Verhalen welkom Tekeningen ook! CLIMAX: De eerste Alpenvlucht PUZZEL VAN DE WEEK fl ft ft ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 „Nieuwe" ertsen hebben de laatste decennia UCT I C\/CM hun moderne toe- HEI LEV EN passing gevon den. Het meest bekend werd wel het uraniumerts, maar ook andere mineralen hebben hun aandeel geleverd in de verbluf fende technische vooruitgang van de jaren vijftig. Ergens in de Rocky Mountains, in de Ameri kaanse staat Colorado, ongeveer 160 kilometer ten westen van de stad Denver ligt Climax, het centrum van de molybdenum-win ning. Molybdenum-stad in de Rockies IB" bondig De Rockies, die de wel bijzon der schilderachtige ruggegraat vormen van het Amerikaanse continent, hebben op tientallen plaatsen hun rijkdom aan mine ralen prijsgegeven. Er is goud en zilver gevonden en de ura- nium-rush begon tijdens de oor log. Beroeps- en amateur-geolo gen trokken met geigertellers het gebergte in op zoek naar net mysterieuze mineraal. Tegen het einde van de 19de eeuw. toen de goudzoekerij vele avonturiers met koortsachtige ogen naar stukken steen deed kij ken. werd in Climax voor het eerst molybdenite ontdekt, een zilvergrijs metaal, bijna zo zwaar als lood, maar met een zeer hoog smeltpunt van bijna 4800 graden Fahrenheit. Grootste mijn In 1916 werd de Climax Molyb denum Company opgericht, die zich tot taak stelde het molybde num naar de aardoppervlakte te brengen en in de 44 jaren die se dert die stichting voorbijgingen, is de mijn van Climax uitge groeid tot de grootste ondergrond se mineralenwinplaats van geheel Amerika. Want „moly", zoals de bewo ners van Climax het erts noemen, dat hun een goede broodwinning verschaft, bleek uitstekend ge schikt te zijn als een alliage-ele ment bij de vervaardiging van staal, was bovendien onmisbaar bij de voortschrijding op het ter rein van de electronlca, geleide projectielen, raketten en in de landbouw. 1700 mensen De „Company" investeerde 40 miljoen harde dollars in de mijn en 1700 mensen vinden er een dik ke boterham. Per jaar wordt 12 miljoen ton erts naar boven ge bracht en de deskundigen weten, dat de voorraad in de rotsen nog lang niet uitgeput is. Ze denken, dat er nog 463 miljoen ton in de bodem moet schuilen en die rijke ,,moly"-ader zal voor een halve eeuw voldoende zijn. Per dag rijden uit Climax 165 treinen met ieder 20 zwaarbeladen wagons weg en om dat mogelijk te maken hebben de mijnwerkers oer jaar meer dan 2% miljoen oond dynamiet nodig. Poeder Het erts komt in grote stukken uit de mijn en wordt dan boven gronds tot poeder verpulverd, want „moly" heeft de hebbelijk heid om slechts in heel dunne adertjes aanwezig te zijn. Met water (per dag 70 miljoen liter) wordt het metaal van de rest van het poeder gescheiden en in de af deling der nevenprodukten wordt ook nog tungsteen, tin en pyriet gewonnen, maar „moly" blijft het voornaamste. De maatschappij heeft in de loop der jaren ;n deze pittoreske omgeving van Colorado een mo derne stad opgebouwd voor het personeel en hun gezinnen. Er zijn ruime en riante huizen verre zen, die door de „company" ge meubileerd aan de werknemers worden verhuurd en in Climax, dat ruim 3000 meter boven de zee spiegel ligt, is een hechte gemeen schap ontstaan. De mensen kun nen in de streek rondom hun mijn genieten van het prachtigste na tuurschoon, waaraan deze Rocky Mountains zo intens rijk zijn. En als de winter in november met zware sneeuwval inzet, dan wordt Climax tot begin mei een witte wereld, die volop gelegenheid biedt voor de wintersoort. Eenzaam Niet iedereen zal tegen de be trekkelijke isolatie bestand zijn, maar het natuurschoon, het vrije leven en de nabijheid van talloze beroemde recreatiegebieden ver goeden veel. En zoals gezegd: de „Compa ny" doet alles om het de mensen naar de zin te maken. Dat moet ook wel, want mannen hebben doorgaans meer avonturiersbloed in him aderen dan de vrouwen, die toch ook de tocht naar Climax hebben meegemaakt, maar die (vaak terecht) toch altijd op wat meer zekerheid gesteld zijn. Tot hun verbazing vinden ze dat in het Climax van de Molybdenum- mijn precies zoals in Chicago, in Tallahassee of ergens anders in welvarend Amerika. Tegenwoordig vliegen iedere 24 uur ongeveer tweehonderd verkeersvliegtuigen over de Al pen. Zo maken dagelijks enke le duizenden passagiers een Al- pcnvlucht, maar weinigen on der hen zullen weten, dat het slechts 50 jaar geleden is, dat een vermetele piloot dit voor de eerste maal presteerde. Ter gelegenheid van de grote vliegmeeting te Milaan in septem ber 1910 werd een wedstrijd voor vliegtuigen uitgeschreven van Brig iq Zwitserland over de Sim- plon naar Domodossola en Mi laan. De winnaar wachtte een prijs van 70.000 Zwitserse francs. Tien piloten meldden zich aan, vier verschenen er niet aan de start, vier trokken zich op het laatste ogenblik terug en slechts twee startten. Een van hen ge lukte het de hachelijke tocht te volbrengen, maar deze betaalde de overwinning met zijn leven. Het was de 23-jarige, te Parijs geboren Peruaan, Geo Chavez. In ééndekker Op 19 september, 's morgens om 6 uur 16, ondernam Chavez met zijn 50-pk Blériot-eendekker zijn eerste poging vanaf de start plaats Brig-Ried. Na 21 minuten keerde hij terug. Vlak voor de pashoogtc, toen hij reeds een hoogte van bijna 2000 m had be reikt, wees een hevige, van de gletsjers omlaagkomende bui hem terug. Zijn enige concurrent, de Amerikaan Weymann, was die dag met zijn zware Farman-twee- dekker slechts tot nauwelijks 1400 m gekomen. Daarna was het drie dagen lang ongunstig weer. Op de 23e september 1910 brak een koude, stralende herfstdag aan. zoals dat plotseling in het Wallis het geval kan zijn. Chavez weet, dat nu het ogenblik geko men is. Nu of nooit. Er zijn slechts weinigen getuige van zijn gedenkwaardige tweede start, die om 1 uur 29 's middags plaats vond. Zonder moeite steeg Chavez ditmaal in enkele spiralen boven het Riederwald en het Saltinatal tot 2400 m. Om 1 uur 49 vliegt hij reeds over het hoogste punt van de pas, geestdriftig toege juicht door een kleine schare van trouwe en enthousiaste vrienden. Hij zet koers naar het Hospiz, waar dc monniken het overvlie gende toestel gadeslaan. Hier zou nog een laatste mogelijkheid voor een noodlanding zijn geweest, maar Chavze vliegt vastberaden verder over de Bergalp, langs het oude Stockalper-Spittel en over de dorpen Niederalp, Eggen en Sim- plon. Valwinden berge en de Moncerapas recht streeks naar Domodossola vlie gen, om de huiveringwekkende PfccSt, 'V - %AfSi C i Hugo Hooftman schreef over raketten en -vliegtuigen Hugo Hooftman heeft zich als journalist op één facet van het vak gespecialiseerd; hij schrijft (en hij doet dat boeiend) over alles wat met de vliegerij te maken heeft. Naast een groot aantal artikelen zijn van zijn hand ook reeds 16 boeken verschenen over de luchtvaart. „Alles over raketten en raket vliegtuigen" is de titel van het pas-verschenen zestiende werk van deze met grote kennis van zaken schrijvende auteur en het werd door de uitgeverij La Ri- vière en Voorhoeve te Zwolle in een aantrekkelijk pakje ge stoken. Hooftman heeft uit zijn ar chief (van meer dan 30.000 lucht- en ruimtevaartfoto's) ruim honderd platen gekozen, die betrekking hadden op het on derwerp en die vullen de tekst van zijn „geschiedenis en toe komst van de raketvoorstu- wing" op uitstekende wijze We lezen, hoe de Chinezen meer 700 jaar geleden al oorlog voerden met (primitieve) raket ten, we zien hoe Fritz von Opel op 23 mei 1928 op de Berlijnse Avusbaan met zijn raketauto RAK 2 een snelheid van 230 km. per uur wist te bereiken, hoe ver de Duitsers reeds gevorderd waren met hun toestellen met straalaandrijving (in 1941 vloog een Messerschmit al sneller dan 1000 km. per uur), over het ne men van de geluidsbarrière met nog hogere snelheden en uitvoe rig behandelt de schrijver dan de stormachtige ontwikkeling de laatste jaren. Hij neemt de ra ketten en geleide projectielen van Amerika en Rusland onder de loep en de lezer krijgt daar door een duidelijk inzicht in de stand van zaken op dit ogenblik. Hooftman is er van overtuigd, dat hij een terrein beschrijft, waarvan het wel heel moeilijk is om „up-to-date" te zijn, want hij heeft zijn instructieve boek opgedragen aan Eelco Douglas, die kort voordat het op de pers ging het levenslicht aanschoude en die straks in zijn leven wel het nodige over raketten te zien en te horen zal krijgen". Wie een dudelijk inzicht wil krijgen in deze moderne mate rie, zal er goed aan doen, zich door Hugo Hooftman via zijn nieuwste boek te laten voorlich ten. Vijftig jaar geleden: Gondakloof te vermijden. Maar de van de Weissmiesgletsjer ko mende valwinden weerhouden hem ervan nogmaals tot meer dan 2000 m te stijgen. Zo wordt Cha vez gedwongen zijn weg met een grote boog door het Val Diverdo en de Gondokloof met aan beide zijden hemelhoge rotswanden te kiezen. Bij Varzo, het eerste groe ne vlekje in het landschap, daalt hij tot 1000 m, in de veronder stelling zijn doel te hebben be reikt. Zijn vergissing bemerkende, richt hij zijn toestel weer omhoog, strijdt nogmaals met de wervel winden langs de bergwanden van de Pizzo d'Albione en dan opent zich het brede Val d'Ossola. De overwinning scheen behaald. Luid beieren de kerkklokken van alle dorpen, waar Chavez overheen vliegt. Overal staan mensen op de wegen. Een triomftocht zonder weerga. Omlaag Domodossola tegemoet. Dit werd echter zijn noodlot, want tegen het plotselinge opvangen van het toe stel uit zijn glijvlucht, terwijl de piloot vermoedelijk tegelijkertijd vol gas heeft gegeven, is de zeer licht gebouwde eendekker niet bestand. Op slechts 10 m van de grond klappen de vleugels, gelijk een vlinder, omhoog, breken af en als een steen stort het toestel ter aarde. Het is 2 uur 11, 42 mi nuten na de start. Dc verwondingen van Chavez belde benen op meerdere plaat sen gebroken, wonden aan het gezicht en een shock waren ernstig, maar niet dodelijk. De beste artsen van Italië doen hun uiterste best, maar ondanks zijn sterke gestel, gaat Chavez iedere dag snel achteruit. De artsen staan voor een medisch raadsel. Men spreekt van een zenuw schok, verlammingsverschijnse- schijnselen, van 'n dodelijke uit putting. Een beroemd fysioloog zei van Chavez: „Hij overwon al le moeilijkheden, maar ten koste van zijn leven, welks krachten in de 40 minuten van zijn vlucht even volledig werden verbruikt als in vele jaren van een normaal leven". Nog als stervende vloog Chavez verder: „Wat een wind, wat een vreselijke wind...." zo .hoorde men heni op zijn ziekbed zuchten. Ilij voerde nog steeds een gigantische strijd met de ele menten: „Hoger, hoger....", „de motor.... ik moet omlaag....", schreeuwt hij in doodsangst. En eindelijk als een laatste verzet tegen het onverbiddelijke noodlot: „Nee, nee, ik ga niet dood....". Dat waren de laatste woorden, die hij sprak op 28 september 1910, 's middags om 3 uur. „Dc ereprijs is de dood", zou hij negen dagen tevoren, na zijn eer ste mislukte poging in een som ber voorgevoel gezegd heb ben....! KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. schrander, 4. ooievaar (gewestelijk), 8. aanteke ning, 12. lichaamsdeel, 13. zuil met grafschrift, 14. zuivelprodukt, 15. voegwoord (Fr), 16. hevige wind, 17. deel van een schoen, 18. hangt aan de mast, 19. doodgoed mens, 21. achting, 22. kookt men op, 24. optelling, 26. omgeslagen voorbovenrand van een jas, vest, man tel enz., 28 hijswerktuig, 31. kreet, 33. zoon van Noach, 34. een der zeven wijzen van Griekenland. 36. landbouwwerktuig, 38. zware zoete wijn, 40. de maangodin, 41. baan voor balspel, 43. knaagdier, 44. keurig, 45. jongensnaam, 47. horizon. 49. scheikundig element lafk.50. nauwer, 51. duinvallei, 53. telwoord, 55. gem. in N. Brab., 56. was een Nederl. staatsman; in de 2de wereldoorlog door de Duitsers geïnterneerd, 58. voorzetsel, 61. meertje. 62. oude Spaanse munt, 64. kleefmiddel. 66. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 68. danspartij, 69. thans, 70. scheikundig element (afk), 71. aard appel, 73. de heilige schrift der Moslims, 74. als 55 hor., 75. oor logsgod, 76. oorlogshaven in Bretagne, 77. meisjesnaam. Verticaal: 1. soort gebakje, 2. waterlelie, 3. titel (afk.), 4. kan men op zitten, 5. oplopende vlakte, 6. boom, 7. muzieknoot, 8. de opperste rand van een dak, 9. jongensnaam, 10. aardsoort, 11. schop, 13. sociëteit (afk.), 14. zangstem, 17. hardbevroren aard korst, 20. plomp, 22. gesneden steen, 23. land in Europa, 25. ver keerd, 27. kwastje, 28. bekend Nederl. schilder, 29. wangen, 30. wa ter in België; zijtak Rupel, 32. Hongaars componist van operettes, 34. aaneensluitende reeks, 35. plant, 37. scheidingslijn, 39. oude be naming voor liter, 40. als 38 hor., 42. dieventaal, 46. onbep. voor- naamw, 48. voorzetsel, 51. rivier in Rusland, 52. deel van Gelder land, 54. bijwoord, 56. afgesloten hokje, 57. voegwoord, 59. volbloed Hollander (Ind.l, 60. familielid, 61. vochtmaat, 63. voorzetsel, 65. meisjesnaam, 67. honingbij, 68. zangstem, 69. bijwoord, 72. voor zetsel, 73. vreemde munt (afk.), 74. muzieknoot. 3. rat, 4. dras. 5. eik, 6. sesam, 7. speer, 8. dek, 9. Isar, 10. ets, 11. na, 12. Toledo, 16. solide, 19. trui, 21. elegie, 23. tap, 24. me mel, 25. nevel, 26. are, 28. lok, 29. nek, 32. halster, 34. Nemesis 36. baard. 37. leven, 38. Pérak, 39. leges, 40. tas, 41, glu, 43. per, 45. rei, 46. Lee, 51. Pontus, 52. model, 53. nadir, 55. Nomen, 57. mas, 59. los, 60. aardig, 61. som, 63. rage, 65. Ain, 66. matras, 69. rente, 70. peper, 73. Deli, 75. Adda, 78. pat, 79. nes, 81. erg, 82. een, 84. Ta, 86. Rg. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kaarde, 6. sas, 8. dienst, 13. marine, 14. poesta, 15. m.s., 17. tak, 18. sté, 20. kas, 21. el, 22. pot, 24. Maren. 26. ale, 27. elan, 28. lemuren, 30. tred, 31. lip, 32. hom, 33. ven, 35. ego, 36. Bakel, 38. pekel, 40. Tegal, 42. lepel, 44. merel, 47. last, 43. ver, 49. lege, 50. spurt, 52. Meran, 54. Seine. 56. de mon, 58. kalis, 60. Ans, 62. rad. 64. dos, 65. arm. 67. atol, 68. se- rapis, 71. Dina, 72. rum. 74. le ger, 76. net, 77. d.s., 78. pen, 80. nep, 81. Ede, 83. nr, 84 talent, 85. eerder, 87. gratis, 88. eer, 89. Ganges. Verticaal: 1. kompel, 2. A.M., derdag a.s. op ons bureau wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven- In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- NOGMAALS: Op m'n vraag van een paar weken geleden: „waar blijven de verhalen?" is een aarzelend antwoord gekomen. Helaas waren enkele stukken niet zó geschikt, zodat die weer terug moesten. De keus uit wat ik nog heb is niet direkt uitgeput, maar ik zou toch graag over een wat royalere „sortering" beschikken. En dat geldt ook de tekeningen, maar vooral goede foto's. Wie dus iets wil sturen, weet, dat dit met een „hartelijk welkom" zal worden begroet! Wat de opening van deze week betreft: ik ontving dit ver haal van E. van Zuidam student20 en uit Rotterdam), die zijn Poème Electronique" niet graag gekwalificeerd zou willen zien .in de hoek van goedkope sensatie- annex griezelverhalen. Hijmeent, nu de grote storm over dit onderwerp wat geluwd is, dat het wel eens goed is als we ons realiseren, dat „het" nogi altijd bestaat! 'k Wilde niet nalaten jullie dit even te vertellen! als je nu gaat lezen: Poème Electronique Ze was een gewoon meisje. Ze had kort donkerblond haar met een watergolf. Het was 'n meisje, zoals er veel zijn. Ze was aardig. Tien tegen één zelfs was ze lief. Maar opvallend was ze niet; ze was 'n gewoon meis- Ze liep over het Expoterrein. En was diep onder de indruk. Een dergelijke opeenstapeling van techniek en artistiek ver nuft was haar onbekend, 't Was allemaal zo ongewoon; ze was er een beetje van geschrokken. Nu het tegen zessen liep, wil de ze alleen nog naar dat vreemde. Het toppont van het ongewone. Zo hadden haar vriendinnen het genoemd. Dood eng. Ze had het warm. De zon had de hele dag boven deze brok „wereld alliage" staan branden. Het meisje ging de meesterlijke constructie van Le Corbusier binnen. Ze huiverde. Het was hier kil vergeleken met buiten. Weer huiverde ze. De donkere en de klamme stilte, die zich onge merkt aan haar vastklampte, herinnerde haar aan een graf tombe bij een oude kerk, die ze daags tevoren had bezocht. Ze vond het griezelig. Ze werd bang. Plotseling begon het. Ze schrok. Vanuit de verte grijns de 'n doodshoofd (de dood?) haar aan. Het kwam naderbij. Ze wist niet wat. De angst maakte zich van haar mees ter. Ze week achteruit voor de Blues YVei Ik ben een zwarte wolk niemand weet dat ik niet ben wat ik lijk to be als de muziek speelt lach ik bitter gelukzalige bitterheid van careless love Eveneens van Aad: Poëzie of niet Ik wil enkel de situatie vormen naar de woorden die ontstaan als ik in een rillend schuwe hand een pen druk en daarmee ritmisch seinen tik op een gekreukt papier de seinen zijn toch enkel dada op het ritme van een jazz die opklinkt uit de basis van de sigarettenrook Rook-jazz-seinen-niets maar als schijnbaar onbelang- bijprodukt ontstaan de woorden. Ik wil enkel de situatie vormen naar de woorden omdat ik niet de woorden ken voor deze situ- Dit is een droom Gelukkig. AAD VAN DER WEES. Wolkje van mij alleen een van dc vele gedichten, die ik van Marianne van Raay (ly ceum en uit Den Haag) kreeg: radius van mijn gedachten door de kleine kring van dingen zwevend als veren op de wind kind van vlinders dat op grazige vijvers van leliebladeren loopt dat lacht omdat ik zulke gekke dingen zag omdat ik grote mensen hoofd pijn heb MARIANNE VAN RAAY. doodskop. Hij was nu veel dich terbij geweest. De angst loeide als een vuur door haar heen. Het geluid van het Poème Elec tronique scheurde en trok aan haar zenuwen. Plotseling, na een climax van onwezenlijke tooncombinatiesstilte. En dan ineens die doodskop weer. Het stond naast haar, ze voelde het. Het greep haar bij de keel. Ze probeerde zich ervan te bevrijden. Nee! Eéndoor dringende kreet ontsnapte nog uit haar mond. Daarna was alle leven uit haar lichaam verdwe nen. Niemand hoorde en be greep, hoewel iedereen hoorde. Die kreet maakte toch deel uit van het Poème? Het Poème van de grote gevierde toonkun stenaar? Haar lichaam lag in de schaduw van een betonnen bank. Na de voorstelling werd het ge vonden. Dood. En hij? 'n Verwezen glimlach lag op z'n gezicht. Toen hij haar binnenkomen - Zo maar wat van Ton de Bruyn (uit Werken dam). de poet eet harten woorden niet mistige mystieken klare klaterende zingen ztingen zing-zang zie zo TON DE BRUYN Mannen met een uitbouw Ofschoon beide platen volko men verschillend zijn, hebben ze één ding met elkaar gemeen, namelijk „de uitbouw". Maar zowel Jan van Loon als Cor den Duik zijn deze mensen goed gezind en vandaar dat zij, ieder op hun manier, voor een oplossing zorgden. i Den Haag) lees je van- De mistmens (een impressie) nu vooral in deze droeve dagen zie ik de mensen dwalen langs de lege perken van het verkild fatsoen paars Jiggen de smalle paden in hun eigen schemering verzonken star grijs de vage silhouetten komen doemend op doelloos dolend langs de perkenpaden gaan schoffelschuivend mij voorbij toch niet de schimmen uit lidice? vervagen langzaam in de trage namiddagmist de nevelige sleur van liun persoonlijkheid ach ik sta op en loop de figuranten van het schimmenspel ook maar achterna om juist nog te ontdekken dat ik de laatste ben van deze dwaze rij. CEES WATTEL Heb nogal lang getwijfeld of ik deze inzending van „Barbro" uit Goudriaan mee zou nemen. Vond het nogal wat moeilijk al lemaal. 't Komt dus wat stof fig uit de map. Maar, dat komt wel eens een enkel meer voor. dus.... (schaam je niet!) het woordenöoek gepakt en gelezen: Overgang de lucht is een monohybride kruising van zwart en blauw bomen rijen zich tot een dreigende reeks van pilaren met talloze triglyphen daartussen: het individu een gen tussen duizenden cellen voortijlend om rust 'te vinden in het licht dat nergens is. als er nergens hoop meer bloeit stijgt langs de krommende ho- de glans van de komende mor gen opkruipend langs het hemelbed na haast de enkeling a prima vista met het komende zich nog meer om in dit licht tot een nieuw leven gevormd te worden BARBRO. ER UIT GELICHT Eerst maar even de fifty-fifty-za- kcn. Zo houd ik van Johan van Oosten uit Leiden dc tekeningen en een drietal gedichten. De an dere verzen krijgt hij terug. Henk Bovenkerk uit Noordeloos zal over een dag of wat èèn van zijn ingezonden gedichten in de brievenbus vinden. De rest blijft Wat eveneens teruggaat is het ge dicht van Christina van der N. uit Alphen aan de Rijn. Ben eer lijk gezegd van jou meer „diep gang" gewend; dit thema is wel wat aan de afgesleten kant. Nick de Lange uit Rotterdam is wel zeer positief in zijn werk en of schoon ik volkomen achter jouw gedachten sta, vind ik de manier waarop jij deze gedachten vorm hebt gegeven, niet acceptabel. Te weinig zeggend en ritmisch ook niet kloppend. Helaas moeten ook weer wat illus traties naar de resp. afzenders (sters) worden gestuurd. Jam mer, kan best wat gebruiken. Maar de foto's van Henny de R. uit Rotterdam waren niet zo ori gineel. En ofschoon ik met name de zonsondergang kon waarderen zou daar in de krant „niets van terecht komen", zoals dat heet. Hooguit een wat grijzig onbe stemd vlak. Hans van der J. nit Slikkerveer wens ik van harte op de academie, maar hij zal e ten tekenen (lijkt mij toe) c althar Ada 1 «ja kan t Coevorden heb ik wel eens beter werk gekregen. Vond er nu niets bij waarvan ik kon zeggen „dat is het". Werk van M. K. uit Den Haag kan ik niet retourneren, daar ik nergens een adres tegenkwam. En dan tenslotte de heer Z. L. uit Sprang. Hartelijk dank voor uw brief, maar als u deze rubriek elke week weer doorneemt, zal het u duidelijk zijn, dat uw in zending niet mee kan gaan. 'k Heb zeker waardering voor uw bedoeling, maar deze hoek is tenslotte voor de jongeren, zodat vij gee kuniK cendin gens lijkt he wat kinderen, die intussen wel licht zelf weer meisjes en jon gens op school hebben, aan u hebt verplicht! Daar getuigt uw inzending wel van. Een half punt redden In het laatstverschenen nummer van het Engelse Tijdschrift „Chess" treffen we in de rubriek „Practice from the Masters" een aantal voorbeelden aan van het „geredde halve punt". Het gaat hier om stellingen welke reeds diep in het eindspel gekomen voor een van beide spelers positief slech ter staan, misschien wel verloren. De bedoeling van het vestigen van de aan dacht op stellingen van dit type is, dat men altijd maar in het bijzonder indien men slechter staat erop bedacht moet blijven een uitweg te vinden uit de moeilijkheden, en zodoende nog juist een half puntje te redden, in plaats van te verliezen. Wij laten nu maar in het midden of die „redding" toch reeds in de stelling besloten !ag (zodat de redding eigenlijk een schijnredding is) dan wel of de sterkere partij inderdaad eerst een foutje moest maken, waardoor zijn te genstander de kans kreeg met het bekende Ul~~e-oog te ontsnappen. deze voorbeel- i partij Kotov-Byrne (1954). I A A A A Oplossingen blauwe i a b c d e f Zwart aan zet maakt remise. partij Ciocaltea-Pachman (Praag 8 I'. '4 7 rtMü 1 i. 1* P 6 m H ft lü Uil ai i SP w 8 l Wé. m'i 11 s 9 2 lpp pp B 1 m Wit a b c d e an zet maakt remise. i z h abcdefgh in zet maakt remise. Hieronder volgen de oplossingen der viel opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 13 augustus jl. 1. FleissigSchlechter. 16Le3t 17. Lxe3 PI2Ü en mat is niet te vermijden na 18. Lxf2 Dd2t 19. Kbl Ddlt 20. Kh2 Dxc2 mat. 2. MorphyN.N. Het mat in vier was: 18. Tb5t cxb5 19.Dxb5t Kc7 20. Dc5t Kb8 21. Dd6 mat. 3. MorphyBrunswick Isouard. Zó kwam het snelle einde: 13. Txd7! Txd7 14. Tdl De6 15. Lxd7t Pxd7 16. Db8t Pxb8 17. Td8 mat. 4. N.N.Abrahams. Zwart had laatstelijk Te8t gespeeld. Nu zou op 13. Le2 gevolgd zijn: 13. Txc2t 14. Kxe2 Dxf3t 15. Kxf3 (of gxf3) 15Pxdxt en zwart wint. Wit speelde evenwel 13. Kfl en toen volgde: 13Dxf3! 14. gxf3 Lh3t 15. Kgl Pxd4 16. Ddl Telt 17. Dxcl Pxf3 mat. Oplossingen en correspondentie aan dc heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinctstraat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16