;^s|É Wie basis Kamina heeft beheerst zwarte continent Korting op tabak niet toegestaan? RB-47 vlieger schrijft brief Plantezaad als gewicht Inbreker won wedloop Scotland Yard komt niet naar Amsterdam Vertraagde aanleg Beatrixmijn Predikant in Mississippi afgeranseld Hammarskjoeld niet naar Zuid-Afrika Al' "■ZrC' AQ HET CÖ VADERLAND schrijft n.a.v. de ziekte die schljnlijk veroorzaakt werd door het eten van Planta-margarine: Wij zien dus dat er in de keten van verantwoordelijkheid in ieder geval zijn de producent, de keuringsdiensten van v de gemeenten, de gedeputeerde staten, het ministerie van Sociale Zaken en Volksgi zondheid met het Rijksinstituut voor d Volksgezondheid. Dat is dus nogal wa maar toch wagen we het te betwijfelen o daarmee de bescherming van de const ment afdoende, althans met de grootst mo gelijke mate van zekerheid is geregeld. Hierbij denken we vooral aan het feit van het gebruik van chemische toevoegingen ter veredeling en verbetering van de natuur lijke basisprodukten. We vragen b.v. of bij de keuringsdiensten van waren wel vol daan is aan de wettelijke eis van de labo ratoria met het nodige personeel. Zijn de verordeningen van de gemeenteradei de algemene maatregelen van bestnur op de nieuwe ontwikkeling van de scheikunde ingesteld? Enkele vragen in de politieke colleges aan de verantwoordelijke bestuur ders zouden in dit verband niet ondienstig zijn. Voorts vragen we ons af of er we" voldoende wettelijke eisen zijn voor de in richting van de laboratoria der producer ten en het nemen van proeven, of he Rijksinstituut voor de Volksgezondheid ii dezen wel voldoende geëquipeerd is en o wat op basis van vrijwilligheid in dit in stituut gebeurt niet beter omgezet kan woi den in een eis van wet, opdat de kwestn van de verantwoordelijkheid duidelijker gaat spreken tot de betrokkenen. De Ver. Staters hebben de ministers van buitenlandse zaken van het Weste lijke halfrond formeel verzocht om veroordeling: van de Russische-Chinese pogingen om hun invloed in het halfrond uit te breiden. De Ver. Staten hebben Cuba tevens verzocht zulke stappen af te wijzen. Geraldyn M. Cobb, Jerry voor haar vrienden, is de eerste Amerikaanse vrouw die met succes de voorbereidende proeven voor een tocht door het heelal heef ft onder gaan. Met seven mannelijke colelga's zal ze nu verdere stappen doen op de door haar gekozen ruimtevaartweg. Sleutel tot Kongo en Afrika Probleem voor Ver. Naties De officieren hebben de toezegging -r i n r\l j. het UNO-hoofdkwartier, dat er binnen- grip van de Kongolese situatie V Cl", i\dtlCS kort blauwe helmen en tropenuniformen heeft men een aantal sleutels no- zullen komen, maar voorlopig zullen de dig en één daarvan is de gewei- (Van onze speciale verslaggever) sen"'86 "id de Alr'kaa"se dige luchtbasis, die op 25 kilo meter van het binnenplaatsje Kamina in Katanga is gelegen. Wie deze basis in zijn bezit heeft kan, hij wil, een sterke druk uit oefenen in geheel centraal en zuidelijk Afrika. Kamina is een knooppunt van spoorwegen en luchtlijnen. Het heeft duizend meter hoog een gezond klimaat en het is ver van grote bevolkings centra verwijderd. Degene, die de kontroleert, waakt ook met militaire middelen over de bodem schatten van Zonder dat men daar in Europa of Amerika ooit veel van heeft vernomen, hier in de laatste elf jaren een kamp ;t een oppervlakte van 50.000 ha. met 10 gebouwen uit de grond gestampt lar men zich ergens in Zuid-Europa u wanen. Alles heeft men hier: eigen scholen, ziekenhuizen, een waterleiding bedrijf, plantenkwekerijen, winkels, zwembaden, een elektrische centrale, postkantoren, bakkerijen, meubelmake rijen, verkeersvoorschriften, politie, jeugdgroepen, kerken en kantoren. Twee startbanen bieden ook de groot ste straalvliegtuigen gelegenheid tot lan den en opstijgen. Momenteel is Kamina het Belgische centrum in Kongo, van waaruit de Belgische militairen worden afgevoerd naar het moederland. In de toekomst zou het een trainingscentrum Belgische en Nederlandse straalpi- loten zijn geworden. Maar die toé- komst lijkt wel voorgoed voorbij. Nie mand in Kamina gelooft meer dat het akkoord tussen België en Kongo, volgens hetwelk Kamina vijf jaren aan België zou worden afgestaan, op de een of an dere manier weer,van kracht zal worden. Bouwen staat stil De Belgen bereiden zich voor op een aftocht. Daarmee is dan niet de evaku- van de begin juli binnengevlogen troepen bedoeld, want die troepen wa ren hier nooit gelegerd. Een tweedui zend man moeten nog worden overge bracht naar het vaderland, dan heeft de basis weer de minimale bezetting gekre gen, die voor haar instandhouding nood zakelijk is. Dat de Belgische autoriteiten weinig vertrouwen in de toekomst hebben, blijkt onder andere uit de rijen huizen-in-aan- bouw, waaraan de werkzaamheden sinds de gebeurtenissen van de vorige maand zijn gestaakt. Het grootste deel deze koele, luxueuze bungalows zou de Nederlandse deelnemers aan het trainingsprogramma zijn geweest. Voor al de Vlamingen spijt het, dat de Ne derlanders niet komen: zij hebben hier maar weinig gelegenheid om Vlaams te klappen, vermits om het op hun wij zeggen alles op de basis in het Frans gaat. Alleen in die julidagen niet. Om de Kongolese muiters te misleiden werd voor de verbindingen tussen de toestellen in de lucht en de toestellen op de grond het Vlaams gebruikt. 'an ongeregeldheden of arbeidsmoei- lijkheden. Men kreeg echter een storm loop van ernstig geschokte vluchtelingen te verwerken, terwijl de basis tegelij kertijd in druk gebruik was voor de red dingsoperaties ter ontzetting van beleger de of bedreigde blanken. Er staan nog enkele honderden auto's van vluchtelin gen op de basis geparkeerd. Het Belgi sche leger maakt zich verdienstelijk door hun deze auto's via Portugees Angola iar België achterna te zenden. Een andere nasleep van de juli-ge- beurtenissen is de verbittering van de militairen, die met eigen ogen de ellen de, die de Belgische burgers in het binnenland moesten ondergaan, hebben aargenomen. Aanvankelijk zou de UNO iet Ethiopische troepen op de basis aanwezig" zijn, maar op Belgisch ver zoek zijn het met ingang van deze week Ieren geworden. De verhouding tot de Ethiopiërs is van het begin af iet of wat koel geweest, omdat zij een dag voor de afgesproken tijd en met slechts tien minuten voor kennis zijn geland, na de landing in car ré werden opgesteld met hun machine geweren op de Belgische vrouwen en kin deren op het terras gericht, en tenslot te moeilijheden hebben gemaakt toen zij door de Belgen in twee groepen in plaats van en bloc van de landingsbaan hun onderkomens werden vervoerd. Nasleep Verbazing De Ethiopiërs kwamen een week ge leden met het idee, dat zij de Kongole zen van hun Belgische onderdrukkers moesten bevrijden, maar sinds hun komst hebben zij tot hun verbazing hun verdriet bemerkt, dat de relaties tussen de Belgen en de bevolking op buiten de basis beter zijn dan de betrek kingen, die zü ermee aanknopen. De Kongolezen zien in de Abessijnen andere stam, die hun wel eens zal tellen hoe het moet, en de Belgen hou den helemaal hun hart vast wanneer deze UNO-mlIitairen hetzelfde geldt voor die van Mali en Ghana en Guinee relaties met Kongolese knopen. De Ethiopiërs spreken geen woord Frans, hetgeen hun kontakt bovendien doorspekt met vele misverstanden. Dat laatste geldt trouwens ook voor de Ie- van wie gr vandaag en gisteren ve afdelingen zijn aangevoerd. De Ieren zijn zo haastig komep aanvliegen dat zij nog in winteruniform gekleed gaan, degelijke winteruniformen waar door alle officieren, onderofficieren en manschappen met paarse gezichten rond- Welke vorm? Hammarskjöld heeft in een van zijn laatste rapporten aan de Veiligheidsraad gezegd, dat de basis Kamina niet kan bestaan zonder de ca. duizend Belgische specialisten en dat bij hun vertrek 14.000 Kongolezen, die nu van de basis leven, zonder inkomen zouden raken. Een ge volg van de indruk, die Hammarskjöld de vorige week tijdens zijn rondvlucht een helikopter heeft gekregen, zegt hier voldaan. Daarbij beseft men overigens wel, dat er bij de secretaris generaal geen bewondering voor deze gi gantische Belgische prestatie de doorslag heeft gegeven, maar louter het ontbre- van een antwoord op de vraag: wat er gebeuren als de Belgen deze ba- inderdaad volledig ontruimen? De Kongolezen kunnen haar niet bemannen, op geen stukken na, ook niet over vijf Gaan de Belgen weg, dan ont staat hier een gevaarlijk militair vacuüm in het hart van het Afri kaanse continent en het ligt voor de hand, dat velen hier de kans wegen, dat Loemoemba en de zij nen dit object wel eens aan de Russen zouden kunnen aanbieden. De Belgen of de Ver. Naties zullen Kamina de eerste jaren moeten blijven beheren, maar hoe zal men hier in vredesnaam een voor alle betrokken partijen bevredigende vorm voor vinden? Luitenant John R McCone, een van de twee gevangen genomen overleven den van het neergeschoten Amerikaanse RB-47-vliegtuig, heeft vanuit een Rus sische gevangenis een brief aan zijn vrouw geschreven. Mevrouw McCone zei de brief rechtstreeks te hebben ontvan gen. Zij wilde niet zeggen wat haar man haar heeft geschreven. Verbruiksvereniging voor rechter De rijksadvocaat, jhr. mr. P. R. Beelaerts van Blokland heeft tijdens zitting van de economische ka mer van de rechtbank in Haarlem te gen de 45-jarige voorzitter van de coöperatieve verbruiksvereniging Haarlem" de heer C. B. van D. we gens overtreding van artikel 45 van de tabakswet 1921 (het verkopen van tabaksartikelen tegen een lagere prijs De Johannesbroodboom is sinds overoude tyden in kuituur in de lan den rond de Middellandse Zee, zowel in Zuid-Europa, als in Afrika maar ook graag waar voor zyn geld wil hebben, toch wel wat al te gortig. Maar tegen ingeroeste gewoonten is het moeilijk vechten en ten slotte i deze boom heb- dat het karaat officieel ben gevoed, hetgeen niet deriyk ls, want ze bevatten veel gewicht suiker. Tegenwoordig wordt er stroop toegekend het dan dat i van 200 milligram aan werd dat deze gewichtsecn- soort wün en voorts heid alleen gebruikt mocht i stof die dient om gesausde tabak de handel in parels - te aromatiseren. In Duitsland werden stenen. In de goudhandel heeft karaat bovendien de vruchten deze boom gebruikt v ding van koffiesurrogaat. Deze moderne en aanwending vermag te boeien. We heb ben grotere ver wachtingen van een zo oude boom. Hier in heeft hy de men sen zeker niet te leurgesteld, want de zaadjes werden als gewichtseenheid in gebruik genomen en dienden in de goud landen van Afrika J van goud en in Indië zaden van de betekenis gekregen de berei- halte-aanduiding. We hebben hier de merkwaardig- vry prozaïsche heid, dat het vroeger in onze streken echter niet gebruikte graankorrel-gewicht het grein zo goed TOCH IS HET ZO! als geheel verdwe- i is, i dat nog steeds een plaatsje blyft inge ruimd voor de zaden van de Johannes broodboom, die wü hier in het geheel niet kennen. het wegen We noemden zoëven het metrieke het wegen stelsel van maten en gewichten, diamanten. By de Invoering van welk stelsel zoals U weet nimmer het kilogrammenstelsel in de Wes- door Engeland is aanvaard. En ook terse**wereld vomj het karaat geen de Amerikanen gebruiken nog steeds erkenning. In de eerste plaats was de oude Engelse maten en gewich- men van opvatting, dat de metrieke ten. Maar nu het zonderlinge: on- gewichten voldoende in de behoefte danks het gebruik van yards, gallons voorzagen, maar bovendien varieerde en pounds. Is het metrieke stelsel in het karaat van ruim 190 tot byna 210 de Verenigde Staten het enige wet- milligram en dat was de secure teiyke! blanke, die niet alleen zekerheid, Daarover een volgende keer. aan is vastgesteld), de boete van 100 geëist. De officier van justitie heeft daarna geëist de vervangende hechtenis te bepalen op twintig dagen. Het betrof hier een principiële zaak. In een der winkels van de coöperatie „Haarlem." was een korting verleend van vier procent op een bedrag be steed aan boodschappen, waaronder zich ook tabaksartikelen bevonden. De adjunctdirecteur van de centrale van Nederlandse verbruikscoöperaties, die als getuige optrad merkte op, dat het in Nederland algemeen gebruikelijk is, dat leden van verbruikscoöperaties ook op. tabaksartikelen korting krijgen, die dan in de vorm van een dividend wordt uitgekeerd. De rijksadvocaat gaf toe, dat de mi nister van financiën indertijd oogluikend had toegestaan, dat de coöperaties een eigenlijk niet geoorloofde korting op ta- komen. De sigarenwinkeliers klaagden namelijk over een naar hun mening on eerlijke concurrentie. De verdediger, mr. H. F. Blaise zei dat de coöperatieve verbruiksverenigin- gen met het verlenen van de dividenden beslist geen oneerlijke concurrentie be drijven. „We houden ons aan de juiste banderolle prijzen", aldus pleiter ,,en we verdelen de winsten volgens het dis tributieve principe". Mr. Blaise meen de daarom dat er geen straf opgelegd kan worden. nachtelijk uur van donderdag op vrijdag een wedloop gehad met een inbreker, die zegevierend in de nacht verdween. Toen de majoor in zijn pension aan de Jachtlaan aankwam waar op dat mo ment niemand thuis was, stuitte hij op een inbreker, die zo snel als hij maar kon er vandoor ging. De majoor .zette onmiddellijk de achtervolging in en wist ergens op straat de man te grijpen. Hij sleepte hem mee naar een huis aan de Sumatrr.laan om de politie van zijn ontdekking te verwittigen. Maar tij dens het telefoongesprek sprong de in breker door een open raam naar bui ten, zodat de majoor andermaal de sprint moest inzetten. De achtervolger kwam daarbij te val len bezeerde zijn been en brak ver moedelijk een pols. De inbreker is sindsdien niet meer teruggezien. De majoor is in het mili tair hospitaal in Apeldoorn opgeno- Het Marokkaanse ministerie van voor lichting heeft drie bladen, „La depêche de Tanger", „Stocks et Marches" en „Tangier Gazette" gelast de verschoning te staken. De eerste twee bladen zijn eigendom van een Fransman, het derde is Amerikaans bezit. Ook dit meisje speelt een rol in de vreemde schilderijenzaak in Amster dam. Het is Catherine Dent-Brockle- hurst, assistente van de nog steeds in Amsterdam verblijvende Cook. Van haar is bekend dat zij tussen 15 en 20 augustus over de telefoon het schilderij van Rubens heeft aan geboden aan enkele Amsterdamse kunsthandelaren. Chauffeur werd onwel en overleed SCHILDERIJENDIEFSTAL RIJSWIJK. Op de dijk van Wou- drichem naar Ryswyk reed vrydag- middag een personenauto tegen een geparkeerd staande vrachtauto van de firma H. Schouten op. Het bleek dat de bestuurder, afkomstig uit Zand- voort, onwel was geworden. Dokter Egberts en de E.H.B.O., alsmede de politie waren spoedig op de plaats van het ongeval. De chauffeur van de per* sonenauto bleek reeds overleden te stal geen politiebeambte wenst^te zyn, 'vermoedeiyk tengevolge hartaanval. A'og geen definitief besluit Vergoeding voor gemeenten (Van onze parlementsredactie) De aanleg van de Staatsmijn Beatrix wordt vertraagd, maar de definitieve beslissing blijft volledig open. Dit heeft de mi nister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, aan de Eerste Kamer meegedeeld. De activitei ten ten aanzien van de mijn zul len in de jaren 1960 tot en met 1962 worden beperkt tot een na dere exploitatie van het voorko men van kolen. De hoofddirectie van de staatsmij nen had dit voorgesteld. Minister De Pous heeft er, in overeenstemming met de zienswijze van de minister raad, zijn goedkeuring aan gehecht. De bewindsman heeft zich echter het recht voorbehouden, te allen tijde op de beslissing terug te komen. De voorspellingen van de kosten opbrengsten van de Staatsmijn Bea trix zijn niet gunstig, maar een lo nende exploitatie is nog niet uitge sloten. De voorgenomen exploitatie zal een beter inzicht in de werkelijke- situatie ondergronds geven. Zolang niet definitief is beslist dat Een methodistische predikant uit Union, in de Amerikaanse staat Missis sippi, heeft meegedeeld door een groep van ongeveer twintig blanken te zijn af geranseld omdat hij op het terrein van zijn boerenbedrijf een instelling voor theologisch onderricht voor negers wil bouwen. Elk van de mannen gaf de geestelij ke enkele slagen of schoppen, en na afloop werd hij bedreigd dat hij zou worden vermoord wanneer hij de auto riteiten in kennis ~ou stellen van het ge beurde. De predikant heeft verklaard de leider van de groep en enkele mannen te kennen, maar geen resultaat te ver wachten van een officiële aanklacht. „Wij hebben sinds het begin van de kwestie politiebescherming verzocht, nu toe heeft niemand zich la- Een agent die tijdens de mis handeling verscheen kreeg te horen dat ij er het beste aan deed zo spoedig ïogelijk te vertrekken en volgde de- 2 raad ook op, aldus de predikant. Vorige week verzochten ongeveer 1.000 blanke inwoners van Union de predikant de bouw van de inrichting te de mijn inderdaad zal worden vol tooid en in exploitatie gebracht, vindt de regering het niet gewenst, dat in dit gebied grote nieuwe werken die met de nieuwe mijnvestiging verband houden alsnog in uitvoering worden genomen. De regering heeft een kleine depar tementale commissie opgedragen na te gaan welke werken momenteel nog in uitvoering zijn en moeten worden voltooid. De CQmmissie zal tevens be zien, welke nieuwe plannen ter af ronding van andere werken moeten worden uitgevoerd. Ook zal de com missie een onderzoek instellen naar eventuele financiële nadelen die de gemeenten in de Roerstreek hebben geleden. Nu de bevolkingsgroei door de mijn- vestiging in dit gebied langer op zich zal laten wachten zouden de ge meenten onevenredig zwaar worden belast door bepaalde investeringen die zij reeds hebben gedaan. De rege ring is daarom bereid de aanvanke lijk vastgestelde rijksbedragen te ver- De hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse politie, be last met het onderzoek naar de mysterieuze schilderijendiefstal uit een woning aan de Sloestraat in Amsterdam-Zuid, heeft van Scotland Yard uit Londen via In terpol een telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld dat men met betrekking tot de dief- sturen naar Amsterdam, omdat er ,,geen overtreding bestaat die binnen de bevoegdheid van Scot land Yard valt". De Amsterdamse recherche had gis teren via Interpol Scotland Yard in Londen meegedeeld, dat de officier van justitie te Amsterdam geen be zwaar heeft tegen de eventuele komst van een Yard-detective naar Am sterdam. Gisteravond heeft Mark Sykes, de vriend van de makelaar Robert Cook, die zoals bekend met de schilderijen naar Amsterdam kwam teneinde te trachten deze te verkopen, zijn Britse paspoort terug ontvangen, dat hij enke le dagen geleden terstond op verzoek van de recherche had afgestaan. De 23-jarige Sykes vervoegde zich met advocaat bij hoofdinspecteur Post en na een uitvoerig verhoor ver kreeg hij zijn paspoort terug. Hij zou zich met zijn vriend de 27-jarige Peter John Scaramanger, die eveneens zijn paspoort terug ontvangt, vandaag naar Duitsland begeven, zoals zij al lang van Er zal hun geen haarbreed in de weg worden gelegd, deelde de politie mee. Beiden waren in Amsterdam met va kantie en hebben Cook hulp verleend bij het huren van de woning in de Sloe straat. Toen Sykes gisteravond het po litiebureau aan de Pieter Aertzstraat verliet, werd hij door een groot aantal Britse journalisten in de arm geno men en in een auto geplaatst, waai het gezelschap snel in Amsterdam dween. Cook zoekt Gisteravond was de makelaar Cook nog niet terug gekeerd van zijn tocht langs de douaneposten aan de Brabants* Belgische grens. Hij zoekt daar onder leiding van rechercheurs naar de plaats Spoedig einde noodtoestand Secretaris-generaal Hammar skjoeld van de Ver. Naties heeft de Zuidafrikaanse premier doen weten, dat hij voor de aanstaan de bijeenkomst van de Algemene Vergadering niet naar Pretoria kan gaan voor besprekingen over de rassenpolitiek in Zuid- Afrika. De situatie in Kongo ver eist zijn voortdurende aanwezig heid in het hoofdkwartier der V.N. Hij hoopt evenwel tijdens de bijeenkomst van de Alg. Verga dering van gedachten te kunnen wisselen met de minister van buitenlandse zaken, Loun. Vanmorgen heeft de Zuidafrikaanse minister van justitie, Erasmus, mede gedeeld dat zijn regering heeft be sloten de nood toestand, die twintig maart jl. na de wanordelijkheden te Sharpeville werd ingesteld, met in gang van 31 dezer op te heffen. De „Johannesburg Star" meldt dat de opheffing van de noodtoestand in houdt dat alle personen, die onder de bepalingen ervan op politieke gronden gevangen zijn gezet, op vrije voeten zullen worden gesteld. De Zuidafrikaanse minister van de PTT, Albert Hertzog, heeft verklaard dat de Engelse regering „hoogver raad" heeft gepleegd jegens de blanke bevolking van Zuid-Afrika. Zij heeft de mensen van Engelse afkomst in Afrika de rug toegekeerd, e bDlanke bevolking van Zuid-Afrika staat thans voor de keus: zich vereni gen of gescheiden ten onder gaan, aldus Hertzog. „Wanneer de zwarte gangsters hier de baas worden zullen zij niet vragen of iemand tot het En-( gels- of Afrikaans-sprekende deel be hoort. De enige vraag zal zijn of hij zwart of blank is, en wanneer hij blank is zal hij daarvoor moeten boeten." Volgens berichten in de Turkse pers zijn de afgelopen weken 4.171 officieren kolonels, luitenants-kolonel en majoors op eigen verzoek met pensioen gegaan. Kort voordat werd bekendgemaakt dat voor een groot aantal offficieren de mogelijkheid zou worden geopend pt sionerlng te verzoeken werden enkc.- honderden officieren met pensioen ge rss'o ~r~ 7' ■f~p7rt - '~S=* waar hij half augustus ons land is bin nen gekomen met de vier kostbare schilderstukken. Cook zegt zich de plaats niet precies te herinneren, omdat hij zeer vermoeid was en doordat het donker was. Hij heeft de Engelse exportvergunning met het bedrag van bijna zes ton aan de douane getoond, zo verklaarde hij, doch hij kon zonder meer zijns weegs gaan. Thans is gebleken dat hij een cautie van vijf percent had moeten storten voor het invoeren van de te verkopen doeken. Hoofdinspecteur Postma verklaarde dat Cook voorlopig nog in Amsterdam zal blijven. Hij heeft hier een woning gehuurd (voor 1400 gulden gedurende twee maanden) en „hij zal zeker waar voor zijn geld willen hebben". De heer Cook is beslist niet vaag geweest in zijn verklaringen, zo verzekerde de heer Postma, behoudens de plaats van de grensoverschrijding. Cook heeft steeds zijn volledige medewerking aan het onderzoek verleend. De heer Postma vond het „wel wat vreemd", dat de aan Scotland Yard gevraagde gege vens zo lang uitblijven, doch hij weet zulks aan het tijdrovende onderzoek in Londen. Intussen heeft men ook de iden titeit kunnen vaststellen van een man met een baard, die in Amsterdam contact heeft gehad met Sykes en Scaramanger. Het is een Amerikaans staatsburger, Leonardo del Ferro, die zich thans in Zweden zou bevinden. De recherche zal de man vermoede lijk niet opsporen voor een verhoor. Advertentie KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN. SINAASAPPEL. ANANAS. CASSIS. CITROEN. Jongen „verzamelde" portefeuilles dat de politie s middags werd opge beld door mensen, die hun portemon- naie of portefeuille vermisten. Recher cheurs van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie hebben naar aanleiding van deze meldingen een diepgaand onder zoek ingesteld, met als resultaat, dat een 17-jarige loopjongen, werkzaam op Schiphol, heeft bekend in de afgelopen weken ruim 20 portemonnaies en porte feuilles te hebben gestolen. Het is de in Amsterdam woonachtige jongeman G. V. G., die zyn lunch-pauze op de lucht haven gebruikte om alle kantoren en werkplaatsen af te lopen en overal waar hij ccn jas of colbert zag hangen de portemonnaies daaruit ontvreemdde. Zijn praktijken hebben hem een to- taal-bcdrag opgeleverd van omstreeks 100 gulden. Tegen de jongeman is door de rijkspolitie op Schiphol proces-ver baal opgemaakt. frankrijk wijst Sowjet-nota af De Franse regering heeft woensdae een nota van de Russische regering, waarin melding werd gemaakt van vijf endertig gevallen van het vliegen van Franse vliegtuigen boven Russische schepen in open zee, van de hand go- In het Franse antwoord, dat door de Franse ambassadeur in Moskou op het ministerie van buitenlandse zaken is overhandigd, dat de vluchten varl Fran se vliegtuigen boven Russische schepen in geen enkel opzicht discriminatie ten opzichte van de Sowjet-unie betekenen. Hieraan wordt toegevoegd, dat een in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de vliegtuigen in geen enkel geval on zodanige hoogte hebben gevlogen, dat daaruit gevaar kon ontstaan voor de veiligheid van de Russische schepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7