Dr. Fry 60 jaar yjit ene Voortleven in twist is niet verantwoord MOEDIG GETUIGENIS VOOR SOEKARNO Indonesische kerken dringen op gesprek met Nederland aan Leider van miljoenen christenen. Bisschop zendt priesters naar afvallig dorp Een woord voor vandaag Kanttekening ABASIN 2 Pleidooi voor verzoening tussen Geref. Kerken het lad. weei pleidooi voor een eenvoudige verzoening" tussen de Gerefor meerde Kerken, vrijgemaakt en synodaal, omdat het voortleven in twist voor God niet verant woord is. Men moet elkaar de hand reiken. ,Jk meende", zo schrijft dr. Rietveld, „dat zoiets iuist onder christenen mogelijk is. omdat wij weten, dat God wèl scherp onderscheidt en ieders aandeel aan de schuld kent. maar vooral ook, omdat wij weten van de verzoening door het bloed van Christus." Dr. Rietveld schrijft verder: IT AN de éne mens pas met de ander leven wanneer hij hem volkomen begrijpt en door ziet en zo met hem tot vol strekte overeenstemming geko men is? Hij zou de alles door dringende blik Gods moeten hebben! En zo kan het gebeuren, dat twee mensen ruzie hebben met elkaar en zich diep gegriefd voe len door elkaar en maar niet tot overeenstemming kunnen komen. Zij begrijpen elkaar niet en zijn het niet met el kaar eens. En toch komen ze tot verzoening. Dat kan dan ge beuren op grond van het ene feit, dat beiden zich verootmoe digen voor God en beiden zich stellen in Zijn oordeel en zich overgeven aan Zijn leiding. Zij begrijpen elkaar niet, maar zij weten zich beiden begrepen door God. Zij bidden beiden, en zij kunnen zelfs samen bidden: „Doorgrond mij en ken mijn hart, o God, zie of bij mij een schadelijke weg zij en leid mij op de eeuwige weg". Het is mogelijk, dat een mis verstand, noem het een ruzie, op een gegeven moment het samengaan onmogelijk maakt. Maar als het punt in kwestie niet meer var acute betekenis is? Moet dan een historische kwestie het samenwerken op andere punten belemmeren?? TK denk niet, dat het destijds Willem de Derde gelukt is De Ruyter en Cornelis Tromp tot een volkomen aanvaarden van eikaars visie op Tromps handelwijze te brengen. Tromp zal altijd gedacht hebben: ik deed mijn plicht in het achter volgen van de vijand. En De Ruyter: Hij heeft me in de steek gelaten. Maar Willem de Derde bracht deze mannen tot het jhzicht _dat dit_-_een zaak was, "Hië haar het altijd onvol maakte verleden geschoven moest worden, terwijl het va derland hun gezamenlijke in spanning in het heden nodig had. Welnu, zo zou ik willen, dat de vrijgemaakte broeders en de synodaien zich verzoenden. Ik zou van de vrijgemaakten dan niet eisen, dat zij hun idee dat zij streden voor de reformatie der kerk zouden opgeven. Zo goed als ze mij moeten toela ten te denken, dat de synodes streden voor waarheid en een heid. Ik zou alleen willen, dat we samen erkenden, dat er niet veel moois uit onze gerefor meerde wereld openbaar geko men is in de scheuring. Dat we er ons samen voor schaamden en dat we samen opkeken naar onze Heer in een nieuwe oot moed. Ik weet wel dat deze voor stelling velen naïef in de oren klinkt. Alsof er geen heel groot verschil was tussen twee par ticuliere personen, die in twist geraakt zijn en twee groepen In de kerk. die na veel schrij ven en spreken en vergaderen tot bepaalde daden gekomen zijn. Maar ik waag de bewe ring, dat het in een twist tus sen particulieren nog gemakke lijker is de schuldvraag en het gelijk of ongelijk uit te zoeken dan bij kerkelijke lichamen en groepen. Al was het alleen maar omdat in het laatste ge val zoveel meer personen bij de zaak betrokken zijn. Wel kan men er op wijzen, dat het in een kerkstrijd kan gaan om het trekken van lij nen, die gaan doorlopen naar de toekomst en die dus een be slissing van al of niet samen gaan noodzakelijk maken. Als het waar is, dat de synodaien door wat gebeurd is op de weg zijn naar diep verval, terwijl de vrijgemaakten niveau winnen, ja, dan is mijn verlangen naar een simpele verzoening al te naïef. Als het waar is dat op onze lijn verbond en kerk uit een gaan vallen, dan waren de vrijgemaakten wel dwaas, wan neer zij zich weer lieten aan tasten door dit bederf. Maar als het zover niet Is, als we elkaar als gereformeer den met alle gebrek en met al le wonden, die deze verschrik kelijke tijd ons slaat, toch als broeders herkennen, dan is het niet naïef, maar de geboden weg om elkaar in de ogen te zien en van elkaar te geloven, dat wij met alle menselijke kortzichtigheid het goede voor het Koninkrijk bedoeld hebben, met elkaar ons te verootmoedi gen voor God en samen weer verder te gaan, tastend naar Zijn wil en opdracht in deze grote tijd voor het Koninkrijk. Dr. Rietveld besluit met: -lis wij ons verzoenen zullen we na verloop van tijd zonder opwinding, maar wel met een blos van schaamte over het verleden kunnen spreken. Mis schien hoeft het niet eens. Mis schien kunnen we wel met kerkrecht en andere zaken klaar komen zonder het verle den er bij te halen. Maar hoe dan ook, pas na verzoening is weer een gesprek mogelijk als ln tegenwoordigheid van Chris tus. Daar spreekt men name lijk altijd bescheiden en met gedempte stem. Vanwege de teken-;n van Zijn lijden èn van wege de majesteit van Zijn blik. En wanneer iemand dit een stichtelijk woordje vindt, waar we niets mee opschieten, dan kan ik alleen maar verlan gen naar de tijd, dat de Waar heid ons niet meer aandoet als stichtelijk, maar ons in het hart treft met de oorspronkelijke kracht. Het vinden van de waarheid in al wat ons nu ver deelt is dan niet meer een on mogelijke zaak. Laat ik het profane beeld nog even mogen gebruiken. Toen de zeven gewesten van vier zijden besprongen werden riep stad houder Willem de Derde zijn ruziemakende zeehelden bij zich en vroeg hen zich te ver zoenen omdat het vaderland Jiun gezamenlijke inspanning niet missen kon. Roept Chris tus ons niet samen bij Zich m deze tijd en vraagt Hij niet, dat wij ons eenvoudig verzoenen, om samen alle krachten in te spannen voor het Koninkrijk? TAE Indonesische Raad van Kerken, waarbij de meeste kerken 3 Het spreekt vanzelf, dat alle Kerken in Indonesië zijn aangesloten, heeft zich onlangs bezonnen op *n Indonesië het lijden en de ellende enkele actuele Indonesische problemen. De Raad aanvaardde met algemene stemmen een moedig getuigenis, dat aan president Soe- karno werd aangeboden. TN dit getuigenis wordt geconstateerd, dat de kwestie West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) voor Indonesië een nationale zaak is geworden in verband met de wettige claim op dit gebied, aldus de Indonesische Kerken. Daarom beheerst de kwestie West-Irian ons volk tengevolge van dit ge wapend conflict, voelen als iets waarbij zij zelf betrokken zijn. De Kerken behoren daarom hen die lijden te gedenken in het gebed, maar tevens hun inspanning te ver groten om te helpen en de lasten van de getroffenen te verlichten. het maatschappelijk, politiek en economisch leven van heel het 4 De Kerken zullen bidden, dat de Tl -Hoi-*. n^rJ oon rofforinff on allo land. Het getuigenis van de Indonesische kerken vervolgt dan: Aan onze Kerken is de dienst van de vrede toevertrouwd. Deze vredesdieiist moet ook uitgeoefend worden in de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, opdat beide partijen elkaar weer zullen ontmoeten aan de „onderhande lingstafel" in bereidheid om alle ressentiment te overwinnen en gewond nationaal zelfgevoel („injured national pride") op te offeren. Moge beide partijen, elkaar wederkerig welwillendheid be tonend, tot een eenstemmig in zicht en beslissing komen, waar door de vrede tussen onze beide landen wordt hersteld". Met een bezwaard hart ziet de Alge mene Vergadering van de Raad van Kerken, dat het eind van deze ellende nog niet in zicht is. De Algemene Vergadering heeft ge worsteld om in verband met deze strijd een boodschap te doen uitgaan om ook de stem van de kerken op dit politiek terrein te doen klinken. Ten slotte werd ook met algemene stemmen deze oproep goedgekeurd: l In verband met het gewapend con flict belijden wij in alle ootmoedig heid, dat de Kerken teveel haar taak van profetische, priesterlijke en ko- ninklijke dienst hebben verwaar- CHINEZEN loosd, zowel ten opzichte van de regering als t.o.v. de samenleving, juist op momenten, dat regering en samenleving voor uiterst moeilijke £Vken" van"Indon^ië een bespreking problemen geplaatst waren. met de regering. Tijdens dit gesprek Ook in ander opzicht spreekt de O Het behoort niet tot de taak der zullen voorstellen worden gedaan om aaH van Ha ïniinn«ciDnt,» ir^.Tran Kerken om uit te spreken, wie van het integratieproces van de medebur- constitutioneel en van juridisch gers van Chinese afkomst te bespoe- standpunt gelijk en wie ongelijk heeft digen onder meer door een realisering in genoemd conflict. van een dubbel staatsburgerschap. Here God aan de regering en alle betrokken partijen in deze strijd wijsheid van boven moge schenken om een uitweg uit de conflicten te vinden, gegrond op het schuld, liefde en vergeving, naar het bijbelwoord I Joh. 1:8 en 9: „Als wij zeggen dat wij geen zonde heb ben, bedriegen wij onszelf en de waarheid is niet in ons. Als wij al onze zonden belijden, God is getrouw en rechtvaardig, zodat Hy onze zon den vergeeft en ons reinigt van alle ongerechtigheid", en Matth. 6 12 „Vergeef ons onze schulden, zoals ook wij vergeven onze schuldena- VREEMDELINGEN Raad van de Indonesische Kerken zich uit over de verhouding tot Neder land in verband met de maatregelen van de regering op politiek, sociaal, economisch, cultureel en juridisch gebied om de „resten van de koloniale erfenis" te verwijderen. Uitgesproken wordt, dat alle moeilijkheden in dit verband over wonnen kunnen worden, wanneer enerzijds de regering haar gezag hanteert met rechtvaardigheid en liefde, denkend aan wat staat in Exodus 23 9: „De vreemdeling zult gij niet benauwen, want gij kent de gemoedsgesteldheid van de vreem deling, omdat gij vreemdeling zijt geweest in het land Egypte". Aan de andere kant moet de be trokken vreemdeling zich voegen naar alle regelen, die in de staat gelden. OPROEP ken besteed aan-het gewapend conflict, dat nog steeds voortduurt in grote delen van het Indonesische vaderland en dat al zoveel geestelijke schade, lijden, vernietiging, demoralisatie en sommen gelds gekost. TAE r.k.bisschop van Ivrae, mgr. Al bino Mensa, heeft naar het afval lige Montalo, dat bijna geheel in de ban is gedaan, een aantal priesters gestuurd om de aan de r.k.kerk on trouwen te bekeren. Verder heeft de bisschop opdracht gegeven, dat in de 146 parochies van zijn bisdom elke avond gedurende drie maanden de rozenkrans wordt gebeden. Het conflict tussen het dorp Mon talo en de bisschop is in de herfst van 1958 begonnen. Toen stierf name lijk de pastoor van het dorp, de ge liefde don Giordano Cavallos, na bijna een halve eeuw zijn ambt in het dorp te hebben vervuld. De bewoners van het dorp hoopten toen, dat de even eens zeer geliefde kapelaan Nicola Averone tot zijn opvolger zou worden benoemd. De bisschop stelde echter op de gebruikelijke manier de sollici tatie naar de vacante plaats open. De kapelaan van het dorp solliciteerde ook, maar hij werd niet benoemd. Er was een betere op de voordracht- don G. Torasso, die werd benoemd. De favoriet van het dorp trok zich terug. loog dr. Franklin Clark Fry haar'heVft"Teweëggebr^*hP e^"groVé is vandaag zestig jaar geworden. 1--. Hij is een zeer vooraanstaand protestant in de wereld. In zijn eigen land bekend als „Mister Protestant" of als de „la chende bisschop", staat hij niet al leen aan het hoofd van de Luther se Kerken in Noord- en Zuid-Ame- rika, maar is hij ook nog o.m. pre sident van de Lutherse Wereldfe deratie en voorzitter van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken. In deze functies geeft dr. Fry leiding aan miljoenen en miljoenen protestanten in de we reld. Predikanteiifamilie Franklin Clark Fry werd SO augustus 1900 in de Amerikaanse plaats Bethle hem (Pennsylvania) in eer. oude Lu therse emigrantenfamilie uit Europa ge boren. Zijn grootvader en vader waren reeds predikant en het kwam Franklin Clark als vanzelfsprekend voor, dat hij ook een geestelijke carrière zou volgen. Hij ontving zijn opleiding aan het Hammilton College, aan de Amerikaan se school voor klassieke studie in Athe ne en aan het Luthers Seminarium in Philadelphia. Voor Fry in het ambt Werd bevestigd, werkte hij eerst nog op het Lutherse kerkelijke bureau van de staat New York. Vervolgens was hij predikant van de Lutherse Kerk van Redeemer (1925-1929), van Akron (1929-1944) en van de Trinity Lutheran Church in Ohio. Sleutelpositie In 1944 koos men dr. Fry in Minnea- £olis tot president van de verenigde utherse kerken van Amerika. De intocht van don Torasso in het dorp had nog heel wat voeten in de aarde. Slechts onder politiebewaking kon hij zijn intrede doen. De bevol king zond een smeekschrift naar bis schop Albino. Maar in februari van het vorige jaar werd don Torasso de finitief benoemd. Een deel van het dorp scheidde zich af en hield, omdat ze geen kerk hadden, 's zondags sa menkomsten op het kerkhof. Da geëxcommuniceerde priester Jo- han Taddel maakte van de situatie in het Italiaanse dorp gebruik en wist 300 dorpelingen achter zich te krij gen. De priester had zich uitgeroepen tot „aartsbisschop en primaat van Italië der Orthodoxe kerk". Taddel stuurde nog een geëxcommuniceerde priester naar het dorp en zijn aan hang groeide tot ruim 1.000 zielen, on danks het feit, dat men nog geen kerkgebouw had. Overigens wil de officiële Grieks Orthodoxe Kerk niets met de zaak Montalo te maken hebben. „Wij wil len geen misbruik maken van zuiver administratieve verschillen van de roomse kerk", luidde het taar. 35 „Waarom heb je al die tijd niets meer laten horen? Ik ben er van overtuigd, dat een andere jonge vrouw je pad had Bekruist, je mij al lang had vergeten. Nee...Henk, je hoeft me niet in de reden te vallen, want ik houd er van deze dingen nuchter ie zien. Overigens weet je heel goed wat de moeilijkheden tussen ons waren." „Och", zei Henk aarzelend, „die zijn me niet zo bijgebleven, maar waarom zouden we er op deze bittere manier over praten Ik ben geen dwaas. Als je er liever niet verder over spreken wilt. dat zal ik me er bij neerleggen, het lijkt me in ieder geval beter dan elkaar verwijten to doen want daar ben ik zeker niet voor gekomen." Gelukkig werd dit gesprek onderbroken door Inge die ons kwam halen voor het eten. We daalden gedrieën van de trap en even was er. ondanks de heftigheid van daareven, een gezelligheid in het huis, die me bemoedigde als de handdruk van een oude vriend. Die goede stemming bleef ook nog aan tafel. Eerst nu viel het me op hoe verzorgd Henk er uitzag en dat hij gebruind was. Hij vertel- stond de machtige kunst van onderhoudend vertel len en we hadden in lange tijd zo'n maaltijd niet gehad. Er werd weer gelachen en ik veerde er bij op. Telkens dwaalden zijn blikken af naar mij en ble ven dan een ondeelbaar ogenblik onderzoekend op mij gericht. Inge had dit al spoedig ontdekt en even gaf ze mij een knipoogje van verstandhouding. Dit was Henk op zijn best Zijn verhalen over het verzetswerk waren sober en onopgesmukt. Hij was als type manlijker geworden en ik kon niet ontkennen, dat dit mij sterk in hem boeide. Mis schien had hij ook veel van zijn zwakheden over wonnen, want het leven zeil is per slot de beste, zij het harde, leermeester, ik ervoer dat de illusies, die ik reeds lang had doodgewaand nog springle vend waren. We bleven die avond lang nababbelen aan tafel en we leefden er allen bij op. Ik werd me hierbij sterk bewust hoe de vereenzaming een kwaad is dat als ccn klimopplant je levenshuis overwoekerde, tot- r o m a n öoor hepm. steqqeRöa dat alle vensters verdonkerd waren en je als een spook in je eigen huis van kamer tot kamer rond waarde. „En wat dacht je nu verder te doen". Die vraag kwam mij over de lippen voor ik er zelf goed op bedacht was, want zij werd mij ingegeven door de vrees die ik al van vroeger kende, dat Henk weer spoedig zou vertrekken en dat hij door zijn werk in groot gevaar verkeerde en dat één kleine onvoor zichtigheid, of de inzinking van de strijdmakker voldoende kon zijn. Vader's dood was mij waarschu wing en ervaring genoeg. Henk keek mij even verrast aan. Ik voelde dat hij deze vraag opvatte als een voortzetting van ons afgebroken gesprek boven en zei: ..Vind je dat belangrijk? Over het verder wil ik pas denken als we weer vrij kunnen ademhalen hier. Nu heeft niets zin omdat we niet weten waar we aan toe zijn." „En je studie dan?" „Ik zal maar heel eerlyk zijn, of Je het flink vindt of niet, maar onder de gegeven omstandighe- den voel ik er niets voor ..maar daar praten we nog wel eens over tenminste...." „Tenminste, als ik wil", zei ik lachend en Henk lachte gelukkig gul mee. Intussen wachtte me bo ven nog een stapel werk voor de volgende dag en daarom zei ik: „Henk, ik ga naar boven, want ik heb nog veel te doen. Als ik geluk heb ben ik over anderhalf uur klaar dan kom ik wel kijken, tot zolang heb je in ieder geval charmant gezelschap." Inge's gezicht betrok en vond het maar half goed dat ik aftrok, maar Henk zei: ,Ga ja gang en maak voort. In ieder geval blijf ik hier vannacht slapen en ik hoop dat ze me met rust zullen laten tot morgenochtend. Dan zullen we weer verder zien.' Het viel niet mee. Ik kon mijn hoofd moeilijk bij mijn werk houden en ik schoot bijna niet op. Het cijferwerk ging nog wel, daar zat iets automa tisch in, maar uit mijn hoofd leren was glad on mogelijk. M'n hart joeg en ik werd gedreven door een vreemde spanning. De laatste woorden van Henk hadden de rust niet bevorderd. Was het eigenlijk wel verstandig dat hij vannacht onder dit dak JAeef. Ik keek ste verlaten. Ik zuchtte en zette mij torenklok was irriterend e spijt van te krijgen dat ik naar mijn kamer gegaan. Inge was beneden gebleven en plotseltng hoorde ik de piano spelen. Dat geluid was in lang niet in huis gehoord. Het riep een vloed van her inneringen op aan Samu, aan de dagen met Venenga, ach zoveel, dat voorgoed onuitwisbaar in mijn hart stond geschreven. Het stemde mij diep weemoedig en het was een afleiding meer van bet werk, dat niet meer vlotten wilde. Op een gegeven ogenblik gaf ik er de brul en dacht: dr. Steenbergen moet het maar keer voor lief nemen. Als ik hem vertel hoe het kwam zal hij het begrijpen. Intussen voelde fk me geslagen moe en eigen lijk had ik moeten gaan rusten. Ik ging vor spiegel staan ik vond dat het me was aan te Ik zag er weinig fleurig uit, al zei Henk dat het niet erg was. Toch kon ik de lust niet weerstaan beneden te gaan. Maar juist stond ik met In 1947 was hij Amerikaanse afge vaardigde op het congres van de Lu therse Wereldfederatie in de Zweedse plaats Lund. Toen werd hij aangewe- »n als lid van het Centrale Comité an de Wereldraad van Kerken. Sinds 1954 is dr. Fry voorzitter het Centrale Comité en met dr. Vis- 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, neemt hij sleutelpositie in in de oecumenische beweging. De daad De werkzaamheden, die deze Ame rikaanse prediker en theoloog, als een van de eerste protestanten van de wereld heeft verricht, zijn niet in kort bestek samen te vatten. Dr Fry is een goed organisator en in de eerste jaren na de Twee de Wereldoorlog heeft hij in het werk van de kerkelijke hulpverle ning getoond wat christendom van de daad is. Als voorzitter van de hulporganisatie van de Amerikaan se Lutherse raad heeft dr. Fry sinds 1946 tal van reizen gemaakt naar gebieden, die door de corlog werden geteisterd. Hij kwam diep onder de indruk van de grote nood in de wereld. Meer dan eens bracht dr. Fry de Amerikaanse President persoonlijk op de hoogte van o.m. de toestand, waarin de politieke vluchtelingen in die jaren verkeer den. Onderscheidingen Zijn werk is overal in de wereld ge waardeerd. Zijn vele Amerikaanse derscheidingen en ere-doctoraten Amerikaanse en Canadese universitei ten en niet te vergeten de onderschei dingen, die Zuid-Korea, West-Duitsland cn Oostenrijk hem verleenden, zijn hier van een bewijs. Vandaag viert dr. Franklin Clark Fry met zijn echtgenote Hilda Drewes, zijn twee zonen, van wie er één predikant wordt, en zijn dochter, in intieme huise lijke kring zijn 60ste verjaardag. Maar velen in de wereld zullen deze dag aan de grote Ameri kaanse theoloog denken. zult gij mij 1 an mijn huis j Hoe groot kan het verdriet zijn in ons leven. Het verdriet dat de buitenstaander nauwelijks opmerkt, maar dat in ons klaagt en knaagt. Zie naar Abram. Een welgesteld man, rijk door God gezegend. „Vrees niet, Abram!", zo spreekt de Here hem toe. „Ik ben uw schild uw loon zal zeer groot zijn-" Kan het beter, zal men vragen. Dan komt Abrams antwoord: „Here, Here, wat zult geven, daar ik kinderloos heenga en de bezitter van dat zal deze Damaskener Eliezer zijn!" De tragiek van de kinderloze, des te schrijnender voor deze oosterling! Dan komt Gods belofte: „Niet deze Damaskener zal uw erf' genaa mzijn maar uw lijfelijke zoon En als God hem naar buiten geleid heeft: „Zie toch op naar de hemel en tel de sterren indien gij zetellen kunt. Zo zal uw nageslacht zijn..." Mooi? Ja. Indrukwekkend? Ja! Maar deze oude man en zijn vrouw, voor wie de kinderzegen niet meer schijnt weggelegd, moeten het geloven tegen beter weten in! Dat haast ongeloof lijke moet het knagende verdriet wegdringen! Pal onder die belofte staat: „En Abram geloofde in den Here!" Het geloof dat zoveel verdriet verzacht SPIONAGE TJet bijbelverhaal van de verspie ders van het land Kanaan, te vinden in Numeri 13 en Jozua 2, geeft ons een schets van twee moe dige en terecht geprezen spion nen. Het doel, de zaak waarvoor zij werkten, was goed. Immers, de He- re sprak tot Mozes: zend mannen uit om het land Kanaan te verspie den. Nu kan het onze bedoeling niet zijn, het volk Israël en het huidige Ame rika op één lijn te stellen. Maar deze bijbelverhalen hebben ons toch iets te zeggen, nu Moskou spe culeert op de volksgevoelens in het Westen met betrekking tot spiona ge. Rusland doet dit, terwijl het over de gehele wereld zijn spionagenet heeft liggen. Niet minder dan 250.000 agenten en een half mil joen medewerkers toch verzame len niet alleen inlichtingen, maar verrichten sabotage, ontvoeren te genstanders van het regiem en rui men wie ongewenst zijn op. Tientallen van deze spionnen voor een slechte zaak zijn daarvoor in Westerse landen veroordeeld. Wan neer dan één Amerikaan terecht staat, wordt bijzondere ophef ge maakt. Tegenover de dreiging van het atoom zijn goede en betrouwba re Inlichtingen over het militaire potentieel, in het bijzonder over ra ketopstellingen, van het grootste belang, wil de vrije wereld de juis te tegenmaatregelen kunnen ne men. Bovendien is in het verleden dik wijls gebleken, dat onvoldoende Waakzaamheid de oorlog uitlokt. In Amerika heerst dan ook vrij veel kritiek op zijn twaalf inlichtingen diensten. Van de aanval der Japan ners op Pearl Harbor, van de com munistische aanval in Korea, van de blokkade van Berlijn en van de POLITIEKE MOORD J^E bomaanslagen in Amman heb ben de wereld op een ongelegen ogenblik herinnerd aan de onbe haaglijke situatie in het Middenoos ten, waar de Arabische landen niet alleen met Israël, maar ook onder ling op voet van oorlog leven. In de maanden die achter ons lig gen hebben vele andere problemen, als de Berlijnse crisis, het incident met de U2, de gebeurtenissen op Cuba en de gevaarlijke ontwikke lingen in Kongo, de aandacht van de machtsstrijd in het Middenoosten afgeleid. Die strijd heeft intussen niet stilge staan. Achter de schermen is ge complotteerd en gemarchandeerd en de betrekkingen tussen de Egyp- tisch-Syrische Verenigde Arabische Republiek enerzijds en landen als Irak en Jordanië anderzijds zijn er beslist niet beter op geworden. Naar buiten leek het soms, alsof de scherpe kanten van de conflicten tussen deze landen waren afgesle pen. De openlijke blijken van vijandschap maakten van tijd tot tijd plaats voor een sfeer van begrip en een poging tot wederzijdse toenade ring. Maar onder de oppervlakte en achter de schermen heeft met name de Verenigde Arabische Republiek haar pogingen voortgezet om haar tegenstanders uit te schakelen. Het is nog niet bekend, wie verant woordelijk is voor de bomaanslagen in Amman. Wellicht worden de da ders niet gevonden en zal men nooit kunnen bewijzen, waar de aanstich ters van deze politieke moordpartij zich verborgen houden. Desondanks is er reden om aan te nemen, dat de draden in dit complot naar Cairo lopen. Duitsland hadden zij de regering geen enkele voorspelling gedaan. Er is dan ook op aangedrongen, méér gegevens over Rusland verkrijgen. Hoe sterk en meedo genloos de communisten spionage- gegevens weten uit te buiten, is in 1950 gebleken. Toen generaal Mac- Arthur na zijn zegevierende op mars in Korea de Yalu-rivier in het Noorden bereikte, kreeg hij op 26 september 1950 het bevel, zijn B luchtmacht alleen tactisch, dus niet buiten het legergebied, te gebrui ken. En op 27 september werd hem bevolen, de Yalu-rivier niet te over- schrijden. Amerika besloot das op hevige aandrang van Enge. v land geen oorlogshandelingen te gen China uit te voeren. Donald Maclean van het Engelse ministe rie van buitenlandse zaken en Guy c Burgess van de Engelse ambassa de in Washington gaven fotocopie- a en van de desbetreffende coi pondentie aan China door, dat nu d wist, dat het zich ongehinderd ln de strijd kon mengen. Dit verraad kostte Amerika ruim 28.000 doden, rc Om iets dergelijks zo mogelijk te R voorkomen moest de piloot Powers se boven Rusland verkennen, al kan men van mening zijn, dat het on- gelukkig was, deze verkenningen B niet voor de topconferentie te sta-j ken. Men kan zich voorstellen, in!ol welk een moeilijke positie deze L man is geraakt. Het hele geval moet men met christelijke nuch terheid en werkelijkheidszin trach-| ten te bezien. lb Dit geldt ook ons land. Het is goed,» dat onze regering met geëigende middelen optreedt, "zoals onlangst .Bedenken wij, dat de activiteitenÈ! waartegen zij waakt beogen om af breuk te doen aan de goede strijd^ van het Westen voor recht en vre-^ de. In de ontwikkelingen, welke zich in de afgelopen weken in het Midden oosten hebben voorgedaan, heeft Perzië een belangrijke rol gespeeld, Dit land, dat zelf met grote interne moeilijkheden te kampen heeft, liet weten, dat het diplomatieke betrek kingen met Israël zou aanknopen. Deze stap heeft tot een break met de Verenigde Arabische Republiek van Nasser geleid. Nasser heeft de Arabische landen en in het bijzonder Jordanië onder zwa re druk gezet om in navolging van G de Verenigde Arabische Republiek W stappen tegen Perzië te nemen. Hierin is hij niet geslaagd, en sinds dien zijn de relaties tussen Cairo en Amman nog slechter geworden dan zij reeds waren. Ook Perzië lijdt al onder de gevol gen van de haatcampagne, die Nas ser tegen do regering van dat land heeft ontketend. Premier Eghbal heeft de Sjah om ontslag gevraagd, officieel in verband met menings verschillen over de komende alge mene verkiezingen. Het is echter duidelijk, dat de ont slagaanvrage van Eghbal eerder het gevolg is van de moeilijkheden, waarmede Perzië in binnen- en bui tenland te maken heeft, en dat hij de Sjah gelegenheid wil geven, door de benoeming van een andere pre mier uit de impasse te geraken. Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft de betekenis van de bomaanslagen in Amman niet onderschat. Hij heeft zijn speciale vertegenwoordiger naar de Jordaanse hoofdstad gezonden om onmiddellijk te kunnen ingrij pen, als zich ontwikkelingen zouden voordoen die de vrede in de wereld kunnen bedreigen. kalmeert zonder slaap Ie verwekken Beroepingswerk H. C. Boer te Den Andel (Gr.); te Wor- kum (toezegging): G. van Zeben te Windesheim, te Zetten-Andelst R. de Bruin te Barneveld. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heemstede drs. G. N. Lammens te Rotterdam-Kralingen, naar Staphorst-Rouveen A. M. Linde- te Twijzel. üeroepen te St. Jacobi Parochie G. Clements, kand. te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Onstwedde: Th. Rutters te Enschede-West en J. M. Visser te Dok- kum. Beroepen te Aalsmeer W. v. 't Spijker te Drogeham. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen J. v. d. Poel te Ede. Bijbel ook artikel van supermarkets De Bijbel wordt in Amerika thans ook verkocht in de grote „supermarket" winkels en in Groot Britannië in de grote winkels van Woolworth. „Super- markets" zijn die typisch Amerikaanse bedrijven, die begonnen zijn als win kels waar allerlei voedingsmiddelen wor den verkocht, maar waar in de loop der jaren allerlei andere artikelen aan zijn toegevoegd, zodat daar nu practisch alles te koop is. De Bijbel wordt ver kocht in de verschillende uitgaven. Men kan de volledige bijbel kopen, maar er is ook een uitgave in vijftien verschil lende delen, waarvan men er Iedere week één kopen kan. Een passende en duurzame band wordt hierbij geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2