mèvm Von Karman directeur van eerste ruimte-academie Onderduiker' gepakt Kiel mammoettanker in dok op Rozenburg Chefarine,.4 KRO wil kritiekgroepen in ledenkring vormen Papoea Jufuway bestuurt afgelegen Moeting op voorbeeldige manier Inheems kader groeit Bakkers kopen boter in halfpondspakjes Geen gratie voor blanke die neger doodranselde Bij autobotsing drie personen omgekomen j 7 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 Reeds lo-jg had de rijkspolitie van de groep Bruinisse het vermoeden, dat in de visrijke kreken bij Ouwerkerk een visstroper aan het werk was. Doch on danks alle mogelijke waakzaamheid was het steeds niet gelukt de stroper te be trappen. Dit kwam omdat de stroper, de uit Zierikzee afkomstige W. K. S. ge bruik maakte van een duikerspak. Bij het naderen van de politie verdween hij onder water en wachtte rustig tot het gevaar geweken was. Toch is een eind gekomen aan zijn stropersactiviteit doordat de rijkspolitie nu gebruik maakte van de sedert kort aan de groep Bruinisse toegevoegde speurhond Carlo. De hond kreeg de stro per in de gaten terwijl hij ver voor de patrouillerende agenten uitliep. Hij bracht de man tot staan. De stroper werd in vol ornaat aangetroffen, gereed om zijn fuiken te water te laten. Nog onder de indruk van het optreden van de hond, verklaarde hij ongevraagd, dat hij ook eens de banden van een auto, die hem op een van zijn tochten was gevolgd, had stuk gesneden. Taak: laboratorium op de maan (over 15 tot 25 jaar pas?) sticht en deze als eerste taak gegeven een internationaal laboratorium op de maan in te richten. De 82-jarige dr. Theodor von Karman van de „Agard" (adviescommissie voor astronautisch onderzoek en ontwikkeling van de ruimtevaart, die ge lieerd is aan de NAVO te Parijs), verklaarde echter hij het hekend maken hiervan dat hij van mening was, dat de genoemde taak niet zal kunnen worden gerealiseerd voor op zijn minst 15 tot 25 jaar verlopen zullen zijn. Er werd een speciale ruimte-academie ingesteld om aan dit maanproject te werken. Von Karman is de directeur van de nieuwe academie en dr. F. J. Malina uit Boulogne (Frankrijk) is voorzitter van Beste vrienden, deze twee pioniers, althans voor de camera. Het zijn anders wèl rivalen: rechts de Amerikaanse ruimtevaartdeskundige dr. Wernher von Braun, die de hand drukt van zijn Russische collega pro fessor Leonid Sedov, president van het Stockholmse ruimtevaart congres. (Van onze speciale verslaggever.) TN HET GIGANTISCHE DOK van Verolme op Rozenburg schepen tot 1 110.000 ton kunnen er een plaats in vinden stond gisteren een kleine groep mensen, temidden van hoge stapels balken. Onder de geweldige kra nen, die boven hét tientallen meters diepe gat uittorenden, leken die paar mannen en vrouwen niet veel meer dan insecten, die, nog in gesloten gelid, tot stilstand waren gekomen. Scheepsbouwer Cor Verolme beklom met zijn genodigden een plankier, en onmiddellijk daarna echoden schrille fluit tonen door de ruimte. Hellingbaas Willem van der Ent loodste toen lang zaam het stuk staal, waarom het ging, naar voren, en maakte bewegingen als een in trance zijnde koordirigent. Twee minuten daarna waren de kra nen uitgegierd en hingen de kabels slap naar beneden. In enkele ogenblik ken was de kiel van een schip gelegd, dat over ruim een jaar als een mam moettanker de Waterweg zal moeten worden opgetrokken en dat bij zijn geboorte al bekend staat als het grootste vaartuig, waarmee men in Europa I is begonnen. De tanker, die in opdracht van het i Esso-concem wordt gebouwd, zal ten- minste 78.000 ton en misschien wel 88.000 ton gaan meten. Verolme heeft er nog twee in zijn order-portefeuille zitten, beide ook voor het zelfde wg- reldbedrijf. Jaren werk betekent dll j dus jaren werk aan reuzen, die per stuk zo'n vijftig miljoen gulden kos- De lengte van het schip zal liefst j 260 meter gaan bedragen. De breedte I is vastgesteld op ruim 34 meter, ter wijl de diepgang op bijna 14,50 meter zal moeten worden gepeild. Als maxi mum vermogen wordt 24.000 PK op- 1 gegeven. De bijbehorende schroefas zal een dikte van 78,2 centimeter krijgen en een gewicht van meer dan I dertig ton. De tanker, ingenidhit voor ihet vervoer van ruwe olie, zal 105 imiiljoen liter i aardolie kunnen vervoeren. Hieruit kan een hoeveelheid benzine worden gepro- duceerd, genoeg om vierduizend auto's 1 een keer om de aarde te laten rijden. Als men er brandstof voor jets uit zou I distilleren, zou de moderne VliiegtuLgreus DC 8 er vijfentwintig retourvluchten Amsterdam-New York mee kunnen ma ken. Tienduizend woningen ten slotte zouden er een vol seizoen mee kunnen worden verwarmd (35.000 kamérs), als j deze geweldige plas aardolie in miidden- destillaten zou worden omgezet.-... Vergelijkingen Nog meer vergelijkingen? De twee ke- tels elf meter hoog! zulilen een hoeveelheid warmte moeten kunnen pro- i duoeren, welke overeenkomt- met het i op temperatuur brengen van een hall miljoen fluitketels water van nul tot honderd graden Celcius. Het schip zal even breed worden als een driehon- j derd ton metende coaster - lang is. Als al «het benodigde staal uitgewalst .zou worden tot b.v. een fietspad van 2b meter breedte bij een dikte van vijf num., zou de afstand Amsterdam-Brussel er mee overbrugd kunnen worden. Als alle trappen en ladders, welke moeten worden aangebracht, boven elkaar zou- worden geplaatst, zou een hoogte van i ongeveer twee kilometer bereikt worden. I Andere snufjes zijn wel, dat voor de bemanning een modern zwembad zal worden geïnstalleerd, terwijl in de ma chinekamer, dóe bijna dertig meter hoog moet worden, een dienstlift zal worden I aangebracht. j Moest de taniker ,van de twintiger jaren nog plaat voor plaat op de he-1- I ling worden samengesteld, het olie- I vrachtschip van 't ogenblik wordt elek- I tri$dh gelast, waardoor sektie-bouw kan worden toegepast. De betekenis hiervan I is, dat in een overdekte ruimte delen tot een oppervlakte van gemiddeld 170 t vierkante meter kunnen worden gereed gemaakt en tot een gewicht van 140.000 kilo, i De achtersteven van dit nieuwste en meest spectaculaire bouwnummer van Verolime zal in drie delen worden sa mengesteld, waarbij het gewioht van het grootste deel 110.000 kilo bedraagt. De drie sekties tezamen -komen op een ge wicht van 283 ton I Verolme, die dringend om tweeduizend arbeidskrachten verlegen zit, doch deze, voorlopig niet op de Nederlandse markt kan krijgen, denkt er thans over enkele contingenten Ieren op zijn bedrijven te plaatsen. Deze mensen kunnen hiér dan een opleiding krijgen, wat betekent, dat ze zich ook met hun gezinnen in ons land moeten vestigen. inzake het maanlabora- torium. Het maanproject zal bekend zijn als „Lil" (Lunar international laboratory in ternationaal maanlaboratorium) Het drievoudige programma van weten schappelijk onderzoek van Lil zal zich bezighouden met instrumentatie van een maanlaboratorium en de bestude ring van problemen, die verbaid hou den met het bewoonbaar maken van de DOEN RUSSEN MEE? De voornaamste Russische ruimtedeskun- dige, prof. Leonid I. Sedof, heeft zich volgens een mededeling van prof. Malina by de commissie inzake een maanlaboratorium aangesloten, maar volgens von Karman is het nog een open vraag, of Russische astronauten bereid zullen zijn, het lidmaatschap van de academie te aanvaarden. Prof. Sedof was aanwezig toen tijdens het ruimtevaartcongres in Stockholm de academie werd aangekondigd, maar hü leverde geen commentaar. De bekende Engelse ruimte-onderzoeker, prof. H. S. W. Massey van University college te Londen heeft bezwaar ge maakt tegen de oprichting van de - academie, daar hij deze beschouwt als wat te ver doorgevoerde organisatie van de internationale samenwerking op Benoeming cadetten van Kon. landmacht tot 2e luitenant Bij Koninklijk Besluit van 6 augustus zijn met ingang van 1 augustus benoemd en aangesteld bij de landmacht, tot twee de luitenant bij de infanterie, de cadet ten-sergeant W. Reijnierse uit Middel burg, B. van Os uit Tiel, E. J. Vrouwes uit Amsterdam, W. H. van Ooijen uit .Lochem, L. M. Stafleu uit Den Haag, H. J. Neve uit Hoensbroek, L. P. Dietz uit Breda, J. F. J. A. van Daal uit Helmond, H.. C. Verhaar uit Rotterdam, J. A. P. Vonck uit Geffen, C. J. P'. Monteban uit Den Haag, J. J. Thomas uit Kerkrade, J. R. Horsting uit Arnhem, N. G. W. M. Pols uit Dordrecht, P. S. Heikoop uit Woerden, H. J. F. P. Pijl uit Alkmaar, L. W. Sunter uit Den Haag, P. H. T. van Vlodrop uit Maastricht, K. H. Couvr.eur uit Den Haag en J. J. G. Verbrugh Twello bij de aan- en afvoer troepen, de cadet sergeant G. K. H. Hes uit Arnhem; bij de cavalerie, de cadetten-sergeant J. Reitsma uit Baarn, H. J. W. Bindels uit Tilburg, J. L. H. Benda uit Venlo, E. Beer uit Nieuwkoop en E. T. Wal- beehm uit Den Haag; bij de artillerie, de cadetten-sergeant H. A. Couzy uit Apeldoorn, J. Buitink uit Arnhem, H. P. Starke uit Winschoten C. F. van Drimmelen uit Klundert, J. M. Venneman uit Ouddorp, F. L. Cayaux uit Den Haag, J. Kroon uit Kampen, W. C. J. de Rooi uit Veenendaal en G. J. C. Claasz Coockson uit 's-Heerenberg; bij de genie, de cadetten-sergeant A. Gerrits uit Arnhem en G. Adema uit Den Haag; bij de verbindingsdienst, de cadet-ser geant C. Lit uit Utrecht; bij de technische dienst, de cadetten- sergeant A, L. de Jong uit Den Haag en B. Koster uit Haarlem; bij de militaire administratie, de ca detten-sergeant F. Petter uit Holten, G. J. de Jager uit Amsterdam. K. G. J, van Leusen uit Eygelshoven, J. F. Bauer uit Sluis (Z. VI.) en R. Jansen uit Haar- dit terrein. Hij wees erop, dat er reeds verscheidene internationale organen bestaan om zich met ruimteprojecten bezig te houden, zoals de internatio nale astronautische federatie, die thans hier bijeen is voor haar elfde congres, ij was een der 45 personen, die tot het lidmaatschap van de academie zijn uitgenodigd. Negen zetels zijn open gelaten npor de Russen. 125.000 inwoners in Enschede Enschede heeft vanmorgen zijn hon- derdvijfentwintig duizendste inwoner in geschreven. Het is Gea van Hoorn, een dochter van de naaimachinemonteur Van Hoorn, die dit getal volmaakte. De vader kreeg voor zijn dochter van burgemees ter W. Thomassen een spaarbankboekje, waarop een bedrag van f 125 was ingelegd. Enschede neemt thans de tiende plaats in de grote Nederlandse gemeenten in. Arnhem verwacht dat binnenkort het in wonertal op 125.000 zal komen, P. G. van de Vliet lid van de Eerste Kanier Mr. H. van Riel te 's-Gravenhage, die /as gekozen tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze benoeming niet aanvaard, daar hij reeds zitting heeft in de Eerste Kamer. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans de heer P. G. van de Vliet (lib.) te Hilversum benoemd verklaard. beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. DE KRO is sinds enige tijd bezig met de uitwerking van plannen om binnen de ledenkring actieve groepen vormen, die dan regelmatig hun oordeel kenbaar maken. luisteraars en kijkers te de programma's zullen Benoemingen van ambassadeurs Binnenkort is de benoeming te verwach- j ten van de heer E. F. M. van Hall, laat- J stelijk handelsraad aan de ambassade te Ottawa, tot Nederlands ambassadeui Ghana met als standplaats Akkra. Thans j is de heer L. Noë ambassadeur te Mon rovia, tevens geaccrediteerd in Ghana. In Akkra is Nederland vertegenwoordigd door een tijdelijk zaakgelastigde, de heer J. B. E. P. van Hoeve. Tevens is de benoeming te verwach ten van jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mat- tos, laatstelijk ambassadeur in Guatema la tot ambassadeur in Pakistan als op volger van dr. H. H. Dingemans. Dit deelt de voorzitter K.R.O., drs. E. H. J. van mee in een hoofdartikel in het K.R.O.- programmablad van deze week. In een toelichting op deze plannen zegt de zal z(jn voorzitter: Minder dan wie ook kan - mag een omroep zich opsluiten van de van gesprekken en natuurlijk ook door Waesbcrg» wat in persorganen wordt geschreven. Hij waarschuwt cr echter voor, dat noch in de toekomst mogelijk aan vele wensen binnen afzien bare tjjd zonder meer te voldoen. De genen die op een afstand de gang t kijkers en de omroep is noodzakelijk en indien blijkt, dat dit niet bevredi- gend verloopt, moeten bestaande problemen zien •oorstellen dan zü die daarbij ten nauwste zy betrokken cn dagelijks wegen zoeken om de wederzyd- j,ct gecompliceerde geheel verstandhouding te bevorderen. crete verhoudingen aa den lijve bepaalde r.k. groeperin- dervinden. gen reeds mogelijk, hun invloeden bij omroep te" latei geldKi, want vol- 'met S"*£ SÏÏrtïX StTSSTSff ro£e?elm£rk£: naat in het land vertegenwoordigers nen en mogen in het K.R.O.-bestuur. Toch is het duidelijk, dat deze con tactpunten niet voldoende zijn en dat oeawaren «een re&eu wordt gehouden of dat het tempo volg geven aan allerlei verwachtingen en zo kan het zijn dat de indruk wordt gewekt alsof met bestaande bezwaren geen rekening De „Papoeanisering" van het be stuurlijke apparaat in Neder lands Nieuw-Guinea, de vorming dus van een autochtoon kader op ho ger middelbaar niveau als onderdeel van de opvoeding van de Papoea voor zelfbestuur is in volle gang. Reeds telt de opleidingsschool voor inheemse bestuursambtenaren de O.S.I.B.A. te Hollandia 12 leerlin gen afkomstig van een primaire mid delbare school. Deze zullen straks uitstekende kandidaten zijn om be stuursfuncties in de onderafdelingen, die thans nog door Europeanen wor den bezet, te vervullen. Dit alles heeft de directeur van binnenlandse zaken, de heer A. Boen dermaker op een versconferentie in Hollandia bekendgemaakt. De opleiding op de OSIBA duurt twee jaar, waarna de studenten twee jaar naar .^buiten" worden gezonden voor praktijk. Toch draait deze opleidingsschool nog niet op volle toeren. Dit zal over enkele jaxen het geval zijn. Behalve de reeds be staande vier primaire middelbare scholen in Nieuw-Guinea, zullen er in september van dit jaar nog drie bij komen. In 1967 kunnen er, naar schatting van de heer Boendermaker, ongeveer drie of vier aca demisch gevormde Papoea's zijn. Men kan erop rekenen, dat over ongeveer 10 jaar vele onderafdelingen zelfstandig door autochtone hoofden van plaatselijk be stuur kunnen worden geleid. Aan „Base G",< het strandgebied van De gezamenlijke bakk&rapatroons- organisaities hebben aan de vaste cornmissie voor de industrie uit de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin zij de aandacht ves tigen op het verschil in prijs van boter in grote verpakking met die in kleine verpakking. Zoals bekend, is ruim een maand gele den de consumentenprijs voor boter in kleine verpakking aanzienlijk verlaagd doordat het produktschap voor zuivel hieroo een grotere subsidie geeft. Boter De Engelse minister van koloniën zal de Koningin niet aanbevelen Peter Poole, een Engelsman, die in Kenia ter dood is veroordeeld wegens het doodranselen van een zwarte be diende die stenen naar zijn hond gooide, gratie te verlenen. Dit is van daag officieel in Londen bekendge maakt. Poole zal morgen in Nairobi worden terechtgesteld. Het is de eerste maal dat in Engels Afrika een blanke wegens moord op een neger wordt terechtgesteld. De veroordeling heeft onder de blanke veroorzaakt. bevolking van Kenia grote opschudding doen ontstaan. Ook een deel van de Engelse publieke opinie wenst dat Poole, die 28 jaar is en in een opwelling van woede zou hebben gehandeld, gratie wordt verleend. Poole's advocaten, gesteund doo kele leden van het Lagerhuis er deel van de pers, besloten ten slottt tot de minister van koloniën te wenden om gratie te verzoeken. De Londei advocaat van Poole had gisteravond onderhoud met de minister, maar deze weigerde gratie aan te bevelei waarschijnlijk bij de Afrikaanse bevol king van Kenia ontevredenheid hebben De mammoettanker, waarvan teren dc kiel werd gelegd, geleken met andere objecten. Bo ven het middenschip ziet men de coutourcn van het Groothandels gebouw, lengte zowel als hoogte op schaal weergegeven. De beken de TEE-trein rijdt ook weer in de juiste verhoudingen bij de boeg, terwijl links onderaan de (liggende) Euromast is te zien rechts daarvan het roer en schroef met een boom, een 1 gebouw, een auto cn wat mem Lening Zuid-Hollan( niet voltekend De iV* pet 30-jarige obligatielening ten laste van de provincie Zuid-Holland groot f 10 miljoen tot de koers van 99 pet, waarop gisteren de inschrijving open stond, is aldus emittenten niet ge heel voltekend. in grote verpakking (meestal vaatjes), die door de leden van de bakkersorganisaties bij de vervaardiging van hyn produkten ploégt te worden gebruikt, is volgens het adres niet in prijs verlaagd. De backers achten deze maatregel een discriminatie, die zij moeilijk kunnen aanvaarden aan gezien- de subsidie uit overheidsfondsen wordt 'verstrekt. De organisaties hebben het produkt schap voor zuivel cn de minister van landbouw en visserij verzocht deze be slissing in zoverre te herzien, dat de prijs van de boter in grote verpakking althans niet hoger wordt vastgesteld d3n die van de boter in kleine verpakking. Zowe! het produktschap voor zuivel als de minister hebben dit verzoek zonder opgaaf van redenen afgewezen, aldus de organisaties. Een merkwaardig gevolg van dit beleid is, aldus het adres, dat de bakkers nu vrij wel uitsluitend boter in consumentenver pakking bestellen. Dit wordt door de or ganisaties geldverspilling genoemd. traag is dat 1 ""uiteraard, aldus drs. Van Waesberge in zijn hoofdartikel, behoort er M de k omroep smette era °Pen J® openhartighid inzake plannen of pro- voor menmgsuitangen va blemen sprekende, merkt de voorzitter aard via correspondentie, door middel na^e toekomst in het programmablad meer over beleidsza kken zal worden gepubliceerd. Het be stuur behoudt zich echter het recht voor met opening van zaken te komen, wanneer het de tijd daarvoor rijp acht. Tot zover drs. Van Waesberge. Over een mogelijke stimulans tot bevordering van een en ander door de actie van de te vormen kritiek- groepen is uiteraard nog niets te zeggen. Dat zal de toekomst moeten leren. Maar we zien wel met be langstelling uit naar de resultaten van zulke ledenactiviteit, welke een primeur zal zijn in de Neder landse omroepwereld. geheel Hollandia zal volgend jaar nieuw OSIBA-gebouw verrijzen. De op leiding zal dan worden uitgebreid op het gebied van de politie, in de rangen van hoofdagent, inspecteur e.d. De OSIBA heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen in de opleiding van Papoea-bestuursambtenaren. Op het ogen blik zijn 90 van die school afkomstige autochtone bestuursassistenten in actieve dienst. Achtentwintig districten wbrden zelfstadig door Papoea's bestuurd die ook dc districts-rechtspraak uitoefenen bijvoorbeeld. De heer Boendermaker noemde in dit verband dc naam van de kandidaat be- stuursassistent Jufuway, die in het Zuid- nieuw-Guineese plaatsje Moeting als het ware geheel afgesloten is van dc buiten wereld. Zijn verhouding met missie en zending en de wijze waarop hij zijn dis trict bestuurt, zijn een voorbeeld voor de anderen. Naar Nederland Met zes anderen zal de heer Jufu way de volgende maand in staat wor den gesteld zijn horizon te vergroten. Op gouvernementskosten zullen zij gedurende enkele maanden in Neder land verblijven om daarna naar Nederlands Nieuw-Guinea terug te keren. De groep bestaat o.a. uit de heren Kaisiepo, voorlichtingsambte naar bij de afd. bevolkingsvoorlich ting te Hollandia, Poana (Mimika), Krey (gezondheidszorg. Hollandia), Taran (Landbouw, Hollandia) en Bauw C.B.A. te Biak). Ook andere jonge papoea's zullen naar Nederland worden gestuurd, een daarvanuit Sorong afkomstig, zal het radio omroepbedrijf bestuderen. (Advertentie) ïerdrijf die ondragelijke Rheumatiek uit Uw lijf Begin toch óök 'n Krnscben Knar. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld half tien om het leven gekomen en één werd ernstig gewond bij een verkeersongeluk op de weg van Val- kenswaand naar Eindhoven. Een personenbusje, dat van Valkens- waard naar Eindhoven reed, wilde een kolonne auto's inhalen. De be stuurder merkte te laat een bestel wagen die van de andere kant kwam. De politie vermoedt dat dé chauffeur van het busje de macht over het stuur verloor en daardoor recht van voor met grote snelheid op de bestelwagen inreed. De mate riële schade is aanzienlijk. De drie inzittenden van de bestelauto werden allen gedood. Het zijn de elek- triciën A. Gerrits uit Valkenswaard. die de wegen bestuurde, de monteur F. Jacobs cn de monteur J. E. Reinders. De bestuurder van het busje werd gewond. Het personenbusje reed in een kolonne autobussen van Valkenswaard naar Nij megen. Bij Treeswijk passeerde de ko lonne een stilstaande vrachtauto rechts van de weg en kwam daardoor wat naar het midden toe. Toen het busje, dat geen deel van de kolonne uitmaakte, wilde inhalen kwam juist de bestelauto van de andere kant aan. Het busje schepte de bestelwagen in de flank en kwam er boven op terecht. Onder twee tremen Om kwart over tien gisteravond is op een particuliere overweg in de lijn Amersfoórt-Zwolle onder de buurtschap Hooglanderveen bij Nijkerk een auto dor twee treinen gegrepen. De auto werd rond 1. 2677 min. eerst gegrepen door de trein uit de rich ting Nijkerk en even later door een trein uit de richting Amersfoort. De bestuur der van de auto, de 51-jarige groentehan delaar E. Bouw werd om twaalf uur ge vonden. Zjjn stoffelijk overschot bleek twee kilometer meegesleurd te zijn in de rich ting Amersfoort. De reizigers uit de sneltrein hebben tot twee uur vannacht moeten wachten, voordat zy over verkeerd spoor via Nijkerk naar Zwolle konden worden ge- Ondanks vakantie veel gespaard De spaarbanken in Nederland hebben in juli hot zeldzame feit beleefd dat er in een vakantiemaand meen geld naar de banken is gebracht, dan er is opgenomen. Volgens de Nederlandse Spaarbankbon d er in. juli bij de plaatselijke spaarban ken 133-9 miljoen gulden gestort, terwijl er maar 112.1 miljoen gulden is terugbe taald, Derhalve bedroeg het spaarover schot 21-8 miljoen gulden in een maand, die zich gewoonlijk kenmerkt door in vesteringen in vakantieplannen en op rui mingsaankopen. In juli 1959 bedroeg het spaaroverschot reeds 14.2 miljoen gul- Over de eerste zeven maanden van dit jaar beliep het spaaroverschot ruim f. 170 benaderde steeds meer de bij zonder gunstige resultaten van het eerste 1959 (f. 181.7 min.). Het totale'inleggerstegoed bij de spaarbanken die onder toezicht staan van de Neder landse Spaarbarakbond, bedraagt thans vanavond In het televisieprogramma laat do KRO ons vanavond nog eens Bert Brugmans' Marionettentheater zien, in een verkorte opera van Donizetti ,,L' Elisir d'amore". Dat gebeurt direct na het NTS-journaal, van 8.20 tot 9-15 uur. Vervolgens kunt u zien hoe het Spaanse danspaar Susana y José op treedt in de Schouwburg te Sittard. vanavond Een groot deel van het avondpro gramma van de NCRV, nl. van 7.50 tot I io uur, is gewijd aan de uitvoering van ;het „Mysterium von der Geburt des 'Herren" van Martin tijdens de Salz- burger Festspiele. U hoort het Weens !Staatsoperakoor, het Berlijns Filhar- Imonisch orkest en solisten, onder lei- ;ding van Heinz Hallmann. Direct daar- ;na een kwartiertje Papoeamuziek van Nieuw Guinea en om 11 uur wat Lon- dense ontspanningsmuziek. Drie kwartier Spaanse muziek door het Promenadeorkest vormt de opening van het VARA-programma. Om 8-45 uur begint dan een blijspel van Jan Borkus „Zo zijn er meer". Om 9.50 uur speelt het Strijkorkest Benedetto Mar cello werken van zijn dirigent en om II uur is er een gesproken portret van Tito Schipa. Tips uit het buitenland Bij Brussel Vlaams is het ook va kantietij d; de avondprogramma's wor den veelal uit platen samengesteld. Zo begint dat vanavond om 8 uur (over 324 m) met een halfuur lichte vocale plaatjes en daarop volgen er nog vele. Dit programma wordt tussen 8-30 en 9.30 uur afgewisseld met uitvoeringen (ook op de plaat) van composities van August L. Baeyens. Het zijn studio uitvoeringen door omroeporkesten en Het enige „levende" buitenlandse programma kunt u als gewoonlijk in de zomer van de BBC horen; het tradi tionele Promenadeconcert, dat ditmaal gewijd is aan werken van Mozart, We ber en Brahms, pianoconcert no 2 in b, solist Jörg Demus. John Pritchard di rigeert weer het Kon. Liverpools Fil harmonisch orkest en wel tussen 7-30 en 8.55 uur. U kunt luisteren op 434 m. Programma voor morgen DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 12 00 Orgelspel 12.30 Land- en tuin- meded 12 33 Fanfarcmuz 13 00 Nws Medcd of gram 13-20 Promenado-ork Beursber 14 00 Vlooi en piano 14,30 Voordracht 14 S3 Journalisten in den dop, ng 15 Oo Pianorecital 15 30 Gram 16.00 /ar progr 17-00 V d jeugd 17 30 Gram SOO Nws 13 15 Lichte mui 13 43 Jou'rn )0 Gram 19 50 Sportpraatje 20 00 Nwt >5 Edipo Re. opera 21 10 Luigl Tarislo, irepel 22-10 Jazzmuz 22.30 Nws, beurs- van New York en SOS-ber 22-45 Zang piano 23-00 Sportaet 23->10 Dagboek van grootvader, hoorspel 23.40 Orgels-pcJ |2355—24 00 I' overweging '8 00 Nws 8 J8 Gram 8 50 V d ,'rouw 9 40 V d jeugd- NCRV; 10 00 Gram .030 Morgendienst KRO: 11 00 V d zieken .1.45 Gewijde raui 1200 Middagküok-nood- clok 12 03 Gram 12,23 Wij van het land .2 35 Land- cn tuinibouwmeded 12.3e Gram 2-50 Act 13.00 Nws 13,15 Zonnewijzer 13 20 Jram- NCRIV14 00 Lichte muz 14 30 Con- :ertgebouwork 15 30 Gram 15 4n Vokaai :ns 1600 Verkenning in de Bijbel 16.20 Radio'krant 19 50 Pol lezing 20 00 Geva rr 2115 Gram 2130 Lichte 'muz 22 0 iodieken parade 22 10 Gram 22 30 Nw progr. NTS: 20 00 Journaal cn AVRO: 20.20 Televizler 20 30 De Huzaren (Leg Huseards)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7