Directeurswisseling bij :ermuseum Leiden Grandioos slotfeest van de Tour de Lisse Vliegerwedstrijd van Leidse Jeugd-Tour aan Zwarte Pad Bloemenkeuring in Haarlem: tweesprong der seizoenen WAT IS ER IN AFRIKA AAN DE HAND? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 Brigade-generaal Hartmans vertrekt Ter gelegenheid van deze over dracht wordt onder leiding van de nieuwe directeur thans in een der zalen van het museum een tentoon stelling ingerichtgetiteld ,,'s Ko- (Van een onzer redacteuren.) TTET NEDERLANDS leger- en wapenmuseum „Generaal Hoefer" te Leiden bereidt zich momenteel voor op een belangrijke gebeurtenis: volgende week vrijdag (26 augustus) draagt de huidige directeur, de 74- jarige brigade-generaal titulair der artillerie b.d. C. A. Hartmans, de leiding van het museum over aan de heer A. C. Paardekooper, van wie we hierbij een foto plaatsen. De staatssecretaris van defensie, luitenant- generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, zal de overdracht bijwonen als oud voorzitter van de museum-stichting. De overdracht heeft 's middags om drie uur plaats. nings rok". Deze aantrekkelijke ex positie, die ongetwijfeld het bezoek aan het legermuseum zal stimuleren, geeft een beeld van de in de jaren 1813 tot 1890 in Nederland gedragen uniformen. De itenibocmebelllinig omvalt naast een aan tal historische uniformen vele schilde rijen, aquarellen en tefkenilnlgen van Ne derlandse kunstenaars, heit NeiderQaiylse militaire uniform betreffend. Ze zijn af komstig uit de collectie van het museum zelf. Tot en met 30 seiptemlber kan al dit fraais worfd'en bewonderd. Sedert 1940 Brigade-generaal Hartmans, die 57 jaar in krijgsdienst is geweest, was sinds 1940 aan het Legermuseum verbonden, aan vankelijk als onder-directeur en de laat ste 7 jaar als directeur. Zijn opvolger, de heer Paardekoper. die in 1907 in Den Haag werd geboren, heeft züch sedert zijn gymnasiale oplei ding geïnteresseerd in de mili'taire ge schiedenis en de uniformkumlde. zodat hij in zijn nieuwe positie bijzonder goed op zijn plaats is. Op 21-jarige leeftijd ging hij als staf-employé bij de Besoekl-Talbak- maaitschappij dn het voormalige Ne- derlamds-Inddë wericen. Tijld'eras de oorlog met Japan verbleef hij dn verscheidene krijigsgevaugenenfcam- pen in Siam. In 1945 keerde hij als idd! van de commissie-Hagenbeek finteüld- gence-senvice) naar Java terug. Hij werkte daarna bij het tijdelijke be stuur van Soerabaja en organiseerde het bureau van arbeid van het depar tement van sociale zaken. In een later stadium werd de heer Paardekoper benoemd tot vertegenwoordiger van diilt departement dn de gehele provin cie Oost-Java. Zodra de algemene toestainid dit moge lijk maakte, werd de heer Paardekoper belast met de leiding bij de wederopbouw van de een vijftal ondernemingen omvat tende Besoeki-Tabakfmaatsdhappij, Hij re pareerde dn 1950 en kreeg in 1953 een functie bij de gemeentesecretarie dn Den Haag bij de afdeling stadsontwikkeling en sbedebouw, waar hij tot mei jl. werkte. Bovenstaande foto werd gemaakt op de fraaie binnenplaats van het legermuseum, 'n binnenplaats, waar van mede door de intense stilte, die hier heerst, een aparte bekoring uit- Dalilia- en fruitkeuriiig in Leiden Het bestuur van de Ledidse dtahlia- kwekersverendging „Johan Mater" en van de amateur-fruitteefltclub „Prof. Ir. Sprenger" deelde ons van- Agenda voor Leiden Woensdag Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergade ring De Natuurvriend. Hoek Groenesteeg-Uiiterstegracht, 7.30 uur: stra af prediking Open-Deur-werk Hervormde Gemeente. Donderdag Station, 8.30 u. v.m. vertrek NCReisV excursie naar landgoed „Utrecht" te Tilburg. Vrydag Harmonie, Breestraat, 8.15 uur: recep tie Ons Belang, t.g.v. jubileum J. Ger- Zaterdag Volkstuincomplex Ons Buiten, 2.30 uur: exoursie Tuinbouw en Plantkunde, Leiden. Film Casino (7 en 9.15 uur); Het West-Ber- lijn-tmysterie (18 jaar); 2.30 uur: Tijd voorteenagers (alle leeftijden). Lido (2.30 en 4.30 uur): Doornroosje (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Verraad op bevel (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Naar het middelpunt der aarde (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De geheime brigade (14 jaar); donderdag: Anna Ka- renina (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Inspecteur» generaal (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen-melkboer (alle leeftijden) directeur van het Legermuseum, de heer A. C. Paardekooper Foto N. vam der Horst Werk Stationsplein begonnen De aannemingsmaatschappij Van Ees teren te Rotterdam is op de hoek van het Stationsplein en de Stationsweg be gonnen met de voorbereidingen voor de uitvoering van het grote Stationsplein project, waarover wij onlangs uitvoerig schreven. Op het ogenblik wordt het ter rein met een houten hekwerk afgesloten. Ook voor de toegang tof de Haverzaklaan is een hek geplaatst. Er zijn keten op getrokken voor de uitvoerder en de di- r<Een dragline iTal^'sleuven aan het gra- Achter in de zaal van Luxor stond een tafel vol met prijzen die bijzonder - - aardig waren gearrangeerd door de heer Center, etaleur van de fa. Tissing. Ook de firma Bronkhorst die vele premies had uitgeloofd bij de Tour, de vliegende rennertjes met tourbaas en vrouw gratis naar Schiphol had ge bracht en ook nu een groot aandeel had in de beschikbaar gestelde prijzen werd hartelijk dank gebracht voor hetgeen hij zo spontaan voor de vrije tijdsbesteding van de jeugd heeft gedaan. 't Is eigenlijk veel te gek zo'n tafel met prijzen, maar och, we hebben veel belangstelling gehad en dat heeft zijn dubbeltjes opgebracht. We reiken van 't jaar eens geen geldprijzen uit, want de ene jongen stopt het netjes in zijn spaarpot en de ander komt met een uitpuilende wang uit een auto matiek thuis. Zo begon tourbaas Jan van Resteren zijn openingswoord bij de uitreiking van de prjjzen voor de Lisser Tour-jongens en tour-misses. Enkele oude panden op het terrein zullen nog worden afgebroken. De kans bestaat, dat de bloementent nog niet be hoeft te verdwijnen. Krijgt de eigenaar toestemming daar voorlopig te blijven staan, dan zal de tent wel een meter of iets meer naar voren moeten worden ge- plaatst. Het is te verwachten, dat over enkele weken de eerste paal zal worden ge- Duiven vlogen De postduivenvereniging Het Oosten heeft een wedvlucht gehouden met jonge duiven van Noyon af. In concours waren 92 duiven, die met west-zuid-westen wind om elf uur werden gelost. De eerste prijs winnende duif kwam aan om 15.16.36 uur, de laatste om 16.23 uur. De uitslagen: J. Langhout 1, K. v. d. Berg 2, 3, 18; J. Roest 4, 9, 13; D. Sonnega 6, 10, 14, 15, 16; W. de Wit 6; H. van Laar 7; A. v. d. Reyden 8; J. Marijt 11, 12; B. ter Beek 17; S. Schoeman 19. Circus in Leiden Zaterdagmorgen trekt een circus met 87 wagens door de straten van Leiden. Direct daarna begint de ophouw op het Schuttersveld, waar Toni Bplfiwi zijn vienmaster opricht, die plaats biedt aan 3200 bezoekers. De voorstellingen van het cirous zijn zaterdagmidaig en -avond om 2.30 en 8 uur, maandag om aoht uur. Het programma vermeldt het optre den van Bobby ALthoff met zijn Berber leeuwen en bruine beren, verschillende jongleurs-nummers en staaltjes aan de trapeze. Ook de olowns, die een goede reputatie hebben, ontbreken niet op het programma. Wat de bloemenkeuringen betreft, staat men op de tweesprong der seizoe nen: er z(jn nog volop gladiolen, een uitgesproken zomerart., maar daarnaast is de herfstbloem bij uitnemendheid de dahlia ook in volle opmars. C. Geerlings uit Heemstede, stelde een mooi groepje dahlia's tentoon, waarvan de helderrode Scarlet Beauty en Golden Melody een getuigschrift eerste klasse kregen. Heel mooi vonden we ook de cactusdahlia Sturmfackel :best van vorm en kleur. De fa. Van Veelen uit Sassen- helm etaleerde o.m. de rode decoratieve Vivo cn Goudstuk en een aantal zaai lingen onder nummer, waarvan schillende een getuigschrift van dienste kregen. Bruidegom, Baarn, zond reeds flinke groep in en zal de komende ken stellig met nog grotere collecties ten tonele komen. We noemen nu de gele semi-cactus Top Affair, de decora tieve oranje Symbol en de oranje pom pon Little Irene, die stuk voor stuk een getuigschrift eerste klasse kregen. Maarse, Aalsmeer, etaleerde o.m. de donkerrode Lucia, de helderrode deco ratieve Emir (getuigschrift eerste klas se) en de fraaie lichtgele cactus Renown. Ballego, Leiden, ontbrak uiteraard niet op Ihet appèl. Bijzonder fraai von den we de grote decoratieve Orange Majesty, oranje met barnsteenkleurige forse bloemen. Aan deze variëteit werd een getuigschrift eerste klasse toege kend. De dieprose Beliatric, de helder gele Eclair en de aparte Black Jack verwierven een getuigschrift van ver dienste. Ludwig Co., Hillegom, veroverde met de decoratieve lila 30 een getuig schrift van verdienste en de fa. G. H. Lammerse uit Vijfhuizen zag aan de witte pompon Doxy dezelfde onder scheiding toegekend. Ludwig toonde daarnaast de prima rose Radiance en de witte semicactus Snow Mountain. De fa. Kops uit Hillegom voerde kerrode pompons A7 aan 'n getuigschrift v toegekend. Prachtige gladiolen zagen we nog van P. Visser, St. Pancras, die een gouden medaille rijker werd. We noemen o.m de merkwaardig getinte smoky Misty Morning, de rode Vulcan en de fluweel- rode Treasue. K. Kooy uit dezelfde plaats bracht eveneens prima gladiolen naar voren de rose Long Island o.m. terwijl C. S. van Dbbben de Bruyn, Noordwijk, voortreffelijk materiaal toonde van de uitzonderlijk mooie Fire Flash, rood met purperen merk in het centrum. de don- verdienste werd ber weer een dalhJJia- en fruitteelt- keuring wordt gehouden. Deze ten toonstelling beoogt niet alleen het kweken van bloemen en fruit op een plan te brengen maar tevens de propaganda voor het volkstuin- morgen mee, dat op 10 en 11 septem- wezen te bevorderen. 'N DE LOOP van de daq was reeds voorzichtig. Hierdoor ginigen Jan Zie- rifczee en Heraraie v.d. Laan, diie ook heel mooie vliegers hadden, hen voorbij. Ook Tony Roelofse wrong zich nog tussen de prijswinnaars, vooral dioor die rustige stand van zijn vlieger. Dicky de Graaf, vorig j'aar winnaar, had weer een zeer grote vlieger ge maakt. Hij was ook een der favorieten. De grote belangstelling voor zijn pres taties kwam hem echter niet ten goede. Het begon met een mislukte opzet, door dat men tegen de staart van zijn vlieger liep. Hij mocht het overdoen, maar was toch wat van. zijn stuk, waardoor zijn touw in de war raakte. Dit kostte hem noigal tijd om boven wind te komen. Een goed punt echter niet duidelijk geworden, dat er een record deelneming voor de vlieger wedstrijd zou zijn; 68 kwamen deze avond naar het Zwarte Pad, waar door de totale deelneming op 105 op twee avonden kwam. De jury trad dan ook in dubbele sterkte aan, waardoor toch binnen het uur de uit slag bekend was. De grotere jongelui hadden veel werk van de vliegers gemaakt en er waren dan ook prachtige modellen te bewonderen. En toen alles in de stralende lucht stond, leverde dit een boeiend schouwspel op, waarvan een zeer groot aantal kijkers heeft genoten. De jury had voor deze grotere jon gens de normen aanmerkelijk verscherpt. De vliegers van Cor Velthuizen en Henk Gnavemaker kregen de meeste punten voor model, afwerking en versiering. Met het oplaten waren zij echter iets te Terwijl men nog volop aan het punten toekennen was, gingen twee juryleden onopgemerkt tussen de jongelui door om de prijzen te halen. Voordat er weer een run ontstond, hadden de grotere jongens' reeds een kring gevormd en zodoende kon de prijsuitreiking iets vlotter gaan dam de eerste avond. Jan Zierikzee, die de gehele dag aam zijn vlieger had gewerkt zoals zijn moeder vertelde, zag zijn moei- te beloond met een Bingo-speL Henmie v.d. Laan ontving een grote legpuzzel. Henk Gravemaker werd met een gevulde bonbondoos naar huis ge stuurd. Tony Roelofse met een ba" Cor Velthuysen met een brandweer auto sloten de rij der gelukkigen. De uit negen grotere jongens bestaande jury heeft keurig en vlot gewerkt. Slechts in één geval van de 420 toegekende pun ten heeft de kamprechter een punt moe ten wijzigen. Dat de uitslag zonder een enkel pro test door iedereen werd aanvaard, is de beste pluim voor het werk vam deze jongelui. De puntenuiitslag van deze avond was: 1. Jam Zierikzee 36 pnt, 2. Henmie v.d. Laan 35 pnt, 3. Henk Gravemaker 34% pnt, 4. Tony Roelofse 34 pnt, 5. Cor Velthuysen 33% prat. A. J. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, bracht weer uitstekende lilium White Superior voor het voetlicht en van W. Sohoehuis, Uitgeest, noteerden we en kele Agapanthus-zaailingen. Verwondert het u dat de jongens in' een steeds meer feestelijke stemming ge raakten bij het zien van prijzen zoals een fiets, een draagbare radio, een gitaar, vele polshorloges, vulpennen, een akten- tas. een voetbaltas met shirt en broekje De zaal van Luxor was bijna gevuld met ouders, rennertjes, ooms. tantes, officials, te veel om op te noemen. Nadat een paar films, echt voor jon gens, waren gedraaid, begon de tourbaas met het uitreiken van de prijzen. Vooraf vertelde „Jan" nog in het kort de bele venissen over de vliegtocht waarbij hij de hoop uitsprak het volgend jaar met de gehele Tour de lucht in te gaan in goede zin bedoeld en dan nog een keer de zee op, want volgend jaar zal de Tour zijn eerste lustrum herdenken. Op liet podium Als eersten werden op het podium verzocht de ongelukkigste renners in de Tour: A. Boon, J. Boon, J. v. Zeist en P. Vrijburg die een herinneringsmedalje kregen. Vervolgens zagen we de strijd- lustigste renners: N. Zoet, v. Lierop, Hillegom, C. Verkleij, Sassenheim en H. Mens. De ploe'genprijs bestond nu niet alleen uit een beker voor de school maar ook een vaantje voor ieder ploeglid. De ploeg van de St. Wilhelmusschool uit de Engel, geadopteerd door de fa. Tissing, won voor de derde achtereenvolgende maal de beker en kreeg deze nu definitief in zijn bezit. Door de fa. Tissing werden een vulpen en een groepsfoto aangebo den. De ploegleider J. v. Dijk kreeg bo vendien een 30 cm grote groepsfoto. W. Rietveld die het puntenklassement had gewonnen ontvingt een beker. De ploeg van de Willibrordschool, geadop teerd door de fa. Bronkhorst, ontving, als tweede geklasseeerde. een beker, ge schonken door de bekende fietstochten rijder Jac. Faas. Deze beker werd in 1958 en '59 gewonnen door de O.L.S.; ploegleider was G. Kaptein. De Tour- misses kwamen ook od het podium en ontvingen als beloning voor de door hen uitgedeelde beloningen een foto in lijst waarop het moment was vastgelegd van het geven van de overwinningskus. waar bij dan vijfmaal Rietveld als trotse over winnaar de beloning in ontvangst neemt. Al doende leert men zo zien we Rietveld de eerste maal in zijn volle lengte rechtop staan, zodat de Tour-miss od haar tenen moet gaan staan, maar op do andere foto's buigt Rietveld zich naar de kleine Tour-miss. Na de pauze krijgen alle Tour-renners een draagspeldje als herinnering. Nu komen de meer waardevolle prij zen. Eerst Meeldijk uit Hillegom en A. Bon uit Lisse. Daarna R. v. Lierop, Hil legom, die een kilometerteller krijgt, evenals P. v. d. Vlugt uit Sassenheim die ook een kilometerteller ontvangt plus een paar snelbinders. Vervolgens Goos- sens, vulpen; Reitsma is met vakantie in Friesland; J. Boot, een zwementhou- siast, zwembroek; E. v. d. Drift, basket balschoenen; Fr. v. Zeist, een vulpen; L. Beijck die naar de L.T.S. gaat, een akten- tas; A. v. d. Lans een spijkerbroek; P. Vrijburg, een sporttrui; F. Baak. een waardebon; J. v. d. Ploeg, een polshor loge met inscriptie Tour de Lisse I960; J. Degcnaar, Hillegom, een waardebon; W. Mooijekind, een voetballer, een voet- ba ltas met shirt en broekje; H. v. Lierop, Hillegom, een horloge met inscriptie; J. v. Rooüen, eveneens een horloge met inscriptie; M. v. Dijk hetzelfde; H. Mens, die dit jaar de H.B.S. gaat bezoeken, krijgt een gitaar maar hij moet Jan v. Kestercn beloven dat zün studie gaat boven de muziek; Ton Zeldenthuis houdt van alles wat de wielersport betreft, h\j is lid van de Ren- en Tourver. De Bol lenstreek, en hij krijgt een super de luxe polshorloge met garantie tegen verlies: N. Zoet, een fiets. Fiets Vroeger was de eerste prijs altijd een fiets, maar ja. Zoet had niet de eerste prijs. Toch wilde hij graag een fiets heb ben om daarmee naar de L.T.S. te Haar lem te kunnen fietsen. Nu had zijn broer een fiets maar die wilde graag een draagbare radio hebben, dus dacht Zoet als ik nu eens een draagbare radio vraag, dan ruil ik die met mijn broer voor zijn fiets. Van die overeenkomst is natuurlijk niets gekomen, want tot ziin onuitsprekelijke vreugde kreeg hij de fiets als prijs voor zijn goede rijden in de Tour. Wat zou nu de eerste prijs wor den voor W. Rietveld? Deze had pas een fiets gekregen van zijn ouders maar die wilde graag een draagbare radio hebben. Het was dus eenvoudig: Rietveld kreeg zijn draagbare radio, die hij onder dave rend applaus in ontvangst nam. Het volgend jaar zal de Tour zijn eer ste lustrum vieren. Het zal van de be langstelling afhangen welke prijzen toe gekend zullen worden en van de adoptie door de verschillende firma's. De nu adopterende firma's hebben voorrang. 's Morgens nog een kolonie, 's middags onafhankelijk. Zo ongeveer kan men de snelle ontwikkeling in Afrika beschrijven. Deze maand nog verkozen de landen van de Franse gemeenschap (de voormalige Franse koloniën) hun onafhankelijkheid. Zij behouden nog wel be paalde bindingen met Frankrijk, maar men mag deze landen toch beslist wel rekenen tot de onafhankelijke gebieden. Een aantal landen is dit jaar nog onafhankelijkheid toegezegd. Zo zal het belangrijke Nigeria in oktober zelfstandig worden. De Britse kolonie, Sierra Leone is ook zelfstandigheid beloofd. De Centrale Afri kaanse federatie, bestaande uit Noord- en Zuid-Rhodesië en Nijassa- land, heeft men eveneens onafhankelijkheid beloofd. Misschien dat deze federatie in de herfst van dit jaar haar zelfstandigheid verwerft. Tanganjika, dat een trustgebied van de Ver. Naties is, onder Brits bestuur, zal ook onafhankelijk worden. Wanneer is nog niet met zekerheid te zeggen. Zo wordt het aantal koloniën in Afrika steeds maar kleiner. Duide lijk tekent deze ontwikkeling het einde van de blanke heerschappij in Afrika. Het enige werkelijk blanke land van het continent, Zuid- Afrika, heeft te kampen met een strijd van het gezag van drie miljoen blanken tegenover tien miljoen negers. Het is het enige Afrikaanse lajid dat blank en zwart hun vaderland mogen noemen. De kaart geeft een duidelijke indruk van de mate waarin het nieuwe Afrika aan het ontwaken is. Het schijnt nog slechts een kwestie van data, tot héél Afrika een zwarte kleur kan krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3