Nieuwe hervormde school volgende maand open Vissers, let voortaan ook op de plastic lintjes Harddraverij Noordwijk trok veel bekijks BOSPLEIN 8 KATWIJK Concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee NHIUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 KATWIJK breidt zich snel uit Het is hard nodigde nood was hoog gestegen OMSTREEKS half september waarschijnlijk zal de nieuwe hervormde school aan de Louise de Colignylaan officieel worden geopend. Het is echter de bedoeling, dat dadelijk na de grote vakantie, op 1 september, de jeugd reeds de lokalen zal bevolken. Jarenlang heeft de desbetreffende schoolvereniging slechts een enkel schoolgebouw geëxploiteerd, namelijk de van 1882 daterende Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool aan de Commandeurslaan. Ten gevolge van de grote uitbreiding van Katwijks bevolking was luttel jaren na de oorlog dat vierlokalige gebouw te klein geworden en kwam in de plaats van dat oude en zo langzamerhand uit gewoonde schoolgebouw een nieuwe school tot stand, de enkele jaren ge leden geopende hervormde zeeklassige school aan de Narcisstraat. De uitbouw van Katwijk ging echter ornveamindierd óoor en nauwelijks was de scboofl in de Narciwtraat in gebruik at bet bleek, dat deze al weer te klein was, om alle kinderen te herbergen. Reeds direct moesten klassen in de oude school aan de CommamdeurSlaan worden onder gebracht. Hert was daarom, dat het school bestuur plannen beraamde oog een school te doen bouwen. Blijdschap Het resultaat van die pogingen is te zien aan de Louise de Colignylaan, Vlakbij de kortgeleden geopende christelijke tech nische school. Er heerste grote blijdschap in de kringen van bestuur en personeel, want de toestand waa bet laatste jaar erg moeilijk. De kinderen werd les ge geven op wol vier plaatsen, namelijk in de school aan de Narcisstraat, in do oude Otto Baron van Wassenaer van Catwijck school, ta een zaal bij de hervormde kerk en in een zaaltje van de kapel aan de Nieuwe Duinweg. Dit nu behoort tot het verteden. Op 1 september zullen zes klassen ln de nieuwe school komen en in de school aan de Narcirotraat de andere zes klassen, terwijl van die dag ai de scholen ieder een eigen hoofld rullen hebben. In de Narcis- straat wordt hoofd de heer F. Meier, af komstig uit Nijkerk; aan de nieuwe schoot wordt hoofld de heer M. M. Vöge, het huidige hoofld van de school aan de Narcifistraat. Een zesUassige school wordt het daar aan de Louise de Colignylaan, maar het blijft geen sesklasslge; de opzet Is een twaalfklassige school. Het bestuur kreeg eertijds toestemming voor het bonwen van een sesklasslge school, maar ln de loop van de afge lopen winter kwam de orgentlever- ldaring af voor de bouw van de twaalfklassige. Dat is de reden, dat de school niet op 1 september officieel kon worden geopend. Onlangs kwam namelijk de vergunning de hal te bou wen. Deie was niet in de aanbesteding begrepen, omdat de genoemde nrgen- (Advertentie) H. M. HUETING Praktijk wordt waargenomen door: J. BERGMAN. Tel. 2921 C. J. HAGEN, Tel. 3222 E. E. v. <L LAAN, Tel. 2810 KATWIJK AAN ZEE CsrlUonbespelIng Morgenavond zal van 8—9 uur een be speling worden gegeven door de beiaar dier Hossel H. de Harder. Het programma: 1 Improvisatie over e«n bekende koraalmelodie; 2 Air van G. F. Handel; 3 Een liedje van de zee; 4 Hollands zee; 5 Naar zee; 6 Soldaten- mars van Schumann: 7 Adagio uit de sonatine van J. G. N. Pleyel; 8 Laat heel de wereld zinken met al wat haar be- Filmavoml voor kampeerders Op het kampeerterrein was het gister avond een drukte van jewelste. Daar or ganiseerde het bestuur van de kampeer vereniging „Katwijk" een filmavond in het bijzonder voor de jeugd, doch de ouderen waren ook goed vertegenwoor digd. Het programma bestond uit culturele films en teken- en lachfilmpjes. Vooral bij de filmpjes waarin de oude filmster ..Charly Chaplin" de hoofdrol speelde was het gelach niet van de lucht. In de pauze werd een verloting gehouden da vereniging. Na afloop werden de prij zen aan de winnaars uitgereikt. De voorzitter der vereniging, de heer Lam, dankte allen, die aan deze prettige maar koude avond hadden meegewerkt. Wedvlucht De Rijnmonders De postduivenvereniging „De Rijnmon ders" hield zaterdagmiddag een wed vlucht met jonge duiven van Noyon. Af stand 308 km. In concours 84 duiven, die werden gelost om 10 uur met W.Z.W wind. De eerste duif kwam om 15.44.16 uur aan en maakte een snelheid van 896 meter per minuut. Het was een zware vlucht en het concours stond lang open. De uitslag is: L. van Duijn 1, 2, 16; C. Kraayenoord 3, 10. 20; Th. van Essen 4; J. van Maanen 5; H. Smit 6, 14; W. van Zanten 7. 13; N. de Vreugd 8; H. IJ. Tjeb- bes 9; P. van den Eijkel 11. 15; M. Sou- verein 12; J. Meulendijk 17; J. Heemskerk 18, 21; T. de Kluiver 19. Spreekbeurt Morgenavond half 8 hoopt in het ge bouw Casa Cara voor de Geref. Gemeen te in Nederland voor te gaan ds. H. Lig- tenherg van Rotterdam. tieverklaring nog niet binnen was. De lokalen en gangen sollen 1 september gereed zijn, de hal eerst half septem- Wat er iflet de oude Baronechool ge beuren gaat. is niiet bekend. Het gebouw is volkomen uitgewoond. Halschool De nieuwe school ls een haJecfaocd. Op onze foto ls het hoge gedeelte de hal. Wanneer de school in haar geheel zal zijn afgebouwd, zullen er van die hel uit drie vleugeds zijn, een naar het oosten, een naar het westen en een naar het noorden, in eTk waarvan vier lokalen zijn gelegen. Op 1 september worden alleen de ooste lijke vleugel In gebruik genomen en de halve westelijke. In het plan is ook nog een gymnastieklokaal geprojecteerd, dat aal moeten komen voor de ingang van het De school is een schepping van archi tect Reitsma uit Deventer. Met de bouw is voorlopig een bedrag van omstreeks twee ton gemoeid- Het interieur wondt uiterst modem. ït is niet onmogelijk, dat de school naam zal dragen van een der leden het Koninklijk Huis. Er wordt reeds gefluisterd over de „Beatrixschool". Met de christelijke technische school in de buurt is in de bocht van Nieuwe Duin weg en Provinciale weg een prachtig scholencomplex tot stand gekomen, waar omheen een fraaie beplanting komt. Herstel woningen De technische dienst van de Katwijkse Bouwvereniging heeft het herstellen van 74 woningen in het Moleriblok opgedra gen aan J. P. Bekker te Katwijk aan den NOORDW1JK Meer dan 2 miljoen voor zuivering ln de gemeenteraadsvergadering van hedenavond komt allereerst een mede deling aan de orde van B. en W., dat van het Ingenieursbureau Dwars, Heederik Verhey N.V. te Amersfoort, Ingeko men ls een plan voor de zuiveringsin stallatie van rioolwater. De kosten van de met de bouw van de installatie ver band houdende werken worden geraamd p 1 611.000. Daarbij komen nog posten die nog door dc directeur van gemeentewerken worden bekeken en die globaal wel een bedrag van ongeveer ƒ700.000 zullen be lopen. De totale kosten zullen dus niet ver van de miljoen afblijven. In september hoopt het college deze zaak verder in behandeling te nemen. Door de weeshuismeesters is de reke ning over 1959 de raad ter goedkeuring aangeboden. Het verificatiebureau heeft deze onderzocht en deugdelijk bevonden. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren. B. en W. hebben onderhandelingen ge voerd over verkoop van een complex grond aan de Prins Hendrikstraat, met de tot dat complex behorende villa Sti- rum. Notaris S. Pasman alhier heeft aan geboden hiervoor een prijs van 75 000 te willen betalen. Daar het pand ver huurd is en de ontruiming zeker nog een belangrijk bedrag zal vergen, achten B. en W. de geboden prijs acceptabel, te meer daar de toestand van het pand orr een algehele en ongebwijfeld zeer kost bare restauratie vraagt. Conform het ad vies van de commissie voor openbare werken, stellen B. en W. voor tot ver koop te besluiten. Ruilavond Donderdag 8 uur is er in De Zeeleeuw een „internationale ruilavond" van de afdeling Nordwijk van de Filatelisten vereniging. jaar werd gisteren weer de tra ditionele harddraverij gehouden, op de Koningin WiUielminaboulevard. georganiseerd door de Noordwijk- harddraverijuereniging Prinses Irene. Er was veel belangstelling, mede dank zij het feit, dat het weer 's middags opklaarde. Er verschenen 16 paarden aan de start, waaronder met bekende namen. Voorzitter A. de Jong sprak een inlei dend woord, waarna de draverij begon. Er waren drie omlopen en een beslissen de voor de prijzen. De beslissende omloop had tot resul taat, dat de ie prijs 750) werd gewon nen door Wala, een 5-jarige zwarte mer rie, eigenaar J. P. Stivers, bereden door J. van Leeuwen. De 12-Jarige bruine ruin Partout, bereden door A. G. Heskes, won voor zijn eigenares, mevrouw G. J. Post- Muziek-onderwijs Van het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van een chris telijke school voor tn.uJ.o. te Noordwijk aan Zee is een verzoek ontvangen om medewerking voor de aanschaffing van lesboekjes en bijbehorende grammofoon platen ten dienste van het muziekonder wijs. Pronk, de 2de prijs, groot 250. Derde werd William Hannover K, een 5-jarige donkerbruine ruin, eigenaar G. Joustra en bereden door H. C. ten Hagen. De vierde prijs ioo) werd gewonnen door Upie Scott P, een 7-jarige bruine hengst van de stal Arctic, bereden door A. J. Elk huis een watermeter Bij de behandeling van de begroting I960, is gewezen op de onbillijkheid die ontstaat, ads bijvoorbeeld in dezelfde straat water wondt geleverd in percelen en zonder watermeter. Toenmaals is gevraagd of B. en W. terzake maatregelen zouden willen nemen. B. en W. antwoor den nu, dat het onderzoek heeft aange toond, dat het aanbeveling verdient in alle nog niet van een meter voorziene percelen, een meter te plaatsen. Bij deze beslissing heeft het ooilege zich onder meer laten leidien door de overweging, dat bij een (komend) nieuw tairiefsysteem, de meterhuur diient te ver vallen. Gezocht wordt namelijk naar een eenvoudig hanteerbaar tarief, dat uitslui tend of in hoofdzaak is gebaseerd op de verbruikte hoeveelheid water, tegen een nader vast te stellen prijs, waarin alle lasten, dus ook die van de aankoop van meters, zijn verdisconteerd. Per 1 januari 1960 waren 3794 peree]en op het waterleidingnet aangesloten, waar- er 571 nog met van een meter ziin Voor een RUIME SORTERING naar 't BRIIXErVCE\TROI SPECIAALZAAK VOOR OPTIEK ZIEKENFONDSLEVERANCIER J"N HET KADER der acties van VVV te Katwijk aan Zee en onder auspi- ciën van een comité, dat ter plaatse kerkconcerten organiseert, had gis teren in de Nieuwe Kerk een concert plaats, waaraan behalve Feike Asma een gemengd koor Vox Jubilans en een kinderkoor De Zangvogeltjes uit Waddinxveen, beide onder leiding van Mar. Egberts, meewerkten. De kerk was voor die gebeurtenis nagenoeg volgelopen en te oordelen naar de aandacht tijdens en de gesprekken na afloop van het concert heeft een duizendkoppig publiek oprecht genoten. Des te moeilijker valt het te zeg gen, dat deze avond bij mij zeer gemengde, maar in hoofdzaak bedenkelijke indrukken heeft nagelaten. Het koor Vox Jubilans geniet blijkens de mede deling in de courant „alom in den lande" waardering, die ik tof mijn spijt niet kan delen. Ook voor de instrumentale bijdragen van Feike Asma kan ik geen onverdeelde bexoondering koesteren. Het door de concertgevers ge- bodene was voor 1960 van generlei culturele betekenis, de bewonderens waardige toewijding van koren en dirigent ten spijt. Feike Asma geeft in zijn programma's gaarne de ereplaatsen van zijn leermees- Jan Zwart en zichzelf. Ditmaal opende hij met een Toccata over Psalm 146 van Zwart, een kolfje naar zijn hand. De me- van het koraal in noten van gelijke duur gehouden, wat gelukkig uit een voorbije tijd dateert, wordt levend:» om speeld cn geharmoniseerd op een wijze die uitsluitend kenmerkend is voor ge noemde componist. De specltrant van Asma is reeds lang genoeg bewonderd en vaak verguisd. Ik 1 er alleen maar dit van zeggen, dat zijn rtolkingen veelal jachterig en cnrit- misch klonken, terwijl als technisch be ar geldt, dat de orgelklank dikwijls geheel tot aanspraak komt. Dit mog» de werken van Jan Zwart niet be zwaarlijken; in een Handelconcert Komt het absoluut ongelegen. Pedaal en ma nualen lijken elkaar achterna te zitten, wat op de primitief-muzikale instincten prettig sensationeel werkt. Dit weet de door en door muzikale en kundige speler Asma drommels goed. Hij kan het echter ook anders. Het lieflijke Allegretto, fijnzinnig gespeeld en geregistreerd kreeg precies wat de gevoelige Guilmant bedoeld moet heb ben. De werkjes van Salomé en Lands man waren uitgesproken niemendal letjes. Asma besloot zijn bijdrage» met een postludium van zichzelf, op zwepend gespeeld. Van het koor onder leiding van de hee» Egberts kan ik zeggen, dat de toewijding en koordiscipline te roemen zijn. De klank is echter iets anders. De stemverhouding is uitstekend, doch de plaatsing van de stemmen roept om herziening, evenals het repertoire, dat zonder meer antiquarisch is. Waarom men met orgelbegeleiding gt, is me niet duidelijk en door deze bijkomstigheid de vocale prestatie i Hoe fraai zou een koor var. i dan honderd stemmen in deze ruimte kunnen klinken .indien het zonder bege leiding zong. En zich toelegde op de tolking van minder onbeduidende bewer kingen. Van een hervormde zangvereni ging mag men op zijn minst verwachten, dat zij breekt met de laakbare gelijke no ten in de koralen. Of wenst men de evo lutie opzettelijk tegen te houden* Het kinderkoor zong Brahms wiegelied, waaraan een smakeloze tweede stem was toegevoegd, ook met orgelbegeleiding. Voorts nog een lied van Egberts, Nacht Moe, dat ik èrg naar vond. Het grote koor zong voorts nog twee werkjes van George Rathbone, waarbij de koorklank to* mijn verbazing aanzienlijk beter was e nuancering niets te wensen overliet Mijn geestdrift hierover zakte echter els kaartenhuis ineen bij het aanhoren het slotkoor uit het oratorium Een lofzang Davids van Mar. Egberts. Een compositie zonder nieuwe gezi htspunten, voor tijd onaanvaardbaar, maar niettemin pathos verklankt. Veel meer muzikale vreugde is er zaterdag op de boulevard te beleven geweest met het muziek- en drum bandconcours. Velen van de aanwe zigen zullen dit hebben meegemaakt en daarom lijkt het me goed deze vergelijking te maken. Die gebeurte nis ademde een frisse geest; ik kan het van dit concert helaas niet zeg gen, zonder de eerlijkheid in het ge drang te laten komen. Henrl Welbooren Heit college stelt voor een extra-krediet van f 25-312.50 voor aankoop van water meters beschikbaar fc stellen. Aanleg bruggen Tot de omvangrijke plannen voor de aanleg van nieuwe en de verbetering van bestaande wegen behoren de reconstruc tie van de Herenweg, de aanleg van verbindingsweg van de Gooweg naa Herenweg op het voormalige tracé de provinciale weg en de aanleg door de provincie van een provinciale weg de westzijde van de Maandagsche - Katwijksche watering. Een verantwoorde verbinding van de Voorstraat met de He renweg vereist een vernieuwing va Westeinderbrug, terwijl zowel de aanleg van de genoemde verbindingsweg als de nieuwe provinciale weg het maken een brug over de Woensdagsche watering Dit betekent dat op korte termijn over het gedeelte van de Woensdagsche wate ring van de gasfabriek tot de Maandag sche watering drie nieuwe bruggen moe ten worden gelegd. Vanzelfsprekend is het voor de verkeersveiligheid van groot be lang dat de bovenbedoelde bruggen laag mogelijk worden gelegd, hetgeen ook zowel voor de provincie als voor de ge meente uit het oogpunt van de kosten een belangrijk voordeel biedt. Een lage lig- ging van de bruggen brengt echter met zich dat het scheepvaartverkeer wordt be lemmerd, zo niet geheel onmogelijk wordt gemaakt. Aangezien echter van het bestaan scheepvaartrechten niets is gebleken, rigens in meergenoemd gedeelte vai Woensdagsche watering zo goed als geen scheepvaartverkeer meer plaats heeft de bedrijfsvoering van de aan dat ge deelte van de watering gelegen bedrijven door de onttrekking daarvan aan het scheepvaartverkeer niet zal worden ge stoord, menen B. en W., dat tegen het onttrekken aan het scheepvaartverkeer van het betrokken gedeelte van de Woens dagsche watering geen enkel bezwaa staat. Voor het scheepvaartverkeer blijft immers behouden de Schie, die met c' Maandagsche watering en met de Leid: trekvaart verband blijft houden. Visserijgolfjes de kleine q de markt 30 schol, i het ministerie van landbouw en visserij, blijkt, dat de vangsten van de Nederlandse vloot tussen 1949 en eind 1958 met 2 percent zijn gestegen. De Deense visaanvoer steeg in dezelfde periode met 140 percent, de West- duitse aanvoer met 51 percent, de Franse aanvoer met 20 percent, de Noorse aanvoer met 7 percent, de Poolse aanvoer met 47 percent en de Engelse aanvoer daalde met 12 percent. De aanvoer van de haringachtigen daalde voor Nederland met 14 percent, maar de aanvoer van makreel steeg maar liefst met 650 percent. In Visserijnieuws wordt in een artikel van de heer J. F. de Veen van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek te IJmui- den opgemerkt, dat thans meer dan 10.000 gemerkte schollen in de zuidelijke Noordzee zwemmen. Het verleden jaar op grote schaal begonnen merken van tong begint nu reeds zijn vruchten af te, werpen, waarbij goede resultaten worden Over het algemeen blijkt, dat het ken met „knoopjes" meer bekendheid geniet dan het merken met „lintji dus de heer De Veen. Van de met knoop jes uitgezette 459 scholletjes in ter van 5960 kwam 13 percent binnen drie maanden terug. Van de met lintjes gemerkte 343 schollen werd slechts 6 per cent teruggemeld. Gelijktijdig met het merken van paal- schol werden ook tongen van knoopjes en lintjes voorzien. Voor deze tong be loopt het terugmeldingspercentage pectievelijk 5.8 en 4.6 percent. Het schil tussen beide merken is hier dus minder. „Dat de knoopjes zowel voor schol als voor tong een hoger percentage verto nen, zou zijn verklaring kunnen vinden in het feit, dat ook kleinere gemerkte schollen en longen met hun „knoopjes" in het want kunnen blijven hangen", aldus de heer De Veen. „Verscheidene malen zijn losse knoop jes in de mazen van een net gevonden en op de vismarkt vindt men wel eens tongen met typische verse verwondingen, daar waar een knoopje heeft gezeten, dat bij de worsteling'in het net uitge scheurd is'. Tong wordt aan boord extra-goed zorgd en gaat stuk voor stuk door de handen bij het strippen. Hierbij heeft een lintje een goede kans te worden op gemerkt. Bij schol is dat anders. Het ge ringe terugmeldingspercentage van lint jes-schol is stellig voor het grootste deel te wijten aan de minder zorgvuldige be handeling aan boord en aan het nog steeds te weinig bekend zijn van het plastic pijlmerk", aldus de heer De Veen, die de hoop uitspreekt, dat de visserman en iedereen die in het visserijbedrijf werkzaam is voortaan ook goed wil let ten op het lintje (plasticpijltje). Want in tal van opzichten is dit merktype beter geschikt en minder hinderlijk voor NOORDWIJK Nieuwe verbinding tussen Voorstraat en Zeestraat De snelle nadering van het tijdstip van opheffing van de tramverbinding met Leiden dwingt het gemeentebestuur voort gang te maken met de voorbereiding van de werioen die als gevolg daarvan moeten worden uitgevoerd. Daartoe behoort ook de aanleg van de verbindingsweg Voor straat-Zeestraat, waarvoor op 26 augus tus 1958 de ondergrond van de huidige trambaan en op 21 april 1960 diiverse aan grenzende grondstroken werden aange kocht. Hoewel met de eigenaar over de aankoop van een nog benodigde strook grond nog geen overeenstemming kon worden bereikt, achten B. en W. het nodig met de voorbereiding van de wegenaan leg voort te gaan. Daartoe is een begroting gemaakt van de kosten van aanleg van de genoemde verbindingsweg, alsmede van de kosten van reconstructie van een gedeelte van de H. Geestweg aan beide zijden van het kruispunt met de aan te leggen verbin dingsweg. In die begroting zijn niet be grepen de directe en Indirecte kosten van grondaankopen en dc kosten van straat verlichting en het leggen of verleggen van kabels. Deze kosten buiten beschou wing latend zijn de kosten van aanleg van de verbindingsweg te stellen op f 100.200 en die van reconstructie van bovenbedoeld gedeelte van de H. Geest- weg op f 43..400. Dagwinkels aan het Langevelderslag Nu cr steeds meer tekening in de ont wikkeling van het Langeveldfcrslag begint te komen, achten B. en W. het noodzake- lijk het publiek, dat in toenemende mate van het Noordwijkse strand ter plaatse gebruik gaat maken, de nodige verzor ging te bieden. In het uitbreidingsplan Langevelderslag dat eerstdaags ter visie wordt gelegd, voor dit doel een aantal dagwinkels f projecteerd. Het is de bedoeling deze wi kels van gemeentewege te doen bouwen en te verhuren. B. en W. zouden eei gin willen maken met de dagwinkels, die aan en in de directe omgeving vai toegangsweg naar zee zijn gelegen. Voor de keuze van de architect hebben zij het oog laten vallen op het architecten bureau M. Hartman te Hilversum, dat ook de dagwinkels in het badcentrum vuurtoren heeft ontworpen en ook verder in Noordwijk reeds verantwoorde bouw werken heeft tot stand gebracht. Uiter aard zal dit bureau nauw moeten samen werken met de directeur van gemeente- Golfterrein Noordwijk wordt verplaatst naar Langeveld Zoals wij reeds schreven, heeft het be stuur van de Nederlandsehe Golfclub zich bereid verklaard ten behoeve van de verdere uitbreiding van de woningbouw in Noordwijk aan Zee bet huidige golf terrein te verlaten en een nieuw terrein aan te leggen in het Langeveld In de omgeving van radiostation Nora. Wanneer in het najaar van 1960 een begin wordt gemaakt met de werkzaam heden verband houdende met de aanleg van het terrein, moet erop worden ge- rekend, dat de nieuwe banen eerst in 1961 bespeelbaar zullen zijn. Bij de be sprekingen, die B. en W. hebben gevoerd met de Golfclub, zijn zij er evenwel van uitgegaan, dat reeds in 1962 een gedeelte van het huidige terrein voor bebouwing in gebruik moet worden genomen. Het bestuur van de Golfclub is van mening dat een oplossing voor genoemde overgangsperiode kan worden bereikt, in dien van de zijde der gemeente mede werking wordt verleend tot de aanleg van twee noodholes op het overblijvende deel van het golfterrein. Deze noodholes rullen in 1962 gereed kunnen zijn, indien nog dit jaar met de aanleg daarvan een begin wordt gemaakt. De totale aanleg kosten moeten worden geraamd op f 12.390. Oude gasfabriek In 1957 werd de oude gasfabriek ver bouwd tot bedrijfskantoor, centrale werk plaats, magazijn enzovoorts. Bovendien werd later een hogedruk gasbergingsin- stallatie aangeschaft en geplaatst. In verband met deze verbouwingen en uitbreidingen i§ het hele complex van terreinen en gebouwen qua indeling en bestemming veranderd. Ter afwerking van bovengenoemde uit gevoerde werken moet het terrein worden geëgaliseerd, gedeeltelijk worden bestraat en beplant, van een afscheiding worden voorzien, terwijl ook de resten van het oude kantoor gesloopt dienen te worden. Voorts dienen nog enkele beveiligingen te worden aangebracht en enkele automa tiseringen. Al deze zaken worden begroot op f37000. Dit was er Maandag werd de IJmuidense visafslag voorzien van een totale aanvoer van 9315 kisten verse vis. Er waren 820 kisten schelvis, 705 wijting, 825 gul en kabel jauw, 25 koolvis, 2400 haring, 450 kleine kistjes haring, 450 vleetharing, 950 ma kreel, 1150 schol, 110 tarbot, 515 diversen, 715 stijve kabeljauwen en 18.000 kilo De schepen Behalve 54 schepen vai markt kwamen maandag a de Kw. 162 met een vangst 2 tarbót, 45 wijting, 75 schelvis en 55 gul en kabeljauw; IJm. 73 met 5 schol, 70 wij ting, 5 schelvis en 55 gul en kabeljauw. Kw. 34 met 20 schol, 20 wijting, 13 schelvis, 100 gul en kabeljauw en 10 di- VCWr.n50 met 10 schol, 2 tarbot, 70 schel vis en 50 stijve kabeljauwen; IJm. 207 met 10 wijting, 120 schelvis en 50 gul en kabeljauw; Wr. 32 met 20 schol, 2 tarbot, 25 wijting, 35 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 10 ma kreel en 200 stijve kabeljauwen; Wr. 58 met 100 schol, 60 gul en kabel jauw en 20 diversen; Kw. 161 met 20 schol, 2 tarbot, 15 wij ting, 65 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 10 makreel en 120 stijve kabeljauwen; Kw. 16 met 450 kisten vleetharing; Delft IJm. 37 met 300 kleine kistjes ha ring, 15 wijting, 15 gul en kabeljauw, 15 koolvis en 560 haring; IJm. 97 met 150 kleine kistjes haring, 190 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 10 kool vis, 110 haring, 280 makreel, 50 diversen en 160 stijve kabeljauwen: VI. 84 met <50 wijting, 525 haring en 300 makreel" Kw. 153 Francina met 35 wijting, 30 schelvis. 20 gul en kabeljauw, 530 haring, 280 makreel en 25 diversen; de Kw. 171 met 30 wijting, 20 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 680 haring, 120 ma kreel en 30 diversen. En vandaag? Voor dinsdag waren de verwachtingen wat de aanvoer betreft niet erg hoog gespannen in IJmuiden. De Kw. 80 werd verwacht met een vangst van 15 schelvis, 125 haring, 175 makreel en 110 wijting. De Kw. 82 was thuisstomend met een nog onbekende vangst. Voorts zullen er nog wat schepen lossen, die maandag niet aan de beurt zijn gekomen. Op de visgronden Om de Noord zijn de weersomstandig heden aanmerkelijk verbeterd, maar de vangsten blijven schraal. De schepen ge ven etmaalvangsten door van 60 tot 150 manden haring, schelvis en makreel. De Polderman IJm. 20 meldde een trek van 40 manden, de IJm. 10 deed twee trekken voor 50 manden, de IJm. 79 een trek voor 30 manden, de Amsterdam IJm. 28 een trek voor 60 en de Postbou IJm. 35 twee trékken voor 50 manden diversen. De visserij langs de kust is maandag middag hervat. De visprijzen behielden maandag vrij wel hetzelfde niveau als de voorgaande NOORDWIJK Verbouwing van liet belastingkantoor De sterke groei van het ambtelijke ap paraat voor de inning van 's rijks belas tingen heeft ertoe geleid dat de in 1950 gecreëerde huisvesting voor het ontvan gerskantoor in deze gemeente thans als onvoldoende moet worden bestempeld. Door de dienst van 's rijks belastingen en de rijksgebouwendienst is daarom ge- vraagd mee te werken aan een verbou wing van het betrokken pand, waardoor belangrijke vergroting van de be- schikbare ruimte zou ontstaan. B. en W. hebben zich in principe tot die medewer king bereid verklaard indien een zodanige regeling kan worden getroffen dat de ver- bouwingskosten in de vorm van een huur verhoging in de gemeentekas zullen te rugvloeien. Hoewel een definitieve begro ting van de kosten van de verbouwing nog moet worden opgemaakt, kan op grond van een globale begroting thans reeds worden gesteld dat op een investe ring van tenminste f 60.000-moet worden gerekend. Men hoopt in september met de verbouwing te beginnen. Ontwikkeling Langeveld In verband met de ontwikkeling van het Langeveld is het noodzakelijk gewor den voorzieningen te treffen in verband met de levering van elektriciteit en wa ter. Langevelderslag. Voor het hier te stich ten recreatie-centrum is het mogelijk elektriciteitsvoorziening te maken va de hoogspanningsruimte bij radio-Nora via een 1600 meter lange kabel. De totale kosten zullen f 31.000 bedragen. Rekening houdende met de aanwezigheid van een hoofdbuis voor water in de Kapellebos- laan, is het mogelijk langs de Langevel derslag een watertoevoer te maken. Het hiervoor nodige krediet wordt geraamd op f 26.000. Ruilverkaveling Langeveld. Rekening houdende met het wegenplan en de te verwachten bebouwing is hier een laag spanningsnet geprojecteerd, dat voorlopig kan worden gevoed vanuit drie punten. Voor deze elektrificatie zullen te zijner tijd kredieten worden gevraagd. Tengevolge van een wijziging van tracé Langevelderlaan in de nabijheid de in aanbouw zijnde jeugdherberg, is de vroeger daar geplaatste hoogspannings ruimte verdwenen en vervangen door provisorische, die zo spoedig mogelijk door een definitieve dient te worden ver- vangen. De hieraan verbonden kosten be dragen totaal f 19.000. Op dezelfde wijze geprojecteerd als het elektriciteitsnet is een waterhoofdnet ont worpen, dat het gehele ruilverkavelings plan omvat en waarvoor een totaal kre diet benodigd is van f 92.700. Dit gehele project kan en behoeft nu nog niet te worden gerealiseerd. Aangevangen wordt met een leiding, lopende van het pomp station via Kapelleboslaan, Vogelaardreef en Ruigenhoekerweg naar Ruigenhoek, waardoor ook de toevoer tot De Zilk langs 2 banen kan worden geleid. Voor deze werken is een krediet nodig f 46.500. Bebouwing Dobbelmann Bij besluit van 16 februari 1960, nader aangevuld in de raadsvergadering van 21 april 1960, zijn voor het bouwrijpmaken het Dobbelmannduin. met name voor de aanleg van straten en rioleringen, de nodige kredieten beschikbaar gesteld. Het is evenwel nodig voor de werken ten be hoeve van de elektriciteits-, gas- en wa tervoorziening van de te bouwen wonin gen nog kredieten te ramen, waarbij mede is te denken aan de straatverlichting. overeenstemming met het vastge stelde bebouwingsplan ls voor de door de bedrijven uit te voeren werken te rekenen op de volgende investeringen. Voor de elektriciteitsvoorziening kan gebruik worden gemaakt van de voedings- punten bij de Emmaweg en bij de Nieuwe Zeeweg-Prins Hendrikstraat. In totaal zal 1750 meter kabel moeten worden gelegd, waarvoor de kosten inclusief voedilngs- en beveiligingssysteem zijn te stellen op f 30.500. Voor de straatverlichting kan worden volstaan met het plaatsen van 28 lan taarns, waarvoor gebaseerd op een eenheidsprijs van f 350 in totaal is te ramen f 9.800. Voor het aan te leggen gasbuizennet wordt een 100 mm doorsnede leiding vol doende geacht. Rekening houdende met dc kosten van aansluiting op het reeds be staande buizennet in dc onmiddellijke omgeving, zal voor het leggen een bedrag benodigd zijn van f 15.500. Evenals voor de gasvoorziening is ge dacht aan ccn 100 mm doorsnede net, waarvoor inclusief de aanleg van brand- kranen, is te ramen f 17 000. Totaal benodigd f 72800. Leen Plug 40 jaar in de visrokerij Zaterdag 13 augustus was het veertig jaar geleden, dat de heer Leendert Plug, wonende ln de Sttjntjesduinstraat te Noordwijk ln dienst trad bij de fa. Admi raal aan *t Hogeduin. Nog maar dertien jaar oud maakte Plug voor het eerst kennis met het bokkinghangen in deze bekende Noordwijkse visrokerij. Was het in het begin de grootste attractie voor Leen om de openstaande deuren van de hangen met een klap dicht te smijten onder het „Leiden, Haarlem, Amster dam", als ware hij de conducteur van een sneltrein, al spelend leerde hij het be drijf kennen en groeide uit hem een des kundig medewerker, die door zijn voor beeldige plichtsbetrachting en goede ka meraadschap algemeen door firmanten en collega's wordt gewaardeerd. Woensdagavond zal dit jubileum ln ho tel-rest. De Zeeleeuw in de kring van zijn familie, de heren Admiraal en zijn collega's feestelijk worden gevierd. Leen mag dan pleten te zeggen: .,1 Is niks", hij zal zeker ondervinden, dat veertig jaar trouw zijn werk doen bij één baas, toch wel wat ls. Elektriciteit bij Diiindamseslag In verband met de uitbreiding van kampeerterreinen is verbetering van de elektriciteitstoevoer in de omgeving van het Duindamseslag dringend noodzake lijk. Momenteel is hier een zeer gebrek kige toevoer van de hoogspanningsruim te bij de ingang van de Noraweg. Enkele jaren geleden is een regeltransformator geplaatst aan de Duinweg, doch deze ge deeltelijke oplossing is onvoldoende ge bleken. Bovendien is tengevolge van ouderdom en verval het bovennet (span- leidingen met houten palen) in zeer slechte staat komen te verkeren, zodat vervanging nodig is. Om een afdoende verbetering tot stand te brengen zijn voorzieningen tot een totaal bedrag van 724>00 nodig. Met betrekking tot de ge raamde kosten van het hoogspannings gedeelte ad ƒ33 000 is met de gemeente Leiden een gunstige regeling getroffen. Los van de komende wijzigingen, die worden bezien zodra het plan Beeklaan definitiever vorm heeft verkregen, be staat reeds sedert jaren behoefte aan een volledige leveringsmogelijkheid van elek triciteit aan percelen langs de Herenweg, die tot nu toe niet konden worden aan gesloten. Mede in verband met de reeds aanwezige gedeelten kabelnet is een plan opgezet, enerzijds tot verbetering van de bestaande netsituatie, anderzijds tot vol ledige elektrificatie van dit gebied. De hieraan verbonden kosten bedragen ƒ25.000 en komen voor 1/3 gedeelte ten laste van het bedrijf, terwijl voor het overige gedeelte in principe met Leiden overeenstemming is bereikt om deze kos ten. rond 16.667, ten laste van het fonds voor onrendabele uitbreidingen te bren gen. NIEUWVEEN Puzzelrit De afdeling Nieuwveen van het Verbond voor Veilig Verkeer hield een oefenpuz- zelrit voor bromfietsers, waarvoor een vrij goede belangstelling bestond. De A-klasse: 1 D. Spek; 2. D. Zuidam; B-klasse: 1. P. C. Verkerk; 2. T. Kool; 3. L. Kestring; 4. P. van Roon; 5. C. Hubert; 6. A. M. de Jong; 7. W. van Eijk; 8. G. Jonkers. G. Treur won met de meeste strafporten de poedelprijs. Voor schooljeugd Zaterdagmiddag wordt voor de school jeugd een puzzel rit gehouden voor fiet sers. Om 2 uur wordit gestart bij de R.K. school. LFAMT'inEN Vakdiploma Onze plaatsgenoot D. Wallet behaalde te Amsterdam het vakdiploma voor het gemotoriseerd rijwielbedrijf KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Bushaltegebouw Namens de NZHVM heeft de dienst van gemeentewerken het bouwen van een bushaltegebouw aan het Vuurbaakplein opgedragen aan de firma L. de Best Zn te Katwijk aan Zee voor f 36.100. De aanleg van parkeerhavens zal worden uitgevoerd door G. van Duyn, eveneens te Katwijk aan Zee, voor f 15.440.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4