoedig mogelijk moeten worden gehouden om de steun van de volken aan deze samenwerking te geven. N.A.V.O. Er is volgens president De Gaulle geen sprake van dat zich een scheuring in de N.A.V.O. voordoet. Het bondge nootschap heeft naar zijn mening ech ter een nieuwe stimulans nodig. Frank rijk is van oordeel dat het Noordatlan- tisch verdrag op twee punten moet wor den herzien: 1. Het moet niet tot Europa beperkt blijven. Ook voor het Midden-Oosten en Afrika dient op politiek en strate gisch gebied een bepaalde organisatie tot stand te komen. 2. Op het gebied van de integratie der defensie is een herziening nodig. Uiteraard dient de defensie gebaseerd te zijn op de gezamenlijke inspan ning van de verdragslanden, doch zij moet in de grond van de zaak een nationaal karakter behouden. Algerije Sprekend over het Algerijnse pro bleem, verklaarde De Gaulle dat hij zal blijven streven naar regeling daarvan door middel van een volksstemming en dat hij geen enkele actie van de Verenigde Naties ten aanzien van het Noordafrikaanse gebiedsdeel zal erken nen. „Indertijd is gezegd dat alleen De GauIIc het Algerijnse probleem zou kunnen oplossen. Welnu, laat mij dat dan ook doen!" Ook de situatie in Kongo kwam aan de orde. De Franse president leverde kritiek op het optreden van de V. N. in dit land. Hij meende dat de Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk van het begin af hun optreden hadden moe ten coördineren. Als zij de soevereini teit en onafhankelijkhei van Kongo had den gegarandeerd, zou volgens De Gaul le geen inmenging „van bepaalde zijde" hebben plaatsgehad en zou het prestige van het Westen beter verzekerd zijn geweest dan „door het onvoldoende en zeer kostbare optreden van de Verenig de Naties." Frisser met matige ivind. ons land zal bereiken, zodat het er ook voor morgen verre van rooskleurig uit ziet met het weer. De koele lucht met zware buien zijn ook tot Zwitserland en Oostenrijk doorgedrongen, waar het vakantieweer eveneens sterk verstoord is. Zelfs Rome kreeg gisteren een on weersbui, waarna het ook daar minder warm is dan in de laatste weken. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Koude nacht met hier en daar mist, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Veranderlijke bewolking met kans 0£> enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Woensdag 7 september: zon op 6.01, onder 19.14, maan op 20.16, onder 8.17; 12 september laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. ÏT i! dtflfi S«| Tn PWEE JAAR geleden het Congres heeft de scna- wusi Maurice H. Halperin de tor een document van het State sing benen. Hij was hoofd van de Department gevonden, waarin land' ran wordt beweerd dat Halperin de Sowjet-regcring van adyics kwam hij echter gedeeltelijk op heb ik twee Amerikaanse" afdeling Latïjns-Amerika het Amerikaanse „Bureau strategische diensten" geweest, dient kwaadwillige verval- zuurde nonsens aankomen zijn positie in Rus- is niets geheimzinnigs of twij- Russisch fclachtigs aan mijn verblijf in 1961 af, zoals de Amerikaanse r°C\-e journalist aanhield, IHoskou. Sedert mijn aankomst ambassade heel goed w< giavue uicimcn in Latiinsamerikaanse zijn besluit terue. Zij louden eiBeMIjetten voor de belasting als men de Amerikanen mar c, "f.""- '"J* !°5K waarop mijn sa,ar.? I™ Halperin is dus professor Mexico terechtgekomen, trad met de voor Rusland niet nabijgelegen hotel. Het communistische gunstige ontwikkeling in Cuba werd geen interview. Halperin staan. Ik werk niet groep en kreeg tijdig in de ga- plannen maakte aard. dankbaar adviseur uiter- bracht een schriftelijke verkla- de Sowjet-regering dan de pia- biemen -belangrijk professor, mijn werkgever vermeld omdat hij zich niet slechts bezig houdt met de theoretische pro zijn colleges (die de de grens te zetten. Uit zichzelf heeft Halperin op de Amerikaanse beschuldl- Mauricc H. Halperin vertrok niet gereageerd op de beschu! uiteraard naar Moskou, - tigde zich daar en ging dc Russische regering aai slag. Dit laatste is volgens de Moskouse villa weten te vinden. Amerikaanse ministerie dat het mie Amerikaanse senator Kenneth scheept, Halperin i i de deur afge- buitenlandse zaken i Keating het geval. In notulen plan te reageren op de „be- zoeken, Keating spijkers op laag water als enkele fudentcn op de hoogte brengt an de toestand in Latijns-Ame- wctcnschappen ver- rika en de oorzaak daarvan en ben niet de eerste de Russische regering van de js_ j i.a toestand in dat gebied en de mogelijkheden die daardoor staande geleerden kunnen ge- worden geschapen. senator Amerikaan die daar werkt, Dc gemeenteraadsverkiezingen op Schou- wcn-Duiveland, noodzakelijk geworden door de gemeentelijke herindeling, worden donderdag 17 november gehouden. De her indeling betreft de opheffing van de ge meenten Brouwershaven, Oosterland, Kerk- werve en Haamstede; de vorming van de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Middenschouwen en Westerschouwen en de uitbreiding van de gemeenten Zierikzee en Bruinisse. ft Wilhelm Pieck, oude garde die in Moskou terugkeerde jaar oud president is van de door de Russen geformeerde „Duitse Democrati sche Republiek", is zeer ernstig ziek. Een zwak hart speelt hem parten. De afgelo pen twee weken heeft hij zich niet mee» in het openbaar vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1