LIHI 1880 1960 KRONIEK1 min Voorverkoop is belemmering HetVrijeVolk Je\olL»Icran9 Op de leeftijd der zeer sterken Het kanon heeft "een ziel I960 5 bondskansellcrscha, een conflict tussen hem °en Ade nauer niet uitgesloten. Op het ogenblik is er reeds een duide lijk meningsverschil tussen Brandt en Ade nauer over de vraag of de Bondsdag dit najaar zijn normale vergadering in West- Berlijn moet houden, de jaarlijkse onder streping van dc eenheid tussen Berlijn cn West-Duitsland. Croestjsjow heeft laten weten dat hij zo een zitting nu als een „provocatie" zou be schouwen. Adenauer aarzelt (cn voorziet de mogelijkheid van contra-maatregelen). Brandt houdt voet bij stuk, want hij acht, zoals ongetwijfeld alle West-Berlijners, een toegeven aan deze Russische druk een ge vaarlijk precedent. In het komende jaar zullen er meer van dergelijke momenten zijn cn wellicht van ernstiger aard. Het zal iets nieuws zijn de S.P.D. in de rol van felste verdediger van de westerse eenheid te zien optreden, zoals althans van Brandt persoonlijk te vcrwacli- Het zou meer dan nieuw, het zou voor Duitsland gevaarlijk zijn als van een felle verkiezingsstrijd Berlijn mede de inzet zou worden. reageert op een artikel In „Het Vrije Volk", waarin N.V.V.-secreta- rls Kloos n.a.v. enkele wilde stakin gen in dc metaalsector kritiek oefent op de vrljo loonvorming. Als de N.V.V.-sccretaris schampert, dat de schadelijke gevolgen van het nieuwe be leid duidelijk zichtbaar worden en dat de ondernemers dc economische ruimte niet beter weten te benutten dan door bij el kaar arbeiders weg te kopen, dan blijkt hij toch kort van memorie te zijn. Onder zijn geliefde systeem van loonronden waren zwarte lonen en het wegkopen van arbeids krachten in lijden van hoogconjunctuur ook geen onbekende verschijnselen. Er is dan ook weinig reden om op dit punt speciaal een verwijt tot het nieuwe beleid te richten. Het gaat er om dat de regels van het spel goed gespeeld worden. Dat geldt voor bei de partijen. De ondernemers, die elkaar overbieden zijn kortzichtig, want welke dou ceurtjes zij ook aan de arbeiders geven, ze toveren er -geen kracht méér mee op de arbeidsbureaus. Ze bevorderen alleen het verloop. De arbeiders, die menen nu sterk te 6taan cn buiten de cao om loon eisen gaan stellen, ondermijnen hun eigen positie. Ze vallen hun organisatie, die het contract tekende, in de rug aan, en drei gen liet collectief verdrag-basis van hun rechtspositie uit te hollen tot een waar deloos stuk papier. Op dit ogenblik kan dat misschien onig materieel voordcel brengen. Op iets langere duur kunnen ze er alleen maar schade van lijden, als macht in plaats van een rechtsregeling, het beslis sende clement zou worden. Politie Maastricht heeft succes De „avondklok" die de Maastrichtse politie heeft ingesteld voor jongelui be neden de achttien jaar zij mogen na negen uur 's avonds niet meer in openbare gelegenheden of plantsoenen het eerste weekend, waarin artikel 92 van de algemene politieverordening van kracht was. Dankzij de medewerking van caféhou ders, die trouwens 'bij een eventuele overtreding van de bepaling mede straf baar zijn, zijn alle jongelui beneden de achttien jaar in de afgelopen dagen uit café's en andere openbare gelegenhe den weggebleven. De politie behoefde dan ook niet op te treden. De commissaris van politie heeft ove rigens verklaard, dat het geenszins de bedoeling is in aantoonbaar bonafide gevallen tegen jongelui, die bijvoor beeld van bioscopen of uitvoeringen naar huis gaan of die avondscholen be zoeken, verbaliserend op te treden. De betreffende bepaling zal alleen worden gehanteerd met betrekking tot plaats en omstandigheden waar of wanneer ver storing van de openbare orde of goede zeden in het geding komt of dreigt te komen. -,De jaren des mensen. zo zij sterk zijn, tachtig jaar Morgen, op 31 augustus 1960, zal onze Prinses Wilhelmina de leeftijd der zeer sterken hebben bereikt. Een leeftijd, die past bij haar persoon lijkheid, want zij was en is nog altijd een zeer sterke vrouw die een moei lijk en veelbewogen leven achter de rug heeft. En al woont zij nu terug getrokken in de beslotenheid van haar geliefd thuis Het Loo, toch is zij nog altijd actief in velerlei dingen. Drie generaties hebben haar gekend: als prinsesje, als koningin en, de jongeren van nu, als moeder en grootmoeder van ons koninklijk gezin. Prinses Wilhelmina heeft in haar lang eïi gezegend leven historie gemaakt, altijdgeboek staafd in de wereldgeschiedenis. Daarom zullen morgen in heel zijn gewijd, zullen haar ook uit alle hoeken der aarde gelukwensen hereiken. Haar naam staat nu al voor de wereld gedachten aan haar Er zijn nog maar weinig Nederlan ders, die zich de geboorte van Prin ses Wilhelmina kunnen herinneren: alleen de hoogbejaarden kunnen nog weten van die ongelooflijk blijde dag, toe de oude Oranjestam weer op nieuw bloesemde. Hoe was er ver langd naar dit kind, hoe werd er gejuichd tóen de heel jonge koningin Emma haar baby in de armen hield! Dichters en schrijvers wijdden hun mooiste woorden aan dit vorstelijk kind, beeldende kunstenaars ontwier pen herinneringsvoorwerpen, en ach, het Oranjeprinsesje lag als het wa- gebed in de liefde van een heel volk. Een liefde, die met elk levens jaar van het kleine meisje scheen e nemen. En toch toch was dit veelbe minde kind eenzaam in de grote pa leizen, waar de strenge tucht van het koningschap heerste. Achtergrond van de liefde die zij haar vorstelijke va der toedroeg was toch de wetenschap dat zij hem een maal zou opvolgen op de troon en de tederheid van haar moeder kon het isolement van het prinsesje dat niet zo vrijuit ravotten kon als andere kin deren maar haar talen vroeg moest leren en zich de ern stige hofetiquette eigen maken, toch niét wegnemen. Een beschermde, zorgvuldig ver zorgde, maar toch niet benijdenswaar dige jeugd had dit kind dat zich feite lijk als kleuter al intens moest voor bereiden op zeer jeugdige volwas senheid. Dieper werd deze ernst en noodzaak, toen haar vader, koning Willem; haar ontviel en haar moeder, als Regentesse, door staatszaken in be slag werd genomen. Toen al markeer de zich de sterke persoonlijkheid van Prinses Wilhelmina. Men behoeft er haar mémoires maar op na te slaan: geen enkele klacht over haar jeugdjaren staat er in te lezen. Zij vertelt blij van haar speeluurtje bij vader, haar hand- werk- of vertelsel- uurtje bij moeder van haar eigen tuintje en'van de huisdieren die haar kameraadjes waren tussen de vele vol wassenen die zich in haar omgeving bevonden. Maar van pretjes met vriendinnetjes staat er niets te lezen, al maakte zij natuurlijk wel hoffeesten mee. Van bakvisplezier evenmin, een bewijs hoe jong deze vorstelijke vrouw haar bijzondere plaats in het leven al wist te aanvaarden. ,,Ik was er erg van onder do in druk hoe kort de acht jaren waren waarin ik volwassen cn wijs en ver standig moest worden en begreep, dat er geen tyd verloren mocht gaan", dit waren de gedachten van een kind van nauwelijks tien jaar, dat haar vader had verloren en wier moeder zulk een hoge op vatting had van de taak van het ko ningsschap, welke haar tijdelijk werd toevertrouwd. Haar volwassenheid, die voor Prin ses Wilhelmina zulk een enorme om keer in haar leven betekende, bereik te zij in de slaperige jaren aan het einde van de 19de eeuw. Een tijd, waarin schijnbaar niets gebeurde, waarin de toekomst er saai uitzag. Deze gedachten beslopen de zeer jonge koningin en, korte tijd later, de jonggetrouwde vrouw. Niet, dat zij vluchtig heenging over de grootse taak van het koningsschap, welke nu op haar schouders rustte. Integendeel. Zij ervoer maar al tezeer, hoe dit juk drukte. gelukwens, TOCH IS HET ZO! 382) O, bittere Ironie, een kanon heeft een ziel! Vergeeft u ons deze hoogstaande benaming die kwalijk past by een instrument dat tot doel heeft in de kortst mogelijke tijd zo veel mogelijk mensenlevens te ver nietigen. Maar we dienen nu eenmaal vast te houden aan de terminologie die door de deskundigen wordt gehan teerd (gemonteerd zou hier beter op zyn plaats zijn) en dienovereenkom stig noemen we de inwendige ruimte van een vuurmond een „ziel". Deze ziel heeft het overigens kwaad te verduren, want door de geweldig hoge temperaturen, dc enorme druk cn de chemische inwer king van de explo- slegassen, gevoegd bU de sterke wrU- ving, treden Inbran ding (erosie) en slijtage van de ziel op, die het grootst is in dat gedeelte van het kanon, waar de kamer over gaat in de getrokken loop. De wrijving tussen het projectiel cn de loop van het geschut speelt bij de slijtage een veel geringere rol dan leken in het algemeen veronderstel len. Druk, chemische aantasting cn hoge temperaturen zjjn veel funester. Door kille cyfers is dit aan te tonen. Want deskundigen hebben berekend, dat bij een 6tuk veldgeschut van 9 cm één schot van een projectiel met de grootste lading evenveel invloed op de levensduur van een kanon heeft als 32 schoten met de kleinste lading. De grootte van de lading bepaalt uiteraard de aanvangssnelheid van het projectiel of, om het maar eens wat eenvoudiger te zeggen, hoe ver der we willen schieten, hoe groter de lading moet zijn en des te sneller zijn we door dc spullen heen. Een stuk veldgeschut van 7,5 cm kan ge acht worden een levensduur te heb ben van wel 15.000 schoten met een aanvangssnelheid van 500 meter per seconde. Maar een stuk luchtdoelge schut van hetzelfde kaliber, waarvan de projectielen een aanvangssnelheid hebben die ongeveer VA maal zo groot is, kan slechts 1200 schoten af geven. Daarna moet het naar de slo per. De levensduur van het zeer zware geschut is nog aan zienlijk korter, om dat daarmee niet meer dan 60 of 100 schoten kunnen worden afgevuurd. Geen generaal die het daarna nog wil hebben. Nu bestaat het actieve leven van een kanon eigenlijk alleen uit do mo menten waarin het scholen afvuurt. Welnu, wanneer u de fracties van seconden optelt, die (iet projectiel nodig heeft om de loop te doorlopen en u vermenigvuldigt dit met 100 of 200 schoten die een zware vuur mond kan afgeven, dan biykt het actieve leven van het zware geschut nog niet eens 3 seconden te bedragen! Waimeer we nu beweren, dat dc Fransen in de eerste wereldoorlog geschut hebben gebruikt van veel zwaarder kaliber dan de Duitse Dikke Bertha, zal dit menigeen wellicht wat vreemd In de oren klinken. Maar we gaan nog een stapje verder: de zwaar ste kalibers uit de middeleeuwen zijn in moderne oorlogen nimmer ovcr- Daarover een volgende keer. Zelden is een feest met zo dieps blijdschap door heel ons volk ge vierd als de troonsbestijging van Hare Majesteit Koningin Wilhel mina. Het kleine prinsesje was een vrouw geworden en kon de taak overnemen die haar Moeder als regentes zo lang op haar schouders had gehad. Maar toen al wist Koningin Wilhel mina, waar zij kracht moest vragen: aan haar Hemelse Vader. En zij heeft heel haar leven lang nooit nagelaten, dat te doen. Het kind was vrouw geworden. Op nieuw toonde zij haar persoonlijkheid, door zich, waar het even mogelijk was, aan de onverbiddelijke etiquette te onttrekken en de kritiek daarop rustig het hoofd te bieden. Als vrouw is Prinses Wilhelmina, ook en misschien wel vooral tijdens haar regeringsjaren, de eenvoud zel ve geweest. Zij stelde de levensernst boven elke frivoliteit: zij gaf nimmer de mode aari, zij was zéker geen vrouw die slechts één of tweemaal in een toilet verscheen en dat dan af dankte. Zij mocht gul zijn wanneer zij be- hoeftigen bezocht of wanneer het land door een ramp werd getroffen, voor zichzelf echter betrachtte zij immer soberheid en eenvoud, die haar meer sierden dan de rijkste juwelen. Voor het volk was zij de „eerste vrouwe" in den lande, thuis, wanneer de staatsbeslommeringen haar daar voor tijd lieten, was zij „de" vrouw. Toen zij haar kind verwachtte, hoop te zij dat de baby een „verjaarsge schenk voor haar man" zou worden en dus op 19 april het levenslicht zou aanschouwen, maar het werd 30 april, eer de jonggeborene het levenslicht Vrouw was onze vorstin ook in de eerste plaats, wanneer zij temidden van haar volk stond op blijde of droe vige momenten. Velen van haar onderdanen herinne ren zich nog hartelijke, eenvoudige woorden Nog waren de tijden rustig en de wereld klein wat wisten we destijds nog van de moderne telecommunica tie? toen Juliana geboren werd. Een nieuwe en gelukkige taak voor Wilhelmina, koningin van Nederland. Een nieuwe demonstratie ook van haar sterke persoonlijkheid: bij alles wat haar in beslag nam vond zij de tijd zich aan haar dochtertje te wij den. Zij herinnerde zich haar eigen jeugd en verbrak voor Juliana zoveel mogelijk de tralies van ,,de kooi", zo als zij de hofetiquette noemde. Ook, toen het getij keerde en oor logswolken zich boven Europa samen pakten. Potseling was er geen spra ke meer van egale jaren. Toen na de vier oorlogsjaren het leven weer scheen op te fleuren in een werkelijk „nieuwe tijd" waarin ook op sociaal gebied enorm veel veranderde, nader de al de economische crisis, die ook ons land greep. En de Landsvrouwe, die haar ei gen leven zoveel mogelijk aanpas te bij dat van haar beproefde volk, die contact on derhield met al le lagen der be volking en zich de hoogte hield, vond toch nog tijd om zich in tens bezig te houden met de opvoeding en het onderwijs van haar dochtertje. Juliana's eigen schoolklasje voor de eerste leerjaren met lager onder wijs, daarna de privélessen, de spe ciaal voor haar in gerichte zangklasse, haar vioollessen, haar ontwikkeling op kunstzinnig ge bied in het alge meen, maar ook haar ontspanning hadden haar volle aandacht. Het was haar moeder, die de jonge prinses lief de voor de natuur en vpor dieren .bij bracht, maar die haar ook de genoe gens liet smaken van het gezellig omgaan met vrien dinnen. De innige band tussen Moeder en Kind werd nog nauwer toegehaald toen in het rouw jaar 1934 Prins Hendrik en Konin gin Emma het vorstelijke gezin ontvielen. Moeder bleef zij ook voor haar dochter, toen Ju liana in 1937 in het huwelijk trad en deze moederlijk- lijkheid verdiepte zich nog voor de kleinkinderen die het hart sloten als Juliana het eenmaal haar groot moeder Emma deed. En nog altijd is geen huiselijk feest op Soestdijk waar lijk feest, als niet Prinses Wilhelmina Is haar de reis naar Baarn teveel, dan wordt er feest gevierd op Het Vijftig jaren is koningin Wilhelmina Landsvrouwe geweest en in de geest is zij het nóg. Zij heeft haar klei: deelne- Een der jongste foto's van onze „oude Koningin", nu vrijgegeven ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. volk altijd groot f ste verdriet is ge haar groot- de t bij bange jaren van '40—'45 niet c degenen die leden, kon zijn. Maar in die jaren ook heeft zij nooit opgehouden Landsvrouwe te zijn. Zij leefde en leed mee met haar verdruk te volk, haar gebed steeg dagelijks op en haar woorden van bemoediging werden een baken in zee voor ge kweld Nederland. En het ware symbool van de bevrij ding was toch de zozeer verbeide te rugkomst van koningin Wilhelmina. Die ochtend van de 13e maart 1945, toen zij bij Eede in Zeeuws-Vlaanderen te voet over de grens kwam. heel een voudig in donkere mantel en goed ge kleed, was zij Landsvrouwe in de wa re zin des woords. Honderden handen werden naar haar uitgestoken en zij werd niet moe, die te drukken. Van dorp tot dorp, van stad tot stad ging zij door het al be vrijde gebied, sprak met verzetsstrij ders en met rouwenden Met grote vitaliteit, waaruit opnieuw haar sterke persoonlijkheid sprak, liet zij zich van alles op de hoogte bren gen, onvermoeid en voortdurend met zeer veel belangstelling en innige deel neming. Toch de enorme inspanningen van haar leven als Landsvrouwe lieten zich tenslotte gelden in ern stige vermoeienis. Drie jaar later, bij haar gouden regeringsjubileum nam zij als 68-jarige het grote be sluit tot abdicatie ten gunste van haar dochter Juliana. Zulk een besluit kenmerkt wijsheid en een krachtige geest. Want het was duidelijk geworden, vooral in de enke le perioden van rust waarin prinses Juliana haar moeder als regentes had moeten vervangen, dat de regerings- taak haar spoedig te zwaar zou wor- redenen onttrok zij zich vrijwillig de glans van het koningsschap. VORSTIN Nooit was koningin Wilhelmina zo zeer vorstin, als toen zij, op het bal- con van het paleis in Amsterdam, haar samengebalde hand opstak en het „Leve de koningin!" uitriep voor haar dochter. Dat gebeurde precies om 12 uur in de middag van de 4e september 1948, onmiddellijk na haar officiële verkla ring dat de abdicatie een feit was ge worden. Een golf van ontroering ging door luisterend Nederland, want de op de Dam samengepakte menigte was slechts een gering gedeelte van allen, die deze onvergetelijke woorden kon den horen: in heel het land zat men ademloos aan de radio om het grote gebeuren in de hoofdstad mee te be- Aan Juliana liet de afgetreden ko ningin alle koninklijke eer: zij gaf di reet de wens te kennen, zelf weer, zo als een halve eeuw geleden voor het laatst geschiedde, „Prinses Wilhelmi na" genoemd te worden. Een zich vorstelijk terugtrekken was het einde van de regeringsperio de van een waarlijke vorstin. En vor stin zal zij altijd voor het Nederlandse volk blijven. Vele ouderen denken nog altijd aan haar als aan „de ko ningin", ook al doen zij daarmee niets af aan hun liefde voor koningin Julia na, die in zovele opzichten de voet stappen van haar moeder drukt. Een vorstin met een zó sterke per soonlijkheid, dat zij zich de ware een voud kon permitteren. Die glimlachen kon om het enthousiaste volksdeuntje uit het begin van haar regering: „Le ve de Willemien", die nooit zichzelf zocht, die als het er tijd zeer vorstelijk optrad, maa als hartelijke, deelnemende der haar volk kon verkeren en die in haar teruggetrokkenheid van nu toch nog altijd deel uitmaakt van het mid delpunt van de Nederlandse samenle- Op de dag van morgen gaan onze gelukwensen naar haar uit, maar te gelijk mag het Nederlandse volk zichzelf gelukwensen met het bezit van een grote vrouw als Prinses Ju- Het Koninklijk Gezin dat in de jaren tussen de beide wereld oorlogen met zoveel liefde door ons volk omringd werd. Kort na elkaar ontvielen de Vorsin haar Moeder en haar Gemaal. Advies over Uitverkopenwet Wetswijziging aanbevolen In de op 28 september a.s. in Den Haag te houden openbare vergadering van het bestuur van het Hoofdbedrijfschap detailhan del zal o.m. aan de orde komen een aan de staatssecretaris van economische zaken uit te bren gen ontwerp-advies over de uit verkopenwet. Dit ontwerp-advies is voorbereid door een commissie welke het; Hoofdbedrijfschap had ingesteld op verzoek van de staatssecretaris. De commissie is tot de coclu- sie gekomen dat de uitverkopen wet de materie van de uitverko pen in beginsel op de juiste wijze regelt, doch in bepaalde opzich ten tekort schiet in haar doel einden. De problemen waar het hier om gaat hebben nagenoeg alle betrekking op de periode welke onmiddellijk vooraf gaat aan een aangewezen tijdvak. In deze periode zijn de omstandighe den die tot het aankondigen van opruiming aanleiding geven reeds of meer aanwezig. De te waarborgen gelijkheid van kansen eist een gelijk tijdig beginnen van de seizoenoprui ming, temeer daar, blijkens de erva ring, de eenmaal opgewekte koop lust reeds na korte tijd aanmerkelijk daalt. Het is dan ook als een belangrijke betering aan te merken aldus de missie dat de wet van 1956 naast het verbod om aankondigingen te doen welke de indruk kunnen wekken een uitverkoop of opruiming, een bod bevat om aankondigingen te doen die de indruk kunnen wekken op de seizoenopruiming vooruit te lopen. De toepassing van dit ruim geformoleer- de verbod op de concrete gedragin gen kan echter, naar het oordeel van de commissie van voorbereiding, ge makkelijk leiden tot verschillende be oordeling van een en dezelfde situatie. Nadere precisering van de inhoud van zoenop ruiming. Broer van Prins Bernhard terug naar Amerika Prins Aschwin von Lippe Blesterfeld, een broer van prins Bernhard, Is van avond na een verblijf van precies een week in ons land. weer naar zijn woon plaats New York vertrokken. Zoals be kend is prins Aschwin daar conserva tor van de afdeling Aziatische kunst van het Metropolitan museum. Hij heeft in Nederland o.a. een bezoek gebracht aan de 12e oude kunst- en antiekbeurs, die dinsdag jl. in het Delftse stedelijk museum „Het Prinsenhof" is geopend. Prins Aschwin heeft vele uren in het doorgebracht. het verbod aan de commissie der halve noodzakelijk. Dc commissie is o.m. van oordeel dat het toestaan van een voorverkoop een lemmcring vormt voor dc handhaving van de wettelijke periode van de sei- In de praktijk is gebleken dat een kort voor de wetteiyke oprnlmlngsperlode door dc Kamer van Koophandel ver leende vergunning dc rust totaal kan verstoren. De commissie beveelt een wetswijziging op dit punt aan. Naar aanleiding van het verzoek ook het tijdstip van aanvang der opruimings periode te beschouwen, merkt de com missie op dat de vroegere traditie van de aanvang der winteropruiming op 2 januari ongetwijfeld een rol heeft ge speeld bij de bijzondere aanbiedingen, die in de periode onmiddellijk vooraf gaande aan de januari-opruiming in de jaren 1958 en 1959 een grote onrust te weeg gebracht hebben. Ook de markt situatie met betrekking tot textielgoe- deren was hierop echter van invloed. De commissie acht liet niet denkbeeldig dat de verschijnselen van destijds zich in dc toekomst zouden herhalen- Ook in terugkeer tot de datum van 2 janu ari zou dus een middel kunnen worden gevonden om de drang tot vooruit lopen te verminderen. De commissie meent dat het niet raad zaam is op het ogenblik verandering te brengen in de gekozen data. Naar haar oordeel verdient het aanbeveling eerst af te wachten of de in haar ad vies gedane voorstellen ingang vinden en welk effect wetswijziging zal heb ben op de naleving van de wet. Goedkoop licht van huurman Veertien jaar lang. van 1946 af, heeft de Amsterdammer H. uit de van Wou- straat te Amsterdam op onrechtmatige wijze vla de meter van zijn buurman elektriciteit betrokken. De schade die de buurman daardoor heeft geleden, wordt op minstens 2000 geschat. De gedupeerde heeft bij de politic aangifte Genoemde H. heeft de verleiding niet kunnen weerstaan te profiteren van een fout van een monteur. Deze had in 1946 voor H. een elektriciteitsmeter bijge plaatst doch het lichtpunt in diens huis kamer op buurmans meter aangesloten gelaten. Eerst thans heeft deze opge merkt dat bij het losdraaien van zeke ringen in zijn meter ook het licht in de huiskamer van H. uitging. DAMBORD-PUZZEL Woorden Invullen die horizontaal en verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. moeder van Ismaël, 2. strijdperk, 3. genieting, 4. positieve elektrode, 5. houten klepper, 6. voertuig, 7. planeet. 8. be leefdheidsbetuiging, 9. nobele, 10. plant. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Verticaal: 1. Berlus-sta. 2. aria-Demcr, 3. set-kerker, 4. tien-niets. 5. islam-ci-al. 6. om-Da-nul-le. 7. na-Est-sl-A.D. 8. part-oot-ge, 9. ons-Eem-ter. rit-elders, tak-naaste, Uden-Mn-toe. serieus-pm, Sm-kei-li-tt. te-etalage. ar-Rs-leder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5