kan nog platter SUNIL Buitenlandse kneusjes maken Nederlandse wegen onveilig REBELLEN STEUNEN EIS VAN SOEKARNO-REGIEM Soms 200.000 Ampère Queen Elisabeth toch vertrokken WITTER DAN DE WITSTE HAAN NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT directe aanleiding blijkt te zijn: Alles wat Nederland ten aanzien pjieuw-Guinea doet zal door Indonesië {kwade worden uitgelegd. Indonesië heeft bovendien, mede in v band met Nieuw-Guinea, behoefte aan m of meer spectaculaire gebaren tegemo Nederland. Indonesiës nationale feestdag |was een prachtige gelegenheid voor een jvan die gebaren, die nog gemaakt konden jwordem. Welke onmiddellijke consekwenties d> verbreking van de diplomatieke betrekkin ,gen zal hebben, laat zich moeilijk voor stellen. Een redelijke oplossing van d< kwestie Nieuw-Guinea kan er, dunkt ons, niet gemakkelijk door worden bevorderd. Dat zal Indoi bebbei waarschijnlijk ook niet Verpreking der diplomatieke betrekkin gen is wel een der ultimatieve middelen om iets van een ander land af te dwin gen. Maar in het recente verleden heeft zulk een verbreking vaak ook toepassin. 'gevonden zonder dat eigenlijk in ernst koi [worden verwacht, dat de aanleiding ertoi uit de weg zou worden geruimd. Je\o!ltsltranl moeilijkheden in de Engelse Labor Party en schrijft onder meer: Labour heeft zich staande gehouden in Achterbuurten en in de hogere leeftijdsgroe pen. Maar meer dan de helft van de En- helse kiezers heeft geen herinneringen aan de vooroorlogse sociale misstanden. Labour herloor zwaar in de groep van kiezers tus- len 21 en 30 jaar. Veel onderzoekers leggen Een merkwaardige nadruk op twee facto- gen, die de kiezers zouden hebben beïn vloed: de commerciële televisie en de da mesbladen. De krachtige reclame doet een beroep op de koopkracht van de arbeiders len helpt bjj het aankweken van zelfbewust- lijn, die nu eenmaal niet klopt met de ■chets, die een socialistisch lied geeft van het lot van de mens: „In helle strijd, in torgen grauw". Sommige socialisten menen, dat zjj zich L de leden van andere partijen zullen bljjven onderscheiden door een andere men- luliteit door hun voortdurende streven naar een rechtvaardige maatschappij. Het is een vage scheidslijn. Wie wil geen recht vaardige maatschappij? De socialisten zullen duidelijker moeten worden. Anders geldt foor hen het verwijt, dat zij zelf ten onrechte dat zij aan het adres van katho lieke en protestantse partijen hebben ge richt, namelijk dat men de democratie ichade doet als men zich organiseert vol lens principes, die voor de praktische politiek weinig of geen betekenis hebben. Douane betrapt autoheler De officier van justitie bij de Arn- emse rechtbank eiste gisteren ander- talf jaar gevangenisstraf met aftrek eger, P. S., een Rotterdammer, die met ijn broer en twee Duitsers, gestolen )uitse auto's verhandelde. De Duitsers talen de wagens, die dan over de Ne- erlandse grens werden gebracht naar S. Deze had zowel een handelaars- lewijs als een vals bewijs van her- van de wagen. Dat bewijs van lerkomst was niets anders dan een ver- laring van een van de Duitsers, om rent zijn eigen wagen. P. S. beging venwel de fout een Duitse auto naar iet douanekantoor te brengen, voorzien an de nummerplaten van de zoge- aamde eigenaar, terwijl de oorspronke- jke nummerplaten nog in de wagen igen. Hij had deze vergeten op te ber- Een van de Duitsers is inmiddels in luitsland gegrepen. De andere zag -aar Tanger te vluchten. De broer S. zal binnenkort voor de Rot- erdamse rechtbank terecht moeten taan. Vonnis in deze zaak over a "LIET nop plattere tv-toestel de kast heeft slechts een diepte van 28 centimeter waarmee Erres op de komende Firato zal komen. Heit apparaat is geschikt voor inbouw in moderne wandmeubelen. „Kant en klaar"-eombinaties zullen op de tentoonstelling dan ook volop worden getoond. Op mars van transistor onstuitbaar (Van onze speciale verslaggever) OP de Firato van dit jaar de elfde in successie zul len weinig opzienbarende zaken te zien zijn. Wanneer deze inter nationale tentoonstelling van elektronica op 30 augustus a.s. in het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw geopend wordt, zal het pu bliek een weeklang vierhonderd verschillende radiokasten bijeen kunnen zien, tweehonderd ver schillende televisie-toestellen, in strumenten voor de muziekrepro- duktie, berichtgeving en naviga tie, meet- en regelapparatuur etc. Ook ditmaal verwacht men een kleine tweehonderdduizend bezoekers. Uit de meeste West- europese landen kwamen aanvra gen binnen, evenals uit Noord en Zuid-Amerika, Japan, Afrika en het Verre Oosten. Het nieuws achter het nieuws is wel, dat er thans serieus naar wordt gestreefd èèn jaarlijkse tentoonstelling in Europa te organiseren, die als re presentatief voor het brede terrein der electronica kan worden beschouwd, en waar noviteiten kunnen worden ge lanceerd. Het bestuur van de Firato acht het een verheugend teken, dat de Nederlandse expositie nummer èèn op de nominatie staat. Het is dan ook bij zonder gelukkig met het vergrote, nieuwe R.A.I.-Gebouw aan het Europa plein, waar, van het volgend jaar af, de meeste grote Amsterdamse tentoon stellingen zullen worden gehouden. Stabilisatie De lijrf, die door de elfde Firato loopt, is er een van stabilisatie en verdere perfectionering. De steeds groter wor dende toepassing van de transistor valt bijzonder op, temeer daar deze zich nu vast op alle terreinen heeft genesteld. Niet alleen in radiokasten wordt hij thans gebruikt, maar ook in de meet- en regelapparatuur, bij de telecommuni catie etc. In de televisie-sector is het belang rijkste nieuws, dat enkele duurdere modellen met een rechthoekige beeld buis zijn uitgerust, die een diagonaal van 59 centimeter heeft (o.a. Philips, Tëlefunken, Aristona). De voorzijde van deze beeldbuis is nagenoeg plat niet bolvormig dus, zoals de huidige. Het voordeel van de nieuwe vinding is, dat men, ook als men zijdelings van het toestel is gezeten, een goede kijk op het beeld houdt. Het muttige opper vlak is er met liefst vijftien procent door gestegen! Momenteel heeft het publiek dus keu ze uit drie standaardmaten, namelijk 43, 53 en 59 cm. Hoewel een enkele fa brikant nog een 61 cm. toestel brengt, hoofdzakelijk in super de luxe combi natiemeubelen, is dit formaat toch niet in zwang, omdat het een veel grotere kastomvang met zich meebrengt. De introductie van de rechthoekige beeldbuis betekent overigens niet, dat alle modellen er in de toekomst mee zullen worden uitgerust, zoals b.v. de overgang van de 90 naar de 110 graden beeldbuis te zien heeft gegeven. Er is een nieuwe standaardmaat bijgekomen: zes centimeter meer dan het in grootte eraan voorafgaande. Nieuw zijn ook de door Erres ge lanceerde extra platte toestellen, die slechts 28 cm. diep zijn. De mogelijk heid bestaat deze kasten in bestaande boekenkasten of moderne meubelen in te' bouwen. Radio-sector Het zgn. universele aanpas-chassis van Telefunken kan in de radio-sector als een noviteit worden beschouwd. Dit systeem wordt toegepast in enkele toe stellen van de nieuwe serie en bestaat uit de inbouw van standaardelementen. Elke radiokast, van de eenvoudigste lot de meest gecompliceerde en luxe, kan ermee worden opgebouwd. De voorde len zijn o.m. doelmatiger fabricage en eenvoudige service-mogelijkheden. Het aantal radio-toestellen, geschikt voor stereo-weergave (d.m.v. plaat of band), heeft opnieuw een belangrijke uitbreiding ondergaan. Waren vorig jaar Nieuw-Guinea bij Indonesië President Soekarno van Indone sië, die gisteren de viering van de Indonesische onafhankelijkheids dag heeft aangegrepen om de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken, heeft althans voor zijn standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw- De neiging van sommige mensen om alles wat op hun weg komt in geldswaarde te taxeren, willen we hier zeker niet navolgen. Wan neer we ons dus vandaag bezig houden met de „prijs" van een ste vig plaatselijk onweer, geschiedt dit niet uit mercantiele overwegin gen, maar uitsluitend om een ver gelijkingsmogelijkheid te hebben ten aanzien van de energie die door het onweer wordt verbruikt als te genhanger van de eiectriciteitsno- ta in ons huishouden. We zullen ons niet verdiepen in de theorieën over het ontstaan van het onweer, maar slechts vermel den dat men is afgestapt van de vroegere opvatting dat er zulk een groot spannings verschil ontstaat tussen een wolk en de aarde, dat op een gegeven mo ment een reusach tige vonk over springt om de spanning te vereffe nen. Uiterst vernuf tige toestellen heb ben de onderzoekers in staat ge steld de ontladingen van het on weer als het ware op de voet te volgen. Daarbij is gebleken, dat de bliksem een zeer groot aantal ge deeltelijke ontladingen telt, die ieder uit een voorinslag en een hoofdin slag bestaan, die met grote snel heid eerst naar de aarde, maar dan terug naar de wolk lopen. (Het is zelfs voorgkomen, dat iemand gedood werd door de van de aarde teruglopende ontlading!). De reusachtige vonk die van de wolken op de aarde overspringt Is hiermee dus van de baan. Maar laten we de theorie verder voor wat zij is. Voor ons is het vol doende te weten, dat de stroom- sterkte van de bliksem tot ongeveer 30.000 Ampère gaat en in zeldzame gevallen zelfs tot 200.000 Ampère oploopt. We zouden dus tot een bc- TOCH IS HET ZO! rekening van de doorgestroomde electrlciteit kunnen komen, lnd'en we de tijdsduur der ontladingen kenden. Want 100.000 Ampère ge durende 1-1000 seconde komt op hetzelfde neer als 100 Ampère ge durende een hele seconde. We zullen ons niet wagen aan schattingen omtrent de tijdsduur van bliksemontladlngen, maar ons vasthouden aan een becijfering die prof. Van Staveren destijds heeft gegeven en die er op neerkomt, dat aan een bliksemontlading gemid deld een energie van 5 kWh kan wor den toegekend. Nu is het ous al bijzonder gemakkelijk gemaakt, want op onze electrlcitcitsnota zou den de kosten hiervan gewaar deerd worden op 35 cent. Een plaat selijk onweer, dat we op 200 blik seminslagen stellen er zijn er ook van 1000 en méér verbruikt dan een energie die ook door de electrici- teitscentrale voor een bedrag van ƒ70 kan worden geleverd, zü het dan dat dit ge schiedt met minder geweld ge lukkig! en méér naar behoefte. We noemden hierboven uitdruk kelijk het plaatselijke omveer, om dat over de gehele aardbol gere kend, naar schatting iedere secon de 100 bliksemontladlngen plaats vinden, waardoor jaarlijks 16 mil jard KWh aan bliksems worden verbruikt; dat is een electrische energie waarmee geheel Nederland bijna 5 jaar zou kunnen toekomen. Uiteraard zijn in het verleden heel wat plannen gemaakt die tot doel hadden de spanningsverschillen tus sen de aarde en de atmosfeer eco nomisch te benutten. Maar dat werd ten slotte toch wel een beetje al te fantastisch. Daarover een volgende keer. Guinea steun gekregen van de Indonesische opstandelingenrege ring. Nog voor Soekarno gisteren nieuwe maatregelen voor de bevrijding van „West-Irian" aankondigde publiceerde de „Far East Economie Review" een ar tikel van dr. Soemitro, minister van staat in de Indonesische rebellenrege- ring, waarin deze duidelijk maakt dat de -rebellen de Indonesische aanspraak op Nieuw-Guinea krachtig steunen. Dr. Soemitro constateert dat de macht van president Soekarno op Java voort durend wordt ondermijnd door actie van de opstandelingen. Maar, aldus Soe mitro, het gebluf van Nederland, dat versterkingen naar West-Irian zond, beeft ons werk van vele maanden ver nietigd. Nu kan Soekarno beweren dat het land in gevaar was en dat de vijand aan de grens staat. Inmiddels heeft de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Luns, die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk is, er zijn leedwezen over uit gesproken „dat Indonesië ten slotte de laatste brug met Nederland heeft ver nietigd". „Ondanks de voortdurende Indonesi sche provocaties hebben de Nederlan ders gepoogd overeenstemming te be reiken. Deze pogingen worden door de jongste Indonesische stap het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen nog moeilijker. De beschuldiging van Soekarno, dat de opstanden in Indonesië niet zullen op houden zolang de Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven, wees minister Luns van de hand. „Deze bewering is een nieuwe, verbazingwekkende en vol komen ongegronde beschuldiging. De hele wereld weet, dat Nederland zich nooit heeft gemengd in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië. Over het afbreken van de vakantie door minister Luns, zoals werd bericht door het Franse persbureau uit Venetië is niets bekend op het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken. Mi nister Luns was in Venetië voor een on derhoud met zijn Italiaanse ambtgenoot, prof. Segni. nog hoofdzakelijk de duurdere types „stereofonisch voorbereid", thans vindt men ook in de middenklasse enkele ste reo-toestellen. Door de verdringing van de buis door de transistor zijn de met batterijen ge voede draagbare toestellen steeds kleiner en lichter geworden. Ook de speelduur is veel langer dan vroeger met radio buizen uitgeruste koffertjes het geval was. Er zijn zgn. all-transistors, die op één batterij een heel jaar spelen. Voor de autoradio heeft de invoering van de transistor het voordeel van een bedui dend lager stroomverbruik, wat een ont lasting van de accu betekent. In de sector van de bandrecorder is de ontplooiing van de vierspoor-techniek thans vrij algemeen. Op één band van normale breedt kunnen dus vier ge luidssporen worden aangebracht, waar door, in vergelijking met de gebruike lijke dubbelspoor-apparaten, de regis- treercapaciteit is verdubbeld, terwijl men ook met de helft van de ruimte uit komt bij het opbergen der banden. Tele funken brengt zelfs een achtspoor mag- netofoon, speciaal bestemd voor het op nemen van korte teksten ten dienste van personeelsliften in warenhuizen e.d. Titel"-band De zgn. pre-recorded band vormt eveneens een nieuwtje. Een Amerikaan se fabrikant komt reeds met een reper toire van meer dan vierhonderd titels uit. De verpakking van deze „volle" band (platte cartonnen doos) is wat vormgeving betreft, even fraai als die van een moderne grammofoonplaat. In de grammofoonsector, waar zich vorig jaar al een duidelijke verschui ving openbaarde in de richting van ste reo, komen slechts enkele snufjes voor. Voor de bezitters van niet-automatische platenspelers is er thans een zgn. pick up lift ter grootte van een eierdopje aan de markt, die op zeer eenvoudige wijze is aan te brengen. Men wordt door de werking van dit apparaatje ontslagen van het precisie-werk van het opzetten. Beschadiging van de plaat doordat de saffier dwars over de groeven loopt, be hoeft dan ook niet meer voor te komen. Wat antennes betreft, hebben de fa brikanten zich alle moeite gegeven om hun produkten corrosievrij te maken. Momenteel kan een antenne van een goed merk zeker tien jaar staan, zonder dat hij enige aandacht behoeft, met uit zondering van de invoerkabel, die ten- elke twee jaar gecontroleerd oet worden. De wapenschouw van de elektronica komt dit jaar opnieuw in de zgn. Stil le Zaal. Telefunken brengt een zgn. verkeersanalysator, welke de snelheid van voorbijstormende voertuigen meet, telt en in bepaalde klassen in deelt, waarbij onderscheid wordt ge maakt tussen personenauto's vracht wagens en trucks met oplegger. Het mankeert er nog maar, dat het in strument niet gelijktijdig de nummers van de geregistreerde auto's opneemt en linea recta naar het hoofdbureau van politie doorgeeft „Loyale bemanning' Het grootste passagiersschip van de wereld, de 83.673 ton metende Queen Elisabeth van de Cunard Line, is vj daag ondanks de wilde staking van zeelieden naar New York vertrokken. Het schip had 1308 passagiers a boord en vertrok ondanks de posten de haven 40 minuten voor de officiële af- vaarttijd. In Cherbourg zal het schip vanmiddag nog 804 passagiers aan boord nemen om vervolgens de reis ove Atlantische Oceaan te aanvaarden. Vele passagiers hingen over de reling en juichten toen het grote sohip gepa- voiseerd en met enkele machtige sto ten van de fluit los gemaakt werd. Hoewel de stakers geprobeerd hebben het schip in de haven te houden, was de bemanning groter dan strikt nood zakelijk was. Het vertrek van het schip was een zware slag voor de stakers en Walter Macdaird, districtssecretaris van de tionale vakvereniging van zeelieden, vanmorgen: „Ik ben erg trots op de loyaliteit de bemanning van de ueen Elisabeth. Ik ben van mening, dat dit een voorbeeld voor het gehele land is en in het bijzon der voor de koopvaardij Mevrouw Ho Hsiang Ning, een van de laatste nog in leven zijnde medewer kers van wijlen Soen Jat Sen, is be noemd tot voorzitter van het centrale revolutionaire comité van de Kwomin- tang, één van de kleine „democratische' organisaties die deel uitmaken van he „Nationale front" onder leiding van di communistische partij. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder 1 U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT Cf* Het extra voordelige drielingpak Australië bouwt voor immigranten uit Nederland De regering van Nieuw Zuid-Wales heeft bekendgemaakt, dat het drie jaar lang een bedrag van 200.000 Australi sche ponden beschikbaar zal stellen voor de bouw van 600 woningen voor gezinnen van Nederlandse immigranten in Nieuw Zuid-Wales. De minister voor woningbouw en co- operatieve organisaties, A. Anda, zei, dat de Nederlandse regering en Austra lische particuliere banken een gelijke bijdrage zouden leveren, waardoor de totale toewijzing een bedrag van 1800.000 (ruim 15 miljoen gulden) Australische pond zou belopen. Duitse vissers langer op zee De Westduitse haringvisserijen heb ben het voornemen in Oost-Friesland een industrie voor visverwerking te stich ten teneinde beter tegen crisis bestand te zijn. Dr. Apetz uit Embden, ten van de leidende deskundigen op het gebied van de haringvisserij, deelde mede, dat Als ander middel noemde dr. Apetz uitbreiding van de visvangst tot het gehele jaar. Bij wijze van proef zullen reeds gedurende bet resterende deel van het jaar van elke maatschappij drie schepen op zee blij ven voor het vangen van vis. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. gem. in Groningen - rijksgrond (afk), 2. ontzaglijk - aard rijkskundige aanduiding (afk) - bij woord, 3. inhoudsmaat - ambtskleed, 4. muzieknoot - dat is (afk. Lat) - vaar tuig - boom, 5. landbouwwerktuig - boom - alleenzang, 6. nauwe opening - dorp in N. Brab., 7. scheikundig element (afk) - ineengedrilde vezels - voorzet sel, 8. titel (afk) - halsdoek - ongevulde, 9. papegaai in N. Zeeland - hemelli chaam - bijwoord. Verticaal: 1. bergruimte onder een huis - gaffelvormige stutpaal, 2. bijri vier van de Tiber-soort, 3. begrip - hoofdwerk der oudnoorse letteren, 4. meisjesnaam - metselspecie, 5. emeri tus (afk) - vlug - deel van een schip, 6. rekening - zijtak Main, 7. teug - be stelling, 8. lineaal (Z.N.) - voornaamw., 9. gehalmd gewas onzer weiden - schan de. OPLOSSING VORGE PUZEEL Horizontaal: 1. pose. 4. Amer, 7. beo, 8. Esla, 10. ik, 12. inkt, 14. daar, 16. anti, 18. Asen, 20. r.o., 21. eelt, 23. tam, 25. rite, 27. aver, 29. age, 30. node, 32 it, 34. test, 36. laar, 38. eest, 40. taps, 42. me, 43. odol, 45. lam, 47. kano, 48. Verticaal: 1. p.e., 2. ooit, 3. eek, 4. al, 5. made, 6. Ria, 7. baar, 9. stal, 13. kram, 13. niet, 15. ante, 17. Norg. 39. stad, 22. eens, 24. aria, 26. iets, 28. Velp, 29. adem, 31. Otto, 33. tram, 35. Eton, 37. asla, 39. eek, 41. alm, 44. do, 46. ar. ANWB CONTRA SOEPELE AUTOIMPORT B' IJ monde van een van z'n di recteuren, de heer A. G. M. Boost, heeft de ANWB gisteren verklaard, dat ons land als een soort vuilnisvat van het wagen park van de ons omringende sta ten wordt gebruikt. Alleen dit jaar zullen ongeveer tienduizend gebruikte automobielen uit Duits land en België worden ingevoerd, waarvan er vele in de „kreukels" zijn gereden. Opgeknapt en opge lapt waarbij soms wel eens de onderdelen van drie, vier andere wagens worden gebruikt ko men ze met een Nederlands ken tekenbewijs op de weg, terwijl de nieuwe eigenaars niet weten wat ermee is gebeurd. Voor elke weggebruiker schuilen hier grote gevaren in, daar de Rijksdienst voor het Wegverkeer de uit het buitenland ingevoerde auto's slechts summier keurt en er bo vendien met de kentekenbewijzen geknoeid kan worden. In Nederland verwisselen momenteel per jaar ongeveer 180.000 gebruikte au tomobielen van eigenaar tegen een nieuwkoop van tachtigduizend stuks. Tegenover deze enorme aantallen, die nog jaarlijks zullen toenemen, staat een volledig onderbezette Rijksdienst vooi het Wegverkeer, waardoor de wettelijke regeling van de kentekenbewijzen met een al is gevloerd. Het kentekenbewijs is niet langer het zgn. persoonsbewijs van de auto, doch meer van de bezitter. Ook dit acht de ANWB te betreuren, Kentekenbewijzen bewijzen niets (Van onze verkeersredacteur) .zwevende" zijn. Zoals bekend, dient een auto, die tot het Nederlandse wagenpark behoort, van een kenteken te zijn voorzien. Dit kenteken wordt door de Rijksdienst voor het Wegverkeer verstrekt, indien gebleken is, dal de invoerrechten zijn betaald en dat het voertuig, in rij-tech- nisch opzicht, veilig aan het verkeer kan deelnemen. INHOUDEN veilig aan het verkeer kan deel nemen, het voor het kenteken verschaf te bewijs moet worden ingehouden. Dit laatste gebeurt echter niet. Wanneer een auto in Nederland b.v. „total loss" wordt gereden, blijft het kentekenbe wijs bij het voertuig. De betekenis hier van is, dat de wagen zonder vooraf gaande keuring en onafhankelijk van de kwaliteit van de reparatie weer aan het verkeer kan gaan deelnemen. De ANWB acht het dan ook nood zakelijk, dat de kentekenbewijzen van bij verkeersongevallen betrok ken, zwaarheschadigde motorrijtui gen door Rijks- of gemeentepolitie worden ingenomen en aan de Rijks dienst voor het Wegverkeer worden overhandigd. Na eventueel herstel kan de dienst zich er dan zelf overtuigen, of het voertuig opnieuw ar.n de wettelijke eisen voldoet Bij import van beschadigde auto's uit het buitenland wordt er in het algemeen wel gekeurd. Dit gebeurt echter pas, nadat de wagens zijn opgeknapt, m.a.w. rijvaardig zijn. De mogelijkheid is dan ook altijd aanwezig om opgelap te wrakken met een „zwevend" kente kenbewijs te „versieren"; een kenteken bewijs dus, dat bij een niet meer be staande auto hoort. De betreffende wa gen wordt dan bij het kentekenbewijs aangepast, wat betekent, dat de gege vens van dit document worden gebruikt bij de „bouw" uit misschien drie of vier sloopauto's van het zelfde type. Uiteraard betekent dit ook, dat er met het chassisnummer en-of motornum mer moet worden geknoeid, doch dat schijnt voor een vakman weinig bezwa ren op te leveren. MAATREGELEN Op deze wijze kan de keuring van tweedehands auto's uit het buitenland geheel worden omzeild. Aan het chas sis of aan het differentieel kan dus al les mankeren bij de techno-dienst van de ANWB is eens een wagen ter keuring binnengebracht, waarvan de wielbasis links twaalf centimeter klei ner was dan de wielbasis rechts! zonder dat er op enigerlei wijze een controle-mogelijkheid bestaat. Teneinde althans enigermate de hierboven gesignaleerde bezwaren te ondervangen, acht de ANWB de vol gende maatregelen noodzakelijk: 1. De geïmporteerde, gebruikte automobielen dienen op het na keu ring te verstrekken kentekenbewijs een duidelijk zichtbare aantekening te krijgen, waaruit blijkt dat zij ge bruikt zijn ingevoerd. 2. Het aantal grensovergangen voor tweedehands auto's zou kunnen wor den beperkt tot enkele kantoren aan de oost- en zuidgrens, dit om een doeltreffender controle uit te kunnen oefenen op de hoedanigheid en, niet te vergeten: de waarde (invoerrech ten) der voertuigen of wrakken. De door het organiseren van muziek festivals bekend geworden burgemees terszoon Ben Essing uit Blokker zal za terdag 27 augustus a.s. met mejuffrouw Joep Laan uit Bovenkarspel in de ge meente Grootebroek (West-Friesland) in het huwelijk treden. De jonggehuwden zullen zich in Alkmaar gaan vestigen. Ook na zijn huwelijk zal de heer Essing zich met zijn tot beroep geworden hob by van organiseren blijven bezig houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5