Oudste bordspel maakt in Nederland opgang Vlucht van buitenlands geld naar Zwitserland Geen hoop op vrijspraak voor Powers Gegevens C.B.S. verhouding eigendom-pacht landbouw Vijf dagen cel voor Duitsers Katanga NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 Het spel der wijzen in OEGSTGEEST Wereldcongres van Jeugd en Muziek Het 15e wereldcongres van de ,,Fédé- ration Internationale des Jeunesses Mu- sicales" wordt van 16 t.m. 22 augustus a.s. te West-Berlijn gehouden. De deel neming van Nederlandse zijde is weder om dit jaar groot: 47 personen. Behalve enkele officiële congressisten bestaat de Nederlandse delegatie overwegend uit leden van „Jeugd en Muziek". Elf leden van het Nationaal Jeugd Orkest ei koorleden verlenen hun medewerking ian de uitvoering van de Negende Symfonie van Beethoven bij de opening /an het congres. De Nederlandse so praan Tiny de Bree treedt hierbij als ;oliste op. Tijdens de internationale JM-tentoon- telling, in het kader van het F.I.J.M.- -■ongres te houden, zal de Nederlandse i itand o.m. voorzien zijn van composi- ties van Donemus „Jeugd en Muziek' voor amateurjeugdensembles. Voorts zullen vier Nederlandse films worden vertoond: „Spiegel van Holland" (Bert Hanstra, muziek Max Vredenburg), „Piccolo Saxo et compagnie" (muziek André Popp), „Rembrandt" (Bert Haan- ".tra, muziek Jan Mul), „Een leger van j gehouwen steen" (T. van Haren Noman, muziek Robert Heppener). Senator Wishart Robertson, progressief conservatief, heeft voor het Canade- Hogerhuis verklaard van mening te zijn iat de Verenigde Staten na de r dentsverkiezingen zullen proberen Atlantische markt in het leven te pen. Hij baseerde zijn oordeel op het geen hij had vernomen en op zijn gevolgtrekkingen. een maand is bijna een miljard Zwitserse frank uit Europa, Amerika het Midden-Oosten naar Zwitser land overgemaakt. De Zwitserse mo netaire, reserves hebben daardoor een absoluut record bereikt van meer dan 9,2 miljard frank. Deze plotselinge en grote toevloed van buitenlands kapitaal is klaarblijkelijk gebaseerd op politieke overwegingen in verband met de internationale spanningen en hij vormt een onderwerp van be zorgdheid voor de Zwitserse finan ciële en monetaire autoriteiten. In feite wordt de Zwitserse kapitaal markt, afgezien van het voorbijgaande verschijnsel dat schijnt te worden ge vormd door deze kapitaaltransfers naar dit toevluchtsland bij uitstek, sedert verscheidene maanden gekarakteriseerd door een overmatige liquiditeit, welke gevaren inhoudt voor inflationistlsche invloeden door het stimuleren van de kredietverlening. De Gazette de Lausanne meent te weten dat de nationale bank de belang rijkste banken heeft uitgenodigd van daag bijeen te komen ter bespreking van maatregelen om de te grote toevloed van buitenlands kapitaal tot staan te brengen. Volgens de Journal de Genève is het van het grootste belang snel doeltref fende maatregelen te nemen. Het blad hoopt dat de Nationale bank niet zal Noordwijk Binnen maakt zich op tot feestvieren Dit jaar is in Oegstgeest, in het kas- teel Oud-Poelgeest, het Europees Con gres gehouden. Eerst zijn de Europese •kampioenschappen gespeeld, waarvan de heer Ciessow winnaar werd. Velen zullen zich wellicht afvragen hoe nu eigenlijk het Go-spel wordt gespeeld. Het spel is niet moeilijk te leren. Het is zeker niet moeilijker dan schaken. De HEEFT U wel eens van het Go-spel gehoord? Bent u een liefhebber van schaken of dammen? Als u de eerste vraag ontkennen moet en de tweede bevestigend kunt beantwoorden, dan is er goed nieuws voor u. Een -nfeuw denkspel is bezig in Nederland opgang te maken. Voor Nederland nieuw. Voor China en Japan niet bepaald. In deze landen wordt het Go-spel al 4000 jaar beoefend en is daan: het spel bij uitnemendheid. In Japan zijn ruim 5 miljoen mensen die zich intensief met Go bezig houden. Omdat ook in Nederland het spel de laatste jaren opgang begon te maken, is verleden jaar de Nederlandse Go-Bond opgericht, waarvan de heer A. P. H. Setalp voorzitter is. mogelijkheden die in het spel zitten, zijn echter veel meer dan bij het schaakspel. Het Go-spel wordt gespeeld op een bord met 19 horizontale en 19 verticale lijnen. Het gaat nu bij dit spel niet om de verschillende vakken, maar om de kruisingen van lijnen. Op deze kruisingen worden de stenen geplaatst. Elke speler heeft 181 stenen. De ééh speelt zwart, de ander met wit. In te genstelling met schaken begint zwart. Men kan nooit meer dan één steen per beurt plaatsen. Geen steen kan worden geplaatst op een punt dat reeds door een andere steen is bezet. Een steen die is geplaatst, kan niet meer worden ver zet. Een der opmerkelijkste verschillen met andere bordspelen is dat bij Go de troepen bij het begin van het spel niet reeds in een vaste slagorde worden opgesteld. Go begint met een leeg strijd perk, een compleet niemandsland. Het doel van het Go-spel is: het verkrijgen van een zo groot mogelijk gebied in dit niemandsland. Het spel eindigt wanneer het eigendom van alle onbezette punten vaststaat. Het is een bijzonder interessant spel met vele mogelijkheden. In Japan zijn vele grootmeesters, die men onder scheidt in klassen. De beste Europese speler, die onlangs het kampioenschap won. de heer Ciessow, behoort tot de 16e klasse. Beginnelingen behoren tot de 70ste klasse. Het Go-spel heeft onzes inziens in Ne derland grote kansen, omdat andere bordspelen, zoals dammen en schaki hier te lande ook veel worden beoefend. In Japan worden de leden net als bij judo onderschelden met de eerste tot de negende „dan". Men noemt het Go-spel In dit verband wel de judo van de geest. Allen die meer van het Go-spel willen afweten dan hier in slechts enkele regels wordt verteld, kunnen zich met de secre taris van de Nederlandse Go-Bond in verbinding stellen: Wessel Gansfort- straat 45, Amsterdam-West. WARMOND Geslaagd Voor het examen coupeuse slaagden de kandidaten: Leny Nieuwveen, Louise Zwetsloot, Mieke Langeveld en Annie Rijn, allen leerlingen van de vakschool te Warmond. Gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leerlingen voor de cursi lingerie-naaien, costumière en coupeuse bestaat van 23 augustus tot 1 september. Brandweer Gedurende het tijdvak 14 tot en met 20 augustus is de brandweer dezer gemeen te niet te bereiken onder telefoonnummer 333. Hiervoor in de plaats komen de tele foonnummers 201, 206 en 326. Het num mer 333 is wel te bereiken gedurende de Kamer onder water tijdens reparatie aan goot Juist nadat een loodgieter van een perceel in de Borgerstraat te Leiden wegens reparatiewerkzaamheden de goot had verwijderd, brak gisteren een hevige regenbui los die via de zolder de woon kamer onder water zette. Er werd sohade toegebracht aan het meubilair. In verband met kortsluit) gevaar heeft het personeel van de Ste delijke Lichtfabrieken directe stiroom uitgeschakeld. De bewoners van het huis de loodgieter aansprakelijk stel len- 1 de. sohade. Wilde staking bij H.C.W. te Leiden Enkele personeelsleden van de Hol landse Constructie Werkplaatsen te Leiden, die de vry grote verschillen tussen de lonen in de metaalsector en het bouwbedrijf niet langer konden verkroppen, hebben het gedaan gekre gen, dat het hele ongeveer 400 man tellende bedrijf 24 uur heeft gestaakt. Het doel was kracht bij te zetten aan een aantal looneisen, maar men heeft met deze niet door de vakbonden ge sanctioneerde staking geen succes "Had. Gistermiddag om half één is werk hervat. Hieraan was overleg sen vertegenwoordigers van vakbonden, de ondernemingsraad en een delegatie j van ihet personeel voorafgegaan. De tevredenen moesten ten slotte wel kennen, dat de directie niet anders kan doen, dan de officiële c.a.o. naleven. Gunning clir. school Het architectenbureau D. L. Landman te Leiden heeft namens het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs het uitbreiden van de school aan de Van Vollenhovekade gegund aan de N.V. Aanneming Mij. Panagro te War mond voor f 96.816. Burgerlijke stand vau Leiden GEBORENMiguel Johannes, z v J H A v d Heuvel en W M van Laer; Bernadette Marie Caroline, d v G H B Kievi.ts en P J Homs; Ge.rit, i v G van der Luit en J C de VogelMa rianne, d v H Seller en A Schlagwein; Maria, d v D Jacobs en M Verg inst; Bart Onno, z v G Verburg en A Ver. meer; Simon, z v S Planting en J M Baris; Gerardus Johannes Adrianus Maria, z v L P de Haas en M W T van Schie: Petroneila Geertruida for- nelia Maria, d v T M M van Steijn en J J Klinkhamer; Peter .Tacobus, z v J L Ciere en O T Small. ONDERTROUWD: C Schrave<=ur.de en J T Jansen: L J Dura en H E Kruyt; H J Goddijn en E van Ros-mm; H H L Dros en M M J Van der Klaauw;- G J Kühn en H Hak; B Qudshoorn en J Haarland; M J Kuijl en S R Groen; A F J Sanders en C Cuny; B Endlich en J H de Koningh; S Heemskerk en J den Ouden; P Nie- vaart en A J C G Nessmann; G Busch en F Dubbelaar; H de Vroede en M Kwast; C A Werdekker en T Ketting; R Grijm en J M C Zweers; H J Vos en H J Philipsen. OVERLEDEN: J P van Santen, 54 j. Van der K. uit Haarlem aan de Wai derdam, waardoor hij de macht stuur kwijtraakte Met een boog kwam hij in de naast de berm liggende sloot recht. Gelukkig viel de val nogal mt zodat hij er met een nat pak en eni ontvellingen afkwam. Zijn bromfiets w echter onberijdbaar geworden, zodat Van der K. per autobus huiswaarts ging. Kerkdiensten Hervormde Gemeente: 10 u ds. Nicolai te Vleuten, 7 u ds. Hagen te Katwijk aan Zee. Wijkverpleging De wijkverpleging wordt waargenomen Meijssen, Kerklaan 17a. te Nieuwe directeur Geldersche tram In de gisteren gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Geldersche tramwegmaatschappij is tot directeur benoemd ir. A. H. H. Robbé Groskamp, thans adjunct-directeur. In de vacatures ontstaan in de raad van mtsaarissen door het aftreden vai B. J. Haitsma Muiier en jhrr H. J, Repe- laer van Driel, werden benoemd de heren H. Bruins, notaris te Arnhem en ir. H. Vis te Doetinchem, met de bepaling, dat laatstgenoemde in functie zal treden op het tijdstip van zijn aftreden als direc teur. De eerste zeven maanden van dtt lopende boekjaar laten zich in vergelij king met die van het vorige niet ongun stig aanzien, doch dat overigens nog geen enkele voorspelling kan worden gedaan. Een demonstratie van het Go-spel. Foto N. van der 1 Weer geen dividend van Deli-Atjeh De verlies- en winstrekenii van de N.V. Handel-maatschappij Deli- Atjeh geeft een winst op goederen aan van 287.503 (v.j. 266.429) en op di versen van 510.902 231.575). De on kosten stegen tot 416.169 358.958) en de afschrijvingen beliepen 307.848 113.885). Voor speciale doeleinden werd 67.996 18.617) gereserveerd. Hierna resteert een winstsaldo van 6.421 6.544) welk bedrag wordt toegevoegd aan het onverdeeld divide'ndsaldo 1958, dat daarna 38.769 bedraagt. Een divi- dendvoorstel wordt wederom niet ge- De dochteronderneming in Kameroen kreeg gevoelige verliezen te Incasseren. De resultaten van het Amsterdamse kan toor staken gunstig af bij die vorig boekjaar, mede tengevolgi nemende produktenzaken gedurende de laatste helft van 1959, welke verbetering zich tot dusverre in 1960 dus de directie. Het kantoor te Bangkok werkte nog met verlies. De omvang dei zaken aldaar wordt zeer beperkt gehou den. Het kantoor te New York behaalde wederom ien bescheiden winst, terwijl de resultaten te Bogota (Colur achter bleven bij die van 1 De N.V. Commissiehandel v/h D. Schu macher (dochteronderneming) toonde gunstige stijging der omzetten en haalde een bevredigend resultaat dat verlies- en winstrekening komt Op 30 en 31 augustus en 1 september vvorden te NoordwUk Binnen de tradi tionele Oranjefeesten gehouden Het programma luidt- 26 augustus: etalagewedstrijd voor winkeliers, met medewerking van het publiek. 30 augustus: namiddag 4 uur opening vermakelijkheden7 uur rin.grijden op versierde fietsen op het Lindenplein voor dames en heren van 15 jaar en ouder; 9 uur kussenslaan voor dames en heren van 15 jaar en ouder. 31 augustus: 's avonds 7.30 uur tobbe tjesteken voor dames en Heren van 15 jaar en ouder op het Lindenplein; 9.30 uur vlugsohillen voor da-mes en heren van 15 jaar en ouder op het Lindenplein. 1 september: 's morgens 5.30 uur vis wedstrijd in de Leidsevaart voor dames en heren van 15 jaar en ouder; 8 uur I klokluiden8.30 uur schietwedstrijd op ^1959 j het plein van de'Wilhelminasohool voor dames en heren van 16 jaar en ouder; 9.30 uur ringrijden met paard en wagen In de La Bassecour Caanstraat; 9.30 uur puzzelrit op fietsen voor dames en he ren boven 15 jaar; 2 uur Ronde van Noordwijk op toerfietsen; 4.30 uur krui wagenrace in de Van Limburg Stirum- straat voor dames en heren boven 15 jaar: 7.30 uur touwtrekken op het Lin denplein voor groepen van 4 man; 9 uur stoelendans voor dames en heren boven 15 jaar. Voor KOELKASTEN NAAR RADSO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - RIJNSBURC Agenda gemeenteraad Dinsdagavond vergadert de gemeente' raad. De agenda vermeldt onder meer de volgende pu-nten: goedkeuring reke ning weeshuis over 1959; toekenning van wezeng-eildenverkoop van de viilJa Sti- rum aan de Prins Hendrikstraat; ver koop tegel terrassen aan de Koningin W-ilhelminabouilevai-dverpachting teel- la-nd aan de Duinweg; verpachting teel- land aan de Beeklaan-Achterwegont trekking Woensdagse Watering van de gasfabriek tot aan de Maandagse Wa tering aan liet scheepvaartverkeer; kre dieten voor elektriciteit-s-, gas- en water voorzieningen Dobbelmaon-d'unn; kre dieten v-oo-r voorzieningen met elektri citeit en water in het Langevelduit breiding voedingsmogelijkheid elektri citeit in de omgeving van de Duindam- seslag en langs de Herenweg en de Zwarteweg; krediet voor aankoop van krediet het gasbedrijf en daar aanwezige ohine-installaties; krediet voor verbou wing van het kantoor van de rijksont vanger aan de Piiokéstraat; krediet voor aan'leg van moodholes in verband met de verplaatsing van het Golfterrein krediet voor aanleg van verbindingsweg VoorstraatZeestraat en voor recon structie van een gedeelte Heilige Geest- weg; verzoek bestuur christelijke mulc om medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet voor invoering van muziekonderwijs; voorbereiding bouw van winkels aan de Langevelder- slag; begrotingswijzigingen. Straatcollecte ssen 16 en 20 augustus zal een straat- cte worden gehouden ten bate van de dierenbescherming. Orgelconcert Dinsdagavond concerteert Feike As- ia op het orgel van de Grote Kerk te Noordwijk Binnen. Het programma ver meldt werken van Jan Zwart, J. L. 'S, Vivaldi-Baöh, Boyoe, Hollius, Rheinberger, De Vries, De Lange, Boell- mann en van de ooncertgever. Kerkdiensten Hervormde Gemeente Noordwijk aan Zee: Lido, 9 uur, ds. Vloed uit Vlaardin- gen; kerkgebouw: 9.15 uur, pf. Wüpper uit Wüppertal (Duitse dienst); 10.30 en 7 uur ds. Hoekstra. Hervormde Gemeente Noordwijk Bin nen: 10 en 7 uur ds. Van Dok; 10 u. jeugdkerk in Wilhelminalhofje. aarzelen om in samenwerking met de Zwitserse banken het evenwicht van de Zwitserse kapitaal- en geldmarkt te be schermen. Een van dc advocaten van kapitein vlieger Francis G. Powers, piloot van di U-2 die In Moskou zal terechtstaan we gens spionage, heeft geen hoop op vri) spraak van zijn ciënt, al hoopt hjj we) dat dit later zal geschieden. „Premier Ghroeej'bsjef zal om propa- gandaredenen een veroordeling moeten hebben", aldus meent Frank W. Rogers, die met de echtgenote van Powers en haar moeder, alsmede een tweede advo caat en een dokter naar Moskou is ver trokken waar woensdag het proces begint Rogers meent dat er na het proces een kans zal zijn op vrijlating van Powers Hij dacht dat verzoeken van particuliere zijde eerder zouden worden ingewilligd dan die van de Amerikaanse regering. „Laten we eerlijk zijn", aldus Rogera. ..de Russische regering moet beseffen dat Powers een van de lagere goden dat het eigenlijk een geschil is rr Amerikaanse regering die hem als hun agent erkent". Koninklijk gezin kon niet varen Een krachtige wind boven de Middel landse zee heeft het vertrek Nederlandse koninklijke gezin, dat op Syracuse verblijft, uitgesteld. De vorstelijke vakantiegangers hebben een groot deel van de dag doorgebracht met zwemmen, vissen en bezoeken aan oudheidkundige plaatsen, terwijl de Piet Hein en de Groene Draeck in de haven achterbleven tot het weer zou opklaren. Koningin Juliana is 's morgens alleen uit winkelen geweest. Sommige van haar inkopen deed zij in een druk bezocht warenhuis. 's Middaj gezwommen in de baai Lacomble De derde van een serie va zestien ondiepwatermijnenvegers, Hr M: Lacomble, zal maandag 22 augustus cp de werf van de Anrhemse scheepsbouwmaa schappij N.V. te Arnhem door de aangi wezen commandant, luitenant ter zee III H. Mijsberg, in dienst worden gesteld. Atiai. De Amerikanen hebben gisteren met succes een Atlasraket afgeschotei naar een doelengebied op achtduizend kilometer afstand. De ne-uskegel heeft men echter niet in de oceaan terugge- TTET Centraal Bureau voor de Sta- tistiek heeft gegevens hekend gemaakt betreffende de verhouding eigendom-pacht volgens de land bouwtelling mei 1959. Hieruit blijkt, dat 47,6 pet van de totale oppervlakte cultuurgrond, nl. 1.098.800 ha, door de eigenaar zelf wordt geëxploiteerd, terwijl 1.211.000 ha wordt gepacht (52.4 pet). Het percentage, dat in eigendom wordt geëxploiteerd, varieert over de verschil lende provincies van rond 64 in Over ijssel tot 32 in Friesland, waarbij de nop (met i pet eigendom) buiten beschouwing is gelaten. Vergeleken met 1955 is een geringe verschuiving ten gunste van de eigen grond waarneembaar .Er is evenwel een Filmheld IAAT HOLLANDSE jongens niet ovei ■*-' zo'n onverstoorbare kalmte en do- gis nuchterheid beschikken, als ons in de boekjes van „Flinke Kees op klom pen" of „Rooie Bart je redt de hele pol der" gesuggereerd wordt, bleek dezer dagen bij hotel Terminus. Een schare opgewonden en zenuwachtige knaapjes van zo om en nabij de dertien verdrong zich daar voor de filmrol, die de En gelse regisseur Derek Williams te ver geven had. Of „verdrong", het was meer een rustig staan, tervUj' een nerveus ticje op dc typisch Hollandse gezichtjes verscheen als de toch zo vriendelijke blik van de heer Williams zich op hen richt' te. In ieder geval, de Haagse eer is ge red. Den Haag, zo vaak beschimpt van wege haar eerbiedwaardig of zelfs schijn heilig uiterlijk, leverde toch maar het noodzakelijke blonde Hollandse jonge tje, dat naast de hoofdstedelijke Caro- licntje van Eelen de hoofdrol mag ver vullen in de kinderfilm „Lend me your clogs" - Leen mc je klompen". Om even over half vier gistermiddag sprak regisseur Williams in de tuin van Ter minus het beslissende woord. En dat woord betrof de 13-jarige Jacques Ver- bruggen uit de Oudemansstraat, een jon geman, die behalve over een blozend en stevig voorkomen, over een evenredig verbluffend gevoel voor publiciteit bleek te beschikken. /""'EVRAAGD naar zijn naam was deze jongeman de enige, die zowaar een kaartje „neem mc niet kwalijk, 't is van me vader" wist te overhandigen. Geen der jongelingen was op dat idee gekomen en al gaf het uiteraard niet de doorslag, markant was dit feit tocb wel. Zijn twee kameraden voor die middag dan die met hem tot de finale wisten door te dringen, de I3-jarige Jan van Thiel uit de Hattemlaan en de 16- iarige Rudy van Sloten uit Leldschen- dam. deden de zaak met een schouder ophalen af toen hen met een tactvol „Sorry" de hoteldeuren gewezen werd. En dat was flink, want aan de verkie zing was een marteltijd van ruim een uur vooraf gegaan, die een flinke brui- partij wel gerechtvaardigd zou hebben. De drie bewuste knaapjes moesten naast de kanszekere Carolientje staan, het hoofd naar links wenden, het hoofd naar rechts wenden, vriendelijk lachen, weer ernstig kijkenEn onderwijl voerden de heer Williams en de heer Jack Apon die de Nederlandse onderwljsfilm ver tegenwoordigde, en ook maar meteen eens naar een filmheld kwam kijken een interessante conversatie, die ge iukkig voor de drie kanshebbers in het Engels werd gevoerd. „IIoc vind je de neus van die rechtse daar? Veel te groot...? wel nee... ol toch? Middelste totaal ongeschikt Zou je denken." Af en toe liet een van de ondoordachte aanwezigen een zeer begrijpelijke Hollandse term als ..Die vind ik waardeloos" vallen wat de be trokkene ineen deed schrompelen tot een verschrikt konijntje. In de tuin van Terminus volgde toen het gesprek op hoog niveau, waardoor tenslotte de kleine en stevige Jacques geselecteerd werd. Carolientje had een broertje, hoe wel het bewuste tweetal elkaar met een enigszins gegeneerde blik monsterde. PN TUSSEN ai die bedrijven door had zich nog een drama-in-het-klein van het vergeten jongetje afgespeeld. Onge veer om half twee was hij met zijn moeder het hotel binnen gestapt. „Mijn heer Williams heeft gezegd, dat ik spe ciaal terug moest komen", luidde zijn verklaring aan de portiers en aan allen die het maar horen wilden, maar naar mate de middag vorderde werd zijn opgewekte, toch ook zo Hollandse ge zichtje hoe langer hoe somberder. Mijn heer Williams vergat hem falikant er daar zat hij nu, terwijl over zijn hoofdje heen beslissingen genomen werden en terwijl hij zijn drie concurrenten voort durend langs zich zag paraderen. Hij blééf zitten, tot de regisseur door een vriendelijke aanwezige op hem attent werd gemaakt. Toen was het gauw ge beurd. daar was de deur en daar wan delde de filmheld uit. Want de film wereld is een hard bedrijf en dat moei je je echt wel realiseren, als je in j< dromen al carrière maakt op het witte Maar verder was toch iedereen tevre den; Carolientje en Jacques vanwege de onverwachte septembervakantie wam dan zal deze een uur durende kindei film worden opgenomen regisseur Williams vanwege zijn slagen en ten slotte ook nog Jack Apon, die voor zijn experimentele verkeersfilm de 12-jarigr Gerrit Vreeswijk uit de Maasstraat eei rol toebedeelde. Het kon echt allemap niet op i merkbare afzwakking van de tendens, welke zich in dit opzicht tussen 1950 1955 deed gelden. Voor het eerst zijn thans ook gegev beschikbaar gek-omen, waaruit blijkt tot welke maatschappelijke groep de eige naar behoort, van wie de boer zijn grond in pacht heeft. Van de totale gepachte oppervlakte wordt 463-000 ha (38 pet gepacht van land- of tuinbouwers, 427.000 ha (35 pet) van andere particuliere eigenaren, 177.000 ha (is pet) van overheidslichamen er 111.000 ha (9 pet) van „overige rechtsper sonen" (verzekeringsmaatschappijen, ban ken, kerkgenootschappen ed.). Bijna de helft van de van landbouwers gepachte oppervlakte, te weten 223.000 ha, wordt gepacht van ouders. Deze cij fers hebben betrekking op in Nederland wonende eigenaren. De oppervlakte cultuurgrond, welke van buitenlanders wordt gepacht, be draagt 32.800 ha, Dit is 2.7 pet van de to tale gepachte oppervlakte. Voorlopige oogstraming van koolzaad en karwijzaad Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meedeelt, bedraagt de totale pro- duktie i960 van koolzaad volgens een voorlopige raming 7110 ton (v. j. 7610), die van karwijzaad 2170 (45570) ton. De sterke vermindering van de kar- wijzaadopbrengst is het gevolg zowel een lager rendement als van een verdere inkrimping va neht beteelde areaal. Voor koolzaad werd gemiddeld 2433 kg per ha geoogst (2904). voor karwijzaad U16 kg (1740). Prijsindexcijfers juni voor de landbouw Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen land- bouwindexcijfer in juni 94. tegen 95 in de voorafgaande maand en 99 in juni (Basis 1949/50—1952'53 100) Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten bedroeg evenals in me 125, tegen 114 in juni 1959. Het groepsindexcijfer voor de veehou derij produkten daalde van 86 tot 85. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar (95) betekent een mindering met 10 punten Voor de kostenfactoren bleef het groepsindexcijfer ongewijzigd op 145. egen 138 In juni 1959. Bezien over het gehele oogstjaar 1959/ 1960 vertoont het prijsindexcijfer landbouwprodukten een stijging va tot 104. Voor de akkerbouwprodukten steeg het van ill tot 124. Dit hield band met de hogere prijzen voor bijna alle produkten in deze sector. Het groepsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten bleef gelijk aan dat 1959/59. nl. 98 Tegenover een hogere orijs voor schapen en melk stond ee gere voor de overige produkten in deze Er zij op gewezen, dat bij de bereke ning van het prijsindexcijfer voor vee- houderüprodukten de prijs .welke de melk wordt aangenomen, alleen be trekking heeft op de over de betrokken periode aan producenten uitgeleende voorschotten (zg. adviesprijs). Het indexciifer voor het to'aal der kostenfactoren liep op van 137 tot MO. o.a. als gevolg van de gestegen Ionen pachtprijzen. Twee dagen nadat zij bij een winkel diefstal in Amsterdam op heterdaad n betrapt, stonden gistermiddag twee jonge Duitse studenten voor de Amsterdamse politierechter terecht. Ze werden veroordeeld tot vijf dagen hech- De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar plus de bepaling dat het tweetal zich tijdens de proeftijd niet meer in Nederland zou vertonen, geëist een fel requisitoir richtte de offi- van justitie zioh tot belde verdach- „Het komt de laatste tijd helaas veelvuldig voor dat jonge Duitse toeris ten hier stelen", zo zei hij. „Wij zijn helemaal niet gesteld op rovers van de andere kant van de grens. Wij zullen dit, nu wij hier iets tegen kunnen doen, duidelijk laten merken". De politierechter, mr. W. da Costa veroordeelde de studenten ieder tot vijf dagen. Voor een verbod om in Nederland te komen voelde hij niet veel. „Zij moe ten maar vaak hier komen, want er valt voor Duitsers op het gebied van recht en onrecht in ons land nog veel te leren". Jonge Papoea's naar Nederland (Van onze parlementsredactie) Zes jonge Papoea's komen begin sep tember od uitnodiging van de Nedeiland je regering voor een oriëntatieDezoek van twee maanden naar Nederland. Het gezelschap bestaat uit twee be stuursambtenaren. twee onderwijze f-: een landbouwopzichter en een ambtenan; van de gezondheidsdienst. De groep staat 0.1.v. Marcus Kasiepo, ambteaar van ie afde ling bevolkingsvoorlichting van hel gou vernement in Nederlands Nieuw-Ouinea. Tijdens de eerste maand van hun bezoek zullen de jonge Papoea s o.m excursies naar Nederlandse bedrijven makei Het gaat dan om een algemene oriéntirie In de tweede maand verdiept ieder zich in zijn speciaal werkterrein De twee be stuursambtenaren zullen bijv. o.l.v. bur gemeester Bogaardt van Rijswijk kennis maken met het bestuur van een Neder landse gemeente, De Papoea's worden on dergebracht bij gezinnen. Nieuw Shell-gebouw in Rotterdam Op 571 belonpalen is een negen ver diepingen hoog gebouw van de Shell op getrokken, dat op de hoek van het Hof plein en de Schiekade te Rotterdam ge reed is gekomen en als het ware een vi suele verlenging van de Coolsingel be tekent. Dit gebouw is vanmorgen door de bur- Walsum. geopend in het bijzijn van enige honderden genodigden. Het zal de kantoren huisvesten van Shell-tankers N.V. van de N.V. Nederlandse aardolie maatschappij (West-Nederland) en van de Shell Nederland N.V. SCHAKEN Qfbaan en Barendregt op laatste plaatsen De Nederlanders Orbaan en Barendregt bezetten na vjjf ronden in het int. Nim- zowitsch-schaaktoernooi te Kopenhagen de laatste twee plaatsen met elk 1 punt. De stand luidt: Petrosian 414 pt„ 2. Stahllberg en Geiler, beiden 4 pt., 4. Golz 314 pt., 5. Hamann 3 pt., 6. Boerge Ander sen 214 pt. 1 aifig.. 7. Larsen 2 pt. -f 2 :iPg„ 8. Pletizsdh, Petersen en Koelvtg elk 1% pt., LI. Enevoldisen, 1 pt. 2 afg., 12 Nie'sen, 1 pt. 1 afg„ 13 en 14 Orbaan en Barendregt, beiden 1 pt. (Vervolg van pagina 1) 'andee radio-televisiereporter Alfred van Sprang ging dansende met zijn opname- koffer naar voren om deze muziek op Tsjombe Even later arriveerde president Tsjombe van Katanga, onmiddellijk omringd door een grote groep jour nalisten. Tsjombe deelde mee. dat Hammarskjöld er mee akkoord was gegaan, dat de Zweedse troepen van de V.N. hem zouden volgen zonder zich te mengen in de interne Katan- gese aangelegenheden en zich ook niet zouden bezig houden met con trole of liever gezegd het door laten van personen op de toe gangswegen naar Katanga Het toestel cirkelde driemaal over het vliegveld en landde bij de vierde maai Het droeg de naam Anna Maria en in grote letters United Nations. Hammars kjöld stapte uit met een strak gezicht,' maar zijn begroeting met president Tsjombe leek nog vrij hartelijk. Nu kwam de climax, Tsjombe nam Ham marskjöld mee langs de Katangese troe pen die voor het terras stonden opge steld. Iedereen rekte de hals om te zien of Hammarskjöld de Katangese vlag zou groeten. De secretaris-generaal deed het. maar dat hij zenuwachtig was bleek ut het feil, dat hij na zijn groet de pas nh'.eld en nogmaals groette. Vanaf het terras riepen voorname lijk Belgische kolonisten een Leve Katanga, maar ook enige inheemsen hieven deze kreet aan. Er was een Belg, die met een vertrokken gezicht riep: weg met de Amerikanen, maar landgenoten van hem schndden af keurend het hoofd; een inheemse demonstrant stak een bord omhoog waarop stond weg met dc federatie, weg met Katanga, leve het verenig de Kongo. Een Belgische officier sloeg hem het bord nit de handen en leidde hem even later vergezeld van een Katangese politieman weg. Opgelucht Even later arriveerden de eerste Zweedse troepen. Zij zullen in schoolgebouwen in de stad worden ondergebracht. Men krijgt de indruk, dat de Belgische gemeenschap in Ka- tanga opgelucht is, dat deze kogel eindelijk door de kerk is en dat zij alle vertrouwen heeft dat de Ver. Naties niets zullen doen wat tot een herhaling van de gebeurtenissen el ders in Kongo zal kunnen leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9