Jlieuwe £dlw<"t)e GTaurant Kongolese troepen in opstandig Kasai Proefbaan voor ongelukken ?Belgen bedreigen de oostgrens* De Gaulle doet een beroep op Chroesjtsjef Nog ontevredenheid op scheepswerven GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Amerika contra Cuba op conferentie van O.A.S. Oostcluitse geheimen verraden DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11954 CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD „Staittoaslicfi is aljeblmn nïynhert ia tegijcnspoct" TSJOMBE VAN KATANGA President De Gaulle heeft een be- beroep op premier Chroesjtsjef gedaan om de Geneefse ontwapeningsconfe rentie te hervatten. Hij verwierp het denkbeeld van Chroesjtsjef de ont wapeningsbesprekingen in de Alge mene Vergadering der V. N. voort te zetten. De Gaulle heeft zijn standpunt uiteen gezet in een op 12 augustus verstuurde nota, in antwoord op een boodschap, die Chroesjtsjef 23 juli gezonden had De Gaulle verwierp de beschuldiging van de Russische premier dat Frankrijk voor een groot gedeelte teruggekomen is van zijn standpunt dat de ontwape ning dient te beginnen met de vernieti ging van de middelen om kernwapens te vervoeren. De jongste Sowjet-ontwape- ningsvoorstellen stemden ten dele over een met dit standpunt. Maar Frankrijk en de overige vier westelijke landen op de Geneefse conferentie hebben het Rus sische plan van de hand gewezen, om dat dit geen voldoende waarborgen gaf voor het toezicht. 5? T)ATRICE LOEMOEMBA is druk bezig de onrust in zijn land tot bedaren te brengen en de politieke ontrouw te bestrijden. Hij doet dit door Kongolese militairen naar de afgelegen gebieden, die met afscheiding dreigen, te zenden en uiteraard de Belgen voor de onruststokers uit te maken. Gisteravond heeft hij een communiqué uitgegeven, waarin der andere wordt gezegd: De Belgische parachutisten in Roeanda-Oeroendi bedreigen de ooste lijke grens van de Kongolese republiek. De bevolking van Goma (provincie Kivöe) vraagt de vervanging van de Ierse V.N.-soldaten door Kongolezen, omdat alleen die de evacuatie van de Belgische soldaten kunnen verzekeren. Want, al duurt het gevaar voort, de Europese soldaten van de V.N. verbroederen zich met de Belgische para's. "Voorts wordt de opwinding in verschillende provincies aangestookt door Belgen die hun nederlaag weigeren te erkennen. van Baloeba te vormen. Dit zou geschie den door de politieke tegenstander Loemoemba. Albert Kalondji. Negen landen van de Arabische liga zijn het er gisteren over eens geworden, te helpen bij het rekruteren van vrijwil ligers voor de Algerijnse nationalisten. Maar zij gaven geen antwoord, tot ver rassing van de rebellen, op hun eisen dat de Arabische landen alle betrekkingen met Frankrijk verbreken en dat een Ara bische topconferentie inzake Algerije bij eengeroepen wordit. Het communiqué kan echter triom fantelijk hesluiten met de verkla ring: „Het is onze vijanden echter niet langer mogelijk ons te misbrui ken, na tachtig jaar van plundering en systematische exploitatie". Het optreden van de centrale regering tegen de onlusten in de provincies uitte zich onder andere in het zenden van enige honderden Kongolese soldaten naar de provincie Kasai, vermoedelijk om tus sen beiden te komen in de stammenoorlog tussen de Loeloea en Baloeba. Zij werden klaarblijkelijk uitgezocht vanwege hun trouw aan premier Loemoemba en kun nen nuttig zijn bij het bestrijden van de poging om een onafhankelijke provincie EEN GROEIENDE ontevredenheid, die al maanden oud is, is naar een climax gegroeid op de scheeps werven. De werknemers stellen ho gere looneinsen. Zij menen dat zij recht hebben op een groter deel van de wedvaart. De ontevredenheid uit zich spe ciaal doordat zij merken dat hun collega's, die in dienst zijn bij de koppelbazen, de onder-aannemers, enkele tientallen guldens meer loon ontvangen, hoewel zij hetzelfde werk verrichten als het personeel bij de scheepswerven, dat gebonden is aan de c.a.o. Voortdurend dringen de werknemers op vrijwel alle scheeps werven in het Waterweggebied er op aan dat er een betere voorziening in de tarifiëring zal komen. Zij achten een minimum-tarief gewenst en bovendien wensen zij dat dit tarief re gelmatig zaïl worden uitbetaald, zodat zij verzekerd zijn van de omvang van een bepaald minimum-loan. Ook verschil in de tarieven noeimen zij ongewenst. Na de staking, die gisteren plaats had op de werf van Verolme op Rozenburg as gisteravond in de zalen van de Beurs te Rotterdam een vergadering gehouden van de vertegenwoordigers van de drie vak verenigingen en de bij het confinet be trokken werknemers. Er waren 1500 aan wezigen. De afgevaardigden van de vak verenigingen konden meedelen dat de di rectie van Verolme bereid was het tarief van 30 tot 33 procent te verhogen. De vergadering achtte dit voorstel echter Onaanvaardbaar. Vandaag zouden de ver tegenwoordigers van de vakbonden kon tact opnemen met de directie van dn RDM. Andere eisen, die men stelde, wa ren, dat de sohaftijdi zou worden door betaald, als de werknemers werken op schepen, die op stroom liggen. Dank zij de activiteit van de leden van de Onder nemingsraad kon dit verzoek worden ingewilligd. Ook hoopt men dat de rege ling voor miet-produktlef werk, waar voor een tarief van 20 pet. geldt, zal ver vallen. In dit verband heeft de directie een toezegging gedaan. Ook is een regeling in onderzoek voor een betere situatie bij het vuile werk. Bij de Nederlandse dok- en scheeps- bouwmaatschappü te Amsterdam is van ochtend een groot deel van de arbeiders niet aan het werk gegaan. Slechts hier en daar werd gewerkt. Gistermiddag wil de een delegatie met de directie een aan tal eisen bespreken. De directie was ech ter niet bereid de delegatie te ontvangen omdat zü zich op het standpunt stelt dat als er onderhandeld wordt dit met de Ondernemingsraad of de erkende vakor ganisaties geschiedt. (Advertentie) Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van tfcSO nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhoVi Prins Aschwin op Antiekbeurs De twaalfde oude kunst- en antiek- stedelijk museum Het Prinsenhof is ge- beurs, die dinsdagavond in het Delfts opend, heeft gisteren op de eerste dag al zeer veel bezoekers getrokken. Tot de bezoekers behoorden o.a. prins Aschwin von Lippe Biesterfeld, broer van prins Bernhard, die geen beurs overslaat. Prins Aschwin, die conservator is van de afdeling Aziatische kunst van het Me- tropolitain Museum in New York, kwam om half elf en vertrok om half zes, toen het museum gesloten werd. Hij werd op de beurs rondgeleid door de organi sator, de heer Marcel B. Keeze r. Vyftig doden In de Braziliaanse staat Sao Pa ulo is een bus m et leerlingen van een school in Sao José do Rio Prato in een rivier gestort. Vijftig inzittenden kwamen om het loven. Vliegveld Volgens betrouwbare bronnen heeft de Kongolese regering haar eis herhaald dat de V.N. het vliegveld van Leopoldstad moeten overdragen aan Kongolese troe pen. Een bevestiging van de zydc der V.N. kon niet worden verkregen. Het is evenwel bekend dat de V.N. krachtig ge kant zijn tegen het overdragen van verantwoordeiykheld op het vliegveld, De V.N.-troepen hebben het vliegveld vorige week nadat een Canadese kapi tein en enige manschappen waren mis handeld overgenomen. Het Kongolese leger mocht een sergeant en vijf soldaten op het vliegveld stationeren als waarne Vernomen wordt dat kolonel Ma- demba, commandant van het contin gent troepen uit Mali in Katanga geen verzoek heeft gedaan om de troepen van de Mali-federatie te doen terugtrekken als gevolg van de breuk tussen Senegal en Soedan Volgens een woordvoerder zouden de militairen te kennen hebben ge geven dat ze deel wensen te blijven uitmaken van de V.N.-strijdmacht. Functionarissen van de V.N. schijnen zich geen zorgen te maken over het den van Kongolese troepen naar Loeloea- burg. de hoofdstad van de provincie Kasai. Ze werden in een burgervliegtuig vervoerd, dat door de Kongolese regering was gecharterd, daar de V.N. had gewei gerd zich met het transport van de Kon golese troepen te belasten. In Leopoldstad gaan Kongolese troepen voort met het zoeken naar „spionpen'' Albertstad Naar verluidt Is dc rust in Albertstad volledig hersteld. De V.N.- cn andere troepen werken eendrachtig sa Voorts wordt vernomen dat de minister van binnenlandse zaken van Katanga, Moenongo, nog steeds verlangt dat de Malitroepen onmiddcliyk uit Albertstad zullen worden teruggetrokken. Hy houdt voet by stuk dat deze militairen do< hun muiten moeilykheden hebben ve oorzaakt. Volgens hem weigerden de troepen van Mali tussenbeiden te komen toen gewapende Baloebakat-rebellen dc burgerbevolking aanvielen. 1Z" ORT NADAT de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Christian Herter, gisteren op de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in San José een aanval op Cuba deed, verliet de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Raul Roa, de vergadering. Hij deelde mee dat hij vandaag terug zou keren om minister Herter van repliek te dienen. Minister Hertor drong er bij de minis- !H3 vain buitenlandse zaken van de Orga nisatie van Amerikaanse staten op aan hun grote bezongdheid tot uitdrukking te brengen over bet feit dat Cuba de com munistische interventie in de zaken van het westelijk halfrond duldt en aanmoe digt. Terwijl premier Castro van Cuba in Havanna verklaarde: „Wij zullen de vrienden zijn van de Sowjebunie en de volksrepubliek Chinamet de OAS of zonder da OAS zullen wij zegevieren", de Amerikaanse minister Herter, dat Amerika .geheel bereid" is naar een op- nig van geschil met Cuba te zoeken, dit gebeurt dn overeenstemming met de principes van de O.A.S. Een dergeiyke mening uitte presi dent Eisenhower gisteren op zyn pers conferentie. Hy zei, bereid te zyn tot deelnemen aan een conferentie van de regeringsleiders van het wcsteiyke halfrond als deze conferentie dc be trekkingen tussen Cuba cn dc V.S. zou kunnen verbeteren. Koninklijk gezin op Ischia Het Koninklijk gezin is gisteren met de Piet Hein en onder escorte van een Nederlands korvet op Capri aangekomen de dag werd doorgebracht, een excursie op Capri begaf het ge zelschap zich naar Ischia, een minder door toeristen bezocht eiland aan de andere kant van de Baai van Napels. Het Ko ninklijk gezin bracht hier de avond en de nacht door. In Senaat De Amerikaanse Senaat heeft gisteren bv stemming besloten alle buitenlandse hulp aan landen welke militaire of e- sche hulp aan Cuba geven, stop zetten. Als maatstaf werd vastgesteld: elk land 11 naar het oordeel van de president „rechtstreeks of indirect wapens, munitie of oorlogstuig aan het Castrobewind in Cuba verkoopt of rechtstreeks of indU militaire of economische hulp dat bewind geeft of verleent". Als deze grenadier vanavond om negen uur de hoorn aan de mond zet, begint voor de zevende maal een der schoonste schouwspelen die Nederland ooit gekend heeft: de Taptoe Delft. En laten we hopen dat de weers omstandigheden er vanavond op de generale repetitie en de volgende dagen van deze en komende week geen waterballet van zullen maken. Hoewel een beetje water niet uit de toon zou vallen, want de Taptoe staat dit maal vooral in het teken van de marine. Het waren dan ook de marinemannen, die op de „foto- pen hun grillige licht klank en kleur tuimelden door repetitie" welke gisteren (vóór de wolkbreuk) gehouden elkander en weerkaatsten op de huizen van de Delftse werd, bijzondere aandacht trokken. Flambouwen wier- I Markt. De Marinierskapel kan er wat van! Wie de Koninklijke Marine i de Taptoe betrekt, kan kwalijk Michiel de Ruyter, de admiraal van vuur en staal, over het hoofd zien. Vandaar dat men de mannen van de zee anno 1674 in Delft in actie ziet. En hoe Een van de meest vooraanstaande vliegtuigconstructeurs van Oost-Duits, land, de 55-jarlge Manfred Gerlach, heeft bekend geheimen van de straal- vliegtuigproduktie aan West-Dultsland verraden te hebben. Gerlach, een voormalig technisch di recteur van de afdeling research en om wikkeling van de staatsvliegtuigenin- dustrie, staat daarvoor op het ogenblik te Dresden teredht. Volgens het officiële dagblad vai communistische partij, Neues Deutsch- J~)E ENGELSE regering heeft ver van de bewoonde we reld een achtbaan aangelegd, waarop intensieve proeven ge houden zullen worden om vast te stellen hoe verkeersonge vallen ontstaan. De betonnen baan ligt in Berkshire. In het hart van de [acht bevindt zich een beton nen vlakte, ter breedte van 270 meter, waarop alle soorten van verkeerssituaties kunnen worden nagebootst, daar kan op bestelling spitsuurdrukte gecreëerd worden cn kan het desgewenst gaan regenen. Op dc vyf kilometer lange baan, zullen deskundigen naar hartelust kunnen racen, bot, sen, slippen en automobielen Dit wcgresearch laborato rium wordt een van 's werelds grootste proefcentra voor ver keersproblemen. Gedeelten van de baan zul len voor slipprocvcn nat ge houden worden door een inge bouwd sprenkclsysteem. Een bedrading onder bet plaveisel zal dc chauffeurs in de mist Verschillende soorten straatverlichting zullen op zichtbaarheid geprobeerd wor den, voor proefongcvallen zulcn ontelbare trottoirban den en andere hinderpalen be schikbaar zyn. Dc baan, die ruim 4.250.000 gulden gekost heeft, wordt in oktober officieel geopend. land, is het proces gisteren geopend. Het nieuws van dit proces volgde op de bekendmaking van gisteren, dat de staatsveiligheidsdienst 147 agenten voos de Amerikaanse geheime dienst gear- resteend had. Volgens het blad was, Gerlach in de nazitijd directeur van een van de vlieg- tuigenfabrieken van Junkers. Na de oorlog verbleef hij tot 1954 in Rusland als een van de Duitse specialisten, die door de SowjetunLe aangeworven waren voor de opbouw van de vliegtuigen- en rakettenproduktie. Indon. consulaat in Oost-Berlijn Indonesië en Oost-Duitsland zullen consulaten-generaal uitwisselen zon der dat Indonesië Oost-Duitsland er kent, zo heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, Harsono, meegedeeld. West-Duitsland, dat nauwe econo mische betrekkingen met Indonesië onderhoudt, heeft reeds een ambas sade in Djakarta. U. F. M. Dellaert (oud-dir. Schiphol) overleden De oud-directeur van het lucht havenbedrijf Schiphol, de heer U. F, M. Dellaert is gisteravond in de Am sterdamse Boerhaavekliniek overle- De heer Dellaert, die 67 jaar is geworden, werd een dag na zijn aftreden als directeur, op 1 juli, met een borstaandoening in de kliniek opgenomen. Ulrich Francois Marie Dellaert werd op 8 augustus 1893 in de Zeeuwse plaats Westdorpe geboren en studeerde in Gent en Nijmegen, en aan de technische hoge school in Delft tot aan de mobilisatie van de eerste wereldoorlog. In 1916 en 1917 was hij respectievelijk reserve-officier bij de kustartillerie-batterijen in Vlissingen en officier op de vliegbasis Soesterberg. In 1918 en 1919 behaalde hij achtereenvol gens het internationale en het militaire vliegbrevet. In het burgerleven teruggekeerd werd hü, in 1920 chef van de vliegdienst en stationschef van de K.L.M. Na zes jaar deze functies te hebben bekleed, werd hy (van 1926 tot 1945) havenmeester voor de burgerluchtvaart op Schiphol. In de oorlogsjaren die in deze periode vielen, leidde hy of maakte hy deel uit van de vier technische commissies (kort voor haar vertrek door de regering ingesteld), die alle facetten en plannen voor de toe komst van het luchthavenbedrijf in Ne derland moesten bestuderen. Als bedrijfsdirecteur van Schiphol heeft de heer Dellaert na de bevrijding (tot 1950) zelf ook meegewerkt aan de ver werkelijking van diverse van deze ad viezen en plannen. Zijn benoeming tot directeur van de nationale luchthaven volgde in 1950. Eind juni van dit jaar heeft hij zijn functie neergelegd. In diverse organisaties en instituten, die verband houden met het luchtvaart bedrijf, heeft de heer Dellaert zitting gehad. Hij was o.a. buitengewoon lid van de Raad voor de luchtvaart. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling zal zaterdag om 12 uur op de r.k. begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam geschieden. Doorlichten dient niet onnodig te worden herhaald Het hoofdbestuur van de Maatschappij voor geneeskunst heeft, aldus „Medisch Contact", onlangs besloten zich te wen den tot daarvoor in aanmerking komen de instanties. Het wil er bij deze instan ties op aandringen, maatregelen te tref fen om de gevaren van herhaalde door lichting zoveel mogelijk te reduceren of O» voorkomen. "Gewezen wordt op twee gevaren. Dc belangstelling voor het onderwerp ioni serende stralen staat sinds enkele jaren, ook buiten de kring der artsen, in hoge mate in de belangstelling; zozeer zelfs, dat men er zich voor moet hoeden tc grote ongerustheid te veroorzaken door te veel op de daaraan verbonden gevaren te wijzen. Een ander gevaar zou dan wel eens kunnen dreigen, n.l. dat ook onder zoekingen die op juiste indicatie en op technisch correcte wijze geschieden, in een kwade reuk komen te staan. De vraag is gerezen of niet door orga nisatorische maatregelen moet worden voorkomen, dat kort op elkaar volgende, gelijk gerichte onderzoeken worden ge daan, waarvan de strikte noodzakelijk heid niet duidelijk is te zien. Ongeveer dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Veranderiykc bewolking met enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind In hoofdzaak uit zuideiyke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera turen. (Opgemaakt 11,15 u.) ZON EN MAAN Vijdag 29 augustu3: zon op 5.41 cn on der 19.41 uur; maan op 10-07 en onder 21.26 uur; 29 augustus eerste kwartier. Strandverwachting Afwisselend een regen- of onweersbui cn opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid cn zuidwest. Temperatuur overdag ruim 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: perioden met goed strandweer maar storingen van dc Golf van Biscaje brengen nu en dan ook buien. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1