Msnrn jacobus IN DE PROTESTANTSE KERK VAN REUTTE DOOPSGEZINDE ZETFOUT ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 AUGUSTUS i960 COMMUNISME IN HET HART VAN EUROPA Huid van een levende gedachte In een uitspraak van het hoogste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft rechter Holmes eens gezegd „Een woord is geen doorzichtig en onveranderlijk kristal; het is de huid van een levende gedachte, die naar kleur en inhoud kan verschillen, afhankelijk van de tijd waarop en de omstandigheden waarin het woord wordt gebruikt." Pascal heeft hetzelfde gezegd, toen hij schreef; „Als woorden verschillend worden gerangschikt, krijgen ze een andere zin." Zou dit ook niet gelden voor het woord van God9 We leven in een tijd, waarin de uit spraak „De Bijbel zegt" weer nieuw gezag krijgt. Het lijkt soms wel, alsof vooral de eenvoudige ge meenteleden van onze kerken hoe langer hoe meer genoeg krijgen van het onzekere, wisselvallige. Er is een kennelijk verlangen naar een „woord van gezag". Het gevaar wordt nu groot dat wij zo sterk de nadruk gaan leggen op het onveranderlijke Woord van God, dat wij vergeten dat ook de Bijbel rekening houdt met de omstandigheden. Als we zeggen dat de gehele Bijbel voor ons is, klinkt dat erg vroom en orthodox, maar het is een uit spraak, die in strijd is met de werkelijkheid. Ho.i Niet ieder woord waar Als God zegt in Leviticus dat de priesters op hun hoofd geen kale plek mogen maken, noch de rand van hun baard mogen wegscheren, is het duidelijk, 'dat deze woorden niet voor ons gelden. Zij worden gesproken tot de zonen van Aaron. Nu zal iedereen zeggen dat het vanzelfsprekend is dat deze wetten van Leviticus niet voor onze tijd gelden. Het zijn immers de ceremoniële wetten die door het lijden, sterven en de opstanding van Christus zijn vervuld. (Jaar hetzelfde kunnen we ook zeggen van de evange liën. Als Christus zegt: „Want eng is de poort en smal de weg, die ten leven leidt" geldt dit dan voor ons? Dit woord wekt de indruk, dat het moeilijk is om behouden te worden, dat wij ons leven lang ons best moeten doen om op die smalle weg te wandelen. Zo worden deze woorden tenminste vrijwel altijd uitge- Er is een oude tekening die de brede weg als een weg van lol en vermaak tekent en de smalle weg als een weg van ernstige vroomheid. Moet deze tekst zo worden uitgelegd? Als dat waar zou zijn, zouden wij door vroomheid be houden worden, in plaats van door het verzoenend sterven van Jezus Christus. In wezen is deze uitleg van de tekst volkomen in strijd met de leer van de genade, Wij worden niet behouden door vroom te leven, wij kunnen vroom leven, omdat wij behouden Geboren onder de wet QINDS februari '48 toen de communisten met dreiging van geweld In de vrije verkiezingen die 3 in Tsjechoslowakije de macht in handen namen is dit land ^Ja^ZhZdên'd'e ""com- een van de rustigste landen van het „oostelijk blok gebleven. munisten niet minder dan 38 .Oostelijk" is eigenlijk met betrekking tot Tsjechoslowakije een min- pet. van de stemmen. Wellicht der goede aanduiding indien ze geografisch wordt opgevat. Praag mede een verklaring voor de ligt immers in het hart van Europa, westelijker dan Wenen en Stock- 'ITlestigdehefre- holm. Toch is de aanduiding .oostelijk" juist als we op de „ideolo- giem nog eenmaai de aandacht gische ligging" van het land letten. Niet alleen nu, maar eeuwen- van de wereld op zich toen het lang reeds, toen de landen die sinds 1918 Tsjechoslowakije uitmaken, zich van de ex-secretaris van tot de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchi behoorden, zag dit aïs^an een volk in verdrukking meer dan de oostelijker wonende Hongaren en troep verraders. Titoisten" etc. Polen uit naar steun uit Moskou. Ook na 1918, toen het nationalisme ontdeed: daarna bleef ondanks in Duitsland weer ontwaakte, en in de vorm van de Hitlerstaat tot de onttroning van Stalin, on een dodelijke bedreiging werd van de Tsjechoslowaakse republiek, danks de gebewrteni"'-'"' D~- hebben velen in dit land zich geörienteerd op Rusland hulp verwachtte. i Christus wordt gezegd ie wet". Dat wil ze dat Hij ook sprak onder de wet. Wij doen wel alsof Christus in de Bergrede breekt met het Oude Testament en iets nieuws verkondigt, maar niets is minder waar. De Bergrede (Mattheus 5-7) geeft juist de echte geestelijke achtergrond van de wet en het Oude Verbond. Als Christus gaat spreken over de smalle weg, heeft hij juist gesproken over de wet. Het Oude Testament zegt dat de wet de weg tot het leven is. „Doet dat", zegt God, „en gij zult leven". Wij mogen van die wet noch ter linker noch ter rechter zijde afwijken (Jozua 17). Maar dan zien wij onmiddellijk een ander probleem. Wie kan de wet houden? Paulus zegt dat wij allen gezondigd hebben. Voor ons is de wet geen zegen meer maar een vloek. Christus is de enige die kon zeggen dat Hij de wet heeft vervuld. Wat geen mens kon, volbracht Hij. Zo smal was de smalle weg dat eigenlijk slechts één mens, de Zoon van God, hem Wil ontvangen het leven niet als gevolg van onze vroom heid, maar als een gave van Christus. Hij heeft de gevolgen van onze zonden (het verderf van de brede weg) gedragen. De zgn. Spartakiadi Tsjechoslowakije is de vakantieganger welkom TJERINNERT U zich nog, dat enkele ja ren geleden in sommige dagbladen werd geschreven over een Protestantse kerk in Reutte (Oostenrijk) en dat een ze kere familie Engel daarvoor gelden bij elkaar gebracht. Vanzelfsprekend lag „ergens" in onze herinnering nog wel iets vast van het verhaal van deze familie en de in gebruik genomen kerk, doch we werden er weer aan herinnerd enige weken geleden door een Oostenrijker in Nederland die bij het horen dat we naar Tirol gingen, onmiddel lijk enthousiast over deze Protestantse kerk ging vertellen. En toen we, na een prachtige tocht door dit deel van Oostenrijk, langs Reutte kwa men hebben we natuurlijk een bezoek ge bracht aan deze moderne, wit gepleisterde kerk, die daar zo trots tussen de bergen in het dorp ligt. In een gebied, zo groot als de provincie Utrecht was tot 1958 geen Protes tantse kerk. De diensten werden gehouden in een klein lokaaltje waar hoogstens 60 mensen een plaats konden vinden. zijn trots op en vertellen ieder die het horen wil grote wonder dat daar in ^Reutte doorbrengen. Vanzelfsprekend zijn -- die vakantiegangers velen, d: deze kerkbouw te kruis beheerst de omtrek. Aan de kerk aangebouwd liggen de cate- _tleskamers, waaraan n de predikant grenst. Trots een gave vragen. Heel langzaam vulde het potj; Tiroolse familie Engel, kerkdienst willen bijwo- vader, moeder en de 6 kinderen, ieder een muziekinstrument be- Idee speelde en in hun vrije tijd samen musiceerden. Ze. waren bekend en werden op bepaalde avonden en bij bijzondere gelegenheden ge- En even vanzelfsprekend (overi gens moet je maar op het idee ko- viauK, men) kwam de protestantse do- minpp dnttfriprt Fries (nomen est gd familie" te komen minee Gottfried Fri omen) toen hij met de voorberei- dingen begon om in Reutte een kerkrr-, En dank zij het initiatief van deze familie en van ds. Fries heb ben deze vader, moeder en 6 kin- 1957 Verkeerde berichten door o.m. concerten (ook in Neder- geneformegrl land) te geven ten bate van het bouwfonds voor deze Protestantse In 1958 Ds. L. VToegindewey in het „Gereformeerd Weekblad" (uitgave Bout); In Romeinen 16 2 wordt Phcbe een voorstand- Die enkele ke» (rrassends in ger staat, blijkt het niet waar te Onder Ridderkerk stond in eer al levendig geschreven kerker rubriek een bericht, dat in de den. Vo bod. :ek bc\ rklaring in kanselstijl, Ij"'1®1 uit duidelijk werd, dat grap- envclop met gefin- de Dordt8-Barendrcchtse kerk bode hadden gezonden. Zo was ook een lijstje met vakantie-predikan ten opgenomen, die allen hervormd waren. Wij vernemen, dat dc ker- keraad dc politie heeft ingescha keld om achter dc identiteit van de grapjas te komen. En is dat nu In juni 1958 werd dit kerkge bouw geopend. Op dat ogenblik mankeerden nog de banken en de stoelen, toen mankeerde er nog zo veel aan deze „Drei Einigkeitskir- che", maar trots woeien de Oostenrijkse en andei'e vlaggen, waaronder ook fier de Nederland se vlag, voor het kerkgebouw toen op de le juni deze kerk in ge bruik genomen werd. Tussen de bergen, in het dal, rustige plek waar nog geen troont dan in Reutte dit kerkgebouw. De enige Protes tantse kerk in een gebied als de provincie Utrecht, dat door dc cingende en musicerende familie Engel, die met z'n achten 40 mu ziekinstrumenten bespelen, voor een groot deel bij elkaar is gezon gen en gespeeld, maar waar ook de Nederlandse vakantiegangers van Reutte bij hebben geholpen. ÜL» D„irbyhcl spelt; i* dal? Iedereen zal deuken; zij staat de gerefor meerde waarheid voor. Dat deed Phebe ongetwijfeld. Daar zal wel niemand aan twijfelen, dat de apostel lot de gereformeerde gezindte behoort. Trouwens, wie bet evangelie ingedronken beeft en zich verdiept in de met-gereformeerde prediking en theologie, voelt zich daar in een ander klimaat. Doch dot Phebe een voorstandster was van de gereformeerde waarheid wordt toch heel niet bedoeld. Ken nieuwere uitgave van de Statenvertaling leest dan ook: be ta ken? Hel i bijstand of beschcrr is echt. i in de rebruik. LiTi ncasi in-: kri iden „De Waarheidsvriend" iu voor de dag, treek lang duurt. U kunt wel rat balen thans al gau' bun gedachte dc nden dat dat nu Het kerkje biedt plaats aan 400 personen. Het heeft een rustig, evenwichtig interieur van moderne Eenheid) allure. Een klokketoren met het toral de gei preek geen hoofdzaak meer is. Voorstanders mummificering. Zn hebben liturgische kruiden i dekt, die de balsem van de oude Egyptcnarcn overtreffen. len en Hongarije het „Stalinis tische" bewind hier gehand haafd. De heersende groep bleef afgezien van de natuur lijke dood van de leiders Gottwald en Zapatocky onge wijzigd. Hoewel eerstgenoemde door de huidige president Novot- ny na zijn dood een enkele maal van persoonsverheerlij kingi" werd beschuldigd, achtte men het niet nodig Slansky en de zijnen te rehabiliteren, wat in Hongarije in 1956 bv. wel gebeurde met Rajk, die een staatshérbegrafenis kreeg. Het communisme zit hier dus schijn baar wel vast in het zadel. Of het bij vrije verkiezingen van daag echter opnieuw de 38 pet. van 1946 zou behalen? Sinds 1948 hebben tienduizenden Tsje- choslowaken kennis gemaakt met de gevangenissen en straf kampen van het regiem. Om de communistische heropvoeding te doen slagen werd het volk van de buitenwereld maar ook van zijn oude leiders denk aan het huisarrest van mgr. Beran geïsoleerd. Leven in het isolement Wandelend door de straten van de Tsjechische en Slowaakse ste den wordt men zich bewust hoe zeer dit volk, dat ook steeds met het Westen, met name met Frank rijk, zulke nauwe banden had, van kontakt met „het kapitalisti sche kamp" is geïsoleerd. Wes terse kranten en tijdschriften zoekt men er tevergeefs in de ki osken, (behalve enkele commu nistische als L'Humanité en Dai ly Worker). Argument: daar heb ben we geen deviezen voor! Reis- bureau's adverteren met uitstap jes naar Roemenië, RuslanJ, Hon garije. Wil de Tsjech in z'n auto een buitenlandse trip maken? Ook dat kan, maar aan naar de „vertrouwde" landen en onder geleide. Volgens het dagblad Pra- ce althans, kunnen autobezitters alleen vergezeld van een officiële omliggende plaatsjes ®j^jggn®»en- ®roeP •■volksdemq- of niet, de toespraken doen ho ren waarvan de leidende kamera den nuttig vinden dat hij ze hoort. Nog steeds is de grens herme tisch afgesloten met waaktorens, prikkel- en stroomdraad, Niette min schijnt men de tijd gekomen te achten, waarin althans van één tijde het isolement doorbroken kgn worden. De buitenlandse toe rist is hartelijk welkom, en afge zien van de meldingsplicht bij de politie, wordt hem geen haar breed in de weg gelegd, kan hij het land ongehinderd doorkruisen en kijken naar en praten met wie hij wil. In menig opzicht mag het Tsjechoslowakije van vandaag dan ook gelden als de etalage van het oostelijke blok. arbeid. Het privé bezit daaren tegen omvat de produktiemidde- len voorzover zij niet tot het kol- lektief bezit behoren; het wordt beperkt door speciale wetten die naast de reeds aangeduide bepa ling betreffende het grondbezit, o.m. aangeven, dat bedrijven met minder dan 50 werknemers privé bezit kunnen zijn. Ziehier enkele trekken van de „socialistische huishouding" van de Tsjechoslo- wakse volksrepubliek. Er zijn Tsjechen die de hervormingen die zij inhouden ten opzichte van de „oude orde" zo belangrijk ach ten, dat zij over alle onrecht en leugen die dit regiem heeft mee- Ïebracht maar liever zwijgen, 'ot hen behoren de huidige lei ders van het protestantisme in dit land. Met hun opvattingen zul len we in het volgende artikel ken nismaken. Etalage kijken waarbij vooraf aangegeven moeten houden, „Reizen in tot stand gekomen is: een Protest georganiseerde konvooien, leidt tantse kerk in dat Rooms-katho- de mooiste en van het üeke deel van Oostenrijk, waarom- standpunt van de toerist meest R.K. kerkgebouwen liggen. belangwekkende oorden, voegt Bij het plaatselijke V V V. ligt het blad er aan toe. Uitreisvisa een folder en de VVV-man geeft voor Westerse landen verkrijgen 'm ons en zegt: „Vanavond zingt slechts zij die een voor de staat en speelt de familie Engel "I° jBjfig hier.wilt u er heen?" En op de folder staat: „Wij verheugen vakantie in ons r doorbrengen. Wij goede rust naar lichaam en ziel er aan en zullen u hartelijk welkom heten spreek nuttige missie kunnen vervullen; in enkele gevallen ook mensen die naaste verwanten dringend moeten bezoeken. Neen, of van- Tand" wilt daag nog 38 pet. de communisten ■n i>pn zou steunen? Menigeen twijfelt De landarbeiders die ik n die weinig op hebben kerk, in 'de nieuwe Pro- met hun harde en lange werk en testantse Drie-Enigheidskerk" schaarse beloning; de communis- En de weg die naar deze kerk tische politieman zelf partijlid met haar bijgebouwen toeloopt om d»n brode, zoals hij. toegeeft iieet: Albert Schweitzerstraat.maar overtuigd dat niet meer „Gedenkt de Heer Uw God, want ^"eke'Sd'mag wS"- Hij is het die u krachten schenkt den. Het regiem doet intussen al Dat staat óók nog op de folder zijn best het volk zo veel moge- en bij een foto van het interieur Je indoktrineren. Op alle - scholen en universiteiten is de „De Heer is naöij Marxistisch-atheïstische filoso- Als u die kant op gaat in uw fie een verplicht leervak an- vakantie, hetzij in de zomer, het- ders dan in Polen waar het in 06 werd afgeschatt; op pleinen zij m de winter: vergeet met deze en straten jn de 'k]e£st* dorp. En de predikant is trots op zijn kerk te zien en er een dienst mee jes zijn talrijke luidsprekers op- bedehuis en de mensen daar in te maken! Al wandelend door Praag heb ik dat in de meest letterlijke be tekenis van het woord gedaan: etalage kijken. Het was mijn eer ste bezoek aan dit land, dus kon ik niet vergelijken met vroeger; maar graag wil ik hen geloven die zeggen dat het de ekonomie van dit land niet slecht gaat. De kleding, de kwaliteit van de goe deren, doen beter aan dan wat men bv. in Oost-Duitsland ziet. Toch zijn de kwaliteiten maar po ver vergeleken bij de onze; de prijzen gemiddeld hoog, de schaarste van de meest primaire zaken is vaak ontstellend. In heel Praag trof ik slechts één zaak aan die werkelijk mooi kristal verkoopt; men produceert het wel maar., voor de export. Lan ge mensenrijen staan voor toon banken waarachter schaars per soneel. De burger mag zijn vrije tijd opofferen bij het inkopen doen, bedienden zijn immers im- produktief! Alles is hier gekon- centreerd op het direkt produktief bezig zijn bij het vervaardigen van konsumptie- maar vooral van produktiegoederen. Hiervan geven ook de zaken in tweede hands artikelen blijk die zijn ge vestigd in panden in de hoofdstra ten die getuigen van vroeger glo rie. Men treft er de meest uiteen lopende gebruikte spullen aan, waarvoor hoge prijzen worden ge vraagd. Niettemin, brood en vlees waren zijn matig in prijs en hoe wel verse groente vaak bijzonder slecht is te krijgen, zal niemand in dit land honger behoeven te lei den. De officiële statistieken tonen aan dat de Tsjech die in 1936 per dag 2545 kaloriën tot zich kon ne men, vandaag zich er 3008 per dag permitteren kan, wat één van de hoogste gemiddelden ter we reld moet zijn. Wandelend door al die straten met naar onze be grippen wel niet bijzonder rijke ;n fraaie, maar toch ook niet armelijke en vaak bepaald goed verzorgde winkels, vraagt men zich af: hoe wordt dit alles nu be heerd? Hoever is de nationalisa tie hier voortgeschreden? Persoonlijk en privé-eigendom gesteld, die een ieder of hij wil De briefschrijver is ook getroffen door de uil- spraak, dat ook nu tekenen en wonderen de predi king zullen begeleiden. Weer begrijp ik volkomen, dat men door deze gedachte getroffen wordt. En ik wil onmiddellijk toestemmen, dat ik het heerlijk zou vinden, wanneer God onze, laat ik zeggen „myn" prediking op spectaculaire wyze zou bekrachtigen. Maar terwyl ik dit schrijf maakt zich een gevoel van mü meester, o zeker niet van machteloosheid en onzekerheid als zou God Zyn beloften om de een of andere reden aan ons niet willen of kunnen be vestigen, maar van uiterste bescheidenheid. Weer ga ik dc betreffende woorden in de Schrift vuldig lezen en ik vind er niet in, dat altijd onder alle omstandigheden wonderen en teke volgen zullen. Wel vind ik er in, dat, wanneer volgen, het Gods wonderen en tekenen zijn, en alleen zal bepalen welke uitwerking de prediking hebben zal. Misschiein zal het alleen zijn dat iemand nadenkend naar huis gaat en zich in de loop zijns levens bekeert tot God. Misschien is liet teken, dat God geeft, een mens, in wie het nieuwe leven op bloeit. Misschien moeten wij het teken zijn Maar hoe dan ook, het zal Gods teken zijn. Maar een dominee in padvindcrshrock js niet min der belachelijk dan dc zwartgejastc gewichtigheid. Als we een onvruchtbare concurrentie met psychia ters en counsellors willen ontgaan, zullen we moeten terugkeren tot het „van elders", hij de gratie waarvan ons nmbt er is. Dat mag, geloof ik, ook best in onze kleding uitkomen. De roman collar zou ons onthef fen aan de steriele keus tussen gewichtig, gewoon en populair, en aan de sociologische beperking, die het gevolg is van die keus. Wat wei vaststaat is dit: de geleide ekonomie heeft zijn merk onafwisbaar gezet op de waren- produktie. Steeds weer treffen we in de zaken een beperkt assorti ment van dezelfde snoepjes, de zelfde apparaten, dezelfde levens middelen. De prijzen zijn ook overal eender: in het kleinste winkeltje betaalt u evenveel als in het grootste warenhuis, waar dan ook in het land. Is de beschik kingsmacht door dit systeem van leiding dus in belangrijke mate gecentraliseerd, de eigendom is echter niet in die mate ge nationaliseerd als in de Sovjet Unie en Oost-Duitsland. De land bouwende bevolking heeft mede als komplement van de landver- deling die na de tweede wereld oorlog plaatsvond, de bedrijfjes veelal in coöperaties ingebracht waarbinnen het eigendomsrecht op de grond echter is behouden gebleven. De zelfstandige uitoefe ning van landbouw bleef toege staan, al is het bezit van meer dan 50 ha bij de wet verboden. Ten aanzien van de eigendom in het algemeen kent de Tsjechoslo waakse grondwet het onderscheid tussen persoonlijke en privé eigen dom. De eerste is „onaantast baar" en omvat naast konsump- tiemiddelen ook huizen die men zelf bewoont en besparingen uit Uiteenlopende ivegen rrOEN de oorlog kwam was Nix 'n jaar of vijftien, maar hij kon doorgaan voor zeventien. Een boom van 'n jon gen, gehard, gestaald, getraind. Bovendien begiftigd met 'n goed verstand en 'n onverzettelijke wilskracht. Een jongen om trots op te zijn. Z'n ouders waren dat trouwens ook en waarschijnlijk mher dan goed voor hem was! In de paar oor logsdagen doorleefden zoon en ouders alle mogelijke gevoe lens. Op de ochtend van de tiende mei verwachtten ze eerst niet anders dan dat volk, vaderland en vorstenhuis eenparig in de Duitse armen zouden vallen en ze waren er beslist niet op voorbereid dat ze in de loop van die dag in hechtenis zou den worden genomen. l^OCHTANS gebeurde dat I laatste, en wel op hevige I verdenking van spionage voor I de vijand. De moeder zou I overvliegende jagers en bom- menwerpers tékens gegeven hebben en de zoon, die im mers toen die keer naar Duitsland geweest was, had vast en zeker een wapendepot in huis. De tékens bleken te berusten op het uitslaan van 'n stofdoek, en de wapens werden ook bij grondige naspeuringen niet gevonden. Dat was wel jammer, want het is altijd spijtig om 'n hele inventaris overhoop te halen en ten slotte te moe ten erkennen dat men verkeerd was ingelicht. Maar aan de andere kant: deze gevangenneming gaf zoon en ouders natuurlijk wel 'n gevoel van gewichtigheid en slachtoffe- righeid en frontsoldaterigheid en nog allerlei andere soor ten van -heid méér. Voor de ouders betekende dit dat el ke mogelijke weifeling inzake hun keuze die ze mis schien nog eens, nu en dan, gekoesterd hadden finaal werd onderdrukt. Voor de zoon, die heel wat agressiever was, hield het in dat hij zich van nu af aan één wist met de zegevierende en oprukkende legers van de opper ste leider. Nou ja, vergeef 't hem: hij was vijftien, al zag hij er als zeventien uit! En hij presteerde op zijn manier per slot van rekening meer dan z'n eigen Ne derlandse afgodje, dat ergens in het Gooi wegkroop en de kennismaking met de cel misliep. VOON EN OUDERS, waren vijftien mei vanzelfspre- kend weer vrij. Op weg naar huis zagen ze Rotter dam branden. De zoon besliste onmiddellijk voor zichzelf dat dit de schuld der plutokraten, joden en kapitalisten was; de vader zei zachter iets van „hun verdiende loon", en de moeder schreide. Ze schreide opnieuw, toen ze hun woning betraden, want de huiszoeking was uitgesproken grondig geweest: het onderste was boven gehaald en boven blijven liggen. Vader raasde en tierde en de zoon verzekerde dat „ze" het betalen zouden. En vanaf dit moment gaan de wegen der verschillende ge zinsleden langzaam maar zeker uiteen. De moeder heeft haar houvast verloren. O, haar meubeltjes worden vlug genoeg door nieuwe vervangen en haar huisje komt be ter op orde dan ooit 't geval is geweest: de nieuwe orde brengt een zekere welvaart mee voor hen, die haar zo hartstochtelijk aanhangen. Maar soms komt het FJE VADER ontwikkelt zich in een andere richting: hij loopt plichtsgetrouw alle mogelijke vergaderingen en bijeenkomsten af, hij etaleert nationaal-socialistische lec- teer, en hij staat op de hoek van de straat met „Volk en Vaderland". Maar hij wordt zich gaandeweg bewust dat ook dit evangelie géén Evangelie is. Dat is nu ook weer niet zo'n groot wonder, want een boekverkoper blijft een boekverkoper en als zodanig leest hij wat hij aan te bieden heeft. En allengs moet hij wel ontdekken dat er een afstand bestaat tussen Aldegonde en Revius, èn de Dolende Ridders van de Groot Duitse Dichtkunst. Een afstand, die een fundamenteel verschil inhoudt. Peinzend spelt hij de regels der nieuwe gedichten. „Wat ik ben gij en gij zijt mij, en ons allen is Duitsland, als God, nabij...". Hij fronst zijn wenkbrauwen en bezint zicht. Wat wil dat feitelijk zeggen? Wordt hier de lof van Duitsland gezongen en van de Führer? Of wordt hier een andere godsdienst verkondigd? Wordt Duitsland naast God in één adem genoemd, of neemt Duitsland de plaats van God in? En ook als 't alleen maar 't eerste geval is, is dat dan geen., „zonde"? De vergaderingen andere liederen te zingen dan 't Wilhelmus. En dan komt er een dag, waarop hij ontdekt dat er eigenlijk nog maar één plek is, waar dat wel weerklinkt. In de kerk. Als gezang 301. En zo komt hij terug... WIJKPREDIKANT een stukje over een preek met als tekst 1 Cor. 14 39: „Streeft er naar te profeteren", waar van „de zetduivel zich lachend meester had gemaakt" door zeer-onbijbels van de e een i te maken. „Er staan", zo luidt het commentaar „toel vreemde dingen in de bijbel, maar dit bepaald niet." Ons dunkt een pracht tekst voor populaire predikers in ons lieve vaderland, dat wel wordt aangeduid met de naam van geestelijke standwerkers! Want valt er in de kerk niet te profi teren van vele dingen? In de eerste plaats van de verkondi ging van de Boodschap van het Evangelie. Verder is wat ge daar ontvangt goedkoop. Ge be paalt zelf de prijs. Zover zijn zelfs onze zelfbedieningswin kels nog niet! En al is dat nu wel wat veranderd sedert de sociale voorzieningen van overheidswege was voorheen de kerk niet voor velen een soort levensverzekering, waar van de polis niets kostte? En zo zouden wij kunnen door gaan, wijzen op zuster- en broe derkringen, op cursussen, op godsdienstonderwijs voor uw kinderen. Haast zouden we in navolging van een bekende ad vertentie voor dienstneming bij leger en vloot willen adviseren: „Zorgt dat ge er ook bij komt." Neen, de (zetfouten)duivel slaat niet altijd de plank mis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19