CHRB <3f("e ene mnï.. De devaluatie van de kinderdoop Economen verzetten zich tegen .magisters-titel Presbyteriaanse Wereldbond aanvaardt vijf kerken ABASIN Centraal Comité begon vandaag besprekingen Een woord voor vandaag Kanttekening Het gaat ook 0111 de eerlijkheid in de kerk In de Gereformeerde Kerk bode van Rotterdam lieeft dr. W. H. van Zuylen een artikel geschreven over de devaluatie van de doop. Dat vooral de kerken in de gro te steden een rand hebben van leden, die vrij ontrouw meeleven is een algemeen bekend feit. Er schijnt zelfs gevaar te be staan, dat het een algemeen aan vaard feit wordt. Immers, bij het breder worden van de niet-meelevende zoom. zou het aantal tuchtgevallen moe ten stijgen. En dat is in het al gemeen niet het geval. Wordt dan onkerkelijkheid niet meer als zonde beschouwd, zodat bij voortgaand wegblijven uit de samenkomsten der gemeente geen tucht wegens hardnekkig volharden in de zonde moet wor den toegepast? Misschien is een der oorzaken, waaraan de afhouding van de sa cramenten niet eerder toegepast wordt, een zeker schuldgevoel bij de ambtsdragers. Hebben wij al wel genoeg vermaand? Is de zorg van de kerk voor het afdwalend lid wel voldoende geweest? Gaan censureren als de afval mede als oorzaak heeft het te weinig vast houden van de afvallige leden door de kerk, is een moeilijke op dracht. Daarbij komt de veelvuldige wisseling van ouderlingen in de wijken. Iedere nieuwe ouderling wil eerst zelf zijn krachten be proeven bij dat afzakkende gezin. Een gesprek, dat niet al te on prettig verloopt, en er wordt bij de ambtsdrager weer nieuwe hoop gewekt wc winnen die broeder en zuster toch nog wel! Nu zult u opmerken: het te weinig tucht oefenen, niet alleen door vermaan, maar ook door af houding van de sacramenten, brengt de gemeente onder het oordeel Gods. De Catechismus zegt immers, dat men niet hen, die zich als ongelovige mensen gedragen, tot het Avondmaal mag toelaten, omdat dan het Verbond Gods ontheiligd wordt en de toorn Gods over de ganse gemeente verwekt (Vraag 82). Maar de onkerkelijk levende mens blijft zelf wel van het Avondmaal al Wie als ongelovige leeft in zijn zondagsviering, gaat niet meer ten Avondmaal. Die regel gaat niet altijd op. maar in heel veel gevallen wel. Heel anders wordt het echter bij de Doop. Ieder wil nog zijn kind laten dopen. Die man en vrouw, die de zondag doorbren gen zonder kerk, willen nog wel, dat hun kind geen heidenkind zal En nu komt de moeilijkheid. Op het kerkelijk bureau komt de doopaanvraag. Het echtpaar blijkt niet op de lijst van gecensureer- den te staan. Dus wordt de Doop toegestaan! De kerk gaat de be kende doopvragen stellen. De ouders beloven hun kind in de voorzeidc leer op te zullen voe den, maar leren het kind niet de zondag in de samenkomst der ge meente door te brengen. De zon dag is alleen voor ontspanning. En de bijbel komt zo goed als niet meer op tafel in huis. Alleen de christelijke school blijft nog over. Of moet ik tegelijk met de doopaanvraag, met de tucht be ginnen en zeggen: Uw kind kan niet gedoopt worden vóór u zich bekeerd hebt en werkelijk uw kind christelijk op kunt voeden, ook door uw voorbeeld? Zolang de kerk de sacramenten naar Gods ordening wil bedienen, moet ze t .rlijkheid vragen, ook bij het afvragen van de beloften van de doopouders. Zo is tucht een levensbelang voor de eerlijkheid in de kerk. Tenzij ik meen. dat er ondanks onkerkelijkheid toch wel echt ge loof kan zijn, en die zonde zo erg niet is. De redenering van zo ve len: ik geloof en waartoe dan nog die kerk met haar samenkom sten? Nu leggen wij in onze kerken de laatste jaren meer nadruk op het innerlijke dan op de uiterlijke vormen. Is er oprecht geloof des harten, is er oprechte liefde? Wij willen het geloof zijn vrucht zien dragen vooral in de verhouding tot de naaste in de liefde. Dit streven wordt versterkt, omdat wc in de uiterlijke levens regels al meer verschillen krij gen binnen de kerken. De een leeft zus, de ander zo. En de kerk kan haar gezaghebbend woord dan alleen nog spreken over wat vast staat: dat er moet zijn geloof, hoop en liefde. Natuurlijk mag de uiterlijke vorm niet alles zijn. Daarvan hebben we genoeg ellendige vruchten gezien. Hele gezinnen zijn voor de duivel geworden, om dat ouders alleen vormen kenden met behoud van de zonden des Maar omgekeerd geeft God ook Zijn concrete bevelen voor de wandel naar buiten. Hij heeft Zijn kerk gesticht en vraagt ook ons leven in die kerk. Wie die kerk en haar samenkomsten loslaat, zondigt Hij houdt zich ook niet aan zijn eigen belijdenis in zon dag 38. Zo hangt de vraag, welke bete kenis ik hecht aan de zonde van onkerkelijkheid, allernauwst sa men met de vraag, wat ik denk van de kerk. Dr. Van Zuylen besluit dan met de woorden: „Wie de kerk schriftuurlijk ziet en niet maar naar haar uiterlijke verschijningsvorm, zal het loslaten van die kerk als zonde tegen Gods gebod zien. En tegen die zonde moet gestreden worden met vermaan vol liefde, met een trekken naar de gemeenschap der kerk toe, maar ook als remedie der liefde met de censuur. Dit laatste om het behoud van de zondaar. Maar ook om de eerlijkheid in de kerk, als het gaat om het sacrament van de Adres aan Tweede Kamer Liever drs. voor en ec. achter de naam Nieuwe bloedgroep- tegenstof Een ontdekking, die een belangrijke stap voorwaarts op het gebied van het groeperen van mensenbloed wordt ge noemd, is door de medische directeur van de Zuidafrikaanse bloedtransfusie dienst, dr. Maurice Shapiro, in Johan nesburg gedaan. Het betreft de ont dekking van een nieuwe bloedgroep-te- genstof in het rhesus-stelsel zod c. nu 18 factoren in het rhesussysteem zijn. Deze ontdekking kan van groot clang zijn voor de gerechtsgeneeskundige toe passing van bloedgroeptesten in rechts gedingen, waarbij het ouderschap over een kind betwist wordt. Drie jaar van intensieve navorsing op het bloed van een Ban toe vrouw is aan deze ontdekking voorafgegaan. JN een brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal heeft de Contact-commis sie van Academisch Gevormde Economen bezwaar gemaakt te gen het voorstel van de minister van onderwijs om hen die met goed gevolg het doctoraal exa men afleggen en niet de titel mr, of ir. verwerven de titel magister (afgekort mg.) te geven. Uit een gehouden enquête blijkt dat slechts 3 procent van de 2326 on dervraagde economen deze titel acceptabel vindt. Er waren 3.641 formulieren uitgezon den. Uit de antwoorden bleek dat 10 procent een voorstander was var titel econoom (ec.) Meer dan 80 pro cent voelt het meeste voor de huidige titel doctorandus (drs. voor de naam) met facultatief de uitdrukking ec. ach- Het voorstel van de minister om deze titulatuur te beschermen wordt toege juicht, maar, vervolgt het schrijven: ,.Er bestaan bij academisch gevorm de economisten overwegende bezwaren tegen de titel magister. Gesteld kan worden dat de titel een duidelijke uit drukking dient te zijn van het feit van academische vorming. De voorgestelde titel magister voldoet niet aan deze eis, aangezien hij reeds eeuwenlang in ge bruik is ter aanduiding van geheel an dere kwaliteiten en functies: te denken valt bijvoorbeeld aan de soms voor (rooms-)katholieken hoogste graad hoger dan doctor in de theologie of aan een bepaalde functie in het klooster leven. Evenmin is de titel magister ge worteld in een reeds bestaande gewoon te, terwijl ook de letterlijke betekenis van magister (leermeester) in de mees te gevallen misplaatst moet worden ge noemd". VOOR de eerste maal sinds zij werden gekozen door het acht tiende wereldcongres van de World Presbyterian Allance zijn de 30 leden van het Uitvoerend Comité in Genève bij elkaar gekomen. Zij zullen vergaderen tot 13 augustus. Een van hun eerste daden was om vijf Afrikaanse kerken als lid van deze wereldbond toe te laten. Dit comité vormt het bestuur van de W.P.A. tot het volgende wereld congres, dat waarschijnlijk in 1964 in Frankfort zal worden gehouden. Door vijf kerken als lid toe te laten is het aantal aangesloten kerken gestegen tot 83, die ongeveer 47 miljoen her vormden in de gehele wereld omvat. Alle vijf de kerken zijn zogenaamde jonge ,,neger"-kerken. Het zijn de Ne derduits Gereformeerde Zendingskerk in Zuid-Afrika, de Nederduits Gere formeerde Zendingskerk van Oranje- Vrijstaat. De Nederduits Gereformeer de Kerk voor de Bantoes in de Kaap- Kerk van Kameroen. De drie Zuidafrikaanse kerken omvat ten tezamen 272 gemeenten met 149.382 belijdende- en 444.963 doop- lidmaten. De oudste van de drie ker ken werd reeds in 1881 geïnstitueerd. Alle drie zijn de vrucht van het zen dingswerk van de Nederduits Gere formeerde Kerk in Zuid-Afrika. De Presbyteriaanse Kerk van Kameroen is een vrucht van het zendingswerk van de Bazeler Zending. Deze kerk kreeg in 1957 haar zelfstandigheid. Er zijn 32.200 belijdende en 66.300 doop leden. De kerk telt 54 bevestigde pre dikanten en 476 hulppredikers. Er zijn 626 gemeenten. De Church of Central Africa Presbyte rian is historisch verbonden aan de Schotse Kerk. Haar geschiedenis gaat terug tot de zendingsreizen van David Livingstone. Dit is de kerk van dr. Hastings Banda. De kerk omvat 169.212 belijdende en 200.000 doop leden. Er zijn drie particuliere synodes en 99 bevestigde predikanten. Hoewel Europa nog altijd het gebied is waar de W.P.A. de meeste leden heeft, neemt Afrika nu de tweede plaats in. Negentien Europese Kerken zijn lid en achttien Afrikaanse. Advertentie kalmeert zonder slaap te verwekken genen, die de eigenlijke betekenis niet verstaan, de onjuiste indruk zou wek ken dat drs. gelijk staat met of zelfs meer is dan dr., moet slechts van ge ringe betekenis worden geacht. Welis waar wordt de voor het overige ge ringe mogelijkheid van verwarring door de invoering van de titel magis ter weggenomen doch terzelfdertijd ontstaat een ernstiger gevaar van ver warring van de kwaliteiten der docto randi met die van hen, voor wie titel magister reeds eeuwenlang in ge bruik is, welke laatste gebruik ook in het buitenland bekend is." Volgens dit schrijven is de aanduiding drs. een duidelijke uitdrukking van het feit van academische vorming, is ten volle ingeburgerd en wordt in het maat schappelijk leven erkend en blijkt in de praktijk te voldoen. Bovendien, aldus deze economen maakt de erkenning van doctorandus een algemene regeling voor alle studierichtingen waarvan de titel mr. of ir. niet is verbonden, mogelijk, n.l. door te bepalen dat facultatief doch beschermd enkele nader vast te stellen letters achter de naam geplaatst worden ter aanduiding van de studierichting. Ten aanzien van vrouwelijke afgestu deerden is een gemakkelijke regeling mogelijk door het toelaten van de titel Dc contact-commissie dringt er bij de leden van de Tweede Kamer op aan hun goedkeuring te onthouden aan het voor stel tot wettelijke erkenning en bescher ming van de titel magister en verzoekt hen bij de behandeling van de titulatuur kwestie in de Tweede Kamer met het vermelde rekening te houden. Orienteringscursus voor diakenen De diaconieën van de Geref. Kerken in de classes Assen, Beilen, Coevorden, Meppel, alsmede van de kerken van Nieuw-Buinen, Nieuw-Weerdingen, Tweede-Exloermond, Valthermond en Paterswolde, die kerkelijk tot het res sort van de provincie Groningen beho ren. hebben besloten in samenwerking met de Stichting voor Geref. Maatschap pelijk Werk in Drenthe oriënteringscur sussen voor diakenen te gaan houden. Als docenten zullen optreden de heren dr. O. C. Broek Roelofs te Zuidlaren, T. Knevel te Meppel, ds. M. J. C. Bos scha te Hoogeveen, M. G. Muller te Beilen en W. v. d. Hammen te Assen. De leergangen zullen handelen over het diaconaat en.de Heilige Schrift, kinderbescherming, bejaardenzorg, geestelijke volksgezondheid, sociale wetgeving en arbeidsrecht. Daarnaast zal mevr. G. Norg-Booy te Emmen een cursus geven over gezinsverzorging. De cursussen zullen gehouden worden te Assen, Beilen, Borger, Corvorden, Em men, Hoogeveen en Meppel. Dit zal me de afhankelijk zijn van de woonplaats de deelnemers. Elke cursus zal minstens 25 deelnemers moeten tellen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN •eetal te Za; 's-Gravenzand e. Beroepen te V ers te Noordsch Prof. dr. H, Th. Fischer rector magnificus universiteit Utrecht Tot rector-magnificus aan de Rijks universiteit te Utrecht is voor het stu diejaar 19601961 benoemd prof. dr. H. Th. Fischer. Duivennest op torenklok JJOOG boven Zierikzee op de grootste klok van het caril lon in de stadhuistoren heeft een koppel houtduiven een nest gebouwd. Ze zitten er hoog en droog, maar allerminst rus tig. De 29 klokken van het caril lon komen elk kwartier in be weging, terwijl de klok, waarop het nest is gebouwd elk vol uur haar stem laat horen! Ondanks alle lawaai, heeft het duivenpaar twee eieren in het nest gedeponeerd. Deze eie ren worden voortdurend be broed, met uitzondering van twee kleine pauzes om 12 en 24 uur. Op die tijden wordt het lawaai de beesten kennelijk ie bar. Rustig rond de tor.en vlie gend, wachten ze tot het laat ste gelui verklonken is. Een koerier kunt u om een boodschap sturen Wereldraad in Schotland Vierhonderd jaar nadat het eerste protestantse parlement van Schotland bijeenkwam, verga dert het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in dat land. Vanmorgen is de eerste zitting begonnen. Het overleg zal duren tot 24 augustus. Er zal ge sproken worden over politieke en godsdienstige vraagstukken; de laatste hand zal worden gelegd aan de voorbereiding van de Derde Assemblee die volgend „Je gaat er slecht uitzien, mijn roosje zei In ge met een plagerig lachje, maar ik wist dat er bij haar meer ernst achter zat dan zij wilde la ten blijken. Ik moest ook vechten met een onge kende vijand: de eenzaamheid. Met het vertrek van Henk was het mij of huize Krol was uitge storven. Eerst toen besefte ik diep. hoe ik mijn hart aan hem had verpand en ik beschuldigde mij van onhartelijkheid en ontactisch optreden. Het pij nigde mij, dat Henk niets van zich liet horen en het hielp niets, dat ik mij krampachtig voorhield, dat deze handelwijze overeenkwam met zijn karak ter. Waar zich tegenslagen voordeden, zocht hij de weg van de minste weerstand en diep in mijn hart vreesde ik. dat hij zijn vurige liefde voor mij had geruild voor spanningen bij de ondergrondse. Vele lange nachten waren sinds het incident met Halzen voorbijgegaan. Het klinkt misschien wat dwaas, dat ik de nachten tel en niet de dagen, maar de dagen waren door miin werk nog wel te verslaan, doch de nachten versloegen mij. Meestal viel ik tegen de morgen pas in slaap en vele ma len werd ik vermoeid weer wakker, want in mijn onrustige slaap vergezelde ik Henk op zijn ge vaarlijke tochten en hoorde ik het schot vallen, dat hem trof. Dan werd ik met een schrik wakker. Als de dag weer aan de hemel stond, hield ik me zelf voor dwaas, maar heel zeker weet ik vandaag, dat daarmede een stuk levensvreugde ondergraven werd. dat de Jeugd niet mag missen, en die van betekenis is voor haar vorming. Zou de hardheid i onverschilligheid, de ironie ten t zichte van al- -«en erfenis zijn van dit krom- n toch., we zeilden weer el- met nieuwe verwachting en nieuwe hoop Zo kwam de nacht waarin ik werd opgeschrikt door een vreemd licht in mijn kamer en rumoer op de trappen en in de gangen. Hoeveel laarzen door het huis lawaaiden wist ik niet, maar ik hoorde ze boven en onder mij en voor ik goed tot bezinning kwam werd er op mijn kamerdeur gebonkt en een diepe stem beval mij in het Duits dat ik onmiddellijk moest opendoen. „Sicherheitspolizei! Dat laatste wist ik ook al voor die stem riep. Dc schoot in mijn kamerjas en muiltjes en gehoor zaamde meer uit nieuwsgierigheid dan wel uit ont- öoor henm. steqqeRös. zag voor het bevel. Wat zochten ze hier in het holst van de nacht? Ik keek in de lichtbundel van een felle lantaarn, die mij verdere waarnemingen onmogelijk maakte. Ik weet alleen, dat er drie mannen naar binnen stapten. Ik moest licht ma ken en tegelijk werd ik tot mijn verrassing aange sproken in mijn moedertaal. Ik kon de bitterheid in mijn stem niet vermijden waarmee ik de man vroeg: „Bent u Nederlander? Nog erger, ik dacht dat ik te doen had met Duitsers." De geüniform- de deed of hij mijn vraag niet hoorde doch wissel de slechts een blik van verstandhouding met de twee Duitsers, een feldwebel en een soldaat De laatste ging voor de deur staan en hield zijn ge weer vrij onhandig vast vond ik. De feldwebel herhaalde nog eens, zeker om Indruk te maken: „Sicherheitspolizei", en ging achter mij staan. De Nederlander bleef voor de tafel en keek mij niet eens geheel onvriendelijk aan. „Waar zijn de Jo den hier in huis verborgen? Hoe eerder je het zegt hoe beter het voor Je is." „Wie is: je", vroeg ik. ..Geen dwaasheden alsjeblieft", bitste de man te rug. „Waar zijn de Joden?". „Die waren eens in huis", zei ik zonder aar- „Wij hebben bevel om allen hier In huis mee te nemen voor een krachtig verhoor. Misschien herin nert u zich toch wel waar ze zijn. Onze inlichtin gen zijn correct We komen niet zomaar eens kij- „Tot^voor enige weken waren die inlichtingen „En waarheen zijn ze gegaan?" „Vanwaar die meervoudsvorm? Ik heb er maar helpt toch met.' „Ik zeg u wat ik weet." De man kneep zijn ogen tot spleetjes. „U heeft contact opgenomen met de familie De Levi, of ont kent u dat ook?" „Ik heb nog niets ontkend en er valt ook niets te ontkennen. Ik weet van geen familie." „Zo.... Wel, dan zal ik u zeggen, dat ik van huis haalde en dat zij ons de uitvoerigste in lichtingen hebben gegeven alleen, ik moet nu nog weten waar Samuel de Levi zit en we heb ben ook belangstelling voor Henk Roelfsema Wel?" Ik moest mij uit een lichte duizeling omhoog hou den. Ik wist dat de man elke gelaatstrekking mij waarnam. De minste aarzeling zou argwaan wekken, maar mijn intuïtie zei mij, dat de man loog. Het was een gemene troef die hij uitspeelde. Daaraan trok ik mij op en ik zei: „Uw inlichtingen zijn onjuist." „Goed", zei de man. „Ik zal u vijf minuten ge ven om u te kleden." Hij wenkte daarop de Duitsers en stapte zelf naar de deur. Maar de feldwebel scheen heel boos. Hij kwam voor mij staan en ik rook de duffe lucht van zijn uniform. Hij sloeg met de vuist op tafel, zodat het groene vaasje met de mimosa op het midden van het blad stond te beven, cn schreeuw de mij toe: „Sprechen Sie, wo sind die verdamm- te Judenü" Zijn ogen schoten vuur. De Neder lander had zich bij de deur plotseling omgedraaid en deed een stap in mijn richting. Hij sloeg weer zijn familiaire toon aan. „Je doet stom," zei hij. „Waarom begeef je je in gevaar voor een paar Joden? Vinden doen we ze altijd, of je nu spreekt of niet Je bezorgt je een boel ellende en dat spijt me oprecht voor jou. Nu begrijp je misschien waarom ik er als Nederlander bij sta. Wees ver standig. Ik weet ook, dat je wapens verbergt. Daar staat de doodstraf op, dat weet je zeker wel? Ik zal er geen gewag van maken, maar ik kan je er voor laten hangen. Als je nu zegt wat je weet.." Nu was het mijn beurt om door brutaliteit de si tuatie te redden. „Waar haalt u de moed vandaan om mij op deze wijze aan te spreken. Kennen wij elkaar soms? Ik heb geen wapens en ik weet van T~J J mag u doen wat Wordt vervolgd jaar in New Delhi wordt gehou den. Een van de belangrijkste punten zal zijn de integratie van de Wereldraad en de Internatio nale Zendingsraad. ïehalve de ne traal Comit(. van de Wereldraad van Kerken noemd, zullen ongeveer 300 kcrkelij- ke leiders van Oost en West de verga- Velen van deze kerkelijke leiders zijn reeds enige weken in Schotland, waar voorvergaderingen werden gehouden, onder andere door de Commissie voor Geloof en Kerkorde, de Commissie Buitenlandse Aangelegenheden en an dere afdelingen. Het Patriarchaat van de Russisch- Orthodoxe Kerk, die nog geen lid is van de Wereldraad, heeft opnieuw waarnemers gezonden. Zij zullen ook het recht hebben om hun inzichten door te geven als er wordt gesproken over het ontwapeningsvraagstuk. Het Centrale Comité moet zich voorts bezig houden met een groot aantal moeilijke problemen, waarover ook binnen de kring van deze kerken gïen eenstemmigheid heerst Zo zul- n rapporten van onderafdelingen worden behandeld die gaan over de problemen betreffende de overbevol king, de voedselsituatie in de onder ontwikkelde gebieden, de vluchtelin gen, de godsdienstvrijheid en de on rust onder de volkeren van Afrika. Practische lezingen voor taalkundigen De Stichting voor Toegepaste Taal wetenschap i.o. heeft wederom een Rondtrekkend Werkcongres georgani seerd voor taaldocenten, tolken, schrij vers, vertalers, journalisten enz., kort om voor praktische linguïsten, die da gelijks geconfronteerd worden met de problemen van taalgebruik. Van 22 tot en met 31 augustus a.s. worden 18 bij eenkomsten van verschillende kleine werkgroepen gehouden: 6 in Amster dam, 4 in Den Haag, 2 in Rotterdam, 2 in Antwerpen, 1 in Eindhoven, Delft, Rijswijk en Naaldwijk. Het congres internationaal aspect door- De keuzewaarvoor de rijke jongeling in het verhaal van het Evangelie stond, zal zich in die vorm aan ons wel niet zo vlug voordoen: wij mogen in het algemeen blijven genieten van ons bezit, en toch Jezus volgen. Die rijke jongeling was overigens ook zeer meelevend: hij kende de wet op zijn duim pje en hij kon met de hand op zijn hart verklaren, dat hij die wet vanaf zijn jeugd ook in acht had genomen. Dan is het wonderlijke, dat Jezus dat niet ontkent. Hij kijkt de man aan en, staat er, Hij krijgt hem lief. En vanuit die liefde krijgt die jongeling dan een zeer hard vonnis te horen: „Eén ding ontbreekt u, ga heen, verkoop al wat gij hebt en geef het aan de armen, en gij zult een schat in de hemel hebben, en kom hier, volg Mij". De afloop kent u: het gezicht van deze rijke jongeling betrekt en hij gaat bedroefd heen, „want hij bezat vele goederen". Ziehier een levensdrama, in enkele sobere woorden getekend. Geld, bezit, heeft een man zó om strengeld, dat hij er niet meer los van kan komen. Misschien zegt u: waarom kon die jongeling Jezus ook niet volgen met al die goederen? Wat dacht u: zou Jezus bij hem en bij ons! niet hebben gezien, dat hij en wij ons hart en al onze zinnen op dat geld en dat bezit zetten? Wat Jezus van die rijke jongeling vroeg en van ons vraagt is eenvoudig dit: doe afstand van dat bezit, als het u in zijn macht heeft. Want u kunt met uw hart maar op één plaats zijn: bij uw geld of bij Mij NAAR EEN TWEEPARTIJENSTELSEL (~)NS LAND kent een gevarieerd po- tiek leven. Er zijn niet veel lan den, waar men zulk een politieke geschakeerdheid aantreft als bij ons. Zeker, dat kan wel eens lastig zijn. Bij kabinetsformaties bijvoorbeeld, die zich bij ons moeizaam plegen te voltrekken. Maar voor bet overige zouden we van die geschakeerdheid toch niet te veel kwaad willen zeg gen. Men kan zeggen: die geschakeerd heid is historisch zo gegroeid. En dat is stellig het geval. Maar het kon juist bij een volk als het onze historisch zo groeien, omdat ons volk, als zovele andere zaken, ook de politiek zo diep ernstig pleegt te nemen. Ons volk ziet de politiek gaarne lig gen in het verlengde van de le vensbeschouwing, en aangezien het naar zijn levensbeschouwingen nog al geschakeerd is, ligt voor een ern stig volk als het onze ook een ver scheidenheid in politieke standpun ten voor de hand. Neen, anders dan anderen klagen we daarover niet te hard en zijn we zelfs bereid om lastige situaties, bij kabinetsformaties en zo, op de koop toe te nemen. Niet, dat men de verscheidenheid, zoals we die ten onzent kennen, niet voor verbetering vatbaar zou mogen achten. De verscheidenheid immers kan ook te ver worden doorgevoerd. Maar een verscheidenhèid op het politieke terrein, die in het verleng de ligt van, en een spiegelbeeld vormt van, de verscheidenheid naar levensbeschouwing, is voor ons méér dan iets dat alleen te laken valt. En dan zou versobering in deze ver scheidenheid wel eens kunnen neer komen op een onnodige armoede. Hieraan ware nog het volgende toe te voegen. Men beweert wel, dat een te grote verscheidenheid op politiek terrein in haar gevolgen fnuikend moet heten voor de politieke belang stelling. Is het niet zo, aldus vraagt men dan, dat de moeilijkheden zo als deze zich bij kabinetsformaties voordoen alleen maar tot resultaat hebben, dat velen zich met wrevel van de politiek afwenden? Dit laatste weten wij niet. Wij heb ben wel eens de indruk, dat in het bijzonder diegenen zich afwendeD wier belangstelling toch reeds aan de schrale kant was. Daartegenover duchten wij van een al te ingrijpen de vereenvoudiging van ons politiek bestel alle gevaren, die nu eenmaal verbonden zijn aan verschraling. Men hoort de laatste jaren ten on zent nogal eens aandringen op ver eenvoudiging van dat politieke be stel. Moet het. zo wordt dan geop perd, ook ten onzent niet komen tot een partijvorm als bijvoorbeeld Duitsland kent, waar protestanten en rooms-katholieken in één partijver band verenigd zijn? Een van dc laatste studies hierover is die van de bekwame rooms-katho- lieke auteur dr. S. W. Couwenberg, op wiens naam al meer publicaties staan, die de aandacht hebben ge trokken en deze ook waard zijn. Zijn jongste studie heet „Het Neder landse partijstelsel in toekomstper spectief" (uitgave N.V Pax te 's-Gravenhage). Hij meent te mo gen vaststellen, dat ook ten onzent socialisme en liberalisme steeds dichter naar elkaar toe groeien. Daartegenover bepleit hij nn een sa mengaan van protestanten en rooms- katholieken in één partij. Tot dit laatste acht de schrijver de voorwaarde aanwezig, omdat, naar hij meent, zowel onder rooms-katho lieken als onder protestanten de ont wikkeling op politiek terrein in de richting gaat van wat hij noemt „deconfessionalisering". Hieronder blijkt de schrijver te verstaan „een afstand doen van een rechtstreekse binding tussen geloof en partijpoli tiek en in de lijn hiervan een open breking der confessionele gesloten heid". Het behoort niet tot onze taak van onafhankelijk christelijk dagblad, hier diep op in te gaan. Toch kan een opmerking niet achterwege blij ven. Is er, althans voor de protes tant, ooit zoiets geweest als „een rechtstreekse binding tussen geloof en partijpolitiek"? Wij menen van niet. Wat er wel geweest is, en wat er vandaag voor velen nog is, is, dat een bepaalde geloofsovertuiging leidt tot een bepaalde keuze van standpunt op politiek terrein, een keuze die dan vervolgens leidde tot de keuze van deze of gene politieke partij. Zo was het, en zo is het vandaag nog. Daarom kan men, al pleegt zulks gemakshalve wei te geschieden, van protestants-christelijke partijen ook niet spreken als van confessionele partijen. Zij behoren niet tot de con fessie. Zij behoren tot een andere orde, ai liggen zij voor velen dus wel in het verlengde van de levens beschouwing die men aanhangt. Omdat nu in dit belangrijke opzicht de protestantse partijen zich ont trekken aan de tekening die dr. Couwenberg van haar geeft, moet ook worden betwijfeld, of werkelijk de voorwaarde aanwezig is voor een samengaan ten onzent op politiek terrein van protestanten en rooms- katholieken. Immers, geen confessionele partijen cn daarom ook geen „deconfessiona lisering"; wel echter partijen die in het verlengde liggen van de levens beschouwingen. En dan moet de vraag rijzen of de levensbeschou wingen van protestanten en rooms- katholieken elkaar zo dicht zijn ge naderd, dat samengaan in één par tijverband een natuurlijke zaak mag heten. Onze indruk is, dat het nog niet zo ver is. Moet het ooit zover komen? Toenadering is uiteraard steeds toe te juichen, onder beding overigens dat zij verantwoord is en niet het resultaat van een verschraling wel ke eraan is voorafgegaan. Kritiek op de huidige situatie problemen bij kabinetsformaties en dergelijke schijnt ons daartoe niet voldoende. Er kaD immers in het huidige gelukkig ook nog heel veel positief worden gewaardeerd. Men ducht bij een bestendiging van de huidige situatie een toenemend gebrek aan politieke belangstelling. Maar is er groeiende politieke be langstelling te verwachten bij een nieuwe situatie, die op haar beurt door niet weinigen als een nieuwe verschraling zou moeten worden aangemerkt? En voor het overige wachten wij als onafhankelijk christelijk dag blad dat voor zich steeds een taak heeft gezien in een bevordering van de toenadering tussen de protestant se christenen de ontwikkeling bin nen de verscheidenheid van het Ne derlandse partijwezen met gepaste belangstelling af. Ondenvijsbenoemingen Benoemd bij het ulo aan de Eerste Christ. Ulo te Ede: de heer D. Hooyer te Bodegraven. Benoemd tot onderwijzeres aan de Her vormde school te Koudekerk a. d. Rijn: L. v. d. Plas te Hollandseveld; aan de Christ School te Harderwijk: E. A. Los te Eemnes-Buiten; aan de Petra-school te Eindhoven: H. Reesink te Eindhoven: aan de Groen van Prinsterer-school te Rot terdam; L. P. J. van Aller te Veenen- Het onderwerp van de eerste bijeen komst maandagochtend 22 augustus in het Nederland-Amerika Instituut te Amsterdam - is „Publiciteit en taal", het wordt ingeleid door de heer R. Se nior (Amerika). In een voordracht over „vertaalmachines" (H. Clement. Ne derland), donderdagmiddag 5 augustus in Amsterdam, zullen mededelingen worden gedaan over hetgeen tot dusver In Nederland is bereikt bij experimen teel mechanisch vertalen van techni sche Russische teksten. Het congres wordt woensdagochtend 31 augustus in Amsterdam gesloten met een inleiding van prof. dr. H. van de Merwe Scholtz over „Een Afrikaanse in wording". daal; aan de Christ. Nat. School te Nije- mirdum: R. Berga te Rottum, Fr.; aan de Pr. Marijkeschool te Rijswijk N.B.: H. C. fab®F.*e Nijmegen; aan de School met de Bijbel te Hei en Boeicoop: H. Verwev te Leerdam; aan de Geref. Lagere Schoo'l te Wierden- L B. de Vries te Emmen; aan de Zonnenbloem-school te Alphen a. d. Ryn: J Bekker te Bodegraven en J. Meulenbeld te Borne; aan de School met de Bijbs! te Eist. Utr.: C. Hezeken te Rotterdam; mevrouw De Leeuw te Ame- rongen en mej M Huyssoon te Alphen 1ön:»aï£-de c v-0--school te Voor- vïïil FFoger te Breukelen; aan de Vrije Christ School te Marken: A. v. d. R t n A™s*erdam: aan de Christ. RL.O.-school Meranja" te Gouda: A. van SJÜiff" teJ*eeuwijk: aan de Christ. Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te Eist. Utr.: C. van Kaam tf «i!len?stad; aan de Christ. Nat .School gen^Hfa^lrrtfmH Broersma te Harlin- T A r erv ^hool te Renkum: iV® Leeuwen te Scheveningen; aan J Hrtr^f f^enV S£h°o1 te Nunspeet: A. J. Horst te Den Burg, Texel- aan elp H.roj "sonfo LriS£erersch,S°! le Haarlem: Sol lie te Scheenvolde: aan de Kon Julianaschool te Heerde; B. R. van Diik lenr°SSra?'p? V ,Pavtrka"lP te Haar lem, au de JJ Juliana-school te Brus- dV rh..-.. m .SI?'Lan ,e Leiderdorp: aan Re^fte^LS?001 Haamstede: J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2