Mannen in de keuken „BARBECUEN" (£)pen brie^ n„lenomeen"om niet zo verbaaócl over te zijn ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 LESSEN IN DE EDELE KOOKKUNST 't Schijnt door de heren ge- volkomen vanzelfsprekend ge waardeerd te worden....Want aecepteerd. iet eerste bericht over een lookcursus voor mannen is log niet verschenen, of men loort weer van andere, derge- ijke cursussen, die nu eens dan eens daar Maar. vraag een vrouw man zich zo op gezette graag aan het beoefenen edele kookkunst overgeeft, hoe zij denkt over die keuken-activi teiten. dan hoor je meestal een an- and worden gegeven. Mannen der geluid. De kok in de keuken. n de keuken....eigenlijk is het dat 's gewoon, liets om je over te verbazen de keuken, want echte beroemde koks zijn ïog altijd mannen geweest en de kokscholen in ons land tel er 't algemeen uitslui- annelijke leerlingen. Dat liever niet! ..Ach. hij kookt wel lekker, maar hij maakt zoveel spullen vuil. Een aanrecht vol gebruikte pan nen en schalen laat hij achter en dan zit ik met de rommel" is wel de meest bekende reactie, allemaal als iets Een veel gehoorde variant op de ze klacht is de Wél kan het gebeuren, dat een man naar het verkeerde materiaal grijpt. Bijvoorbeeld naar de theedoek om er het fornuis mee schoon te maken. zuchting, dat de kokende echtgenoot het liefst dure schotels bereidt: exquise slaatjes bi zarre bitterhapjes, of ingewikkelde, overigens verruk kelijk smakende desserts. Dat kan een kunst zijn, maar 't is nog veel meer een kunst da- 1 gelijks met veel minder geld toch iets aparts op tafel te zetten. Wie zelf door het leven gaat met een echtgenoot, die de keuken alleen In treedt als hij/'s morgens naar de badkamer gaat, omdat de badka mer toevallig aan de keuken grenst, is uiteraard dubbei nieuwsgierig naar dat „fenomeen" man in de keu ken. want eerlijk gezegd 't heeft ondanks al die hier bovengenoem de klachten en ver zuchtingen toch ook wel zijn aan trekkelijke kanten. Als je zelf eens geen zin hebt om te koken, bij voorbeeld... Laten we daarom eens gaan kijken naar zo'n groepje „ko kende mannen", dat ergens in een huishoudschool in een middelgrote provincieplaats zo'n cursus volgt. Over één ding zijn ze het eens, ze hebben een prettige; om niet te zeggen charmante lerares, ofschoon ze er direkt bij vertellen, dat het daarom heus niet is begonnen! Allerlei redenen Nee, de meesten hebben zich in dit culinaire avontuur gestort, teneinde zich in de kookkunst al thans zover te bekwamen, dat zij bij voorkomende gelegenheden een „eigen potje" zullen kunnen koken. Als de vrouw des huizes bijvoorbeeld door ziekte wordt uitgeschakeld, of wanneer drin gende familie-aangelegenheden haar aanwezigheid elders verei sen, wil de man niet met twee linkse handen in de keuken staan, noch elke dag »,op brood leven", 't Spreekt vanzelf, dat de ze overweging alleen geldt voor de getrouwde deelnemers aan de cursus. De vrijgezellen van het groepje hoopten het geleerde op zeker ogenblik in de praktijk te kunnen brengen ter opfleuring van het „kostgangers-bestaan" in een pension. Weer andere deelne mers zijn adspirant-kampeerders, een enkeling doet het zo maar puur voor zijn genoegen. Tegen over al die uiteenlopende beweeg redenen staan echter wel una niem enthousiasme voor en toe wijding aan het ongewone werk van het koken. Voorschoten Want een toegewijde indruk ma- hun pot- het verkeerde materiaal door bij voorbeeld de theedoek te gebrui ken voor het schoonmaken van het fornuis. Kopschuw" De vraagt veel ruimte en veel licht Volgens de legende stond aan de voet van het kruis van Jezus een plant, die heel snel groeiend zich om de kruis paal slingerde en met haar koele bladeren Jezus' voeten en lichaam verfriste, terwijl juist voor de mond van de Heiland een bloem zich open de en zijn versmachtende lip pen verkoeling gaf. Men zag in de stamper van deze bloem de drie spijkers, die Jezus' handen en voeten doorboorden en ook de hamer omgeven door de doornen kroon. Rondom dit alles de zeventig discipelen en de 12 Apostelen. Om deze dingen er in te zien heeft men wel veel verbeeldingskracht no dig die niet ieder (ook ik niet) kan opbrengen. Rijkbloeiend De vrij grote bloemen zijn van een opvallende schoonheid. Vooral de meest voorkomen de blauwe soort. Maar ook de witte en de bijzonder groot- bloemige violette zijn zeer En van midden zomer tot eind oktober soms wel tot be gin November kan men van die schoonheid genieten. Veel ruimte Maar wil men er goed van genieten dan moet men zorg dragen dat ze zich goed kan ontwikkelen, want het is een snelle groeier, deze klimplant. En een klimplant heeft nu een maal veel ruimte nodig. Zet daarom langs de rand van de pot of kuip een aantal dunne tonkinstokjes, ijzerdraad kan ook. Boven verbindt men die met elkaar. Om deze pyramide leidt men de ranken en al spoedig is alles afsteken. Wordt het een te wilde boel snijdt ze dan maar wat bij. Dat Veel licht Om een goed tierende en rijk bloeiende plant te krijgen en te behouden is het beslist nodig dat ze vlak voor het raam staat en veel zonlicht kan opvangen. Daarom moet ze van alle kan ten vrij staan. Veel water behoeft ze in de winter niet. Ze overwintert ge makkelijk in een koele, maar vorstvrije kamer en bij veel licht. Tegen wat bedompte kamer lucht kan ze slecht: veel frisse lucht is nodig. In de groeitijd moet ze vrij veel water hebben, dat men op de aarde, dus niet op de schotel, moet geven. Minstens om de 2 weken wat korrelmest, In de winter niet. Verpotten en stekken Verpotten doet men de Pas siebloem alleen als dit dringend nodig is. En het is alleen dan dringend nodig als de wortels uit de pot groeien. Men moet altijd zorgen, dat ze in een grote pot of kuip met zeer voedzame aarde staat. En op de bodem van de pot of kuip moet een flink laagje potscher- Als men de plant wegens al te weelderige groei wat in kort dan kunnen de afgesneden toppen voor stekken dienen. Men neemt deze ongeveer 12 tot 15 cm lang, zet ze in een meng sel van bladaarde en metsel- zand op een warme plaats en niet in de zon. Als ze goed is is gaan groeien zet men ze in daarvoor bestemde potten of kuipen met zeer voedselrijke luchtige aarde. Herinnering aan Holland Aardige souvenirs als u er wat voor over hebt Vooral in deze tijd wordt er nogal eens gejammerd over de vaak lelijke, soms zelfs smakeloze souvenirs, waaraan buiten landse toeristen toch steeds weer grif handenvol geld uitgeven. Zo men zelf eens iemand een Hollands souvenir cadeau wil doen, is de keus vaak extra moeilijk, want al dat „typical Dutch" is in onze eigen ogen vaak niet te aanvaarden, laat staan ten geschenke te geven. Wilt u toch eens iemand verrassen en... heeft u daar wat voor over, denk dan eens aan toch „typische Hollandse" zaken, die er op souvenir-gebied ook te koop zijn. Namelijk de bekende molentjes, klompjes, schelpjes en nog meer van dit soort fragiele zaken uit zuiver goud! Kostbare souvenirs weliswaar, maar ze zijn dan ook duurzamer én fraaier dan vele gangbare produkten van onze vaderlandse „herinnerings-indus- trie". Soms zijn ze er ook in zilver en dat maakt het ca deautje natuurlijk direct al een stuk goedkoper. in het kooklokaal Tfes en pannetjes gebogen staan. Allen zonder uit zondering voor- schort, dat de kle ding moet be schermen tijdens onverhoedse „uit schieters" bij de kokerij. Schorten met rode rozen, of een biesje, witte verpleeg- stersschortenje onderdrukt bij het moeite een glim lach, maar de heren valt deze heterogene ver zameling voor schoten zelf blijk- diept als zij zijn in een karweitje, dat zeker niet makkelijk ishet pannetje rijst. En wat kan een schort met bloemen of een hartje je dan schelen? Gelijk hebben ze! Wane die rijst is veel belangrijker, kurk droog moet ze worden om straks het eenpans-gerecht nasi goreng zo lekker als 't maar kan te doen smaken. Aardappelen moeilijker Met die rijstkokerij valt het nog al mee, de diverse porties zijn redelijk droog...aardappelen ko ken is veel moeilijker, vonden ze. De nasi blijkt overigens toch wei nig problemen op te leveren en ze hebben er dan ook een bijzon der plezier in. De andere menu's van deze cursus mogen er trou wens ook zijn, dit zowel wat het „dagelijkse keukenwerk" als meer andere zaken betreft. Een stamppot van rauwe spinazie met uitgebakken spek, Deense rijstsoep met gebakken aardap pels en sla; aardappels met ra barber en een varkenslapje, ge volgd door custardvla met yog hurt; worteltjes met runderlap pen, bloemkool met gehakt en flensjes; groentesoep.... voor de geroutineerde huisvrouw klinkt het allemaal nogal simpel, maar als je voordien nog nooit ge kookt hebt en het wordt toch al lemaal erg smakelijk....wel, dan mag je best een beetje trots zijn. Vooral als je kans ziet ook nog lekkere koekjes en een pri ma geslaagde cake uit de oven te halen! Rommel? Nee Wat wel een zeer belangrijke vraag is: blijkt het nu inderdaad waar te zijn, dat kokende man nen nu zo'n onvoorstelbare rom mel maken? De kooklerares ont kent het met klem! Ze ruimen alles keurig op, netter vaak dan de dames-cursisten dat doen, vindt ze. Gauw gauw afdrogen, denken de dames en dan gaan de spulletjes vaak nog half vochtig dc kastjes in. Mannen zijn op dit punt veel precieser....En daar kunnen wij vrouwen het dan Wat daarnaast opvalt is, dat de kokende mannen er veel meer „in" zijn dan vrouwen. Wat de vrouw min of meer gedachteloos als routine-bezigheid aan gasfor nuis en aanrecht verricht, wordt door de kokende man met bijzon der veel aandacht gedaan. Hij houdt zich angstvallig aan het recept, één mespuntje blijft één mespuntje, 20 gram wordt meest al nooit 22 gram. Veel keuken gerei vuil maken doen ze ook niet, althans, niet zo gek veel meer dan vrouwen, zo heeft de lerares ook ondervonden. Alleen grijpen de heren nogal eens naar in de keuken,Van je vrouw kun je niet leren ko ken" zo vat een der heren met instemming van zijn gehuwde me de-leerlingen zijn mening samen. Waarom niet....? Ja, dat is moei lijk te zeggen. Maar als je na af loop van de laatste kookles de respectievelijke vrouwen en ver loofden hoort, die het kooksel van de amateur-koks mogen komen proeven, ga je er iets van begrij pen. Want ze worden allemaal wat „kopschuw" als de mannen enthousiast verklaren nu ook thuis de maaltijd wel eens te zul len verzorgen. In het week-end b.v. „We zullen wel zien...." zegt een van de dames voorzichtig en haar gezicht verraadt duidelijk, dat ze het allemaal wel aardig vindt, maar dat ze er in haar hart niets voor voelt haar plaats aan fornuis en aanrecht zo op ge zette tijden aan haar heer ge maal af te staan. Dat een man van zijn vrouw het koken niet zou kunnen leren komt eigenlijk neer op: ze wil het hem eenvou dig niet leren! Gelukkig dus maar dat er voor de geïnteres seerde mannen thans in verschil lende plaatsen kookcursussen worden gegeven. Het gebrek aan waardering der huisvrouwen zal wellicht gaan verdwijnen, wanneer de echtge noot tijdens ziekte, of afwezigheid haar keukentaak prima blijkt te kunnen overnemen. Alleen....is dat dan niet een beetje aan de late kant? Tenslotte moet iedere vrouw zo op haar tijd de man ook eens een plezier gunnen, al is haar „eigen" keuken er dan mee gemoeid! Mannen zijn veel nauwkeuriger bij het afwegen dan de meeste darnes plegen te zijn, althans volgens dc lerares. ALS AMERIKA TE VEEL KIPPEN HEEFT! aimiiiiiiifflmiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminMg TIP VAN U! 2,50 waard Eerst maar weer even inha- ken op in deze hoek van de =j krant verschenen tips. Herin- EE nert u zich nog het advies de s „zondagse" room 's zaterdags al te kloppen als u niet in het bezit van een koelkast bent? Een lezeres schrijft nu, dat room sneller stijf wordt, indien de suiker pas wordt toege- EE voegd als de room stevig is. EE Ook nog een aanvulling op het EE buiten te drogen hangen van EE overhemden e.d. aan een han- gertje. Gebruik eens een gum- EEE mi weck ring, die u met een 2 lus aan de lijn knoopt en de kans van schuiven en afwaai- SE en van hangertje plus over- hemd is praktisch uitgesloten, EE EE aldus een brief uit Voorscho- ten. Dan wil ik tegen mevrouw J. van V.-V. uit Wassenaar EE zeggen, dat die „kaarsentip" s EE niet werd beloond met een EE rijksdaalder, maar geplaatst EE werd onder het kopje „U zult EE EE het wel weten, maar...." daar EE deze tip nogal bekend was. Uw tips met betrekking tot de brilleglazen hebben al eens op „Blad-Zij" gestaan; de eer- ste in een gewoon berichtje, de tweede in deze rubriek. En dan tenslotte als antwoord op de „klacht" van twee dames, j= die vroegen „waar blijft m ij n tip nu?" even dit: mag ik herinneren aan mijn vraag paar weken geleden Trek er op uit om te gaan „Laat ons een barbecue houden".... aldus de opwekkende uit nodiging, waarmee een boekje begint, dat dezer dagen bij ons binnenkwam. En omdat we tot nu toe echt niet wisten wat nu precies een barbecueis, laat staan hoe we zo iets moesten gaan houden, zijn we het eens uitvoerig gaan lezen. Temeer, daar er direct bij wordt verteld, dat zo'n barbecue voor Nederlanders iets is, waarbij zij aan allerlei romantische grappige én lekkere dingen kunnen denken en zegt u nu zelf, wje wil dat niet in deze kille, regenachtige augustusmaand plaatsen, waar het soms een ge drang van jewelste kan zijn, om dat er tijdens de weekends hor den mensen blijkbaar met kippen en kuikens op pad gaan om het „barbecue-feest" intens te gaan beleven. Puur Amerikaans Wat u nu moet doen om al thans volgens dit boekje die ro mantiek en die lekkere dingen van heel dicht bij te kunnen proe ven, is er op uit trekken met een metalen rooster uit een bakoven, een partij droog hout of houts koolbriketten, een fles spiritus, lucifers eneen paar geslach te kippen, een kalkoen of kuikens. O, en vergeet u ook niet een lan ge roostervork, een paar be schermende wanten, een bont voorschoot en een hoge koksmuts In 't vrije veld Aldus uitgerust gaat u op stap om te barbecuen (spreek uit bar- bekjoéén), waarbij u, dunkt ons, toch wel een wagentje nodig hebt om dit alles te vervoeren. Maar goed, in het vrije veld gekomen gaat u op zoek naar een viertal grote stenen, die op hun smalle kant worden gezet, u legt het rooster er op en maakt een vuur tje, zó dat u een niet te dikke, ge lijkmatige gloeiende laag brand stof krijgt en dan kan het feest beginnen, als u uw schort' hebt voorgedaan en de muts opgezet. U legt dan de kippen, kuikens, kalkoen of wat u maar hebt mee genomen op het rooster, met de lange vork keert u ze op een veilige afstand van het vuur zo nu en dan om net zo lang tot ze goed gaar, dus lekker zijn 'denk er aan, schroei de dieren niet. dat is niet zo smakelijk) en dan eet u het op deze manier klaar ge maakte gevogelte op. En dat is nu op zijn eenvoudigst „barbe- Nog gezelliger U kunt het nog veel gezelliger en uitgebreider maken,, door bij voorbeeld in uw tuin een soort stookplaats voor dit doel te laten metselen met een schoorsteentje erop en vlak bij deze roosterplek wat vaste banken en tafels te plaatsen. In Amerika en Canada doen ze dit allang en er zijn zelfs zulke gemetselde stookplaatse En daarmee zijn we nu precies gekomen bij de bedoeling van de- van romantiek en gezelligheid door middel van lekkere dingen.... Want dit boekje, waarin wij al lemaal worden opgewekt te gaan „barcecuen" heeft een puur Ame rikaanse achtergrond.» We willen het nog niet eens hebben over het klimaat in ons land, dat vaak het gewone picknicken met boterham men uit een plastic zakje en limo nade uit de veldfles vaak al tot een kille aangelegenheid maakt. Ook niet over het gevaar, dat aan dat vuurtje stoken kan zijn verbonden. We geloven, dat dit roosteren van kippen en dergelij ke inderdaad wel zijn genoegelij- ke kanten kan hebben, al komt het ons voor, dat slechts een be paalde categorie mensen hiervoor zullen voelen. Met name zij, die soms niet meer weten, wat ze nu eens tijdens hun vrije week-end zullen gaan doen Rommel maken in de keuken. 't Valt mee én de heren wassen drogen heel keurig af! 6tincuciuc oLuimiJiaciiacii woicu georuiKt, ae gemaakt op openbare picknick- worden de kansen Die overschotten Maar goed. het punt waarom eigenlijk alles draait is het over schot aan pluimvee, dat Amerika al enkele jaren kent. De regering doet daar in de Verenigde Staten o.m. door middel van subsidies behoorlijk wat aan en heeft nu een jaar of wat geleden in ver schillende landen van Europa bu reau's 'geopend, die onder de naam „Institute of American Poultry Industries" proberen de interesse voor pluimvee van het kopende publiek te krijgen. Of be ter. het nuttigen van kippen, kui kens, kalkoenen enz. te stimule ren. Wanthoe meer ervan wordt gebruikt, des te gunstiger Amerika de overschotten meestal in be vroren toestand te exporteren. Nu is de kwaliteit van het Neder landse pluimvee uitstekend en bovendien kan men in ons eigen land zeker in de behoefte aan ge vogelte voldoen. Daarnaast heb ben wij een redelijke export naar verschillende landen. Dus dat zit generaliserend gezegd wel goed. Maar in Amerika zit het niet zo goed en vandaar deze indirecte reclame, ook al zijn die Institu tes dan niet direct commerciële organisaties. Ook binnenshuis Enfin, hoe het ook zij, dank zij het instituut, dat in Nederland is gevestigd, weten wij nu wat „barcecuen" is. Wie er voor voelt en er de gelegenheid voor heeft, -kan het zeker eens proberen. Ook binnenshuis gelukkig, want in dit boekje wordt ook verteld, hoe je een barbecue binnen kunt houden, iets, dat ons vooral dit jaar niet overbodig lijkt. Wie het boekje graag wil hebben, hoeft al leen maar even een kaart te stu ren naar genoemd bureau, dat is gevestigd aan de Aert van Nes straat 3 in Rotterdam. Voor de lekkerbekken staan er nog heerlij ke recepten voor barbecuesauzen Weinig tijd Geen zoom, maar een rafelrand Voor wie nog gauw een mouw loos bloesje wil maken voor de ze laatste zomerweken, maar aan zo'n kledingstukje niet al te veel tijd wil spenderen, dit ideetje: maak aan de onderzijde van de blouse géén zoom, maar rafel zo de stof er zich toe leent tot een breedte van enkele centime ters de stof uit. Zo'n franjerand bespaart niet alleen werk, maar staat bovendien vaak heel aardig. Dit geldt vooral bij een effen stof met weinig garnering. Overigens: nog niet zo lang geleden zagen we een jong meisje,, dat een rok droeg van een fleurig geruite stof. ür zat geen zoom, maar..., u raadt het al, een rafelrand onder aan. Voor jonge meisjes zeker geen mal idee. 1 klein beetje geduld te heb- TAEGENEN die mij de ene maal dat de Open Brief uit bleef per kaart of brief hun bes te wensen zonden, wil ik harte lijk danken. U ziet: het bleef maar bij één keertje. En ziek was ik niet dit voor de bezorg de briefschrijfsters alleen een paar streepjes verhoging. Daar men mij deze in het gewone le ven al toeschrijft, leek het me beter ze de lezeressen te bespa ren nu ze wérkelijk aanwezig wa ren. Alles goed en wel, maar geen koortsachtige Open Brief! Aan haar die me tegelijkertijd schreef dat zij een heerlijke va- cantie had, juist de beste week van deze zomer, moet ik even zeggen dat ik blij was dit te ho- rTOEN ik uw brief zag. en het al bekende handschrift, dacht ik: o, laat haar alsjeblieft niet verregend zijn! Dat zou in letter lijke zin de laatste druppel van de emmer betekenen. Maar geluk kig! een blijde brief. En nu ook vol moed september in, denk er aan. Dat laatste mag ik wel tegen allen zeggen, want vrijwel over al is het leven weer op orde, in de zaak en op kantoor, op bijna alle lagere scholen, en nog even, dan gaan ook onze middelba- re-schoolkinderen (kinderen??) en onze studenten weer de boe ken op tafel leggen, en zal heel deze natte zomer tot het verle den behoren. Niet echter de plan nen die wij smeedden. En dat zijn er zo al wat, als ik mijn sta peltje post inzie. Veel van die brieven gaan over de opvoeding van schoolkinderen, vooral van oudere schoolkinderen. „Ik ga het dit jaar eens anders doen", schrijft mij een vader, „want tot nu toe bemoeiden mijn vrouw en ik ons veel te veel met onze jon gens. Ze werden er vaak driftig en ongezeglijk en brutaal door. Nu willen wij ze wat meer zélf laten schuiven en scharrelen, zélf de dingen uit de knoop laten ha len, en af en toe net doen of on ze neus bloedt. Wel in de gaten houden natuurlijk. Maar niet meer zo bemoeierig." Deze vader ver volgt dan dat hij steeds vaker tot het inzicht komt: ik begrijp mo menteel niets van mijn kind. Eerst verontrustte hem dat. school op zijn kop heeft gehad of het leven in een andere situatie zichzelf bit- gezin heeft zijn eigen behoeften ter is tegengevallen, is het een er is van buiten-af geen strakke rust voor hem dat hij thuis al regel te geven. En ieder mens dat beter - willen - maar - niet- heeft een eigen leven en een per- kunnen eens even kan afleggen soonlijk antwoord op dat leven Zo en voor zijn ouders niet iets hoeft is er iemand die zich gestoten presteren om hun liefde te bezit- heeft haér woorden aan hij kan rustig - - - „Christine, mag dit of dat wel"' maar die me vroeg eens aan an deren te zeggen hoe heerlijk het samen bespreekt je zijn poosje, ze houden tóch van hem. Deze vader vraagt me of ik het daar mee eens ben en hij knoopt dan aan wat ik eens in een vorige brief zei: liefde gaat vóór begrijpen. Wel, u weet dat je nooit iets uit het oor spronkelijk verband moet lichten, en ze ker mijn woorden niet, want die zijn heus niet zo gevleu geld dat ze het al leen-staan verdragen kunnen maar in het geheel van uw brief (per slot zes kantjes met een goed weergegeven probleem) be keken kan ik zeggen: ja, dat be doelde ik wel ongeveer, en beslist: ja, voorzover het een antwoord is op de vraag of ik meen dat u op de goede weg bent naar de op lossing van uw getob met de jon gens. Als u maar niet direct re sultaten wilt zien. Denkt u maar veel aan die rust in huis, en wei nig aan de proef op de som opvoeden is nu eenmaal niet zo logisch als algebra. ]?N dat ben ik volkomen met haar eens. Heb ik daarom nu aan ieder aanbevolen met een vroegere verloofde „aan te pap- Pen Kom, kom. Ik heb gezegd ar goedkeuren dat dat goede vriendschap een waar- een getrouwde devol bezit is. Als het eens op de- vrouw weer vriend- ,ze manier tot stand komt, omdat schap aanknoopt het leven situaties kent (b.v. dit haar vroegere bij elkaar wonen) die je met zoiets ^e neus °P een oplossing druk- goed ket1, nu' ^an houdt deze vriend- Ik vind dat ?chaP misschien een groter risico ^„_m zich dan elke willekeurige endschap, misschien. Want, risico in zich heb- "evrouw, welke menselijke ver ben, ver moeten houding is nu géén waagstuk. En houden, en zo ook zouden we moeten meten geen aanleiding risico nu groter, en welk moeten geven dat Kiemer is. Laat ik het met een wij of anderen tot v°orbeeld zeggen: gisteravond zonde komen". ~as llc °P ee,n verjaardagsvisite. mensen daar kenden elkaar TK heb de brief twintig jaar of langer. Ze za- j- en het. Ktnkie in g bijeen te praten. Mis- moe, de ander zal het zeggen, verloofde; kan nooit dingen gezocht. Een jonge enige jaren getrouwd, ewukl.,UCUCI. vol blijdschap hoe Maar allen waren de leeftijden varieerden grootmoeder tot kleinkind. u Y'-T^ 7 '""^r allen waren ze zich zelf op het oog moeilyk geval Ziekte en dood waren over hun oplossing is gekomen: levens gegaan ze hadden zich ~n met wie zu vroeger met geschaamd de ander daarin had, is, gehuwd te laten Helen Mn t,a-1.i...'~ die niet uit de tegenover haar natuurlijk wordt zeker! Want straks kan de de ander zeggen: „Nou, hij of: „Zij zat er onbenullig bij" Na deze lange, maar noodza kelijke inleiding gauw de nieuwtjes van deze week. Of schoon er nogal wat adviezen met betrekking tot de inmaak zijn ingestuurd, gaat alleen de- WECKRINGEiV Wie nog gaat wecken en misschien last heeft van open gaande glazen, moet de ringen eens in suikerwater opkoken. Daardoor worden ze wat kle verig, hetgeen opengaan voor komt, aldus mevrouw J. R. W. Geers uit Boskoop. EIV DE ZIEKE.... EN HET EI.... O In een bijzonder aardige brief van een oudere lezeres uit Gorinchem, mevrouw S., wordt een idee aan de hand gedaan zieken, die geklopte ei- eren nodig hebben, maar daar niet zó van houden, dit ei ge- lijk met de koffie of de choco- lade te geven. Men klopt het ei zeer schuimig op, vult een beker voor een kwart met war- me koffie of chocolade en doet EE daar al loerende het ei door. 'Dit smakelijke resultaat bracht haar tevens op de gedachte haar huisgenoten eens te ver rassen met een kop koffie, ver sierd met een lepel geklopt ei. Eén ei is voldoende voor 15 feestelijke kopjes, zo schrijft ze. Deze mevrouw had trou wens nog een paar aardige ideeën. Als haar kleinkinderen op bezoek komen en de zon schijnt, dan kunnen ze in de tuin in een zandbak spelen. Een gewone zandbak wordt met tegels bedekt, rondom ko men ook wat tegels en als de kleinkinderen nu oma komen opzoeken, dan hoeven alleen de tegels maar even te worden weggehaald om zo een ideale speelplek te hebben, terwijl de tuin nó het spelen er weer nor maal uitziet. Tenslotte maakt deze attente grootmoeder er een gewoonte van als zij een paar dagen bij getrouwde kin deren logeert haar ogen goed de kost te geven. Alle leuke dingên, die zij ziet, schrijft zij in haar „geheimen-boekje" en is er nu iemand jarig of zo, aan hoeft zij maar in het boek- je te kijken om altijd weer een gezellig presentje te vinden. Totezover deZ6 sympathieke 1 VLEKVRIJ TAFELKLEED 1 Wilt u uw mooie tafel- kleed vrijwaren tegen vlekken, vraagt mevrouw Van Ooster- houdt uit Rotterdam? Maak het dan „waterproof" met een middel, dat u bij de drogist kunt kopen als u regenjassen waterdicht wilt maken. De meeste vlekken zullen dan niet in het kleed dringen, maar er B „op blijven staan" en gemak- kelijk weg te halen zijn» OUDERWETSE STRIJKBOUT Een ouderwetse strijkbout heeft mevrouw G. van Bogge- leii-dc Fockert (goed geschre- ven?) uit Herwijnen al heel wat plezier bezorgd. Toen haar kinderen klein waren stond de bout vaak op de kachel. Als dan het kindergoed (truitjes, j§ luiers enz.) gestreken moesten worden, haalde zij altijd die bout erover, hetgeen haar heel wat stroom heeft bespaard. Nu de kinderen evenwel groot zijn, wordt diezelfde ouderwetse bout gebruikt alsboeken- steun. Een aardig verfje er op en men heeft een wel zeer ori- gmele steun gekregen. Tenslot- tc: kunt u niet tegen reizen in bus of trein? Zet dan uw zon- nebril eens op en je hebt kans dat je er totaal geen last meer van hebt, zo luidt de laatste tip in deze brief. NOGMAALS PETROLEUMSTELLETJES fj We hebben al heel wat tips voor petroleumstellen ge- had. Dit wordt beslist de laat- ste. Wist u, aldus mevrouw Brussé uit Dordt, dat u van een oude vilten hoed prima pit- n „v??r een oliestel kunt ma- ken? Goed op maat knippen en u hebt lang plezier van uw vil- ten pit, die prima de olie op- zuigt en doorgeeft. AFSLUITEN OYER- GORDIJNEN Zeer onlangs heeft er op „Blad-Zij" een berichtje ge- staan over het sluiten van gor- dijnen. In aansluiting hierop koos ik een tip uit var mo. komen daar in de buurt Om de dingen ïyTAAR als ik nu tegen deze -*-der zeg: prima, dan moet verlopen, zó, dat het ik toch wel direct zeggen dat dit voor déze vader geldt en als ant woord op zijn brief. Want ik zou me ook heel goed kunnen voor- 0yêr stellen dat ik precies het omge- gr js keerde prima zou vinden: dat vriendschap ouders zich eens wat méér met vrouw uit hun kinderen bemoeien, niet al- blijdschap tegen mij. Ik tijd 's avonds weg zijn, ook eens bereid zijn te helpen met lessen, of te overhoren, ook eens de boe te maken, heeft de schrijfster ook of niet soms? Vriendschap zelf uitleveren, jezelf in handen geven van de ander, geborgen gesprek met haar het jonge stelletje voor zondagavondvisite uitgenodigd, 0ecuuisclI dit bezoek is bijzonder prettig zijn bij de ander. En maakt juist haar hart i zelf alleen maar ook voor haar man en voor de jonge vrouw die vreemd tegen- deze situatie stond, basis gelegd voor ip en de jonge uit daarover haar ip tegen mij. Ik ben de eerste die met deze vreugde wil instemmen. „Zo maar goedkeuren" koos ik ecu E1JJ uil vail me- vrouw C. Schaafsma-Stilma uit Den Haag. Overgordijnen die aan de zijkanten niet goed afsluiten, zo schrijft zij, kunnen aan die kanten aan dc muren worden gevestigd met grote mantel-drukknopen. De ene helft wordt met kleine spij- kertjes in de muur geslagen de andere helft aan de gordij- nen genaaid. Een ander Idee- tje van mevrouw Schaafsma is: vochtig en in rolletjes ge- vouwen wasgoed, dat niet di- 1 rekt wordt gestreken, kan zeer goed worden opgeborgen in een schone wasmachine. Als men het goed later strijkt, hoeft men het niet meer in te vochten, terwijl het tevens een zeer geschikte tijdelij- ke bergplaats heeft gekre- gen. immuunmini

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17