Nederlanders in Australië vinden spoedig stevigheid In het begin echter hebben zij vaak steun nodig RYNBENDE'S NIEUW ROOD Vijftigste verjaardag tropeninstituut Poging tot moord om van gezeur af te zijn... Grootste gebouw werd in fietsenschuur geopend Een hoed kan altijd flatteus zijn Geen uittocht Indonesische studenten Vijf kruisjes, familiestuk Protest afremming van de premies VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) fTVEGEN HET EINDE VAN 1950 arriveerden in Australië vrijwel gelijk- tijdig de emigrantenschepen „Volendam" en „Sibajak", twee schepen die thans niet meer in de vaart zijn. Deze beide schepen, op één waarvan ik toen de reis meemaakte, brachten de eerste grote groepen Nederlanders die naar Australië emigreerden, al waren tevoren reeds een aantal hier geland. Nu, na tien jaar blijkt, dat de Nederlandse immigrant niet alleen zich het beste heeft aangepast, doch ook, dat hij de minste „deining" in dit land teweeg brengt. Om deze laatste verklaring te verdui delijken, ik bedoel hiermee dal onze land genoten zeer zelden in „opspraak" ko men, hetgeen beslist niet van alle andere immigranten kan worden gezegd. Daarvoor zijn verschillende oorzaken, niet alleen door hun levenspeil, doch ook door criminaliteit, waardoor immigranten uit verschillende andere landen, vooral uit zuidelijk Europa, nogal eens van doen spreken. Dit is gelukkig de Nederlanders niet zo, gevallen echte criminaliteit komen welhaast voor en zij zijn althans in ongunstige zin zeer zelden in het hieuws. Zij veroorzaken evenmin „deining' door hun weeklachten in de kranten, waarin bijvoorbeeld de Britten uitmun- Dit betekent niet, dat onze immigranten geen klachten zouden hebben, deze klin ken vaak genoeg in Nederland door, doch zij benutten hun gastvrijheid in dit land maar weinig om de Australiërs en Austra lië althans in het openbaar te becriti- seren. Hetgeen ook weer niet van immigranten uit andere landen kan den getuigd. Als geheel, is er bij de Nederlanders een bereidheid om in dit jonge land mee te bouwen en minder om het te becriti- seren, al zijn er genoeg klachten. Met dit beeld is allerminst de positie van de Nederlandse immigrant in Austra lië volledig getekend. Het moet worden gezegd, dat de Austra liërs in het algemeen gesproken nog aller minst „Immigranten-minded" zijn, al ls er in de afgelopen 10 jaar dan ook Spekbakken oorzaak van boerderij-brand Bij Nijmegen as giistenmididag de boer derij van de heer J. Hopman afgebrand. De heer Hopman was op de deel bezig met spek bakken. De vlam sloeg in de pan en venspnedd/de zich ogenblikkelijk. De fa milie probeerde met aigen middelen de brand te blussen, maar slaagdie daar niet in. De brandweer vain Nijmegen bestreed het vuur met dirie stralen, maar slaagde er niet in de boerderij te behouden. Enige schuren bleven gespaard. Men slaagde er dn een deel van de inboedel te redden dlank zij de medewerking van dertig miilii- tairen van het infantenie-regiiment van Heoitz uit Arnhem, die in de buurt aan het oefenen waren. De schade bedraagt onge veer 35.000 gulden. De heer Hopman is verzekerd. STAKING" N.K.F. LOOPT AF De wilde staking bij de N.V. Neder landse kabelfabriek te Alblasserdam heeft zich vanmorgen niet uitgebreid en is ook niet overgeslagen op andere be drijven in deze industrierijke plaats. Bij na iedereen op een enkele Rotter damse pendelaar na is rustig aan het werk gegaan. Alleen de arbeiders uit Brabant en de Betuwe, die in de nacht dienst werken, hebben het werk nog niet hervat en houden vast aan hun eis, die nu van reisurenvergoeding schijnt te zijn verdrongen door een algemene eis tot loonsverhoging. Ongeveer 350 perso neelsleden zijn bij deze staking betrok ken. De drie vakbonden staan volkomen achter de directie en hebben hun leden aangeraden zich niet bij de stakers aan te sluiten en normaal aan het werk te Schip voor huisvesting van personeel Om tijdelijk onderdak te kunnen ver strekken aan nieuw te werk te stellen personeel hebben de Koninklijke Neder landse hoogovens en staalfabrieken in IJmuiden het 16.231 bruto registerton metende, onder Panamese vlag varende passagiersschip Arosa Sun aangekocht Dit schip zal eind 1960 in de directe na bijheid van het bedrijf worden gemeerd. meer bereidheid gegroeid tot aanvaarden van de immigranten. Zij het dan ook dwongen, mogelijk nóód gedwongen. Evenwel, de „Dutchman" heeft toch altijd een uitstekende introductie ii land en wanneer iemand die onder de verzamelnaam „migrant" valt zich als „Dutchman" bekend maakt, bemerkt hij al dadelijk een groter belangstelling welwillendheid. Er moge zo hier en daar ongunstige uitzonderingen zijn, doch ir het algemeen zijn de gedragingen van d« Nederlandse immigranten daarmee ir overeenstemming. Het is zijn taak er plicht te zorgen, dat deze goede naam behouden blijft. Er is geconstateerd dat de Nederlan ders zich het best onder de Australiërs verspreiden. In een census van Australische Bureau voor de Statistiek blijken de Maltezen dat het slechtste te doen, zij behaalden een indexcijfer 51. Daarna volgen de Grieken met het cijfer 45. de Italianen met 45 terwijl de Nederlanders het cijfer 21 bereiken. Hoe sterk hier en daa de „aanpassing" wordt betracht moge blijken uit het feit, dat dezer dagen in de Nederlandse Ver eniging te Sydney het voorstel aanhangig werd gemaakt, in het vervolg Engels als voertaal te bezigen, nadat ook het lid maatschappij der vereniging voor Austra liërs er zijn vele genaturaliseerde Ne derlanders onder was opengesteld. De eigen moedertaal wordt dus verbannen, ondanks de „Nederlandse" vereniging! fn sommige van deze verenigingen slooft men zich uit om het Nederlandse element zoveel mogelijk door het Australische te vervangen waarvoor allerlei soort van motieven worden aangevoerd. De ivankele voet Mr. Robson, die vele jaren als „Chief Migration Officer" voor Australië in Den Haag gestationeerd was en thans hoofd n het Australische Immigratiebureau te Sydney, vertelde mij onlangs, dat hem het ontmoeten van de vele duizenden emigranten i.i Nederland hun „wankele opviel. Dat wil zeggen, onze immi granten de eerste tijd neiging hebben „om te vallen" en al dadelijk om hulp roepen. Doch na enige tijd, soms al spoe dig vinden zij stevigheid en klagen min der doch pakken aan. Met dit feit rekening houdend, heeft de Australische Immigratiedienst onze immigranten dan ook altijd zoveel moge lijk gesteund en mr. Robson heeft een zwakke plek voor de ..Dutchman". het zij met bijzondere waarde ring vermeld onze landgenoten ont vangen steeds een prettige ontvangst en hulp van genoemde dienst, een hulp wel- e zeer gewaardeerd wordt. Naar het platteland Herhaaldelijk kan met het advies aan de immigranten vernemen: „Blijf niet in de grote stad, trek naar het platteland". Dat dit, wat onze landgenoten betreft, niet in dovemansoren wordt gezegd, blijkt eveneens uit de hiervoor genoemde is. Van de 1000 Nederlanders wonen er 234 in zuiver agrarische gebieden en 475 in hoofdsteden, terwijl deze cijfers voor de Italianen, die geacht worden sterk naar het platteland te trekken, res pectievelijk 266 en 584 bedragen. Het beeld omtrent hetgeen onze immi granten persoonlijk bereikt hebben, is sterk wisselend, daar zijn zwaar teleur gestelden en enthousiasten. Hierin komt doorzettingsvermogen, initiatief, mogelijk heden en wat al niet meer tot uitdruk king Doch dit alles kan worden beperkt tot de oudere Immigranten. Want wat onze jeugd betreft, deze heeft vrijwel zonder uitzondering definitief wel de keu3 voor het nieuwe land gemaakt! TN DE grote aula van het Koninklijk instituut voor de tropen te Amster- -*■ dam is gistermiddag ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van het instituut een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter van de raad van beheer, prof. dr. V. J. Koningsberger, onder meer heeft verklaard, dat het Instituut onmiskenbaar een eervol en belangrijk aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van de landbouw en van de volkswelvaart, in het voorkomen en uitroeien van ondermijnende en gevaarlijke ziekten, in de studie van de sociologie en cultuur van de voormalige overzeese ge biedsdelen en de tropen in het algemeen. De minister van o., k. en w. ac terim, mej. dr. M. A. M. Klompé, in haar toespraak dat, indien men v lijk steun wil kunnen verlenen bij de ontwikkeling van de tropische en s1 tropische gebieden, het noodzakelijk niet alleen de levensgewoonten van bevo-lking in die landen te kennen, m< dat men de mogelijkheid moet hebben in hun eigen taal van gedachten te selen. Juist op deze punten vertone tropisohe en subtropische gebieden, waarmede het Instituut nu in contact staat, grote verschillen met de situatie van vroeger. En daardoor komt aldus spreekster, de noodzakelijkheid tot samenwerking met zusterorganisaties en andere wetenschappelijke instituten en .stellingen duidelijk naar voren. Evenwicht Vervolgens sprak de ambassadeur van Pakistan, Begum Raana Liaquat Ali Khan, die de nadruk legde op de dynamische en praktische aspecten van het werk van het Instituut. Deze maken het veel meer tot een labora torium waar vergaande en zeer ge voelige proefnemingen worden ver richt om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen tussen de grote natuurlijke rijkdom van de tropen en meer ontwikkelde gebieden, dan al leen maar een museum met opgezette en statische voorwerpen, hoe mooi en bruikbaar deze op zichzelf ook kunnen zijn. Het Instituut voor de Tropen mag zich )k nu nog verheugen in een levendige belangstelling van industrie, bankwezen, handel en scheepvaart, zo zei de voor- itter van de jubileumcommissie, de heer H. L. van Eeghen. Dit komt volgens hem, omdat het Instituut de beschikking heeft en, naar hij hoopt, altijd zal blijven be houden, over een staf van uitermate deskundige krachten. Hij bood prof. Koningsberger een cheque aan, met de wens, dat deze zal kunnen bijdragen om zowel de laboratoria van nieuwe instru- en te. voorzien als de verzameling het Instituut op dat peil te hand haven, waarop het aanspraak mag maken. Bij K. B. is prof. dr. Koningsberger Vier jaar geëist tegen loonploeger G.A.K.-kantoor ongeschikt voor JDUTM DUIZEND genodigden zijn getuige geweest van de ope ningsplechtigheid van het nieuwe G.A.K.-gébouw, de zetel van het Ge meenschappelijk administratiekan toor aan het Bos en Lommerplant soen in Amsterdam-West, het groot ste administratieve gebouw van ons land (3000 personeelsleden). Naast dit torenhoge kantoorgebouw van staal, glas en beton ligt in de diepte de langgerekte fietsenschuur, waarin de genodigden voor deze gelegenheid waren ondergebracht, omdat in het kolossale gebouw geen vergader ruimte groot genoeg was om al deze autoriteiten te ontvangen. Men heeft bij de bouw door middel van verplaatsbare wanden kleine/werk ruimten en vergaderzalen geschapen om het gevoel van massaliteit in dit elf ver meter lange gebouw Dijk, diepingen, voorkomen. Na de opening sprak de voorzi het G.A.K.-bestuur, mr. G. C. v. over de geschiedenis, de leden apparaat van het gemeenschappelijk ad ministratiekantoor. Het G.A.K.. een orga nisatie opgericht door de centrale orga nen van het bedrijfsleven en mede dooi deze organen bestuurd, is volgens mr. Van Dijk in de korte jaren van zijn be staan een bloeiend lichaam geworden. „Gelukkig", zo zei hij, Want „waar zouden we zijn met onze sociale ver zekering als niet de meerderheid van de bedrijfsverenigingen t vertegenwoor digend meer dan 60 pet van het ver- zekerplichtig loon) de voordelen van de gemeenschappelijke administratie hoger hadden aangeslagen dan de zonder twij fel ook aanwezige nadelen? Zij, die het G.A.K. verkozen, waren ervan overtuigd, dat de meeste verrichtingen beter en efficiënter gezamenlijk kunnen worden verricht en dat deze niet essentieel zijn voor het zelfdoen". Ondanks de kans. dat de kinderbijslag- verzekering voor loontrekkenden niet meer in handen van de bedrijfsvereni gingen zal blijven, wacht het G.A.K. een verdere uitbouw van haar taak, indien straks de uitvoering van de nieuwe wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering volgens de verwachtingen inderdaad komen te behoren' tot de taak van bedrijfsverenigingen. Ten slotte zei spre ker te willen wijzen op de resultaten van het streven naar efficiency: „Het G.A.K. is naar verhouding goedkoop en zal ondanks het nieuwe, grote gebouw, goedkoop blijven". Vier jaar gevangenisstraf met aftrek dat zijn verkering met en terbeschikkingstelling van de rege- ring eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, tegen de 22-jarige loonploeger G. A. van der S. we gens poging tot moord op de 59- jarige J. J. Buschman, evenals de verdachte uit Noordwykerhout. De loon ploeger koesterde wrok tegen Busch man, omdat deze steeds liep te zeuren over de betaling van ruiten, die ver dachte zou hebben stukgemaakt. Ook verdacht de loonploeger zijn plaatsge noot ervan dat deze had bewerkstelligd meisje uit uitgeraakt. Op de Eerste Paasdag jl. was er weer een twistgesprek geweest tussen beide hoofdpersonen van dit drama. De ver dachte zou toen tegen Buschman heb ben gezegd: „Bestel maar vast je dood kist" De volgende dag kwam verdachte B. tegen, die in deZeestraat te Noordwijker- hat liep met een kapotte bromfiets. Nu ineens bereidwillig, bood verdachte aan om de bromfiets naar huis te brengen, waarna over de betaling van de ruiten zou worden gesproken. In huis stak hij onverhoeds Buschman in de rug, toen deze zich had omge draaid. Het slachtoffer wist echter buiten te komen en hulp te krijgen. De wond was ernstig, maar na zes weken was de gestokene toch weer genezen. Bij de politie en de rechter-commis- saris had verdachte verklaard al lang van plan te zijn geweest Buschman te doden om van dat gezeur af te zijn. In Indonesië zou hij enige jaren terug ook al eens een zeurende neger hebben gedood, zo vertelde hij met enige trots. Als her innering aan deze victorie had hij een gevleugeld doodshoofd op zijn arm laten tatoeeren. Ter zitting zei hij echter nu dal al deze verhalen onwaar waren. Hij zou op Tweede Paasdag in een opwelling van drift hebben gehandeld. In zijn requisitoir zei de officier van justitie onder meer, dat de monsterach tige daad van de verdachte in geen kele verhouding tot de oorzaak van twist staat. Volgens de officier maakt de verdachte een geestelijk gestoorde indruk. Het is zelfs zo erg met hem, aldus de officier, dat een psychiater heeft verklaard, dat de geestelijke ventaris van deze knaap zo klein is, geen enkele behandelingstherapie op hem van toepassing zou kunnen zijn. De terbeschikkingstelling van de regering zou volgens deze psychiater alleen kun nen worden gezien als een bescherming van de openbare orde. Mr. De Lint was van oordeel, dat door de te grote drukte in de psychiatrische asyls de kans groot zou zijn, dat. de ver dachte weer vlug met proefverlof gezon den zou worden. Een lange gevangenis straf achtte de officier naast de terbe schikkingstelling meer op zijn plaats. De verdediger, mr. W. Kroese uit Den Haag, vestigde de nadruk op de weinig goede leiding, die zijn cliënt in zijn jeugd heeft gekregen. Ook hetgeen aan de daad voorafging, namelijk het uitraken van zijn verkering, moest volgens de raads man in aanmerking genomen worden Hij vroeg de rechtbank clementie voor zijn jeugdige cliënt. Uitspraak 14 september. benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Tot Officier in deze orde is benoemd de heer H. Of- ferhaus, algemeen secretaris van het instituut, terwijl tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer J. de Jong, hoofd van het bureau cursussen en vertalingen van genoemd instituut. Ook zijn enkele eremedailles toegekend. Zware straf voor joy-riders Zeven jongens van achttien en negen tien jaar uit Haarlem, d'ie in mei betrok ken waren geweest bij diefstal van auto's in Haarlem, Zamdvoort, Zaandam, Amster dam en IJmuiden, waarna zij plezierritjes maakten en de auto's al of niet beschadigd achterlieten zijn gistermorgen door de rechtbank wagens autodiefstal veroor deeld. De achttienjarige leerling verwarmings- monteur D. W. die in de meeste ge vallen het eerst in de auto stapte en achter het stuur plaats nam werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan drie maanden voor waardelijk. De negentienjarige magazijnbediende L. van A. tegen wie anderhalf jaar jeugdge vangemdsstnaf was geëist. werd veroordeeld tot zeven maanden met af trek waarvan drie voorwaardelijk. De achttienjarige magazijnbediende M. J. B. en de even oude leerling verwarmings monteur A. T. van O. kregen straffen .van respectievelijk acht en vijf maanden met aftrek van voorarrest, waarvan drie en twee maanden voorwaardelijk. De achttienjarige A. G. van den B. en de achttienjarige keukenknecht C. van D. die aan enkele tochten hadden deel- men werden veroordeeld respectie velijk tot vier en vijf maanden met af trek waarvan twee maanden voorwaar delijk. De achttienjarige machine bank werker T. J. de V. die op uitnodiging van een van zijn vriendjes twee keer was meegereden werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Huurcompensatie in het Staatsblad (Van onze parlememtsredaotie) In het Staatsblad van woensdag is af gekondigd het Koninklijk Besluit van 30 juni jl. tot toekenning van uitkeringen ter compensatie van de huurverhoging per 1 augustus 1957 aan rijkspersoneel, burgemeesters, personeel van de ge meentepolitie en van noodwachten en noodwachtstaven en personeel van on derwijsinrichtingen en -instellingen. Dit besluit is een wettiging van een circu laire waarop de reeds lang uitgekeerde huurcompensatie van 1957 berustte. Van cilinder tot ragebol (Van onze moderedactrice) HARRY SCHELTENS, de jonge Amsterdamse hoedenontwerper, is mild voor de vrouw geweest. Hij heeft een collectie gemaakt, waai de hoeden bijna stuk voor stuk flat terend zijn door de omlijsting van het gelaat. De hoed omluifelt het gezicht of omsluit het als een kap. Het haar is bijna ge heel verborgen, tenzij de draagster de coquette puntige lok op haar wang, be horend bij de 1960-stijl, prefereert. Er zijn drie prototypes bij de hoeden: hoog en recht, laag en bol en nauw sluitend. De hoge modellen kunnen cilinderachtig van stijl zijn of in soepele plooien ge legde cloches. Het materiaal is veelal langharig vilt. versierd met lakleer als lint en soms ook als boordsel. Een tur quoise hoed had een moiree lint van wel 25 cm hoog, maar meestal is het lint toch wel smaller. Typisch was de methode om het lint op een dikkere laag aan te brengen, waar door de hoed tussen bol en rand een glanzend rolletje van een centimeter of vijf breed kreeg. Martha Meyer, naaldkunstenares, had sommige linten met fijn en smaakvol naaldwerk versierd. Zo zagen we een zwart velours Pola Negrikapje met op de punt een geborduurd ornament èn een zwart hoedje met fijne gitjes. De kleurencombinaties zijn warm en dik wijls welhaast somber. Vaal grijs met zwart, noisette met dof aubergine om dan plotseling over te slaan in felle tin- ciale vergadering bijeen gekomen om de situatie te bespreken, die rondom de premieregeling voor de woningbouw is ontstaan. De voorzitter, de heer B. J. Huurman, protesteerde tegen de afremming van de gepre mieerde woningbouw in de particuliere sector. Deze afremming is vol komen in strijd met de opzet en bedoeling van de nieuwe regeling, name lijk de voorziening in de woningbehoefte zoveel mogelijk terug te brengen bij het particulier initiatief. De Indonesische regering heeft de Indo. nesische studenten iai ons land dezer da gen opnieuw aangemaand Nederland te verlaten. In het jongste verleden hebben dergelijke verzoeken vermoedelijk wel enig effect gehad, maar nooit tot een algehele uittocht geleid. Ook nu wordt geen massale exodus verwacht Het aantal Indonesische studenten aan onze universiteiten en hogescholen be droeg in de collegejaren 1956'57. 1957/'58. 1958/'59 respectievelijk 730, 629 en 499. Over het collegejaar 1959(60 zijn nog geen definitieve landelijke gegevens bekend. In l958/'59 studeerden in Delft 158 Indo nesische studenten, aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam 143. in Leiden 65, aan de Vrije universiteit te Amster dam 38, aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam 37 on in Utrecht 31. Sindsdien zijn deze aantallen volgens voorlopige gegevens nog enigszins ge- De studierichtingen waarvoor naar ver. houding de meeste Indonesische studen ten in ons land zUn ingeschreven zijn technische wetenschappen, medicijnen ten: een vleug oranje, fel-rose of tur quoise. Bij de fluwelen hoeden en ook bij de geruite sportieve modellen was het ma teriaal steeds heel smal doorgestikt, de grote mode voor het nieuwe seizoen. Romantische versieringen van struisve ren, die ragfijn uitwaaieren om de hoed of als een pompoen opzij werden aan gebracht geven een vleugje romantiek. Naast al deze hoeden waren er grappige bolle baretjes in contrasterende kleuren fluweel met als bekroning een toef E11 dan kan men ook nog een gékke rage bol dragen: een muts van langharig uit gekamd Egyptisch lam, waarvan de haren alle kanten opwaaieren en zelfs, als een gordijntje voor de ogen hangen. Best leuk voor een pittig gezichtje! NTS-bureau Algemene Zaken met vrouwelijk hoofd in het kader van de Europese samen werking. Als assistente van prof. Paolo Greco, juridisch adviseur van de Italiaanse omroep (RAI) doorliep zij daarna een stage aan de hoofddirectie van de RAI te Rome. In 1956 werd zij verbonden aan het UNESCO-secretariaat in Parijs. Zij schreef en publiceerde enkele ar tikelen over internationale aspecten van het au/teursrecht en „droits voisins" in internationale vaktijdschriften. Film over Lourdes De Franse stad Lourdes waarin zich gistreerd hebben reeds dikwijls tot 1 genspraak geleid. „En", zo deelt de KRO ons mede. „dit zal waarschijnlijk ook de film doen. die wij op dinsdagavond 6 sep tember a.s. uitzenden en die getiteld h „Lourdes en zijn wonderen". De KRO neemt echter dit risico en brengt de film op het beeldscherm Gisteren is, volgens besluit van de Raad van Beheer van de Ned. Televisiestichting voor deze orga nisatie in werking getreden een Bureau Algemene Zaken met de daaronder ressorterende afdelin gen. Als hoofd van dit bureau treedt een vrouw op en wei me juffrouw mr. F. M. Th. Klaver. Voorts zijn nog twee benoemin gen gedaan: tot chef van het Secre tariaat van de NTS mr. J. J. H. M. Peters, reeds 6 jaren in gelijke functie werkzaam en tot chef van de afdeling Pers en Publiciteit de de geschiedenis van het herderinnetje heer G. H van Beek, die sinds Bennadette afspeelde en welke daarna bedevaartplaat werd, is over de gehete twee jaar zijn werkingen verdeel- gMK>IdM. zom, hol de als perschef van de KRO en als verhaal van Bernadotte en de genezim- waarnemend perschef van de NTS. sen welke In Lourdes werden gore- Mejuffrouw mr. Klaver is geen onbe kende op het terrein van de omroep: zij deed bij de RAI in Rome ervaring op. Zij is afkomstig uit Eindhoven, waar zij aan het lyceum haar middelbare op leiding kreeg. Aan de r.k. universiteit te Nijmegen studeerde zij van 1945 1948 Nederlands recht, waarna zij haar titel behaalde. Voordat zij in 1949 in dienst trad als juriste, verbonden aan het kabinet van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, was zij enige tijd werk zaam als secretaresse van de Neder landse delegatie naar de Algemene Ver gadering van de V.N. iin Parijs en als redactrice buitenland van het dagblad Tussen alle drukte van de Olympische In 1955 verwierf mejuffrouw Klaver Spelen in Kan de KRO donderdagavond een studiebeurs van de universiteit in as. (g september) toch een aaneengeelo- Turijn voor voortgezette studie van f6n programma met een niet te lang to- juridische en economische problemen neelstuk uiteenden. Dat wordt het spel „De vijf kruisjes" van Dan Sutherland, oorspronkelijke titel „The fifty Mark". Ben Baikema schreef da vartalimg en Jan Willem Hofstra maakte de televisiebewerking Het is een eohit familiestuk, waarin Adolf Rijkens de hoofdrol speelt als Va"u„t J°hn Meredith, de brave kantoorbediien- presidentschap door de itepuhUKemen, ALSiS don kunt U op woensdag 7 september vm berordemng tot Portret van Nixon Weet U nog niet alles van Mjlhous Nixon, vice-president V.S., thans kandidaat gesteld presidentschap door de Republikei: bedrijfsleider. Als het eindelijk is en een ander de benoeming krijgt, raakt John verbitterd en wil wraak avonds via de VARA-radio gesproken portret van hem horen. Deze levensschets werd geschreven door Meyer Sluyser U kunt er ojn tn Hii'wtl de kas van zijn baas beroven. *af uitzitten en da.rn, van rustige oude dag genieben met het de dat Nixon in het verleden niet altijd de fraaiste middelen gebruikte om tot zijn doel te geraken, hem deze din gen als „jeugdzonden" willen vergeven en nu wijzen op de rijpheid, welke hij in de afgelopen 8 jaren heeft opgedaan. Deze gevoegd bij de grote ervaringen -presidentschap zouden gestolen geld Maar het loop allemaal anders en er zijn een heleboel verwikkelingen nodig om te bewijzen, dat ook hieT eerlijk het lamgist duurt tuo.uuutoc.u .uuuw. Een soél dat met een lach en een traan de gewneste kandidaat maken. Prettige ontspanning bedoelt te brengen. De democraten, zo stelt de schrijver het, zien in hem een geduchte concur rent voor hun kandidaat en zullen daar om trachten hem te verleiden tot onbe raden demagogie, welke dan zal doen twijfelen aan zijn rijpheid. Dit alles zal meewerken om de verkiezingsstrijd in het najaar tot grote spanning te bren- VAKGROEP WONINGBOUW (Van i redacteuren.) Op het departement zijn aanvragen binnen gekomen voor 22.000 A-huur- oningen; 36.500 A-koopwoningen; 2700 -huurwoningen; 4200 B-koopwoningen n 1000 C-huurwoningen. De ontwikkeling in de vrije sector is dus toe te juichen. En daarom had de heer H. J. Huurman eerder verwacht, dat de minister de woningwetbouw zou afremmen, vooral omdat de bouwers ge toond hebben, dat zij zeker niet duurde*- bouwen dan de woningwetbouw. De eerste en zeker niet onbelangrijke stap is gezet in de richting, die de par ticuliere bouw kan herstellen in haar vroegere en oorspronkelijke functie, na melijk de voorziening in de woningbe hoefte van de overgrote meerderheid Helaas bestaat er bij verschillende instanties nog een voorkeur voor de woningwetbouw. De door de verschil lende gemeenten toegepaste politiek bij het beschikbaar stellen van bouwgrond de prijzen, die hiervoor worden ge- agd, vormen te dikwijls een belem mering voor de verwezenlijking van jetoonde initiatieven. Bezwaren De heer Huurman noemde de vol gende bezwaren tegen het tegenwoor dige toewijzingsbeleid: Een evenwichtige ontwikkeling van de verschillende stedelijke uitbrei dingen wordt verstoord door de eisen die in de stedebouwkundige voor schriften worden gesteld. Het streven naar bezitsspreiding wordt geremd. Nu praktisch geen A-woningen vom- de verkoop gebouwd kunnen wor den. gaat men over tot de bouw in de vrije sector. De koper van een der gelijke woning komt echter niet in aanmerking voor de toeslag Inge volge het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit. Deze toeslag moet daar om van de premie worden ontkoppeld. Voor een bepaalde groep van inge zetenen wordt niet gebouwd. Dat is de belangrijke groep salaristrekken- den en kleine middenstanders, die niet in staat zijn een woning te ko pen uit de B- en C-categorie en dus aangewezen zijn op een A-woning Deze groep bewoners zou volgens de heer Huurman „gedoemd zijn te gaan wonen in een woning beneden hun i Bij het onzekere toewijzingsbeleid kunnen de particuliere bouwers geen behoorlijke plannen ontwikkelen. Wil men tot goedkope en efficiënte bouw komen, dan is het nodig te weten wanneer en wat gebouwd kan wor- Wensen De heer Muurman stelde tenslotte de vergadering voor zich voor het vol gende uit te spreken: j De woningwetbouw moet nu weer zijn aanvullend karakter krijgen. De huur van deze woningen moet beneden het peil van de A-woningen komen. De voorzitter motiveerde deze wens als volgt: „Gezien het grote aantal ingediende plannen voor huurwoningen in de A- categorie (namelijk 22,000) bestaat er een waarborg, dat er in de komende tijd voldoende woningen komen, waarvan dc huren lager liggen dan vele woningwet woningen, die in de afgelopen jaren zijn gebouwd. o Alle mogelijkheden van de Premie- en Bijdragenbeschikking Woning bouw 1960 moeten gerealiseerd worden Dit is in het belang van een doelmatige samenstelling van het woningbestand in o De bouw in de vrije sector mag niet geremd worden. Voor koopwoningen in de vrije sector, waarvan de stichtings- kosten liggen beneden de grenzen ge noemd in de Premie- en Bijdragenbe schikking, moet toeslag verleend wor sen volgens het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit. De koper kan ook gebruik maken van de gemeentegarantie voor het verlenen van een tophypotheek Onderscheiding. De president van Fin land heetf dr. J. J. R. Schmal, (C.H.) lid van de Tweede Kamer, benoemd tot grootofficier van de orde van de Leeuw van Finland. Dr. Schmal is voorzitter van de Fins- Nederlandse vereniging. Hij is sinds IS/d consul-honorair van Finland in Den f<èlèh)%ï& vanavond Tussen 8 en 9.30 uur is d,e NTS In de ether, eerst met 20 minuten weekover zicht van het journaal, dan met tien minuten Olympisch allerlei en dan om 8.30 uur met reportages uit Rome: fi nales zwemmen. Om 9.30 uur zendit de KRO een gedeelte van de Taptoe Delft uit en om 10.15 uur heeft Jan Willem Hofstra nog een gesprek met leden van de jury voor het 7e internationale vocalistenconcours dat in Den Bosch zal worden gehouden. T&Mic/' nanavond Van 7.408.30 schiet de KRO weer vrolijke vliegende schijven de lucht in: een veraoekprogramma voor mili tairen. Om 8.50 uur begint het cabaret van buitenlandse artiesten „Vreemd", om 10 en 11.45 uur is er nieuws van de Spelen en om 10.50 uur kunt u luisteren naar 't gezellige pro gramma „Caleidoscoop met plaatjes en praatjes door Hans Bak. Om 8.05 uur vraagt de VPRO over Hilversum I aandacht voor een cause rie door dr. H. Faber over de enquête aangaande belangstelling voor de kerk. gehouden onder Zwolse leerlin gen van middelbare scholen. Om 8.10 begint een uitzending, gewijd aan de dichter Jan Hanlo en zijn werk en om 8.50 uur wordt de serie „Volksont wikkeling in België voortgezet. De VARA neemt vanavond een va- kantierctountje per vliegtuig, Henk van Stipriaan vliiegt boven randstad Holland en de muziek erbij komt van Schiphol. Programma voor morgen ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 "I r I, _402 m. 746 kc/s. VARA isvrouw 9-00 Gym "i (9-359 4o Wa- VPRO: 10 00 Samen thuis lezing Morgenwdjding. VARA: 10 20 Gevar r Ü.23 Gram 12-00 Promenade-o rk Land- en tuirvbouwmeded 12 33 Or- 3e :j.Oo Nws 13.15 V d jeugd 14 :5 z. 15 20 Concertgebouw wijsheid 16 10 Danemuz 7 30 19 00 Ardeiieke staaalkaart VPRO: '.9-3 19 30 Pa^partout lezing 19 40 Christu: zijn leerlingen en de mensen, lezln" ia - Deze week. lezing- VARA: 20 00 Na.. 'l 0O°In6trVoordracht -J 30 Nws 22 40 23 10 Gram 23.55—24 00 298 m" 1007 k°/s- KRO: 7.00 Nws 7 15 Gewjjde muz 7 30 Gram 7-45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 18 Gram 8 50 V d vrouw 10.00 V d Waters 10.15 Gram 10 30 Ben je zestig? II 00 V d Zieken 11 45 Gram 12-00 Middag, .dok-noodklok 12.03 Gram 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Gram 12 45 Oiymp Spelen loOo Nws 13-15 Zonnewijzer 13-20 Promenade c... 16-00 Gregoriai 1650 V d kind 17 45 Olvmp Spelen 19 00 Nws 19 10 Act 19.25 Kamerork en solist 20.20 Lichtbaken, lozing 20 3o Quiz 2100 §mmai 40 22.40 r Herders, lezing 23 00 Ge- Samerwpr sprekken over muz met Jorvgei Olymp Spelen 23 55— 24.Oo Nws Tclevlslcprogr. NTS: 10 30—11 45 Euro visie: Olymp Spelen AVRO: 14 00—14-30 V d kind NTS: 14.55—18 30 Eurovisie: Olymp Spelen 20 Oo Journ en weeroverz 20-20 Oiymp film VPRO: 20-30 Fllmdocu- mentalre 20 4 5 Oude filmfragh 21 15 Licht progr 21 55 Olympisch praatje NTS: 22.00 Eurovisie: Olymp Spelen VPRO: 22 10 Choreografie op moderne jazz. NTS: 23-15 Eurovisie: Olymp Spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9