ïlieuuie ÖTouront Hammarskjöld: België kwam belofte niet na Op Het Loo Nog steeds troepen in zijn er Kongo GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Protest tegen grenssluiting in Berlijn NA De Gaulles Europees plan blijft geheim Goodwill Schuimrubber draait door! HEROPENING Wachtte fabrikant het onderzoek niet af DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redaotie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRIS TELIJK-IS'A TION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is abeblmn tngo hert io tcgljenspott" Eenenveertigste jaargang no. 11960 OLYM! 1SCHE SPELEN t Amerika voor en na Joke Bijleveld zevende Tineke lagerbergCorrie Schimmel naar finale Zie pagina's 7 en 9 Terwijl de gehele Koninklijke familie zich gisteren op paleis Het Loo verzamelde om de tach tigste verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina te vieren, werden ook de zeven witharige Samojeedse p ooihondjes van de Prinses binnengelaten. Een uur later (12 uur) moesten de Keesjes er hoog nodig even uit. Eén was er onwillig en moest door de Koningin buiten de deur gezet worden. Al gauw ontdekte dit hondje een alleraardigste straathond, waarmee hij een afspraakje trachtte te maken. Om vier uur arriveerden de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke. De zware tassen be vatten kennelijk cadeaus. Een half uur later kwamen ook prins Bernhard en prinses Irene op Het Loo aan. Op verschillende plaatsen in de provincie Kasai zou nog worden ge vochten tussen eenheden van de cen trale regering en die van Kalondji, waarbij de laatste verschillende suc cessen zouden hebben geboekt. De Pan-Afrikaanse oonf-enenfcie van dertien onafhankelijke Afrikaanse landen ties heeft bij de Belgische regering een formeel protest ingediend te gen de aanwezigheid van 600 man Belgische troepen in Kongo. De Bel gische regering is haar belofte, de troepen vóór 29 augustus te zullen te rugtrekken, niet nagekomen, aildus Hammarskjöld in een rapport aan de Veiligheidsraad. De secretaris-generaal eist, dat België onmiddellijk zijn belofte zal nakomen. De aanwezigheid van Bel gische militaire eenheden van aan zienlijke omvang zal stellig niet na laten felle kritiek uit te lokken, al dus HammarskjöM. De Russen zijn het nog nimmer zo snel eens geweest met de leider van de V. N. Gisteravond nog diende de Sow- jetunie een krachtig protest in. Zij maak te ook bezwaar tegen het voornemen van de V. N„ Belgische specialisten te laten achterblijven op de twee grote bases in Kongo. In zijn rapport aan de Veiligheids- zegt Hammarskjöld, dat de inlichtingen hem verstrekt door de Belgische gedele geerde, Walter Loridan, in strijd zijn met de feiten, zoals die ter plaatse zijn vastgesteld door V. N.-autoriteiten. Deze I functionarissen zijn van mening, dat de laatste Belgische troepen Kongo niet voor de vierde september zullen ver laten. Brussel In Brussel weigerde een woord voerder van het ministerie van de fensie de achterstand bij het terug trekken van de troepen te bevesti gen of te ontkennen. Volgens hem had generaal Gheysen bij zijn terug keer in Brussel, gistermorgen ver klaard: „Alle Belgische soldaten zijn op het ogenblik op weg naar huis". De Belgische gedelegeerde Loridan, die Hammarskjöld op 30 augustus had mee gedeeld dat „alle troepen uit Kongo waren teruggetrokken met uitzondering van enkele leden van het eerste batal jon parachutisten", stelt in een uitvoerig verweerschrift, dat Hammarskjöld een overdreven beeld heeft gegeven van de Belgische soldaten die nog in Kongo zouden zijn. „De soldaten zijn nog niet teruggetrok ken omdat het luchtverkeer niet toerei kend is", aldus Loridan. Toen ik Ham marskjöld over de evacuatie inlichtte, dachten de Belgische autoriteiten dal alle soldaten nog bijtijds zouden vertrek ken. De soldaten in Kamina het zijn er 337 en geen 600 staan klaar om te vertrekken wanneer de vliegtuigen ko- De president van de Kongolese „mijnstaat" Kasai, Kalondji, heeft gisteren meegedeeld dat zijn troepen de hoofdstad Bakwange hebben her overd op het leger van premier Loc- Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep -1- bouillon. Pakket van tt-$0 nu slechts f 1,03 Alléén bij 7ZhoVL die d'e afgelopen dagen dn Leop-oldstad gehouden, heeft gisteren haar werkzaam heden met het aannemen van een aanrtaJ resoluties besloten. „Openhartige en loyale samenwerking" tussen Kongo en de Verenigde Naties is noodzakelijk, zo wordt in een der reso luties gezegd. Dè dertien staten brengen de V.N. hulde voor hun vredeswerk in Kongo, voor het verwezenlijken van de terugtrekking van „de Belgische agressie troepen" en de overdracht van de bases Kamina en Katona aan de Kongolese De landen, die de regering van Kongo „loyale steun" zullen verlenen, betreuren dat de samenwerking tussen Kongo en d( V.N. door incidenten is geschaad. Zij spre ken de hoop uit dat dergelijke incidenten in de toekomst kunnen worden meden en dat- - maatregelen worden genomen „-opdat tot het einde var de missie van de V N. in Kongo een sfeer van wedenz-ijds begrip zal heersen". In een andere resolutie wordt het sa menroepen van een conferentie van Afri kaanse regeringsleiders bepleit „om d-< problemen van het continent in het bij zonder en de toestand in de wereld dn he algemeen" te bespreken. (Van onze correspondent.) Berlijn, donderdagochtend. ADAT het kabinet in Bonn de sluiting van Oost-Berlije voor burgers van de Bondsrepubliek als een „schending van de viermogend- hedenstatus" scherp had veroor deeld, hebben gisteren ook de drie westelijke commandanten in Berlijn geprotesteerd tegen het besluit van de Oostduitse regering. In Berlijn meent men te weten, dat de Oostduitse maatregelen de instemming steun van de Sowjet-autoriteiten genie ten. Premier Grotewohl en de secretaris generaal ran de Oostduitse communisti sche partij zijn met vakantie. Dit impli ceert dat de Sowjebunie van de hele ge schiedenis op de hoogte is, want minister van binnenlandse zaken Grünetein zal stellig de laatste zijn om in zijn eentje voor het hele experiment te tekenen. Ook het Oostduitse dreigement, maatre gelen te nemen tegen het vervoer in de luchtcorridors, wijst, er op dat de Russen bereid zijn middelen ter beschikking te stellen om het dreigement kracht bij te Voor vervolg zie pagina 11 teren in Parijs met de Neder landse premier prof. dr. J. E. de Quay en de minister van buitenland se zaken mr. J. M. A. H. Luns be sprekingen gevoerd. Hij heeft daar bij aangedrongen op nauwere poli tieke samenwerking tussen de zes landen van de Euromarkt. De Gaulle keerde van vakantie terug om De Quay en Luns be ontvangen. Het was de eerste persoonlijke ontmoeting tussen De Gaulle en leiders van de Euromarkt sedert De Gaulle en de West- duitse kanselier Konrad Adenauer de nieuwe besprekingen eerder deze ma-and begonnen. Zaterdag komit de Italiaanse premier Amintore Fanfani naar Parijs om De Gaulle overleg te plegen. Binnen de -twee komende weken zullen Belgisch* Luxemburgse leiders in Parijs aankomen om het overleg met de zes landen te Hoewel er veel berichten zijn geweest dat er een „De Gaulle-plan" bestaat voor een politieksecretariaat in Parijs om de politieke opvaitttingen van dc landen te coördineren, heeft minister Luns gisteren ontkend dat De Gaulle reeds een beslissing over een plan geno men heeft. ,-Wij zijn nog in het inleidende sta dium", aldus minister Luns, „met het doel de economische organisatie (binnen de Euromarkt) te voltooien met een po litieke organisatie". De Fransen hopen, dat "he-t overleg van De Gaulle met zijn partners geheim kan blijven totdat een stevig plan uit de bus komt waarover men het wederzijds eens is geworden. Twee vraagstukken die de aandacht vragen zijn, hoe Engeland in een meer politiek verdeeld continentaal Europa ingepast kan worden en de betrekki bussen Europa en Amerika. Engeland heeft tot dusverre banden met de Euro markt vermeden, in hoofdzaak omdat het vreest dat het zijn positie bij de landen van het Gemenebest zal com promitteren. Amerika, dat stevig achter de Euro pese integratie staat, duldt geen discri minatie, daar het het belangrijkste aan- fAdvertentie Belangrijke mededeling V zult hebben vernomen, dat ons bedrijfspand door brand verwoest is. Onze cliënten behoeven zich evenwel over de leveranties geen zorgen te maken Onze fabrieken produceren continu, om de verloren ge- gane voorraden te vervangen. Al onze afdelingen zijn tijdelijk ondergebracht en werken weer. Neemt u over lopende projecten' zo nodig even contact met ons op. DIRECTIE GOODWILL SCHUIMRUBBER N.V. ROTTERDAM Adm. en Vetfk.: Sdhiedamseweg 204210. Telefoon 010-54835 Mag. en Exp.t Voorhaven 51. Telefoon 010-53453 Zo kwam gistermiddag de v binding tot stand tussen de Nieuwe Waterweg en het havencomplex van de Euro poort op West-Rozenburg. Een simpel moment in een groots karwei. De diplomatieke correspondent van het onafhankelijke Franse blad Le Monde schrijft: „De Franse inzichten hebben voorbehoud gewekt in Bonn, Rome en Den Haag. Weliswaar erken nen de leden van de E.E.G. dat de Europese landen hun politieke sa menwerking moeten versterken om zich beter tegen de Sowjetactiviteit te kunnen verdedigen en om hun in vloed in de wereld te behouden, maar de meeste landen vrezen, dat dit stre ven het verborgen doel inhoudt van vestiging van een soort derde macht in Europa. Met uitzondering van de Belgen, die de Amerikanen hun hou ding ten aanzien van Kongo moeilijk kunnen vergeven, willen de andere partners van Frankrijk in elk geval voorkomen dat de band met Amerika slapper wordt en de NAVO-eenheid wordt bedreigd. Ons nieuw exterieur en onze nieuwe collectie Italiaanse en Franse mo dellen kunnen U niet weerhouden, VRIJDAG MIDDAG a.s. 13 nur te komen kijken. Couture, fèiël BREESTRAAT 135 GROOT HERTOGINNEL A AN 156 Minister v. Rooy: Rijksinstituut is niet verantwoordelijk (Van onze parlemenitsredaotie) Het Rijksinstituut voor de Volksgezond- eid is in geen enkel opzicht mede antwoordelijk voor het in de handel brengen van de Plantamargarine in ge wijzigde samenstelling. De margarine is buiten medeweten van het instituut niet op grond van een door het instituut verstrekte beoordeling in de handel ge bracht. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, in antwoord op schriftelijke vragen van een socialistisch Tweede-Kamerlid, de Rotterdamse arts dr. Lamberts, meege deeld. Op grornd van epidemiologische .onder zoekingen mag volgens de minister wor den aangenomen dat de veelbesproken huidziekte die ongeveer driemaal veel bij vrouwen als bij mannen v< komt Is veroorzaakt door een wijzi ging in de samenstelling van „een 1 merk plantenmargarine". De vraag of deze ziekte door een toegevoegde emulgabor is verwerkt, is nog in onder- Heit Rijksinstituut voor de Volksge zondheid is op verzoek van de fabrikant juli 1959 begonnen met een toxiico- isoh onderzoek van een drietal enrul- gatoren. Dit onderzoek is een inleiding n onderdeel van een programma onderzoek dal gewenst is voor de beoor deling, voorafgaande aan toevoeging hulpstoffen aan voedingsmiddelen. Het rzoek is nog niet beëindigd en daar- :an men niet zeggen dat de proeven onvoldoende zijn gebleken. De experi menten hebben geen betrekking op proefpersonen. Verdere waarborgen? Minister Van Rooy is van plan z spoedig mogelijk het advies van de Ad- lescommlssie Warenwet in te wi ver de vraag of verdere waarborgen moeten worden genomen in het stelsel dc uitvoering van de Warenwet en het bjjzonder in het Margarinebesluit. In antwoord op schriftelijke vragen v het Tweede-Kamerlid de heer Borst (comm.) heeft de minister meegedeeld dat het stelsel van de Warenwet repres sief is, d.w.z. achteraf werkend. Vooraf gaande controle van levensmiddelen kent de wet niet. Iets anders is dat in een tal uitvoeringsbesluiten van de Warenwet uitdrukkelijk Is bepaald welke hulpmid delen aan een bepaald levensmiddel mogen worden toegevoegd. Die hulpstof- n zijn dan volgens de stand van dc etenschap toelaatbaar en kunnen in dien zin als gecontroleerd worden be schouwd. Uit het Margarinebesluit blijkt dat het toevoegen van andere hulpstoffen dan conserveermiddelen en kleurstoffen (Advertentie) BEKENDMAKING Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Mi- niet Is verboden, mits z(J geen voor de gezondheid schadelijke bestanddelen be- Planta-ziehte Inmiddels heeft de minister kennis genomen van een tweede serie vragen over het ziekteverschijnsel, dat bereids als „Planta-zickte" wordt aangeduid. Het Tweede Kamerlid Burger (p.v.d.a.) wenst te welen of de minister zich ervan heeft vergewist dat een strafrechtelijk onder zoek is ingesteld en of in dat onderzoek is betrokken hel veroorzaken van een analoge ziekte in West-Duitsland. De heer Burger vraagt ook of de normale civiele rechtspleging wel bevredigend is voor het verkrijgen van schadevergoe dingen op korte termijn. Een speciale voorziening lijkt de heer Burger wel gewenst. In afwachting van de definitieve sa menstelling van de studiecommissie, die dc verschillende problemen van de „Planta-ziekte" zal gaan onderzoeken, zijn de heren B.V. Dekker, arts, en prof. dr. E. H. Hermans naar West-Berlijn ver- trók-ken. Zij zullen onderzoeken of ook daar ziekteverschijnselen zijn waargeno men in de periode, waarin de Margarine Union de vermoedelijke ziekteverwekker in de margarine verwerkte. De directeur van de G.G.D. in Gro ningen, dokter A. Goosen, heeft gecon stateerd dat in enkele gevallen van de ongeveer 200 in Groningen geregisseer de patiënten de rblatie met Planta margarine onmogelijk is. Volgens dokter Goosen werd in deze gevallen de ziekte veroorzaakt door het gebruik van ge bak en koekjes. Een Groningse fabrikant van koek vertelde desgevraagd, dat men al sedert jaren geen Planta-boter meer verwerkte en dat fabrikanten in het algemeen al leen met grote kwanta boter werken. Volgens de fabrikant moet zo de con clusie van dokter Goosen juist is de herkomst van de koekjes gezocht worden bij een kleine particuliere bakker, die misschien Planta in klein-verpakking ge bruikt heeft. Bij de Groningse keurings dienst voor waren, die nog niet bij het onderzoek werd betrokken, acht men deze veronderstelling niet onredelijk. In Duitsland, waar de deskundigen nog altijd van mening zijn, dat een virus de verwekker van de ziekte Is, werden tot gisteren vier gevallen van „Planta- ziekte" geconstateerd. m Veel bewolking De Bilt verwacht tot vrijdagavond- Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en regenbuien. Weinig verandering In tem- peratuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak olt-wcst- lelijke richtingen. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 2 september zon op: 5-52 uur, onder 19 26 uur; maan op 17-37 uur, onder 01.56 uur. 5 sept, volle maan. Strandverwacliting Morgen afwisselend zonnige perioden, maar ook enkele buien en een zwakke zeewind. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater ruim 17 graden. Vooruitzichten: nog steeds sterk wisselvallig strandweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur A'dam Brussel Grenoble Nice Berlijn Madrid Ma Ho ren Lissabon regenb. rw. bcw 19 13 0 2 13 13 0 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1