Albatrossen in Katanga wachten op storm Nieuw voorstel van Amerika Voorlichting bij Werkspoor Knipperlicht in Prinsenbeek Meubels van broer verduisterd Verbluffend veelzijdig Goed gesprek Luns-Segni In Oostelijk Flevoland ligt al 136 km weg 5 /ALGEMEEN HANDELSBLAD Wat is dus op het ogenblik de sil De Gaulle en Adenauer zijn over liet hoofd van do E.E.G. en de Eur. Commissie, dii bezig zijn met het bouwen van het klein. Europese huis, begonnen met de aanschaf van do meubilering, waarbü naar mi wel mag aannemen het ameublcmei van de „Herrenziinmer" voorop stond. Een geluk bij een ngeluk voor de kleinere le den van het kleine Europa is, dat althans van Duitse zijde, er een sterke aandi bestaat om ook Engeland en daarmede de „Zeven" binnen het Europese huis te halen, omdat het kleine in de wervel stormen wellicht niet genoeg beschutting zal bieden. Indien uit deze besprekingen, dio onge twijfeld gevolgd zullen worden door een on derhoud MacmillanDe Gaulle een werke lijke groot-Europese samenwerking kan ont staan doordat de wederzijdse politieke wil tot samenwerking daarbij wordt vastge legd, dan kan dit slechts winst betekenen voor alle betrokken partijen. Rest dan slechts de verzuchting of dit twee jaar ge leden, toen eveneens tussen de regerings chefs besprekingen over de economische in tegratie plaats vonden, ook niet bereikt had kunnen worden. De Europese molens malen langzaam. Ho pen wij dat ze, als die der goden, ten slot te goed malen. De vertegenwoordigers van de me taalbewerkersvakbonden hebben giste ren een gesprek gevoerd met de on dernemingsraad en de leden van de werkplaatscommissie van de n.v. Werk spoor Utrecht, naar aanleiding van de moeilijkheden die zijn ontstaan over de Door het systeem van werkclassifi- catie zijn de werknemers bij Werk spoor ingedeeld in zes groepen. In elke groep variëren de lonen echter ook weer tussen een bepaald minimum en maximum, hetgeen zoals wij reeds meldden, het ongenoegen van de ar beiders heeft opgewekt. Zij vonden het namelijk niet redelijk, dat mensen met dezelfde functies verschillende lonen kregen. Tijdens de bespreking is be sloten, het personeel van Werkspoor uitvoerig voor te lichten over het werk- classificatiesysteem, aangezien dit, naar het oordeel van de directie en de vak bonden, nog niet voldoende bekend is in het bedrijf. Nog niet veel THLIZABETHVILLE batrassen, die een storm aan- y kondigen, zijn de journalisten DOITL ÏG TYlQYfZGll neergestreken op Elizabethville, de in deze droge maanden vrij (Van onze speciale verslaggever) koele hoofdstad van Katanga. Maar van een storm is nog niets te merken. De terrassen van de café's zitten vol en de bioscopen met Franse en Amerikaanse films zijn uitverkocht. De enigen, die aanhoudend de veranderin gen in de luchtdruk registreren, zijn de tientallen journalisten en zij hebben allen weer een eigen uitleg voor hetgeen hier gaande is. In het bijzonder de vertegen- Advertentie In de gemeente Prinsenbeek, ii «spoorlijn Breda-Rotterdam, wordt op 31 augustus een niet-beveiligde overweg voorzien van een automatische knip perlichtinstallatie. Op de weg zal te vens een geel extra voorwaarschu- wingslicht worden geplaatst. Nadat een jaar geleden in Prinsen beek een kind onder een trein is ge dood werd besloten, in deze gemeen te die vele overwegen rijk is drie overwegen op te heffen. De „beruch te" overweg kan echter pas gesloten worden wanneer Rijkswaterstaat een parallelweg heeft aangelegd. Vooruitlo pende- hierop hebben de spoorwegen de overweg waarop deze parallelweg zal aansluiten, reeds van een automatische beveiligingsinstallatie voorzien. Van de zijde van Verkeer en Water staat wordt ons meegedeeld, dat de aanleg van de parallelweg kortgeleden is aanbesteed. Binnenkort zal met de werkzaamheden wolrden begonnen. In november hoopt men de weg gereed te hebben. De Belgische letterkundige Albert Charles de Burbure de Wesembeelc is op 84-jarige leeftijd overleden. Hij pu bliceerde verscheidene werken over de zeevaart en heeft ontelbare artikelen in niet-Belgische dagbladen en tijd schriften geschreven, waaronder ook Nederlandse. woordigers van de grote pers bureaus, die het nieuws moeten doorgeven op het moment, waar op het geboren wordt, razen op en neer naar het vliegveld. Het verzamelen van het nieuws kost niet de meeste moeite. Katanga en zijn 41-jarige premier Moise Tsjombe (Moi- se is waarschijnlijk een „verarabisch- te" vorm van Mozes) spelen hun spel met open kaarten. Tsjombe is altijd toegankelijk voor de pers, die omge keerd bijzonder op Tsjombe gesteld is. Zelfs de Britse journalisten, die de si tuatie nog met het meeste voorbehoud beoordelen, respekteren Tsjombe en ijn het er met de anderen over eens, dat deze man een natuurlijke vriende lijkheid bezit en ongetwijfeld uit eerlij ke motieven handelt. De vorige week arriveer den in Elisabethville ook twee Japanse journalisten, die vier dagen lang tegen iedereen zuchtten, dat ze de situatie „most complicated", heel erg ingewikkeld, von den. Ze wachtten op fondsen van hun hoofdkantoor, totdat zij een telegram ontvingen met de mededeling, dat het geld per abuis naar Parijs was overgemaakt. Verheugd vertrokken de beide Japan ners met het eerste toestel naar de Franse hoofdstad, om hun cheques te incasseren. Men heeft hen in Katanga niet teruggezien. in het heldergele blikje! Goodwill Gisteren maakten de Belgische migratie-ambtenaren op het vliegveld veel misbaar over een Egyptische jour nalist, die zonder een Belgisch vi sum mét de Sabena uit Kairo was aan gekomen. Dit geschiedde juist, toen Tsjombe in zijn Cadillac kwam aanrij den om Hammarskjoeld te begroeten. De tussenkomst van enkele andere journalisten leidde ertoe, dat de Belgi sche ambtenaren onmiddellijk een ver blijfsvergunning voor de Egyptenaar moesten uitschrijven. Wij hebben niets te verbergen, iedereen mag hier rond kijken, zei Tsjombe. Het bezorgde hem weer een flinke portie goodwill, vooral ook omdat dit optreden in zo'n scherpe tegenstelling staat tot de wijze, waarop de centrale regering in Leopoldstad de laatste tijd de pers behandelt. De technische apparatuur is impo sant, maar door het gebrek aan men- kan zij niet volledig benut worden. Dat leidt er toe, dat sommige pers mensen moeizaam met één vinger hun eigen telexbandjes tikken op ponsma chines, die eenmaal klaar de telex op geautomatiseerde snelheid bedienen. En dan ziet men hen één uur, twee uur, drie uur ijsberen met de meters lange ponsbanden in de hand, omdat de te lexverbinding met Londen, Kaapstad, New York of Brussel maar niet tot stand wil komen. Soms kan men per telefoon binnen vijf minuten met het andere eind van de wereld spreken, soms duurt het drie uur, soms is de kwaliteit van de ontvangst uitstekend, soms moet men driemaal opnieuw be ginnen en ieder woord een paar keer hethalen. Maar degenen, die in Leo poldstad zijn geweest, zeggen dat het hier heilig is vergeleken met de chaos daar; in Leopoldstad zijo praktisch geen Belgische PTT-ers achtergebleven en wie vandaar met zijn kopij over steekt naar Brazzaville aan de andere kant van de Kongo-rivier, moet bij zijn wachttijd nog een reis van een uv~ drie optellen. Dure platen Voor de fotografen en operateurs is het een aanhoudende zorg, hoe zij hun materiaal weg moeten krijgen. Zij heb- een verbluffende kennis van v1""*- Tivaalf maanden gedetineerde zeeman A. de V. uit de hoofd stad, die bekende dat hij nagenoeg het gehele meubilair van zijn broer TOCH IS HET ZO! 371) Natuurlijk kent bijna iedereen Benjamin Franklin als uitvinder van de bliksemafleider. En de jeugd die met ijver de geschiedenisboekjes op school doorwerkt, zal er met geest drift bij vertellen, dat Franklin als gezant in Frankrijk een enorme good will voor zijn land wist te kweken tijdens de opstand van de Ameri kaanse koloniën tegen Engeland. Tussen een uitvinding op natuur kundig gebied en een nuttige gezant- schapspost ligt een heel terrein van waakzaamheid, en nu willen we uiter aard niet beweren, dat Franklin dat hele terrein bestreek, maar hij gaf toch in ieder geval wel blijk van een verbluffende veel zijdigheid, waardoor zijn naam op allerlei gebieden van het 18de eeuwse Ameri ka moet worden ge noemd. Naast schrijver van krantenartikelen, n i hoofdredakteur van de Pennsylvania Ga- zette, uitgever van een jaarlijkse almanak die ook buiten Amerika de aandacht trok en in vele talen werd vertaald, moet by vooral ook als drukker worden genoemd. Hij sneed en goot z\jn eigen letters en stelde zich in verbinding met grote Euro pese typografen zoals Bodoni en Fournier, zodat hU ook in de ge schiedenis van de Amerikaanse typo grafie een rol heeft gespeeld. Zelfs tijdens zijn gezantschapspost in Parijs hield hij er een eigen drukkerij op na, van welker persen met zekerheid 37 drukwerkjes bekend zjjn. Som mige drukken van Franklin worden momenteel voor vele duizenden dol lars opgekocht. Maar hier bleef het niet bij. Zijn wetenschappelijke belangstelling bracht hem tot de studie van tal van vraagstukken, zoals aardbevingen, water- en windhozen, zeestromingen, luchttrillingen en de verschijnselen van do electriciteit. Zo ontdekte hij verschillende wetten op het gebied van de statische electriciteit. Ver scheidene termen die wij thans nog gebruiken, zijn van hem afkomstig, zoals batterij cn electrische shock. Over zjjn politieke aktiviteit cn zijn belangstelling voor economische en sociale vraagstukken, spreken we maar niet, omdat bovenbedoelde ge schiedenisboekjes hierover voldoende uitsluitsel kunnen geven. Het is veel belangwekkender, te memoreren, dat de onvermoeide werkzaamheid van Franklin hem er ook toe bracht een practische kachel te vervaardigen. Waar vinden we heden ten dage nog gezan- politici die i ka chel in elkaar kun nen zetten? Frank lin deed het en be proefde tevens zijn krachten op uur werken. Voorts bedacht hij een glas- harmonlka die vooral in Europa een succes werd. Niet alleen omdat Marie Antoinette, de la tere koningin van Frankrijk, hierop leerde spelen, maar omdat het instrument in brede kring gebruikt werd en grote komponisten, zoals Mozart cn Beethoven, zich niet te voornaam achtten hiervoor muziek te schrijven. Er zijn nog veel meer gebieden, waar we de werkzaamheid van Franklin aantreffen. Zo dankt de stad Philadelphia aan hem de brandweer, een bibliotheek, ziekenhuis cn volks universiteit. Maar laten we na deze korte opsomming van verdiensten van de uitvinder van bliksemafleiders liever eens antwoorden op de vraag, wat een plaatselijk onweer ongeveer kost. Justitie bij de rechtbank te Amster dam gisteren twaalf maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. Op verzoek van zijn broer, de chef kok H. de V., was hij in mei jl. als huisbewaarder opgetreden. „Ik heb een vent laten komen en gezegd laai maar in", aldus verdachte, die als motief voor zijn daad opgaf een belediging, die zijn broer hem zou hebben aangedaan. De opbrengst van het meubilair had hij omgezet in drank. Op de vraag van de president waar de goederen (waar de meer dan 2 mille) waren gebleven zei verdachte „kan ik u niet vertellen". De politie heeft alleen een aantal sou venirs, die verdachte ook had verduis terd en voor 35 gld. aan een caféhou der had verkocht, kunnen achterhalen. Verdachte, die al een achttal keren terzake van diefstal en verduistering is veroordeeld, bekende voorts nog een gepleegde baldadigheden, achtte de aantal elders mislukkingen in het leven van zijn cliënt het gebrek aan leiding. Hij ver zocht een gecombineerde straf met toe- Amerika steunt Latijns-Amerika De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp voor hulp aan Latijns-Ame- rika. Het gaat hier om een hulppro gram van 600 miljoen dollar. De com missie willigde het verzoek van de re- gering-Eisenhower in om 500 miljoen dir. te mogen besteden voor een program ter verbetering van de levensstandaard van de bevolking van de Latijns-Ameri kaanse landen. De Amerikaanse rege ring mag van de commissie voorts 100 miljoen dollar uittrekken voor hulp aan Chili, dat zoals bekend dit jaar is geteisterd door zware aardbevingen en overstromingen. De commissie keurde het wetsontwerp goed met algemene stemmen. verbindingen, waardoor zij soms rechtstreeks Sabenatoestel naar Brus sel ongebruikt laten opstijgen, omdat zij even later hun materiaal via Rho- desië op een Comet van de Boac kun nen krijgen, hetgeen hun een tijdwinst van een paar uren oplevert. En uren zijn geld in die business. Er lopen hier fotografen rond, die voor eigen rekening werken, maar die voor één goede plaat zo'n duizend dol lar kunnen maken bij bladen als Paris- Match of Life. De Nederlandse foto graaf Beretty schoot gisteren een plaat je van een Belgische soldaat, die met een mes in de handen boven een tenge re Afrikaan torent. De foto van deze in een bar begonnen ruzie moge aller minst tekenend zijn voor de situatie, als dramatisch document zal zij de komst van deze fotograaf naar Katan ga ongetwijfeld goed maken. Het is een riskant beroep, waarvoor een kombina- tie van onvermoeibaarheid, vakkundig heid en onverschrokkenheid is vereist. Journalisten kunnen bij een relletje nog aan de kant gaan staan, maar een fo tograaf maakt zijn beste platen als hij zich midden in de menigte bevindt. Geen glans Een reizende reporter te worden, het is de droom van iedere jonge journa list. Hier, in de lobby en 's avonds nog een uurtje in de bar van het hotel Leo pold II. zijn enkele tientallen verza meld. Het zijn mensen, voor wie de glans er al lang af is, die stoffig thuis komen, die geen siesta houden, zoals de andere hotelgasten en die voortdu rend bang zijn iets belangrijks te heb ben gemist. Zij reizen van het ene land naar het andere en hebben maar zel den de gelegenheid eens wat langer over een reportage te doen of eens wat dieper in het een of andere onder werp te duiken. Zij worden geïnteres seerd gadegeslagen door andere hotel gasten vooral de fotografen en fil mers met hun imponerende apparaten maar zij hebben veelal geen andere relaties dan die, waaruit zij „hot news" kunnen verwachten. Dan is er natuurlijk het collegiale contact, dat --- vertrouwelijkheid wint als 's avonds tien uur de gelegenheid om de bui tenwereld te bereiken is afgesloten. En tenslotte is er de voorkomendheid van de zwarte boys, die in journalisten een apart slag gasten zien, misschien ook omdat zij door hen niet als wandelen de huishoudelijke apparaten worden bejegend. Voor de persmensen in hotel Leopold II lopen dc boys tweemaal zo snel als voor de andere gasten. Bij de besprekingen in Venetië tussen de Nederlandse en Italiaanse ministers van buitenlandse zaken is in grote ma te overeenstemming in de wederzijdse standpunten tot uiting gekomen. Zij werden gekenmerkt door openhartige en oprechte samenwerking. De ministers bevestigden het belang van versterking van de Navo als es sentieel orgaan voor het coördineren van de militaire en politieke verdedi ging van de vrije wereld. Zij legden voorts de nadruk op de noodzaak van ontwikkeling van de Europese gemeen schappelijke markt op basis van de verdragen van Rome, en verklaarden overtuigd te zijn, dat het noodzakelijk is al het mogelijke te doen om de eco nomische samenhang van Europa-' te Beide ministers waren het er over eens, dat het vraagstuk van een Euro pese politieke organisatie verder zal moeten worden bestudeerd en dat zij voor- dit doel contact zullen den. VN-ont wapeningscommissie bijeen Sowjetblok ook aanwezig 1 de bijeenkomst van de uit 82 leden bestaande ontwapenings commissie der Ver. Naties, wel ke gisteren in New York is be gonnen, hebben de Ver. Staten twee nieuwe voorstellen inge diend. Een daarvan behelst stop zetting van de produktie van splijtbaar materiaal voor bewa peningsdoeleinden. Tot aller verrassing nemen ook de afgevaardigden van de landen var Oostelijke blok, met inbegrip var van de Sowjetunie, die zich tot dusver uitdrukkelijk tegen bijeenroeping van de Ontwapeningscommissie hadden uit gesproken, aan de conferentie deel. Naar uit kringen der Ver. Naties werd vernomen, waren pogingen van de Sow jetunie om behalve de landen van het Oostelijk blok ook andere delegaties te bewegen niet aan de bijeenkomst van de commissie deel te nemen, mislukt. Als gevolg hiervan heeft Moskou op het laatste moment besloten alsnog aan de besprekingen deel te nemen. De leider der Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, onderstreepte in het begin van zijn rede het verlangen der Ver. Staten om de ontwapenings besprekingen te hervatten. Hij verklaar de gemachtigd te zijn aan de Sowjet unie twee nieuwe voorstellen voor te leg gen betreffende stopzetting van de pro duktie van splijtbaar materiaal. De Ver. Staten zijn bereid voor vreed- ime doeleinden 30.000 kg u235 (ge zuiverd uranium dat wordt gebruikt de aanmaak van kernwapens) be schikbaar te stellen, en stellen de Sow jetunie voor een zelfde voorraad daar voor aan te leggen. Aldus zal tegelij kertijd een aanzienlijke vermindering van de dreiging van kernwapens wor den verkregen, zo zei de Amerikaanse gedelegeerde. Mocht de Sowjetunie niet met dergelijk plan kunnen instemmen, dan zouden de Ver. Staten bereid zijn met de Sowjetunie mee te doen om in ach tereenvolgende fasen de produktie splijtbaar materiaal voor bewapenings doeleinden te staken. De Ver. Staten verklaren zich bereid, onder internati onaal toezicht, hun voornaamste fabrie- van verrijkt uranium en plutonium te sluiten als ook de Sowjetunie gelijk waardige fabrieken wil sluiten. volgend ja: ;uid-Kamero< Op 11 februari 1 de bevolking van Zuid- in een volksstemming kunnen beslis sen of zij aansluiting wenst met de afhankelijk wordende Federatie )a naar Dji „ugustus. De waarnemend directeur van de maatschappij en twee Ethiopiërs kwamen toen om het leven. Wij zijn bereid dit onmiddellijk en on verwijld te doen, aldus Cabot Lodge, die wees op de zware verantwoordelijk heid, die de Ver. Staten en de Sowjet unie tezamen dragen bij het oplossen van het bewapeningsvraagstuk. Hij deed een beroep op de Sowjetunie om met de Ver. Staten samen te werken. De Russische afgevaardigde ging niet op deze nieuwe voorstellen in. De ver tegenwoordiger van Cuba nam het op voor de Sowjetunie. Vanmiddag zouden de besprekingen worden voortgezet. Twee Oostduitse soldaten zwommen naar West-Berlijn De Westberlijnse politie heeft meege deeld, dat twee 18-jarige infanteristen uit het Oost-Duitse leger zondagavond de Havelrivier in het donker overge zwommen zijn, een afstand van onge veer 300 meter, om de vrijheid te krij gen in de Amerikaanse sector van Ber lijn. Zij sprongen in het dorpje Sakrow ~i het water. De Westberlijnse politie weigert hun imen te geven en deelde alleen dat zij overgedragen zijn aan Amerikaanse leger. Een woordvoerder van het leger heeft bevestigd, dat zij vastgehouden worden voor ondervra ging. Als men tot de slotsom komt dat zij deserteurs zijn en geen spionnen, zullen zij spoedig per vliegtuig overge bracht worden naar West-Duitsland. De pony is populair in Neder land, en dus was het druk op de jaarlijkse ponymarki in Bemmel bij Nijmegen. En daar mag een klein meisje doen wat bij een gegeven paard niet mag In V.S. versnelling van integratie aan middelbare scholen Een versnelling van het tempo van de integratie op openbare scholen schijnt zich in de zuidelijke staten van Noord-Amerika te ontwikkelen, enkele weken voordat de scholen weer na de zomervakantie opengaan. In het algemeen hebben de zuidelijke staten zich door middel van juridische manoeuvres verzet tegen een uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van 1954 waarbij segregatie op scholen verboden wordt. Er zijn aanwijzingen dat de integra tie voor het eerst zal plaats vinden in Richmond en Roanoke, Virginia. De weg werd hiervoor vrijgemaakt, toen tiet staatsplaatsingsbureau in Richmond twee negerleerlingen toe wees aan de middelbare school in Rich mond en negen aan drie openbare la gere scholen in Roanoke. Verder plaat ste de raad een negerleerling aan de reeds eerder geïntegreerde middelbare scholen in Norfolk en 12 leerlingen op vijf scholen in Alexandrië. In New Orleans heeft de kerkelijke raad een beroep gedaan op gouverneur Jimmie H. Davis, Louisiana, te vol doen aan een bevel van het federale hof integratie toe te passen in de eerste klasse van de stadsscholen. In Texas, heeft de schoolraad van Houston besloten zich te houden aan de bevelen van het federale hof met de integratie te beginnen in de eerste klas. Dit zal volgende maand geschie- Verder wordt in Palm Beach Coun ty, Florida, een poging gedaan op gro te schaal blanke scholen te integreren. Eind 1960 voor tweederde droos Ontginning vordert Tegen het einde van 1960 zal de dienst der Zuiderzeewerken twee derde deel van de 54.000 ha grote IJsselmeerpolder Oostelijk Flevo land hebben ontwaterd. De direc tie van de Wieringermeer hoopt omstreeks die tijd ongeveer 20.000 ha van dit nieuwe land te hebben ontgonnen. Binnen de dijk heeft Zuiderzeewerken thans reeds 136 km weg gereed. Rekent men hierbij de ongeveer 94 km lange omringdijk dan komt men dus op een totaal van 230 km. Een groot aantal wegen is bovendien in aanleg. Voorts zijn in Oostelijk Flevoland zeventien bruggen gebouwd, zes brug gen zijn nog in aanbouw. Tegen het einde van het jaar zal de directie van de Wieringermeer 2000 a 2500 ha ge draineerd hebben. In een rechte lijn aan elkaar gelegd zouden de dan ver werkte draineerbuisjes een lengte van 1500 km beslaan. Het zaaiplan voor 1961 voorziet in de verbouw van land bouwgewassen op een oppervlakte van 16.600 ha. Het ontginningswerk heeft tot nu toe door de overvloedige regen van deze zomer betrekkelijk weinig stagnatie ondervonden, maar bij het binnenhalen van de oogst is de regen wel bijzonder lastig. Negentig grote maaidorsmachi- nes (combines) kan de directie van de Wieringermeer in oostelijk Flevo land in het veld brengen, maar door dat natte gewassen moeilijk kunnen worden gedorst staan de machines vaak ongebruikt. Ofschoon de gewas sen hier en daar door het natte weer wel wat hebben geleden kan niet van een slechte oogst worden gesproken. Alleen het riet profiteert van de gro te regenval. Volgend jaar zal in Oostelijk Flevo land het grootste vrijwel aaneengeslo ten aeraal koolzaad bloeien dat ooit in Europa te zien is geweest, namelijk 3300 ha. In de loop van september hoopt men te kunnen beginnen met het bouwen van woningen. Op de plaatsen waar de dorpen Swifterbant en Biddinghuizen zullen verrijzen is en thans bezig een zandlaag van een meter dikte te spui ten om de grond voor woningbouw ge schikt te maken. Nog dit jaar zal het bouwen van 450 panden, waaronder winkels en scholen, worden aanbe steed. Ofschoon de bouw van Lelystad nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten is men reeds geruime tijd bezig het terrein waar de economische en culturele kern van de toekomstige hoofdplaats van de IJsselmeerpolders (het zogenaamde Lelystadhoog) zal komen, met zand op te hogen. De dienst der Zuiderzeewerken wil trach ten tegen het eind van 1961 de grote weg naar Dronten tot Lelystad door te trekken. K rnisnonrd pnz7«-l Horizontaal: 1. stand, 4. water in N.- Brab., 7. Javaanse huisvogel, 8. zijtak Douro, 10. pers. voornaamvv., 12. vloei stof, 14. op die plaats, 16. tegen, 18. de 12 machtige goden der Germanen, 20. radio omroep (afk.), 21. verdikking der opperhuid, 23. mak, 25. voorgeschreven kerkgebruik, 27. nakomeling, 29. leef tijd (Fr.), 30. ongaarne, 32. afkorting van item, 34. aarden vuurpotje, 36. plein in een dorp, 38. droogoven tot het roosten van graankorrels. 40. tapvormig, 42. voornaamw., 43. mondwater, 45. viervoetig dier, 47. bootje, 48. voeg woord. Verticaal: 1. per expresse (afk.), 2. bijwoord, 3. eikenschors, 4. telwoord, 5. kaasworm, 6. meisjesnaam, 7. berrie, 9. plaats v. dieren, 11. metalen haak, 13, klinknageltje, 15. hoekpijler, 17. gem. in Drente, 19. tegenstelling van dorp, 22. eenmaal, 24. zangwijs, 26. onbep. voornaamw., 28. dorp in Gelderl.. 29. levenslucht, 31. Jongensnaam, 33. ver voermiddel, 35. plaats in Engeland, 37. j deel van een kachel, 39. eikenschors, 41. I bergweide, 44. muzieknoot. 46. sled®.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5