Wildernis herneemt snel haar rechten in Kongo „Rechten op het stamland" Amerikanen vonden 't gewoon Conservatief Amerika Geen riskante Planta in koek V.S. houden geen spion meer over in Oostzone Zeshonderd km veilig en sportief door Brabant D Achter de barricaden van Vrij Nederland, die ons hebben voorgesteld de oprichting van ons blad te hcrdenkeij. Het eerste nummer verscheen op de dag dat Koningin Wilhel- mina 60 werd, waarschijnlijk de droevigste verjaardag die zij ooit heeft gevierd, de eerste in ballingschap. Die datum, 31 augus tus 1940, op die eerste gestencilde pagina drukte veel uit: de trouw aan de Koningin die het symbool van de vrijheid was ge worden, de overtuiging dat die vrijheid herwonnen zou worden, de weigeri nederlaag te aanvaarden en de wil Vrij Nederland is trots op zijn afkomst en op zijn geboorte op die hoge dag, toen elke goede Nederlander met hoop aan Koningin Wilhclmina in liet bedreigde Londen heeft gedacht- DE GROENE Het is niet helemaal fair, de tien jat.. van Powers te vergelijken met de dertig jaar, die de Russische spion Abel cnigi jaren geleden in Amerika kreeg. Abel wai een spion zoals men zich een spion voor stelt vernuftig, vindingrijk, intrigerend, zwijgzaam, perfect wetend wat hij deed. Powers was niets van dat alles een onpolitieke jongen, die om de duiten, en behoorlijk nerveus, een riskant werkje wel wilde opknappen. Net als vóór en tijdens zijn vlucht was hjj ook ten processe een pion. En als zodanig heeft men hem be handeld. De rest is politiek. Lijk van Russische marine-officier in zee gevonden Voor de Spaanse havenstad Ceuta in Noord-Afrika heeft men het lijk gevon den van de 26-jarige Russische marine officier Stegar Alexander Sergiewitsj. Het lijk werd drijvend in zee aange troffen. Op het lichaam zijn documen ten gevonden waardoor de identiteit kon worden vastgesteld. De Rus was af komstig uit Moskou. Men vermoedt dat de officier, een luitenant, zijn schip heeft verlaten toen het langs de Spaanse kust voer. Vol- gens zijn papieren was ïiij „hoofd van militaire eenheid 20546". Hij had 4550 roebel, een veldfles met water en twee vuurpijlen bij zich. Vier dagen geleden zijn een Russische kruiser en twee tor- pedobootjagers de Zuidspaanse plaats ;Tarifa gepasseerd. Advertentie OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 26AUG.t/rr»16SEPT. - 1959 - STATION FOENGOEROEME. Het is toch niet waar, dat er in Katanga niets veranderd is. De particuliere Belgische spoorweg maatschappij voor Kongo, die in Katanga nog een aantal diensten onderhoudt, heeft haar mooiste materieel in veiligheid gebracht langs de grens met het Portugese Angola. De passagiers moeten voorlopig maar hoe lang is dat? genoegen nemen met wagons, die van voor de oorlog dateren. Maar ach, de Europeaan kan toch niet verder dan een eindje voorbij de Belgische basis Kamina. Daar begint de provincie Kasai, waar de grote onderlinge slachting aan de gang is. Naar Kamina is het ove rigens nog altijd 23 uren sporen door de Katangese savanna en dat is een hele ruk, ook voor de elek trische locomotief (later door een ouderwetse stoomloc vervangen) die slechts kruipend de hoge heu vels haalt. Het landschap is van dat parkachtige type. dat op de televisie altijd met kudden olifanten, giraffen en op zijn •minst zebra's is gestoffeerd. Uit de trein ziet men alleen maar vogels en vlinders en soms even iets. dat misschien een aap zou kunnen zijn. De grote dieren zitten verderop. Wie moet wegen onderhouden (Van i speciale verslaggever) Rijkdom Wat men goed ziet is ook hier de rijkdom van de bodem. De oever stenen langs de beekjes, die het pla teau doorsnijden, hebben een groene aanslag van koperzouten. De stenen onder de rails glinsteren van de me taalertsen. Er staan lange rijen wa gons met groen grijs en donker grijs erts op de wisselplaatsen. Telkens weer ziet men hoogspanningsleidingen door de brousse lopen, van de stuw meren van de Union Minière naar de mijnen en de installaties. De weg van Elizabethville naar Jadot- ville is één van de mooiste van Cen traal Afrika en ook hij dankt zijn ont staan aan de Union. Buiten de grote steden zijn er in Kongo maar weinig verharde wegen. Men reed er altijd over aardbanen, die veel onderhoud vroegen en waar het verschrikkelijk gevlogen. Met een van de eerste vier toestellen vlogen de vier piloten terug naar Leopoldville om daarop weer met vier toestellen terug te gaan. Dit huzarenstukje werd nog tweemaal herhaald, de laatste keer om reserve' onderdelen mee te brengen, onvoorstelbaar modde^Deze toestellen staan nu ter beschik king van het bewind van Tsjombe, dat bovendien nog bezig is Mustangs aan te kopen. kon stuiven rig kon zijn, De Belgische bestuursambtenaren had den veel werk met het aanleggen en in orde houden van deze wegen, voor al als ze te droog of te nat werden. Men kon tot een anderhalve maand geleden met de auto's dwars door Kongo rijden, maar het was een hele prestatie, en de auto's, die voor der gelijke doeleinden werden gebruikt, was geen lang leven beschoren. Aan gezien hier echter altijd goed geld verdiend is, was dat echter niet het Hoe zal het straks met de verbindin gen? Het gezag is buiten Katanga praktisch overal weggevallen. Er is met één slag een einde gemaakt aan dat hele stelsel van plaatselijke be stuurders, die de dorpsbewoners voor dergelijke diensten konden mobi liseren. Alleen door voortdurende zorg en arbeid kon men de wegen vrijhou den van de wildernis. Er zijn plan ten, die in de regentijd vijf centime ter per dag groeien. In twee. drie ja ren zullen de oude banen nauwelijks meer terug te vinden en zeker niet te berijden zijn. De verwachting is gerechtvaardigd,- dat de wildernis haar rechten zal herne men en dat het Kongolese binnenland opnieuw voor honderd jaren achter de doornenhaag zal verdwijnen. De enige, geringe mogelijkheid ligt in het feit, dat de bevolking kennis heeft ge maakt met de buitenwereld en mis schien zelf zal proberen het dreigen de Isolement te voorkomen, maar of zij tot samenwrerklng met andere dorpen en stammen zal komen is niet waarschijnlijk. In Katanga De talrijke vliegvelden en airstrips in het binnenland vragen eveneens veel onderhoud, één verstopte goot langs de spoorbaan kan bij een tropische plensregen de hele lijn ontwrichten, één weggeslagen brug kan een hele weg onbruikbaar maken. Bovendien heeft men voor het onderhouden van deze verbindingen deugdelijk opgeleid personeel nodig. Over eigen piloten beschikt men in Kon go niet. De kleine vliegtuigen var gouvernement werden in de dagen van de muiterij met levensgevaar door Belgische piloten naar Kamina Erhard over Silezië Goede relaties De standaard gaat dagelijks naar beneden, ook in Katanga. De half vergane kakkerlak die zojuist uit de fles simbabier dreef, demon streerde het op een ongewilde ma nier. Men kan daar kwaad over worden en men kan zich verheu gen over het feit, dat het beest pas te voorschijn kwam toen de fles al grotendeels leeg was. De blanken, die dit op de koop toe nemen, hebben nog een toekomst in Afri ka. De anderen kunnext Toeter naar huis gaan en de rest van hun da gen op hun regering schelden Chroesjtsjef naar Finland ,,Tass" meldt dat Russische premier Chroesjtsjef begin september a.s. Fin land zal bezoeken, „om president Kek konen ter gelegenheid van diens zestig ste verjaardag te bezoeken en geluk te wensen". Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. bolwerk-rivier in Ita lië. 2. eenmaal, hemellichaam. 3. kik kerkuit-op een andere plaats. 4. deel van een boom-evenmens. 5. gem. in N. Brab.-scheikundig element (afk.)-geslo ten. 6. ernstig-voorzetsel. 7. stapelme ter (afk.)-steen-munt in China- geheel de uwe (afk. Lat). 8. voorzetsel-uit stalling, 0. slede-rijschool (afk.)-bereide dierenhuid. Verticaal: 1. jongensnaam-gebod, 2. zangwijs-water in België. 3. sportterm -gevangenis. 4. Telwoord-onbep. voor- naamw. 5. de lGcr en godsdienst v. Mo- hammed-voedsel-telwoord. 6. voorzetsel -afkorting van dona-niets-lidwoord (Fr). 7. voorzetsel-Europeaan-rnuzieknoot-in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 8. deel-wilde haver-voornaamwoord. 9. ge wicht-water in Utrecht-voorzetsel. met Polen De Westduitse minister van economische zaken, Ludwig Er- hard, heeft in Düsseldorf op een bijeenkomst van meer dan 100.000 uit Opper-Silezië afkomstige Duit sers gepleit voor vreedzame be trekkingen met Polen, dat het slachtoffer is geworden van „de nationaalsocialistische-bolsjewis- tische kameraadschap". Volgens Erhard moet echter ook het Poolse volk, dat zelf enkele malen in zijn geschiedenis een verdeling heeft moeten verduren, erkennen dat de Duitse deling geen grondslag kan zijn voor een duur- me en vreedzame orde in Europa. De •ede rust op een wankele bodem zolang en de volken het recht van zelfbeschik king ontzegt, aldus Erhard. „Het recht op zelfbeschikking geldt TOCH IS HET ZO! 381) Bü aankoop van verpakte Ame rikaanse levensmiddelen treft ons vaak de vreemde aanduiding van de netto-inhoud. Wat de Amerikanen cn Engelsen ounce noemen, lijkt geen sikkepit op het ons dat wij kennen, want het Amerikaanse ons weegt maar ruim 28 gram. En een Angel saksisch pond bevat niet 5 dito onsen, maar 16, hetgeen voor de landen die met de metrieke gewichten werken nogal verwarrend is. Ook de afstan den worden in de Verenigde Staten uitgedrukt in lengtematen die ons vreemd zijn, zoals bijv. de mile en de yard, welke van de Engelsen zijn over genomen. Eerlijk gezegd is het een beetje on begrijpelijk dat een weinig erfelijk be laste, jonge natie, zoals do V. S. zich de ingewikkelde rompslomp van de Engelse maten en gewichten op de hals heeft gehaald, terwijl toch juist in de tijd dat Amerika op eigen voeten ging staan, het zo veel een voudiger metrieke stelsel van maten en gewichten ontwikkeld werd. Heb ben we het goed. dan begrijpen de Amerikanen hun eigen houding in dit opzicht ook niet erg. Natuurlijk is hun gewichtcnstelsel een erfenis uit de koloniale tijd, maar door dit stelsel te handhaven tonen zij zich toch aan zienlijk conservatiever dan zij vaak willen toegeven. Bovendien cn dat is het gekste van het geval ls de wettelijke standaard voor maten en gewichten in de V.S. de meter cn het kilogram, dus het metrieke stelsel. We zullen maar niet te veel over wetten cn besluiten uitweiden, maar in het kort de feiten geven. Nadat de V.S. zich van Engeland hadden los gemaakt, werd zonder wettige grondslag het gebruik van de En gelse maten en gewichten gehand haafd. Deze toestand bleef bestaan tot 1866, toen er een wet werd aan genomen, waarvan de voornaamste bepaling lnidde, dat het gebrnik van de metrieke maten en gewichten wet tig was. Bovendien sloten de V.S. zich ln 1875 te Parijs aan bü de zg. meter conventie cn verkregen hierdoor de standaarden van meter en kilogram in bezit. Maar de Amerikaanse bevolking bleef trouw aan de in gebruik zünde Engelse maten en ge wichten cn de over heid liet alle uit voeringsmaatregelen ten opzichte van het metrieke stelsel ach terwege. De toe stand was zó, dat de niet gebruikte me trieke maten cn ge wichten wettig wa ren en dat aan de gebezigde Engelse maten en gewichten iedere wetteiyke grondslag ontbrak. Hierin vond het hoofd van de geodetische dienst op het eind van de vorige eeuw aanleiding te verklaren dat meter en kilogram de fundamentele standaarden waren en dat yard cn ponnd daarvan zouden worden afgeleid. Kort vóór de twee de wereldoorlog ls toen een wets ontwerp gereedgekomen dat de ver houding tussen belde stelsels regelt. Het metrieke stelsel Is dus het offi ciële gebleven en het in gebruik zün de Engelse stelsel is daarvan afgeleid. O ja, weet u dat de zware kanon nen, waarvoor miljoenen moeten wor den neergeteld, slechts een actieve levensduur van enkele seconden be zitten? niet alleen voor de gekleurde volken, maar voor alle volken, ook voor Polen, Hongarije en Duitsers", zo riep de West duitse minister uit. Bondskanselier Adenauer heeft in een telegram aan de byeenkomst verklaard, dat de regering van Bonn de vaste wil heeft, de verwezenlyking van het recht op een vaderland en zelfbeschikking louter met vreedzame middelen na te Geen geweld De voorzitter van het „Landsmann- schaft" Silezië, de minister van vluchte lingenzaken van Neder-Saksen Erich Schellhaus, verklaarde nadrukkelijk dat de vluchtelingen geen „revanchistische" gedachten koesteren. „Wij streven er slechts naar het onrecht dat de roof van ons vaderland is ongedaan te maken". Hiertoe mag echter geen geweld worden gebruikt. „Het waren Duitsers die het land dat thans achter onze oostgrens ligt gedurende honderden jaren in zweet en bloed bewerkten, de bossen ontgon nen en steden bouwden", aldus Schell haus. Een andere spreker zei, dat West- Duitsland geen diplomatieke betrekkin gen met Polen mag aanknopen „zolang de rechten van de in Opper-Silezië wo nende Duitsers worden geschonden". Po len en Duitsers kunnen z.i. zeer wel vreedzaam in Opper-Silezië samenleven. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. onderin, 2. fontein, 3. grondel, 4. betonen, 5. afgrond, 6. patroon. 7. ba riton, 8. plafond, 9. Garonne, 10. kron kel, 11. rondeel, 12. ontaard. Ook Erhard die als vertegenwoordiger van Adenauer sprak, verklaarde dat de Opper-Sileziërs „hun rechten op het stamland niet behoeven te laten schenden door „onrecht-verdragen". Opzettelijk Het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" betreurt de regelmatig terug kerende massabüeenkomstcn van vluch telingen uit de door Polen bestuurde ge bieden. die reeds een gewoon beeld vor men in „het Duitse weekeinde". Kon men tot voor kort nog spreken van een afblazen van gevaariyke politieke stoom, thans kan men het niet anders dan als een opzettelüke politiek beschouwen, wan neer de vice-kanseller zelf 60.000 stem men in beweging zet om de terugkeer van Opper-Silezië tc eisen. Er moeten in Bonn mensen zün oud genoeg om te weten waarom weekeindtoespraken in Duitsland over de grens met Polen de pijniykste herinneringen wakker roepen, aldus de „Daily Telegraph". Perzische premier vraagt ontslag Zondag is te Teheran van officiële zij de vernomen dat de Perzische premier dr. Egbal bij de Sjah een ontslag-aan vrage heeft ingediend. Hij deed dit na dat heftige kritiek op zijn politiek was uitgeoefend. Het is nog niet bekend of de Sjah de ontslagaanvrage heeft aanvaard. Naar aanleiding van de berichten, waar in de veronderstelling werd uitgesproken, dat in banketartikelen (koekjes, biscuits etc.), Plantamargarine zou kunnen zijn verwerkt, vestigen de verenigingen van banket- en biscuitsfabrikanten de aan dacht op het volgende. Voor zover door de industrie planten- margarine wordt gebruikt wordt deze steeds betrokken in grootverpakking. Het bestanddeel dat mogelykerwys aanleiding heeft gegeven tot de gerezen moeilijk heden, komt naar de desbetreffende fa brikant verzekerd heeft uitsluitend voor in Plantamargarine welke in kleinvcr- pakking (pakjes van 250 gr.) aan de con sument werd aangeboden. De planten- margarine welke de industrie in groot- verpakking van genoemde fabrikant heeft betrokken heeft nimmer het omstreden bestanddeel bevat Walter Boelck, de directeur van een levensmiddelenbedryf in Hamburg dat in West-Duitsland „Planta"-margarine ver vaardigt en op de markt brengt heeft verklaard dat zijn produkt slechts de naam met de Nederlandse Planta gemeen heeft De Westduitse Planta wordt geheel vol gens de voorschriften vervaardigd en be vat geen schadelijke bestanddelen, aldus Boelck. Zoals dit kleine meisje gekleed gaat dat is de echt Neder landse klederdracht"! Vinden de Amerikanen. De foto werd zaterdagavond genomen toen het beroemdeNederlandse paard Hairos II met anderhalve meter voorsprong een belangrijke race won op de Roosevelt-baan. Ons lijkt de huldiging van het winnende paard typisch Amerikaans". Het Oostduitse minister van staats veiligheid heeft zondag meegedeeld, dat „talrijke" Amerikaanse agenten gehoor hebben gegeven aan zijn oproep tot overgave en lijsten van namen en spio- nageuitrusting hebben overhandigd. „Het Duitse en internationale publiek zal binnenkort op de hoogte worden ge steld van misdadige plannen en provo catieve daden van de Amerikaanse ge heime dienst, die een ernstig gevaar voor de vrede zijn", aldus bericht het Oostduitse persbureau A.D.N. (Vorige week heeft de Oostduitse gering bekendgemaakt, dat 147 Ameri kaanse opnieuw gearristeerd waren cn dat nieuwe arrestaties zouden vol gen). Het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid deed toen een beroep op hen, die het slachtoffer geworden waren van de „listige methoden van de geheime dienst", zich aan te melden zij die dit deden zouden niet worden gestraft. Volgens de bekendmaking van zondag hebben de zich aangemelde agenten het Oostduitse ministerie ingelicht over „hun betrekkingen met Amerikaanse agenten en de Amerikaanse geheime dienst m West-Duitsland en West-Berlijn, agenten van de Amerikaanse geheime dienst be kendgemaakt en materiaal, spionage- uitrusting en andere middelen van sa- menzwervingen, die zij van de Ameri kaanse geheime dienst haddén ontvan gen, overhandigd Volgens de „Daily Express" zijn de verkenningsvluchten van het type dat twee maanden geleden tot het neer schieten van het Amerikaanse RB-47 tocstc Heide, van Britse bases hervat. Dit geschiedt door de Amerikaanse luchtmacht met de RB-47 en door de Britse met Canberra's van een verbe terd type, uitgerust met elektronische en fotografische apparaten. De vluch ten worden „aan de rand van het ijze ren gordijn" uitgevoerd om gegevens te verkrijgen over het communistische ver dedigingsstelsel. Toeristisch evenement (Advertentiën) beva BEVA bevalt u beter Beva, betere vakkleding L voor alle beroepen I M blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK |g| De huur-rébel Don Cook be reidt zich vandaag voor op het be zoek van de deurwaarder en heeft zijn vierde verdieping in Londen afgezet met prikkeldraad en de deur gebarricadeerd met een oude piano. Van het dak af schreeuwde de 38-jarige ex-parachutespringer: ik zal mijn huis en gezin tot het laatst toe verdedigen. Op de straat onder hem, 13 meter diep, slaak ten 300 buren kreten van aanmoe diging. Cóok, vader van vier jonge kin deren, heeft een verbitterd ge vecht gevoerd voor de huurders van de gemeentewoningen in de Londense wijk St Pancras tegen een plan de huur te verhogen. Krachtens dit plan gaat de huur van Cook per week ongeveer 15 gulden omhoog en wordt byna 30 gulden. Cook weigerde dit te be talen en kreeg bevel de woning te verlaten; dit bevel liep afgelopen nacht af. Van vandaag af is Cook's enige verbinding met de buitenwereld een veldtelefoon, uit zijn raam steekt een rode vuurpijl die hij zal afschieten als de deurwaarder komt, dan zullen 2000 andere op standige bewoners hem te hulp schieten. Cook heeft in zijn woning voed sel toereikend voor een maand. Mevr. Cook is bij vrienden om te wachten totdat het beleg afgelo- Gisteravond hebben 63 andere bewoners geholpen Cook's woning te barricaderen, de deuren zijn versterkt met baddings, de ramen zijn dichtgespijkerd, op de trap pen ligt een berg oude ijzeren le dikanten. Om het huis heeft men een prikkeldraadversperring aan gelegd. En van het balcon af wappert een afbeelding van „de vijand", Paul Prior, voorzitter van de huurcommissie van St. Pancras. verkeersredacteur) iAAR in Boxmeer kunnen ze trots zijn op hun primeur. In het vlakke, haast nog ongerepte land van De Peel werd vrijdag avond en een groot deel van de zaterdag de eerste nationale zui- nigheidsrit verreden, georganiseerd door mannen, die al veel ervaring op het gebied van economisch rij den hebben opgedaan. Er was een nachttraject en een dagtraject, beide driehonderd kilometer lang. En hoewel er nogal wat beginne lingen meededen, werden er, door de bank genomen, goede ver- bruiksgemiddelden gehaald, ter wijl de stemming niets te wensen overliet. Goed, 't ging allemaal niet fanatiek en precies als bij de inter nationale zuinigheidsritten, die elk jaar weer door Caltex en Mobil Oil worden georganiseerd. De techni sche keuring van de deelnemende voertuigen was misschien minder streng, het rijden zelf en ook het kaartlezen wat slordiger. Er zaten geen waarnemers in de wagen: geen „boze ogen", zoals wel eens wordt gezegd, die de plicht hebben elke ongerechtigheid waar te ne men. Dit neemt echter niet weg, dat de Auto Sport Club Boxmeer en Omstre ken, die deze eerste, nationale zuinig- heidsrit in samenwerking met Caltex, Vredestein, de K.N.A.C. en de R.A.C.- Zuid heeft georganiseerd, er zijn ziel in had gelegd en bovendien nog heel wat kilowatt energie. Maandenlang is doende geweest zich door een zet voorbereidend werk heen te slaan. Er was een reglement opgesteld, dat de toets der kritiek glansrijk kon door staan, en zelfs enkele nieuwe punten bevatte, waarvan het o.L geen kwaad - ook de organiserende co de internationale zuinig kan, als heidsritten onder ogen komen. Het bewijs werd voorts geleverd, dat de zuinigheidsrit een nieuw toeristisch evenement kan worden, waarop elke amateur zijn krachten meten kan. Ge zien de aard van de tegenwoordige ral ly's van naam is dit van een niet tg onderschatten belang. Er kan nu een maal niet ontkend worden, dat de gro te autoritten van deze dagen professio nele aangelegenheden geworden zijn, —aar de gewone man" nog nauwelijks an te pas komt. GEEN PUZZELRIT Onder aanvoering van de rallyrÜ- ders Jetten en Van Kuijk hadden de sport-automobilisten van Boxmeer een parcours uitgezet, dat door middel van hieroglyphen in het routeboek was aan gegeven. Dit lijkt ingewikkelder dan het is, want een puzzelrit is het beslist niet geworden. De kleine driehonderd pun ten. waar op het zeshonderd kilometer lange traject afgeslagen moest worden, stonden met een pijltje aangegeven, ter- aan het begin van de rijrichting knopje was geplaatst. De onderlin ge afstanden waren nauwkeurig in tabel len aangegeven, zodat de kilometertel ler al een belangrijk hulpmiddel kon zijn. Bij te ingewikkelde kruisingen of splitsingen waren bovendien nog straat namen of kaartaanduidingen gezet. Wat hét naleven van de verkeers regels betreft, waren waterdichte maatregelen getrokken. De rally kon dan ook niet in een niets cn niemand ontziende scheurrit ontaarden, wat wel eens als een bezwaar tegen an dere autosport-evenementen wordt aan gevoerd. De gemiddelde snelheid be droeg voor dag- zowel als nachttra ject 45 km per uur, terwijl de ge middelde snelheid tussen twee tijd- controles nergens hoger dan 60 km per uur mocht zijn. Bovendien was nog de regel ingevoerd, dat elk bord ter aanduiding van een voorrangsweg als een stopbord moest worden g. M. Gorris 14,525); tweee», u Porsche 1600 (verbruik: 1 op 10,734). schouwd. Waaghalzerij als gevolg van het feit, dat schakelen en stoppen benzine kost, was dus min of meer uitgesloten, temeer daar het wemel de van de geheime verkeerscontroles. GATSOMETER Voor het naleven van de snelheids limieten ook die binnen de bebouw de kom was de bekende rallyrijder Maus Gatsonidcs met zijn Gatsometer ingeschakeld. Met dit apparaat, waar mee de Rotterdamse politie al met suc ces heeft geëxperimenteerd en dat thans ook door de Parijse dienaren van Her mandad wordt gebruikt, kan onmiddel lijk de geringste snelheidsovertreding worden geconstateerd. In de vallen van Maus is echter geen muis ingelopen. Niet omdat men plotseling op de rem men ging staan, als de eerste draad werd gepasserd hieruit is trouwens weinig baat te halen, want de tweede draad ligt er onmiddellijk achter! maar omdat er sportief gereden is. Van de tweeëndertig deelnemende equipes hebben er vier het einddoel niet gehaald, of het althans niet vol gens de regels van de kunst bereikt. Van der Bergh en Schutter in DKW moesten de rit opgeven, omdat hun tank droog kwam te staan. De oor zaak hiervan was het uitvallen van twee cilinders, waardoor ze in plaats van zuinig verkwistend gingen rijden. Appel en Vuijk in Volkswagen de Luxe moesten wegens een elektrische storing opgeven verbreking van het motor kapzegel, terwijl twee teams door het missen van een controle gediskwalifi ceerd werden. NIET HOOG De andere equipes hebben, ondanks de nachtelijke neveldampon. de ver dwaalde koeien op de weg en de geslo- standigheid, dat er slechts weinig straf- benzine werd uitgedeeld, vormt wel het beste bewijs, dat de eisen beslist niet te hoog lagen. Anders dan bij verschillende andere zuinigheidsrally's speelde het gewicht de wagen geen rol in het algeme- klassement. Deze volkomen dwaze factor, die van de algemene winnaar een geluksvogeltje maakt hoe zwaar der zijn wagen is immers, hoe groter z'n kansen was vervangen door handicap, die voor elk automerk anders lag en een doorsnee van het verbruik gaf, dat tijdens andere zuinig heidsritten werd genoteerd. De presta tie werd dan ook berekend door het brandstofverbruik met honderd te ver menigvuldigen en daarna door het han- dicapcijfer te delen. Een werkelijk bijzondere prestatie leverden H. M. J. Bouvy en ir. W. Fick in Renault Dauphine met een benzineverbruik van 1 op 23,48 ki lometer. Zij behaalden hiermee de eerste prijs in het algemene klas sement, zomede de eerste prijs in klasse B, die voor auto's met een cilinderinhoud van 700 tot 1000 c.c. stond. UITSLAGEN Masse A (tot 700 c.c.); eerste prijs: R. I Porsche 1600 (verbruik: 1 o j. h. L. C. Coenen ii W. (verbruik: I Jag« Masse L 'le boven); tweede prijs: P.'k~V.°Ze£tTn -enauit Dauphine (verbruik: 1 op 19.251). Masse C (1000 tot 1300 c.c.); eerste prijs- M. Rey in Volkswagen de Luxe 1 op 15,645); tweede prijs: A. de op 14 844) V0UtSWa8en dC LUXe (verbrullc 1 Masse D (1300 tot 1600 c.c.)- eerste Driis- >rnede vijfde prijs algemeen klassement: a! i Yi £a^b®ek in °Pel Rekord (verbruik: 1 op 15.316); tweede prijs, zomede tweede ?Ii)s,al*?me.?n klassement: T. Dik ln Peugeot prijs: Moggré i 15,285). t 2000 c.c.)eerste i Ideal (verbruik: sde prijs, zomede vierde prijs al- ssement: A. P. J. de Pontl in s (verbruik: 1 op 13.648). prijs: A. se F (boven 2000 t-_ Roer in Ford Falcon verbruik:": omede derde prijs al- Monster in koelkast Door een 3.60 m lange 90 kg zware robot, die met groene schubben be dekt was, is een hele stad over zijn toeren heen geraakt. Een kelnerin ontmoette de robot toevallig in een koelinstallatie in haar restaurant. Barbara Brackett zei de robot toeval- llig aangeraakt te hebben, waardoor zijn elektrisch mechanisme in werking trad. Zü raakte in paniek. Ze holde, gevolgd door 25 gasten, gillend het restaurant uit. James Marshal] had de machine in de afgelopen twee jaar in zijn vrije tijd ge bouwd voor een rondtrekkende show on der de naam „verschrikkingen van het onbekende." Hij gebruikte de koelkast n te zien hoe de robot in koude dagen >u werken. Elmer Grant, do eigenaar van het restaurant, had Marshall toestemming verleend de koelkast te gebruiken. Hij wist echter niet waarvoor. „Ik wil Mar shall en zün monster nooit weer zien, zei hij. „Ik heb myn hele leven nog nooit ~">n monsterlijk ding gezien."

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5