lïicttwc £ditsri)e (üimranl TOPCONFERENTIE in New York? Commentaar „Wet van Broca' gaat niet altijd op NIEUWS in één oogopslag- De wereld op z'n kop BON Politieke problemen in België opgelost Strijd in Bakwanga eist 270 doden Globaal gezien ZATERDAG 3 SEPTEMBER BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang po» 11962 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „Stuntvasticfi is <jbeblt»tn nign hert in U^enspoet" 25 JAAR GELEDEN: Begrafenis va Koningin Astrid Zie Zondagsblad Gezien de steeds weer teleurstellende resultaten van vorige topconferenties is het alleszins begrijpelijk, dat de westelijke staatslieden zich wel tienmaal zullen bedenken alvorens het voorbeeld van Chroesjtsjef te volgen: het is dus nog een open vraag of Oost en West elkaar in „topverband" te New York zullen ontmoeten. Belgiës premier Eyskens heeft enkele wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. Zeker een van de moeilijkste taken wordt toebedeeld aan graaf d'Aspremont Lynden, die, als straks naar ieder hoopt de lucht tussen België en Kongo wat is opgeklaard, met een man als Loemoemba zal moeten gaan onderhandelen. De berichten uit Kongo blijven somber: zeker driehonderd mensen zijn gedood bij gevechten in Bakwanga, de hoofdstad van Kalondji's mijnstaat Kasai. Veel nieuws is er weer over de Olympische Spelen. Maar voor Nederland was de dag van gisteren niet zo best: op de 4 x 100 meter vrije slag werd onze damesestafetteploeg ge- gediskwalificeerd, op de 4 x 180 meter wisselslag moesten onze zwemsters met een vierde plaats genoegen nemen, en Henk Visser miste bij verspringen op 3 centimeter de finale. In ons Zondagsblad uitgebreid en extra gevarieerd schrijft de bekende Amerikaanse journalist Bill Caldwall een opmerkelijk artikel over de verhoudingen tussen Amerika en de Afrikaanse donker-gekleurde volkeren. Nieuwe rubrieken teveel om op te noemen vindt de lezer, met de hem al vertrouwde bijdragen, op vele pagina's van dit nummer. Op deze plaats zal de lezer vanaf vandaag kunnen zien welke de belangrijkste feiten van de dag zijn. Natuurlijk is het slechts een zeer beperkte keuze. Dat deze rubriek elke dag moge leiden tot een kennisnemen van de hele inhoud van de krant is een vurige wens onzerzijds. TAE Amerikaan Hall ziet de wereld op z'n kop daardoor is hij dan ook Olympisch kampioen ge worden bij het schoon- springen, is voor hem het Amerikaanse volkslied gespeeld toen hij de ere plaats had ingenomen bij de prijsuitreiking en daardoor is hij in het be zit gekomen van een gou den medaille! Vraag: is of hy door al die „roem" de wereld niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk op z'n kop ziet. Of hij niet „ondersteboven" is van z'n eigen schoonspringen. Vraag is zelfs of de hele wereld niet op z'n kop staat, gefascineerd als ze is door die Olympische Spelen. Vreemde vraag? Gelooft u niet dat het nodig is dat wjj ons eens terdege bezinnen op dat sportfestijn dat Olym pische Spelen heet want is het eigenlijk nog wel een sportfestijn? Kan men er, be zien uit het oogpunt van sport en spel, nog wel enige waarde aan toekennen? Aan vier mensen, die avond gezamenlijk verenigd tot een forum, hebben we deze vragen voorgelegd. Twee van hen zijn nauw be trokken bij de christelijke sportorganisatie: de derde is als medicus betrokken ge weest bij de training der Olympische zwemsters. De vierde was Wim Slijkhuis, de man die zelf Olympische lauweren heeft geoogst cp uit ervaring kan praten. Een getrouw verslag van dit ge sprek vindt u vandaag in onze krant afgedrukt. Een krant mag menen wij niet met een boogje om dit soort problemen heenlopen. Het is fout r de t sluite „het maar op z'n beloop laten". De lezer heeft recht op deze eerlijke, deskundige onafhankelijke voorlichting. Bent u het hiermee eens? Zorg dan dat ook andere die nog geen abonnee zjjn op ons blad, er kennis van kunnen nemen. Er volgen nog vele van deze „forumpagina's" ze zullen stof te over leveren om in uw kennissenkring te bespreken. Onderstaande bon zij u behulpzaam bij het opgeven van nieuwe abonnees. Betaling geschiedt per weck maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is) (naam) (straat) (woonplaats) Westelijke steun voor Nasser De westelijke geallieerden zijn heit er informeel over eens om d'e Vereroiigidie Arabische Republiek, Chtilii en Portugal voor vaiMeztag in de Veiiüiglherildsraaid te steunen, alidus workit Wier varnkJaaig van goed ingelichte zij die te Dondien meege deeld. De grote verrassing Menlm die zich op het laatste ogenblik nog lean wijzigen iis hun bedoeling te stemmen voor de V.A.R. De betrekkingen van Nalas &r met Amerika, Engeland en Frankrijk zijn nog steöds niet zo godd. HOOG NIVEAU wordt levendig overleg gepleegd tussen de drie westelijke mogendheden Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten, sinds de Russische premier Chroesjtsjef en zijn collega's van de an dere communistische lidstaten der V.N. duidelijk hebben gemaakt, dat zij persoonlijk hun delegaties naar de Algemene Vergadering in New York zullen aanvoeren. Hoewel Parijs en Londen zwijgen en men in New York alleen volstond met de mededeling, dat Chroesjtsjef niet op een officiële ontvangst be hoeft te rekenen bij zijn aankomst in New York, is toch alleszins dui delijk dat naarstig wordt gezocht naar een passend antwoord op de jongste manoeuvre van de Russische eerste minister. De meeste zegslieden komen tot de conclusie, dat de leiders van de Grote Drie rustig thuis zullen blijven om Chroesjtsjef duidelijk te maken, dat zij DE BELGISCHE minister-president, prof. Gaston Eyskens, is er in ge slaagd vier van zijn ministers te vervangen en voldoende steun te krijgen voor zijn versoberingsprogramma. De politieke moeilijkheden, die twee weken lang tot een regeringscrisis dreigden te leiden, werden daar door opgelost. Zoals bekend, maakte premier Eyskens woensdagavond in een radiorede bekend, dat hij reeds vastbesloten was het ontslag van zijn kabinet aan te bieden, maar dat koning Boudewijn hem daarvan had weerhouden. Hij stelde toen zijn aanblij ven afhankelijk van voldoende steun voor zijn programma van nationaal herstel. Tot de nieuwe ministers behoort graaf H. d'Aspremont Lynden, die Afrikaanse zaken gaat beheren. Graaf d'Aspremont Lynden die onlangs de leiding had van Belgiës technische hulpverleningscom missie by premier Tsjombe van Katanga zal In de toekomst alle onderhande lingen met de centrale Kongolese rege ring van Loemoemba moeten leiden. Hy vervangt twee vroegere ministers: De Schrijver cn Scheyvcn. Verder treden af Bchogne van arbeid en Merchiiens van justitie. Alleen de laatste behoort tot de liberale partij. De overige drie maken deel uit van de C.P.V. Behalve de inieuwe minister voor Afri kaanse zaken werden benoemd prof. Y. Umbain (arbeid), A. Dequae (econo mische coördinatie) en de liberale senator R. Vreven, die belast wordt met d'e coör dinatie in het algemeen en de hervorming van de administratieve instellingen. Ook werden vier nieuwe staatssecretarissen aangewezen. Het gewijzigde kabinet van prof. Eys kens telt evenals de vorige regering twintig leden. De verhouding tussen de Pseudo PTT-man dook weer op De pseudo PTT-man, die enige tijd ge leden in Rotterdam cn Schiedam van en kele bejaarde dames het pensioen af handig heeft weten te maken, heeft in Dordt geprobeerd om op dezelfde manier aan geld te komen. Hij belde gistermorgen aain bij een 76- jarige weduwe, die zoguist naar het postkantoor wais geweest om haar pen sioen te halen. Hij vertelde, evenals hij dat iin Rotterdam en Schiedam had ge daan, van de PTT te zijn en te komen om het zojuist gehaalde geld mee te nemen ten edinde het te controleren. Er zouden verkeerde merken opstaan en de vrouw- zou er amJder gelid voor in de plaats krijgen. De weduwe herinnerde ziah een kran tenbericht, waarin tegen de praktijken van de man werd gewaarschuwd. Zij gaf het geld daarom niet uilt handen. De po litie neemt aan, dat het dezelfde man is, als die in Rotterdam en Schiedam dit foefje heeft toegepast. Hij is naar schat ting ongeveer 35 jaar en 1,75 m lang. Hij was blootshoofds, heeft ziwart of althans donker achterovergekamd haar, donkere ogen en een slank postuur. Hlij droeg een dohkerbeige regenjas. I (REESTRAAT 173 C.V.P. en de liberale partij is ongewij zigd gebleven; 13 rooms-katholdeke mi nisters en 7 liberale. Prof. Eyskens zei later, dat de her zieningen niet geheel beantwoorden wensen en persoonlijke voorkeur: aantal aangezochte figuren had ge weigerd aan dc regering deel te nemen Door dc „politieke oppositie" was hei mogelyk geworden de medewerking van enkele extra-parlementaire personen te krygen. De nieuwe ministers en staatssecreta rissen werden vanmorgen door koning Boudewijn beëdigd. Vete De rechtbank te Assen heeft twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest opgelegd aan de land bouwer J. H. S. uit Drogteropslag. Op 8 juni had S. ruzie met zijn buur- an gekregen over een oude vete. Hij stak daarbij ziin buurman met een hooi vork, tengevolge waarvan deze over leed. niet bereid zijn topconferenties te hou den, alleen omdat Chroesjtsjef daar zin in heeft. Ook koestert men de overtui ging dat een „reprimande" niet kan uit blijven nu de Russische staatsman van plan schijnt, de zitting van de V.N.- assemblee in zijn stuntprogramma op Desondanks bestaat nog alttfd de li gelijkheid van een „topgesprek" New York. Eisenhower heeft wtf meldden het reeds een aantal malen duidelijk gemaakt, dat hy zyn Russische collega in New York wil ontvangen als dat „ergens goed voor is". ^let Britse ministerie van buitenlandse zaken deel- dat premier Harold Macmillan bereid is elk voorstel van Chroesjtsjef een topconferentie te New York te onderzoeken. Maar dan een topcon ferentie buiten het kader van de Ver enigde Naties. Een soortgelijke bereid heid tot top-overlcg blijkt in Parijs uit mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Dc woordvoerder van president De Gaulle verklaarde, dat Chroesjtsjefs be sluit, persoonlijk een of meer bijeen komsten van de Algemene Vergadering bij. te woilen, voor de"c1. arise regering geen verrassing betékent. Verwacht wordt dat de Rus daar een grote rede t ontwapeninigsvraagstuk zal houden. De berichten uit Washington melden dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Ohristian Herter, waar schijnlijk de Amerikaanse delegatie naar de Algemene Vergadering zal leiden. Herter verklaarde, dat president Eisen hower althans de eerste week van de komende zitting der VJN. niet zal bij- mededelmg zal Chroesjtsjef spijten. De Russische staatsman zei gisteren in de trein, die hem naar het verjaardagsfeest van premier Kek konen van Finland bracht: „Het zou goed zijn als ook Eisenhower en MacmMan naar New York zouden komen." De ballon waarmee de 33-jarige ballonvaarder Koen Jansen uit Voor hout, zijn 42-jarige assistent Alfred Eckert uit Augsburg (Westduitsland) een Britse verslaggever over het kanaal zijn gevlogen, is gistermiddag met een klap in een veld bij de Bel gische plaats Brugge geland. Niemand liep letsel op. De drie mannen waren zoals gemeld ochtends opgestegen in Kent. (En geland) voor een tocht ter herden- ding van het feit dat de Fransman Blanchard en de Amerikaan dr. Jef fries 175 jaar geleden voor het eerst per ballon het Kanaal overstaken. Koningin Juliana en prins Bemhard woonden ook giste ren in Rome o.a. de Olympi sche zwemwedstrijden bij. De vlucht duurde toen vier uur. Koen Jansen en zijn metgezellen de den er nu een kwartier langer over. De wind dteef hen naar België in plaats van haar eigenlijke doel: Frankrijk. Op de foto's ziel men het vertrek van de ballon in Kent en daaronder Koen Jansen (links) en Alfred Ecker. De aankondiging van Chroesjtsjefs persoonlijk bezoek aan de Verenigde Na ties heeft in het Westen terstond geleid tot hernieuwde diplomatieke activiteit. Voor het Westen doen zich in het bijzon der twee vragen voor: dienen nu ook van de westelijke mogendheden de regerings leiders dit podium der volken te betre den en is er aanleiding om alsnog naar een topconferentie met Chroesjtsjef te Ons komt hierbij in de gedachten een commentaar, dat iemand destijds gele verd heeft op de brute opzegging door de Russische regeringsleider van de laat stelijk reeds zo op handen zijnde con ferentie. Die commentator zag duidelijke overeenstemming tussen proeven die Rus sische wetenschapsmensen op dieren toe passen, waarbij men deze dieren in een situatie van onzekerheid brengt, en de schijnbaar wisselvallige politiek vhn Chroesjtsjef, die er door de verrassende wendingen in zijn politiek op uit schijnt, het Westen vermoeid en murw te maken. Wat de eerste vraag betreft: wanneer Chroesjtsjef gaat, moeten de anderen dan ook gaan? Wij voor ons zien er de nood zaak niet van in. Het is aan het Westen bekend, dat Chroesjtsjef dc publiciteit niet schuwt, maar het Aveet ook dat hij voor zichzelf een openheid verlangt, waarvan men zou wensen dat hij ze ins gelijks zijn volk gunnep zou. Dat weet het Westen, en dat weten ook alle vol ken, met inbegrip van de jonge volken, die straks in New York bijeenkomen. Ze kunnen daarom alle betogen van Chroesj tsjef gelaten over zich heen laten gaan. En wat een topconferentie aangaat, die voor mogelijk te achten, vereist voor het Westen meer dan de opzienbarende doch in feite simpele aankondiging van Chroesjtsjefs bezoek aan de Verenigde Naties. Chroesjtsjef is de man geweest die, in een beledigend gedrag jegens de weste lijke regeringsleiders, de laatste conferen tie bruut heeft opgezegd, daarmede de internationale verhoudingen bevriezend. Stelt hij prijs op een nieuwe ontdooiing, dan zal hij daarvan te duidelijker moe ten doen blijken naarmate door hem de relaties ruw verbroken rijn. Hoogovens koopt drijvend hotel De Koninklijke Nederlandse Hóog- Dvens en Machinefabrieken N.V. heeft het 20-125 bruto register ton metende passagiersschip Arosa Sun gekocht als drijvend hotel om tijdelijk huisvesting te geven aan nieuw aan te stellen perso neel. Het schip zal 800 mensen kunnen herbergen. Was september verleden jaar een vol op zomerse en record-droge maand, dit jaar begint zij herfstachtig te worden. Een deprssie trekt van Schotland over de Noordzee en brengt een krachtige lot hard© zuidwesten wind. Achter het koufront komen tegen de avond weer opklaringen voor, maar het algemene weerbeeld blijft de komende dagen nog sterk onbestendig als gevolg van de grote depressieactiviteit. Mogen wij de Duitse september-ver- wachting geloven, dan zal dit depressie- weer tot omstreeks de tiende aanhou den, waarna, een verbtering mét stijging van de temperatuur. Barometer dalend TNE GEVECHTEN die sedert vier ■*-' dagen in het gebied van Ba kwanga worden geleverd tussen Kongolese troepen en aanhangers van president Kalondji van de afge scheiden mijnstaat, hebben tot dus ver 270 doden en vele gewonden ge- eist. In de stad hebben 125 Tunesi sche militairen een kordon gelegd rond de plaatselijke club, waar 110 Belgen in paniek naar toe gevlucht waren. Volgens rapporten van de V.N. zijn "beide partijen zwaar bewa pend en duurt het schieten onafge broken voort. Marokkaanse troepen der V.N. hebben gisteren het vuur geopend op een groep burgers die hen aanvielen ten zuiden van Thysstad. Er werd een burger gedood. Dit is de eerste maal, dat troepen der V.N. van hun vuurwapens gebruik ge maakt hebben. Te Leopoldstad is premier Loemoemba druk in de weer zijn politieke tegen standers in de gevangenis te werpen. Zoals gemeld was oppositieleider Jean Bolikango een van de eersten. In de afgelopen weken zijn tientallen Russen en communistische adviseurs Kongo binnengekomen. Waarnemers, die het systeem van de communistische in filtratie kennen, zeggen dat de gang van de gebeurtenissen in Kongo vrijwel klassiek van patroon is. Een groep van 10 Iljoesjin-14 vliegtui gen is thans in Kongo aangekomen. Deze vliegtuigen zijn, met hun bemanning, door de Sowjet-regering „voor onbe paalde tijd" ter beschikking gesteld van de Kongolese regering. In Leopoldstad heeft de hoogste vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, Andrew Cordier, gisteren een bespreking gevoerd met de Kongolese minister van buitenlandse zaken Bom- boko en de leider van de Tunesische delegatie naar de Pan-Afrikaanse conferentie, Mongi Slim. Waarschijn lijk hebben zij gesproken over de wijze waarop de samenwerking tus sen de Kongolese regering cn dc Ver enigde Naties kan worden verbeterd en over de strijd in Bakwanga. De Bilt verwach/t tort zondagavond Enkele opklaringen, maar ook verspreid voorkomend^ buien. Matige tot zwakke westelijke wind. Iet® minder zaöht. ZON en maan Zondag 4 september: zon op 5.56 uur, onider 19-21 uur; maan op 18.51 uu.r, on der 4.62 uur. Maandag 5 september: zon op 5.57 uur, onder 19.19 uur, maan op 19.22, onder 5.44 uur; 5 september 12.19 uur vwlle HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhovèn Z.-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussle Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoblé Berlijn Frankfort Munchen Genève Locarno Wenen (nn.bruck Belgrado Athene Madrid Ajaccio Mallorca Lissabon geh.bew. geh.bew. geh.bew. onbew. regen regen zw.bcw. geh.bew. onbew. l.bew ,W 1 onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 12 16 16 2 8 17 16 1 11 19 16 0.6 6 16 14 2 5 17 16 1 4 17 14 1 4 16 16 0-1 6 17 14 0-1 2 16 7 15 2 16 6 0 2 17 11 08 14 11 6 4 21 16 1 9 17 16 1 6 20 16 0 3 16 12 0 2 22 12 0 24 10 0 5 24 16 0 4 13 9 1 2 20 12 0 1 20 11 3 20 18 0 TVE REGEL VAN BROCA. dat het normale gewicht ccn volwassen mens zoveel grammen bedraagt als hjj timeters lang Is boven de écn meter Is lang niet altijd juist. Dit Is gebleken bij een onder- gewogen en gemeten. Op jeugdige leeftijd blijkt bij zoveel kilp- deze groep het gewicht als regel minder en in sommige gevallen veel lager te zijn dan „de regel Een vergelijking van gemid delde leeftijd en gemiddeld ge wicht per leeftijdsgroep de groep 5559 jaar c geveer de helft van de vrouwen zichzelf te zwaar vond tegen i vrouwen wijst uit, slechts één op de Broca" aangeeft. Eerst op derzoek deelnamen op alle leef- Het antwoord „t? licht" be- het kantoorpersoneel van een dertigtal levensverzekc- ringsmaalschappen dat een on derdeel is van een enquête die de voedingsraad instelt naar lengte en gewicht van de Ne derlandse bevolking. Bij de levensverzekerings maatschappijen werden 5580 personen, 1849 vrouwen en 3731 de leeftijd van 42 jaar blijken i uit deze groep veel kilogrammen te wegen als zijn dan de r zij centimeters boven één meter Het percentage lang zijn. zichzelf te zwaar vindt is in alle leeftijdsgroep 20—24 jaar. Bij dè vrouwen ligt het percentage in alle leeftijdsgroepen belangrijk De toeneming van het gewicht bij het ouder worden blijkt vrij wel onafhankelijk té zijn van de lengte: kortere middelgrote en lange mannén nemen tussen de leeftijdsgroepen groter dan het lager. Over het algemeen 20 en 60 jaar allen ongeveer 10 34 jaar w percentage mannen. In de groep 1519 jaar antwoordde 18 pro cent van de vrouwen „te zwaar" tegen 5,3 procent van de man- In de leeftijdsgroepen kilo in gewicht toe. i deze percentages respectievelijk 15,3 en 13,9 ter- blyken de mannen eerder geneigd te zijn het eigen li chaamsgewicht als goed te be schouwen dan de vrouwen. De lengte van de onderzochte mannen varieerde van 1,52 tot 1,99 meter, die van de vrouwen kwam bij de leeftijdsgroep van 15—19 jaar, waar het, bij een lengte van 1.54 meter 41 kilogram bedroeg. Bij de vrouwen was het laag ste gemiddelde gewicht 41.5 kilogram in de groep van 25-29 jaar bij een lengte van 1.45 m. De onderzochte groep kantoor personeel kan volgens het rap port van de voedingsraad echter niet bèschouwd worden als een representatieve doorsnee van de Nederlandse bevolking. De gemiddelde gewichten zullen voor andere bevolkingsgroepen hoger kunnen liggen- I Deze maand nog komt het gezin Kauf- mann uit Köppern bij Frankfurt naar Nederland. Het expeditiebedrijf van de heer Kaufmann, die de moed heeft ge had tc getuigen in een proces tegen een Joodse plaatsgenoot, is door dc voort durende boycot in het dorp kapot ge maakt. Een actie, geleid door bet week- blad Dc Spiegel, maakt bet mogelijk dat de Kaufmanns zich in Nederland vesti gen. Emigratie naar Canada wordt nog De wet inzake de Amerikaanse hulp aafl hét buitenland 3.722.350.000 dollar is gisteren door Eisenhower getekend. De Amerikaanse president acht dit onvol doende: hij had bijna 500 miljoen meer gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1