Getreuzel met rapport VVV niet langer aanvaardbaar Daadwerkelijke hulp aan 1300 mensen in nood Boeiend concert in hervormde kerk van Noordwijk Binnen Jubilaris Noordenbos te Alphen kreeg silver ME UWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 Stem in Noordwijks raad Dreigement met verregaande voorstellen binnenkort TN DE GEMEENTERAADSVERGADERING van Noordwijk mankeerden gisteravond wethouder Van Leeuwen en de heer Sedelaar, wegens vakantie. De laatste had een telegram met goede wensen gezonden, dat op voorstel van de voorzitter zal worden beantwoord. De belangrijkste zaak die aan de orde kwam was de kwestie Stichting VW Noordwijk. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Riemsdijk het woord voor het afleggen van een verklaring. In verhand met het bekend worden van het feit dat de deskundige, die door de Stichting VVV Noordwijk werd aangezocht om een rapport samen te te stellen over de wijze, waarop de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zou moeten worden gereorganiseerd, dit rapport niet zal uitbrengen (zie de NLC van 11 augustus), stel ik het op prijs, aldus de heer Van Riemsdijk, hier in deze openbare raadsvergadering de volgende verklaring af te leggen: Precies 8 maanden geleden werd door mij gedurende een der begrotingsvergade ringen voorgesteld aan het verlenen van de subsidie aan de Stichting V.V.V. Noord wijk groot f 6.000 de voorwaarde te ver binden, dat een rapport van een deskun dige zou worden overgelegd. Op uitdruk kelijk verzoek van B. en W„ meer in het bijzonder van de vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van de Stich ting V.V.V. Noordwijk, heb ik toen deze voorwaarde laten vallen en werd deze omgezet in een advies aan het bestuur der Stichting V.V.V. Noordwijk, een der gelijk rapport te laten samenstellen. Nu intussen bekend is geworden, dat dit rapport door de desbetreffen de deskundige, in verband met ver schillende omstandigheden niet kan worden uitgebracht, maak ik het be stuur der Stichting VW Noordwijk erop attent, dat het getreuzel met het verkrijgen van dit rapport niet langer aanvaardbaar is. Ik verklaar dan ook verder, dat ik in de raads vergadering van oktober aanstaande, indien dan zulk een rapport aan de Stichting nog niet is uitgebracht, met vérgaande voorstellen zal ko men, welke onder meer zullen in houden een voorstel aan de raad te besluiten een deskundige te verzoe ken een dergelijk rapport direct aan de gemeenteraad uit te brengen en verder om geen subsidie aan de Stichting VW Noordwijk uit te ke ren, totdat de gemeenteraad naar aanleiding van dit rapport besloten heeft, op welke wijze de Stichting WV Noordwijk dient te worden ge reorganiseerd. Ik moge eindigen met nog eens met na druk te bevestigen, dat deze door mij ge dane mededeling in het openbaar slechts de bedoeling heeft de reorganisatie van het vreemdelingenverkeerswezen tot stand te brengen, zodat de Noordwijkse gemeenschap haar vertrouwen in de Stichting V.V.V. Noordwijk terugkrijgt, één en ander tot heil van onze bloernen- badplaats. Ik realiseer mij, dat op deze verklaring geen antwoord van u, mijnheer de voor zitter. nodig is en hoop dan ook, dat u deze verklaring zult laten voor wat zij is, zodat in deze raadsvergadering over deze aangelegenheid geen verdere discussies behoeven te worden gevoerd. Ontkenning De burgemeester ontkende, dat met het uitbrengen van het rapport getreuzeld zou zijn. De reden van het niet-uitbrengen is gelegen in competentie-moeilijkheden met de provinciale V.V.V ^-Zuid-Holland. We moeten deze zaak niet te simplistisch voorstellen; het is allereerst van groot belang dat overeenstemming wordt be reikt met de A.N.V.V. Binnenkort zullen vertegenwoordigers van de Stichting met de A.N.V.V. een bespreking hebben. Een ander punt van bespreking was de instelling van de weekmarkt, die nog steeds niet draait. Naar aanleiding van het feit, dat diverse raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten bleken te zijn goed gekeurd, vroeg de heer Benschop, waar om zo lang moest worden gewacht op de goedkeuring van het besluit tot instelling van een weekmarkt. B. en W. hebben tóe gezegd, dat in het begin van het badsei zoen de markt zou gaan draaien. Het doet het aanzien van het college en van de raad geen goed, dat hieraan nog steeds geen gevolg is gegeven. Bij de grote voort varendheid waarmee sommige raadsbe sluiten worden goedgekeurd, doet deze traagheid bijzonder vreemd aan. De burgemeester zei, dat het col lege zijn best heeft gedaan. Steeds is op spoed aangedrongen, maar de vakanties zullen hieraan geen goed hebben gedaan. Bovendien stelden Gedeputeerde Staten het advies ter zake van de Kamer van Koophandel op hoge prijs. Dit is echter nog niet binnengekomen. Een aantal punten ging hierna zonder meer onder de hamer door, onder meer toekenning van wezengeld, de verkoop van tcgelterrassen aan de Koningin Wil- helminaboulevard aan de eigenaars v De Landbouw en Piccadilly en de v pachting van teelland aan de Duinweg de Beeklaan. Bij het voorstel tot onttrekking van Woensdagsewatering aan het scheepvaart verkeer, in verband met het maken bruggen, zei de heer Vogelaar, dat kele belanghebbenden hierdoor worden gedupeerd. De heer J. P. Passchier vroeg wa; dit open riool niet gelijk wordt dichtge gooid. Het bleek echter dat het polder bestuur een vinger in de pap heeft, in verband met de afwatering van lande rijen Een en ander zal echter worden onderzocht. Lan geveld Ten aanzien van de plannen tot verdere ontsluiting van het Langeveld. sprak de heer Van Riemsdijk zijn waardering uit over de voortvarendheid van het college terzake. Hierdoor wordt een groot nieuw gebied dichter bij de gemeente getrokken, De completering is echter pas volledig als de doortrekking van de Randweg op de één of andere manier wordt gerealiseerd. Een rechtstreekse verbinding met Noord wijk is van het grootste belang heer Van Riemsdijk vroeg B. mede spoed te betrachten. De burgemeester zei, dat hierover al besprekingen zijn gevoerd De Geus merkte op, dat in i W. hier- kel om het Langeveld heen, thans een goede weg is geprojecteerd, voor auto's te berijden. Ook is een weg in aanleg tussen de Duindamse. en de Langevelder- slag, ter lengte van ruim 1500 meter. Hoe de verbindingsweg met Noordwijk tot stand moet komen, zal nog nader moeten worden uitgedokterd. De heer De Haas betuigde zijn instem ming met het besluit van B. en W. alle onbemeterde percelen van een waterme ter te voorzien. Bij het voorstel tot verkoop van de villa Stirum aan notaris Pasma al hier, zei de heer Van Riemsdijk, dat hij het op prijs zou hebben gesteld als de juiste oppervlakte van het per ceel zou zijn aangegeven en ook als ter oriëntatie een kleine tekening zou zijn bijgevoegd. Overigens verheugde hij er zich over, dat de gemeente on roerende goederen van de hand ging doen. Hij hoopte, dat dit symptoma tisch zou zijn, ten aanzien bijvoor- beeld van het gemeentelijk woning- Er ontstond ook discussie over het voor stel tot kredietverlening voor de aanleg van noodholes, in verband met de komen de verplaatsing van het golfterrein. De voorzitter las een brief voor van het bestuur van de Noordwijkse Golfclub, waaruit enige zorg bleek ten aanzien van enkele punten zoals de verbinding van het clubhuis met de banen en enkele an dere zaken. Overigens zal de Golfclub alle medewerking aan de plannen van de gemeente verlenen, mits het voortbestaan van de golflinks kan worden gegaran- De burgemeester zei, dat hierbij natuur lijk teamwork vereist is, anders komen we er nooit. Van beide kanten zullen enige risico's genomen dienen te worden, maar dit is de enige mogelijkheid om tot overeenstemming te komen. Er zullen nog diverse onderhandelingen moeten worden gevoerd, zowel met het planbureau en de provincie als met de Golfclub, maar wé zijn, aldus de burgemeester, toch wel op timistisch gestemd over het resultaat. We hopen van harte dat de algemene verga dering van de Golfclub tot verplaatsing van de holes zal besluiten. De heer Benschop meende dat dit ri sico volledig genomen dient te worden. Dit is de enige mogelijkheid uitbreidings kansen ten behoeve van de woningbouw te creëren. Het voorstel werd aangeno- Ni iieuwe weg Bij het voorstel tot het maken van een nieuwe verbinding tussen de Voorstraat en de Zeestraat (voormalige trambaan), informeerde de heer Benschop naar de voorzieningen ten aanzien van de her vormde kerk. Waarschijnlijk zal een muur worden opgetrokken, daarmee is bij het krediet tenminste rekening gehouden. Monumentenzorg is bij deze kwestie in geschakeld en het advies van dit lichaam wordt ingewacht. Overigens is deze kwes tie van later zorg, hoofdzaak is dat de weg zo spoedig mogelijk tot stand komt. Bij de rondvraag wees de heer K. Passchier erop, dat aan de overkant van de Chranje-Nassaustraat een duincomplex gedurende een aantal jaren braak ligt. Dit kan toch benut worden voor woningbouw. Van de zijde van het college werd erop ge attendeerd. dat het nog dubieus is of hier kan worden gebouwd. Reeds ge ruime tijd heeft dit de aandacht. Er zal een wijziging van het uitbrei dingsplan nodig zijn. We beschou wen dit terrein als een soort veilig-. heidsklep, aldus wethouder De Geus, als we klem komen te zitten met de bouwgrond. We wachten nu op de goedkeuring van het uitbreidings plan Beeklaan. Als die afkomt, kun nen we 234 woningen bouwen, wat voorlopig genoeg is. Voorlopig kunnen we in Noordwijk- Binnen terecht en daarom willen we dit nog één jaar aanzien. Wellicht kunnen op dit duinterrein enkele bijzondere gebou wen verrijzen, want er is momenteel meer gebrek aan woningtoewijzingen, dan aan bouwgrond. Ook werd de aandacht gevestigd op het parkeerprobleem. Langs de Greub staan aan beide zijden soms auto's geparkeerd, op andere plaatsen soms zelfs op de trot toirs. Hieraan is weinig te doen, want het aantal auto's neemt dagelijks toe, maar we zullen proberen dit binnen re delijke proporties te houden, aldus mr. Van Berckel, die toezegde het één en an der met de hoofdinspecteur van politie te zullen opnemen. Ten slotte werd nog, door de heer Ben schop. waardering uitgesproken over de verlichting van de Van de Mortelstraat, maar tevens werd aandacht gevraagd voor enkele plaatsen in het dorp, die wer den betiteld als „donkere gaten". Wel licht zal een noodverlichting hier uit komst brengen. Ook dit zal nader worden bezien. Hierna ging de raad in besloten zitting. OEGSTGEEST Televisie-studiedagen Op kasteel „Oud Poelgeest" worden op 7 en 8 november televisie-studie dagen gehouden. Het is de bedoeling tweemaal per jaar een bijeenkomst te beleggen met degenen, die nauw betrok ken z(jn bij de televisie. Zowel zij, die mede de verantwoording dragen voor de programma's als zij, die leiding kun nen geven bij de „consumering" hiervan, wonden op deze bijeenkomsten verwacht. Op deze dagen zal steeds een ander aspect van de televisie worden bespro ken. Het pogramma voor november be vat ondermeer een algemene inleiding over de t.v. als informatie- en instruc tiemedium door de heer H. Schaafsma (tv.-reoenoent van de NRC). Op dins dag 8 november wordt de t.v. als medi um van regionale voorlichting besproken. Visserij golfjes Duitse treilers vangen weinig op visgronden bij IJsland ~PiE WESTDUITSE TREILERS boeken de laatste tijd weinig succes op de visgronden bij IJsland. De uitbreiding van de 4-mijlszone tot een 12- mijlszone wordt hiermee duidelijk merkbaar. De schepen kunnen niet meer op de visgronden komen, die tussen de 4- en 12-mijIszone liggen. Als gevolg van het tegenvallen van die vangsten onder IJsland is het aanbod van kabeljauw en koolvis in West^Duitsland tamelijk gering, hetgeen uiteraard kansen schept voor onze export. De aanvoer van roodlbaars is in Duitsland vrij overvloedig. Eveneens is dat het geval met de aanvoer van verse haring en makreel uit de Noordzee. Op de Westduitse vissersvloot is der de bemanning enige onrust ontstaan over het financieel nadeel, dat zij dervonden van de nieuwe opvangrege- lingen voor verse vis en haring, die 1 juli in werking zijn getreden. Het vak verbond van de Westduitse vissers heeft daarover onderhandeld met de West duitse redersvereniging. Het resultaat daarvan is, dat het financiële nadeel voor de bemanningen thans zoveel gelijk is opgeheven door een aantal maatregelen. Zo krijgen de Duitse sers thans hun aandeel in de besom ming berekend op de opvangprijs, neer bijvoorbeeld haring naar de Wethouder C. M. Deerenberg, de heer W. Noordenbos en mevrouw Noordenbos. Foto Van Heyningen. SASSENHE1M Schadepost op de Meg Gistermiddag kwam een personenauto, bestuurd door B. M. uit Noordwijker- hout, van de Van Pallandtlaan en wilde' de Hoofdstraat oversteken, richting Noordwijk. Een auto die uit deze rich ting kwam, sneed de wagen van B. M. en reed door in de richting Haarlem. Door het krachtig remmen ging de la ding van B. M., 2400 eieren, aan het schuiven, waardoor ongeveer 200 eieren gebroken of gekneusd werden. Men zal trachten de andere auto op te sporen. RIJNSBURG Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt de heer H. Visser, godsdienstonderwijzer te Epe, in de zaal achter de Christelijk Gerefor meerde kerk voor de afdeling vai Gereformeerde Bond. S.O.S. Den Haag bestaat een jaar S.O.S. telefoondienst in Den Haag, be stond gisteren een jaar. En deze, op zich zelf wat nuchtere mededeling, houdt in. dat er 1300 mensen daadwerkelijk uit zeer reële nood geholpen zijn. Men sen met moeilijkheden op welk terrein ook, draaiden het zo bekende nummer 18 22 66 en zowel overdag als 's nachts kregen zij antwoord. Dat is het werk van de dames D. C. van Luyk—Beekman en F. Steegers. voor wie het begrip „vrije tijd" een zeer betrekkelijk begrip is. Maar evenals ds. P. C. van Leeuwen, de voorzitter van deze dienst, zijn zij met het behaalde resultaat tevreden. Natuurlijk, het be wijst dat er in Den Haag een ontstel lende nood is, maar dat was reeds be kend voor S.O.S. in het leven werd geroepen. Maar het bewijst tevens, en dat is de positieve zijde, dat de vele een zamen en ongelukkigen, vertrouwen stel len in dit nummer. „Onze dienst in ontstaan uit en wordt gedragen door het geloof in Christus", vertelde ons ds. Van Leeuwen. „Da: houdt echter niet in dat wij in welke richting dan ook willen evangeliseren Het gaat ons daadwerkelijk om het lenigen van de eerste nood. En daarbij is en blijft de anonimiteit van het groot ste belang. Er hoeft geen naam verteld te worden. En mede hierin zié ik ook dc oorzaak, dat zovelen van onze dienst gebruik maken. Deze anonimiteit blijft gehandhaafd, ook tijdens de bezoeken aan ons pand in de Van der Duynstraat 177, dat om speciale redenen centraal Een jaar S.O.S. heeft ons veel ge leerd omtrent de moeilijkheden, die TVjA TELEURSTELLENDE ervaringen een avond tevoren, was het giste- -L ren een voorrecht aanwezig te zijn in de prachtige Hervormde kerk te Noordwijk Binnen. Ook hier een orgelconcert, waarbij een talrijk publiek getuige is geweest van de mogelijkheden, die het fraaie orgel biedt, indien dit door een artistiek organist wordt bespeeld. Een organist met intuïtie voor mooie klankcombinaties, zonder populair effectbejag, beschikkend over probleemloze techniek en de nodige rust, die noodzakelijk is om de lijnen van elk muzikaal bouwwerk tot leven te roepen. De akoestiek van het kerkgebouw staat dit streven niet in de weg. De solist van deze avond was: Feike Asma! De concertgever opende het program ma met een stemmig trio van Jan Zwart naar aanleiding van de melodie'op het Gebed des Heren, waar een ingetogen rust van uitging. Hierop volgde de Toc cata in a moll van Krebs, een gezond stuk, dat Asma vrijwel in één klank- sfeer speelde. Helaas poogde het orgel hierna het concert uit eigen beweging voort te zetten. Waarschijnlijk door de vochtige atmosfeer van de laatste weken moest het euvel van enkele doorspraakjes en passant verholpen worden, waarin men niet tenvolle slaagde, doch waardoor de organist zich niét in het minst liet ont- moedigen, want na een korte onderbre king klonk reeds Vivaldi's Concerto in G dur, door Bach voor orgel omge werkt. Dat het geen oorspronkelijke orgelcompositie is kan men duidelijk ge waar worden uit de beide hoekdelen, die naar mijn smaak te veel staccatissi- mo aandeden. Het middelste deel, Grave, gaf een mooi cantilene te horen. Luchtig en speels klonk hierna dc Gavotte van William Boyce, ge volgd door een Menuet van Holllns. Hierin trof mij het bijzonder mooie tongwerk in de solostem met de warme achtergrond der lablaalstem- mcn. Een door Asma mooi gevonden combinatie. Voor het overige bleef het program ma in de romantische sfeer: het wat breedsprakige Allegro non troppo uit Rheinbergers zevende sonate, het wat zoete Lento van de Nederlandse orga nist Hendrik dc Vries en het karak teristiek geregistreerde Carillon van Sam. de Lange, volmaakt ritmisch ge- Volkomen beheersing was ook hot kenmerk van de voordracht van Boëil- mans Toccata uit de Suite Gothique, niettemin toch met veel elan vertolkt Pièce de résistance in dit programma was ook ditmaal een compositie van Asma zelf. Een koraalfinale, waarin de prachtige melodie van Psalm 42 vin dingrijk canonisch is verwerkt. Hier kwamen weer de hyper-persoonlij se stijl en speeltrant van Feike Asma naar voren, misschien op enkele punten aanvechtbaar, maar tot gevolg hebbend, dat bij vele duizenden de harten sneller zijn gaan kloppen voor de koning der Instrumenten: het kerkorgel. Deze avond heeft Feike Asma af doende bewezen te zijn een organist van uitzonderlijke kwaliteiten. Henri Welbooren. het meest urgent zijn. Bovenaan staan de huwelijks- en gezinsmoei lijkheden met direct er achter de levensmoeilijkheden, waarmee wij in de meest uiteenlopende vormen te maken krijgen. Dan volgen de ge- loofsmoeilijkheden, de psychiatrische gevallen en financiële-, huisvestings- en arbeidsmoeilijfcheden. Onze dienst is geen bureau, waar je uren moet wachten; het is ook geen ker kelijke instelling met een „griezelige dominee". En het is, meen ik, juist die directheid en die gerichtheid op het praktische christendom, die de mensen het meeste aanspreekt. Ik weet, dat taxi chauffeurs ons nummer uit het hoofd kennen en meermalen is het voorgeko men, dat zij in nood verkerende „klan ten" naar ons verwezen. Bekendheid van ons nummer, dat- is belangrijk. Op het ogenblik vormt de verbreiding van dit nummer nog een groot probleem. Ds. Van Leeuwen vertelde namelijk te vens, dat S.O.S. bijzonder graag de bio scoopreclame zou beginnen. Men durft hier op het moment niet aan, omdat men vreest de lijn naar de Van der Duyn straat te zwaar te belasten. Derde kracht nodig Een derde helpster is immers zeer noodzakelijk, daar het toch altijd veel eisende werk anders te veel zou worden voor de beide dames. Maar bij de indienstneming van een derde kracht spreken de financiën is dc oude wisselwerking een ge ducht woordje mee. S.O.S. heeft geen subsidie en bestaat van giften van allen, die deze dienst een goed hart toedragen. Dat zij bestaat is dus reeds een verheu gend teken, maar dat uitbreiding niet mogelijk is, maakt de zaak weer wat moeilijker. Daarom S.O.S. verjaart en moge dit feit een aansporing zijn het gironummer 1668 van S.O.S. Den Haag toch niet te vergeten. de bestuurskamer van de n.v. Leerhoeve, veevoederfabriek alhier is gistermorgen door de loco-burge meester, wethouder C. M. Deeren berg, aan de heer W. Noordenbos, chef-boekhouder, in verband, met zijn 40-jarig jubileum de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De heer L. Kreuger, voorzitter van het be stuur van de Leerhoeve, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de loco-burgemeester en de secre taris, de heer A. Vëenhuijsen. De heer Deerenberg noemde het een prestatie om veertig jaar bij een en dezelfde patroon werkzaam te blijven. De heer W. Plomp, directeur van het bedrijf, getuigde van de grote plichtsbe trachting vam de jubilaris, die altijd weer hot werk nummer één stelde. Hij bood namens het bestuur een geschenk onder couvert aan. Mevrouw Noorden bos ontving een fraaie mand bloemen. De heer D. de Bruijn sprak namens hel gehele personeel en bracht dank voor de oollegialiteit. Hij bood mevrouw Noordenbos bloemen aan, en de heer Noordenbos een televisie-radiotafeL Verolmes plannen in Brazilië In het personeelsorgaan van de scheeps- bouwer Cor Verolme staat een interview afgedrukt over zijn werf te Jacuacanga in Brazilië. Zware machines zijn daar bezig het schiereiland, dat Ilha de Morena heette, ,,het eiland van de don kere man", af te graven. Het betekent het afgraven van een berg. Met de training van het inheemse personeel is al begonnen. Vele jongelui in de leeftijd van 14 tot 25 hebben be langstelling voor het werk getoond. Over enkele maanden is, aldus de heer Verolme, de autoweg gereed die de af stand van Jacuacanga naar Angra dos Reis tot tien minuten inkort Met mede werking van de Braziliaanse regering wordt ook een nieuwe weg aangelegd van de werf naar Mangaratiba. Het voordeel hiervan is, dat Rio eerlang per trein in twee uur zal kunnen worden Het totale plan van de werf met alles wat daarbij komt, schatte de heer Ver olme op tien miljoen dollar. Bij de werf komt een kleine stad, die hij zelf graag Navilia zou willen noemen. Daarbij zal er plaats komen voor enkele vooruit strevende jonge Nederlandse boeren, die hier z.i. bloeiende bedrijven kunnen hebben. Maar eerst moet het terrein voorzien worden van een goede irrigatie en zullen er enkele honderden ha vrij gemaakt moeten worden voor weide grond en voor het telen van eigen landbouwprodukten. De import van Ne derlands stamboekvee zal het begin kun nen zijn van een goede veestapel. In zee, dicht bij de werf, ligt een boei. Zij geeft de plaats aan waar in 1906 een grote ramp plaatsgreep. Een Braziliaans oorlogsschip vloog er nl. in de lucht. Onder de bemanning vielen toen 624 slachtoffers. De heer Verolme voelt er volgens zijn mededelingen veel voor het wrak binnen afzienbare tijd te lichten. VOORSCHOTEN Geslaagd De heer P. J. Rol alhier slaagde met lof voor het examen vakbekwaamheid rijwielbedrijf. Het examen werd te Am sterdam afgenomen. De oudste collega vam de jubilaris, de heer J. de Jager, sprak zijm gelukwensen uit op rijm. Hij schonk mevrouw Noor denbos een boeket rozen. BENTHV1ZEN Burgerlijke stand Geboren: Sara, d v D Moerman en J KOUDEKERK A. D. RIJN Eervol ontslag Door burgemeester en wethouders van Koudekerk aan den Rijn is aan de heer H. Planque te Leiden eervol ontslag leend als ambtenaar ter secretarie. In zijn plaats werd benoemd de heer H. J. van den Berg te Kerkwijk. NIEUWVEEN Mooie opdracht Het architectenbureau J. Webber Amsterdam heeft namens de N.V. Elsrijk te Amstelveen het bouwen van 36 flat woningen te Amstelveen opgedragen het aannemersbedrijf Gebr. Van Dijk uit Nieuwveen. TER AAR Burgerlijke stand Geboren: Hendrikus A M z v T C Höogervorst en C P Brouwer, Kerkweg 38; Joannes G B M z v J van Kessel en C C Uijtte-waal, Pr Irenestraat 2. Gehuwd: C de Bruijn, 49 j, Ter Aar, en C de Vries, 42 j, Burtnink; G J Ver kerk, 23 j. Alphen aan den Rijn en C M Kwakernaak, 21 j. Ter Aar: C J Lunen burg, 33 j, Sassenheim en P Wijfjes, 28 j, Ter Aar. Overleden: JAM Dobbe, 5 jaar. WOUBRUGGE Raadsagenda De gemeenteraad vergadert op donder dag 18 augustus. De agenda vermeldt: Reclames hondenbelasting; wijziging in de gemeenschappelijke regelingen inzake de vleeskeuringsdienst en het I.Z.A. Zuid-Holland; voorzieningen in de ambtswoning van de burgemeester; on- derwijsaangelegemhedenspeeltuin Wou- brugge; subsidie-aanvragen; begrotings wijziging, dienst 1959; drankwetaangele- geriheden; elektrificatie onrendabele ge- KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw In het plan Sandtlaan zal de firma P. Bëkker uit Katwijk aan den Rijn onder architectuur van de heer Kooloos uit Oegstgeest twee woningen bouwen. meelfabriek moet worden gedirigeerd. Zij kregen eernst hun aandeel in de be somming betaald naar de prijs, die de vismeelfabriek voor de doorgedraaide haring betaalde. De IJmuidense visafslag werd dins dagmorgen voorzien van een totale aan voer van 1880 kisten verse vis, 155 stijve kabeljauwen en 750 kg tong. Hiervoor zorgden 1 trawler, 5 loggers en 2 kot- Gespecificeerd luidde de aanvoer: 200 kisten schelvis, 155 kisten wijting, 130 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten kool- vis, 365 kisten 'haring, 700 kisten ma kreel, 85 kisten schol, 10 kisten tarbot en 125 kisten diversen. De schepen De HD 108 loste 30 kisten schelvis, 65 kisten gul en kabeljauw, 145 kisten haring, 315 kisten makreel, 15 kisten va ria en 70 stijve kabeljauwen. De KW 82 had 10 kisten wijting, 90 kisten schel vis, 25 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten koolvis, 25 kisten haring, 200 kisten ma kreel, 25 kisten varia en 85 stijve kabel jauwen. De KW 74 loste 70 kisten haring en 30 kisten varia. De KW 80 zorgde voor 110 kisten wijting, 65 kisten schel vis, 40 kisten gul en kabeljauw en 20 kisten varia. Verder was er nog de IJM 210 met een aanvoer van 35 kisten schol, 65 kisten schelvis, 40 kisten gul en ka beljauw en 20 kisten varia. Voor de aanvoer van woensdag waren nog geen schepen bekend. De prijzen De prijzen van de grote schelvis waren 74 tot 61 gulden per kist, grm. schelvis 65 tot 74, kim. schelvis 58 tot 37, makreel deed 25 tot 10, verse haring 22.40 tot 12.10 per kist. De grootmiddel tong deed ö5 tot 49 gulden, tong I 57 tot 54 en tong II 45 tot 12. De KW 80 besomde f2290, KW 74 f3590, KW f7570, de HD 108 f15.270, KW 178 f 3450 en de IJM 210 f 4700. Op de visgronden Door een plotseling opstekende bries met windkracht 5 liep het de vissers om de Noord gisteren tegen. Ze had den de laatste dagen geen klagen ge had, maar nu bleven de vangsten matig en ongelijk. De gemiddelde vangsten per etmaal bedroegen 60 tot 250 manden haring, makreel, kabeljauw en schelvis. De Maria van Hattum deed een trek van 1 pakje, de Johannes Polderman een trek van 60 manden makreel. De Dirkje deed een trek van 1 pakje, de Herbertje 2 pakjes. De Golfstroom boekte een dagvangst van 160 manden haring en de Deining had een dagvangst van 70 manden makreeL De liariiiguitvoer In het tweede kwartaal van 1960 heeft Nederland 3-106-582 kg pekel- en steur- haring uitgevoerd. In het tweede kwar taal 1959 was dat 4.087.393 kg, in het twee de kwartaal 1958 3.733.631 kg. De gemid delde aangegeven waarde per kg netto as in 1960: 92 ct., in 1958: 82 ct. Naar België ging 1.302.585 kg., naar Westdjuitslamid 1.231.868 kg., naar Frank rijk 157-319 kg., naar Noor-wegen 253-444 kg. Van de geëxporteerde hoeveelheid kwam 43.39 procent uit Scheveningen, 29,15 procent uit Katwijk, 23,33 procent uit Vlaardangen, 2,79 procent uit IJmuiden 1,34 procent uit andere plaatsen, èn en ander blijkt uit een overzicht i de dienst der Nederlandse haring controle. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Morgenavond half acht hoopt in de kerk aan de Remisestraat voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. Zijderveld. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 0.18 e laag water 8.20 en 20.50 uur. 13 i Chr. Geref. kerk van Alphen heet Jeruzalemkerk De Chr. Gereformeerde kerk de Grijpensteinstraat heeft een naam gekregen. Toen het kerkgebouw nog van de Gereformeerden was, sprak men van de Noorderkerk, dit ter on derscheiding van de kerk aan de Raadhuisstraat, die later Zuiderkerk genoemd is en nu Maranathakerk. Maar voor de Chr. Gereformeerden was er geen enkele aanleiding meer om de naam Noorderkerk te handhaven. De kerkeraad heeft onlangs de gemeente in de gelegenheid gesteld namen te noemen voor deze kerk. De raad heeft nu be sloten op de suggestie in te gaan en het bedehuis „Jeruzalemkerk" te noemen. Spraken de Gereformeerden van de Noorderkerk aan de De Ruyterstraat, het is nu geworden: Jeruzalemkerk Grijpensteinstraat, i De officieel erkende Toor gevorderden MIDDENSTANDSCURSUSSEN afgewezenen van het ONDERWIJS-INSTITUUT „M.E.A.B." o.I.v. M. v d HORST HERENGRACHT 4 LEIDEN TELEFOON 01710—30660 (Door het I.M.O. officieel erkende Middenstandsopleiding) beginnen de volgende maand ln KATWIJK AAN ZEE Bedenk, dat de cursist van HEDEN de Middenstander van morgen is!! Maak straks Uw lange avonden produkfief, ga leren Speciale inlichtingenavond in KATWIJK AAN ZEE. heden, woensdagavond 7—9 uur in lunchroom van Rijn, Princestraat 27, telefoon 3819, waar U zich kunt opgeven DUITS en ENGELS Meer dan 2000 geslaagden tot heden, daarom geldt ook voor U: „WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES DIE NEME BIJ DE „M.E.A.B." LES!! Zestig jaar Het is dezer dagen zestig jaar geleden, dat de Chr. Gereformeerde kerk alhier werd geïnstitueerd. In 1900 begon men met het houden van diensten in het vroe gere hotel De Vergulde Wagen, dat op de hoek RaadhuistraatVan Boetzelaer- straat stond. Spoedig ging men naar een houten noodkerk, geplaatst aan de Bloemweg, Oudshoorn, in 1915 trok men naar een nieuwe kerk aan dc Van Ree- de straat ,dei enkele malen verbouwd werd en dit jaar werd de Geref. Noor derkerk overgenomen. Met het ruimte vraagstuk zal men daar overigens nog niet klaar zijn. Het kerkbezoek is goed en nu al moeten soms stoelen worden bijgezet. Bijna zestien jaar deed men het zonder eigen predikant In 1916 kreeg men in ds. T\ J. van Brummen de eerste predi kant. Zijn naam leeft nog voort in Al phen in de drukkerij Van Brummen, waar twee zoons aan verbonden zijn, van wie er een deel uitmaakt van de kerke raad. De volgende predikant was ds. J. D. Barth (met ds. Kersten en ds. Zandt kampvechter voor de Staatk.-Geref. Partij); hij ging in Alphen over naar de Geref. Gemeente. Hierna ds. P. Zwier, toen ds. W Baay, die 5 februari 1956 naar Doorn vertrok en enige tijd geleden overging naar de Oud-Geref. Gemeente. Op 5 september 1956 werd hij opgevolgd door de huidige predikant ds. M. S. Roos, die al weer enkele beroepen ontving en nu op tweetal staat. Het 60-jarig bestaan zal niet officieel worden herdacht. Alphen 1militair elftal: 16 Het eerste elftal (zondag-afdeling) van Alphen speelde gisteravond tegen een militair elftal uit het garnizoen Ede, waarin verscheidene spelers uit het be taald voetbal uitkwamen. Tot een kwar tier na de rust hield Alphen stand. In de eerste helft nam die thuisclub zelfs door Hagen de leiding, maar spoedig was het 1-1. In het laatste halfuur had Alpheu niets meer in te brengen. Met uitstekeni voetbal en soms fraaie doelpunten werd het 1-6 voor de gasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4