Kanker in 30 van 100 gevallen te genezen KONINGIN WILHELMINA FONDS: Ned. Textiel Conventie 25 jaar „baken in zee" Kaliber is T belangrijkste MOEDER WORDEN... ZWITSAL Loterij voor blinden en polio-patiënten Aktie wil ook het geven bevorderen FRONT VAN JAARRFURS WORDT NIET VERBOUWD rs 5 2>e Sifkjraaf De opzienbarende „schilderijendicfstal", welke ook buiten Nederland de aandacht heeft getrokken, is wat de Nederlandse kant van de zaak betreft wel opgehelderd. Uit de verklaring van de politie kan men duidelijk lezen, dat men na grondig onder zoek tot de conclusie is gekomen, dat de ze diefstal in elkaar is gezet. Waarschijn lijk om hiermede te trachten verzekerings penningen uitgekeerd te krijgen. Een slui tend bewijs voor een dergelijke poging tol oplichting is uiteraard moeilijk te leveren. Vandaar dat de betrokkene dan ook niet vervolgd zal worden wegens het doen van valse aangifte. Alle belanghebbenden bij deze zaak zijn Engelsen. Het doet daarom wel vreemd aan, dat Scotland Yard niemand naar Am sterdam heeft willen sturen om bij het on derzoek te assisteren, nu het toch duide lijk is dut de achtergrond van deze hele zaak in Engeland ligt. Het stemt inmiddels tot voldoening, dat de Amsterdamse politie na grondig onder zoek tot een duidelijke uitspraak is geko men. Het is gelukkig voor buitenlanders niet zo gemakkelijk gebleken om Amster dam als operaticterrein te gebruiken voor minder oirbare handelingen. Het Vrije Volk drijfsspar wijt de t tivitei voorstelling van zaken is, wat de feiten betreft, nogal tendentieus: De R.P.S. probeert niet in' de eerste plaats nieuwe activiteiten te ondernemen, maar tracht vooral te voorkomen dat haar positie door nieuwe ontwikkelingen wordt ondermijnd. Maar nog afgezien daarvan: moet een staatsinstelling, ook als de omstandigheden veranderen, altijd maar passief blijven afwachten, voor zij nieuwe activiteiten mag beginnen, omdat particuliere bedrij ven in principe steeds voorrang moeten hebben, of heeft het overheidsbedrijf zelf ook het recht reële behoeften, die er op zijn terrein liggen, te helpen bevredigen? Wat ons betreft, wij hebben geen dogma tische voorkeur voor overhcidsexploitatie, maar ook geen dogmatische afkeer ervan. Als een staatsinstelling een bepaalde dienst, die op haar terrein ligt, econo misch en sociaal verantwoord kan verle nen dan is er voor ons geen reden om a priori te zeggen: dat moogt ge niet doen. In Birma wordt h-eel wat werk van de openbare diensten door vrouwen verricht. Zo zijn leden van het Birmaanse vrouwen- hulpkorps ingeschakeld voor het schoonhouden en het herstel van wegen in Rangoon en omgeving. IN Nederland worden per jaar zesentwintigduizend nieuwe kankergevallen geconstateerd. Uit de statistieken blijkt, dat der tig procent der patiënten geneest, of althans langer dan vijf jaar na het stellen van de diagnose blijft leven. In de cijfers zijn alle soor ten kanker inbegrepen, ook huid carcinoom (ongeveer 2500 a 2600 nieuwe gevallen per jaar), dat als de minst gevaarlijke en best geneesbare variëteit wordt be schouwd. Longcarcinoom (even eens 2500 a 2600 nieuwe gevallen per jaar) is door nieuwe, chirur gische methoden beter genees baar dan vroeger. Een en ander werd gisteren bekend gemaakt door de Nederlandse Vereni ging tot Steun aan het Koningin Wil- helmina Fonds voor de Kankerbe strijding. Op een in Amsterdam ge houden bijeenkomst waren o.m. aan wezig oud-minister Suurhoff en de heer C. W. Schuller, resp. voorzitter en directeur van de Landelijke Orga nisatie voor de Kankerbestrijding, mr. J. Th. Bonnerman, voorzitter, en de heren P. C. Besanger en W. F. Ridder van Rappard, beiden directeur van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds, prof. dr. O. F. E. Mühlbock, hoofd van de afdeling Biologie van het Nederlandsch Kankerinstituut te Amsterdam, dr. K. Breur directeur van het Rotterdamsch Radio Thera peutisch Instituut en arts L. Meins- ma, directeur van de Centrale Kan kerregistratie. EETGEWOONTEN 2000 MENSEN IN STUDIE Wat de huidige gang van zaken t. de kankerbestrijding betreft, wordt op verschillende fronten een langzame vooruitgang geboekt, aldus verklaarde prof. Mühlbock. De oorzakelijke facto ren kunnen bij kanker deel van eer. reeks uitmaken, en het is daarom uiterst moeilijk conclusies te trekken. Op het terrein van het fundamentele onderzoek wordt een samenhang tussen bepaalde virussoorten en carcinoom gezocht. In nauw contact met buitenlandse onder zoekingscentra werkt het Nederlandsch Kankerinstituut in deze richting. Nage gaan wordt o.m., of leucaemie mis schien door een virus verwekt wordt. Tegelijkertijd wordt getracht een ant woord te geven op de vraag, welke chemische stoffen in levensmiddelen of fabrieken („beroepskanker") carcir veroorzaken kunnen. Wat de therapie aangaat, aldus nog steeds prof. Mühlbock, bij die van de chirurgie en de bestraling is die van de chemie gekomen. Met de betreffende, nieuwe stoffen wordt druk geëxperi menteerd, terwijl er veel van wordt verwacht. Belangrijk is in dit verband dat de Wereldgezondheidsorganisatie be sloten heeft een centraal laboratorium in te stellen voor de kweek van proef dieren. Dit instituut zal verbonden wor den aan het Nederlandsche Kankerinsti tuut te Amsterdam. Op 1 juli j.l., zo vertelde arts Meins- ma, is een enquête afgesloten over de voedingsgewoonten van tweeduizend, geselecteerde personen in Nederland. De bedoeling van deze enquête is vast te stellen, of er een oorzakelijk verband tussen het voedselpatroon kanker bestaat. Geconstateerd is I reeds, dat er zich op het platteland aanzienlijk meer gevallen van maag- T)E oude stelregel, dat een kartel uit nood wordt geboren, geldt ook voor de vereniging Nederland se Textielconventie, welke giste ren in Arnhem haar zilveren bestaansjubileum vierde. Deze conventie, welke geen prijsafspraken beoogt maar tot doel heeft het invoeren en hand haven van uniforme verkoops-, betalings- en kredietvoorwaarden op rationele grondslag voor de katoen-, rayon- en linnen-weef- 384) Een stuk geschut dat onder een 850 schootshoek van ca. 43° is opgesteld, een is daardoor in een stand gebracht 76 i per seconde, Is de dracht van cm kanon ongeveer 6,2 km, het geschut draagt 13,5 km, de waardoor zijn projectielen de grootste Amerikaanse „Long Tom" van 155 schootsafstand kunnen bereiken. De mm brengt het tot 23,4 km i kanon is echter niet kanonnen van 356 mm halen 37,8 km. dracht i alleen afhankelijk van de stand in de loop staat, maar vooral aanvangssnelheid die het projectiel monden in het luchtledige allen na het afvuren verkrijgt (en tijdens dracht van 72 km zouden hebben, de vlucht weet te behouden). En die aanvangssnelheid afhankelijk van de lading, die op haar beurt weer aangepast moet zijn aan de druk, hitte gaskamer en de loop van het kanon moeten kunnen ver werken. Wanneer we er dan nog bij vertellen, dat het projectiel met het oog op de stabili- TOCH IS HET ZO! Met speciale kanonnen is echter een veel grotere schootsafstand be reikt. En we zullen daarom maar direct het Duitse geschut K5 noemen, dat in dit opzicht wereld recordhouder is. Dit was een 28 cm kanon met een loop van ruim 21 m lengte, granaten van ongeveer 135 afstand van bijna 150 teit in de baan niet langer dan ca. km werden verschoten. Dit stuk ge- slechts opgevoerd kan worden door kalibervergroting, hebben we genoeg gegevens aangevoerd om iedere bui- king met „Schwerer Gustav" en „Dora'\ waarvan de restanten in 1945 door de geallieerden in de buurt 1 tenstaander te doen beseffen, dat het Frankfurt werden aangetroffen. Deze construeren van een stuk geschut, dat verder schiet dan de vijand" niet op is. Want de kalibei kunnen niet lot in h den vergroot, omdat het metaal ook maar tot een bepaalde grens kan worden belast. En als eerste eis moet toch gesteld worden, dat de mond na het eerste schot v lielde kanonnen hadden (te a de voertuigen, waarop zij gemon- 1 waren) ieder een gewicht van de ladingen bijna 1350 ton en gelden dan ook als ndige wor- het meest massieve geschut dat ooit werd geconstrueerd. De schoots afstand van Gustav en Dora was niet indrukwekkend In vergelijking met de 150 km die we zojuist als record oorspronkelijke vorm terugkeert, dat ook nog een tweede schot kan worden gegeven. De dracht van het normale geschut zal de moderne lezer dan ook mis schien wel wat tegenvallen. Bij een even grote schootshoek van ongeveer 43° en bij een aanvangssnelheid van zij" noemden. Maar zjj konden projec tielen van ruim VA ton bijna 55 km ver schieten en het zwaarste projec tiel van 7 ton(!) bereikte een afstand van ruim 35 km! Nu wc het toch over de Duitsers hebben, weet u, dat dollar een Duits woord is? Daarover een volgende keer. industrie, dateert uit de benarde jaren dertig. De heer G. A. Abendanon, voorzitter van de vereniging, gaf in een perscon ferentie ter gelegenheid van de jubi leumviering gehouden, een korte uiteen zetting over de betekenis van de Tex tielconventie, die nog steeds van groot belang is voor handel en industrie. Rondom 1930 was in het Nederlandse bedrijfsleven, dus ook in de textielindus trie, de nood hoog gestegen. De aller- wege in de wereld heersende crisis werd voor de textielindustrie verscherpt door de felle Japanse concurrentie op de wereldmarkt en de export, destijds voor 80 pet. gericht op Indonesië, liep sterk terug. Voor de relatief kleine Nederlandse markt was de eigen K.R.L.-industrie veel te groot en dus ontstond er ongebreidelde concurrentiestrijd, overheid verleende steun door ir van bepaalde textielprodukten te tingenteren, maar zij verwachtte eens reorganisatie en rationalisatie maatregelen van de industrie zelve. Het centrum van de aktiviteit welke hierop ontstond in de industrie werd gevormd door het Economisch Insti tuut voor de Textielindustrie, dat in de cember 1930 werd opgericht en nog geen jaar later gaf de raad van beheer dit instituut de directeur prof. dr. Wisselink opdracht een plan uit te ken voor invoering van uniforme koopsvoorwaarden voor de verkoop katoen-, rayon- en linnenweefgoederen op de binnenlandse markt. Het in 1932 uitgebrachte rapport van prof. Wisse link leidde tot uitgebreide besprekingen welke in 1935 oprichting van de Tex tiel Conventie tot gevolg hadden. Er tra den onmiddellijk 66 bedrijven als lid toe en thans telt de Conventie er 77, hetgeen praktisch alle Nederlandse bedrijven op dit terrein betekent. Nadat de Benelux-douane-unie werking trad werd het ook mogelijk voor Belgische weverij-ondernemingen, lid van de organisatie te worden en met het oog op de E.E.G. zijn ei thans ook besprekingen met West- Duitsland over de mogelijkheid van toetreding. De Conventie werkt langs wettige weg en wordt officieel erkend. Rechten en plichten van de leden onderling tegenover derden zijn vastgesteld een bureau behartigt de belangen der leden. Arbitrage-commissies dienen als beroepsinstanties en spreken recht de vorm van een bindend advies, wa neer een der partijen de geschil-beslech ting door het bureau en het daarbij ge geven advies niet kan aanvaarden. Na 25 jaar, aldus de heer Abendanon, kan worden vastgesteld dat de Conven tie beantwoordt aan het gestelde doel. De concurrentie van NTC-leden onder ling wat de prijzen betreft blijft vrij, de verkoops- en betalingsvoorwaarden zijn echter geen onderwerp van onder linge concurrentiestrijd: wanneer weef goederen van K.R.L.-fabrikanten wor den verhandeld, weet men precies waar toe is. De handelswantoestan- 1930 zijn totaal verdwenen. Advertentie Dit If de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 paglnt'e In fraaie omslag) krijgt U ten geschenk# bij aanschaffing van een |p BABYSET DE LUXE 4 carcinoom voordoen dan in de steden. Een soortgelijke enquête is of wordt ook in Japan. IJsland en de Verenig de Staten gehouden. Japan is uitge kozen, omdat maagkanker zich daar zeer ongunstig verhoudt tot b.v. borst- of longcarcinoom; IJsland, omdat verband wordt gezocht tussen roken en het eten van gerookte vis. De on derzoekingen zullen met elkaar worden vergeleken, doch pas in het voorjaar zal het mogelijk zijn een rapport uit te brengen. REGISTRATIE In de archieven van de Centrale Kan kerregistratie bevinden zich volgens arts Meinsma vrijwel alle gegevens van de in Nederland behandelde kankerpatiën ten. Enkele duizenden specialisten wer ken eraan mee, daar het de enige ma nier is de strijd tegen carcinoom goed te funderen. Van een analyse van het sterftecijfer is men afgestapt. Het ver krijgen van gegevens van aan kanker overleden patiënten stuitte op bezwaren, niet in 't minst door de onvolledigheid. Oud-minister Suurhoff merkte in zijn functie van voorzitter van de Landelij ke Organisatie voor de Kankerbestrij ding o.m. op, dat een periodiek genees kundig onderzoek van de hele bevolking op kanker in de praktijk nogal wat moeüijkheden zou opleveren, daar dit veel tijd, veel mankracht en veel geld zou vergen. Er werd dan ook gezocht in de richting van experimenten. In Am sterdam is er al één achter de rug: een medische controle nl. van een groep ambtenaren boven de veertig jaar. Be halve enkele gevallen van kanker zijn er ook enkele ouderdomsziekten vroeg tijdig ontdekt. Duidelijk werd echter gesteld, dat het genezingspercentage zou kunnen stijgen, als deze of gene vorm van carcinoom in zijn beginstadium voor de dag zou kunnen komen. Veel art sen werken reeds in deze richting. Zonder dat de patiënt het vaak weet controleren zij tijdens een onderzoek de mogelijke eerste verschijnselen van bepaalde kankervariëteiten. Een commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de sport- en de on derwijswereld, de kruisverenigingen, het leger, de artsenstand etc., treft voorbe reidingen om de jeugd op de nadelen van de gevolgen van roken te wijzen, zo werd aangekondigd. Andere commis sies, gefinancierd door het K.W.F., be studeren resp. beentumors, leucaemie en oogkanker. Wat ten slotte de financiën betreft, bracht de heer Besanger naar voren, dat de uitgaven van het Koningin Wü- helminafonds in tien jaar tijd van een half miljoen tot ongeveer tweeëneen half miljoen zijn gestegen. De verschü- lende kankercentra zijn thans behoorlijk geëquipeerd het Nederlandsch Kan kerinstituut kreeg onlangs een electro- nen-microscoop van liefst een kwart müjoen gulden!, doch zolang de wekkers van carcinoom nog niet of slechts ten dele zijn gevonden, zullen de uitgaven blijven stijgen. Door de noodzakelijke uitbreidingen hebben de organisaties in Rotterdam en Amster dam dringend een verbeterde huisves ting nodig. Op het publiek, waarbij overigens nooit tevergeefs is aangeklopt, wordt dan ook opnieuw een beroep ge daan de overal ter wereld gevoerde strijd tegen kanker financieel te blijven steunen. Man valt van brug en verdrinkt Gisteravond is een naar schatting 60- jarige man, die vrij veel sterke drank op had. in de Lijnbaansgracbt nabij de Wes- terstraat in Amsterdam gevallen en ver dronken. De man was op de leuning var een brug gaan zitten en is achterovei gevallen doordat -hij zijn evenwicht ver loor. Een juist passerende Amsterdam mer, de 43-jarige A. Wessels, dook hem terstond na en bracht -hem snel op het droge. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De politie had tegen middernacht de identiteit van de nog niet vastgesteld. Brief Kamers van Koophandel: Wegennet in IJsselmeerpolders beslissend voor het Noorden Wat doet dan hoofdman lekkerbek? Heel luchtig smult hij er op los goedgemutst met Bros! lossere, brossere, jA»> dubbeldikke chocola, Het smelt op je tong! 23 ct - melk, puur. hazelnoot Snelle verbinding met het Westen is noodzakelijk DE Kamers van Koophandel en Fabrieken in Friesland, Groningen en Drente hebben er bij de minister van verkeer en waterstaat op aangedrongen het wegennet in de nieuwe IJssel meerpolders zodanig te projec teren en aan te leggen, dat het Noorden des lands kortere weg verbindingen krijgt met het Wes ten en midden van het land. R 7-13 mach. 34 In een brief aan de minister schrijven de Kamers, dat het Noorden ten opzichte van het centraal gelegen landsdelen ge handicapt is in zijn ontwikkeling door de grotere afstanden tot de afzetgebie den, de zeehavens en andere centra van bedrijvigheid. Gezegd' wordt, dat het verkeer op de hoofdwegen door de IJsselmeerpolders een geheel andere structuur zal krijgen dan het verkeer in het „oude" land. Het wegennet in de nieuwe polders dient pri mair bepaald te worden door de eisen van het lange-afstandsverkeer, dat door de schaalvergroting (en de centrale lig ging van de polders) aldaar van over wegende betekenis zal worden. Voor de ontwikkeling van Noord-Nederland is dit verkeer met het Westen en midden, juist nu het bedrijfs- en het personen vervoer steeds meer per auto wordt on derhouden, van beslissende betekenis geworden. Het Noorden heeft een zeer grote groeikracht, maar hier is de eigenlijke ontwikkeling en inschakeling in de totale Nederlandse groei nog maar nauwelijks begonnen, aldus dc brief. Het planolo gische ruimtegebrek in andere delen van het land, de nieuwe mogelijkheden tot ontsluiting, het potentiële arbeidsover- schot, de actieve regeringssteun en de reeds aanwijsbare successen waarbor gen echter de geleidelijke ontwikkeling van het landsdeel tot een gebied met eigen groeikracht. (Van onzer verslaggevers) '"TEN behoeve van het „Prinses Be- atrix Poliofonds" en „De Neder landsche Blindenbibliotheek" start morgen een nationale actie. Het is een actie, waaraan weer een grote loterij is verbonden. Zonder loterij gaat het niet meer. In de „Polio-Blinden-Krant", die, om deze actie te propageren in een op lage van 3.200.000 wordt verspreid, staat te lezen: „Er zijn tegenwoordig mensen, die geven, omdat zij kans hebben op groot gewin. Het kan hun eigen lijk niet schelen, wat het doel is, als er maar huizen en auto's J winnen zijn. Er is een totogeest ons volk gevaren, de lust in het kansspel, waarbij het charitatie ve element het onderspit delft. Het is helaas noodzakelijk in de propaganda moderne wervingsme thoden te gebruiken, wil men nog enigszins in staat blijven charita tieve doeleinden te verwezenlijken. Een beroep op de beste kanten van de menselijke natuur is niet i voldoende." organiseren, waarvan 70 pet. van de opbrengst bestemd is voor het „Prin ses Beatrix Poliofonds" en 30 pet. voor „De Nederlandsche Blindenbi bliotheek." Aan de actie zijn gebruikelijke prij zen verbonden als vijf woonhuizen, 5 DAF-personen-auto's, televisietoe stellen enz. De propagandakrant kan weer een geheim bevatten, waardoor men kans maakt gratis met „De Rotterdam" in 77 dagen een reis om de wereld te maken. Het geheim van de krant wordt be kend gemaakt door RadioLuxem burg en wel n.b. zondagmorgen 2 ok tober tussen 7 en 10 uur GEVEN Toch wil deze aktie, ondanks deze attrakties, het doelbewust geven be vorderen, omdat er ook mensen zijn „die bewust willen geven en die de kans op een huis of auto, een tele visietoestel of een zeiljacht geestelijk gering achten". Het is mogelijk rechtstreeks, zon der aan de loterij deel te nemen, zijn gift te storten op het gironummer van het „Prinses Beatrix Polio Fonds" en op gironummer 6 van de Vereniging Vrienden van de Neder landsche Blindenbibliotheek." LOTERIJ Uitgaande van dit gegeven is men ertoe overgegaan voor deze twee in stellingen, die de gehandicapte me demens willen helpen, een loterij te Architect krijgt toch zijn De voorgenomen ingrijpende verbou wing aan de Julianahal aan het front van de Utrechtse jaarbeurs aan het Croeselaanterrein zal niet worden uit gevoerd. Voor de verbouwing, die de overkap ping van het terras van de Julianahal en de frontpartij van de Jaarbeurs aan de Croeselaan inhield, was reeds ver gunning verkregen. Naar de vice-voor- zitter van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, mede deelde, zal de bouw niet worden gereali seerd in verband met een reeks van in terne factoren. De Utrechtse architect de heer G. Rietveld, die destijds de Ju lianahal van de Jaarbeurs bouwde, is enige tijd geleden door de Jaarbeurs benaderd om de supervisie van de ver bouwing van de Julianahal en de front partij op zich te nemen. De heer Riet veld maakte hiertegen ernstige bezwa ren, omdat naar' zijn mening de Julia nahal met de ingangpartij twee slanke bouwreeksen vormen, waarop geen bo venbouw diende te worden geprojec teerd. Hij weigerde het supervisorschap en zegde om architectonische redenen geen medewerking toe. Niettemin zette de Jaarbeurs het plan tot deze ingrijpende verbouwing door droeg de Rotterdamse architect Rein Fledderus op. de tekeningen voor deze verbouwing, die een vermeerdering van expositieruimte voor de Utrechtse Jaar beurs gaf, gereed te maken. Op deze tekeningen werd inmiddels rijksgoed keuring verleend. Ter elfder ure heeft de jaarbeurslei ding naar verluidt om financieel tech nische redenen het plan laten varen en zo zal voor de a.s. voorjaarsbeurs al leen één nieuwe expositiehal op het jaarbeursterrein aan de Croeselaan verrijzen. De begroting voor de bouw van deze nieuwe hal is inmiddels van dien aard geworden, dat men ervan heeft moeten afzien ook de bovenbouw van de Julia nahal en de frontpartij aan het Croese laanterrein, waarmee een verbinding met de onlangs gereed gekomen Mer- wedehal tot stand werd gebracht, te re aliseren. De frontverbouwing en de overkapping van het terras van de Ju lianahal maken een onderdeel uit het structuurplan, dat door de Rotter damse architect Rein Fledderus bij de jaarbeurs was ingediend jaarbeurs meer mogelijkheden gaf voor een harmonische groepering van ver schillende branches rondom de entree van het Croeselaanterrein. Dit struc tuurplan zou a.s. maandag door de eco nomische commissie uit de Utrechtse gemeenteraad worden bestudeerd, ter wijl het college van B. en W. dinsdag 6 september in het jaarbeursgebouw door de voorzitter van de raad van be heer der jaarbeurs, dr. G. zal worden voorgelicht Het is duidelijk, zo zegt de brief, dat dc mogelijkheid om al deze gebieden veel kortere verbindingen te geven en zodoende krachtig te stumuleren, moet orden aangegrepen- Dc omvang en de groeikracht van het Noorden waarbor gen, dat deze verbindingswegen verant woord zijn, omdat het lange-afstands verkeer, dat zij opleveren, nieuwe mo gelijkheden ontsluit. Zodoende berust het rendement van wegen voor dit ver keer niet alleen op de omvang van het verkeer, dat zjj verwerken, maar ook op hun bijdrage in de structurele ontwik keling van grote delen van het land en de ruimte, die zij iu andere delen schep- maanzien van de richting en ver takking van de aan te leggen autowegen de IJsselmeerpolders zeggen de Ka- :rs, dat het beginsel moet zijn, dat ten Zuiden van Zwolse Hoek of na het bereiken van Lelystad de keu2e van een korte route mogelijk moet zijn, niet al leen naar Amsterdam, maar ook in de richting van 't Gooi/Utrecht, de Zaan- streek/Kennemerland en de Gelderse Vallei. Verwacht kan worden, dat zeer veel verkeer uit allerlei plaatsen door nieuwe autosnelweg door de polders „gebundeld" zal worden om eerst in de nabijheid van zijn bestemmingsplaatsen af te buigen. Men kan zich immers voor stellen, dat men, komende van Gronin gen, zo lang mogelijk de autosnelweg zal volgen om eerst bij Lelystad of ten Zuiden daarvan af te slaan naar de Ve- luwe, Amersfoort of Utrecht. De keuze van een route wordt dus niet alleen bepaald door het aantal kilome- maar ook door verschillende andere factoren. In het algemeen, zo stelt de brief, zal is een autosnelweg voor het lange af- aiidsverkcer zeker niet gericht mogen jn op een enkel punt, zelfs niet als in theorie andere wegen voor nabijgelegen bestemmingen beschikbaar zijn. Gisteren is het 12-jarige meisje Wilh. Maeijer onder een Belgische vracht auto geraakt toen zij met haar fiets op het kruispunt Postjesweg-Hoofdweg in. Amsterdam reed. Ernstig gewond werd zij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar zij enige tijd later is over liet ongeluk gebeurde toen de vracht wagen rechtsaf wilde slaan en daarbij zo dicht langs de stoeprand reed', dat het er naast rijdende kind kwam te .vallen en onder de achterwielen terecht kwam. DRUPPELS Deze giften zullen druppels op een gloeiende plaat zijn: De begroting van het polio-fonds is gebaseerd op een uitgave van 2.000 per dag. De rijkssubsidie' bedraagt 25.000 Niettemin staan de beheerders van het fonds op het standpunt, dat alles voor het ongelukkige kind moet worden gedaan. Een 1 beeld hiervan is, dat bij het Zui derziekenhuis in Rotterdam apart paviljoen is gebouwd voor acht ernstige ge'vallen. De kinderen hebben gemiddeld een verpleeggeld van 100.000 nodig gehad. „De Nederlandsche Blindenbiblio theek" staat voor grote investeringen, dankzij de moderne technische hulp middelen veel meer voor de niet-zien- iens kan worden gedaan. De pro- duktie van het gesproken boek heeft een enorme vlucht genomen, terwijl de belangstelling voor het brailledrukwerk niet is verminderd. Eindelijk kan de blinde zijn leeshonger stillen, tenzij de blindenbibliotheek door gebrek aan geld haar activiteiten moet afremmen. Staking bij Palthe zonder „succes" Anderhalve dag hebben ongeveer 25 tan bij „Palthe's textielverbeterings- bedrijven" N.V. in Almelo gestaakt. Gistermiddag zijn de stakers weer aan het werk gegaan, zonder hun doel, ho gere lonen, bereikt te hebben. Het conflict was ontstaan doordat het grootste deel van de arbeiders in stuk- goedververij het er niet mee eens was, dat enkele collega's hogere premies voor de kwaliteit van hun werk ver dienden. Pogingen van de directie om samenwerking met de vakbonden regeling te treffen, slaagden niet. De ontevredenen verwierpen zelfs een voorstel van de vakbonden. Gisteren hebben zij datzelfde voorstel, dat een der Wal, individuele premieregeling inhoudt, wel aanvaard. Stimuleren Advertentie) Knoop dit in uw oor. qfdpt - Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot: zó gemakkelijk! Neem ze vooral mee! VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct Krniswnnrtipnzzel Horizoutaal: 1. term bij het boksen (afk), 2. pit met was omgeven, 7. uit roep, 9. vogel, 12. staafje om een rad vast te zetten, 13. meisjesnaam, 15. be dekking van een gebouw, 17. bijwoord, 18. mannelijk dier, 20. deel van de mast, 21. slaapmatje (Ind), 22. deel van Voor- Indië, 23. voegwoord (Fr.), 24. palmriet, 26. soort onderwijs (afk), 27. roodach tig, 28. zuster, 29. mandje, 33. treurig, 37. pers. voornaamw., 38. soort, 29. ont kenning (Eng.). Verticaal: 1. dam langs een water, 2. hoofddeksel, 3. slede, 4. doornachtige plant, 5. rechten inbegrepen (afk), 6. sportterm, 8. spü van een wiel, 10. zang stem, 11. blokje snoepgoed, 12. jongens naam, 13. bijb. figuur, 14. plaats in Frankrijk aan de Maas, 10. stuk ge schut, 18. voertuig, 19. kippenloop. 25. hoog bouwwerk, 30. arbeidseenheid, 31. aanwijzend voornaamw., 32. muzieknoot, 34. oriënt expresse (afk.), 35. dag der week (afk), 36. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. haardvuur, 2. appeltaart, 3. kamer- ias, 4. enterdreg, 5. nagelborstel, 6. eta- lewoning, 7. nachttrein, 8. offerte. 9. ■'•aansilo, 10. eikelcacao. 11. negerras. De zegswijze luidt: „Haken en ogen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5