Indonesië verbreekt de diplomatieke banden £eiiisrl)e ÖTimmnl Loemoemba kondigt staat van beleg af Powers voor zijn rechters: „Ja ik beken schuld" MAN DEED EEN VAL VAN 25 KILOMETER 1 W terugkeer Nog bankbiljetten „Show-proces" in Moskou begonnen WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Axirvertenitie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11947 F. DIEMER CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi U gljebtms mgn bert io tcgfjeaspotf KATANGA aan de lijn REIS naar de maan PAPOEA'S besturen (Van een onzer verslaggevers.) DJAKARTA heeft met ingang van vandaag de diplomatieke betrekkin gen met Nederland verbroken. Deze mededeling heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, vanmorgen nog vrij on verwachts gedaan aan de tijdelijk zaakgelastigde in Djakarta, dr. J. Vixeboxse. Tezelfdertijd deed president Satekarno in een rede ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag op het plein voor het Merdekapaleis mededeling van het besluit de betrekkingen met Nederland te verbreken. De mededeling werC door de samengestroomde massa met luid gejuich be groet. Soekarno motiveerde het besluit met wat hij noemde de halsstarrige houding van Nederland om de Karei Doorman naar Nieuw-Guihea te zen den. Hij beloofde dat „West-Irian" (Nederlands Nieuw-Guinea) op revolu tionaire wijze zal worden bevrijd. Mevrouw dook onder. nuten over vijf Nederlandse tijd in een nauwsluitend zwart met geel rubberpak cn met een zuurstofinstallatie van der tig kilogram op de rug in 't ijskoude wa ter bij de Franse kaap Gris Nez verdwe nen, om onder het Kanaal door te zwemmen. Over ongeveer 36 uur hoop te zij bij Engeland weer aan de opper vlakte te komen. Vijf boten met journalisten, fotografen en haar echtgenoot volgen mevrouw Balda- sare op haar 22 mijl lange reis. Dat wil zeggen, de reis zal 22 mijl lang zijn als het haar gelukt de juiste koers te houden. Er zijn in het Kanaal namelijk vrij sterke stromingen. Een van de volgboten heeft echter onder- waterlichten en daar behoeft de onder nemende huisvrouw maar achteraan te zwemmen. Elk half uur krijgt zij even gezelschap van een kikvorsman, die le vensmiddelen en nieuwe zuurstofcilin ders brengt. Het voedsel van mevrouw Baldasare is half vloeibaar. Zij kan het door een soepel slangetje tot zich nemen. Tele visiecamera's volgen haar op de gehele tocht, ook onder water. Hoe die tocht zal aflopen is vermoedelijk dus morgen pas bekend. In ieder geval startte Kort voorzitting Veiligheidsraad (Van onze speciale verslaggever.) Elisabethstad, woensdagochtend, i AN DE VOORAVOND van de zitting van de Veiligheidsraad, waarop *- het conflict tussen V.N.-secretaris-generaal Hammarskjöld en de Kongolese premier Loemoemba zal worden behandeld, heeft deze laatste voor de duur van zes maanden de staat van beleg voor geheel Kongo afge kondigd. Hij eiste voorts de onmiddellijke terugtrekking van alle Zweedse troepen, omdat deze zich verzet zouden hebben tegen het gezag van de Kongolese regering. Loemoemba beschuldigde Hammarskjöld er opnieuw van, dat deze zijn regering volkomen heeft genegeerd. „Onze regering be staat niet voor Hammarskjöld", aldus de premier. De terugkeer van de bankbiljetten heeft zich, blijkens de weekstaat van de Ne- landsche Bank van 15 augustus, voortge zet doch de omvang hiervan was vorige week aanmerkelijk lager. Van 1 tot 8 augustus was ƒ134 miljoen teruggekeerd en van 8 tot 15 augustus bedroeg dit 40 miljoen. Met elkaar Is er reeds 34 mil joen meer terugbetaald dan er gedurende de ultimo werd opgenomen. De stand van de circulatie is thans 4572 miljoen, tegen vorige week 4613 miljoen. In het betalingsverkeer tussen de banken en de staat zijn grote bedra gen heen en weer gegaan. De banken moesten belangrijke bedragen aan, belas tingen voldoen, maar anderzijds moest de staat 51 miljoen op vlottende schuld aflossen en 39 miljoen aan rente en af lossing op vlottende schuld betalen. Een deel van dit laatste bedrag is terecht ge komen op rekening „andere ingezetenen' die met 22 miljoen steeg van 130 mil joen tot 152 miljoen. De banken die ook nog f 9 miljoen binnenkregen uit devie zen overdracht, zagen hun tegoed bij de Nederlandsche Bank toenemen van 682 miljoen tot 710 miljoen. Het saldo de schatkist daalde met 16 miljoen ƒ317 miljoen tot ƒ301 miljoen. De totale goud- en deviezenvoorraad steeg 5476 miljoen tot 5485 miljoen, bij gelijk blijvende goudvoorraad van 4733 miljoen. De geldmarkt was aldoor goed van middelen voorzien. De daggeldrente bleef op 1% pet gehandhaafd. Schatkistpapier. Het ministerie van financiën publiceert de volgende gege vens omtrent de stand van het schatkist papier, resp. per 15/8/60 en 8/8/60: schat kistpromessen en -biljetten ter belegging van saldi op akkoordrekeningen overige schatkistpromessen f 518.900.000, f 518.900.000, overige schatkistbiljetten f 2.974.986.400, f 3.004.786.400. vanochtend met goede moed. In band met de televisie was zij keurig opgemaakt, gepoederd en met rouge op de lippen, alsof ze een „dagje-uit" de boeg had. Soekarno liet zich zeer hatelijk uit over Nederland. „Een land van kleine schuldeisers, dat eigenlijk al gevallen is, kan zich niet losmaken van het kolonialisme en stuurt nu zijn deur waarder, de Karei Doorman", aldus de Indonesische president. landhervorming een eerste vereiste ;n socialistische sitaat noemde. Soekarno betoogde dat de voorgenomen hervormingen niet van communistische aard zijn en dat de eigendomsrechten op (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Andere methoden" Soekarno zei dat Indonesië n zou aandringen op onderhandeli Nederland over de kwestie Nieuw-Gui nea. maar een podiitiek van andere me thoden zal gaan volgen. Wat hij daar precies mee bedoelde, zei hij niet. Wei bleek uit zijn rede dat de Indonesische regering bezig is maarregelen uit te voe ren, die haar zijn aangeraden door de Opperste Raad van Advies, een college dat indertijd door de president is in gesteld. De president zei dat dn het verleden de pdldtieik van vriendschappelijke over reding van Nederland in de kwestie Nieuw-Guinea op een mislukking is uit gelopen, evenails de vele pogingen om de openbare mening dn de wereld te overtuigen van de rechtvaardigheid van de Indonesische zaa/k. „Thans zullen wij niet meer vragen om recht, maar daarvoor vechten", al dus Soekarno, die de menigte opriep te werken voor bevrijding van Nieuw- Guinea en het verdrijven van het impe rialisme van Indonesische bodem. Hervormingen Soekarno kondigde in zijn rede voorts een drastische landhervorming aan als sluitstuk van de Indonesische revolutie. Deze hervorming zal het einde beteke nen van alle buitenlandse rechten en koloniale concessies op Indonesisch grondgebied, aldus de president, die Loemoemba dreigde verder, alle Belgische eigendommen in beslag te laten nemen, tenzij België binnen vijf tien dagen „ons goud" teruggeeft. Zo men weet, heeft hij de Belgen er- beschuldigd, dat zij de goudreser- uit het land hebben weggehaald. Hij ging niet in op de maatregelen, die genomen zullen worden krachtens de staat van beleg, waarover hij sprak als het „militaire regiem". Wel ver klaarde hij, speciale militaire tribu nalen te zullen instellen ter vervan ging van de Belgische magistraten, die uit het land zijn gevlucht. Waar die tribunalen voor zullen die nen wordt wellicht duidelijk uit de tal rijke arrestaties, die in de afgelopen dagen vooral in Leopoldstad werden richt. In de Europese wijk hebben Kongo lese politietroepen gisteren huis huis gezocht naar Belgische „spionr Ook Europees personeel van de Verenig de Naties werd aangehouden. De mees ten werden vrijgelaten na een verhoor, dat vijf d tien minuten duurde. Loemoemba had zelf de razzia's aan gekondigd. Hij beweerde, dat er op het vliegveld van Leopoldstad een Belgische „spion" was ontdekt in het uniform van de Ver. Naties. Zoals bekend, bestaat er evenwel geen V.N.-uniform: de troepen dragen hun nationale uniformen en heb ben slechts een armband met het V.N. embleem er op. Later werd gemeld, dat er bij de huis zoekingen ook twee vooraanstaande Bel gen werden gearresteerd: Pierre Mar- chal, Belgisch consul-generaal in Loe- loeaburg en Gaston Dieu, plaatselijk directeur van de Sabena, die de lucht brug naar België heeft georganiseerd. Zij zullen waarschijnlijk worden uitge- Ook hebben Kongolese troepen zich meester gemaakt van het vliegveld van Leopoldstad en een peloton van 33 Bel gische parachutisten gedwongen, te trekken. De militairen zijn toen me Belgisch vliegtuig naar de Belgische basis te Kitona vertrokken. Intussen heeft premier Tsjombe van Katanga opnieuw laten weten, dat zijn gebied gereed is de elementen, die zijn bestaan bedreigen te bestrijden. Hij dat er plannen in de maak zijn het op de been brengen var klein mobiel leger, dat in elk 01 tig gebied snel ter plaatse kan zijn. Volgens de premier beschikt Katanga over voldoende vliegtuigen en piloten een dergelijk leger te kunnen ver plaatsen. Tsjombe zei verder, een delegatie de Veiligheidsraad te zullen sturen. Hfj heeft het volste vertrouwen in de Ver Naties en ziet nu geen ernstige proble- Ook de Verenigde Staten hebben uiting gegeven aan hun volledige vertro in Hammarskjölds optreden in Kongo Op de nieuwe zitting van de Veiligheids raad (die waarschijnlijk morgenmiddag om half vier zal beginnenzullen zij de secretaris-generaal dan ook steunen. „Ja ik beken schuld." Met een hoge, maar kalme stem gaf Francis Gary Powers dit ant woord. Er ging een deining door de zaal. Men wist van tevoren dat de U-2 piloot tijdens het proces, dat in Moskou tegen hem is begonnen, zou toegeven schuldig te zijn. Zo snel hadden de 1500 aanwezigen in de ko- zuilenzaal die verklaring ech ter niet verwacht. Zij hadden Powers zien binnenkomen. Hij droeg een donkerblauw pak, een wit overhemd en een grijze gestreepte das. Even ging zijn blik door de zaal, waar ergens zijn echtgenote en zijn valer en moeder moesten zitten. Hij zag hen niet 1 zou verder de zaal niet meer inkijken. De jarige Powers hij is vandang 31 ;worden werd tiaur zijn plaat? ge leid: de beklaagdenbank aan de rechter- de zaal. De bank heeft babybox. Drie of vier dagen zal het proces duren, zo lang zal hij daar :itten. Voor hem, in het midden van de :aal, liggen de materiële bewijzen van :ijn schuld. Het zijn camera's vour het maken van luchtfoto's, radioapparaten. tape-recorder, een parachute, een vliegerspak voor hoge druk. een revol- dodelyk vergif Vijf talen Het gehele proces tegen de vlieger van de op 1 mei bij Sverdlowsk door de Russen neergeschoten U-2 wordt in het Russisch en het Engels gevoerd. Het publick (ruim 140 bui tenlandse journalisten, die dei tig persbureaus en meer dan negentig bladen vertegenwoordigen, autoritei ten uit verschillende landen en bon derden Russische „werkers") kunnen dc gang van zaken via koptelefoons bovendien in het Duits, Frans en Spaans volgen. Procureursgeneraal ds Rodan Roeden- ko, die een leidende rol heeft gespeeld in de processen van Neurenberg tegen de Duitse oorlogsmisdadigers. Michael Griniof, dde in Neurenberg voor de dediging optrad, vertegenwoordigt Powers. Griniof heeft zijn plaats naast de box van Powers. In de loop van de ochtend onderhielden zij zich slechts een paar keer met elkaar. De zitting begon plechtig, maar desondanks maakt het geheel een tlheaterachtige indruk. Voor- al omdat het hof op een toneel zit en het publiek lager, in de orkestbak, in loges en op de galerij. „Literaire riteiten" beoordelen alle kopij va journalisten op „zuiverheid en correct heid van stijl'*. Dit laatste gaat echter vrij soepel. Tenlastelegging Staande voor zijn rechters hoorde de piloot de tenlastelegging aan. Hierin werd gezegd dat hy b(j ver hoor heeft verklaard zich schuldig te achten aan het feit dat by boven Sowjet-gebied heeft gevlogen, ook boven de punten die op de kaarten waren aangegeven cn dat hy de spe ciale apparaten die in zyn toestel waren aangebracht, aan en uit heeft gezet. „Dit gebeurde", heeft Powers tydens het vooronderzoek gezegd, „met naar ik geloof tot doel inlich tingen te vergaren over de Sowjct- „Hebt u de beschuldigingen die te gen u zijn ingebracht gehoord en be grepen?" Powers: „Ja". „Bekent u schuldig te zijn?" Powers: „Ja ik beken schuld". „Gaat u zitten" De rechter, die ma het voorlezen va-n de tenlastelegging deze vragen stelde, verliet zijn stoel waarboven het symbool de Sovjetunie, de fcamer en de sik kel, hangt en kondigde onmiddellijk een reces aan. Powers verliet onder bewa king de zaal. Zijn vrouw en zijn ouders gingen naar de koffiekamer. „Wat kon hij anders doen dan toegeven dat hij schuldig is", zei Barbara Powers tegen een journalist. Langdurig verhoor Twintig minuten duurde het reces. Toen begon Roedenko zijn verhoor. En Pow vertelde dat hij van 1 mei van zijn cc mandant, kolonel Shelton, bevel had ge kregen voor een vlucht boven Aussiscb gebied. Met een transportvliegtuig hij naar Pakistan gebracht cn vandaar uit vertrok hij. Powers eenheid lag in Tur kije, bij Adana. Nauwkeurig werd de beklaagde zowel over zijn reis naar Pakistan als over de spionagevlucht boven de Sowjetunie on dervraagd. Ook over het geheime „Ten- Ten"-detaehement. waarvan ,hij deel uit maakte. „Werd u speciaal voor de vlucht op geleid?" Powers: „Alle piloten van Ten-Ten ontvingen een dergelijke opleiding". „Ook de piloot Powers?" Powers: „Ja". „Is Ten-Ten een militair detache- Powers: „Het stond onder leiding van militairen, maar er werkten ook veel burgers". Geen kentekenen Roedertko probeerde vergeefs Powers te laten zeggen dat het U-2-toestel oor spronkelijke kentekenen had, maar dat deze later overgeschilderd waren. De vlieger zou dat niet hebben kunnen zien, omdat hy regelrecht de cockpit binnen in was. De inspectie anderen uitgevoerd. Powers verklaarde dat hij opdracht had een maximale hoogte van 68.000 voet (ruim 20 kilometer) te vliegen om buiten het bereik van de Russische afweer te blijven. Men liet hem de kaart zien die in het wraik van zijn vliegtuig is gevonden en Powers bekende dat deze kaart de route aangeeft die hij had moeten vliegen. Hij had opdracht zyn instrumenten in en uit te schakelen op punten dde op de kaart „Was u zenuwachtig tijdens de vlucht?" Powers: „Ik was zenuwachtig en be vreesd" „Waar was u bang voor?" Powers: „De gedachte boven de Sowjetunie te vliegen". Het hof lachte. Er werd ook lachen om het volgende antwoord van de beklaagde. „Ik ben van mening dat u er niet aan twijfelde dat dit een spionage- vlucht was". Powers: „Nee, ik denk ook niet dat ik daaraan twijfelde". In antwoord op een andere vraag Roedenko zei Powers, dat de Russische autoriteiten hem niet hebben mishan deld. Hij deelde mee een gifn kolonel Shelton te hebben gekregen, die hij zou kunnen gebruiken voor het ge val hij bij zijn gevangenneming zou wor den mishandeld. Voorts deelde hij mee, dat de staart van zyn toestel was uitgerust met ap paratuur, dat de radar van de grond er van vliegtuigen beoogde te misleiden. Om 12 uur Nederlandse tijd verdaagde de rechter de zitting twee uur. Verolme vacuiimtechuiek aan liet bouwen Van 1955 af is het Verolmeconcern in samenwerking met een Duitse industrie bezig met de ontwikkeling van hoog- vacuüm-installaties, waarmee elke soort papier, de meest uiteenlopende soorten plastiek alsmede textiel uit natuurlijke en kunststoffen bedampt worden. Omdat aluminium de beste metaalglans geeft, wordt aan dit materiaal de voorkeur ge- Kort geleden verkreeg Verolme cuümtechniek Nederland de exclusieve rechten voor de Beneluxlanden Frankrijk voor de exploitatie van deze hoog-vacuüm-installaties. De gehele uitrusting zal gebouwd w den door de Verolme machinefabriek IJsselmonde. Een over de gehele wereld verspreide verkooporganisatie voor de hoog-vacuüm-bedampingsinstallaties is verzekerde de heer Verolme, reeds opge richt. Thans wordt nog een geschikte plaats gezocht om een fabriek op ten, waarin de produkten op uitgebreider schaal kunnen worden vervaardigd. In deze zuilenzaal in Moskou is vandaag het monsterproces tegen Francis Po- (inzet), de piloot van de Amerikaanse U 2, die op 1 mei boven Rusland werd neergeschoten. Koninklijk gezin naar Messina en Amalfi De Koninklijke familie heeft na een verblijf van twee dagen in Taormina aan de oostkust van Sicilië, met het konink lijk jacht Piet Hein koers gezet naa: Mes sina aan het uiterste noorden van het eiland. Het gezelschap zal een bezoek brengen aan de handelsbeurs van Messina waar Siciliaanse produkten tentoonge steld worden. Het Koninklijk gezin is gis teravond naar de Tyrrheense havenplaats Amalfi, ten zuiden van Napels gegaan. Dertien minuten tussen hemel en aarde JOSEPH KITTINGER, kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gis teren een record gevestigd door op een hoogte van ruim 31 kilometer boven de woestijn van Nieuw Mexico met een pa rachute uit een ballon met open gondel te springen. Na een vrije val van vier minuten en 38 seconden opende Kittin- ger, die toen op een hoogte was van 6.35 km, zijn parachute. Na 13 minuten en aclit minuten belandde bij op dc grond. Hij had een val van 25 kilometer gedaan Het is nog niet precies bekend van welke hoogte Kittinger gesprongen is. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht ligt deze echter tussen de 31.350 en dc 31.500 meter. Dit betekent in ieder geval, dat Kit tinger het hoogterecord voor een beman de ballonvlucht, dat op 31.250 meter stond, heeft verbeterd. Kittinger brak nog twee andere records: hij maakte na melijk de langste vrije val en brak het record voor ballonvluchten met open gondel. Men schat dat Kittinger tijdens zijn vrije val met een snelheid van on geveer 725 km per uur naar beneden is gekomen. „Voor ik sprong bad ik God mij te be schermen en toen de parachute zich opende, dankte ik Hem, dat Hij mijn gebed had verhoord," vertelde de ka- „Het mooiste gezicht had ik in dc eer ste paar seconden, nadat ik uit de gon del was gesprongen. Het was erg rustig cn stil. Ik zag de ballon, die van mij wegdreef in een heel donkerblauwe Ondanks zijn val van zo grote hoogte had Kittinger volgens zijn zeggen geen schok van betekenis gevoeld toen hij weer op de begane grond belandde. De 540 kilo wegende stalen gondel bleef zicb na de sprong van de parachu tist in opwaartse richting bewegen en dreef met de ballon naar het westen. Dc ballon bleef stijgen tot hij in de uiterste dampkring door „hoge" winden werd vernietigd. Daarop daalde de gondel. Eén der voornaamste doeleinden van dc proef was de parachute op stabiliteit te testen zonder welke een man gedu rende een sprong van grote hoogte zou gaan ronddraaien en spoedig het be wustzijn zou verliezen. Gisteren is in een bos bij Sydney het lijkje gevonden van de acht jarige Graeme Thome, die op 7 jitli op weg naar school werd ontvoerd. Telefonisch had iemand de ouders, die 800.000 gulden in een loterij hadden gewonnen, om een losprijs van 200.000 gulden gevraagd. De grootste mensen jacht, ooit in Australië gehou den, leverde geen resultaat op. Spelende kinderen deden giste ren de ontstellende vondst. Werktijdverkorting in de metaalindustrie De vakraad voor de metaalindustrie heeft tot en met gisteren aan 137 onder nemingen met in totaal 50.760 handarbei ders vergunning verleend tot verkorting van de wekelijkse werktijd tot gemid deld 47 uur. Vergunning voor werktijd verkorting tot gemiddeld 45 uur per week is nog niet verleend. Deze arbeids tijdverkorting zal op zijn vroegst met in gang van 1 januari 1961 kunnen ingaan. Zuidoostelijke ivind De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelyk opklaringen, la ter toenemende bewolking cn voornamelyk in het zuiden van het land enige regen. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidoost tot oost. Minder koude nacht Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverwachting Morgen zonnig en mooi strandweer met een zwakke wind tussen zuid en zuid oost. Temperatuur in de middag ruim 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: perloden van mooi strandweer. Later weer wat minder sta biel. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Londen B rustel Frankfurt MUnchen Ztlrich

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1