Machtig heigevaarte dreunt temidden van oude panden palen in de grond 96 zware Leidse kapper moet zijn zaak in vakantieweek sluiten BEZORGER Leidse meubelzaak 40 jaar Kampeerders vinden Katwijk ideaal vakantie-oord NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 Agenda voor Leiden Vrijdag Harmonie, Breestraat, 8.15 uur: recep tie Ons Belang, t.g.v. jubileum J. Ger- Zaterdag Volkstuincomplex Ons Buiten, 2.30 uur: excursie Tuinbouw en Plantkunde, Leiden. Casino (7 en 9.15 uur): Het West-Ber- lijn-tmysterie (18 jaar); 2.30 uur: Tijd voorteenagers (alle leeftijden). Lido (2.30 en 4.30 uur): Doornrr osje (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Verraad op bevel (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Naar het middelpunt der aarde (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De geheime brigade (14 jaar); donderdag: Anna Ka- renina (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Inspecteur generaal (alle leeftijden) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen-melkboer (alle leeftijden) Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeebonken (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Heerseres van de onderwereld (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur(Alle Jieben Peter (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Wapens voor Mexico (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): I'm allright Jack (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een vrij gezel in de knel (alle leeftijden). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urund'i. (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uu>t. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12 30 en vati 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag gèopend van 105 u Jeugdtoiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u er. vrijdag, (speed aal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 23' elke dag geopend van 20 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 2ti elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Pllgnimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Tussen Watersteeg en Hooigracht 12 Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst im de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dunsdag en 1 tot 5 30 uur; vrijdag van van 7 tot 9 uur. zaterdag TTET GEVAAR van rondspattende olie negerend hebben gisteren honderden mensen het boeiende werk gadegeslagen dat moet leiden :en nieuwe Gansoordbrug va totaal veertien .meter breed met rijbreedte van negen meter, tussen de Watersteeg en de Hooigracht. Hoog boven het water van de Rijn is daar een heistelling geconstrueerd, n de komende weken niet der dan 96 betonnen palen in grond zal dreunen. Met dat dreunen valt het <n gens nogal mee. De uitvoerder, de heer G. Staal, die in Rotterdam woont, is wat dat betreft werkelijk een man van staal. Hij zal niet toe staan, dat zijn machine voor de be lendende percelen ook maar enig ge vaar oplevert. De bewoners kunnen dus gerust zijn. Natuurlijk is dit van tevoren nauwkeurig bekeken en be rekend. Op punten die door de tril lingen van de machine gevaar zou den kunnen gaan opleveren, zijn stutten aangebracht. Er wordt aan de Gansoordbrug ge werkt met een heimachine die ook wordt gebruikt bij het bouwen van de Pier in Scheveninigen. Het is een zogenaamde „mengstellimig", die is aangebracht op een groot onderstel. Dit onderstel kan door middel van rail-s worden versohoven, maar de stelling zelf kan op bet onder st-el ook op elke gewenste plaats worden gebracht. Een ingenieuze constructie, die -hier noodzakelijk is omdat er geen plaats is voor een traditionele heistelling met tuien. De palen moeten worden geslagen v-lak langs de bebouwing. Acht per dag Over de constructie van het in totaal zeventig ton wegende gevaar te heeft men een week gedaan. De Uitspraak kort geding De Leidse kappers hebben op hun verzoek een verplichte vakantie sluiting gekregen, maar niet alle Figaro's zijn blij met deze gemeente lijke verordening. Ja, er zijn eelfs kappers die zich er niet aan houden. De afdeling Leiden van de Ned. Kappersbond wil echter korte met ten maken met deze weerbarstigen. De eerste die zich niet aan de va kantiesluiting hield is dan ook voor de rechter gedaagd. Gistermiddag diende dit kort geding voor de waar nemend president van de Haagse rechtbank, mr. Stoffels. Voor de eisende partij trad op mr. A. J. Sor mani te Leiden, voor de kapper mr. W. B. Heskes, eveneens te Leiden. Mr. Sormani deelde mede. dat op ver zoek van 85 pet van de Leidse kappers de gemeentelijke verordening is tot stand gekomen. Daarna zijn er verschillende bezwaren ontstaan Kapper Plu is. on danks dot hij verplicht is te sluiten, deze week toch open. Dat is een nadeel voor de collega's een onrechtmatige daad. Pleiter had daarom om een dwangsom gevraagd als Plu zich niet aan de slui ting houdt. Mr. Heskes wees erop. dat er 39 dames kappers in Leiden zijn. 9 gemengde be drijven en 42 herenkappers. De heren kappers zijn meestal eenmansbedrijven, maar de dameskappers hebben veel per soneel. Als men de vakantie verplicht vaststelt worden de dameskappers het ergst getroffen, want het personeel wenst na de verplichte sluiting nog extra vakantie om met ouders, echtgenoten of verloofden uit te gaan. wier vakantie in een ander tijdvak valt. Pleiter stelde dat 39 Leidse kappers, voornamelijk dameskappers, tegen de verplichte sluiting zijn. Het standpunt van de landelijke bond zou in dat geval pers een verplichte vakantiesluiting zou komen. Dit zou volgens pleiter ook het standpunt van de vakraad zijn. Merk waardig is overigens dat de stationskap per er niet onder valt, omdat de N.S. het gezag van de gemeente op eigen territoir niet erkennen. Ook de kappers op een paar pas afstand van Leiden in Oegst- geest, Leiderdorp en Voorschoten vallen er niet onder. Pleiter erkende dat zijn cliënt de gemeentelijke verordening over treedt, maar dat is een zaak voor de eco nomische politierechter. De herenkap pers kunnen echter nooit concurrentie ondervinden van de openblijvende da meskappers. Mr. Sormani stelde hiertegenover dat hij de afd. Leiden van de Kappersbond vertegenwoordigde, dus zowel dames- als herenkappers. Niet alle dameskappers zijn tegen sluiting. Ten bewijze hiervan trad nog als getuige op de heer Vermeer, zeggend dameskapper te zijn, lid van de Ned. Kappersbond, afd. Leiden, die de voorgeschiedenis uiteenzette. Mr. Heskes voerde nog aan. dat de Kamer van Koophandel enquêteformulie ren had gestuurd waarop stond dat als men geen antwoord kreeg gerekend werd dat men vóór sluiting was. Ook de heer Plu zette ter zitting zijn standpunt uileen. By de uitspraak werd de gedaagde kapper vanochtend bevolen zyn zaak on- ddellijk te sluiten en gesloten te hou den tot 20 augustus. Er werd een dwang- iom vastgesteld van f 500 per dag. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Abraham J, zn v W God- dijn en W L Brak el; Johanna, dr v J vam Helden en J C Vermeulen; Johannes C, zn v J M J Visser en J F Ph/i-lippo; Maria J A, d-r v C L vam Leeuwen en W M vam Stijn; Stella, dir v W vam den Bos en L M V Sparreboom; Catharine E, dr •ok zijn dat er alleen voor de herenkap- Vosmeij-er en C C M Goossene; Eli- machime is vam de firma Rietveld te Rotterdam. Dinsdag is men begonnen met het heien vam de betommen palen, nadat 72 houten palen im de grond waren -gedreven. De heer Staal schat te, dat ongeveer acht palen per dag kunnen worden geslagen. De om wonenden die vanzelfsprekend wel even tijd -nodig hadden om over de „schrok" van de eerste k-lappen heen te komen, weten dus, hoe lang zij beslist niet de gelegenheid krijgen, overdag even weg te dommelen. De betonnen pa-len hebben een lengte van omstreeks zestien meter. Zij wegen 4400'kig. per stuk. Ze zullen de grondslag vormen vam de twee tamdhoofden vam brug en vam de beide middenpijlers. De ui-tvoerimg van het werk berust bij Wemimks Betonmaatsehappij "te Leiden. Het werkschema vermeldt, dat op veertien maanden moet worden gerekend. Maar er wordt doelbewust naar gestreefd, daar van drie maanden af te knijpen. Men be gon im mei, zodat volgend jaar apri-l-mei de opening van de brug tegemoet kan worden gezien. De uitvoerder heeft goede hoop op, dat diit lukt, wamt de werkwijze wordt zo efficiënt mogelijk gehouden. Voor hen die het nog niet weten: de Gansoordbrug wordt een voorname scha de noord-zuid-verbinding die de Leidse binnenstad in de toekomst krijgt. Het duurt wel lang dat kan niet an ders maar werkzaamheden als deze wijzen toch op een constante voortgang ondanks alle belemmeringen die bestaande situatie nu eenmaal altijd op- Eerstejaars-dagen Leidse universiteit De Leidse Universiteit staat van 5 tot .7 september in het teken van de aankomende studenten. De Rector Magnificus heet hen persoonlijk wel kom. Zij worden ingeschreven in het Album Studiosorum, hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf vertellen uitvoerig over de gekozen studie en met toekomstige studiege noten is kennismaking mogelijk. Ook de verschillende studentenorganisa ties staan klaar voor het verstrekken van in- en voorlichting, terwijl de studentendecanen, -pastores en -art- over aard en doel van hun werk een uiteenzetting geven. De eerstejaars-dagen vangen aan op 5 september te 11 uur met een bijeenkomst in de Pieterskerk. Gouden huwelijk aan de Herensingel Het echtpaar W. v.d. Heijden-Vérmeij zal 31 augustus a.s. zij-n gouden huwelijks- De heer en zijm bijna even oud, hij Hu-n gezondheid is n-o-g uitste kend. Mijnheer Vam -der Heijden werk-l "f en toe nog im het timmerbedrijf, am hij jaren-long eigenaar is geweest, -u is die zaak im h-amden vam zij-n zoon. Hét timmerbedrijf bestaat al 1-amig. De grootvader vam de heer Vam der Heijden had reeds een meubelzaak. Nu bestaat de zaak uit een meubel- en timmerbedrijf. Het echtpaar heeft im de vijftig achter hen liggende jaren gelukkig weinig ar moede gekend. Het bedrijf heeft altijd de -nodige gelden opgeleverd. De heer en mevrouw Vam der Heijden hebben twee kinderen, een zoon en een dochter, en vier kleinkind-eren. Op 31 augustus zal een receptie worden gehouden. Men wil het herdenken van het gouden huwelijk echter beperken tot een familiefeestje. Het echtpaar heeft altijd in Leiden ge woond, namelijk acht jaar aan de Nieuwe Rijm en 42 jaar aan de Herensingel, waar het n-u nog steeds woont. Van d-er Heijden De heistelling voor de Gamsoordbru-g, nigek-lemd tussen de huizen vam de Hoge- voerd en de Nieuwe Rijm. Foto N. va-n der Horst Misschien nu een maquette van de N.-Z.-verbinding Na de plaatsing van de maquette in de vitrine op het Bevrijdingsplein ;n Leiden-zuid-wcst kan de vraag worden gesteld, of de gemeente ten aanzien hiervan nog meer plannen heeft. Wij vernamen, dat hiervoor nog geen con crete plannen zyn. Het is -niet waar schijnlijk, dat in Leiden-noord, waar na 1945 ook honderden woningen zijn ge bouwd, zo'n maquette wordt geplaatst, omdat de uitbreidingsmogelijkheden daar na de voltooiing van de bhans in uitvoering zijnde plannen zo goed als uitgeput zijn. Wel bestaat de gedachte, een maquette te doen vervaardigen van de noord- zuid-verbind-ing (St. Jorissteeg, Water steeg, nieuwe Gansoordbrug, Hooi gracht, verbrede Pelikaanstraat enz.). Een besluit dienaangaande is weliswaar nog niet genomen, maar de betrokken wethouder voelt er veel voor. Verdronken In Go r re dijk is gister middag het zoontje Nico vam de fami lie M. Veensbra in een visvijver im de tuin va-n de buren gevallen en ver dronken. Het jongetje zou vandaag twee jaar zij-n geworden. DEta-.ni:>! KEERT van 23 t.m. 27 augustus KOLEN-, OLIE-, GAS. en meerkamerverwarming in DEN BURCHT. Inzameling voor liet Zonnehuis in Leiden Van 22 augustus tot 27 augustus wordt in Leiden een collecte gehouden ten bate van de vereniging „Het Zonne huis", de vereniging die ohristelyke verpleging beoogt van langdurig zieken in „Zonnehuizen" van alle leeftijden en ongeacht godsdienst of gezindte. Deze „Zonnehuizen" zijn speciale ziekenhui zijn voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen. „Het Zon nehuis" te Beekbergen is het oudst en het grootst. Het verricht zijn werk reeds 30 jaar en telt 120 bedden. In 1950 werd te Schiedam een huis opend, vooral bedoeld voor patiënten uit Zuid-Holland. Met ruim 50 bedde is dit huis veel te klein o-m in de bi hoefte te voorzien. Er wordt gewerkt aan plannen voor nieuwbouw met m dan dubbele capaciteit. Dit laatste eveneens -het geval te Doorn, waar derde „Zonnehuis" in 1954 werd opend en dat bedoeld is voor patiënten uit het centrum van het land. Met 50 bedden is ook dit reeds te klein ge bleken. Verleden jaar werd een „Zonne huis" te Roermond (voor Limburg Oost-Brabant) geopend, aanvankeliik voor de verpleging van 25 langdurig zieken. Wat een huis in het noorden betreft, te Zuidhorn (Gr.) is hieraan begonnen. Capaciteit 136 bedden. Het komt waarschijnlijk eind 1961 gereed. Ten slotte zijn er plannen voor een „Zonnehuis" te Amstelveen, dus voor Noordholland. De vereniging ,Het Zonnehuis" is een grote landelijke vereniging die zich bij zonder inspant om haar doel, de ver pleging van -hulpbehoevende chronische lijders, te bereiken. De opbrengsten der collecten worden mede daartoe aangewend. De behoefte aan gespecialiseerde verpleging langdurig zieken in ons land is groot. Het grootste deel dezer lijders (meer dan 20.000!) wordt thans onvol, doende verpleegd of verzorgd. Er zijn in Nederland nog te weinig goed inge richte en sociaal ingestelde verpleeg- gelegenheden voor deze zieken. Van daar dat het streven van de vereniging „Het Zonnehuis" allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonnehms- collecte bijzondere- aanbeveling ver- De Natuurvriend Gisteravond vergaderde de vereniging van aquariumliefhebbers De Natuur vriend. De heer W. Hogendoorn uit Am sterdam vertelde over lief en leed in het aquarium. Het kenmerkende van zijn lezing was, dat hij zich onthield van in gewikkelde theoriën. Voor de pauze be sprak hij twee vissoorten, nl. de ras- bora's en de nannostomes en na de pauze werden een serie waterplanten behan deld, waaronder enige nieuwe soorten uit Aziatische landen. De lezing werd geïllustreerd met dia's. S/tSIWHF.lM Aanrijding Op het fietspad naast rijksweg 4 had ien aanrijding plaats doordat een Ame rikaanse dame met haar fiets plowing :onder reden naar links zwenkte De ichter haar komende bromfietser J H. uit Den Helder met zijn vrouw kwam hierbij te vallen. De bromfiets werd be schadigd, de bestuurder en zijn vrouw liepen schaafwonden op. Verdacht van diefstal De rijkspolitie te Sassenheim heeft pro- !s-verbaal opgemaakt tegen een 17-iarige jongeman uit Lisse op verdenking van het stelen van geld uit portemunnaies en portefeuilles van werknemers in eer. be drijf te Sassenheim, waar hij werkzaam (Advertentie.) Gevraagd voor stadswijk boven 16 jaar. Moet 's middags om half vier beschikbaar zijn. Aanmelden: NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Steenstraat 37. Gisteren werd in café-restaurant „Den Burcht" het feit herdacht, dat de heer A. Dreef veertig jaar geleden in het pand aan de Burgsteeg 5, zijn meubelhandel begon. In die jaren waren er in de nabijheid van de Burcht vele meubelwinkels, nu na veertig jaar is alleen de zaak van de heer Dreef overgebleven. De oorzaak van het verdwijnen van de diverse meubelzaken moet gezocht worden in de crisistijd en het feil. dat het verkeer gemoderniseerd werd. De boeren uit de omgeving van Leiden kwamen namelijk in de twintiger jaren per tilbury en brik naar de Leidse markt. Op de Burcht spanden ze meestal uit. Het valt te begrijpen dat men dan eens in een meubelzaak ging kijken, die daar vlakbij gelegen was. In ieder geval was het zo dat vijftig procent van de klanten uit mensen uit de omgeving van Leiden be- In de loop der jaren kwamen de boe ren echter hoe langer hoe meer per tram per bus of zelfs met de eigen auto. Men kwam niet meer op de Burcht om uit te spannen. Vanzelfsprekend konden de meubelzaken dat goed merken en de een na de andere was gedoemd te verdwijnen. Verscheidene klanten van buiten waren echter zo gewend hun meubels in de omgeving van de Burcht te kopen dat ze toch bleven komen. Hieraan was het te danken, dat de heer Dreef zijn zaak op poten kon houden. In de oorlogsjaren kreeg de heer Dreef af en toe clandestien meubelen van een fabriek die voor de Duitsers moest leve ren. De meubels ruilde hij dan voor le- Joop Stokkermans voor de AVRO-microfoon De Leidse pianist Joop Stokkern-ans. winnaar van de Prijs van Uitnemendheid 1960, die hem daags tevoren na afloop van het concert met het Residentie-ork-st in Den Haag is uitgereikt, speelt op l'i sdag 23 augustus van 22 tot 22.30 uur vo -r de A.V.R.O.-microfoon de Siciliano Jit de tweede fluitsonate van Johann Sebastian Bach, voor piano bewerkt door Wilhelm Kempff en de Sonate opus 53 in C gr t. (Waldstein) van Ludwig van Beetor ven. De 23-jarige Leidse pianist Joop Stok kermans trad zes jaar geleden toe tot A.V.R.O.'s Jeugdomroep „Minjon" H\ werkt regelmatig mee aan het program ma „De peperklip" en hij heeft reeds ver scheidene recitals voor de A.V.R.O.-micro foon gegeven. Joop Stokkermans werd op zijn elfde jaar leerling van Theo van der Pas aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In december 1957 kreeg hij de Mr. C. Fockprijs voor „bijzondere iónleg, vlijt en toewijding" en verleden jaar viel hem de Cuyperprijs ten deel, als beste pianist van drie opeenvolgende jaren als mede de onderscheiding de „Vrienden krans" van de vereniging van .Vrienden van het Concertgebouworkest". Heineken: deelneming in Ialië Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. en Cobra N.V. hebben voor de ont wikkeling van de brouwindustrie in Ita lië in het kader van de Gemeenschap pelijke Markt een overeenkomst aange1 i Italia; rij-cc De holding-maatschappij van deze groed. de Mobiliaire Industriale SPA te Milaan controleert o.a. vijf brouwerijen. De overeenkomst heeft betrekking op een participatie in Cisalpina en op hel verlenen door Heineken van technische bijstand. Soldaten negeerden wachtmeester Het ergste in deze zaak vind ik dat hier burgers bij betrokken waren, zei vanmorgen de president van de Krijgs raad te Velde West tot drie soldaten, die moesten voorkomen omdat zij enkele maanden geleden een bevel van een in burger geklede wachtmeester niet hadden opgevolgd. De soldaten, die in Nunspeet gelegerd waren, hadden 's avonds een be zoek gebracht aan een kampeerplaats in Ërmelo, waar zij hun uniformjack en baret hadden achtergelaten en wildei gaan passagieren. Nog maar juist op de weg werden zij echter aangehouden door de wachtmees ter die hen sommeerde mee te gaan. Maar daarover dachten de knapen niet, ze wei gerden zelfs zich te legitimeren, sprongen op de bagagedrager van drie burgers-op de-fiets en trachtten te ontvluchten. De wachtmeester zette de achtervolging in, maar slaagde er niet in hen te grijpen. Later konden zij worden geïdentificeerd. Wegens onkrijgstuchtelijk gedrag eiste de auditeur-militair tegen ieder van de soldaten twee maanden onvoorwaarde lijke militaire detentie. De batterijcom mandant, kapitein H. C. G. Galeslool, vroeg clementie omdat de drie soldaten een goede staat van dienst achter de rug hadden. Uitspraak zes weken militaire deten tie m.a. en onmiddellijk in arreststelling. sabeth C, dr v P J Vosmeijer en C C M Goossens; Koen, an v C Starre en C vam der Kooy; Jacqueline H A, dr v A C Labordus en M van der Burgh. Gehuwd: H J Vos en H J Phdldp- sen; R Besanpon en M J van Buren. Overleden: J. van Os, 69 jaar, wed. v K van Eijk. Het aantal kampeerders dat naar Katwijk stroomt, is de laatste jaren zo groot, dat het op het zuider-kam- peerterrein egn gedrang van jewelste was geworden. Zo kon het niet langer en daarom werd besloten ten noor den van het dorp een apart terrein te reserveren voor gemotoriseerde kampeerders, die veel meer plaats in nemen dan „gewone" tentbewoners, hebben, soms nog voorzien van caravan. Enkele weken geleden is het nieuwe terrein opengesteld en het was er meteen al aardig druk. Er hebben zich vooral veel Duitsers ge nesteld. Opvallend is, dat Duitsers en Nederlanders hun tenten niet door elkaar hebben opgeslagen, maar elk een kant van het terrein in bezit hebben genomen. Maar allemaal heb omdat zij meestal een auto bij zich l ben ze het even goed naar hun zin. Alleen de telkens terugkerende re genbuien van de afgelopen week, dat was een nare bedoening. Aanvanke lijk doet het nog wel een beetje ro mantisch aan dat getik op het tenten dak, maar als het blijft gieten, is de aardigheid er gauw af. Maar ja, zo zeggen de vakantiegangers elk in hun eigen taalhet regent overal en als het maar even droog is, is Kat- rijk ideaal. Foto D, Kruyt vcnsmiddelen. Een gedeelte van die levensmiddelen ging dan weer naar het personeel van de genoemde fabriek, dat daar een gretig gebruik van maakte. Dat de zaak in de loop der jaren goed voor uitging bewijst wel de uitbreiding van het aantal panden. Begonnen met het pand Burgsteeg 5. kwamen daar later de panden Burgsteeg 3 en 12 bij. Het oand dat er hel laalst bij kwam is gele gen aan de Nieuvvstraat 1. "Iet liet oog no de gezondheid van de heer Dreef en bij gebrek aan een opvol ger in de zaak. <de heer Dreef heeft namelijk vier dochters wier echtgenoten allen een goede betrekking hebben), is een verdere uitbreiding van de zaak niet ;e verwachten. Tijdens de receptie, die van half vier tot vijf uur werd gehouden, kwamen verscheidene zakenrelaties om de heer Dreef de hand te schudden. Onder hen bevond zich de heer de Reede van het accountantsbureau. terwijl ook de Am sterdamse Bank en de Kamer van Koop handel van zich lieten horen. Guntzel en Schumacher niet ontevreden De N.V. Handelmaatschappij Guntzel en Schumacher in Amsterdam is. naar het bestuur in de jaarvergadering des gevraagd heeft medegedeeld, niet onte vreden over de gang van zaken in i960 tot nu toe. De pogingen om het werkter rein te vergroten worden voortgezet. De daarbij ondervonden moeilijkheden zijn dezelfde als die van andere maatschap pijen, die vroeger in Indonesië werk zaam waren De directie is bezig met een nieuw project, waarover echter geen na dere mededelingen konden worden ver strekt. In Oost-Afrika is men doende de onrendabele importzaken af te kappen. Het onveranderde dividend van 12 pet over 1959 werd door het bestuur niet ge forceerd genoemd. Voor de maatschappij was 1959 een geweldig goed jaar, dank zij een enorme, eenmalige, rubbertrans actie met Brazilië, die ƒ3 miljoen op bracht. De toen veel hogere winst werd niet direct geheel uitgekeerd. Volstaan werd met een dividend van 12 pet. Of de uitkering over i960 van eenzelfde oercentage zal zijn kon het bestuur niet voorspellen. Het streven is gericht op een zo stabiel mogelijk dividend. De jaarstukken werden goedgekeurd met de stemmen van één aandeelhouder tegen, die opnieuw zijn bezwaren uitte tegen de reservevorming. Dr. G. van der Wal werd als commissaris herbenoemd. Kong Le: ik blijf de baas in Laos Kapitein Kong Lc. de revolutionaire legerleider in Laos. heeft duidelijk te ken nen gegeven dat zijn legergroep na de vorming van een nieuwe regering onder premier Souvanna Phouma, de leiding in do politiek zal behouden. In een interview verklaarde hij dat als eenmaal de situatie geheel normaal is hij van plan is een éénpartij-stelsel in te voe ren. Die ene partij zal een nieuwe jeugd- partij zijn. Hieruit zou men kunnen concluderen dat hij de bestaande politieke partijen zal opheffen, en in de eerste plaats dan het Comité voor de verdediging van de na tionale belangen, dat geleid werd door de afgezette minister van defensie Phoumi Nosavan. Deze partij behaalde in de laatste verkiezingen een meerderheid in de assemblee Het parlement van Laos heeft eenstem mig de nieuwe regering bekrachtigd. Het heeft zich daarbij niet gestoord aan drei gementen van „anti-rebellen" dat zij van plan zijn de hoofdstad te heroveren. BONN ANTWOORDT SOWJETUNIE De Westduitse regering heeft gisteren dc Russische bezwaren tegen een even tuele uitrusting van haar strijdkrachten met Polaris-rakcttcn met klem van de hand gewezen. Volgens een nota van Bonn heeft de Bondsrepubliek van natio nale strijdkrachten afgezien, maar zich plechtig verbonden haar verdediging in het kader van dc NAVO te regelen. Zolang er nog geen overeenstemming bestaat over een algemene ontwapening onder doeltreffend toezicht, acht de bondsregering zich gerechtigd, de met het oog op de Internationale toestand ver eiste verdedigingsmaatregelen te treffen. De Westduitse nota vormt een antwoord op het Sowjet-protest van 19 juli. De Westduitse regering ziet in de drei gende toon van de Sowjet-nota en in een reeks recente gebeurtenissen, zoals het niet doorgaan van de topconferentie en het afbreken van de ontwapeningsbespre kingen in Genève, een aanwijzing dat de Sowjelunie voornamelijk onrust wil zaaien en de bestaande spanning vergro ten. Gouverneur iveer naar Antillen De gouverneur van de Nederlandse Antillen, A. B. Speekenbrink, is gisteren van Schiphol naar New York vertrokken, vanwaar hij vrijdagochtend naar Curagao zal doorreizen. Gouverneur Speekenbrink ds vier en in halve maand met groot Europees verlof geweest. Hij heeft vele Europese landen bezocht en in Nederland enige in formatieve besprekingen gevoerd met regeringsfunctionarissen. O.a. heeft hij gesproken over de aansluiting van de Antillen by de E.E.G., hetgeen hij „voor het gehele koninkrijk van het grootste belang acht". De heer Speekenbrink werd o.a. uit geleide gedaan door de vice-minister- president. drs H. A. Korthals, en de gevolmachtigd minister van de Antillen in Nederland, W. F. M. Lampe. Piper Cub maakte voorzorgslanding Gistermiddag heeft een sportvliegtuig van het lype Piper Cub een voorzorgs landing gemaakt in een weiland aan de Zuiderzeeweg te Schellingwoude. De piloot zou hiertoe gedwongen zijn wegens benzinegebrek. Het sportvliegtuig is eigendom van de Nationale Luchtvaart- school Zestienhoven. De gebrevetteerde sportvlieger J. R. van Bennekom, directeur van een Rotter dams havenbedrijf, was er gisterochtend tussen half elf en elf uur mee vertrok ken voor een vlucht naar Texel en terug. Hij was in gezelschap van zijn vriend de heer J. Verhoef uit Oegstgeest. De voorzorgslanding liep zeer goed af cn de vlieger kreeg van Rijksluchtvaart dienst toestemming om van het weiland af weer op te stijgen. Een commissie van onderzoek van de Nationale luchtvaart» school zal een onderzoek instellen. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3