Radion KRONIEK Duitse jeugd ziet noodzaak van de dienstplicht in Spoedig gesprek ontwapening AMERIKAANS ONDERZOEK VOOR K4TWIJKS KUST Ex-minister dreigt met contra-revolutie in Laos het2evoorde halve prijs Zeven jongens „leenden" in mei tien auto's Lucht slechte geleider Drie auto's bij Bussum in botsing: twee doden Geen Ned. stap wegens Franse minimumprijs Peter Poole opgehangen RYNBENDE'S NIEUW ROOD HET CD VADERLAND Nu lijkt het 01 voor Russen om spoeling" toe te het proces niemand uit het Westen mc ontmoeten en hij is dus alleen aangevv. op zijn eigen overwegingen om zijn gedrag te bepalen. Als de Rusi spiegelen dat zijn straf hij bepaalde dingen verklaart en dat hij zeker de kogel krijgt als hij iets anders zegt, dan kan men zich indenken dat Po wers ook zonder hersenspoeling de Russen die hem volledig in hun macht hebben, een beetje ter wille is. Tenslotte blijkt hij het leven lief te hebben, want de gifnaald die zijn chefs hem voor alle zekerheid hadden meegegeven, heeft hij rustig genegeerd. Ook Powers' bekentenis rechtvaardigt nauwelijks de conclusie dat hij een „her senspoeling" heeft ondergaan. Hij is een intelligente jongeman en hij weet dat hij midden in Rusland is terecht gekomen, compleet met vliegtuig, camera's en foto's van Russische, vliegvelden. Moet hij dar beweren dat hij verdwaald was? (Nog ge heel afgezien van het feit dat Washington ook al „bekend" heeft). Het enige wat men hier nu in het Westen kan doen is nuchter afwachten wat het vonnis wordt. Waarschijnlijk wordt het zwaar, want dan heeft Chroesjtsjof straks, voor hij naar de zitting van de V.H.-assemblée gaat, de gelegenheid om een nobel gratiegebaar te maken en zo de harten te winnen van po litici die geloven dat de communisten toch de kwaadsten nog niet zijn. Onderzoek wijst uit: Liever soldaat dan officier land door het „Service-insti tuut voor marktonderzoek", is gehouden heeft uitgewezen, dat de mannelijke jeugd van de West- duitse bondsrepubliek over het algemeen genomen niet meer af wijzend staat tegenover de mili taire dienstplicht. Het betreft hier voornamelijk de scholieren in de hogere klassen van H.B.S.- en gymnasia en aanstaande stu denten. Het onderzoek in Vel- bert - Noordrijnland - Westfalen heeft bewezen, dat 57% der eind examen candidaten bereid is de militaire dienstplicht te vervul len. "Voorts was 31% pertinent tegen de dienstplicht, terwijl 12% geen uitgesproken mening 'had. Het Westduitse ministerie van defensie, dat nog eens extra de jeugd heeft doordrongen van de noodzaak dienstplicht is over het resultaat tevreden. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van West-Duits- lands aandeel in het Noordatlantisch bondgenootschap. Het ministerie dekt zich vrijwel met een soortgelijke quête, die een ander instituut 4 meningsonderzoek, het bekende E.M.N.I.D. (instituut in Bielefeld) het vorige jaar onder studenten heeft -gehouden. correspondent te Bonn) Bij de gólfpaal in de Noordzee buiten Katwijk zullen in de loop van de volgende week geleerden van het Woods Hole oceanogra- fisch instituut Woods Hole, Mas sachusetts), daarbij geassisteerd door rijkswaterstaat, een onder zoek instellen naar de invloed van golven op het transport van ment in ondiep zeewater. Het onderzoek, mogelijk gemaakt door een gift van de National science foundation, staat onder leiding van dr. John Ziegler, geoloog bij het Woods Hole oceanografisch instituut. Dr. Zieg ler, die thans deelneemt aan het in ternationale geologisch congres in Ko penhagen wordt begin volgende week in Nederland verwacht. Andere medewerkers van het Wonds Hole instituut, die aan de onderzoekin gen bij Katwijk zdllen deelnemen, zijn onder meer de onderwaterfotograaf David M. Owen en de Nederlander Bernard Oostdam. die na net beëin digen van zijn studie aan de McGill De heer Oostdam vertoeft thans reeds in' Nederland om de nodige voorbereidingen voor de onderzoekingen te treffen. De Nederlandse rijkswaterstaat heeft de Amerikanen een sleepboot en bij behorend personeel ter beschikking ge steld. Voorts genieten de Amerikanen alle assistentie van het hoofd van de directie waterhuishouding en waterbe weging van rijkswaterstaat, ir. J. B. Sehijff, van het hoofd van de afdeling waterhuishouding van de Deltadienst, ir. K. F. Valken, en van de sedimento- loog verbonden aan de afdeling kust onderzoek van de Deltadienst, J Ter- windt. De onderzoekingen zullen een periode van ongeveer vier weken in beslag men. De resultaten zullen ook Nederland in het bijzonder vooi Deltawerken van belang zijn. E.M.N.I.D. kwam tot de slotsom, dat 59 pet. der studenten positief stond tegenover de dienstplicht. Uit de verdere resultaten van de jongste enquête blijkt, tevens, dat de meningen omtrent de noodzaak van het verrichten van militaire dienstplicht regionaal sterk afwijken. In deelstaten, die door de C.D.U. worden geregeerd, zoals Sleeswijk- Holstein, Rijnland-Pals en Baden- Wurtemberg waren de percentages dienstpl icht-,gene genen'respectie velijk 71, 67 en 61 pet, veel hoger dan in socialistische „Lander" als Niedersaksen, Bremen en Hessen. Hier waren de uitslagen respectieve lijk 54, 54 en 44 pet. Eén op de drie Westduitse jonge mannen is bereid om reserve-officier te worden en 59 pet. moet er niets van hebben, terwijl 8 pet. het bij de „Bundeswehr" eerst eens wil afkij ken, alvorens zij tot een officiers opleiding over gaan. Ongetwijfeld houdt dit verband met het „Wirtschaftswunder"de jongemannen erkennen de noodzaak van het verrichten van de dienst plicht, maar willen ook geen dag langer dan strikt nodig bij de „Bun deswehr" blijven. De meesten wil len zo gauw als mogelijk is gaan studeren of een werkkring zoeken. Ook hier staat Noordrijnland-West- falen met 22 adspirant-reserve-offi- cieren onderaan de schaal. De voor gisteren bepaalde in stallaties van de nieuwe door de revolutionairen gesteunde rege ring van Laos onder prins Soe- vanna Phoema is uitgesteld om dat een koerier met de noodzake lijke documenten van de zich in Loeang-Prabang bevindende ko- ning niet was gearriveerd. De reden van zijn te laat komen was niet bekend. Imiddels zijn er voor het eerst sinds de staatsgreep van 9 augustus weer lijn- toestellen met passagiers naar Bang kok, Saigon en Hong Kong vertrokken. De heropening van het vliegveld bij dit pak STRENGE STRAFFEN GEËIST 373) Dat er niet alleen tydens on- zou zich voordoen wanneer de lucht weer, maar ook op mooie heldere een goede geleider was, want ook in dagen elektriciteit in de atmosfeer dat geval zou de atmosferische elek- aanwezig is, werd reeds 200 jaar ge- tricitelt naar het laagste punt (de leden door Monnier vastgesteld, aarde) worden afgevoerd. Maar de Latere metingen hebben aangetoond, lucht is niet geleidend, zodat we de dat de spanningsverschillen toenemen bak niet gevuld moeten denken met naarmate men zich hoger in de water, maar met zand. In dat geval atmosfeer en dus verder van het stroomt alleen het zand dat vlak negatief geladen aardoppervlak boven de pijp zit naar beneden en de bevindt. Daardoor kan op een hoogte rest blijft onbeweeglijk op de plaats van 10 km het potentiaalverschil met waar het is. Door het in de lucht het aardoppervlak wel 200.000 volt steken van een metaalgeleider komen bedragen! Dat komt neer op een dus als we het zo mogen uit- spanningsverval van gemiddeld 20 drukken wel elektriciteitsdeeltjes volt per meter. naar beneden vallen, maar dat zijn Dicht bij het aardoppervlak is het uitsluitend de deeltjes die vlak tegen spanningsverval echter veel groter de geleider zitten. De rest van de dan de zojuist genoemde luttele 20 atmosferische elektriciteit blijft op volt per meter. Hoewel het bedrag haar plaats, voor zo ver zij door uiteraard zeer ver- luchtstromingen te- TOCH IS HET ZO! anderljjk is en aan zienlijke schomme lingen vertoont, is het spanningsver- ringende damp kring 's zomers by goed weer gemid deld 60 volt per meter en 's winters dat had u niet gedacht! 500 volt. pervlak Bü nadering van een regenwolk kan nu, aan het zelfs tot 1000 volt per meter op- de lucht te steken en de elektriciteit uit de hogere luchtlagen af te leiden groten) in de lucht laten geleider worden geduwd. Een grotere stroom- sterkte uit de atmo sferische elektrici teit zou dus alleen verkregen kunnen worden door een aanzieniyke ver groting van het op- van de geleider. Wel- voorstcllcn daartoe heeft het werkeiyk niet ontbroken. Eén uit vinder wilde zelfs een geweldig groot iringende lucht te de aarde, waardoor een perma nente en kosteloze bron van elektrici teit wordt aangeboord? Inderdaad, men heeft dat geprobeerd door een door middel van ballons. Toen bleek dat de oppervlakte van een dergeiyk net ongeveer 90.000 vierkante meter zou moeten bedragen en dat de daar- deze geleider werd afgevoerd kon bedrag slechts in miljoenste delen vi pères worden uitgedrukt. De oorzaak voorlopig van dit mislukken was gelegen in de schrapt, slechte geleiding van de lucht. Nu we Misschien mogen we dit n met water zou bevinden en we zou den de bodem van deze bak door een buis met de aarde verbinden, dan zou al het water door de bus naar de aarde worden afgevoerd. Ditzelfde palen onderste boven zyn gegoten t of yzeren hekken al dan niet diep in de grond staan. Daarover een volgende keer. Gevangenisstraffen variërend weken tot twee jaren, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen, eiste de officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank gisteren tegen zeven Haar lemse jongens van 18 en 19 jaar, die betrokken waren geweest bij diefstal van ongeveer tien auto's. De groep maakte er in de maand mei een ge woonte van auto's open te breken met gebruikmaking van inbrekerswerktuigen en de wagens te gebruiken voor joy riding. Bezoeken werden gebracht aan Amsterdam, Zandvoort, de Zaanstreek en IJmuiden. Geen van de jongelui was in het bezit van een rijbewijs. De auto werd na gebruik, zo maar ergens, al of niet beschadigd, neergezet. De 18-jarige leerling-verwarmingsmonteur D. W., te gen wie een straf van twee jaar werd geëist, stapte meestal als eerste in de auto. Een collega van deze verdachte de 18-jarige A. T. van O. hoorde zes maanden tegen zich eisen en de 19-ja- rige magazijnbediende L. van A. een gewone gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De eis tegen de 18- jarige tuinder A. G. van der B. en de 18-jarige magazijnbediende M. J. B., die enkele malen aan het tochtje had den deelgenomen was tien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en tegen de 18-jarige keukenknecht C. van D. een gevange nisstraf van tien maanden, twee maanden voorwaardelijk. De officier van justitie vroeg de recht bank de 18-jarige machinebankwerker T. J. de V., die één keer mee is ge weest een gevangenisstraf van zes we ken op te leggen. De verdedigers waren'van mening, dat de jongelui zich niet schuldig hebben gemaakt aan diefstal, zoals ten laste was gelegd, maar aan joy-riding en vroegen ontslag van rechtsvervolging of anders een kortere straf. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Het enige wat nog uiterlijk van een strenge revolutionaire controle is over gebleven is de sluiting van de banken. De contra-revolutionairen in het zui den. onder de afgezette minister van defensie, generaal Phoemi Nosavan, blijven beweren dat een „comité tegen de staatsgreep" plannen maakt oir zich in het bezit te stellen van Vien tiane. Zij beschikken over een radio station te Soevannakhet, waar Phoumi zijn hoofdkwartier heeft. Via dit station werd gisteren geëist dat de leider van de revolutie, kapitein Konghe zich met zijn parachutisten zou overgeven. Con tra- revolutionaire eenheden zouden Vientiane al tot op 25 kilometer zijn genaderd- Een nieuwe poging om Vientiane met contra-revolutionaire pamfletten overstromen is gisteren overigens lukt omdat de uit een vliegtuig i gelaten bundel niet open ging. In de pamfletten wordt er bij de bevolking op aan gedrongen, de leiding van Soe- vanna Phoema niet te erkennen e de terugkeer te wachten van de oude regering. Soevanna Phoema heeft voor de dio gesproken en de militaire bevelheb bers van Laos uitgenodigd zich te enigen in Vientiane voor besprekir_„___, nu de „politieke situatie zichzelf heeft opgelost". De revolutionaire leider, kapitein Kong Le, sprak ook en zei dat Soevan na Phoema beloofd had dat hij zijn po litiek tot de laatste letter zou uitvoeren. Verkiezingen in Perzië ongeldig? Dr. Baghai, eens een var staande figuren in de Perzische arbei derspartij en thans voorzitter van het comité van „waakzaamheid bij de ver kiezingen", heeft laten weten dat hij van plan is de Sjah te vragen de ver kiezingen, die op het ogenblik in Per- worden gehouden, ongeldig te ver- aren, daar „de regering het kiesrecht iet heeft geëerbiedigd". Kandidaten van de onafhankelijke par- j in Teheran zouden bewijzen in han den hebben dat de regering al bij de verkiezingen tussenbeide is gekomen- Zij zeiden dat de regering van tevoren klaargemaakte stembiljetten had laten uitdelen onder de arbeiders van de staatsbedrijven. De vier voornaamste onafhankelijke kandidaten in Teheran, onder wie ex- minister Al Amini, hebben donderdag- gen het aftreden van de regering- tl en stopzetting van de verkiezin gen geëist. Zij zeggen in een communi qué dat zij de verkiezingen zullen boy cotten als hun eisen niet ingewilligd worden. Twee doden, een zeer ernstig gewonde en een enorme ravage dat was gisteravond de droevige afloop van een botsing tussen drip auto's op het haast beruchtp dep' van Rijksweg nr 1, de Muider straatweg. Een noop schroot was gister avond eveneens het resultaat van een ootsing op de oude Rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van de brug by ■Maarssen. Wat op de foto te zien is, was een Lelijk eendje", dat door een tegenligger werd gegrepen. Dame overreden door vrachtauto De 54-jarige mevrouw Nuss- baum uit Amsterdam en de 23- jarige D. Lub uit Israël, een logé van mevrouw Nussbaum, zijn gisteravond omgekomen bij een verkeersongeluk op de Rijksweg Amsterdam-Amersfoort ter hoog te van Bussum. Amsterdam. Door niet opgehelderde zaak ging de wagen, die door de heer Lub bestuurd werd, aan het slingeren, vlak nadat een andere wagen was inge haald. De slingerende wagen schampte langs een aanhangwagen, achter personenauto, die uit Amsterdam kwam. Deze raakte ook aan het slinge- hetgeen nog verergerd werd door hard remmen van de bestuurder. De wagen sloeg enkele malen over de kop, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. De wagen van de heer Lub raakte vervolgens een personenauto, die uit de Tomaten zijn de roem van het Westland en die ontbreken uiteraard niet op de Westlandse handelstentoonstelling „Wéha- té", die gisteren op de Floriade in Rotterdam werd geopend. Mej. Riet Vijverberg, een vrolijke Naaldwijkse, genoot de eer deze tomalen te presenteren. richting Amsterdam kwam, bestuurd door de heer J. Post. Bij deze botsing werden beide auto' geheel vernield. Mevrouw Nussbaum- Weireb werd op slag gedood. De heer Lub overleed op weg naar het zieken huis. De heer Post werd levensgevaarlijk gewond overgebracht naar het OLi.V. Gasthuis in Amsterdam. Het verkeer op dit punt liep volkomen Gisteren is de 21-jarige mej. L. B. Kreune uit de dr. Bosstraat te Arnhem op de Raapopseweg door een vrachtauto aangereden en met ernstige verwondin- Door de gevel Op de Bosscheweg te Vught, ter hoogte m restaurant „De Witte" is gisteren een vrachtauto, waarvan de chauffeur de macht over het stuur had verloren, een woning binnengereden. Zowel de gevel van de woning, als de vrachtauto wer den ernstig beschadigd. De chauffeur neemt aan, dat een klapband hem de macht over het stuur deed verliezen. Toen hij van de weg afraakte, ramde hy een lichtmast en een melkwagentje. Zowel de chauffeur als de bestuurder van de melkwagen kregen lichte ver wondingen. De familie die het huis be woont is met vakantie in Italië. Volgens het Poolse persbureau PAP heeft Polen diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met Venezuela. Beide lan den zullen ambassadeurs uitwisselen. o (Van onze parlementsredactle) De ministers Marijnen «landbouw en vissery) en de Quay (buitenlandse za ken ad interim) hebben bij de commissie van de Europese Economische Gemeen schap nog geen stappen ondernomen in verband met de minimumprijzen voor groente en fruit, die de Franse regering per 30 juni heeft bekendgemaakt. De be windslieden willen eerst de resultaten afwachten van het onlangs genomen ini tiatief der Europese commissie waardoor de beoordeling van nieuwe minimum- pryzen aanzienlijk zal worden verge makkelijkt. De procedure van voorafgaande ken nisgeving en uitwisseling van standpun ten is in het E.E.G.-verdrag te beknopt geformuleerd om tot het beoogde resul taat te leiden. De Europese commissie heeft daarom kort geleden een gedetail leerde procedure voor consultatie uitge werkt, die grotere waarborgen voor het naleven van de voorschriften biedt en toezicht mogelijk maakt. Deze procedure voorziet onder meer in kennisgeving van het voornemen tot instelling van een minimumprijsstelsel minstens twee weken voor de datum van inwerkingtreding. Daarbij moeten gege vens worden overgelegd over de rede nen die de instelling noodzakelyk maken. De Nederlandse regering heeft met de ze procedure haar instemming betuigd. De 28-jarige Brit Peter Poole, die ter dood was veroordeeld wegens moord op een Afrikaanse huisbediende, is don derdagavond te Nairobi opgehangen. Verscheidene verzoeken om gratie, on der meer gericht aan koningin Elisa beth, waren vruchteloos. Poole is de eerste blanke in Kenia die door een uit blanken bestaande jury wegens moord op een Afrikaan ter dood werd veroor deeld. Mijnwerker na 63 uur gered Gisteravond laat is een zwarte arbei der uit de goudmijn bij Johannesburg, waar dinsdag een instorting heeft plaats gevonden, gered, nadat hij 63 uur onder de grond gevangen had gezeten. De langdurige reddingspogingen slaag den om 22.00 u Ned. tijd. Al eerder was een andere Afrikaan levend boven ge bracht By de ramp zyn een blanke en elf Afrikaanse mijnwerkers om het leven gekomen. De thans geredde mynwerker is met een zenuwschok en een breuk van het rechter onderbeen in het mynhospitaal opgenomen. President Eisenhower heeft generaal Decker, tot op heden plaatsvervangend chef-staf van het leger, als opvolger van generaal Lyman L. Lemnitzer benoemd tot chef-staf. Generaal Lemnitzer wordt voorzitter van de commissie van chefs (Advertentie) Ontwapeningscommissie tvil wapeningscommissie der V.N. heeft gisteren na een debat van drie dagen eenstemmig een reso lutie aanvaard waarin zij zich met het oog op het dringend karakter van het probleem uitspreekt voor „zo spoedig mogelijke voortzetting van de internationale onderhan delingen om te komen tot een op bouwende oplossing van de kwes tie van algemene en volledige ontwapening onder doeltreffend internationaal toezicht". In de resolutie ingediend door In dia, de Ver. Arabische republiek. Zweden, Zuidslavic, Mexico er Ecuador en geamendeerd door Ca nada wordt voorts uiting gege ven aan de wens dat de Algemene Vergadering op haar zitting die op 20 september begint, een ernstig onderzoek aan de ontwapenings kwestie wijdt en dat de commissie in stand blijft en byeen wordt geroe- - 2 ^3 7230 nen wanneer dit noodzakelijk wordt geacht. De Sowjet-afgevaardigde Koezrietsof merkte na de aanvaarding van de resolutie op dat daarin niet wordt verwezen naar het Sowjet-voorstel, dat de regeringsleiders aan het de bat over de ontwapening in de Al gemene Vergadering zullen deelne men. Hy sprak de hoop uit, dat alle leden van de V.N. niettemin door hun staats- of regeringshoofden vertegenwoordigd zullen zijn. De Russische steun voor de resolutie vormt een contrast met de aanvan kelijke houding van de Sowjet-unie, die zich tegen een bijeenkomst van de Ontwapeningscommissie had verzet. De Amerikaan Cabot Lodge uitte zijn tevredenheid over het resultaat van de bijeenkomst, op initiatief van de V.S. tot stand gekomen. Hij zei dat de V.S. om een bijeenkomst hadden verzocht omdat zij hoopten dat de commissie het dringend karakter van de ontwapeningskwestie zou er kennen en zou aandringen op zo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen. VERSCHUIF-PUZZEL Onderstaande woorden zodanig ver schuiven, dat verticaal twee namen /an vogels ontstaan: Ankerkabel, warong, inflatie, markt kraam, getroost, bedeesd, dollekervel. OPLOSSING VORIGE PUZZ~ Horizontaal: 1. Kantens - Rg. 2. enorm o.l. - er, 3. liter - toga. 4. do - i.e. - ik - es, 5. eg - esp - solo.6. reet - Maren, 7. Mn - draad - te, 8. Ir - das lege. 9. kea - ster - er. Verticaal: 1. kelder - mik. 2. Anio - genre, 3. notie - edda, 4. Trees - tras, 5. Em - rap - mast, 6. nota - Saaie, 7. slok - order, 8. regelet - ge, 9. gras -

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5