Boek over dr. O. door partijdige schrijver Leven in Elisabethstad nog niet veranderd Mr. Huygens werd centrale figuur de Bliksembuizen zijn hol Stakers houden schepen vast in Engelse havens Opnieuw de Berkelse arts HOLLANDSE ZOMER Cremer. Deze drieëntwintigjarige Hagenaar heeft zyn met veel gebaren en bussen verf bij elkaar gegooid „schilderij" voor een mil joen gulden in de catalogus van de Haagse salon laten noteren. „Devaluatie van de kunst' mopperei gen. Maar waarom eigenlijk? Wie voor een dergelijk produkt één mil joen op tafel legt, bepaalt daarmee niet de wesenlyke waarde van hetgeen hij koopt, doch onthult opnieuw de onbruikbaarheid van het geld als waardemeter. Wel zegt de wijze waarop geld wordt be- steeds iets over de „waarde" van hem, die het uitgeeft. Overigens 6chijnt Cremers gooi-cn-smyt- wprk nog slechts een bod van een miljoen centen te hebben uitgelokt. JeV>ILsLranl i po- Ook elders in het land, met name in de grote steden, kampt men met een tekort aan personeel, alhoewel de situatie nergens zo nijpend is als in de hoofdstad. Er zijn ver schillende oorzaken aan tc wijzen voor het tekort bij de politie, dat zich, zij het in mindere mate, ook zou voordoen bij een minder krappe arbeidsmarkt. De belang rijkste oorzaak is ongetwijfeld de onbevre digende salariëring en de ongunstige re geling bij de betaling van overwerk. De minder goede salarispositie van de politie man wordt nog eens extra onderstreept door de met het steigende welvaartspeil gepaard gaande salarisverhogingen in vrijwel alle bedrijfstakken. Daarnaast wordt de adspi- rant-politieman waarschijnlijk ook afge^ schrikt door de onregelmatige en veel eisende dag- en nachtdiensten, die vooral in de grote steden ongunstiger liggen er meer risico met zich brengen dan in de kleinere gemeenten, waar de voorwaarden wat gunstiger zijn. Het is onder deze omstandigheden zaak, dat ruime en snelle aandacht wordt ge schonken aan dit probleem. In het belang van openbare orde en rust en de veilig heid op de weg, die juist nu steeds meer aandacht en werk vereisen. (Advertentie) HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT (Van onze speciale verslaggever) TV7"IE een objectief oordeel wil vellen over de behandeling van de eerste strafzaak tegen de Berkelse arts moet de vandaag, door de uitgeverij Bruna op de markt gebrachte pocket: ,,Het mysterie-proces Dr. O.", beslist niet als leidraad gebruiken. De schrijver, J. P. M. van Elswijk uit Uddel onbekénd als auteur, doch niet als exporteur zegt weliswaar in zgn voorwoord, dat het boek „zo goed en zo onpartijdig mogelijk een reconstructie is van het proces dr. O.", tegelijkertijd vraagt hij zich af, „of men eindelijk niet een minder belang aan getuigenverklaringen moet gaan hechten, daar meer dan eens is komen vast te staan, dat er ook leugenachtige en zich-vergissende getuigen bestaan". "\f7-A-T een en ander impliceert, wordt na lezing van het boek vol komen duidelijk. Bijna alle getuigen a charge krijgen een veeg uit de pan, evenals de heren rechters en de officier van justitie. De getuigen a décharge, zomede de verdedigers mr. Huygens en mr. Van 't Hoff Stolk, daarentegen, worden als de paladijnen van recht en gerechtigheid afgeschilderd. Van de bekende patholoog-anatoom en politie-deskundige dr. J. P. L. Hulst (thans gepensioneerd): ,,Een patriar chale verschijning uit een vroeger tijd perk". wiens sectie „ongeveer uit het voorhistorisch tijdperk" dateerde. Van alle andere getuigen char ge): „Die tantes en vriendinnen en be wakers en zulk klein goed? Aardig als versiering, maar geen van allen zo, dat ze tot het bewijs van de officier iets anders kunnen bijdragen dan vage din- De getuigen décharge daarentegen, die door de verdediging gedagvaard wa ren, worden door Van Elswijk als on begrepen genieën naar voren gebracht Paradepaard De Britse patholoog-anatoom, prof. dr. William Bentley Purchase wórdt „het glanzende paradepaard van de verdediging" genoemd, „een Engelse volbloed". Hij is nog steeds over de ge hele wereld een veelgevraagd en hoog- gerespecteerd deskundige, up-to-date en onkreukbaar". De Nederlandse getuigen-deskundigen zouden als schooljongens aan de voélen van him leraar hebben gezeten. „Ik ge loof dat de Nederlandse deskundigen een beetje in him hooggeleerde hemd staan", laat hij Bulletje op bladzijde 70 zeggen. Ook Een verdediging van de verdedi ging co kan deze pocket ook ge kenschetst worden. In gemoede vraagt men zich dan ook af, of de schrijver voor de Berkelse arts, cf voor diens Haagse strafpleiter in de pen is gekïomr on. Niet dr O. blijkt de centrale figuur te 'jn, maar mr. Huygtns, van wie tal an citaten zijn opgenomen, welke als een ket ting van verheerlijking aaneengere gen zijn. Hoofdfeiten Men herinnert zich dé hoofdfeiten nog wel: dr. O., verdacht van moord op z'n vrouw, komt op 6 mei 1954 voor zijn rechters. President van de recht bank is mr. A. J. Veldman, officier justitie mr. G. J. de Lint, terwijl de verdediging aan mr. M. H. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk is toever trouwd. De zitting duurt met inbegrip de onderbrekingen tot en met „iei en heeft een ongewoon emotio neel verloop. Op 8 juni daaraanvolgend verklaart de rechtbank de Berkelse arts schuldig en veroordeelt hem, con form de eis, tot levenslange gevangenis straf. Het aangetekend hoger beroep leidt tot niets. Op 1 december 1954 ver klaart de president van het Haags Ge rechtshof verdachte schuldig aan het misdrijf moord, op vrijwel dezelfde be wijsmiddelen, die de rechtbank in eer- instantie aanvoerde. De verdediging O., die opnieuw veroordeeld wordt tot levenslange gevangenisstraf, tekent cassatie aan. Dit cassatie-beroep wordt echter door de Hoge Raad afgewezen, daar het hoogste, rechtsprekende li chaam in ons land geen twijfel aan de schuld van de Berkelse arts aanwezig acht, ondanks het pleidooi van prof. dr. Oven, de onlangs overleden spe cialist voor cassatiezaken, die door mr. Huygens ingeschakeld werd. De spraak van T,~p handhaafd. het Hof blijft derhalve ge- Voor Van Elswijk is dit allemaal niet genoeg. Hij blijft twijfelen aan de uitspraak der heren rechters, die hij bovendien gebrek aan objectiviteit in de schoenen schuift. „Dit boek is door twijfel tot stand gekomen" schrijft hij op bladzijde 6. „Voor velen is de Berkelse gif-affaire een twijfel-proces gebleven. O. doet nog van zich spreken en juist daarom is het een gewetenszaak het eerste proces O. nog eens na te gaan, te wikken en te wegen." Op bladzijde 1SS volgt dan: „Zolang deze twijfel bestaat, is er volgens vele welden kende mensen en volgens de Wet in het proces dr. O. geen recht gesproken". pen, dat mr. Huygens, die Van Elswijk op vrijwel iedere pagina meent te ten verdedigen, het boek reeds, het werd uitgegeven, heeft gelezen. Hij noemde het „een objectief verslag, doorspekt met de subjectieve mening van de auteur". „Ik ben uiteraard blij met deze ongevraagde rehabilitatie", zo moet mr. Huygens hebben opge merkt. „De schrijver toont aan dè hand van de stukken mijn onschuld in de briefjes-affaire onomstotelijk aan". (Op last van de officier van justitie werd mr. Huygens enkele weken in zekerde bewaring gesteld, omdat hij verdacht werd de broer van O. tot het schrijven van een „zelfmoord-brief je" zgn. afkomstig van de verslagene, te hebben aangezet. Later is hij we gens gebrek aan bewijs van rechtsver volging ontslagen). „Het Mysterie-proces Dr. O" is sa mengesteld uit eigen ervaringen de auteur wekt tenminste de indruk, dat hij het eerste proces tegen O. van mi nuut tot minuut heeft gevolgd uit persverslagen, of delen eruit, welke de tendens niet konden verstoren, uit op vallend veel letterlijke aanhalingen van alles wat mr. Huygens zoal heeft ge zegd, en uit citaten en uit rapporten getuigen-deskundigen (prof. Carp dr. Briët b.v.), waarvan Van Els wijk inzage moet hebben gehad. Bijna alle getuigen worden bij naam toenaam genoemd. Het zelfde geldt >or de leden van de rechtbank en die m de verdediging. „Rechtszittingen zijn in Nederland gelukkig openbaar", zegt de schrijver. „Men mag er vrije- "ijk over publiceren. Toch wil ik mi onaangename misverstanden te 'oorkomen nadrukkelijk vermelden, dat het niet mijn bedoeling is iemand te kwetsen, te beledigen of verdacht te maken. Elke opzet in die richting ontbreekt." Met het oog op deze, misschien wel waterdichte dekmantel is het echter des te merkwaardiger, dat met de getuigen van het Openbaar Ministerie en hier en daar ook met de rechters de vloer wordt aangeveegd. Van tevoren, z< klemtoont de auteur voortdurend stond vast, dat Barbertje, i.e. dr. O., moest hangen. De hele rechtszitting was volgens hem een aanfluiting Vrouwe Justitia. In feite beticht hij de Nederlandse rechtspraak van partijdig heid de Engelse rechtspraak is gens hem het neusje van de zalm terwijl verschillende respectabele man nen en vrouwen rondweg belachelijk worden gemaakt. Twijfel De twijfel van de schrijver kan schien wel worden weggenomen door de twijfel, die hij zelf oproept. Uit het Algemeen Dagblad hebben we begre- 368 Als de bliksem in het zand inslaat, kan door de hitte van de elektrische ontlading het zand tot smelten overgaan. Door de ogenblik kelijk daarop intredende afkoeling worden de zandkorreltjes aan elkaar gekit en er ontstaat een buis een zgn. fulguriet van onregelmatige vorm, die soms vertakkingen heeft. De binnenkant van een dergelijke bliksembuis is glanzend en glasach tig, maar de buitenkant heeft een ruw en onregelmatig oppervlak. Soms zijn dergelijke fulgurieten enige meters lang en zij kunnen, mits dit voorzichtig gebeurt, worden uit gegraven, zodat we het resultaat van de blikseminslag in handen kunnen ne men. Het blijkt dan, dat deze bliksem buizen hol zijn (an ders zouden we ze ook bezwaarlijk tot de buizen kunnen rekenen) welk ver schijnsel door vele onderzoekers wordt toegeschreven aan de plotselinge ver damping van het grondwater. Ande ren menen daarentegen, dat het buis vormige karakter in verband moet worden gebracht met liet mechanisch effect van de ontlading. Hoe dit ook zij, voor ons zijn deze theorieën momenteel van weinig be lang. Wie er zich in wil verdiepen, kan in het Museum voor Geologie te Leiden een fulguriet aantreffen ter lengte van meer dan drie meter, waarover alle mogelijke theorieën kunnen worden opgesteld, want veel is zelfs bij dit kleine onderdeel van de meteorologie nog onverklaard. TOCH IS HET ZO! Het frappante feit doet zich nl. voor, dat deze bliksembuizen door verschillende onderzoekers niet zijn aangetroffen op duintoppen dus op de hoogste punten van het land schap maar juist in de daar tussen gelegen kommen, dus in de lage ge deelten. Zowel in de droge woestijn die als Sahara bekend staat, als in het Nederlandse landschap werd deze ervaring opgedaan. Klaarblijkelijk slaat de bliksem in zandvlakten dus op die plaatsen in, waar de bodem het vochtigst is. En het vermoeden mag dan worden uitgesproken, dat de lengte van dc buis tot aan het grondwateroppervlak reikt. In ieder geval kunnen we hieruit Ieren, dat de duin pan dus lang niet zo veilig is voor blikseminslag als we aanvankelijk meenden te mogen veronderstellen. De ze conclusie mag echter niemand tot de opvatting verleiden dat hij bij on weer dus maar boven op de duintop moet gaan staan, want we zouden het toch wel erg betreuren als in de toekomst de eerste fulguriet wordt aangetroffen juist op het duin, waar deze lezer zich veilig waande. Kies in voorkomende gevallen dus de duinhelling als beschutting en wel daar, waar u in de schaduw van het onweer ligt. Van bliksembuizen naar bliksem afleiders, is slechts een kleine stap, die we de volgende maal zullen Wrevel „Voor de zoveelste keer wrevel" zegt Van Elswijk op bladzijde 83, als hij de houding van de president tijdens een steekspel met mr. Huygens beschrijft, „duidelijk wrevel, wanneer de verde ding probeert een getuige a déchar ge aan te vallen. Wrevel, die niet ge uit wordt, wanneer een getuige a dé charge door het openbaar ministerie aangevallen wordt." Opvallend is, hoe weinig de officier van justitie, mr. De Lint, tot m heeft gezegd," luidt het op bladzijde 100. Opvallend de felheid, waa-, telkens de verdediging wordt afge remd. Opvallend het verhoor va afgenomen door de president verhoor, waarbij men telkens bedenkt, dat volgens de wet geen rechter enig blijk van overtuiging van schuld of onschuld van de ver dachte tijdens de zitting geven mag". Bepaald kwalijk is in dit verband de invoering van twee obscure'figuren op de publieke tribune, die de ene grofheid na de andere ten beste geven. De schrijver noemt hen Bulletje en Bonestaak, laat hen met elkaar rede twisten tot het vechten af, en ver schuilt zich min of meer in de kleren an de eerste. Van de moeder van mevrouw O., die haar schoonzoon niet gespaard heeft, wordt gezegd: „Ze moest dé zaal uit geschopt worden da's geen normaal ïens om te getuigen". Van de apothekersassistente: „Die in tuïtie-juffrouw? Om je te lachen. Waardeloos!" Van de burgemeester van Berkel: .Die zegt meer dan hij verantwoor den kan. Met z'n dikke verhalen, dat- wist, dat O. de moordenaar was. Wat zijn dat voor mensen?" Huygens komt in het boek in voortdurend grotere glorie tevoor schijn. „Maar de kemphaan in zwar te toga komt pas goed op toeren", staat op bladzijde 62. „Hij onder mijnt met zijn vragen de zo zorgvul dig opgebouwde stellingen van hét openbaar ministerie. Hij slaat hard terug in antwoord op de vele duwtjes, die hij gekregen heeft. Nu geen kleine winstpuntjes meer, maar voltreffers, die deze hele zaak onverwachts eèa andere wending kunnèn geven". Het is duidelijk: J. P. M. van Els wijk is een gefrusteerd mens. Uit het verloop van de zitting had hij de con clusie getrokken, dat het O.M. geen been had om op te staan. „En als G. schuldig is en ze kunnen hèt niet bewijzen?" laat hij Bonestaak op bladzijde 115 vragen. „Dan moet-' vrijuit gaan", luidt het antwoord vl Bulletje. „Beter tien schuldigen vrij dan één onschuldige in de gevangenis. Da's recht in Nederland en ik ben er van overtuigd, dat je zien zal, dat de rechtbank er precies eender over denken.... Doen ze het njèt, dan i geen rechtspraak, maar rechtsverkrach ting." De auteur, die de indruk wekt op het gebied van de rechtspraak eet leek te zijn we hebben hem opge beld-, doch, naar verluidt, bevindt hij zich met vakantie buitenslands tracht zijn betoog een verantwoord tintje te geven door uitspraken van rechtskundigen van naam aan te ha len, die de gevaren van de onschuldige veroordeling als onderwerp hebben aangesneden. Hij suggereert, dat de Berkelse arts wel eens het slachtoffer de Nederlandse rechtspraakge woonten kan zijn, zonder dit overigens, op welke wijze dan ook, aan te tonen. Het is jammer, dat Van Elswijk in dit geval tegen windmolens vecht en dat hij methoden gebruikt, welke de integriteit van de zittende magistratuur en de eer baarheid van achtenswaardige burgers trachten aan te tasten. Nog meer te betreuren is het feit, dat in het boek met geen woord over het tweede proces tegen O. wordt gesproken, dat toch al een half jaar geleden werd gevoerd. Ook hier luidde de beschuldiging moord, ook hier waren geheimzin nige briefjes en cyaankali in hèt spel, ook hier werd levenslang ge- eist. Is het omdat deze zaak voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport naar de rechter-com- missaris is teruggewezen, dat dé uitgever soms iets in de publikatie van dit boek zag en het met een misleidende titel sierde? Prettige vakantiemeneer Smit ik zie dat u thuis blijft" Oorlog tussen benden negen moorden Twee Mafia-bcnden hebben, naar de Italiaanse politic meedeelde, el kaar de laatste twee jaar door een reeks van negen moorden zo goed als afgeslacht. Het begon in juni 1958, toen Dome- co Albano zijn volgelingen last gaf, Giocchino d'Arrigo te vermoorden om zelf onbetwist Mafia-souverein in het district Partinico, 40 km ten zuid esten van Palermo, te worden. d'Arrigo en Albano waren na de dood van de Siciliaanse bandiet Sal- vatore Giuliano, de onbetwiste hoofd man van de Mafia in de streek, riva len geworden. De moeder van Gioliano heeft Al bano, die Giuliano's schatbewaarder was, ervan beschuldigd, dat hij cr met de gelden van Giuliano vandoor was gegaan. Toen d'Arrigo was vermoord, nam zijn broer Giuseppe daarvoor wraak op de echte Siciliaanse manier, door twee mannen van Albano te laten vermoorden. Zo ging inen verder van de ene moord naar de andere tot er negen moorden waren gepleegd. In leven zijn thans nog Domenico Albano en Giuseppe d'Arrigo. Albano gisteren begonnen een gevangenis- Franse militairen terechtgesteld De Algerijnse „Voorlopige Rege ring" heeft gisteravond bekendge maakt, dat twee Franse militairen, die door een rechtbank van de op standelingen wegens „misdaden tegen het Algerijnse volk" ter dood veroor deeld waren, zijn terechtgesteld. Positie van Tsjombe lijkt vrij veilig Twee stromingen onder Belgendie nog zijn achtergebleven voor vele Belgische winkeletalages. Zy wappert voorts op vele plaatsen In de stad aan lange palen en dat niet alleen omdat Hammarskjoeld op het ogenblik hier is. Het vlagvertoon symboliseert de stadsbevolking Tsjombe's over- (Van onze speciale verslaggever) ELISABETHSTAD, zaterdagmorgen. anderd. De inheemse bevolking heeft er niet op gereageerd en de blanken evenmin. Zolang Loemoemba en de zijnen maar geen toegang tot deze afgelegen provincie krijgen lijkt de positie van Tsjombe vrij veilig. Toch berust deze positie niet op de kracht van een sterke meerderheid. In de grote steden zou zich bij het toe laten van agitatie op enige schaal wel eens een meerderheid voor de centrale regering kunnen manifesteren. Maar Tsjombe beschikt over een gezuiverde strijdmacht van 1500 man Loenda's de stam van Tsjombe en buiten de steden heeft hij nog eens 5000 man disponibel, die hem èveneéns zijn toegedaan. Tsjombe's gezag op het platteland is groot, behalve in het Noorden van Katanga, waar Baloeba wonen, die voor Loemoemba zijn. De ingewik keldheid van de situatie blijkt wel uit het feit, dat de Baloeba uit de aangrenzende provincie Kasai en hun voorman Kalonje achter Tsjombe staan. In Kasai worden de tegenstan ders- van Tsjombe op het ogenblik haar het Westen teruggedreven. Een apart probleem vormen de evolué's in de steden, de half intellectuelen dus, die menen dat een regering van Loemoemba hun belangen beter zal dienen dan het bewind van Tsjombe. Als Tsjombe nog wat tijd heeft en intussen de nodige banen creëert heeft hij een kans, dat hij deze dyna mische groep op zijn hand krijgt, hoewel voor deze groep het werken aan illegale kranten en pamfletten Ook nachtboot uit Harwich voer met DE wilde staking onder de zee lieden in Engeland, bedoeld om looneisen kracht bij te zetten, heeft zich thans uitgebreid tot veertien Britse havens. Gisteren konden bijna 40 schéjtën, waaron der de Queen Mary, niet uitvaren. Ook de nachtboot Harwich-Hoek v*n Holland vertrok gisteravond niet, toén de Engelse bemanning in staking ging. De Maatschappij Zeeland, die de dzg- bootdienst verzorgt, heeft vanmorgen twee boten naar Harwich gestuurd om de daar wachtende toeristen naar Neder land te brengen. Vanavond rijden ei extra boot- en expressetreinen naar en de reizigers- Hoék van Holland stroom te verwecken. Dé staking staat onder leiding van een niet bonafide organisatie, die een loons verhoging eist van vier pond sterling (ongeveer 40 gulden). De officiële vak bonden steden de actie niet. De passagiers vap de Queen Mary vernamen eerst anderhalf uur voor het Verttek uit, Southampton naar New York dat dé reis was afgelast, nadat meer dan de helft van de bemanning in staking was gegaan. De Cunard Linè, die het schip exploiteert, is daarop be gonnen vóór de 1845 passagiers een transatlantische luchtbrug te organi- Zij heeft medegedeelddat de maat schappij de kosten zal dragèn, die tot een kwart miljoen dollar of meer kunnen oplopen. In totaal werden gisteren schepen, die hadden moeten vertrekken uit de Engelse havens, door de stakers vastgehouden. Maandag wordt een zusterschip de Queen Mary, namelijk de Queen Elisa beth uit Amerika in Southampton ver wacht. De stakers hopen ook de terug vaart van dit schip te kunnen beletten. Eigen baas Hoe zeer de Belgen ook achter Tsjombe staan hun bijval op het vliegveld toen Hammarskjoeld wat zenuwachtig de Katangese vlag groette was er kenmer kend voor het zou verkeerd zijn als veronderstelde, dat die liefde weder kerig is. Tsjombe is teleurgesteld in de houding van de Belgische regering, maar nog dan dat: hij is een eerzuchtig die er waarschijnlijk vanuit gaat, dat hij met evenveel moeite een eigen baas in plaats van een stroman der Bel gen kan zijn, aangenomen dat hij zijn schaakspel wint. Onder de Belgische burgerlijke militaire gezagsdragers zij gedragen zich nog niet als adviseurs die zij heten te zijn, maar dat is in het bestaande vacuum ook moeilijk zijn duidelijk twee stromingen. De ene is verbitterd jegens Loemoemba en ziet in Tsjombe een man, die eenzelfde groep vijanden heeft. De andere groep ziet een kans voor Tsjombe en wil hem helpen, omdat dit objectief bezien het beste voor het land zal zijn. Uit de eerste groep komen de meeste repatrianten. Van de Belgische P.T.T.'ers zal er gens hun eigen zeggen niemand blijven, op het paleis van justitie in Elisabeth stad zullen van de 25 Belgische ambte naren slechts vier na de 15e september hun dienstverband verlengen. Dit is de datum, waartegen de Belgen moeten be slissen of zij weg willen gaan of vrij willig in dienst van de nieuwe overheid willen blijven. Opgewassen Bij een enkele andere groep, zoals de Belgische rechters, liggen de cijfers al thans op het ogenblik wat hoger. Maar in het algemeen kan men wel zeggen dat de Belgen In Katanga tegen een nieuwe schok zullen zijn opgewassen. Bij een slechter worden van de situatie zul len zij en bloc wegtrekken over de grens naar Rhodesië en dat zal ook voor Tsjombe een funeste ontwikkeling zijn. Er zijn Katangezen en Belgen, die ver kondigen, dat men het beste alle Bel gische ambtenaren door nieuwe kan vangen, maar dit is natuurlijk onzi Maar ondanks die hunkering onder de Belgen naar het vaderland in de verte ziet men in de etalage van de juwelier gouden speldjes liggen in de vorm de provincie Katanga en met de naamste plaatsen, die de kleur va Katangese vlag hebben. Die vlag vindt Geplunderd i Eliza- nacht geplunderd i bethstad. Lange rijen winkels v ken, Italianen en oden die ee groep van ongeveer duizend gezinnen vormen zijn leeggehaald en deels in brand gestoken. De winkels lagen tegen n grote inheemse wijk aan en werden nachts door de meeste eigenaars niet bewoond. Er zijn die nacht in dezelfde buurt ook twee bejaarde Nederlandse dames van al haar hebben en houden beroofd. Zij waren meer dan 40 jaar hier en hadden met een winkeltje wat geld verdiend. Nu kwamen zij met bijna lege handen in Rotterdam aan. De Neder landse gemeenschap is sinds de eerste juli gedund. Vroeger waren er aan vrouwen en kinderen in het Tsjombe 67, 52 en 84 zielen, zijn er nog slechts 57, 25 en 10. Buiten, in de brousse, zijyn er dan Nederlandse zusters en negen paters, afgezien van de Nederlanders bij de vier Nederlandse bedrijven, die vestigingen in Katanga hebben. Drukte voorbij Er gaat niet veel om in het zakenleven. De winkels in koffers, warme kleren aodere „dingen om mee te\nemen" hebben het even druk gehad, maar dit is alweer voorby. De uitgebreide win kelstand laat nog zien hoe goed er ver diend en uitgegeven is, maar men ziet niet veel klanten in de winkel- Toch heb ben de winkels kans gezien de pryzen te stabiliseren: zy liggen nog even boven het Belgische niveau. Er Is nog niet aan algemene uitverkoopstemming toe- gogeven, al liegt de gretigheid, waarmee dollars accepteert, er nu ook weer niet om. Er zijn begin juli veel kleine wagens omgeruild tegen grote, waarmee men ge makkelijker naar Rhodesië kan rijden, maar daar is intussen een deel van de nieuwe eigenaars bezweken voor de ho ge pryzen die men er kan maken voor Amerikaanse wagens. De kleine en mid- dengrote industrie werkt op lage toeren, omdat haar natuurlijke afzetgebied de rest van Kongo onbereikbaar is geworden. Dat geldt voor bier, zeep, cho colade, beschuit en sigarettenfabrieken, Mijnindustrie De mynindustrie daarentegen, die na een kleine stagnatie weer op volle capa citeiten draait, heeft daar geen last van, want haar produkten gaan langs de spoorlijnen naar Lobito, de haven in An gola, of dwars door het continent naar Beira, de haven in Portugees Mozam bique. Katanga kan rekenen op de vier miljard franks aan uitvoerrechten, die Kongo per jaar uit Katanga placht te trekken. Tsjombe heeft de Union Miniè- re verplicht deze bedragen aan Katanga af te dragen en niet aan de centrale re gering, waardoor zij in de Belgise tyd meer dan een derde van de totale inkom sten vormde. Maar de centrale regering heeft geen spoorverbinding met Katanga en per auto duurt de reis naar Leopoldstad acht dagen. Het is voor haar wel moeilijk het geld te komen halen. En dat geldt zeker zolang Tsjombe in staat blyft te bepalen wie de provincie Katanga mag binnen komen. Dat is vandaag wel het voornaamste onderwerp van zijn langdurige gesprek ken met zyn hoge gast van de Ver. Naties. Franse banken in Guinee gesloten De filialen van vier Franse banken zyn op bevel van de Guinese regering gesloten. De banken de Crédit Lyon- nais, de Banque Nationale pour ie Com merce et l'Industrie, de Société Géné rale en de Banque de l'Afrique Occiden tale hadden enkele dagen geleden van de Guinese staatsbank opdracht gekre gen per 10 augustus de helft van hun vlottende middelen te deponeren. Bo vendien eiste de regering een streng toezicht op hun kredietoperaties. De banken konden niet tijdig aan de eerste eis voldoen en daarop benoemde de regering een commissaris, die toe zicht moést houden op de liquidatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5