GRANT KRONIEK Eijskens dreigt met aftreden Vandaag valt beslissing Geen sprake van overval, zeggen Italianen Ruppert naar Nieuw-Guinea Loonbeleid dwingt tot meer rationalisatie Oude naam voor nieuwe munt Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos Liefde en dank voor prinses Wilhelmina Russen kenden U-2 route al N.S. namen honderdste „ahob" in gebruik BOEKENHOEK 5 'Will, HET CÜ VADERLAND kering, digen vallen en waarvoor door al len premie moet worden betaald. Dit heeft du6 tot gevolg, dat mensen die geen kinderen hebben, althans geen kinde ren voor wie een bijslag mogelijk is, of mensen die minder dan drie kinderen heb ben, gaan betalen voor de kinderbijslag van anderen. Daartegen rijzen twee be langrijke bezwaren, het strijdt met het wezen dat de normale zelfstandige of be oefenaar van een vrij beroep op enigerlei wijze een extra inkomen krijgt uit een of andere generale kas. Wie niet genoeg ver dient zal streven naar uitbreiding van zijn zaken, wat in de meeste gevallen heel wel mogelijk is, of als hij er niet kan komen, overstappen naar loondienst, wat even eens niet al te moeilijk is. De meeste zelf standigen en beoefen) •oep tie die deze extra steun niet nodig maakt. Het element van behoefte, zo belangrijk en vrijwel algemeen aanvaard voor loon- en salaristrekkenden, geldt hier dus niet. In verband daarmee is het wel zeer onbillijk, dat een groot aantal mensen premie moe ten betalen voor andermans kinderen. Zonder dat hier sprake is van maat schappelijke noodzaak. Dat hier een schrij nend onrecht in het geding is, verduidelijk te nog onlangs de voorzitter van de CHU Tweede Kamerfractie door te wijzen op het voorbeeld van een vijftigjarige ongehuw de vrouw die premie zal moeten gaan be talen voor de kinderen van anderen, hoe wel rij naar alle waarschijnlijkheid zelf nooit kinderen zal hebben. 7 zegt ln de rubriek „Uit de wijde wereld" dat behalve de recente moord op premier Maj&ll van Jor danië wel meer politieke moord- i slagen zijn gepleegd en merkt d*n Wij halen deze mislukte aanslagen aan om te laten zien dat het leven in Jordanië toch niet uitsluitend op de grote politiek gericht was. Dat het dus wel voor de hand kan liggen om naar Nasser en zijn Vere nigde Arabische Republiek te wijzen, maar dat het heel goed mogelijk is dat men om begin cn einde van het komplot te zien in Amman zelf kan blijven. Maar dat de Arabische Liga, dat Nasser en Sy rië niet zullen nalaten te pogen er garen bij te spinnen kan zonder twijfel worden aangenomen. Dat er voor Israël ook weer nieuwe moeilijkheden uit kunnen voort vloeien, behoeft niet, want Hoessein zal wellicht bij zijn keuze van een nieuwe pre mier rekening willen en kunnen houden met wat Majali heeft gewild gepoogd: Le ven in vrede met Israël. Kabinetscrisis in België De Belgische minister-president, prof. Eyskens, zal het ontslag van zijn kabinet indienen, indien hij geen voldoende meerderheid zal kunnen vinden voor zijn nieuwe regeringsprogramma voor natio naal herstel. In een radiotoespraak verklaarde hij reeds besloten te hebben, af te treden. Een spoed vergadering van het kabinet en een audiëntie bij koning Boudewijn' hadden hem echter doen besluiten een definitieve beslissing tot heden uit te stellen. Eijskens zeide, dat niet het vinden van nieuwe personen, maar het door hem opgestelde programma tot de huidige politieke impasse heeft geleid. De her vorming van de regering zou volgens niet officiële berichten bestaan uit de vervanging van zes ministers en de be noeming van vijf staatssecretarissen. De verhouding tussen de beide regerings partijen de C.VP. en de Liberalen zou ongewijzigd blijven, evenals het aantal ministers. Prof. Eyskens had reeds van de Liberale partij de goedkeuring verkregen voor zijn nieuwe programma. Hij stuitte echter op bezwaren van de zijde van de katholieke werknemers organisaties. Premier Eyskens deelde een aantal bijzonderheden over zijn herstelpro gramma mede. Dit is niet alleen gericht op de sanering van de economische en de financiële positie van België, maar houdt ook een reorganisatie van de rege ring en een aantal administratieve her vormingen in. Zo zou een minister worden belast met de economische coördinatie, terwijl Keizersveer sleept Iers schip binnen Het Nederlandse motorschip Keizers- veer is gisteren in Rosslare (Ierland) aangekomen met de Ierse treiler Two Boys op sleeptouw. Eerder op de dag had de Keizersveer sos-signalen van het Ierse schip opge vangen. De Two Boys dreef toen reeds 14 uur stuurloos op de zuid Ierse Zee met weigerende motoren. De uit twee koppen bestaande beman ning had oude autobanden en viskisten rand gestoken om de aandacht te ten. Vele schepen waren hen gepas seerd zonder hen op te merken. De Keizersveer had later een deken waargenomen die de mannen in de mast gehesen hadden. Het Ierse schip had geen radio aan boord. De t zijn uitgeput aan wal gebri NEDERLANDSE CHAUFFEUR NOG IN ARREST Na informatie bij de directie busonderneming in Wateringen (VIOS) is gebleken, dat de 31-jarige Haagse chauffeur L. van der Broek, die zich dezer dagen op de autoweg SpeziaGe nua teweer zou hebben gesteld tegen drie Italianen die hij voor rovers aan zag, nog in arrest gehouden. Hij zou voorts nog steeds niet verhoord zijn. De directie van de onderneming deelde me de, dat de Nederlandse consul in Ge nua overweegt een advocaat in te scha- Italiaanse bladen hebben een andere lezing van het gebeurde gegeven. Drie Italianen, inzittenden van een „Dauphi- ne", zouden op de heuvelachtige en bochtige weg tussen Genua en La Spe zia herhaaldelijk de chauffeur van een Pullmann-bus met 50 Amerikaanse toe risten met hun claxon hebben beduid van het midden van de weg te gaan zodat zij konden passeren. De chauffeur was niet van het mid den van de weg geweken, maar de Ita liaanse autobestuurder was er op een gegeven ogenblik in geslaagd de bus te passeren. De chauffeur, geïrriteerd door de inhaal-manoeuvre, dwong de „Dauphine" te stoppen en viel de inzit tenden aan. De Italianen hielden korte tijd na het incident enkele bereden agenten aan, die een achtervolging inzetten en de bus bij de „Bracco" pas inhaalden. De chauffeur werd gearresteerd en naar het politiebureau van La Spezia over gebracht, waar de inzittenden van de Italiaanse personenauto inmiddels Door meer onderlinge samenwer king tussen de bedrijven zal in de nieuwbouw een verdere mechanisa tie doorgevoerd dienen te worden en zal in de onderhoudssector de ra tionalisatie van het werk nog i de nadruk moeten krijgen. Alleen op deze wijze zal het loodgietersbedrijf bij de huidige loonontwikkeling de zaak draaiende kunnen houden. In deze geest sprak gisteren de voorzit- aanklacht hadden ingediend. Door be- ter van de Bond van Christelijke On- middeling van de consulaten van Ne derland en de Ver. Staten in Genua konden de Amerikaanse toeristen in een andere bus overstappen en hun reis voortzetten. Tot zover de lezing die de Italiaanse pers van het gebeurde geeft. De direc tie van de busonderneming heeft ver klaard dat deze beschrijving van de toe dracht haars inziens onjuist is. aantal jonge staatssecretarissen zal den benoemd om de overbelaste departe menten in hun taak bij te staan. IEen vijfjarig programma voor in triële ontwikkeling met het sche] van nieuwe werkgelegenheid 100.000 arbeiders; O Beperking van staatsleningen tot elf twaalf miljard francs, tegen 25 miljard francs in het verleden; 3 Besparingen op de overheidsuitgaven in 1961, onder meer op het terrein van het openbaar onderwijs, landsverdediging en de sociale i zieningen, van tien miljard francs. 4 Verhoging van de belastingopbrengst met zes miljard francs door ring van bestaande en het van nieuwe belastingen; Bevordering handel door - politiek, waa de overheid; van de buitenlandse en agressieve handels- nodig met steun var 6 Bevordering van de sociale vooruit gang door verhoging van de lonen der arbeidende bevolking. Eijskens betoogde voorts, dat ook de begrotingspolitiek van het land moet worden gewijzigd, teneinde een marge op de kapitaalmarkt te scheppen voor inves teringen ter modernisering van de Bel gische economie, die hij ook in het licht van de E.E.G. een noodzaak noemde. „Alleen als men de moed heeft dergelijk programma te aanvaarden, zal België in staat worden gesteld aan een financieel, economisch en sociaal herstel programma te beginnen", aldus Eijskens. (Van soc.-econ. redactie) Naar wij vernemen zal de heer M. Ruppert in zijn kwaliteit van voorzitter van de Christelijke Militairen Bond voor Oost en West in november naar Nieuw- Guinea vertrekken voor een be zoek van enkele maanden. De heer Ruppert is enige tijd geleden als lid van de Raad van State dr. A. L. Rutgers opgevolgd. Tevens heeft de heer Ruppert toen het voorzitterschap van ge noemde bond van de heer Rutgers over genomen. Hij is juist heden 49 jaar ge- De reis, die een oriënterend karakter zal dragen, houdt verband met de ver sterkte uitzending van troepen naai Nieuw-Guinea. De secretaris van d< bond, mr. J. Winters, zal de heer Rup pert naar Nieuw-Guinea vergezellen. De Christelijke Militairen Bond voo Oost en West heeft op Nieuw-Guinea thans vier militaire tehuizen, namelijk in Hollandia, op Biak, Manokwari en Fak Fak. De verwachting bestaat dat het be zoek van militairen aan deze tehuizen sterk zal toenemen en dat wellicht het aantal tehuizen zal moeten worden uit gebreid. Hoewel de reis wordt ondernomen ge heel op initiatief van genoemde bond, heeft dat -bezoek aan Nieuw-Guinea belang van de daar verblijvende Neder landse militairen de bijzondere waard» ring van het departement van Oorlog. Met dit departement is dan ook van voren overleg gepleegd. Zoals bekend is ook de minister v binnenlandse zaken voornemens in I najaar een bezoek aan Nieuw-Guinea j brengen. Loodgieters in moeilijkheden (Van söc.-econ.redactie) TOCH IS HET ZO! 385) Toen de Verenigde Staten hun onafhankelijkheid hadden verkregen, wilden zij uiteraard een eigen munt hebben. En omdat de Amerikanen een nieuwe munt gingen maken, wilden zij daaraan een nieuwe naam geven. Zo gaat dat. De debatten die over de toekom stige munt in het Congres werden gevoerd, waren lang cn heftig, maar zodra het beestje bij de naam moest worden genoemd, wist men niets beters te bedenken dan „unit", wat zoveel betekent als „een heid", eenheid van betaalmiddel dus. Dit woord blonk wel in bijzondere mate uit door armoede aan fantasie, maar dat viel de mecsten niet op. In die dagen we spreken hier over 1792 was Hamilton minister van financiën, een man niet alleen van grote bekwaamheden, maar ook met brillante sprekers- en schrijvers talenten. Bjj het horen van het woord „unit" zal hij ongetwijfeld een nare smaak in de mond hebben gekregen en het verbaast ons dan ook geen ogenblik dat hij dit woord op het laatste moment uit de tekst schrapte cn door een wat minder geestloze naam verving. De rempla^ant was in dit geval het woord „dollar". En zo werd een splinternieuwe munt met een wel zeer oud woord benaamd. Want in 1519 werd in Jachymow, in Bohemen, een munt geslagen die Hamilton eeuwen later bij de ge boorte van de dollar te peet liet staan. Het verband hiertussen zal u ogenblikkelijk duidelijk worden, zo dra de Tsjechische naam van de mijnstad Jachymow door de Duitse naam wordt vervangen. In het Dnits heette de stad nl. Joachimsthal. De hier in 1519 gesla gen munt werd naar de plaats van her komst Joachimstha- ler genoemd, welke naam later werd af gekort door thaler. Dit dit woord tha ler is ten slotte via velerlei verbasteringen het woord dollar te voorschijn gekomen. In de woorden „daalder" cn rijksdaalder" hebben ook wij deze Boheemse munt ln ere gehouden. Wanneer we nu de vraag zouden stellen, welke bestaande munt op de hoogste ouderdom kan hogen, dan zou daarop geantwoord moeten wor den: de kauri schelp, die van vele eeuwen vóór onze jaartelling tot op de huidige dag als betaalmiddel dienst doet. Daarover een volgende keer. dernemers in het Loodgieters-, Fit ters- en Sanitair InstaUatiebedrijf, de heer A. H. B. Breukelaar. Met klem riep de voorzitter de onderne mers op zich te organiseren. Van de 30.000 werkgevers in deze bedrijfstak is op het ogenblik nog maar een ge ring percentage georganiseerd. De heer Breukelaar noemde het hui dige loonbeleid funest voor het hele dienstverlenende ambacht. Er bestaat de neiging een brede zoom van onren dabele werkzaamheden af te stoten. Alleen verdere rationalisatie zal de ar beidsuren tot een minimum kunnen be perken en het werk een groter rende ment kunnen geven. WEINIG WAARDERING De heer Breukelaar, die tevens hoofdbestuurslid is van de Chr. Mid denstandsbond, betreurde het, dat in de kring van de federatie van werkgevers in de kleine metaalnijverheid de waar dering voor het werk van de centrale middenstandsbonden op het gebied van het loon- en prijsbeleid zo minimaal is. De C.M.B. werkt er met alle kracht an om hierin verandering te brengen. Graag zag hij ook aansluiting van zijn bedrijfstak bij het hoofdbedrijf schap Ambachten, omdat het ambacht zich zal moeten handhaven naast in dustrie endetailhandel. In de neutrale organisatie wordt deze noodzaak even- vel nog niet gezien. De heer P. Renkema, tweede voor zitter van de C.M.B.legde nog eens nadruk op de noodzaak van christe lijke organisatie. Elke christen dient zijn hele leven Gode de eer te ge- CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Radiorede van de Koningin Hare Majesteit de Koningin heeft gisteravond over beide radiozen ders een toespraak gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina. De Koningin sprak als volgt: Moeder is tachtig jaar geworden. Ik hen bij haar met een hart vol dankbaarheid, dat zij nog bij ons is. Want wie zal ooit op die manier liefde en warmte kunnen geven zoals moeder dat doet. En hoe groot is het voorrecht moeders voorbeeld zo lang ononderbroken op je te laten inwerken. Wij, haar familiezijn vandaag allen om haar heen in liefdevolle vreugde. Ik weet, dat de dankbaarheid om haar, die genoemd is Moeder des Vaderlands, door het vaderland wordt gedeeld. Daarom heeft men mij verzocht tot allen een woord te spreken als haar enig kind en dus als degene, die haar het naaste staat. Ik waardeer en eerbiedig deze wens, al vervul ik die na enige aarzeling omdat zij indruist tegen het ver langen van de jarige zelf. Want moeder heeft zich terugggetrokken. En als iets haar goeddacht, heeft zij dat altijd volkomen gedaan. Verm,oeid door de zwaarte van haar 50-jarig koningschap, wil zij een stille in den lande zijn. Zij vindt, dat haar tijd geweest is, en dus voorbij, en houdt zich daar dan ook ten volle aan. Hoe hard mij deze redenering ook in de oren mag klinken, haar geeft deze een gevoel van vrijheid in haar levensavond. Om deze redenen heeft zij de wens geuit deze verjaardag niet te vieren. En niet vieren betekent dan ook voor haar: helemaal niet vieren, behalve in de familiekring en dan nog voor zover haar krachten dat toelaten. Natuurlijk is zij zich wel degelijk weldadig bewust van de band met ons volk en onze rijksgenoten, in diepe dankbaarheid voor alle wensen, gedachten en gebeden, die, in't bijzonder vandaag, haar omringen of ze uitgesproken worden of niet. De onuitgesproken gedachten zijn im mers dikwijls de mooiste en de diepste? De band met het volk is altijd alle s voor haar geweest, en bewust of onbewust heeft men zeker gevoeld, dat zij steeds trouw zou zijn en pal zou staan, tot het uiterste van haar krachten toe en zelfs verder. Ik zal niet proberen hier het portret te schilderen van mijn moeder en mijn leidsvrouwe van weleer. Zij heeft tot op heden altijd veel geschilderd, maar haar zelfportret heeft zij in de laatste jaren, tot mijn grote vreugde, gegeven met haar boek „Eenzaam maar niet al leen". Daarin ziet men, hoe eenzaam de post is geweest, waarop het, voor haar harde, zware leven haar geplaatst heeft en hoe zij zich daar als mens staande heeft kunnen houden moge een wonder heten, dat dan ook alleen door haar geloof heeft kunnen geschieden. Luisteraars, ik ben dankbaar en gelukkig, dat u, met onze familie en met mij, aan moeder denkt met heel veel liefde en heel veel dankbaar heid. Moeder en ik samen denken aan vader, die wij na 26 jaren nog steeds missen met al onze liefde en dankbaarheid. Nu ondanks haar tachtig jaren is moeders geest jonger en veerkrach tiger dan ooit. Wij hopen allen, dat moeders laatste levenstijd in ieder opzicht goed en rijk aan zegen mag zijn. op maatschappelijk terrein bete kent dit de solidariteit met de chris telijke organisatie. De neutrale orga nisatie miskent de eer van God voor het hele leven als basisbeginsel doet daarom tekort aan Gods eer. De heer H. Bijker, tweede voorzitter van de Christelijke Bond van werknemers de metaal- en electrotechnische in dustrie, onderstreepte dit nog eens en verklaarde, dat het de vakbeweging niet alleen gaat om loonproblemen, ook om de vraag, hoe wij soci aal en economisch zullen beantwoor- xan Gods toil. WERKTIJD De heer Breukelaar kon nog meede len, dat men met de regeling van de werktijdverkorting al een heel eind ge vorderd is voor de sector smeden, ga ragehouders, carrosserie- cn wagenbou- en de isolatiebedrijven. Voor de loodgieters is het overleg nog slechts begonnen. nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren P. J. van Kesteren te Pernis en H. P. Zwennis te Harderwijk. Volgens een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Francis E. Walter, is het mogelijk dat de twee le den van de Amerikaanse geheime dienst, die sinds juni vermist worden, iets te maken hebben met de incidenten van de U-2 en de RB47. De agenten, Bernon F. Mitchell en William H. Martin, zijn in juni van dit jaar verdwenen en zijn waarschijnlijk overgelopen naar Rusland. Walter, die voorzitter is van de com missie voor on-Amerikaanse activiteiten, zei dat hij er van overtuigd is dat de Russen van te voren op de hoogte wa ren van de spionnagevlucht van de U2 op 1 mei en van de vlucht van de RB-47 in juli. De U-2 is boven Rusland neer geschoten en de RB-47 werd neerge haald boven de Beringzee. „Ik denk dat de Russen op de hoogte waren van deze vluchten", aldus Wal ter," „en ik denk dat het zeer wel mo gelijk is dat beide incidenten in ver band staan met de twee vermiste agen- Assuradeur eist IV2 miljoen van Zweedse staat Een Nederlandse assurantiemaat schappij te Eindhoven heeft een eis tol schadevergoeding ingediend tegen de Zweedse staat. De assurantiemaat schappij stelt de Zweedse staat in ge breke, omdat een brand in een Zweeds douanegebouw, waanbij voor anderhalf miljoen kronen door deze maatschappij verzekerde goederen verloren gingen, te wijten zou zijn -aan de slechte staat waarin de elektrische installatie van het gebouw verkeerde. De verzekerde goe deren waren Nederlandse radio- en tele visietoestellen en bijbehorende reserve onderdelen, die naar Norrköping waren verzonden. De Saarlandse politie heeft te Kaes- hofen een jongen van acht jaar aange houden die in drie weken tijds negen branden had gesticht. De laatste brand vernielde zaterdag jl. twee schuren met graan. VOORVOEG-PUZZEL Onder I zelfstandige naamwoorden van vijf letters plaatsen, die te zamen met de woorden onder II samengestelde woor- De beginletters van de zelfstandige naamwoorden van boven naar beneden gelezen vormen een zegswijze. 1 n 3 jas 4 dreg 5 borstel 6 woning 7 trein 8 te 10 cacao 11 ras OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Helmond-os, 2. Ee-aal- aren. 3. Urania-are, 4. sla-Ier-ale, 5. dar- eed-dek, 6. end-snedig, 7. N.G.-Erin-ami, 8. kraag-dame, 9. mal-Bern-er. Verticaal: 1. Heusden-Km, 2. eerlang- ra, -3. la-aarde-al, 4. rnanie-Sr-A.B., 5. olie-enige, 6. Naarden-dr., 7. draad- Daan, 8. Oerle-imne, 9. Sneek-gier. Nat gebeuren in Hoevelaken (Van een onzer redacteuren) "VJET een kleine plechtigheid hebben de Ned. Spoorwegen gistermiddag de honderdste ,,ahob" (beveiliging met automa tische halve overwegbomen) of ficieel in gebruik genomen, al was deze installatie in de rijks weg Amersfoort-Hoevelaken (na bij Hoevelaken) al sinds augustus gereed. In hevig stromende regen wachtte de president van de N.S., ir. J. Lohman, temidden van tal rijke spoorwegautoriteiten journalisten op de trein van Amersfoort naar Ede-Wagenin- gen, die om 5.46 passeerde. Het was juist even droog, toen de bo men keurig netjes na het bekende bel- signaal en het aangloeien van de rode waarschuwingslamp daalden en 50 sec. later, na het passeren van de trein die onder het geven van signaalgroet voor bijraasde, weer omhoog gingen. korte toespraak van ir. Lob man onthulde ir. C. de Groot, hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat te Utrecht, een kleine op een der bomen aangebrachte bronzen plaquette, waar op vermeld staat dat deze honderste „ahob" in augustus 1960 in werking werd gesteld. Niettegenstaande de -gietregen trok het gezelschap by de met de Nederlandse en vele NS-vlaggen getooide overweg nogal wat bekUks en een luidsprekerinstallatie zorgde ervoor, dat de zich onder het pa- rapluiedak scharende omwoners en voor bijgangers allen konden horen, wat ei In een aan deze gebeurtenis vooraf gaande persconferentie in Utrecht gehou den, had ir. Lohman een en ander mede gedeeld over de belangrijkheid van de beveiliging met halve overwegbomen, welke de NS van nu af aan officieel „ahob's" wil noemen. Dit automatische beveiligingstype uit Amerika overgenomen en op 14 1 1952 voor het eerst in Nederland toege- deze beveiliging uitstekend voldoet en het publiek er ook het gewenste respect voor toont, werden er steeds meer ge maakt, eerst buiten en later ook in be bouwde kommen en zelfs bij zeer drukke overgangen. In de komende jaren zal het tempo van aanbrengen van deze installaties, welke gepaard gaan aan verbeteringen van het seinstelsel, worden versneld. waarvan in Frankrijk 1226. In tien of elf andere West-Europese landen is het ge tal 100 nog niet bereikt. Nederland hoopt aan het ein-de van dit jaar er 126 cn aan het einde van 1961 180 te hebben. Ahob's betekenen niet alleen veiligheid, aangezien bij mogelijk defectraken de bomen neervallen en dus gesloten blij ven, maar ook belangrijke tijdsbesparing voor het verkeer, want er verlopen ten hoogste 50 sec. tussen het sluiten en ope nen van de bomen, zulks afhankelijk van de lengte van de trein. Idealer nog zou het toepassen van via ducten of tunnels zün, maar de kosten» daarvoor lopen te hoog op. De bouw van zulk een tunnen of viaduct kost 2 2,5 miljoen gulden, de aanlegkostcn van een met knipperlicht beveiligde overgang daarer-tegen 40.000 en die voor een ahob 100.000. Ahob's dienen ook als tussenoplossing voor spoorwegovergangen waarvoor vrije kruisingen nodig zyn, dit ook in verband met de kosten. Het ligt in de bedoeling dat op den duur het grootste deel van de nu nog van bediende bomen voorziene spoorwegovergangen ahob's zullen krijgen. Worden deze plannen verwezenlijkt dan zullen er in ons land na deze eer ste nog zeshonderd ahob's ver schijnen. De Oostenrijkse meesterspion, het le ven van Alfred Redl, officier van de Generale Staf van het Oostenrijks- Hongaarse leger, wiens verraad een keizerrijk in gevaar bracht, door Ro bert B. Asprey. Vertaling E. de Gems. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Am sterdam. De grote bedrieger, de opzienbarende geschiedenis van Ferdinand Waldo De- rnara, de man die o.a. als „chirurg", als „filosoof en als „gevangenbewaar der" honderden om de tuin leidde, door Robert Crichton. Vertaling E. de Gems. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Am sterdam. Een wereld in beroering, verdere me- ioires (19361946) van Johan Fabrici- 5. Tweede druk. Uitgave H. P. Leo- Dld N.V., 's-Gravenhage. De scheepsjongens van Bontekoe, door Johan Fabricius. Tekeningen Dick

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5