Q5#3 Olympisch allerlei Nieuwe teleurstelling op 100 m vrije slag: Erica 6e, Cockie 7e Oranje is nog zonder medaille Ben Verhagen bij de F.D.'s na sterke finish vierde Ned. atleten bereiden zich grondig voor De Nederlandse Olympische ploeg is in Rome nog steeds zonder „plak". Sommige landgenoten heb ben zich op voorbeeldige wijze geweerd en heb ben tevens fraaie plaatsen weten te bereiken, maar tot de top de eerste drie plaatsen heeft tot op heden nog niemand zich weten op te wer ken en dat terwijl er toch al menige Oranje-troef in de „arena" is geweest. Gelukkig hangt Nederlands succes naar ons idee niet af van het aantal medaljes dat wordt ver overd. We hebben reeds eerder opgemerkt dat het op allerlei fronten voor onze deelnemers een ongelijke strijd is met andere sportmakkers of -vriendinnen die onder geheel andere omstandig heden zich voorbereiden. Een belangrijk winstpunt is ongetwijfeld de grote strijdlust die de Oranjevertegenwoordigers al dan niet door succes bekroond aan den dag leggen en de sportieve wijze waarop de nederlagen worden geaccepteerd. De stemming in de Hollandse ploeg /vei. MMGfN 8.30 u. 100 m rugslag heren, halve finales en scher men, floret dames* 8.50 u. torenspringen heren 9.00 u. kogelstoten heren verspringen dames* 100 m sprint heren zeilen 10.00 u. hockey roeien skiff* worstelen 10.25 u. 80 m horden dames 11.15 u. roeien, vier zonder stuurman 12.15 u. roeien, double scull 15.00 u. 400 m horden roeien, achten hockey moderne vijfkamp boksen en schermen, floret dames indivi dueel 15.45 tl. verspringen dames, fi nale 16.00 u. 100 m heren roeien, vier met stuur man voetbal 16.35 u. 800 m heren 16.30 u. hockey 16.50 u. kogelstoten heren, fi nale 17.15 u. roeien, twee zonder stuurman 17.20 u. 80 m horden dames 17.40 u. 5000 m series 20.00 u. worstelen 20.30 u. 200 m vlinderslag he ren, finale 21.00 u. boksen voetbal 21.15 n. 400 m vrije slag dames, finale 22.15 u. 400 m vrije slag heren, finale 22.40 u. 100 m rugslag heren, finale Nederlandse deelneming RADIO Hilversum 1: 12.45 u., 17.45 u., 18.40 u., 22.00 u. en 23.45 u. TELEVISIE: 14.55 u. atletiek; 22.15 u. zwemmen, finales 400 m heren en 100 m rugslag heren. Niettemin was de pil die we gisteravond te slikken kregen wel wat bitter toen op de 100 m vrije slag dames onze representanten Cockie Gas telaars en Erika Terpstra het niet verder brachten dan resp. een zevende en zesde plaats. Vooral Cockie Gastelaars is er grandioos uit. Enigszins teleurstellend was ook het resultaat dat het kanoduo Geurts-Knuppe in de K 2 1000 m finale op de Lac di Albano bereikte. Het werd na een hoopvolle prestatie in de voorwedstrijden slechts een zevende plaats. En om ons nog den: beide worstela; voor verdere deeln. beiden verloren. en bij het sombere te hou- s Van Alflen en Piek werden ie uitgeschakeld doordat zij Ook de verrichtingen van het waterpoloteam zakken met de dag af, want het gelijkspel 1 Zuid-Afrika kostte zoveel moeite en werd zo op het randje af behaald, dat er nauwelijks vreugde kan zijn om het feit dat het Oranje-zevental in de halve-finalegroep is gekomen, waarin men naar verwacht kansloos is. Maar het is gelukkig niet alles nederlagen was de klok slaat. Keren we terug naar de zwembaar dan dienen de prestaties van Marianne Heems- kerk en Atie Voorbij op de 100 m vlinderslag te worden vermeld. Beiden komen in de finale en speciaal Marianne zwom hoopvol. Dat laatste geldt zeker ook voor Wieger Men- sonides, die de finale 200 m schoolslag bereikte en daarin beslist niet kansloos moet worden ge acht voor een goede plaats. Tot slot boksen en zeilen. Zonder een stoot te geven kwam de bantamgewicht Jan de Rooy in de achtste finales omdat zijn tegenstander niet kwam'opdagen; en in het Zuidelijke Napels zeil den onze landgenoten niet onfortuinlijk. Speciaal Verhagen in de FD-klasse mocht niet mopperen. Olympische medalje Na 17 onderdelen van de Olympische Spelen, was maandagavond de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons Italië 5 1 Rusland 3 1 Duitsland 2 7 Australië 2 0 Hongarije 1 3 Amerika 1 4 Engeland 1 0 Denemarken 1 0 Zweden 1 0 Polen 0 0 België 0 1 Brazilië 0 0 Roemenië 0 0 Mexico 0 0 EERSTE ZEILDAG Van Duyl bij de Draken achtste onder uitzonderlijk goede omstandigheden de windsnelheid was 5 a 6 meier per seconde zijn maandag in de baai var Napels de olympische zeilwedstrijden be- gonnen. Het werd voor de zeilliefhebber: een bijzonder boeiende dag, met goede races en eerlijke gevechten. De deel nemers boften met een constante wind uit zee, waardoor zii geen last ondervonden van de grilligheden van de bergachtige kust. Zjj vermeden allen overigens alle Van de Nederlanders zorgde vooral Ben Verhagen, met Lautenschutz als beman ninglid, voor een goed resultaat. Hij finishte in de Flying Dutchman-klasse na prachtig gezeild laatste kruisrak als vierde, met slechts een kleine achter stand op de winnaar Butler uit Rhodesia, de Noor Lunde en de Duitser Rolf Mulka, de wereldkampioen 1958. Wim van Duyl werd achtste in de drakenklasse, de derde Nederlandse vertegenwoordiger. Hans Sleeswiik, eindigde als dertiende bij de Finnjollen. Ben Verhagen heeft een technisch en tactisch zeer eoede race gezeild. Al bii ïooie. gesloten start manoeuvreerde hii zichzelf handig naar een plaats. hij ongestoord wind kreeg en sooedig hij met enkele anderen een grote 1 sorong oo de middeneroet). Verhagen kon die positie niet behouden. Hii zakte wat terug en hii kreeg duidelijk hinder van de Oostenrijker Auteried en de Deen "'ogh. Gelukkig zag hij het gevaar snel en kon hij nog juist op tijd afdoende Ne het eerste van de dr'e kruisrakker lag hii dqn ook on de vierde olaats, ach- de Hongaar Holenyi, Auteried die De Nederlanders, die op het Lago di Albano hun krachten met andere sportmensen moeten meten, heb ben zich niet door de zon laten vangen. ,)Denk om de zon," was de niet-veronachtzaamde waarschu wing der oefenmeesters geweest en de jongelui namen een verfrissend bad met hun hoed op... DAWN FRASER JOEG TEMPO OP TOT NIEUW RECORD Marian Heemskerk, Atie Voorbij en 77~. I Mensonides in de finale 'Val langer lastig ^7"ERWACHT U beslist niet meer dan een vierde of vyfde plaats van me", zei Cockie Gastelaars voordat ze naar Rome ver trok. Het snelle zwemmeiske uit Schiedam heeft het gisteren tijdens de finale 100 m vrije slag voor dames zelfs zover niet kunnen brengen. Het werd een hijzonder teleurstellende race voor Neder land, want noch Cockie Gastelaars, noch Erika Terpstra speelden in dit cindduel een rol die wij allen hen zo gaarne hadden toege dacht, een Nederland waardig. Meer nog dan ooit tevoren kwam vast te staan, dat er fel is geknabbeld aan de hegemonie van onze zwemsters, die nu op wereldniveau beslist achterop zijn geraakt. Na de tegenvaller van Ada den Haan nu slechts een zesde plaats van Erika Terpstra en een zevende voor Cockie Gastelaars, die zich dus opnieuw door een eigen landgenote zag gepasseerd. 't Ging te hard, zei Cockie „Het ging niet. Of liever gezegd, de anderen gingen te hard." Dat was het enige commentaardat Cockie Gastelaars gaf toen zij gisteravond met Erika Terpstra naar de kleed kamers terugstapte. Erika keek wat stil voor zich heen. Haar eerste gro te internationale finale was ten aan- schouwe van 15.000 toeschouwers op een teleurstelling uitgelopen, want evenals Cockie was zij ver beneden de tijd gebleven die zij in de halve ■p^E NEDERLANDSE ATLETEN, die nog maar enkele dagen in liet Olympisch dorp vertoeven, zijn al druk aan het trainen. In het stadion Tre Fontana was onze discuswerper Cees Koch gisteren bezig met de gewichten. „Ik heb ook twee worpen met de discus^ge daan en twee maal ben ik buiten de ring terecht gekomen, want mijn nieuwe schoenen deugen niet", zei breed lachend de Rotter damse reus, „maar ak heb gelukkig hier een paar andere schoenen ge kregen en daarmee zullen we het nu eens gaan proberen.'' De in Nederland studerende Suri namer Wim Essajas was- aan het trainen met de Amerikanen Jim Beat- ty, Dyrol Burleson en Barnie Cun- liffe. Twee honderd meter liep Wim elke keer t>\s hü weer wat uitgerust was en hij vo»w» zich kiplekker Hij vond het wel wat warmer dan in Suriname'!) raar dat komt omdat Wim re*ds dr'» Iser in Nederland woont en dan gaat die ou in je bot ten zitten Eef Kamerbeek kwam bij het hoog springen tot 1.70 meter en ook Her man Timme. die een beter springer is, zeilde over die hoogte. Herman had overigens last van verkoudheid „Je moet zo oppassen hier. wanneer je nat van de transpiratie van het trainingsveld komt Een 2uchtje wind is dan al voldoende" zei de Rotter damse -Maastrichtenaar. Bij de dames Ook bij de dames ging alles naar wens. Joke Bijleveld uit Den Haag had geen last meer van haar voetblessure en Ine ter Laak— Spijk uit Enschede liep als nooit tevoren. Het is in het Olympisch dorp een komen en gaan van atleten. De bussen rijd en af en aan. En tussen die wirwar van gekleurde trainingspakken kwamen gister middag de Nederlandse turnsters en schermsters aan, die des mor gens van Schiphol waren vertrok ken. Het Nederlandse contingent is nu compleet. Mej. Fieselër, chef d'équipe van onze turnsters vond de warmte om tegen te leunen" en ook Frans Kunen, die net van de training terugkwam was er niet mee tevreden. „Gelukkig maar. dat de marathon 's^ avonds wordt gelopen. Twee en veertig kilo meter in die hitte: ik moet er niet aan denken' aldus Kunen. Er gebeurde gistermiddag eigenlijk van alles tegelijk in het Olympische dorp. De aankomst van de turnsters van de degenschermer Max Dwinger en schermsters en niet te vergeten Marianne Heemskerk, terug uit het zwembad, werd hartelijk omhelsd door haar sportvrienden, die het be halen van een derde plaats in de series 100 meter vlinderslag waar mede zij zich voor de finale klas seerde op de televisie hadden ge- De schermlelders Jacob Hessink en Jean Vandervoordt togen met de heer Van Lier assistent chef de mission naar het schermpaleis om de wapens officieel to laten goedkeuren, hetgeen overigens in Nederland al was ge beurd. Kortom, iedereen heeft zyn taak. terwijl daartussen door heerlijk ge luierd wordt als men tenminste niet aan wedstrijden moet deelnemen. Nu ging het inderdaad wel hard in die finale, want niemand minder dan de Australische Dawn Fraser lag op kop en draaide er zo'n hoog tempo uit, dat zij met haar slanke lichaam in een natuur lijke stijl er een nieuw Olympisch cord uitsloeg: 1.01.2. Zij finishte ru schoots voor haar grote rivale Chris von Salza uit Amerika, die zelfs nog hard moest vechten voor haar tweede plaats die het Canadese meisje Mary Steward danig in gevaar bracht. Dawn Fraser was in topvorm en reeds bij het keerpunt kwam zij met een meter voorsprong weer boven water en toen zij in een prachtige balans vloeiend in een razend tempo op de finish af ging, was er niemand die haar maar enigszins kon bedreigen, want zij die eenzelfde finish hadden verwacht als bij de heren kwamen teleurgesteld uit Dawn Fraser lag twee meter nummer twee, Chris von Salza. Bescheiden rol In deze strijd konden de oud-wereld- recordhoudster Cockie Gastelaars en Erika Terpstra niet meekomen. Dat was reeds direct duidelijk, want na 20 ni lagen zij achter en toen de laatste 50 m aanbrak, zakten beide Oranje meisjes .steeds verder naar de achterhoe de, zodat Nederland, met Amerika het enige land met twee representanten In de finale, slechts een zeer bescheiden rol speelde. Voor Erika werd dus 1.04.3 afgedrukt en voor Cockie, wier record op 1.2.9 staat, slechts 1.04.7. Maar naast deze teleurstelling staan ook betere prestaties en wel die van onze vlinderslag-zwemsters Marianne Heemskerk en Atie Voorbij die zich beiden in de finale plaatsten en de uit stekende vorm waarin Wieger Menso nides da finale van de 200 m school slag bij de -heren bereikte. Onder de fel brandende Romeinse zon vlinderde Marianne Heemskerk gister middag voortreffelijk met twee slagen met ademhaling en twee slagen zonder. Zij werd in haar serie eerste en noteer de een tijd van 1.11.0, de oude Olympi sche recordtijd. Carolyn Schuier (VS) was de snelste van allen en liet 1.09.8, de snelste tijd afdrukken ooit op Olympische Spelen gemaakt. Marianne zwom in de laatste seri een voortreffelijke stijl en had de m te concurrentie van de Duitse Baerbel Fuhrmann, Maar de kleine Naardense had de stimulans van hevigere tegen stand niet nodig en finishte als eerste. En wat nog meer belooft, zij behoefde zich nog niet volledig te geven om dit succes te bereiken. Zii maakte op twee na de beste tijd van alle deelneemsters, zodat zij mogelijk in de finale een me dalje kan bereiken. Met Alie Voorbij, de Europese kam pioene, ging het minder. ,,Ik weet niet wat ik had, maar ik gleed niet zoals ders. Bijna een minuut en twaalf sec den, dat valt me een beetje tegen. Maar In de finale zal het wel beter gaan, w die wordt 's avonds gezwommen en t voel ik me beter omdat dan die war zon weg is." En op dit laatste hopen succesje strekt met veel mende zinnen en uitdruk- mooi). In kingen in het Italiaans, wordt gemeld Zo vertelt het boekje, nat slech zien?), bella" (Je bent 'oetnoot aankomst in Rome, restaurants, hotels, win kels en bij het telefo- yrden bij bruikt kan worden. EcCo un regalo. per lei" (Hier is éen cadeau- '.dér-. tje voor je). „lo te amo" (Ik houd in je). Een Amerikaans meisje, dit dat nog al last heeft van ge- Italiaanse beuonderaars, nuttigste zit „Le voglio bene mol to" het boekje is: „La finisoa (Ik vind je erg aardig), di annoiarmi" (Val me „Me vuole bene?" (Vind niet langer lastig). Zuch- je mij aardig?). tend voegde re er echter ,JPosso véderla dom a- aan toe: ,J)e moeilijk- ni?" (Kan ik je morgen heid is alleen, dat zij er weer ontmoeten?). geen acht op slaan." Een tweede pluspunt in de Nederland se zwemploeg is de Haagse zwemmer Wieger Mensonides, die zich gisteravond op schitterende wijze ln de finale 200 m schoolslag zwom. Hij kwam zeer ner veus aan de start, maar bond direct na de start de strijd aan met de sterke Amerikaan Hait. Na 50 meter keerde hij gelijk met de Australische wereldrecord houder Gathercole als tweede achter Hait. De 100 meter gingen in 1.16.9 en nog steeds lag Hait op kop. Op de derde baan volgde echter een felle aanval van de Pool Klopotowski en bij het laatste keerpunt was de volgorde Hait, Klopotowski en op handslag daar achter Gathercole en Mensonides. De Australiër zette een eindspurt in en het was verbazend hoe Mensonides de kracht opbracht om fraai mee te gaan. Hij ging voorbij de Pool, kwam naast Hait en tikte bij de finish als tweede aan achter Gathercole in de tijd van 2.39.3. Dat is weliswaar iets minder snel dan in de series, maar niettemin een goede tijd, die hem ruimschoots in de finale bracht. In de eerste halve finale van de 200 meter schoolslag heren verbeterde de Amerikaan William Mulliken het Olym pisch record dat hij in de series al op 2.38.0 had gebracht. Hij won deze halve finale in de nieuwe recordtijd van 2.37.2. Er sneuvelden meer records, want be halve de triomf van Dawn Fraser heeft in de eerste serie van de 4 x 200 me ter vrije slag heren de Japanse ploeg, bestaande uit Yamanaka, Fukui, Ishii en Fujimoto het Olympische record ver beterd in 8.17.1. Het oude record stond op naam van Australië sedert 1956 (Melbourne) met 8.23.6. Gr. Brittannië bracht het Eur. record op deze afstand op 8.25.4. Wat pech De volgende ruimwindse rakken brachten helaas wat pech. De opko mende wind van achteren dreef de middengroep naar dc kopgroep toe en daardoor kwam Verhagen in moeilijk heden. Evenals vele andere zeilers had de Rotterdammer zich er op ingesteld dat de wind volgens dc plaatselijk bekende omstandigheden met de zonnerichting zou meedraaien, maar vandaag was het juist een uitzonde- Een andere handicap was dat de snelle F.D.'s inliepen op het veld der Stars, die tien minuten vroeger waren gestart. De schepen van de twee klassen kwamen door elkaar heen te varen, de strijd werd onoverzichtelijk en daardoor zag Ver hagen geen kans zijn positie te verbeteren. Hij rondde de boei als negende, maar herstelde zich prachtig op het laatste grote kruisrak, waarop de Flying Dutchman- zeilers hun gevecht zonder verdere in menging konden uitvechten. Hij merkte op tijd dat de wind anders wilde dan normaal en stelde daarop zijn koers in. Met tactisch bijzonder knap zeilen pas seerde hij de ene tegenstander na de andere en finishte tenslotte als vierde. Dit begin is hoopgevend. Fout Ook Wim van Duyl had in de Dra kenklasse een goede finish, al kwam hü niet zo ver als Verhagen. Van Duyl startte goed, midden op de startlijn, maar hü maakte dezelfde fout als vele andere zeilers door de stuurboordslag naa wal te proberen. Hij beëindigde het eerste kruisrak als dertiende, met een belangrijke achterstand op o.m. de Ca nadees Macdonald, de Deen Birch en de Italiaan Cosentlno, die beter hadden ge rekend en in deze volgorde het merk teken rondden. Op het tweede kruisrak bleef de si tuatie vrijwel ongewijzigd. Van Duyl had in het tweede grote kruisrak geen kans gezien mee te gaan in het gevecht Ge lukkig bood het derde rak hem meer mo gelijkheden. Met een sterke finish pas seerde hij nog vier concurrenten en ein digde als achtste. Winnaar werd Mcdo nald, voor Birch, de Fransman Peytel en Mann, die dus weer iets was terugge vallen. Kansloos Hans Sleeswijk werd op vrijwel de zelfde wijze als Van Duyl kansloos voor een goede klassering. Hij probeerde ook over stuurboord de slag naar de wal te maken, maar de mogelijkheid daar toe werd hem onthouden. Na het eerste kruisrak was hij 23ste van de 35 deel nemers, hij kon tenslotte nog een tien tal concurrenten inhalen. Het was dc Finjollen overigens wel de dag topfiguren. De sterke Deen Elvstrom finishte als eerste voor de bekende Belg André Melis en de Canadees Ian Een grote verrassing werd de strijd der Stars. De Rus Pinegin werkte zich al onmiddellijk na de start op overtui gende wijze naar de kop en verdedig de deze positie in een spectaculair gevecht met succes. Het was een buitengewone prestatie. Na de Rus finishten de Duitse Portugese en Italiaanse vertegenwoordi- De tweede races worden vandaag ge- Maandagmiddag heeft Marianne Heemskerk de vierde serie van de 100 meter vlinderslag ge wonnen in 1.11.0 rond. Tweede werd de Duitse Barbara Furh- mann in 1.13)2. Marianne plaat ste zich door deze prestatie in de finale. Op de foto: Marianne Heemskerk (links) naast haar Duitse rivale. drakenklasse verraste prins Toen de strjjd tussen Bene- Hun sauna ligt in hc moeilijk toegankelijke wendorpje. De grootste s Bcmhard op het ogenblik detti (It.) en Schiermeyer liefhebbers zijn de Amerika- met het koninklijk gezin op vacantie in Zuid-Italië dc Nederlandse deelnemer Van Duyl en diens bemannings leden Van den Berg en Du- dok van Ileel jr door ben in zijn nieuwe raceboot op te zoeken en een gezellig praat- (Fr.) afgelopen worstelaars elkaar niet de traditionele handdruk gaven, Russen en Japanners. aDe Oostduitser Manfred vermeende "fou- Matuschewski en de Califor- besllssing, stapte de nu* w. Ernest Cunliffe lopen de tribune, riep de °P 2 september de 800 m dagavond, btf een gevecht tegen de Zweed Nystroem, geraakte zün elleboog uit de kom. De andere dag liep hü alweer in de Basiliek rond met zyn arm in het gips. Zelfs beeft hü geen last Italiaanse trainer Franse ploegleider en gaf hun je met hen te maken. Ook het „sportbeleefdheids-lesje", Cor Groot, die met de reser- onder grote büval van het veboot zeilde, kreeg bezoek talryke publiek, van de prins. Gracia hebben in het Olym- onverklaarbare reden heeft tegen elkaar. Die dag belde mannen hun verjaar dag. Matuschewski wordt dan 21 jaar cn Cunliffe 23. De IAAF heeft op haar congres in Rome de vol gende wereldrecords erkend: Kogelstoten: Bill Nieder (VS) 19.99 meter, hoogsprin gen dames: Yolanda Bolas (Roem.) 1.85 m., speerwer- kan niet stelen. De heer Wassink, coach van de Nederlands worstelploeg zei lachend: „Nu mag je alles weer eten, maar je moet oppassen niet als zwaargewicht thuis te komen." Rosbag is weiter- gewicht. ln. x party i ---- het Finse pen dames: Elvira Osolina op de loj HQsaunabad gebruik gemaakt. (Rus.) 59.99 m. Voorts wcr- ™aJL,® vorstenpaar zal tijdens het Ruim 500 atleten hebben de den Kameroen, Nicaraquay. „rbt loderne vijfkamp kwa- cheidsrecht.: kende d< verblijf in Rome de roeiwed- stryden en een gedeelte van de atletiekwedstrijden bij- reeds gebruikt, aldus de exploitant, maar een sportman uit het land, van waar de sauna stamt, is nog niet gekomen. De 25 meisjes, die de sauna gebruikt heb ben. zijn allen Russinnen. Somaliland, Soedan, Suri name en Pakistan in de IAAF opgenomen. 0 Een lachende en mon tere worstelaar Albert Ros bag heeft vakantie. Vrü- Icider luitenant-kolonel John W. SI JtOMClHSE L3 CUFERS ROME. De eerste plak aan de oever van het Lago di Albano werd gehoord kon worden tot binnen de mu gegeven aan een Rus. De eerste hyrh- die daar werd gespeeld en beslist tn van het pauselijke zomerverblijf te Castel Gandolfo, was de Russische. De Russen bewezen dat zij op het stuk van kanovaren in de wereld een hoge toon aangeven. Het Russische volks lied werd zo vaak gespeeld, dat de matrozen van de Italiaanse vloot, die de atleten assisteren, de hymne na enkele keren van harte konden meefluiten. De Russen traden gisteren dan eindelijk toe tot de bezitters van gouden medailles, een club waarvan overigens ook de Amerikanen eerst vandaag het lidmaatschap verwierven. De' grote krachtmeting tussen Rusland en de Verenigde Staten van Amerika kan nu beginnen. VOORHANDS NOG spelen ook de minder grote naties een rol in de strijd om de medailles. Naast de Duitsers zijn het de zwemmende Aus traliërs en vooral de Italianen die van zich doen spreken. De Italianen moes ten het dan wel uitsluitend van hun wielrenners hebben, maar ze hebben ook nog andere troeven. Een van die troeven, Berutti, de snelle man op de 100 zowel als op de 200 meter, die hij in 20,7 liep, hebben ze dan ook voor zichtigheidshalve van het hete Olym pische dorp naar de Romeinse ijskast gebracht, die ijskast ligt op 750 meter hoogte in Rocca di Papap waar steeds koele winden waaien en rijke Romei nen hun villa's hebben laten bouwen. Daar traint Berutti die van beroep agent van politie en van voorkomen een wonderschone jongeling is. De andere minder bevoorrechte atleten trainen in het zweet huns aanschijns op de velden van de stad Rome, die ook vandaag letterlijk baadde in een niet aflatende zonneschijn. Het is voor de tijd van het jaar inderdaad bijzon der warm en we hopen maar dat de stokoude inwoners van Rome gelijk krijgen die beweren dat na. deze augustus zo vast als een husi koelte komt. De koelte is, dat geven ze toe, dan enigszins over tijd. Maar als woensdag de eerste atleten op de sin* telbaan van start gaan, zo zegt men, zullen ze dat met koele rugwind kun nen doen. NA EEN IETWAT nerveus begin kre gen de Olympische Spelen inmid dels ook meer kleur en charme. Oveï vele Italianen werd de Olympische geest vaardig en een bepaalde catego rie van ambtenaren, heeft dan ook een verzoekschrift tot de minister gericht, waarin om een Olympische gratifica tie wordt gevraagd. De argumentatie der ambtenaren werd niet bekend ge maakt, maar hun initiatief getuigt van zaakmansgeest en van vindingrijkheid. De staatsmannen zijn intussen ook dl door het olympische vuur gebrand. Zi hebben, nog heel vaagjes maar, te verstaan gegeven dat-ze-in de af gé? lopen twee jaar met de regelmaat van een geijkte chronometrische chro nometer gestaakt hebben en dat de tijd voor een klein stakinkje mogelijk al weer gekomen is. Een staking van de gasmannen zou een uitdoving van het Olympisch vuur tot gevolg heb ben. Men doet er dus goed aan, de mannen van het gas een kleine op slag of ook een Olympische gratifica tie te geven. KLEUR HAD ook de historische voetbalwedstrijd die op het Piazza di Siena werd gespeeld. Deze wed strijd was een van de vele feestelijk heden, die de Spelen in een blijde krans vatten. De spelers waren in on-r gehoord warme historische kostuums uit de blijkbaar bijzonder koude 16de eeuw gestoken, die speciaal voor deze gelegenheid van Florence, waar de gro te specialisten van het historische voet balspel wonen, naar Rome gekomen. Bij het spel kwam ook een soort bal te pas, maar die speelde verder maar een bijrol. Dat bleek toen de scharen, 27 man aan elke kant, keer op keer op elkaar waren ingestormd en met-, een al 7 gewonden ter aarde blevên liggen. Het publiek begreep dan ook ongeveer waar het om ging. Om een lang verhaal kort te maken: na af loop telde men 21 gewonden die naar het ziekenhuis moesten om er tien tot twintig dagen te blijven. De lichtge wonden en gehavenden werden niet ge teld. Wie gewonnen heeft is niet be kend. DONEGRAGG IS de Amerikaan die met de polsstok 4.80 meter hoog springt en het wereldrecord op dit nummer houdt. Het merkwaardige daarmee is dat als men 4.80 hoog- springt, men ook weer van zo hoog naar beneden moet. Deze val uit een hoge eerste verdieping wordt gemeen lijk dragelijk gemaakt door aan de andere kant van de lat een flinke hoop droog zand te stapelen. Op dat zand is men de laatste tijd vooral in Ame rika nog zaagsel gaan leggen. Op het trainingsveld in Rome ontbreekt dat zaagsel en nu heeft Donegragg be kend gemaakt dat hij niet kan trai nen, omdat hij zijn nek niet wil bre ken. En als er straks in het Olympi sche stadion op dat zand geen zaag-, sel ligt, heeft Donegragg gezegd: „Dat zou een ramp zijn-Dat zou de Verenigde Staten van Amerika een gouden medaille kosten". Donegragg start natuurlijk wel en de andere pols stokspringers zullen ook wel blij zijn met wat zaagsel. DE PUBLIEKE belangsgelling voor de Spelen blijft intussen maar be neden de maat. De Italiaanse sprinter Gaiardoni won de gouden medaille over een kilometer voor een publiek van welgeteld 900 mensen. De Deense hockyers waren blij dat slechts een twaalftal toeschouwers toeschouwden, hoe zij met 100 van India verlore1i. In Rome vertrouwt men algemeen zeer dat hierin een verandering ten gunste zal komen als het atletiekprogramma in het Olympische stadion start. Dat zal stellig niet het geval zijn, als het zo warm blijft. De Italianen hebben namelijk iets tegen de zomerzon, die ze als het maar enigszins mogelijk is mijden. Een middag in de warnie zon zitten doen de Italianen als er wordt gevoetbald, niet als er hard ge lopen en met speren gegooid wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7