Wie heeft mislukte schuld aan de tabaksoogst? Katwijk heeft verhalende boulevard gekregen Antieke kanons schieten tijd ens taptoe-Delft Sï Stift- WiHÜ Omzet Singer nog groter Commando-wisseling bij de brandweer Teelt gedoemd' te verdwijnen door schimmel meuwe leidsche courant 11 donderdag 18 augustus 1960 Zwarte hoeden - gele kuitkousen J „Zeg eeh, luister nog es even: ver geet niet die antieke geweren mee te laten nemen. Ja, ja in orde, dag." Een klik van de telefoon die voor hem staat en de heer F. Smits hoofd- commies bij het departement van j defensie en lid van het comité Taptoe Delft, kijkt ons aam met een blik van: En nu bent aan de beurt. In de paar minuten dat wij bij de heer Smits zijn heeft de telefoon al wel driemaal gerinkeld. Begrijpelijk, als men weet, dat men te doen heeft met de man, I die bij de komende taptoe Delft met zijn medewerkers zorgt voor het zo popu laire historische gedeelte. Enthousiast vertelt hij over de voorbereidingen, die voor hem behalve „werk" ook „hobby" betekenen. Hij is altijd de ontwerper van de histo rische scènes in de taptoes geweest. Dit jaar zal de marine daar een rol in I „Direct na afloop van een taptoe laat ik mijn gedachten al weer gaan over de volgende", vertelt „de tekenaar", zoals men de heer Smits op het. departement noemt. Niet minder dan 69 jongens uit i Breda zullen ditmaal medewerken. Zij I zullen de slag van Seneffe in geschuts- excercitie uitvoeren Met dit antieke kanon, dat ook wer kelijk zal schieten, zal het historische gedeelte van Taptoe Delft worden opgeluisterd. Mocht dit aspect nog niet heldhaftig genoeg zijn, dan zal het antieke geschut het Legermuseum te Leiden daar wel r zorgen. Men heeft dit geschut e kanons eens flink afgestoft bij wijze van spreken dan en ook geprob^rd. Het bleek, dat de beruchte tand des tijds behoorlijk aan het essen- hout der affuiten geknaagd had. De technische dienst in Utrecht heeft inmiddels het essenhout vernieuwd. Ook de bronzen mondstukken, die in de eventiende eeuw in de Haagse Kanon- traat zijn gegoten, kregen een grondige ipknapbeurt. Michiel Dat voert ons terug naar het jaar 1611, toen Michiel de Ruyter geschiede nis maakte, de admiraliteit van vuur en staal. De heer Smits vertelt hoe de deelnemers aan het historische gedeelte van dc taptoe eruit zullen zien: zij dra- donkerblauwe pofbroek, een don kerblauwe rok met geel vest, het geheel gecompleteerd met een witte stropdas. Zwarte hoeden sieren de met lange prui ken getooide hoofden. Om de benen span nen gele kuitkousen, terwijl het schoei sel bestaat uit zwarte stappers met vier- I The Singer Manufacturing Company (gevestigd te New York) heeft haar jaar verslag over 1059 uitgebracht, waarover de directeur van de Singermaatschappij N.V. te Amsterdam, de heer J. A. P. Ger ritsen, mededeelt; De omzet was in 1959 j belangrijk hoger dan in het voorafgaan- de jaar, terwijl de winststijging verhou- ringsgewijs nog aanzienlijker was. Voor het eerst sedert de oprichting der maat schappij overtroffen de ontvangsten het j bedrag van een half miljard dollar. Deze j cijfers hebben betrekking op de gecom bineerde bedrijfsresultaten der Singer Manufacturing Company en haar doch terondernemingen, die voor 100 pet eigendom zijn en via een wereldomspan- j nende verkooporganisatie Singers in twintig fabrieken vervaardigde produk- j ten in 155 landen op dc markt brengen, j Van de verkopen, die in totaal ruim I 496.000.000 dollar beliepen, werd voor I 247.000 000 omgezet irt de Ver. Staten en j Canada, waar in 1959 een omzetstijging van 12 pet voor huishoudmachines en 34 pet voor industriemachines werd ge realiseerd. De netto winst van het concern be droeg in het verslagjaar 21-300.000 dollar, I tegenover 12.000.000 dollar in 1958, resul terend in een netto winstaandeel van 4 77 dollar (2.70) en een uitgekeerd divi- I dend van 2.20 dollar (onv.) per share van 20 dollar. Notering van de aandelen op de New York Stock Exchange zal ver- j moedelijk in de loop van i960 tot stand komen. I De reserves van Singer zijn aanzien- 1 lijk. Op een geplaatst kapitaal van j 90.000000 dollar bedroegen zij per uit. '59 217.000.000 (209.000.000). Ifctern. muziekweek met 26 premières i Op de internationale muziekweek van de Stichting Gaudeamus, die van 3 tot 11 september in Bilthoven wordt gehouden, zullen werken van componisten uit negen landen worden uitgevoerd. Hierbij zijn 26 premières. De muziekweek wordt op zaterdag 3 I september geopend in „De Werkplaats" te Bilthoven met een concert door har- I monie- en fanfare-orkesten, dat wordt ge- i volgd door een ontvangst ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting en het eerste lustrum v'an het Gaudeamus- In hei Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht geeft het Bra bants Kamerorkest maandag ee.i concert. I Dinsdag 6 september speelt het Radio-Ka- I nierorkest in de KRO-studiu ie Hilver- sum. Voor donderdag en vrijdag vermeldt het programma weer lezingen door dr. Woerner en voor zaterdag „componisten portretten" in Huize Gaudeamus te Bilt- Vuren Het geschut zal niet alleen voor de show meegevoerd worden, integendeel: zal twee of meermalen het com mando: „vuren" horen, met alle lawaaiige gevolgen van dien. t was nog niet zo gemakkelijk om dit laatste voor elkaar te krijgen. Het buskruit behoefte wel niet uitgevonden te worden, toch moet de lading op de juiste er aangebracht worden en moet er nauwlettend op worden toegezien, dat de goede hoeveelheid in de mondstukken wordt gebracht. Men kende in de dagen van Michiel de Ruyter een typische manier van laden, die nu wel erg ouder wets aandoet, maar die n a u w k e u opgevolgd dient te worden, anders gaat het niet, zoals het in de bedoeling ligt. De trommels van het tamboer- en pij- perkorps zullen overeenkomstig „de tijd" beschilderd worden, terwijl ook een historiegetrouw vaandel zal zijn te be wonderen. ALPHEN AAN DEN RIJN Woningbouw Volgens een ontwerp van het architec tenbureau Joh. Visser te Alphen aan den Rijn zal het bouwbedrijf P. Vonk Zn. voor eigen rekening aan de Da Costa- straat een viertal woningen bouwen. I1AZERSWOVDE Morgenavond om 8 uur begint op het schoolplein van de school met de Bijbel een taptoe, die wordt verzorgd door de muziekverenigingen „Wilhelmina" te Rijnsburg en de Harmonie alhier. Het programma is als volgt: Roffel tamboers: taptoe tamboers: tap toe cavalerie (trompetters): koraal Die Ehre Gottes; koraal; tamboers dienst- mars; Eurovisie-mars; San Remo-mars, Musketiersmars: koraal Wilt Heden nu treden; Blijf bij mij Heer; taptoe infan terie (hoornblazer); Wilhelmus. Burgerlijke stand Geboren; Monique A R. d v A Kers- seboom en M van Ommering; Linze J, z v N de Gelder en J Zandstra; Petrus G, z v J A de Groot en M J van Kampen: Hendrik C, z v T Vet en E Kastelijn: Anthonius M M, z v J E Mensch en M M Out. Ondertrouwd: A M Vervoorn, 25 jr en H C van Amsterdam, 25 jr. Gehuwd: W G M Hemmelder, 27 jr en C van Reeuwijk, 19 jr; R Zonneveld, 25 jr en A S Slappcndel, 23 jr; J Raaphorst, 22 jr en M M Hoexum, 17 jr; J H de Lange, 26 jr en A M van Meurs ,23 jr. WOUBRVGGE Uit de raadsstukken In de donderdagavond te houden raads vergadering komen onder meer de vol gende punten ter sprake. Het aanbrengen van een moderne verwarmingsinstallatie in de ambtswoning van de burgemeester wordt begroot op 2950 gulden. Voorts stellen B. en W. voor, het aan tal drankvergunningen in de gemeente met 2 te verhogen, nu de mogelijkheic hiervoor om de 5 jaar wordt geboden. Zulks i.v.m. de recente uitbreidingen van de jachthaven, het toenemende toe risme en het belang van Woubrugge als dagrecreatiegebied. (Van onze soc.-econ. redactie) ts er een instantie aan te wijzen, die schuldig is aan het mislukken van de tabaksoogst? Deze vraag leeft bij een groot aantal tabakstelers in West-Europa, die dit jaar hun oogst verloren hebben zien gaan door de thans heersende schimmelziekte „Bluemould" (valse meeldauw) en die wellicht gedoemd zullen zijn hun teelt voorlopig te staken. „Het IPO in Wageningen is de schuld van -de misèrezeggen vele van de circa honderd Nederland- s e telers, die hun bedrijven vooral in de buurt van Eist, Amerongen en Rhenen hebben. Zij verwijten het IPO (Instituut voor plantenziektenkundig onderzoek) proeven met aangetaste planten te hebben gedaan, waardoor hun bedrijven zouden zijn besmet. De telers zijn totaal gedupeerd door de uit Australië afkomstige schimmel ziekte, die bruine plekken op de groe ne tabaksbladeren veroorzaakt, waar in vervolgens gaten vallen. Zij zeg gen dat de schimmel vorig jaar reeds op de tabaksplanten heeft gezeten, die toen (in mei) op proefveld]es te Eist, Amerongen en Rhenen zijn uitgezet ten behoeve van een virusonderzoek. De gedupeerde telers zijn van plan zich tot het ministerie van landbouw te wenden om schadevergoeding. Het IPO is namelijk een semi-rijksinsti- tuut, zodat het rijk naar hun mening aansprakelijk gesteld kan worden voor de geleden schade. De 30.000 Westduitse telers heö- ben ook eeninstantie op het oog, die huns inziens aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade die velen van BENTHUIZEN DE de bovenzaal van het koffiehuis van de heer A. van Staalduinen onder leiding van burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen. Er werd af scheid genomen van de scheidende brandweercommandant, de heer K. Oostingh; de nieuwe commandant, de heer S. Bakker, werd geïnstalleerd en voorts werden diploma's uitgereikt. Om met het laatst* te beginnen: delmer (maar begrijpelijk vanwege de heren S. Bakker, Abr. Bregman CznJ promotiekansendat de heer Oostingh C. Havenaar Mzn., P. Havenaar Mzn„ Benthuizen gaat verlaten. De gemeente M. .P. Oudesluys, W. A. Versendaal - u~ 1 J™' hen hebben geleden. Zij menen dat de aanwezigheid van de schimmel op hun bedrijven het gevolg is van proeven, 'n Forchheim bij Karlsruhe worden gedaan. Daar kweekt het Westduitse in stituut voor tabaksonderzoek namelijk schimmelcultures ter verkrijging van bestrijdingsmiddel, dat er thans nog is. Maar de Zwitserse telers hebben er weer een andere mening Zij geloven dat de ziekte zich van uit Oost-Duitsland naar het Westen heeft uitgebreid. Behalve in deze lan- den komit de ziekte ook in hevige mate in België, Frankrijk en Italië. Men is in Joegoslavië en Griekenland bang dat de ziekte zioh ook daar weldra zal openbaren, hetgeen voor deze tabak- exporterende landen een grote strop zal betekenen. Geen schuldige In wetenschappelijke kringen in Wa geningen aoht men het niet mogelijk iemand of iets schuldig te verklaren het voorkomen van de ziekte in Nederland. De schimmel is reeds vorig jaar geconstateerd, zowel in de aan plant van de telers als op de proefvel den van de Wageningse proefstations, en heeft hier overwinterd. Hoe de ziekte vanuit Australië naar Europa is overgewaaid, is voor ieder vooralsnog een raadsel, hoewel er vele lezingen over zijn. Een van die lezingen bijvoorbeeld, dat de schimmel naar geland is overgebracht door een Aus tralische teler en vandaaruit vorig jaar 1 door de wind naar het Europese vasteland is gevoerd. Het feit dat de ziekte vorig jaar nog maar sporadisch West-Europa voorkwam, doch dit jaar als een lawine over het continent gaat ziet men als een bewijs voor deze theorie. Een andere lezing is dat een de agrarische studenten uit Austra lië, die vorig jaar op proefstations in West-Europa hebben gewerkt, de voor researc'h-doeleinden gekweekte tabaks planten heeft besmet. Voorts kan men Jolti. de Vrij alhier en de heer H. Lind- hout te MoerkapeUe ontvingen het ge tuigschrift brandwacht eerste klasse: het diploma brandwacht tweede klasse ontvingen de heren A. van Leeuwen, J. H. de Peinder en G. W. de Peinder. De burgemeester dankte de heer Oos tingh voor diens activiteiten bij de op leiding van de geslaagden. Vervolgens hield de burgemeester een afscheidstoespraak tot -de heer Oos tingh, die 5 jaar in Benthuizen heeft gewerkt als adjunct-commies. Kort na zijn vestiging werd hij benoemd tot commandant van de vrijwillige brand weer. De burgemeester vond het jam- Hofstad Operette jubileert met de Wiener Bluf D'.? Hoofdstad Operette, de voortzetting Fritz Hirsch Operette, viert dit seizoen haar vijftienjarig bestaan. Zij zal haar jubileumtournee maken met de typisch-Weense operette Wiener Blut, met muziek van de walskoning, Johann Strauss, op een libretto van Victor Léon en Leo Stein. Op het ogenblik studeert zij, onder regie van Otto Aurich en ondet de muzikale leiding van haar nieuwe dirigent, Ger. Terwiel, dit werk in. Aan het ensemble zijn enige nieuwe medewerkers verbonden. In de eerste plaats noemen wij de Weense zangers Lili Wollner, die speciaal voor deze ope rette is geëngageerd. Zij zal in Wienel Blut de gravin spelen. Lili Wollner be hoort tot de bekendste figuren van het Weense operettetoneel; zij is er veel op getreden in het Raimundtheater. Voorts trad eij natuurlijk elders in Oostenrijk op, o.a. te Salzburg en te Linz en maakte zij tournees door Duitsland De jonge Weense zang- en danskomiek, Rudolf Vogler, die eveneens in Oostenrijk een grote naam heeft, en lie inmiddels in een aantal zomervoorstellingen van de operette Sissi een zeer succesvol Neder lands debuut heeft gemaakt, zal de rol van de kamerdienaar Josef spelen. Rosy Parrish, die in vorige jaren aan de Hoofdstad Operette verbonden is ge weest, maar die men het laatste jaar N.C.R.V .-studio De rit^g door het Bra- bint» Orkest in Tivoli te Utrecht. Herbegrafenis van dr. W. Beekman en ds. Plantagie Op 8 en 9 september zullen op Ce Cen trale Begraafplaats van de Oorlogsgra venstichting te Loenen (Veluwe) de stof felijke resten worden herbegravc 1 van zestien Nederlanders, die tijdens ie oor log in het concentratiekamp Dachau zijn overleden. Onder deze zestien bev'nden zich de stoffelijke overschotten van dr. H. B. Wiardi Beekman, leidinggevend "-ocia- list in het vooroorlogse Nederland, en van ds. G. C. H. Plantagie, gereformeerd pre dikant en gedurende de bezettin» een vooraanstaande figuur in de L.O K P De identificatie van o.m. het stoffelijk overschot vah dr. Wiardi Beekman die 16 maart 1945 op 41-jarige leeftijd overleed, is in nauwe samenwerking met de Oor logsgravenstichting verricht door n,..joor Westenburger, hoofd van het bureiu gra vendienst van de inspectie der intendan ce. De identificatie kon tot stand komen dankzij de medische aantekeningen van de Tsjechische dokter Blaha, politii-k ge vangene en kamparts van het concentra tiekamp Natzweiler in de Elzas. Dr. Wiardi Beekman, die op 4 februari Nijmegen werd geboren, wordt beschoi 'enschappelijke werk !n 1946 heeft men he bureau van de P.v.d.A Or. Wiardi Beekman ïoofdredacteur van he blad „Het Volk" en Eerste Kamer voor de rn '39 ging hij in milil werd hij bij een poginf over te steken op het S gearresteerd. S D A.P. Wiener Blut de rol node heeft gemist gageerd. Zij zal i an Franzi spelen. Voorts zullen de bekende leden va ensemble van de Hoofdstad Operetti fiener Blut medewerken. De costuums zijn ook nu weer on ren en uitgevoerd door de vermi Weense costumier Lambert Hofei ■s werden ontworpen door Bruckman. De première kan men i: begin van september tegemoet zie tientallen plaatsen zal zij ten tonele den gebracht. De Haagsche Comedie in nieuwe seizoen De Haagsche Comedie zal het seizoen 1960—1961 op 1 september a.s. in de Ko ninklijke Schouwburg openen met een voorstelling van het „Het Proces Anders onville" van de Amerikaan Saul Levitt Deze dramatisering van een historisch proces in de zomer van 1865 te Washing ton gevoerd tegen de leider van het kamp Andersonville is een van de meest be sproken toneelevenementen van het af gelopen seizoen in New York geweest. De regie en vertaling berusten bij gast regisseur Jan Teulings, de voornaamste rollen bij Bob de Lange, Joris Diels, Leo de Hartogh en Jan van der Linden. De grote belangstelling die „De Cirkel" van Somerset Maugham in het seizoen 19581959 heeft gewekt, is voor de direc tie aanleiding geweest een ander van diens befaamde society-blijspelen op hel repertoire te nemen nl. „Heeft Constance gelijk?" (The Constant Wife). Annie de Lange, Georgette Hagedoom, Anne-Mari« Heyligers en Carl van der Plas maken bij het Haagse hem veel dank verschuldigd. In zijn antwoord op deze waarderen- s woorden, merkte de heer Oostingh onder meer op, dat hij kon slagen met de reorganisatie van de brandweer door de medewerking, die hij steeds de leden en van het gemeentebe stuur heeft mogen ondervinden. Nadat brandwacht J. van der Bijl de heer Oostingh enkele stukken gereed schap had overhandigd (voor zijn hob by, houtbewerkenen aan mevr. Oos tingh een boeket bloemen, installeerde de burgemeester de nieuwe comman dant, in wie hij bij voorbaat veel ver trouwen had, gezien de ervaringen met hem opgedaan als onder-commandant. Geslaagd Mej H. M. Bregman Adr. slaagde voor het examen coupeuse-lerares. Geref. Gemeente In tegenstelling tot wat eerder werd be- richt, is er vanavond na de bijeenkomst de Geref. Gemeente geen lidmaten- vergadierimg. Nieuwe leraren aan liet Amsterdams Conservatorium Tot leider van de paedagogische afde ling van het Amsterdamsch Conserva torium is benoemd Jan Boeke. Behalve de algemene leiding van deze afdeling zal de heer Boeke ook de mene muziekpaedagogie en de opleiding schoolmuziek op zich nemen, alsmede de opleiding hoofdvak algemeen vormend muziekonderwijs. Verder zijn benoemd tot leraar alge mene paedagogie/psychologie in de pae dagogische afdeling Jan Beyk, leraressen bijvak piano Debora Land en Lies Vel. NOORDWUK Bouw villa Het achitectenbureau M. Dijkerman te Den Haag heeft namens de heer J. Mulder het bouwen vaar een villa aan die Van Hardenbroekweg opgedragen het aannemersbedrijf J. van der Niet Zo was het in 1945. De zeereep te Katwijk met Duitse ver sterkingen doorspekt. Frai :elschai ist het 1 der Lingen, zullei optrede) Fiet Dekke In oktober volgt de première van Jean Anouilh's „Becket", dat door Jacques Gautier van de Figaro niet alleen wordt beschouwd als het beste Franse stuk van het afgelopen seizoen, maar tevens als het beste dat Anouilh tot dusver heeft geschreven. De vertaling wordt verzorgd door Adriaan Morriën. de regie zal Jo ris Diets voeren. Frans van der Lingen zal Becket en Bob de Lange Henrv IJ spelen. De Directie verheugt zich er over, dat Henry de Montherlant zijn laatste stuk „Le Cardinal d'Espagne" voor Nederland aan haar heeft willen afstaan De eerste voorstelling in Nederland zal pas mogen plaatshebben na de wereldpremière bij de Comédie Frangaise Voorts staan voor het a.s. seizoen o.a op het repertoire .Richard III" van Sha kespeare; „The Beaux' Strategem" van Farquhar; „Mirandolina" van Goldoni „Pour Lucrèce" van Giraudoux en „Dear Liar' van Jerome Kilty. Geo Wehry. Het resultaat over 1 boekjaar 1959 voor de Adoumstra maatschappij Geo Wehry en Co. N V. blijkens het jaarverslag teleursteile geweest, zodat wederom geen dmrlend kan worden vastgesteld. in Wageningen bij geruchte horen ver luiden dat een firma in agrarische strijddngsmiddelen die eveneens proe ven met de schimmel zou hebben ge daan, de zaak niet in de hand heeft kunnen houden, zodat de ziekte zich heeft kunnen verspreiden. Teelt vernietigd Hoe het ook zij, vast staat wel dat de tabakscultuur in West-Europa is doemd te verdwijnen, tenzij op korte termijn een bestrijdingsmiddel wordt gevonden of een nieuwe variëteit wordt gekweekt. Aan het eerste het bestrij dingsmiddel wordt in West-Duitsland hard gewerkt. Men heeft er de hulp van Amerikaanse experts op dit gebied voor ingeroepen. In Wageningen i tussen het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewasscn druk bezig nieuwe variëteit te kweken, die bestand moet zijn tegen de schimmelziekte. Men is reeds met het kruisen van planten begonnen, doch dergelijke proeven ver gen gewoonlijk wel enige jaren voor men een gunstig resultaat heeft. Intussen zit de schimmel stevig in de grond en zal zo zegt men in Wage ningen elke nieuwe aanplant vernie tigen, zodat er voor de telers voorlopig niet veel anders zal opzitten dan de teelt te staken. Dat is vooral nadelig voor de tuinders in Eist, Amerongen Rhenen, die het daar al sinds mens heugenis vooral van de tabaksoogst moeten hebben. Nadelig is de misoogst niet voor de tabaksprijs, althans voor die van sigaretten. De Nederlandse sigarettenindustrie betrekt haar tabak vooral uit Amerika. Hoogstens zal de sigarenindustrie het merken, vooral wanneer ook de tabakscultures van Joegoslavië en Griekenland door de schimmel zouden worden aangetast. Maar daarvan is op dit ogenblik nog geen sprake. KATWIJK Bovenbouw brug Op grond van de op 20 juli jl. gehruden aanbesteding werd het maken van de bo venbouw van een ophaalbrug over het Additionele Kanaal te Katwijk aan den Rijn, met bewegingswerken en afsluitbo men benevens bijbehorende en bijkomen de werken, door B. en W. gegund aan F. Kloos Zonen's Werkplaatsen N V. te Kinderdijk voor de som van f 255 200, Bungalowbouw De firma G. de Best Kzn, zal aan de Meeuwenlaan volgens een ontwerp het architectenbureau Verloop-Van Mey een bungalow bouwen. LISSE Zaterdag wielersport In het gemeentelijk sportpark van Lisse •ordt zaterdagmiddag het laatste wieler- programma van dit jaar geprese neerd door de Ren- en Tourver. „De Bellen- Het belooft een mooie sportmiddag te worden. Spannend zullen ongewtijfeld de revanches van de Tour de Lisse w-rden die ook in dit programma zijn verwerkt. Deze jongens rijden enkele series met een finale over 15 ronden op de sintelbaan. Verder zullen er twee wedstrijden voor adspiranten zijn met vele bekende na- mei. uit vorige wedstrijden te Lisse, zoals Roet, Riensema, De Jong, v. d. Ham, Hoogland, Stuifbergen, v. Lierop. Het hoofdnummer wordt een wedstrijd over 125 ronden met klassementen voor ama teurs en nieuwelingen en ook hier aVrten veel bekende renners, o.a. v. Dijk, Weijers, Janssen, Hoogland, v. d. Wolf, -»„^ers en enkele clubteams ui: Den Haag. Aanvang der wedstrijden: 4 uur. Sfeer in 'i gezin f De Nieuwe Leidscheer in l KATWIJK AAIS ZEE Meisje waarschijnlijk Een 8-jarig meisje uit Utrecht, dat als badgaste in Katwijk vertoefde, is waar schijnlijk in zee verdronken. Haar lichaam is echter nog niet gevonden. Lampionoptocht van een kilometer In het kader van V.V.V. werd gister avond een lampion optocht gehouden. Me dewerking verleenden de muziekvereni ging „Uni", het pijperkorps en de drum band van de wandelsportvereniging „Amioiitia". In de Koningin Wilhelmi- nasbraat werd de stoet opgesteld. Deze optocht, die een lengte had van ongeveer één kilometer werd een groot succes. Het was een sprookjesachtig ge zicht, deze stoet door een groot gedeelte van het dorp te zien trekken. Het weer werkte goed mee en vele gasten en in woners gaven van hun belangstelling blijk. Spreekbeurt Vanavond om 8 uur spreekt ds. Mon ster uit Gouda in de kapel voor de Ge ref. Bond. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 1.26 en 13 55 uur; laag water 9.24 en 21.47 uur. Het gezicht van een badplaats (2) ZOALS het er na de oorlog bij lag, dat gezicht van Katwijk aan de zee zijde, zo kon het natuurlijk niet blijven. Overal staken de betonnen bunkers uit de duinhelling achter het strand naar voren; vóór de Oude Kerk lag een klein net, van loopgraven, betonnen geschutskazematten en mitrailleurkoepels, met er vóór prikkeldraadversperringen en terzijde een dubbele rij drakentanden. En in bijzondere mate was het gebied in de on middellijke nabijheid van de uitwatering en de buitensluis voorzien van kustartillerie, snelvuurkanonnen en mitrailleurs (Tobroek-stellingien) in betonbunkers, van bom- en granaatvrije onderkomens, van prikkeldraad versperringen, paalversperringen en betonnen dakentanden (tegen tanks). Daarachter strekte zich langs de hele Boulevard, van de Buitensluis af, als ?n betonnen ceintuur een meer dan manshoge gewapend betonmuur uit. De eerste zomer was men druk doende ikele provisorische doorgangen door dit laatste obstakel te maken met drilboren en pneumatische hamers. Van grote vin dingrijkheid getuigde echter de oplossing, die uiteindelijk werd gebruikt om zich van de muur te ontdoen: draglines groe ven een respectabele sleuf achter de muur, waarna men deze daarin liet weg kantelen en glijden. gemakkelijke reiniging. Enorm be langrijk, waar aan zee het aanslaan van ïiten aan de buitenzijde zeer veel vuldig voorkomt. Vreemd, hoe weinig ter zake kundig zich andere architecten in deze betoondenOok frappeerde het 1, dat ergens de bewoners van een bo- ïverdieping, wanneer ze in een gemak kelijke stoel van het uitzicht op zee wil len genieten, dit alleen kunnen doen tus- le blauwe tralies van een hekwerk Aanpassing Intussen werd een Wederopbouwplan ontworpen voor Katwijk aan Zee, waarbij op gretige wijze van de gelegenheid ge bruik gemaakt werd het stratenplan aan te passen aan de eisen, die de badplaat» van de toekomst zou gaan stellen. Bij voorbeeld op het gebied van parkeerge legenheid, hoofdwegen die een vlotte aan- en afvoer van gasten waarborgen, en winkelvoorziening. Ook werd de zaak zo veel mogelijk in één hand gehouden, door de benoeming van architect H. van der Kloot Meij'burg uit Den Haag als super- Het is ongetwijfeld daaraan te dan ken, dat Katwijk aan Zee 11a de jong ste oorlog met een boulevard voor de dag is gekomen, die zonder meer uniek is in Nederland. Dat geldt dan nipt slechts wat de bouwtrant betreft, maar ook wat de verlichting aangaat. Het mag intussen bekend veronder steld worden, dat het oorspronkelijke plan een veer heeft moeten laten na de schade, aangericht door de storm vloed van 1953, Bovendien is de oor spronkelijke opzet, om tussen Kon. Emmastraat en Princestraat een cen traal plein te scheppen, dat tevens een royale parkeergelegenheid voor topdagen kon bieden, getorpedeerd door de eigenaars van het tegenwoor- dige hotel-pension Noordzee, die als winnaars uit een proces tussen hen en de overheid tevoorschijn traden. Onze mening is: beter geen plein, dan wat er nu overgebleven is; we hopen, dat het nog eens zal worden volge bouwd, zodat een gaaf blok ontstaat met onzichtbare ontsierende achter kanten en zijkanten. Beslist ongelukkig is ook de projecte ring van een verbrede E. A. Borgerstraat met brede parkeerstroken, gelijk reeds het geval is op het noordelijke deel van, in 'zoverre dit geforceerde plan leid de tot een verschoven Buitensluisstraat met eenzijdige bebouwing, vanwaar 1 geen riant maar een criant vervelend zicht heeft op blinde of bijna blinde ren en achteruit-jes van zomerhuisjes, be horende tot de Boulevard-woningen. Maar ter zake: de nieuwe Boulevard. Natuurlijk, het ene pand is er gelukkiger afgekomen dan het andere, want de richt lijnen van de supervisor lieten de archi tecten altijd nog genoeg vrije hand, om een persoonlijk stempel te zetten op hun scheppingen langs do nieuwe Boulevard Zo is het opmerkelijk, dat sommige bouw meesters van een grote praktische kijk blijkgeven, door alle of althans de rr te ramen aan de zeezijde met behulp balkons over de gehele breedte of het grootste deel ervan bereikbaar te maken Namen dit artikel Ui/iX-CtU. \jr-k4-*iAAjL*AAA~y*'l*rr4 Wat ons in het kader 'f en wel bezighoudt, is, dat de naamee- ing van de Boulevard-huizen in menig opzicht rijker is, dan voorheen. Katwijk heeft een verhalende Boulevard gekre- Allereerst is daar een reeks namen, die ire van vóór de oorlog kennen. In dat erband moet vóór alles het tegenwoor dige pension Tjerimai worden genoemd. "Vie er binnentreedt, vindt rechts in de ig twee fraaie foto's van een trots drie- .stschip uit de zeiltijd. Het is het Com positie Clipper Barkschip Tjerimai, groot :onnen, gebouwd voor A. Hendrichs op de werf De Nachtegaal te Amsterdam door Jan F. Meursing. Op 25 mei 1882 werd de kiel gelegd, op 8 maart van het volgende jaar had de tewaterlating plaats op 4 mei 1883 zeilt het op zijn eerste 5 uit van IJmuiden uit. De gezagvoer- was een Katwijker, W. van Duyn. Dat hij niet altijd even gelukkig heeft geva- 1, toont de tweede foto, waar de bark :t een gebroken grote mast in Falmouth binnengelopen. Anno Teenstra vertelt zijn boek De Clippers (Amsterdam, 1946), dat het elf reizen onder Nederland- vlag gemaakt heeft met een verlies- brengende exploitatie. Het schip werd dan ook in 1898 naar Rusland verkocht en in 1925 na een aanvaring op de Noord- e gezonken. Het was de kapitein van deze trotse clipperbark, die toen hij in het begin van deze eeuw zich een huis liet bouwen op de Boulevard het als een herinnering aan zijn rei zen noemde naar het schip, dat hij zo lang bevaren had: Tjerimai. De naam van een vulkaan op Java, die rijzende zon" betekent. Toen de zoon, de ex-planter L. van Duyn, het herbouwde pand overdeed aan de tegenwoordige eigenaar, de heer Schoneveld, wist hij te bedingen, dat de oude naam Tjerimai behouden bleef, en dat de beide foto's van het schip, dat zijn naam gaf aan het huis, een waardige plaats kregen! Andere „oude" namen, die weer een plaats kregen op de herrezen Boulevard, zijn Nellie (als mijn geheugen mij ten minste niet in de steek laat), Golfslag, Skuytegat, Zeerust, Tamina, het hotel Noordzee en de restaurants Nieuw-Brit- tenburg (vroeger op de hoek van de Kon. Wilhelminastraat en de Boulevard) en De Zwaan (verhuisd naar de zeereep ter hoogte van de vuurtoren). Bekijken wij het nieuwe Zeerust eens goed, tezamen met de percelen aan weers kanten van het huis, dat nu die naam draagt, dan ontdekken we, dat de archi tect heeft getracht in het nieuwe aspect de herinnering aan het vroegere Zeerust op te roepen: let op de balkons aneen m de middenpartij, terwijl dc beide belen dende panden die missen, net als bij de oude editie! Dat aan Tamina nog een merkwaardige naamgevingshistorie vast zit. die het ver melden alleszins waard is, willen we u niet verhelen. Zullen we daarm** daa maar het volgende artikel begi »!»»>-• W. 4. P«#rt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11