Jheutuo piJtsrije KToiirtuit Bouwondernemers willen meer particuliere bouw Geen fraude, wel misstand in Goes Premieregeling 1960 heeft resultaat Wegenbouwers kampen met zware concurrentie GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Pantserwagens rijden in Ammans straten Phoema waarschuwt voor burgeroorlog Band klapte - twee doden Overwinning voor de V.N. in Leopoldstad Diefstal van schilderijen is geënsceneerd DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Aborenementen- Advertentie-af deling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11958 Wie is DR. FRY Zie pagina 2 Advies over UITVERKOOP Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD is gbfbltoen frign hert ia tcqfjcnspatt" Vandaag extra TYE VERJAARDAG van prin- ■*-' ses Wilhelmina, de Parijse mode en de Olympische Spelen dat zijn de onderwerpen waaraan de krant vandaag extra aandacht besteedt. Tachtig jaar Op pagina 5 vindt u een artikel, waarin een onzer redacteuren ge tracht heeft, het rijke en bewogen leven van H.K.H. prinses Wilhel mina, aan de vooravond van Haar tachtigste verjaardag, te beschry- Modefoto's Parijs geeft vandaag de foto's vrU, die u willen tonen hoe de dames deze winter gekleed moeten gaan, als zfj tenminste de Parjjse modegroten willen gehoorzamen. Een collectie daarvan „showen" wij heden op pagina 6. De Spelen De pagina's 7 en 9 zijn weer voor de sportredactie. Nederland heeft nog steeds geen medaille veroverd. In het kort: op de 100 m vrije slag dames eindigde Erica Terpstra als zesde en Cockie Gastelaars als ze vende, en op de 200 meter vlinder slag gingen onze zwemsters Atie Voorbij en Marian Heemskerk naar de finale. Het kanoduo Knuppe- Geurts werd zevende; de water- polowedstrijd Nederland-Z.-Afrika werd 33; bij het zeilen kreeg Ver hagen een vierde plaats (alweer een vierdeen bokser J. v. Rooy ging naar de achtste finale. Dat was gisteren. Vandaag was er o.a. hockey en weer veel i T\E NEDERLANDSE BOUWONDERNEMERS zyn van mening dat zij LJ overtuigend hebben bewezen aan de woningbehoefte van arbeiders en middenstanders te kunnen voldoen met gebruikmaking van de in april 1960 door de minister afgekondigde subsidieregeling. De bouwondernemers wensen de door hen geleverde prestaties beloond te zien en zij vragen de regering het aantal woningen in de particuliere sector drastisch uit te breiden. Indien, aldus een adres aan de nisteraad van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, er werkelijk niet meer dan 80.000 woningen per jaar kunnen worden gebouwd, is het zeker noodzakelijk dat van dit aantal ten minste 60.000 woningen aan de particuliere sector worden toegewe- Zo'n drastische uitbreiding van particuliere woningvoorziening op kor te termijn acht de bond de enige gelijkheid om de doelstelling var regering, terugkeer naar normale houdingen en afschaffing van de ningwetbouw, te bereiken. Het enthousiasme van de bouwonder nemers is gebaseerd op cyfers: eind juni j.l. werden in de particuliere sector subsidieaanvragen ingediend voor bouw van 59.800 woningen, was 52.000 in de goedkoopste categorie (de zogenaamde A-woningen). Van deze woningen zjjn 18.200 bestemd voor verhuur en 33.800 voor de verkoop. Over de huurprijzen schrijft de bond in het adres, dat in verscheidene ge meenten de huurprijzen van particu liere woningen (met maxima van Concentratie van bedrijven nodig Op de gisteren in het Kurbaus te Scheveningen gehouden jaarvergadering van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers heeft de voorzitter, ir. H. D. Prins, in zijn openingsrede gewezen op de toenemende concurrentie in deze branche. Sedert enige jaren, eigenlijk sedert het jaar 1956, moet in deze be drijfstak worden geconstateerd, aldus spreker, dat tegen bijzonder slechte prij zen werken worden aangenomen- Lang- zamerhand kan zelfs de vraag gesteld worden of dit niet een structureel pro bleem is 'in plaats van een probleem van tijdelijke aard. Mocht blijken, d-at de totale capaciteit van de wegenbouwbedrijven te groot is en ook binnen de eerste jaren bij uit breiding daarvan naa-r alle waarschijn lijkheid te giroot zal blijven, dan zullen misschien door onszelf intern sanerings- pogingen aangewend kunnen worden. Vervolgde de heer Prins. SANERING Deze saneringspogingen zullen op zi verschillend gebied gezocht kunnen w den. Spreker dacht hierbij bijvoorbeeld aan concentratie van bedrijven, afvoeren van oud en verouderd materiaal, voor gezamenlijke rekening werken in minder ontwikkelde gebieden uitvoeren etc. De vraag rijst, aldus de voorzitter, of het huidige organisatiepatroon in de bouwnijverheid spreker dacht hierbij aan de stichting raad van bestuur bouw- - wel de beste e t efficiënte „Karei Doorman' töcli naar Japan (Vam onze pamlementsredaotie) De Nederlandse regering is niet va plan de voorgenomen reis van het vlleg- dekschip Karei Doorman naar Japan af te gelasten. Van Indonesische zijde is de laatste dagen op Japan druk uitgeoefend om de toestemming voor het bezoek van het Nederlandse smaldeel in te trekken. Dit onderwerp is gisteren in Tokio be sproken door de Japainse minister van buitenlandse zaken, Hisaoari Yamada, er. de Nederlandse ambassadeur aldaar, de heer N. A. J. de Voogd. Volgens onbevestigde berichten wenst Japan dat de Nederlandse regering het vlootbezoek zal afgelasten. Aangezien de Japanse regering inder tijd zelf op dit vlootbezoek heeft aange drongen, ziet Nederland echter geen aan leiding van besluit te veranderen. Het smaldeel bevindt zich intussen nog in de watteren van Nieuw-Gudnea. Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van U>30 nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhoVi organisatie is. In deze raad van bestuur bouwbedrijf zijn namelijk niet alle sec toren van de bouwnijverheid vertegen- Tijdens het bouwconflict is duidelijk gebleken, aldus spreker, dat het bouw bedrijf vereenzelvigd wordt met de wo ningbouw. De heer Prins was van mening dat de woningbouw in Nederland van primair belang is. Maar, zo zei hij, wan neer we zien dat in ons land aan weg- waterbouwkundige werken jaarlijks in de vijfde gemeenteklasse e de eerste klasse) op lager niveau zullen komen dan bij soortgelijke woningen de woningwetsector. Deze aantrekkelijke situatie, die de belangstelling voortdurend doet groei en. èn de grote ontplooiing van het par ticulier initiatief in de zogenaamde vrije sector, wettigen de verwachting dat per jaar met de bouw van tenminste 10.000 woningen kan worden begonnen. Ernstig wordt het door de bouwondernemers betreurd, dat een volledige ontplooiing van de particuliere bouw niet mogelijk is door de contingentermg, die al- thans voor 1960 aan de particuliere bouwers slechts 42.500 woningen toe- Deze beperking staat de door de re gering gewenste particuliere woning voorziening, die nu onmiskenbaar van de grond komt, in de weg. Ook zal de bouwondernemer daardoor worden plicht meer ongesubsidieerde woni te bouwen en daardoor zal het aantal arbeiderswoningen stellig afnemen. De Bond van bouwondernemers vraagt >k om een uniforme premie voor de bouw van verkoopwoningen. De pre- zou f 2000 moeten bedragen voor een woning met een inlhoud van minder dan 350 kubieke meter, en zou in de plaats moeten komen van de subsidiëring op basis van de premieregeling en de regeling bevordering eigen woningbe- zit. De premie mag niet afhankelijk zijn van de ligging van de woning. Bij eer volgende algemene huurvertioging zoi deze subsidiëring kunnen worden her of vervallen. Hierdoor zou nie' alleen een soepele overgang naar eer ongesubsidieerde woningbouw verkregen worden, maar ook zal al dadelijk de subsidielast verminderen en een grote administratieve vereenvoudiging kregen worden. Aldus de N.B.B. adres aan de ministerraad. Perzisch premier treedt af Dr. J. Vixseboxse vandaag terug (Van onze paxlementsredactie) Dc Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, dr. J. Vixseboxse, keert van daag uit Djakarta naar Nederland terug. Zijn Indonesische collega in Nederland, mr. Soesanto Djojosoegito, vertrekt van daag uit Den Haag eveneens naar zijn De heer Vixseboxse heeft zijn ambts zaken in Djakarta overgedragen aan de Britse ambassadeur in Indonesië, Sir Leslie Fry. De Indonesische regering heeft er mee ingestemd dat ongeveer 15 Nederlandse ambtenaren van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta met ingang van 1 septem ber zullen worden gedelegeerd bij de Britse ambassade in Djakarta. Deze ambtenaren zullen zich voornamelijk be zig houden met het afwikkelen van zaken der Spijtoptanten. De Indonesische zaken zullen in Nederland, zoals men weet, worden be hartigd door de ambassade van de Ver enigde Arabische Republiek. In Backers- hagen. de residentie van de vertrekkende Indonesische vertegenwoordigers, zullen drie leden van de Indonesische staf hun Intrek nemen, die onder auspiciën van de ambassade der Verenigde Arabische Republiek, de administratieve zaken van de vertegenwoordiging zullen afwikke len. Deze drie Indonesische functionarissen zullen hun werk verrichten in de bu reaus van de Indonesische vertegenwoor diging aan de Prinsessegracht in Den Haag. Koning van Jordanië heeft nieuwe premier benoemd PANTSERWAGENS MET SOLDATEN rijden door de straten van de Jordaanse hoofdstad na de bomaanslag, die een einde maakte aan het leven van premier Hazza Al Majali. Een uitgaansverbod is ingesteld en vliegvelden zijn gesloten verklaard, doch de hoofdstad Amman is rustig. De koning heeft reeds een nieuwe mier benoemd, Bahjat cl Tajoeni, chef van het kabinet, oud-minister van nenlandsc zaken en opperrechter in het hof van beroep. Het nieuwe door deze gevormde kabinet is beëdigd. Gemeld wordt dat er twee bomaansla gen waren gepleegd. Eerst kwam om streeks half elf in Djamali's kantoor, in het streng bewaakte ministerie van bui tenlandse zaken, een zeer krachtige bom tot ontploffing en twintig minuten later volgde een explosie in het ministerie van pers en publiciteit in hetzelfde blok. Djamali, een onderminister van buiten landse zaken en een aantal ambtenaren werden onder het puin bedolven. Ook verschillende Jordaanse journalisten zijn om het leven gekomen. premier Manuchehr evenveel wordt uitgegeven als voor de Eghbal is afgetreden wegens het mis- 80.000 woningen, dan vraag ik mij af „ligt I noegen van de Sjah over het gedrag "tepunt nu wel juist en hebben bij de jongste verkiezingen. De Sjah heeft het ontslag van Eghbal aanvaard. wij wel de juiste organisatie?" Prins Soevanna Phoema, de premier in Laos, heeft vandaag voor zün trek naar de koninklijke residentie Loe- ang Prabang gewaarschuwd voor het ge- rar van een burgeroorlog. De prins vertrekt met 35 leden va Laotische nationale vergadering en acht leden van zijn kabinet en wil in Loeang Prabang bevestiging verkrijgen vai goedkeuring van zijn twee weken oude regering. In Loeang Prabang worden nog 22 leden van de nationale vergadering verwacht uit het hoofdkwartier in zuid- Laos van generaal Phoemi Nosavan, voormalige minister van defensie, die zich verzet heeft tegen de staatsgreep in Vien tiane die prins Soevanna aan de macht bracht. Verwacht wordt, dat hel debat va tsemblee in Loeang Prabang enkele da gen zal duren. Kapitein Kong Lae, bevelhebber het tweede parachutistenbataljon, dat op 8 augustus de staatsgreep uitvoerde, heeft gisteren verklaard, dat als de nieuwe re gering de neutralistische politiek, die zijn aanhangers wensen, niet uitvoert, hij de regering omver zal werpen. Volgens de kapitein zijn 400 van zijn parachutisten in Vientiane en 400 in een kamp op 22 kilometer van de stad. Als de communisten moeilijkheden zouden veroorzaken zouden zijn parachutisten on- G.S. over verschrijvingen Het college van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zeeland acht het systeem van verschrijvingen, dat in de gemeente Goes, blijkbaar op zettelijk, werd toegepast een ernstige misstand, die aan een dieper onder zoek niet kan ontkomen. memorandum, dat gister avond tijdens een gemeenschappelijke vergadering van Gedeputeerde Sta ten, het college van burgemeester en eHhouders en de raad van Goes, aan de raadsleden werd overhandigd stelt het college, dat door dergelijke han delingen het gezag van de overheid ernstig wordt geschaad en dat er on der de ambtenaren opvattingen wor den gekweekt, die met de hoogheid van de overheid onverenigbaar zijn. Over het systeem van verschrijvingen zegt het memorandum: Het is blijkbaar voorgekomen, dat uitgaven, op andere posten zijn verschreven, opdat die post aan de opmerkzaamheid zou ontsnappen. Gesignaleerd wordt, dat leveranciers zijn bewerkt om op inge diende rekeningen andere presitaties dan de omschreven te verrichten. Schuldigen Hoewel dit euvel, aldus het memoran dum van G.S. van Zeeland, met name bij de dienst van gemeentewerken werd ge constateerd, kunnen noch het hoofd, noch de ambtenaren van deze dienst als de enige schuldigen worden aangewezen. Uit een ter kennis gebrachit geschrift konden niet anders dan de conclusie trekken, dat het systeem van verschrijvingen op zichzelf ook bij het college van B. en W. en aanvaarde methode werd gehan teerd en zulks ook niet eerst uit latere tijd stamt. Het memorandum geeft een voorbeeld: Voor een aula op de algemene begraaf plaats in Goes verleende de gemeente een krediet van f 30.000. Op deze post werd geboekt f 34-980,86, doch in wer kelijkheid bedroegen de uitgaven voor de bouw van de aula f 58.023,93. Het ver- Met grote snelheid reed de heer P. G. de Jong uit Den Haag gisteren op rijks weg 12 bjj Zwammerdam in de richting Gouda, toen de achterband van zyn grote personenauto klapte. In een deel onzer edities hebben wij het drama gisteren reeds gemeld. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwyt, dc auto bot ste tegen de opstaande rand en sprong omhoog, tegen dé motorkap van een auto die uit de andere richting kwam. De be stuurder van deze tweede wagen, C. J. V. Mol uit Amersfoort (50) was op slag dood. In de Haagse auto zaten twee lifters. De 18-jarige M. R. Witte uit Doorwerth kwam om het leven. Zyn vriend, M. van Uarder- wyk, en de bestuurder De Jong werden ernstig gewond in Gouda in het zieken huis opgenomen. De foto toont de auto van de Hagenaar na de botsing. schil werd bij een onderzoek teruggevon den op diverse posten. Verder werd vastgesteld „dat een be drag van f 31.250 ten behoeve van de ge meente betaald, niet op normale wijze is verantwoord, doch gesteld is op een af zonderlijke bankrekening ten name van de burgemeester. De schuld voor deze, administratief on toelaatbare handelwijze, zo concluderen G.S., is zeker niet uitsluitend aan de bur gemeester te wijten en er zijn daaraan „op zichzelf geen frauduleuze handelin gen toe te schrijven". In het rapport wordt ten slotte meege deeld, dat de voorzitter van heit college G.S., jhr. mr. A. F. S. de Casem- broot de bevindingen zal meedelen aan ninister van binnenlandse zaken. Vrijdagmiddag zal de commissaris op nieuw een bespreking hebben met de ge meenteraad van Goes. middellijk in actie komen. Op de vraag of de opstandelingen van de linkse partij Lao communisten zijn, antwoordde kapi tein Kong Lae: „Nee, beslist niet." In een telegram aan de premier van Noord-Vietnam, Pham Van Dong, zegt prins Soevanna Phoema, dat de nieuwe regering van Laos een politiek van strikte neutraliteit zal volgen in haar betrekkin gen met andere landen. Het telegram is een antwoord op een gelukwens van Pham Van Dong aan Soe vanna Phoema ter gelegenheid van de vorming van de nieuwe Laotische rege- Djamali was 44 jaar en stond als pro-westers bekend. Hij is drie maal premier geweest. Te voren waren reeds verschillende samenzweringen tegen hem en zijn ganger ontdekt. De aanslag kwam juist enkele dagen na een besluit van de ministers buitenlandse zaken der Arabische Liga om alle handelingen na te laten, die de onderlinge verhoudingen van de aange sloten staten slechter zouden maken. Pers- en radiocampagnes werden daarbij veroordeeld en men had reeds hoop ge koesterd op een betere verhouding tus sen Jordanië en de Arabische buur- Wyien AL MAJALI Bunch nam onder tranen afscheid zich met elgemene stemmen uit gesproken voor handhaving van de troepen der Verenigde Naties in Kongo. Dit besluit gaat lijnrecht in tegen de politiek van premier Loe- moemba, die geëist heeft dat de V.N. zich buiten alle conflicten van de Kongo zullen houden. Er waren slechts 33 leden aanwezig en sinds de ongeregeldheden worden de senaats vergaderingen nooit door meer dan 40 leden bezocht. Voorts heeft de senaat hel vertrek van de Belgische troepen uit geheel Kongo geëist en de regering verzocht er bij de V. N. op aan te dringen dat Katanga bezet zal worden door V. N.-toepen en het Kongolese leger. Inmiddels rukken de troepen van Loe- moemba evrder op in de opstandige pro vincie Kasai. Zij verspreiden zich in kleine afdelingen en het uiterste punt dat zij bereikten, is Sentery bij de noord grens van Katanga, dicht bij de stad Kongola, waad zich vele aanhangers van^ premier Tjombe van Katanga be- De premier van Kasai verklaarde in Elisabethstad. dat zich in Bakwanga, de haafdstad der opstandige regering, bloe- Kolonel Haex benoemd Politieke perschef bij defensie (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie, Ir. S. II. Visser, heeft tot publicitcitsadviseur de politieke leiding van zijn depar tement benoemd kolonel J. C. E. Haex an de Generale Staf. De taak van de kolonel zal omvatten het geven van voorlichting over aange legenheden die de drie onderdelen van de strijdkrachten betreffen en verder het samenbundelen van het werk der drie afzonderlijke voorlichtigsdiensten. Deze voorlichtingsdiensten zullen zui- »r uitvoerende instanties worden. Kolonel Haex zal tevens optreden als voorzitter van het comité hoofden voor lichtingsdiensten krijgsmacht. Tien jaar geleden, onder de ministers Schokking cn s' Jacob, bestond reeds soortgelijke situatie. De perschef van minister had toen tot taak voorlich te geven over het defensiebeleid en de politieke kanten daarvan. De voorlich tingsdiensten beperkten zich tot zuiver militaire zaken. Aangezien deze onder werpen bij het voorlichtingswerk moei lijk te scheiden bleken te zijn, heeft minister Staf in juli 1951 de afzonder lijke perschef voor de politieke leiding als functie afgeschaft. De nieuwe functionaris, kolonel Haex, de geestelijke vader van het nieuwe beloningssysteem bij land- en lucht- Dc vraag rijst in hoeverre de benoe ming van deze publicitcitsadviseur ver band houdt met dc scherpe kritiek die op minister Visser is geleverd naar aan leiding van zijn jongste optreden in de Tweede Kamer bij het debat over de defensienota. dige gevechten afspelen. De stam Baloe- ba heeft, gewapend met lansen een te genaanval ondernomen op de troepen van Loemoemba. Met vochtige ogen heeft de speciale vertegenwoordiger van de V. N„ dr. Ralph Bunche, afscheid genomen van Kongo. Hij zeide; „Ik geloof niet, dat er ooit een operatie is geweest, die van iedereen zo veel geduld; zelfbeheersing en lijdzaamheid heeft gevraagd. Nog nooit ben ik ergens geweest, waar het msiverstand zo diep ingeworteld was. Dit is de erfenis van het kolonialisme." Terwijl Bunche verklaarde dat alle Belgische „gevechtstroepen" heden uit de Kongo verdwenen zouden zijn, eist Tito het vertrek van alle Belgische mili- Op een vraag of de V. N.-troepen zou den overgaan tot antwapening van de Kongolese militairen, zeide Bunche, dat hiervoor een besluit van de Veiligheids raad nodig zou zijn. Engeland overweegt volgens een woordvoerder van het ministerie van buiterilanrse zaken een verzoek van Loemoemba om Kongolese officieren op te leiden. Het verzoek wordt besproken met Hammersjöld. Men neemt hierbij in aanmerking, dat bij weigering Rusland zich wel eens met de opleiding zou kun nen belasten. Ongeluk Veenendaal nog niet duidelijk Het onderzoek naar de juiste toeoraebt /an het verkeersongeluk zondagavond gebeurd op de rijksweg Utrecht—Arn hem, waarbij een vrachtauto van de fir- Mooy uit Schipluiden een Duitse auto bus ramde, tengevolge waarvan een aan tal buspassagiers werd gewond, is nog in volle gang. De politie te Veenendaal wenste zich vanmorgen nog niet over de oorzaak uit te laten. Het is, zo vertelde zij. een zeer verwarde situatie, er zijn zoveel auto's bij betrokken, dat het on mogelijk ls op dit ogenblik al een duide lijk beeld van de werkelijke oorzaak te en. Wel was, naar zij meedeelde, komen vast te staan, dat een defect aan de stuurinrichting van de vrachtauto niet aanleiding tot het ongeluk is ge- Openbare aanklager Hernia Skousen door injectie gedood De Deense diplomatenvrouw Herma Ruth Skousen is het slachtoffer geworden van een aanslag door middel van een in jectienaald. Dit heeft de openbare aankla ger in Bonn meegedeeld. Verdacht van het plegen van deze aanslag is de 61-ja- rige voorzitter van de vereniging tot be scherming van dieren te Osterode (Harz), Herbert Goedecke, gearresteerd. De 40-jarige diplomatenvrouw werd vorige week donderdag in dc omgeving van Menden (Rynland) dood aangetroffen achter het stuur van een auto met een diplomatiek nummerbord. Men zag dat Goedecke zich met een koffer ijlings uit de voeten maakte. Later werd hij aange houden. Volgens de openbare aanklager heeft Goedecke verklaard dat hij mevrouw Skousen op haar eigen verzoek een in jectie in de arm heeft gegeven. Van een politieke achtergrond zou niets zijn ge bleken. Aangenomen wordt dat Goedecke in tieme betrekkingen met de-vrouw, doch ter van een fabrikant te Kastenstein, on derhield. Zweedse arts in Kongo gevangen Een Zweedse dokter van de V.N.-troc- pen heeft een nacht in een Kongolese gevangenis doorgebracht nadat hij ge arresteerd was op beschuldigingen een Belgische para te zijn. Autoriteiten van de V.N. hebben mee gedeeld dat zy de vrijlating bewerkstel ligd hebben van dokter Sven Olsen, die door de Kongolezen in Luozi, waar hij deel uitmaakte van een medische ploeg van de V.N., gevangen gezet was. Olsen is niet gewond. Nederlander bij slachtoffers van vliegramp Onder dc 63 inzittenden van de Air- France Super Constellation, die gisteren by Dakar in zee is gestort, bevond zich, zo blykt thans, ook een Nederlander: de heer Maandag uit Amsterdam, die geboekt had voor het traject Parys Monrovia. Kikvorsmanncn cn reddings vaartuigen hebben tot nu toe dertig lij ken geborgen. Er bestaat geen enkele hoop meer op overlevenden. Koningin en Irene terug naar huis Koningin Juliana en Prinses Irene zyn per vliegtuig uit Napels naar Nederland :rtrokken om daar de 80e verjaardag in Prinses Wilhelmina te vieren. Het nog niet bekend wanneer de Prins en andere Prinsessen terugkeren. Koel weer De Bilt verwacht tot woens dagavond: Vry koel weer met wisse lende bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Na een langdurig onderhoud, dat gisteren het grootste deel van de dag in beslag nam, met de 29-jarige Lon- dense „kunsthandelaar" Robert Cook heeft de Amsterdamse recherche gis teravond meegedeeld, dat het steeds duidelijker wordt dat de diefstal var de vier kostbare schilderijen uit een woning aan de Sloestraat in scene is gezet. Robert Cook, die de doeken (gezamen lijke waarde ƒ538.000) naar Amsterdam bracht en die ook aangifte deed van de diefstal, zou vandaag waarschijnlyk zijn paspoort terugkrijgen. Gaat de officier van justitie hiermee akkoord, dan stapt Cook vanavond nog op de nachtboot in Hoek van Holland. Deze mededelingen verstrekte hoofd- nspecteur Postma, nadat de diefstal tot in details was gereconstrueerd. Cook verleende hierbij zyn volledige mede werking, nadat dc verzekeringsdeskun- dige, de heer Buckham. hem had gewe zen op de consequenties van een wei gering, Dezelfde heer Buckham verzocht Cook nog enige dagen in Nederland te blijven, maar deze was van mening dat zyns inziens het onderzoek ook in Lon den wel kan worden voortgezet. De heer Buckham is het daar niet helemaal mee eens. Hy denkt nog enige dagen in Nederland te moeten door brengen om het onderzoek te kunnen voltooien. Hy ontkende, reeds een voor lopig advies aan zyn maatschappij, de verzekeraar van de schilderijen, te heb ben uitgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1