Achter kwijnend gezag dreigt strijd in Roeanda-Oeroendi NOORDSTER il—i Het Vrije Volk Moskou steunt positie der Batoetsi Franldin als uitvinder 'ft >a Lokale wespennesten in afwachtend Katanga 5 De verbeteringen <iie in de laatste jai op het stuk van de lonen, arbeidstijden pensioenen tot stand zijn gekomen, z werkelijk niet gering. Zij zi jn vastgelegd in collectieve arbeidsovereenkomsten, die de rechtszekerheid in hoge mate verste vigd hebben. Een van de gevaarlijkste kanten die er aan een conflicht als het Amsterdamse vastzitten, is dat men met deze rechtszeker heid speelt. Het is dan ook van een onbe grijpelijke lichtvaardigheid, als een com munistische propagandist komt vertellen, dat er een c.a.o. moet komen die van de ene dag op de andere gewijzigd kan wor den. Bovendien is dit natuurlijk onzinnig. Iets geheel anders is, dat de contracte rende partijen de mogelijkheid hebben in onderling overleg een overeenkomst ook gedurende de looptijd te wijzigen. Het ver dient aanbeveling in langlopende contrac ten, zoals do laatste tijd herhaaldelijk zijn afgesloten, de mogelijkheid van tussentijds overleg nadrukkelijk vast te leggen, wat in enkele gevallen trouwens al gebeurd is. Zulke regelingen kunnen vooral in een tijd met een snel stijgende conjunctuur spanningen voorkomen en wegnemen. De voorzitters der vakcentrales hebben er al op gewezen, dat de economische ontwikke ling een verhoging van het loonpeil toelaat. Dit feit ontgaat natuurlijk de arbeiders en de afzonderlijke vakorganisatie ook niet. Vandaar dan ook, dat de vakcentralen en bonden naar wegen zoeken om de werkne mers een rechtvaardig en redelijk deel van do welvaart te doen toekomen. Akties als thans in de Amsterdamse haven hebben plaatsgevonden brengen aan dit streven en aan de rechtspositie van de werknemers alleen maar schade toe. Morele en materiële steun bij aanslag op Betaneourt Een speciale Inter-Amerikaanse com missie van onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat hoge functionarissen van de Dominicaanse regering .morele en materiële steun" hebben verleend bij de moordaanslag, die in juni op presi dent Betaneourt werd gepleegd. De samenzweerders, onder leiding van een Venezolaanse kapitein-ter-zee in bal lingschap, waren opgeleid door twee Do minicaanse kolonels, die hun leerden omgaan met elektronische helse machi nes. Ook kregen zij machinepistolen, ge weren en munitie. De commissie heeft zes van de sa menzweerders allen Venezolanen in Caracas ondervraagd, terwijl zij ook in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, een onderzoek heeft ingesteld. België heeft geen ambities meer (Van onze speciale verslaggever) LESOEMBOERA (Roeanda Oeroendi) Het drama in Kongo laeeft de Belgen zo geschokt, dat zij niet alleen hun defensie uitgaven willen verminderen, maar ook hun mandaat over het in 1919 van de Duitsers overgenomen Roeanda Oeroendi willen op geven. „Grootmoedige gebaren leveren niets op", zei vorige week de Belgische premier Gaston Eyskens nogal verbitterd, en dat sloeg kennelijk ook op de houding, die de Belgen jegens hun trustgehied in het oosten zullen aannemen. Ten tijde van de overneming verwachtten de Belgen hier aan zienlijke rijkdommen te zullen vinden. Maar toen bleek, dat het hier integendeel twee minusge- bieden betrof, hebben zij zich niet aan hun verantwoordelijk heid onttrokken. Zij pasten het grootste deel van het tekort op de begroting bij, zonder er veel meer dan een uitstekende koffie- soort uit te ontvangen, koffie, die er zelf introduceerden en die voor een deel door de bevolking wordt verbouwd. Dit jaar beloopt de begroting van Roeanda- Oeroendi een gebied zo groot als België en Nederland samen en evenzeer onderscheiden en verwant een dikke vijftig mil joen gulden, maar volgend jaar zal dit bedrag al oplopen tot zo'n zeventig miljoen. Financiële behoeften en politieke moei lijkheden gaan hand in hand. Het vo rige jaar braken er fn Roeanda he vige stamtwisten uit, die de Belgen noodzaakten troepen van de basis Ka- mina in Kongo aan te voeren. GEEN HOUVAST? Als men wil, dat wij Kamina ontrui men, dan kunnen wij de orde in ons trustgebied niet langer garanderen, Fantastisch lekker! Fantastisch voordelig! 370) Vr\j algemeen wordt aan Franklin het eerste experiment met de bliksemafleider toegeschreven. Door bij onweer een vlieger op te laten, voorzien van scherpe metalen punten, heeft Franklin immers vast gesteld, dat uit het door regen nat geworden touw vonken werden ver kregen, waardoor bewezen was dat de bliksem een electrisch verschijn sel is. Daarom staat Franklin als uit vinder van de bliksemafleider bekend. Dit laatste is zeker juist. Franklin is inderdaad de uitvinder van de biiksemafleidet-, maar het eerste ex periment op dit gebied is toch niet door hem verricht. Bfj de 250ste her denking van do geboortedag van Franklin, heeft dr. E. J. Düksterhuis deze kwestie uit de doeken gedaan. Men kan dit een onvrien delijk verjaardags cadeautje vinden, maar we verzekeren u, dat Franklin daardoor toch niets aan waarde heeft ingeboet. Hij kwam door een opmer king van Thomas Hopkinson die vertelde, dat een puntige, geaarde geleider de electrischc lading van geladen lichamen kan „afzuigen" op de gedachte dat door een proef wellicht het vermoeden zou kunnen worden bevestigd dat de bliksem een electrische ontlading is. Zou dit juist blijken dan opende het waargenomen verschijnsel de mogelijkheid gebou wen tegen bliksem te beveiligen. U ziet, de uitvinding van de bliksem afleider heeft Franklin al kant en klaar voor ons neergelegd, althans in theorie. Zoals dit toen gebruikelijk was, correspondeerde Franklin over zijn denkbeelden met anderen, en nadat een van zijn brieven was voorge lezen voor een gezelschap van de Royal Society, hadden vele van de meest vooraanstaande geleerden van die tijd van zijn opvattingen kennis genomen. Op aansporing van Buffon, die het grote belang van de moge lijkheden die zich openden onmiddel lijk inzag, verrichtto d'Alibard op 10 mei 1752 in Frankrijk voor het eerst het experiment. Een lange meta len stang, die in een punt eindigde, werd op een geïsoleerd statief ge- plaats, dat in een schildwachthuisje werd ondergebracht. Met een geaarde draad aan een isolerend handvat probeerde vervolgens de proefnemer of er bij aanraking van de staaf von ken oversprongen zodra een onweers wolk voorbij trok. En inderdaad, de vonken deden pre- wat TOCH IS HET ZO! werd verwacht, daarmee het bewijs leverend dat on weerswolken elec trisch geladen zijn. Velen zullen den- ken, dat onmiddel lijk hierna Franklin met zyn vlieger aan dc beurt was. Maar die ging nog niet op. want eerst moest de Franse koning het wonderbaarlijke geval dat zich in het schildwacht huisje had afgespeeld aanschouwen. Daarom werd dc proef thans door een ander genomen nog eens her haald in tegenwoordigheid van koning en hofhouding. De auteurs rechten van het experiment wilden de proefnemers zich echter volstrekt niet toeëigenen: eerlijkheidshalve werd de proef het „Philadelphia experi ment" genoemd, naar dc plaats van inwoning van Franklin, die met zijn proef pas de volgende maand, dus juni 1752, als derde aan bod kwam! De veelzijdigheid van Franklin Is ook wel een punt waaraan we even aandacht kunnen schenken. Dat doen we een volgende keer. heeft premier Eyskens al laten weten. Maar de duizend a tweeduizend Bel gische militairen, die de novemberon- lusten van vorig jaar en een opleving ervan in maart jongstleden voorna melijk door het blote feit van hun aanwezigheid bedwongen, zouden in dit trustgebied gemakkelijk een ope ratiecentrum kunnen vinden. Do Belgen hebben echter genoeg van het koloniseren en beheren; er is geen kans, dat zij „iets willen houden, om dat zij al zoveel hebben weggegeven". Het lot van Roeanda-Oeroendi zal nooit de Belgische sentimenten opwek ken ln een reactie op hetgeen er in Kongo voorvalt. Nu doet zich in dit gebied echter het merkwaardige verschijnsel voor. dat een groot deel van de 4,5 miljoen zie len tellende bevolking niet tegen een voortduren van de Belgische aanwe zigheid is gekant. Voor de Bahoetoe, die zo'n 85 procent van de bevolking uitmaken, is er de laatste jaren een licht gaan gloren, dat zij voordien niet hebben gekend. De Bahoetoe, een Bantoestam, leven al eeuwen in een staat van horigheid jegens de Batoetsi (het voorvoegsel ba is een meervoudsvorm), die waar schijnlijk uit het Nijldal afkomstig zijn. De Batoetsi zijn beroemd om him lengte een Toetsi van twee meter is geen uitzondering en om hun dansen, waarvoor de filmmakers in Hollywood enige malen interesse hebben getoond. De Batoetsi zijn de feodale heersers van het land en tot voor kort aan vaardden de Bahoetoe dit als een van God gegeven rangorde. Zij hebben een eigen scheppingsverhaal, dat dit standenonderscheld verklaart en or donneert en dat aan de Batoetsi de heerschappij over het vee toekent. OP HEUVELTOP De Bahoetoe zijn landbouiverszij wei den runderen van de Batoetsi, met wie zij verder in heuvelgemeenschap pen samenleven. Boven aan de heu vel wonen de Batoetsi; meer naar be neden de Bahoetoe. De oliegemeen- schappen, die men hier en daar ter wereld aantreft en waar de hoogste bazen ook het hoogst in de heuvels wonen, vinden hier een merkwaardi- Je pendant. Behalve de Bahoetoe en e Batoetsi kent men dan nog in de ze tweeling-staten de kleine Batwa, een pygmeeënvolk, dat van oudsher als jagers en pottenbakkers oen ma ger bestaan leidt en dat in nog ster kere mate dienstbaar is aan de Ba toetsi dan de Bahoetoe. Toen de laat- sten tegen de traditionele heersers in verzet kwamen, spoorden de ondanks hun trotse voorkomen wat verwijfde Batoetsi hun dwergachtige dienstbaren tot wraakneming op de Bahoetoe aan. Andere Batoetsi vluchtten het land uit, onder meer naar het onder Brits bestuur staande Oeganda, waar zij merkwaardigerwijze vriendelijk wer den opgenomen door de Bagika, een nauw met de Bahoetoe verwante stam. GEEN MUETATULI Tot voor kort regeerden de Belgen het land met behulp van de Batoetsi en dat de imposante veehouders zich ef ficiënt van die taak kweten, blijkt uit het feit, dat slechts een 159 Belgi sche ambtenaren en nog geen twintig Belgische politiemensen voldoende zijn geweest om de lange jaren van rust in deze dichtstbevolkte gebieden ten zuiden van de evenaar te bewaren. Het opstaan van een Multatuli werd bij onze zuiderburen belemmerd doordat lange tijd slechts weinig bekend was van de sociale gelaagdheid in het land: eerst de laatste tien, twintig ja ren zijn er onderzoekingen verricht, die aantoonden in welk een grote ma te de Batoetsi de beide andere bevol kingsgroepen onderdrukten. Het werd de Belgen langzamerhand ook duide lijk, dat de pax belgiea feitelijk die onderdrukking had versterkt, aange zien zij de wraakneming der Bahoetoe bij al te hoog lopende spanningen on mogelijk maakte. De Bahoetoe beide koninkrijken in bezit r De Belgen kwamen overigens niet al leen om politieke redenen met de Ba toetsi in conflict. Zij beijverden zich, het levenspeil ondanks de grote bevol- kingsloeneming gevolg van de goe de koloniale gezondheidszorg nog te doen toenemen en voerden daartoe de terrasbouw op de heuvels in. Ook beperkten zij hier en daar de weide grond van de Batoetsi, wier runder rijkdom zo'n 900.000 stuks met een armzalige melkgift eigenlijk de plaag van het land is en dat zette nog meer kwaad bloed. RUNDERVERERING De veehouderij van de Batoetsi is met een mystiek waas omgeven. Hun runderen worden als goddelijke we zens beschouwd, waaruit opnieuw de verbondenheid met het stroomgebied van de Nijl tot uiting komt. Het oude Egypte heeft een dergelijke runder- Nederland erkent Afrikaanse staten De Nederlandse regering is overge gaan tot erkenning van de nieuwe Afrikaanse staten Tsaad en de Cen- traalafrikaanse republiek. De minister president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft telegrafische gelukwensen gezon den aan de ministers-presidenten van de twee republieken. Tsaad werd onafhankelijk op 11 augus- is en de centraalafrikaanse republiek op 13 augustus. 1 In Nordenham bij Bremerhaven zijn -en-een-halve ton uraniumbrandstof voor de reactor van de eerste atoom krachtcentrale in de bondsrepubliek ont scheept. De lading uit het atoomcentrum Oakridge was in een vijftigtal kisten door de Amerikaanse vrachtboot Beaver State uit San Francisco aangevoerd er wordt onder nauwlettend toezicht ir dertien speciale spoorwagens verder naai de centale te Kahl am Main getranspor- verering gekend. Het koningschap heeft ook merkwaardige elementen. De beide bami (meervoud van mwa- mi) oefenen een soort van aartsva derlijk gezag uit: zij zijn de opper rechters en opperheersers; zij moes ten in het verleden gelijk met de zon opstaan, opdat dit hemellichaam niet in zijn baan zou worden belemmerd en zij mochten niet schuilen voor een regenbui, omdat dit een grote droog te tot gevolg zou hebben. Wanneer er in vroeger jaren een mwami stierf, mocht er een tijdlang geoogst noch gezaaid worden en daar leden dan in het bijzonder de Bahoetoe onder. MACHTSDROOM atoetsi werd niet alleen door de Belgen indirekt dan maar ook door de omstandigheden gestimuleerd. Vele Bahoetoe vonden werk in Belgi sche ondernemingen in Kongo en zij leerden daar een geheel andere maat schappij kennen, een maatschappij waarin in elk geval alle inheemsen gelijk waren. Het onafhankelijkheids streven in de andere Afrikaanse lan den trok uiteraard ook in de beide ko ninkrijken de aandacht. De Rooms-katholieke Kerk, die er een grote aanhang heeft er zijn al ve le Batoetsi-geestelijken en zelfs een Batoetsi-bisschop kon uiteraard moeilijk prediken, dat het overgele verde scheppingsverhaal der Bahoetot op enig punt door het r.k. geloof werd ondersteund. Het politieke streven der Batoetsi on der Bahoetoe loopt echter uiteen. De eersten willen de onafhankelijkheid, de anderen ageren in de eerste plaats te gen de feodaliteit en zijn zelfs bang voor de vrijheid, wanneer die een be stendiging van de heerschappij der dansende veehouders zou meebrengen. En daar zijn de Batoetsi kennelijk op uit: zij zien de onafhankelijkheid als het beste middel om de Belgen uit het land te verwijderen en de Bahoe toe weer de oude mores te leren. Hoe zij hun wil echter aan de opstan dige meerderheid willen opleggen Is duister. Politieke omwentelingen kan men soms nog ln een andere richting leiden, maar sociale emancipatie heeft een minderheid nooit blijvend on gedaan kunnen maken. DE RUSSEN De Batoetsi geven de Belgen de laatstt tijd de schuld van alles en dat valt nog sterker dan vroeger van him prijzende gezichten af te lezen. Zij be weren, dat de Bahoetoe, die hen a vielen, werden geleid door blanken dat de Belgen de vorige mwami Roeanda hebben vergiftigd. Deze sterk feodaal ingestelde koning stierf, toen hij in de hoofdstad Oesoemboera be sprekingen voerde met Belgische amb tenaren en de Batoetsi willen nog al tijd niet geloven, dat een hartverlam ming de doodsoorzaak was. Kort na dit voorval een van die incidenten, die in een verwarde tijd abnormale firoportles kunnen aannemen en de oop der dingen op een grillige ma nier kunnen beinvloeden deden de Bahoetoe hun eerste aanvallen op de Batoetsi, die er nu helemèèl van over tuigd waren, dat de Belgen het op hen hadden gemunt. Arme Belgen, zij hebben hun best gedaan en zij zijn er zeker in Roeanda en Oeroendi niet op uit geweest te verdelen en .2 heersen. Die eer komt toe aan de Russen. De Sovjets hebben contact gemaakt met uitgeweken Batoetsi en de vorige week werd voor radio-Moskou heL reisver haal voorgelezen van een verslagge ver van het regeringsblad „Izvestia", die na de onafhankelijkheidsfeesten in Kongo door het Belgische trusigebied reisde. De Russische journalist toon de zoals al eerder in het Joegosla vische partijblad „Borba" was ge schied veel begrip voor het stand punt der feodale heersers. Hij oncier steunde het streven van hun po'dtieki beweging naar onafhankelijkheid ei verweet de Belgen, dat zij de twist tussen de stammen aanwakkerden. De verworpenen der aarde is- in Roe anda-Oeroendi het ontwaken nog niet gegund. MILJARDEN WEG? Intussen zijn de Belgen genoodzaakt, een scheiding tussen hun trustgebied en hun vroegere kolonie Kongo door Het bestuur over Roeanda- _tond wel op zichzelf, mi toch talrijke betrekking met de „andere kant". De grens werd en wordt niet bewaakt en eerst in de komende weken worden de uit voeringsmaatregelen verwacht, die een einde zullen maken aan de volledige douane-unie met Kongo. De banden met Katanga zijn nog nauw in deze dagen. De reiziger, die op weg is raar Elisabethville, de hoofdstad van de „afgescheiden" Kongolese provincie, moet de Belgische douane passeren op het hete vliegveld van Oesoemboera, omdat de douane in zijn plaats van bestemming niet functioneert. Er zijn nog talrijke andere knopen, die in de toekomst moeten worden ontward. Zo Is een belangrijk deel van het kapi taal der inheemse en Belgische socia le verzekeringsfondsen aan de andere kant van de grens geïnvesteerd. Of die van Roeanda-Oeroendi iets van deze miljarden franken zullen te rugzien, is natuurlijk de vraag. >e bankbiljetten aan beide zijden de „groene grens" zijn uitgegeven door de Centrale Bank van Belgisch- Kongo en Roeanda-Oeroendi en ook dat probleem zal in de gegeven omstan digheden niet zo gemakkelijk een op lossing vinden. De Belgen, zo bleek mij uit de gesprekken, putten daar bij hoop uit het feit, dat zij ten slotte maar beheerders zijn en dat uiteinde lijk de Verenigde Naties de verant woordelijkheid voor de trustgebieden dragen, maar men merkt aan alles, dat de Belgen slechts moeizaam wen nen aan de realiteiten en een daar van is de ondankbaarheid van de internationale politiek. GRENSGESCHIL Merkwaardig is momenteel de situatie rond het vliegveld van Kamembe, dat de luchthaven Is voor de Kongolese {irovincie Kivoe. Het vliegveld :s ze egen op het grondgebied van Roean da, maar is aangelegd met Kongolese fondsen. Deze aanleg werd voor het trustgebied te durr, onder meer om dat een flinke heuvel volledig moest worden afgegraven. Het waren amb tenaren van de provincie Kivoe, die op,het vliegveld en het stationsgebouw bouw de controle uitoefenden, terwijl daarbuiten de politie van het trustge bied toezicht hield. Er leiden goede wegen naar Kivoe, maar de nieuwe provinciale regering van dat gebied heeft al laten weten, dat zij de oude aanspraken op de enclave handhaaft. De Belgen halen de schouders op en stellen er tegenover, dat er nooit een overdracht de jure heeft plaats gevon den en dat hetgeen er in het verleden geschiedde niets dan een samenstel van administratieve maatregelen is geweest. En daarmee hebben de Bel gen bij al hun andere moeilijkheden met Kongo ook nog een grensgeschil. DE BAMI Er zijn ln Roeanda pas verkiezingen gehouden voor locale raden de Ba hoetoe wonnen met ruime meerder heid en in Oeroendi staan ze te gebeuren. Dit is de aanloop tot zelf bestuur. De bami zullen na verloop van tijd constitutionele hoofden wor den, hetgeen voor hen eo hun middel eeuwse hofhoudingen een omwenteling betekent, ook al zullen ztj hun hof balletten mogen houden en hun le gendarische, met grote geheimzinnig heid omgeven trommels, waaraan vol gens de verhalen gedroogde resten van verslagen vijanden hangen. Voor de ruim twee meter lange mwami van Roeanda is deze verandering moei lijk te verteren, voor de iets kortere en veel vlottere mwami van Oeroendi zal het gemakkelijker zijn. Deze spor tieve vorst, die sterk vereuropeest is en die een uitzondering in deze streken de voorkeur geeft aan Vla mingen boven Walen, is de vorige week met zijn jonge zoon Charles naar Brussel gereisd om met de Bel gische regering overleg te plegen. Voor hem is belangrijk, dat hij er finan cieel niet op achteruit gaat, zo zeggen sommige Belgen wat cynisch, waar bij zij erop wijzen, dat de Belgische regering de vorst nog een toelage van ruim zestigduizend gulden per jaar verstrekt. Maar de bami zullen het de komende jaren moeilijk hebben. In het „Zwitserland aan de evenaar" zal nog lange jaren niet de rust van het Europese bergland heersen. Die spanning tussen de horizontale lagen der bevolking maakt, dat men in Róeanda-Oeroéndi eerder aan het Frankrijk van voor de grote revolutie dan aan het demokra- tische Zwitserland wordt herin nerd. Oók in de ■omer.. MOOIE, GAVE HANDEN s en ander huishoude- HANDCREME Bereid mei hel kost bare Nertsal, uil de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. V2 *3 in#r beide banJen. f ROYALE TU6I 2,40 Eenproduktvan N.V. PHILIPS-DUPHAI (Van onze speciale verslaggever) Afgezien van de internationale moeilijkheden, die zich rondom Katanga voordoen, wordt het van dag tot dag duidelijker, dat de Ver. Naties ook met formidabele wespennesten van lokale aard te maken krijgen. Het kernpunt is de uitleg, die de V.N.-functiona- rissen in Elisabethville zullen geven aan de actie van goede renbemoeienissen en lokale aan gelegenheden". De woordvoer ders van de V.N. hebben de Ka- tangese politie laten weten, dat zij in het land voor eigen veilig heid zullen zorgen. Er worden nu „blauwe zones" afgebakend bij de gebouwen, die de V.N.-mili- tairen herbergen. In deze zones zal blijkbaar in het vervolg door de tegenstanders van Tsjombe desgewenst kunnen worden gede monstreerd. In Jadotville, een kopercentrum 130 km van Elisabethville, waren zaterdag bij onlusten vier inheemsen gedood. Het ge beurde in de zwarte wijk, waar aanhan gers van het „Arsel", de groepering van de partijen, die onder leiding van Loe- moemba staan, hun aanwezigheid hadden willen demonstreren voordat er V.N.- militairen zouden zijn aangekomen. Zij hadden de vlag der unitaristen blauw met zes sterren voor de zes provincies van Kongo gehesen en de vlag van Katanga verscheurd, waarop de politie van Tsjombe ingreep en op de menigte schoot. De aanhangers van Loemoemb? waren door het optreden der politie nie' geïntimideerd. Toen een dag later een vooruitgeschoven afdeling van 24 Zweed se militairen in Jadotville arriveerde, he- sen zij opnieuw de vlag met de zes ster ren. De politie legde er zich bij neer. Toen journalisten op de politiepost m de inheemse wijk hei gebeurde bespraken, kwamen aanhangers van Tsjombe kla gen, dat zij zich niet veilig voelden, nu de vlag van Loemoemba in alle vrijheid mocht wapperen. Zij spraken van bedrei gingen en vroegen om wapens. „Wij ster ven liever dan dat we zo verder leven", zeiden zij met brede gebaren. „Als we wapens hadden, dan zou het bloed onze vjjanden hier door de goten stromen". De Zweedse militairen waren niet bereid tot ingrijpen en de Belgische politie-commissaris zond de klagers schou derophalend weg. Krachtsverhouding Hoe is nu de krachtsverhouding ln Ka- tanga? In het Noorden van de provincie zijn de aanhangers van Loemoemba al tijd bijzonder krachtig geweest. Hier Is op het ogenblik een sterke antl-Europese agitatie aan de gang. In de rest van Ka- tanga en het aangrenzende Kasai heeft Tsjombe een goede meerderheid, vooral in de plattelandsdistricten. In de steden Is het evenwel een verdeeld kamp. Politie en leger bestaan thans geheel uit aanhangers van Tsjombe, maar het gevaar is reëel, dat zij gedesorganiseerd zullen raken als hun Belgische officieren vertrekken. Er is in enkele delen van Ka- tanga een even reëel gevaar, dat er een stammenoorlog zal losbarsten, vooral wanneer de groep van Loemoemba dat wil en het is daarom, dat de V.N. troepen van Mali en Marokko op het platteland willen laten opereren, Afrikaanse troepen dus. Tsjombe gaat er bij voorbaat mee akkoord, dat deze troepen tussenbeide zullen komen als de stammen slaags ra ken en voor dat werk Is het tactischer om -men Europeanen te gebruiken. De blanke bevolking van Elisabethville en Jadotville mag haar zorgen hebben, de Inheemse bevolking heeft ze niet min der. Er zijn al talrijke mensen uit de wij ken in de sleden naar de dorpen van her komst getrokken om daar ln het veilige stamverband de verdere ontwikkeling af te wachten. Drie Alver'men gedood Leden van de FLN, het Algerijnse bevrijdingsfront, hebben drie Algerijnen in hun slaap doodgeschoten met een machinegeweer. Twee Algerijnen in de fabrieksslaapzaal, waar de aanval plaatsvond, wisten hun leven te red den door onder hun bed te duiken. De slachtoffers waren leden van de gematigde Algerijnse nationalistische beweging, de MNA. Tussen deie partij en de veel fellere FLN doen zich vrij wel dadelijks botsingen voor. Een Al- grijn die vanmorgen bij Versailles is doodgeschoten, was het vierde slachtof fer gedurende dit weekeinde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5