JÜeutoe pifcsctje GTauraril Chroesjtsjef brengt Rode collc de V.N. a's mee naar Sowjetunie doet het beter Luchtbrug contra sluiting" Berlijn Arrestaties na aanslag in Amman Planta-zaak kostte fabrikant 16 min Onderzoek in Berlijn wijst uit: margarine zeker de oorzaak Karei Doorman zonder vertoon in Yokohama Wie wil onze satelliet lanceren Zuid-Holland bij de natsten VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 11961 CHRISTELIJKE A TIONAAL DAGBLAD „StuntvaiUclj U gbcbltm trigo bert in UgljeospotT EETGEWOONTEN in studie Zie pagina f Hoe maken de EMIGRANTEN het Zie pagina I Cadeau voor VEROLME Zie pagina H NIEUWSTE TREIN Zie pagina 11 REGERINGSLEIDERS van alle communistische lidstaten van de Ver enigde Naties zullen de vijftiende zitting van de Algemene Vergade ring der V.N. bijwonen. De zitting begint deze maand in New York. Dit werd in Moskou vernomen, kort nadat radio Moskou had meegedeeld dat premier Nikita Chroesjtsjef persoonlijk de Russische delegatie naar de Algemene Vergadering zou leiden. Het is nog niet bekend of ook de leiders van de westelijke Grote Drie aan het debat zullen deelnemen. Pre sident Eisenhower heeft op recente persconferenties steeds de mogelijk heid van een bezoek aan de vijftien de zitting open gehouden. Aangenomen wordt, dat Eisenhower wel verplicht is althans een gedeelte van het debat bij te wonen, omdat Ohroesjtsjefs bezoek, zo vlak voor de Amerikaanse verkiezingen, teveel de aandacht op de afwezigheid van Eisen hower zal vestigen; Eisenhowers 'houding in deze kwestie zal stellig een beslis sing van de Engelse en Franse leiders, Macmillan en De Gaulle, beïnvloeden. Premier Eyskens maakt vandaag regering bekend De Belgische minister-president, prof. G. Eyskens, zou vandaag de samenstel ling van zün gewijzigde regering be kendmaken. Tot de ministers, die zullen heengaan, behoren volgens niet officiële berichten de beide bewindslieden voor Afrikaanse zaken, De Schrijver en Scheyven. De mededeling, dat de Belgische pre mier is geslaagd in de hem door het par lement gegeven opdracht een pro gramma van nationaal herstel, uit te voeren door een hervormde regering werd gedaan, nadat hij rapport had uit gebracht aan koning Boudewijn. In de loop van de dag hadden zowel de C.V.P. als de liberalen hun vertrouwen in de minister-president bevestigd. Ook de socialistische oppositie heeft gisteren gereageerd op het programma van pre mier Eyskens. Het bestuur van de B.S.P. deelde in een communiqué mede, dat de huidige regering niet het nodige vertrouwen voor het uitvoeren van een herstelprogramma heeft en beschuldigde prof. Eyskens er voorts van „alle lasten op de arbeiders en consumenten te wil len afwentelen". Modibo Keita in Frankrijk Modibo Keita, de premier van Soe dan en hoofd van de regering der Mali-federatie, is vanmorgen ap het Pa- rijse vliegveld Orly aangekomen. Hij zal in Parijs besprekingen voeren met gene raal De Gaulle. Keita verklaarde, dat de Mali-federa tie een realiteit blijft ondanks de aan gekondigde afscheiding van Senegal. De banden van de federatie met Frankrijk zouden sterk blijven. Keita zei niet elke poging tot bemiddeling in de crisis te zullen afwijzen. Volgens de plannen worden de Franse en Britse delegaties geleid door de mi nisters van buitenlandse zaken. Volgens Reuter uit Washington heeft Chroesjtsjef de volgende bedoelingen met zijn bezoek aan New York: een poging om het debat over de koude oorlog nieuw leven in te blazen en speciaal een debat te ontketenen over het vastlopen van de ontwape ningsbesprekingen in Genève. (De Sowjetunie stelde bij het verbreken van de tienla-ndeneonferen-tie in Ge nève voor de kwestie verder te be handelen op de Algemene Vergade ring van de V. N.) een opzienbarende „verschijning op het toneel der Amerikaanse verkie zingen". (Aangenomen mag worden dat de pre sident-kandidaten Nixon en Kennedy de woorden van Chroesjtsjef voor hun eigen zaak zullen gebruiken en trach ten met de Rus op goede voet te komen.) 9 besprekingen met de andere munistische leiders in New York over het Chinees-Russische ideologische geschiL Uit Moskou komen volgens het persbureau Associated Press be trouwbare berichten, dat de commu nistische leiders begin augustus in Boekarest een geheime bijeenkomst hebben gehouden waar besloten werd hun regeringsleiders naar New York te zenden en daar een vijf pun ten tellend programma in te dienen: 3. vorming van atoomvrjje zones in hel gebied van de Oostzee, Midden- Europa, de Balkan, het Verre Oosten en misschien ook andere gebieden. 4. een opleidingsprogramma, dat de jeugd van alle landen de grondslagen van het vreedzaam naast elkander le ven duidelijk maakt. 5. een garantie van de V. N. voor de Oder-Neisse grens tussen Polen en Duits- Het is al evenmin onmogelijk, dat Chroesjtsjef van New York uit zijn reeds eerder aangekondigde reis naar Cuba zal maken. Zeker is, dat de Rus sische staatsman het „buitenkansje", de Amerikaanse politiek te kunnen aanval len op Amerikaanse bodem, met beide handen zal aangrijpen. De Jordaanse politie heeft de identi teit bekend gemaakt van de man dinsdag in verband met de aanslag op premier Madjali werd gearresteerd. Het is de eigenaar van een boekwinkel. Salah Safadi Forani die de verbindings- de 55 (Van onze correspondent) BONN, vrijdagmorgen TAE INRICHTING van een kleine luchtbrug tussen de Bondsre publiek en Berlijn is het antwoord van het Berlijnse gemeentebestuur op het tot zondag geldende Oostduit- se verbod, dat Westduitse burgers verbiedt Oost-Berlijn te betreden. De Westduitse posten aan de zonegrens hebben opdracht gekregen om Westduitse reizigers, die door de Volkspolizei wor den teruggestuurd, een verklaring af te geven. Op vertoon daarvan kunnen zij van de vliegvelden Hamburg, Hannover en München met normale lijnvliegtuigen naar Berlijn vliegen. De geweigerde reizigers krijgen niet alleen de vliegkosten, maar ook de reis kosten naar de vliegvelden vergoed. Ook de terugreis naar hun woonplaatsen wordt op deze wijze door de stad Berlijn gerestitueerd. In afwachting van een latere regeling met de regering in Bonn betaalt de stad Berlijn deze actie voor lopig zelf. De luchtbrug heetf gisteravond een scherpe reactie uitgelokt van de commu nistische autoriteiten in Oost-Berlijn Deze herhaalden hun vroegere dreige ment dat niet kan worden toegelaten dat de onder geallieerde controle staande luchtcorridors naar Berlijn worden „misbruikt" voor het vervoer van „mili taristen en revanchisten" naar Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) TTET VERLIES dat Unilever heeft J-J- geleden door de „Planta-affai- re", wordt door insiders geschat op een 16 miljoen gulden. De marga rine in de nieuwe samenstelling, die kon worden achterhaald, wordt voorlopig in onveranderde vorm op geslagen in pakhuizen die onder toe zicht staan van de Keuringsdienst voor waren. Deze Planta is en wordt dus gelocaliscerd. Wat er verder mee zal gebeuren, is nog niet be- Hoeveel Planta-rood nu op retour is ge komen, kan men nog moeilijk nagaan, omdat men te maken heeft met 40.000 de taillisten. Overigens ziet de fabrikant met belangstelling uit naar de wijze waarop gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heid om de margarine in te ruilen voor oude Planta. Men kan dan namelijk vast stellen in hoeverre het publiek 't merk trouw blijft. In Berlijn Volgens het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid heeft het begin van het onderzoek dat door Nederlandse deskundigen In Berlijn is ingesteld, al uitgewezen dat eind vorig jaar in Berlijn inderdaad dezelfde ziekteverschijnselen optraden als zich nu ln Nederland hebben voorgedaan. Deze verschijnselen traden daar op na dat gedurende enige weken margarine van de Margarine-Union op de markt was gebracht met hetzelfde ziekteverwekken de bestanddeel dat toen in West-Duitsland en nü in Nederland in de margarine was verwerkt. De socialistische Tweede-Kamerle den dr. J. H. Lamberts en mr. F. J. Kranenburg zijn van plan in de eerst volgende vergadering van de Tweede Kamer (waarschijnlijk pas na 20 sep tember) verlof te vragen de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie te interpelleren over de Planta-zaak. Aldus meldt het so cialistische partijblad Het Vrije Volk. De bijeenkomsten van vluchtelingen uit Midden- en Oost-Duitsland en van oud frontsoldaten in Berlijn, die de aanleiding zijn geworden tot deze jongste Berlijnse crisis, zijn inmiddels gisteren zonder incidenten begonnen. De Sowjetbevel- hebber in Oost-Duitslaid, generaal Sacharow heeft de geallieerde comman danten in West-Berlijn nog niet waardig gekeurd om hen te antwoorden op de protesten tegen de maatregelen der Oost- duitse communisten.' de bommen hebben geplaatst en de ganisatoren van de aanslag. Van officiële zijde wordt vernom dat bij het onderzoek aan het licht gekomen, hoe de bom van Damascus n: Amman vervoerd is, wie dit gedaan heeft en wie de bom geleverd heeft. De mili taire commissie onder leiding van gene raal majoor Mohammed Saadi, heeft het komplot tot in details ontward. De rege ring van Jordanië zal met het verzoek om uitlevering van de schuldigen wach ten, tot het vooronderzoek is afgesloten, men zal dan niet alleen om uitlevering van twee bodes van een persbureau, die al eerder als de daders genoemd zijn, verzoeken, maar ook van andere poli tieke vluchtelingen in Syrië. Inmiddels heeft koning Hoes: Jordanië de secretaris-generaal Arabische Liga, Abdel Khalek Hassoena uitgenodigd voor een bezoek aan Amman om de crisis in de betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te be spreken Zoals bekend beschuldigt Jor danië de autoriteiten van de V.A.R. er van de hand te hebben gehad in de aa - slag op premier Madjali. Sjah wil nieuwe verkiezingen De Sjah van Perzië heeft alle bij de onlangs gehouden verkiezingen gekozen parlementsleden meegedeeld dat het in het belang van de natie zou zijn, wanneer 2n bloc zouden aftreden, zodat nieu- eerlijke verkiezingen kunnen worden gehouden. Zo spoedig mogelijk zal een competent lichaam in het leven worden geroepen om de bestaande kieswet met het oog op de nieuwe verkiezingen te amenderen, aldus heeft een woordvoerder koninklijk paleis in Teheran Herter beschuldigt Rusland De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herte-r heeft de Sowjetunie er vam beschuldigd, dat zij er op uit is de orde im Kongo te doen ineenstorten ben einde daar een comrnruniisbisolie orde ba vestigien. Hij dieed dit aan een maaltijd van de Amerikaanse orde van advocaten te Washington. Bij diezelfde gelegenheid verklaarde William Fulbrtght. voorzitter r buitenlandse bij bat onderhouden' van hun betrekkin gen mat die bon digen aten hebben gehan deld. als een „kwakzalver cüe tuberculose met aspirine wuQ genezen" Het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman zal zonder vlagvertoon de haven van Yokohama binnenkomen. De Japanse minister van bui tenlandse zaken Zentaro Kosaka heeft namelijk verklaard dat Japan nieu we maatregelen heeft genomen om Indonesië gunstig te stemmen. Hij heeft aan het kabinet medegedeeld dat de Nederlandse regering wil afzien var de gebruikelijke saluutschoten bij het binnenvaren van de haven op 8 sep tember en dat er bovendien tijdens het bezoek geen officiële plechtigheder zullen zijn. Voorts hééft Japan van Nederland de toezegging gekregen, dat de Karei Doorman van Yokohama niet naar Nederlands Nieuw-Guinea zal terug keren. Japan heeft Indonesië officieel doen weten, dat het de Karei Doorman toestemming zal verlenen de haven van Yokohama binnen te varen. De Zengaikiu-ren, de Japanse studen tenorganisatie die ook het spits heeft af gebeten in de demonstraties tegen het be zoek va>n Eiseraho-w&r aan Japan, heeft aangekondigd te zullen betogen tegen het bezoek van de Karei Doorman. Zoals bekend heeft de Japanse rege ring het Nederlandse vliegkampschip genodigd voor een bezoek ter viering Gisteravond hebben de Ko ningin, de Prins en de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet het zwemmen in Rome bijge woond. Het nummer 400 meter vrije slagdat voor ons land een bijzonder spannend verloop had Tineke Lagerberg werd. derde trok de volledige aan dacht van het Koninklijke gezelschap. De foto toont hoe prinses Beatrix Tineke Lager berg aanvuurt, terwijl prinses Irene vol spanning in het water tuurt. Op de achtergrond prins Bernhard. De Koningin is recht boven prinses Irene gezeten. Brons voor Tineke Lagerberg i Rome behaalde de bronzen medaille op de 400 meter vrije slag (Corrie Schimmel werd zevende) was er vanmorgen teleurstelling in 't Nederlandse kamp, Nederland werd nl. op de 4 x 100 meter vrije slag dames gediskwalificeerd. Een verkeerde wissel van Sita Posthumus, die in het water dook terwijl de als eerste vertrokken Jopie Troost nog 20 cm van de bassinwand was verwijderd, verstoorde alle illusies op nog een bronzen zweinmedailie. Maar wie weet wat Ria van Vclsen i rugslag) en de dames in de 4 x 100 m wisselslag nog presteren. Zie verder de pagina's 6 en 7. ^/AARNEMERS die soms Britse sterrenkundige gister- „Wh Britten zgn goed in De Britse heer Moore ging flegmatieke Brit, dat lieden die overal achter het te nieuws opduiken en een mening land lanceren zjjn van mening van de ruimtevaart, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Britse heer Patrick Moore, awerking tussen Enge- We kunnen rustig zeggen, dat uiteraard verder; „Laten i Rusland op het gebied wij de beste instrumenten ter de Russen vragen of zij on wereld maken. Dat wil dus zeg- satelliet willen lanceren. De is i i befaamd sterrenkundige, de politieke lucht te bekennen is wordt dan ongetwijfeld de beste Amerikanen Zij doen het zelfs beter dan En terwijl in Amerika iemand voorzichtig vraagt: „Die Patrick Moore zeker 'n communist", vachten de waarnemers uit kunnen zeggen: De heer Moore van de Britse vereniging ter hebben heeft zyn krant helemaal niet bevordering van het natuur- nies gelezen; misschien heeft hy wetenschappeiyk onderzoekt - w de Amerikanen. Daar kunnen Moskou het bericht, dat de Brit- de yulmte telliet niet lanceren, want daar die Amerikanen bet mee doen. ten hun raket kunnen sturen. Dwars door alle beu-yzen, dat Voor de reclame wil Moskou Amerika en de Sowjetunie el- zelfs een Amerikaanse raket kaar niet zoveel ontlopen ln lanceren, zeggen de waarne- constateert mers. hadden rustig zei Patrick Moore tot de leden zyn we niet op ingericht ook niet genoeg pen- geen krant. Want pleitte de „ruimte-prestaties' va nde 350 jaar oude betrekkingen tussen Nederland en Japan. Indonesië heeft bij zonder heftig op de door Nederland ge accepteerde uitnodiging gereageerd. On danks alle dreigementen, ook van kleine groepjes uit eigen land, handhaaft de Japanse regering hoor uitnodiging, dat het „uiterst pyniyk" is er op terug te komen. Het besluit van Sukarno's parlement, dat de Indonesische regering heeft zocht krachtig tegen Japan op te treden, is in Indonesië het sein geweest tot een algemene campagne voor verbreking van alle betrekkingen met Japan. De dagbla den hebben van links tot rechts hun instemming met de krachtige maat regelen betuigd en de regeringsleiders gewaarschuwd zich niet te laten ver blinden door „flitsen van vriendschap". Betonmolen tegen personenauto: twee doden Twee personen zyn om het leven ge komen en twee anderen werden gew gistermiddag een betonmolen met grote kracht tegen een personenautc opreed by dc rotonde van de Gooisi weg en dc Middenweg in Amsterdam Oost. De personenwagen schoof na di botsing over dc weg cn kwam tot stil stand tegen een lantaarnpaal. De bestuurder, de 48-janlge M. H. de B'Puyn uit Amsterdam, was evenals ebtemin gezeten stadgenoot op slag dood. Twee inzittende dames, de 22-jaróge mej. J. W. Buis en de 37-jauüge mej. M. Lounimk. beiden eveneens uiit Amster dam, zijn licht gewond overgebracht naar het Onze Lieve Vmouiwegasbhuiis. De per sonenauto werd totaal vernield. De be tonmolen was tengevolge van de kraohit der 'botsing een hale slag omgezwaaid. Gebleken is volgens de politie, dat de uit Diemen komende betonmolen naing had op de voor hem van rechts ko mende personenauto, die van de Midden weg naderde. Heit is niet bekend, waaren de bestuurder geen voorrang aan de be tonmolen heeJt verleend. De voorrang het verkeer van Diemen naar d< Gooiseweg is ter plaatse duidelijk aa-nge- Het achterin zittende slaohitoffer wat de 49-jariige A, KLaucke, eveneens afkom stig uit Amsterdam. De chauffeur van d« betonmolen bleef ongedeerd. Nederlander wil ballontoclit over Kanaal maken De 33-jaitiiigie fabrieksdirecteur Loet Jan sen uit Voorhout heeft volgens A.P. Engeland het voornemen te kennen ge geven een ballontoobt over heit Kanaal te zullen maken. Hij hoopte hedenmorgen te vertrekken en twee en hall uur later Frankrijk te landen. Alleen tegenwind z hem kunnen tegenhouden De heer Jansen maakt de tochit tier herdenking van de eerste Kanaalvlucht 175 jaar geleden door de Fransman Jean B-lanchiard, toen de baüonsport auwelij'ks twee jaren oud was. Het vullen van Jansens Duitse ballon >u vanochtend om vijf uur moeten be ginnen. Hij was voornemens om 10 uur te vertrekken en later ergens tussen Duin kerken en Le Touquet te landen. De 42-jarige lithograaf Alfred Bekert zou hem vergezellen. Gisteravond Is het zittingsjaar van Amerika's parlement, de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, afgesloten. Dit zijn de Balüba-vrouwen die zich hebben gevoegd bij het le gertje van Albert Kalondji. Het is blijkbaar geen bezwaar dat de baby meekomt. Deze foto werd gemaakt in Elisabethstad (Ka- tanga) waar Kalondji gisteren zijn „eenheden" inspecteerde. Hij begroette zijn vrijwilligers met het beroemde V-teken, een groet die onmiddellijk op dezelfde ma nier werd beantwoord. IIIHJK!.miHllflllllllHIIIIII!IIIIIIHHIIIIIHfmNIIIIIIIIIIIIIHIINIII(llintWfllf)(t1llffi (Van onze weerkundige medewerker) ^uid-Holland heeft in augustus weer tot J een der natste provincieq behoort. Valt er normaal ïn de oogstmaand 75 mm. neerslag dit keer kregen wij van onze regenwaarnemers de volgende opgaven: Rotterdam 195, Den Haag 198, Katwijk 183, Koudekerk aan de Rijn 155, Boskoop 145, Hazerswoude 154. Dordrecht 195, Oud-Beijerland 155, Willemstad 162, Slie- drecht 193, Alphen aan de Rijn 158, Dirks- land 179, Heiningen 171 mm. Op enkele plaatsen, o.a. in Groningen, is het in augustus de laatste 100 jaar niet meer zo nat geweest. De temperatuur bleef onder normaal. In De Bilt bedroeg de gemiddelde maxi mum-temperatuur 20.2 tegen normaal 22.0 C. Daar werd slechts een tegen normaal zes zomerse dagen waargenomen. Ook liet de zon vaak verstek gaan en scheen in De Bilt 143 tegen normaal 192 uren. Op totaal 75 uren viel er regen tegen nor maal op 35 uren. Het meest bijzondere is wel dat het nu al meer dan acht weken achtereen in ons land elke dag heeft geregend. Verleden jaar was juist het omgekeerde (bijna) het geval, want in september is er toen nauwelijks regen gevallen evenals in de periode van 1 tot 18 oktober die ook nog iets warmer was dan deze augustus. Hogere temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond Half tot zwaar bewolkt cn weinig of geen regen. Iets hogere temperaturen. Overwegend matige zuid. westeiyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN september: 2>on op 5.54 i 14 uur; maan op 18.17 u Strand verwachting Ook morgen overwegend nog te koel en onbestendig strandweer met enkele opklaringen maar ook enige regen. Matige wind tussen zuidwest en west. Temperatuur ongeveer n graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten; het ongunstige strand weer bhjft nog voortduren. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1