V FD jpj wmS J Sm 9 W De Gaulle tracht „de resf voor zijn plan te winnen India vindt de olie nog te duur 1 ft (kn H pijl p 2 1 in pp*'1'® 1 li JMP y y*~~ ^3. i -j*r Bij de foto's Televisie vordert traag in communistisch China Radio programma De minister van mijnbouw en olie van India, K. D. Malaviya, heeft verklaard, dat de regering van India niet tevreden is met de prijsverlagingen, waartoe de oliemaatschappijen uit het westen enige tijd geleden zijn overgegaan. Sprekende in het parlement drong hij er bij de Engelse en Amerikaanse oliemaatschap pijen die in India werken, op aan de situatie in het licht van de huidige om standigheden nogmaals te bezien. Hij zei. dat de prijsverlagingen van ongeveer 12% pet., die de vorige maand zijn ingegaan, in feite zijn verminderd tot ongeveer 7% pet., toen, medio augustus, de genoteerde prijzen van olie uit het gebied van de Perzische Golf werden verlaagd. Minister Malavrija merkte op dat de Engelse en Ameri kaanse maatschappijen hun prijzen pas hadden verlaagd, toen de Sowjet-Unie had aangeboden India ruwe olie te ver kopen tegen een iets aantrekkelijker prijs. De minister zei verder te hopen, dat de oliemaatschappijen hun 6tandpunt ten aanzien van hun raffinaderijen zou den herzien. De Brit-se en de Ameri kaanse maatschappijen contracteren alle werkende raffinaderijen in India en staan op l>un recht hun eigen ruwe olie uit het gebied van de Perzische Golf en andere oliegebieden in India te brengen. De maatschappijen hadden onlangs geweigerd, te voldoen aan een verzoek van de regering van India olie uit de Sowjet-Unie te raffineren en de regering had daarop de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over het kopen van ruwe olie gestaakt, zo deelde minister Mala viya mede. Kan de mens toch leven op de maan? Dank zij een masker met chemische patronen zouden menselijke wezens waarschijnlijk het leven op de maan kunnen rekken, zo heeft prof. Frits Zwicky van de observatoria van Wilson en Palomar in Mexicostad in een le zing verteld. Hij was van mening dat de rotsen op de maan vrijwel zeker alle chemische elementen bevatten, welke voor het synthetisch vervaardigen van voedsel, drank en andere levensbenodigheden gebruikt zouden kunnen worden. Hij meent dat de elementen vrijge maakt rollen kunnen worden met Be hulp van een zonnefornuis. Een met een straal van ionen werkende electrische generator zou van de positief en nega tief geladen deeltje van de tot ontbin ding gebrachte rotsen .nonnen gebruiken voor het opwekken van electriciteit. Bij het uiteenvrllen van rotsgesteente zou zuurstof, s cstof en koolzuur voor de ademhaling en water vrijkomen. Uit deze chemicaliën aangevuld met nog enige, zoals koolstof, zwavel, chloor, natrium cn kalium zouden levensmid delen en zelfs alcohol bereid kunnen worden. Enige groene planten, gevoed met water en meststoffen uit de rotsen, zou den dankzij de grote zonnewarmte weelderig groeien en materiaal opleve ren voor salades. *"1 Oeet je nog wel, oudje" moderedactrice) 1 Lanvin Castillo waterdruppel 2. Nina Rieeisuikerbrood 3. Jean PatonPalais de Cristal 4. Guy Larochetwee kleuren 5. Lanvin Castillo ruim en gemakkelijk 6. Pierre Cardin geen kraag 7. Madeleine de Raucli tailleur-japon 8. Guy Laroelie (links) de oude lijn, Diorlang lijf .9. Bianchini... statig r 10. Dior romantiek JJE geheimzinnige wind, die de geruchten over de nieuwe mode lijnen blijkbaar ieder seizoen rondblaast en alle couturiers, of het nu in Parijs of in Italië is, inspireert, heeft nu een oud liedje gezongenuit de jaren dertig. Daarom zullen de ouderen bij het zien van de nieuwe modellen „weet je nog wel" zeggen en de jonge ren zullen er ondanks veel dwaas en mal toch plezier in hebben. VZant deze dertig jaar moge de positie van de vrouw in huis en maatschappij veranderd hebben, de vrouw zelf is gelijk gebleven, alleen komen haar eigenschappen, zowel positieve als negatieve, scherper naar voren. Omstreeks 1930 had de vrouw zich ontworsteld aan conventies. Daarom wilde ze korte rokken dragen, een jongenskop hebben, maar ze rookte uit lange interes sante pijpjes dunne sigaretten om dat ze geen waaier meer had om mee te spelen. Ze droeg herendas sen om stoer te zijn en ragdunne met kraaltjes bezaaide jurken om lieflijk te lijken. Waarom we nu zullen terugke ren naar de tendenzen van deze, toch nooit bewonderde, mode? Niemand zal het antwoord pre cies kunnen geven, misschien om dat tussen de jaren dertig en zestig toch wel parallellen zijn te trek ken. Misschien alleen om onlogisch te zijn; misschien om iets terug te vinden dat verloren is gegaan. Maar hoe dan ook de mode 1960 is er. In eindeloze variaties met talloze details. Daar is dan eerst Lanvin Cas- tillo met zijn „waterdruppellijn". Wie de foto bekijkt behoeft niets meer te vragen. De rok is naar binnen omgeslagen en even inge haald waardoor de peervormige druppellijn volmaakt gevonden is. Bij de mantel vinden we dezelfde tendens: de rokzoom is vervangen door een zoombrede iets nauwere band, terwijl de pelerine de drup- pelvorm nabootst. Wijd en gemakkelijk dat geldt het komend seizoen beslist voor de mantels in hoeveel verschillen de manieren ook men tot dit re sultaat gekomen is. Crahay, de jonge Belg, die voor Nina Ricci ontwerpt, noemde zijn mantels heel nuchter „suiker broden": breed en stevig aan hun basis en smal ovaal aan de top. De ruimte valt vooral naar vo ren terwijl de rug recht en losjes blijft. De mouwen zijn laag en dus wijd ingezet of raglan. We tonen een vrolijk gekleurd model waar op een losse bontkraag van zwart geverfd vos wordt gedragen. Een bescheiden pothoed en de vrouw 1930'60 is daar! Het is merkwaardig dat de cou turiers zich steeds meer bezig hou den met mantels en tailleurs en de japon nauwelijks meer achten. En dat terwijl men gemiddeld in een damesgarderobe toch vele ja ponnen zal aantreffen tegen enke le tailleurs en mantels. Het tailleur is favoriet. Het va rieert van het typische mantelpak ter japon-vorm voelde hij uit in pièces. Bij sommige is nauwelijks het onderscheid precies aan te ge ven. 1 Klassiek bijna is het tailleur van Madeleine de Rauch in een Prince-de-Galles ruit. Maar schijn bedriegt want het is in werkelijk heid een japon, waarbij het rug pand ver naar voren is aangesne den. Pikant is de zijden stropdas, vastgeknoopt op de sluiting van het „jasje". De mouwen zijn ze venachtste en vrij smal. Gecom pleteerd met de zwarte bontmuts en de lange zwarte handschoenen een buitengewoon chic ensemble. Maar helemaal echt is het tail leur van Pierre Cardin. Na zijn succes met de grote kragen heeft hij in dit seizoen voor de vereiste tegenstelling gezorgd door bijna steeds de kraag geheel weg te la ten. Zijn tailleurs hebben korte manteltjes, die in de taille nauwe lijks aansluiten. Grote knopen die nen als sluiting en als enige gar nering. Dit tailleur met de vrij korte mouw zal echter als japon onder een wijde mantel een even nuttige functie vervullen. Iets anders zijn dan het lijkt is de laatste troef der ontwerpers, Guy Laroche maakte daar vooral gebruik van bij zijn mantels, wel ke hij liet uitvoeren in dubbelge- weven stof. Rokdeel en sjaalkraag van kastanjebruin; het lijfje van de mantel in een beige-bruin ruit je. Het zelfde idee maar dan in lou ter japon-vorm voerde hij uit in een turkooizen zijden chiffon. Ook hier de sjaalvormige halsverwer- king, de scherpe scheiding tussen het (even blousende) lijfje en de rok. Yves Saint Laurent, de opvolger van Christian Dior, zoekt het steeds meer in het uiterst exclu sieve. Zijn hoofdlijn is een lang lijf met een korte bollen rok. De stoffen mogen dik en grof zijn. Maar als tegenstelling komt hij ook met een sluike japon van fij ne zwarte wol. Een overkleed van het zelfde materiaal ver hoogt nog het tere effect van dit romantische toilet. En tenslotte het besluit van de dag. Een korte avondjapon van Jean Patou, welke hij Palais Cristal noemde. Kleine lussen van roze satijnlirit geven het idee, dat de draagster zich tot een zeemeermin heeft wil len omtoveren. Voor de statige vrouw een fantastisch toilet door Bianchini ontworpen voor Nina Ricci. Een brede rand chinchilla garneert corsage en nauwe rok- bouclees, mohairs, dik, ruig, maar toch verrassend licht. De kleuren: meer dan de regen boog telt, want het aantal nuan ces is verbijsterend. Veel groen, wat -paarsveel bruin van heel donker tot heel licht, grijs, ro ze, lichtblauw, maar... zwart bovenaan. Stuk hertengewei (voor de meester) was 7000 jaar oud Een verzoek van een Deense onder wijzer ten gerieve van een bevrien de oudheidkundige aan zijn leerlin gen om voorwerpen die op de Deense archeologie betrekking zouden kunnen hebben mee naar school te nemen, heeft -waarschijnlijk de oudste in dat land bestaande tekening van een men selijke gestalte aan het licht gebracht. Een der leerlingen nam namelijk een stuk hertengewei mee dat zijn vader in 1943 had gevonden en waarop wat krassen waren te zien die er kennelijk doelbewust op waren aangebracht. Des kundigen kwamen tot de conclusie dat die krassen „schetsen" vormden o.a. van twee menselijke gestalten en ze ven- a achtduizend jaar oud geschat moesten worden. het land en dagelijkse nieuwsfilms, zoals de meeste televisielanden die kennen. Voorts wordt er veel sport en toneel tig ^televisieprogramma's uit- :amera's ontbreekt het intussen niet. Toch worden in heel Peking slechts 6000 ontvangers geteld, maar slechts enkele daarvan staan in woonhui zen. Dit is voornamelijk een privilege van grote partijleiders. Alle overige toestellen vindt men in theehuizen en andere etablissementen, want de doorsnee Chinees ziet televisie als een soort vermakelijkheid welke niet de intimiteit van het gezin behoort te schenden, maar die men ergens in openbare gelegenheden gaat reren, evenals men dat film- e~ tervoorstellingen doet. thea- Hocwel de zender Peking nu al bijna een jaar lang regelma tig televisieprogramma's uit zendt maakt de televisie in com munistisch China slechts traag voortgang. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit dat er in dit enorme land zeer hard wordt gewerkt cn de bevolking in vrije avonduren weinig lust vertoont aan het scherm te zitten. De Chinese samenleving is in het geheel niet gebaseerd op de westerse gewoonten van 's avonds samen in de huiskamer zitten. De zeer besloten huis- houdingen huldigen een volkomen an- De andere tv-zenders staan in Shang- dere gang van zaken en bovendien hai, Charbin en Tietsin. Nu er echter zijn grote streken van rood China thans in Honkong een commerciële tv-zender op collectieve wijze in exploitatie, zo- in gebruik is genomen, wordt de bouw dat er weinig oosters gezinsleven is. van een- televisiestation in de nabyge- Daarbij komt dat de voornamelijk uit legen stad Kanton versneld. Rusland geïmporteerde tv-ontvangap- paraten vrij kostbaar zijn en de een voudige chinees zulk een uitgave niet kan en bovendien niet wil doen. Op het ogenblik werken in rood China 4 televisiezenders, waarvan de grootste in Peking staat. Deze zender is op vijf avonden per week in gebruik en zendt voornamelijk films uit. Dat zijn culturele en arbeids-voor- lichtingsfilms, beelden over de tech nische en agrarische ontwikkeling van rans voor mor son X. 402 m. VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Hilversv Gr.'ii 9.10 11.00 Zar 11.30 Gram; 12.00 Har spel; 12.30 Land- i plattelai ;reld wil bedroger 14.00 Velksmuz; 14.15 K; 15.00 V d jeugd; 16.15 Gi uz; 17.00 Versierde vaka 17.50 Regerlngsuitz: Jeugduitz padden en sprinkhanen v d 40 Waterst). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 1Q.20 r.ren,- 10.35 Idem; 11.00 Zang en inter- - 12.00 Hammondorgel- tuinb meded; 12.33 V 12.38 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 zijn. lezing; ork en solist 16.30 D; --sn uegenngsuitz: jc sprinkhanen in Suriname. 18.00 Nws en comm: 18.2U ur- eelspel: 18.40 01 spelen; 19.00 V d jeugd; 19.10 Toto en de liefde, toespr: 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V d jeugd. NATIONAAL PROGRAMMA t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina; 20.00 Nws; 20.05 Toespr door H M Koningin Juliana: 20120 Kon Mil Kapel en knapenkoor: 20.50 Oranje in ballingschap, klankb; 21.25 Me- tropole ork; 21.55 Het Koningin Wilhelmi na Fonds voor de kankerbestrijding, toe spr; 22.00 01 Spelen; 22.30 Nws; 22.40 Jinking; '22.50 Lichte muz; 23.15 -Ol' Spèlenr 23.55—24.00 Nws. II. 298 m. 7.00 (NCRV) Nws; 7.13" Gram: 7.30 Eeir woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radio- krant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Omr ork en solist; 11.50 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.45 Olymp Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Kerkd; 13.35 Lichte muz; 14.05 Gram; 14.20 Gram; 15.15 Holland Festival 1960: Kamermuz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram: 17.40 Beursber; 17.45 Olymp dag&gf—SP Heilsmuz; 18.15 Bo lens en dier: het d aller tijden door Dr A Saalborn; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Volksmuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram. NATIONAAL PROGR: 20.00 Zie Hilversum I.; 22.00 Ka- merork; 22.30—24.00 Zie HUversum I. Grammofoonplatenprogramma draadom roep van 18—20 uur. Memories of you (Blake) Orkest Werner Müller; Ich brau- che dich dazu (Wayne) Tommy Kent; Sweetwater bay (Phillips) Orkest Bert Kaempfert; Mary (Mann) Mr. Greger's blues (Alsner) Greger; Titino tinn (Gietz) der; Love is a many splei (Fain) Orkest Erwin Halletz; (Luksch) René Carol; My blue neaven (JJo- naldson) Orkest Werner Müller: Model! 1910 (Halletz) Honey Twins; Dreaming ol the blues (Kaempfert) Orkest Bert Kaemp fert: Denkst du noch an mich (Mosser) Cindy Ellis; Wild cat blues (WiUiams) Or kest Max Greger; Kriminal tango (Trom- betta) Hazy Ostervvald Sextet; Sugar blues Tussen 8.30 en 9.40 uur biedt de KRO een avondconcert op de plaat. Grote orkesten spelen werken van Mozart en Beethoven. Daarna: 20 minuten zang door de sopraan Re- nate Tebaldi. Om 10 en 11.45 uur hoort u Olympisch nieuws. De AVRO sluit de luisteraars tussen 8.05 en 8.40 uur aan met de Tivoli- club voor een amusementsprogram ma. In een gevarieerd muziekpro gramma kunt u verder o.m. luiste ren om 10.15 uur naar het Parijs' Klarinetsextet. TIPS UIT HET BUITENLAND Brussel Vlaams, op 324 m. begint om 8 uur met een half uur voor dracht van levende poëzie. Daarna een uurtje operettemuziek en om 9.30 uur: nieuws uit Rome. Wie vanavond naar het Britse Pro menadeconcert wil luisteren, moet daarvoor op twee zenders afstem men. Het eerste deel, gaat nl. tussen 7.30 en 8.30 uur op 434 m de ether in en het tweedes deel tussen 8.40 en 9.45 uur over - 464 m. Vóór de pauze hoort u werken van Beethoven (o.m. de 8e symfonie), na de pauze van Mahler. Sir Malcolm Sargent dirigeert het BBC symfonieorkest. Over de NDR-zender op 309 m kunt u tussen 9 en 9.35 uur luisteren naar de 2e sonate voor piano en viool van Busoni. Leger di R.V.U.: Boekbespr; 18.30 1 vanavond Vanavond ""slechts 'ëèh korte film, want na het NTS-journaal zijn de uit zendingen van 8.208.30 uur en van 9.40—10.25 uur gewijd aan de Olympische Spelen. Daar tussen i de film „Pennywhistle kind. NTS: Eur Spelen; 20.00 Joi NAAL PROGR.: 20.20 VARA: 14.00 V <1 14.55—18.30 Olymp Bieler; ist Max Alexan- d thing ata may zanotte (Testa) Luc nlto (Penaloza) Erwin Hallet felice (Vantellini) Luc Victor Young; Non -luciano Rondinella; (Disiepolo) Orkest Victor Young, II mare (Vian) Silvia Guidi; El choclo (Vil- lado) Orkest Victor Young; Nol (MalfonI) Bruno Pallesi; Blue moon (Rodgërs)' Or- kest Gérard Pochonet; Mon légioiwiatre dans les rd Pochor (Caussimon) Edith Pi af; Touji ges (Jilaijan) Orke: Y' avait dix marin_ Quatre Barbus; Vivir para sl) Orkest José Lucchesi; Paris se regard (Lemarque) Patachou: Ansfldad (Moro Orkest José Lucchesi; La complainte de lnfidcles (v. Parys) Mouloudjl; Comme u: P'tit coquelicot (Valéry) Orkest Huber Rostaing; U n'y a plus d'amandes (Salvs dor) Henri Salvador; La Saint Bonheu (Stern) Orkest Hubert Rostaing: Le dar seur de charleston (Moulin) Philippe Clay J. P. special (Sasson) Orkest Gérard Pc chonet; Les blés (Brei) Jacques Brei; Bi Orkest Wilbur c (Van een onzer redacteuren) Minister luns, juist terug van vakantie, neemt van de week alweer het vliegtuig naar Parijs om met premier De Quay een bezoek te brengen aan de Franse president. En De Gaulle verwacht er meer: de Belgen, de Italianen en naar men zegt in oktober de Britten. De Gaulle zal met deze staatslieden zijn plannen voor nauwere samenwer king in Europa willen bespreken. Hij heeft daarover zo zijn eigen ideeën, politiek secretariaat E.E.G.-landen dat naar Parijs gevestigd zou i ten zijn wel het voornaamste is heeft bondskanselier Adenauer De Gaul le weliswaar duidelijk gemaakt dat een dergelijke vorm van politieke menwerking in de E.E.G. geen sprake kan zijn, maar dat heeft de gemoederen in „de Zes" niet geheel kunnen kalme- Want, al mocht de Franse president instemmen met een lossere vorm van politieke samenwerking in de Zes, men vreest dat zijn plannen toch steeds ge richt zullen blijven op een ook politiek sterk West-Europa met Frankrijk aan het hoofd. Voor Engeland zal in dat blok geen plaats zijn. Impuls Deze houding van president De Gaulle heeft echter de stoot gege ven tot nieuwe pogingen van ver schillende zijden om tot een vorm van samenwerking te komen met Engeland en diens partners in de Europese vrijhandelsassociatie. Dit is voor Nederland bijzonder verheu gend, te meer daar Adenauer dit keer degene was die contact opnam met de Britten. Ook Adenauer schrikt namelijk terug voor een duidelijke Franse leiding in de Zes. Blijkbaar is de Bondskanselier er van overtuigd dat premier Macmillan van Engeland na het mislukte topge- sprek met de Russen een realistischer kijk op de politiek van Chroesjtsjef heeft gekregen en heeft hij geen reden meer, wantrouwig naar Londen te kij ken. Daarbij komt dat de Westduitse re geringsleider aan de verkiezingen van het volgend jaar moet gaan denken en de socialistische oppositie duidelijk heeft verklaard: „Het Frankrijk van De Gaulle heeft tot dusver al het mogelijke gedaan om samenwerking tussen de E.E.G. en de E.V.A. te verhinderen." In Italië heeft de nieuwe premier Fan- fani duidelijk laten blijken ook niet veel voor de plannen van De Gaulle te voe len en de Nederlandse ministers staan dus vrij sterk als zij nu van de week in Parijs op hun beurt een dergelijk ge luid laten horen. Immers Nederland heeft groot belang bij deelneming van het vrijhandelsland Engeland aan de Euromarkt. Economisch net is echter duidelijk dat een hechte samenwerking van de E.E.G. met de Britten er een moet zijn, die in de eerste plaats economisch ge richt is. Er staan president De Gaul le voor politieke samenwerking vol doende wegen open, zowel binnen de Raad van Europa (waarvan ook Groot-Britannië lid is) als binnen de N.A.V.O. Hij heeft deze mogelijkhe den echter nadrukkelijk links laten liggen. Hij ontvangt niet Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., maar de regeringslei ders. En binnen de Zes wenst hij al evenmin gebruik te maken van de supra-nationale organen. Terwijl zijn partners in de E.E.G. op het standpunt staan dat moet worden begonnen met een economische toenade ring, redeneert de Franse president dus slechts politiek. En een van de bezwa ren die Engeland en de andere E.V.A. - landen tegen de E.E.G. hebben, is juist het brengen van de politieke factor in de Europese structuur. Engeland heeft zich in de E.V.A. min der gebonden dan Nederland in de E.E.G. Het doel van de E.V.A. is een vrijhandelszone, dat van de andere or ganisatie een douane-unie. Het goede renverkeer tussen de ledenstaten is in beide gevallen vrij, de concurrentie is volledig, maar de douane-unie heeft een gezamenlijk buitentarief en daarin laat de vrijhandelszone haar deelne mers vrij. In hoeverre dat in de prak tijk werkelijke „vrijheid" zal betekenen is niet duidelijk, maar in beginsel is dit systeem voor vrijhandelslanden als Engeland en Nederland aantrekkelij ker dan de douane-unie. Zoals gezegd: op economisch terrëin moet allereerst een vorm van grotere samenwerking met de Britten worden ge vonden. De E.E.G. als douane-unie is reeds zover in haar ontwikkeling gevoi- derd, dat zij als een bestaande eenheid moet worden beschouwd. Wij hebben on langs reeds uitvoerig beschreven welke redenen Engeland ervan weerhouden deel te gaan uitmaken van die eenheid (gezaghebbende kringen in Londen ach ten de bezwaren echter steeds minder onoverkomelijk). „De Acht99 Is het misschien mogelijk dat die E.E.G. als eenheid, als een gesloten douane-unie toetreedt tot de Zeven? Oit is een nieuw plan, afkomstig van de voorzitter der Duitse Kamers van Koophandel Münchmeyer en het draait de zaak in feite om. Niet En geland bij de Zes, maar de Zes bij de Zeven, die in feite dus de Acht zouden worden. In die acht zou dus sprake zijn van een vrij goederenverkeer, maar slechts de E.E.G.-landen binden zich wat hun handel met derde landen betreft, name lijk door het vastgestelde buitentarief van de Zes. De ontwikkeling van de Acht zou moeten tonen of het mogelijk is tot een douane-unie voor de gehele groep te komen. Het is een voorstel waaruit blijkt dat de Westduitse bondsrepubliek werkelijk naar een vorm van samengaan met de Zeven zoekt. Het is echter een Duits voorstel. De Gaulle heeft er nog niet in het openbaar op gereageerd. En zon der de medewerking van de Franse pre sident komt geen toenadering tot Groot- Britannië tot stand. Daarom ziet men met enige spanning de laatste van de serie ontmoetingen in Parijs tegemoet: die tussen De Gaulle en Macmillan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6