Leiden-Zuid-W est .nieuwe Agenda raad van Leiden Wffiü^E LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 T7ELE UREN heeft de maquettebouwer van de gemeente Leiden, de heer V C. A. Wiemer, besteed aan het maken van deze grote maquette van heel het zuid-westen. Leiden-Zuid-West is een begrip geworden. Wie het over „Zuid-West" heeft, denkt onmiddellijk aan Leidens „nieuwe stad". Het is een gebied van 270 ha, er zullen als alle plannen zijn uitgevoerd, 6.000 woningen staan, bewoond door ongeveer 21.000 mensen, en men zal er 140 winkels en enkele tientallen scholen tellen. Op de hoek van het Bevrijdingsplein en de Vijf Mei-laan heeft de ge meente een publikatiekast laten bouwen, waarin deze maquette plus een aantal kaarten sinds gisteravond is te zien. Het is een middel om de burgerij meer bij de gemeentezaken, die toch wezenlijk ook haar zaken zijn, te betrekken. Wij vinden, dat de heer Wiemer heel verdienstelijk werk heeft geleverd. De maquette is door grootte, samenstelling en kleuren tot ln de details overzichtelijk. Wie haar op het Bevrijdingsplein gaat bekijken, moet er natuurlijk even tijd voor nemen. Maar wij raden u toch vooral aan, dit te doen. omdat het de moeite waard is en uw kennis aangaande uw stad op deze wijze gelijke tred houdt met de uitbreiding van die stad. Want die uitbreiding begint zulke vormen aan te nemen, dat geen mens het meer zonder zo'n maquette kan stellen. Wij nodigen u ook uit om, rustig op of in uw stoel zittend, deze foto van de maquette eens te bekijken. Hieronder geven wij een verklaring van de cijfers en letters. Wij verzekeren u: het wordt een interessante wandeling! Ons uitgangspunt is het grote verkeersplein aan de Haagweg, bij de ster flat van de studenten, dus waar de Churchill-laan begint. U vindt dat bij cijfer 1, bovenaan. 2: Wij gaan de Churchill-laan af en passeren het kruispunt Telderskade Cornelis Schuytlaan. 3: Kruispunt Vijf Mei-laanChurchill-laan. 4: Punt waar de Churchill-laan uitkomt op de provinciale weg Leiden Voorschoten Voor het 5de punt moeten wij aan de linkerkant van de maquette zijn. Daar komt de doorgetrokken Vijf Mei-laan bij de Korte Vliet. De Korte Vliet verbindt de Vliet (naar Allemansgeest) met de Rijn (achter de Haag- weg, Vinkbrug). Wij gaan nu via de Vijf Mei-laan horizontaal door de maquette en komen 1 dan bij punt 6: dat is het kruispunt RooseveltstraatVijf Mei-laan. 7: De Vijf Mei-brug bij de H.C.W. en de N.E.M. Voor 8 moeten wij zijn in de hoek links beneden. Dat is de provinciale weg LeidenVoorschoten aan de Voorschoter kant. Wij gaan die af en komen bij 9: het punt waar de Rooseveltstraat op deze weg uitkomt. 10: De brug tussen de provinciale weg en de Zoeterwoudsebrug (naast j de trambrug). Nu de letters. Wij beginnen bovenaan bij A: dat is de christelijke huishoudschool, die al in gebruik is. B: Een r.-k. vakschool, aan de Haagweg dus. C: Een r.-k. lagere school; deze komt te staan aan de naar de Haagweg door te trekken Ter Haar-kade. Voor D gaan wij rechts naar beneden: dat is de Hervormde b.I.o.-school, die de school aan het Plantsoen zal vervangen; zij is geprojecteerd op het open terrein waaraan nu het wijkgebouw Het Boshuis van de Hervormde Gemeente staat. E: Tegenover deze school komt aan de Telderskade een r.-k. b.I.o.-school. F vinden wij horizontaal links van D: de bestaande Hervormde lagere aulaschool aan de Boshuizerkade. G (tussen F en D): Een Hervormde kleuterschool (op het open terrein bij deze lagere school). Verder naar links gaande zien wij H: dat is de bestaande openbare lagere aulaschool aan de Telderskade. I: Openbare kleuterschool op de hoek van de Telderskade en de Bos- huizerlaan. Onder H en I zijn J en K: J is de onlangs in gebruik genomen r.-k. lagere school aan de Boshuizerlaan en K een op dat terrein nog te bouwen r.-k. kleuterschool. Aan de linkerkant van de Churchill-laan (tussen 2 en 3) vinden wij L en M: L is de bestaande Geref. lagere school aan de Obrechtstraat, M is de daarbij te bouwen Geref. kleuterschool. Naar links gaande komen wij bij N: de Geref. u.l.o.-school aan de Diepen- brocklaan (bij de Bouwkas-woningen). Is al aanbesteed. Links-onder van N is O: een openbare lagere school en een openbare kleuterschool op de hoek van de Johan Wagenaarlaan en de Valeriusstraat (daar staat nu al een drie-klassige nood school). P is geheel links (bij 5): de christelijke ambachtsschool. Voor R moeten wij naar het midden van de maquette (links-onder van het cijfer 3): een openbare uJ.o.-school aan de Eduard van Beinumstraat. S (geheel links op de maquette, bij 5): Scholencentrum, bestaande uit een r.-k. lagere school, een r.-k. kleuterschool, een Hervormde lagere school, een Herv. kleuter- en een Hervormde u.l.o.-school. T (ook links op de maquette, naar beneden gaande): een u.l.o.-school. richting nog niet bekend. U (rechts van T, naar het midden): Openbare kleuterschool, openbare lagere school en openbare v.g.l.o.-school. V (onderaan): Tweede gebouw voor het christelijk lyceum. W (in het midden): Geref. kleuterschool en Geref. lagere school. X (beneden W): R.-k. kleuterschool en r.-k. lagere school. IJ (rechts van X): Openbare kleuterschool en openbare lagere school. TB (links bovenaan): Het tuinbouw-glasdistrict aan de Haagweg, dat dus blijft bestaan. SPH (rechts uit het midden bovenaan): Een sporthal op het open terrein aan de Boshuizerlaan, tussen de openbare school Telderskade en de r.-k. school Boshuizerlaan. SPW (rechts bovenaan): het spoorwegemplacement aan de Haagweg. OT: De aan te leggen overweg aan de Telderskade (verbinding van Zuid- West met de Rijn- en Schie- en de Jan van Goyenkade). Rechts van het cijfer 3 hebben wij een kruisje (maalteken) gezet: dat is de te bouwen r.-k. Antoniuskerk, ter vervanging van het tegenwoordige houten kapelletje. - mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ WIJKH. (onder TF): Een wijkhuis met gelegenheid voor kleine en grotere vergaderingen. Daaronder: De in aanbouw zijnde Geref. kerk (G.K.). Gaan wij een eind horizontaal naar links, dan komen wij bij de Her vormde kerk (H.K.). CONS, (onder H.K.): Gelegenheid voor een consultatiebureau. WINK, (onder CONS.): Een winkelcentrum. K.C. (onder WINK.): Plaats voor een kerkelijk centrum. BEJ. (onder K.C.): Nog een bejaardencentrum. SPT (geheel links): Speeltuin, TB (ook geheel links, naar beneden): Tennisbanen. In de lange strook onderaan (het gebied tussen de Vliet en de provinciale weg LeidenVoorschoten) ziet u de volgende aanduidingen (van links naar rechts): RWZ: Rioolwaterzuiveringsinstallatie; SPV: Sportvelden; JD: Jeugddorp; ZW: Zweminrichting. Avondcursus analist Bij zijn preadvies in handen van b. en w. gesteld Schrijven van 1 maart 1960, verzoekt het bestuur van de Stichting tot vorming van middelbaar en hoger na- t-urwetenschappelijk personeel ,.Vor- te Arnhem de raad, met toepassing arrfcikel 25, lid 2, van de Nijverheids- onderwijsweit, de instandhouding van de avondcursus voor opleiding van analist, alhier, nodig te oordelen. Het betreft hier een reeds bestaande jrsus, waarvan tot nu toe de kosten, in de instandhouding van deze cursus verbonden, door de cursusgelden werden gedekt. Tengevolge van de stijging van de uitgaven is dit thans niet meer mo gelijk, tenzij het cursusgeld wordt ver- d van f 220 tot f 300 per jaar, het geen het bestuur, met het oog op het grote tekont aan analisten minder ge wenst acht. De opleiding aan deze cursus heeft plaats in de gebouwen van de che mische laboratoria van de rijksuniversi teit, Hugo de Grootstraat 25-27, alhier. Blijkens het overgelegde programma leidt de cursus personeel op, dat op labora toria en in fabrieken scheikundig, phy- sdsch bacteriologisch, medisch of tech nologisch werk verricht. De cursus telt ongeveer 50 leerlingen. Ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 25, lid 2. van bovengenoemde wet hebben b. en w. omtrent dit verzoek voor zoveel mogelijk het advies inge wonnen van de hierbij betrokken organi saties. Alle ingekomen adviezen luiden gunstig. De netto-kosten van deze cursus, die tot het middelbaar nijverheidsonderwijs wordt gerekend, bedragen f 4000. Het gemeentelijk subsidie, dat voor middel baar nijverheidsonderwijs 25 van netto-kosten van de cursus beloopt, zal derhalve f 1000 per jaar bedragen. Grondaankoop Aangezien de gemeente, ter realisering van het uitbreidingsplan „Leiden-Zuid- west", de beschikking behoeft over een perceel grond, groot 2260 m2, gelegen ten zuiden van de Haagweg nabij ie Studen tenflat, zijn met de eigenaar, de heer N. L. van Paridon, alhier, onderhandelingen gevoerd inzake de aankoop daarvan Deze hebben ertoe geleid, dat hij de gronr de gemeente te koop heeft aangeboden voor de prijs van f 5.— per m2 fd.i. f 11.300,in totaal), benevens een door gemeente aan hem te betalen vergoeding van f 2.000 wegens levering van het ver- .kochte vrij van pacsht en andere gebruiks rechten. Maandagmiddag twee uur vergadert de Leidse gemeenteraad. Op de agenda staan onder meer de volgende onder werpen beëdiging van inr. M. J. Blok als lo co-secretaris; benoeming van een con rector aan het gymnasium en van een aantal docenten aan het gymnasium, het Rembrandt-lyceum en de h.bs. voor meisjes; voorstel inzake het overplaat- van mejuffrouw A. van Raay, on derwijzeres aan de Lucas van Leyden- sohool naar de Plesmanschool, en van de heer M. Dubbeldeman, onderwijzer aan de Ir. Lelyschool naar de Marnix van St. Aldegondeschoolvoorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan ir. M. C. van Damme uit zijn betrekking van leraar aan het Reimbrandt-lyceum voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan een drietal leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs; preadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking voor het aanschaffen van schoolborden voor de g.l.o. scholen Hooglandse Kérkgracht en Lusthoflaan en voor de u.l.o. school Hooglandse Kérkgracht en van meubilair voor de hoofdenkamer van de g.l.o. school Hoog landse Kérkgracht; preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stich ting Roomsch-Katholieke Scholen om medewerking voor de aansohaffing van leermiddelen en meubilair voor het vak handenarbeid ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aar Franchimontlaan 20; preadyies op het verzoek van het bestuur van de Stich ting Roomsch-Katholieke Scholen om medewerking voor het aanschaffen van meubilair en van buitenmateriaal ten behoeve van de derde klas van de kleu terschool aan de Boshuizerlaan; voor stel inzake verhoging van het beschik baar gestelde krediet voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie in de kleuterschool aan de Potgieter laan 7, uitgaande van de Stichting Roomsoh-Katholièke Scholenpreadvies op het verzoek van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor het aanbrengen van een vloerbedekking, het aanschaffen van leermiddelen en het inrichten van een elfde klasselokaal een en ander ten behoeve van d vormen derde eerste klasse, van sdhool voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal; voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden ten h hoeve van het treffen van voorzieningen de centrale verwarming van het stedelijk gymnasium; voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van meubilair en leer middelen voor de openbare u.l.o.-soho- len; worstel inzake het beschikbaar- stellen van géiden voor het vervangen van de kolenstookketel in de openbare kleuterschool Zonnehoek aan de Atjeh- strat door een oliestookketelvoorstel inzake het voorlopig vaststellen van de exploitatiekosten van 't openbaar kleu teronderwijs over 1956; preadvies op het verzoek van de Stichting tot vorming middelbaar en hoger natuurweten schappelijk personeel „Vorna" om te verklaren, dat de instandhouding van de avondcursus voor de opleiding tot analist nodig wordt geoordeeld; voor stel inzake het aankopen van het voor malige kantoorgebouw c.a. van de N.V. Leidsdhe Duinwater Maatschappij aan de Stationsweg no. 12; voorstel inzake het aankopen van tuinland en het aan gaan van een overeenkomst tot ontbin ding van de pacht van enige percelen tuinland, gelegen aan de Korte Vliet; voorstel inzake het aankopen van een perceel grond, gelegen ten zuiden van de Haagweg; voorstel inzake het aanko pen van de percelen Sionsteeg 7 en Kor te Agnietenstrat 10; voorstel inzake het aankopen van het perceel St. Jorissteeg 34; voorstel inzake het aankopen van het perceel Zuidsingel 47; voorstel in zake het besdhikbaarstellen van gelden ten behoeve van de vernieuwing van de schuren bij de woningen van het le en 2e gemeentelijke plan; voorstel inzake het besohikbaarstellen van gelden voor het doen van kapitaalsuitgaven ten be hoeve van de dienst der gemeentewer ken; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het treffen van voorzieningen aan het pa viljoen Mannen B en het verbeteren van de ingang van het paviljoen A van de psychiatrische inrichtingen Ende geest c.a.; voorstel inzake het beschik- baarstellcn van gelden ten behoeve de verbetering van het rioleringsstelsel van de psychiatrische inrichtingen En degeest c.a.; voorstel inzake het be sohikbaarstellen van gelden voor het doen van kapitaalsuitgaven in 1960 voor de Gasfabriek en de Elektriciteitsfa briek. Zie voor stadsnieuws ook pagiiia 8 Aankoop kantoor gebouw van de L.D.M. Met de n.v. Leidsohe Duinwater Maat schappij, alhier, gevoerde onderhandelin gen hebben ertoe geleid, dat zij dt-, ge meente te koop heeft aangeboden haar voormalige kantoorgebouw c.a. aan de Stationsweg no. 12, zulks voor de prijs van f 85.000. Het kantoorgebouw wordt! vrij van huur en leeg opgeleverd. Aange zien het pand is gelegen in het wek-rop- bouwplan „Stationsplein en omgeving" het bezit ervan voor de gemeente van 1 lang. Donderdagavond half acht spreekt ds. F. Mallan, Veenendaal, in gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Gereformeerde Ge meente in Nederland. Benoemingen m.o. Het voorstel van het college van cura toren van het gymnasium inzake het be ien van dr. G. Kuperus tot conrec- •an het gymnasium, heeft de instem ming van b. en w. van Leiden. Tevens kunnen zij zich verenigen met de volgende benoemingen: aan het gym- m: de heer Dirk Jan van Kooten, geboren 10 juni 1934 te Leiden, tot tijde lijk leraar in de geschiedenis, zulks met ingang van 1 september 1960, tot weder- opzeggens, doch uiterlijk tot het einde de cursus 1960-1961; het Rembrandt-lyceum: de heer Pieter Bakker, geboren 20 september 1931 te Apeldoorn, tot tijdelijk leraar in de aardrijkskunde, zulks alsnog voor het tijdvak van 27 juli tot 1 september 1960; i de hogere burgerschool voor meis jes met 6-jarige cursus en afdeling mid delbard meisjesschool: de heer Abraham Sevenster, geboren 2 december 1928 te Purmerend, tot tijdelijk leraar in de wis kunde, zulks alsnog voor het tijdvak van 27 juli tot 1 september 1960; de heer Pie ter Bakker, geboren 20 september 1931 te Apeldoorn, tot tijdelijk leraar in de aardrijkskunde, zulks alsnog voor het tijdvak van 11 juli tot 1 september 1960; mejuffr. Johanna Gerarda Maria Vriens, geboren 11 december 1907 te Medan (In donesië), tot tijdelijk lerares in de aard rijkskunde, zulks met ingang van 1 sep tember 1960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1960-1961; de heer Pieter Simon Klerk, geboren 12 september 1914 te Oudendijk, tot tijdelijk leraar in de wiskunde, zulks alsnog met ingang van 27 juli I960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1960-1961; mevrouw Corp :a Maria Catharina Jannetje Bakx- Ritman, geboren 25 maart 1905 te Leiden, tot tijdelijk lerares in de wiskunde, zulks alsnog met ingang van 27 juli I960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1960-1961; de heer Anrtoon Spies, geboren 10 april 1934 te Medan (Indonesië), tot tijdelijk leraar in de wiskunde, zulks met ingang van 1 sep tember 1960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot 1 januari 1961. Kantongerecht LEIDEN Vlaggenophalers in Katwijk deden hun best maar. Op de zitting van het Leidse kanton gerecht was gisteren de vakantiestem ming te bespeuren. Slechts weinig be trokkenen waren in de rechtszaal voor dat hun zaak werd afgeroepen. Enkele malen moest de zitting tijdelijk worden geschorst, omdat er niemand kwam op dagen. Er werden weer tal van verkeers overtredingen berecht. De rechter deelde fikse straffen uit. Een 40-jaaige chauffeur uit Leiden hao in de Geverstraat te Oegstgeest een an dere auto ingehaald, hoewol ter plaatse een inhaalverbod geldt. De Leidenaar zei, dat het bord niet diuideldjiL was te zien. Bovendien was hij nog niet langs een bord gekomen, omdat hij net uit een garage kwam. Wel gaf hij toe ervan op de hoogte te zijn geweest, dat een eindje verder een bord stond: Einde inhaal verbod. De offioier vond, dat dit voor hem als bewijs had moeten gelden, dat hij op een weg reed waar een inhaalverbod van kracht was. Men kan toch moeilijk voor elk huis of elke garage een bord plaat sen. Hij eiste een boete van f 10 subs 2 dagen. De kantonrechter zei, dat het verweer van de chauffeur niet opging. In dit bijzondere geval verklaarde hij hem schuldig zonder oplegging van straf. Twee Katwijkse gemeente-werk lieden moesten zich verantwoorden, omdat zij op een bromfiets, met af gezette motor, hadden gereden op het voetpad langs de Boulevard. Ter zitting bleek, dat deze mannen elke avond de vlaggen moeten binnen halen. Wanneer er niet al te veel voetgangers waren, plachten zij op het voetpad te rijden, omdat de wan delaars zo minder last van hen had den dan wanneer zij elke keer het trottoir zouden oversteken. Na een eis van f 7,50 subs. 2 dagen werd het vonnis f 2,50 subs. 1 dag. Een Haagse loodgieter werd veroor deeld tot f 150 subs. 1 maand hechte- nas (eis f 125 of 25 dagen), omdat hij op de rijksweg te Oegstgeest zeer on voorzichtig had gereden. Doordat hij niet goed had uitgekeken, moest een hem inhalende automobilist plotseling remmen, met ais gevolg, dat zijn auto over de kop sloeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3