Jlieuwe £eiJt$ri)« G&mrant Eisenhower sprak via Echo-ballon f Ook Russen mogen hem gebruiken UITZICHT Mogelijkheden in de ruimte Gespannen wachten op Hammarskjöld Secretaris-generaal groet de vlag van Katanga Ontvreemd uit Leids museum Marine bluste brand op Argentijns vrachtschip OTTO VAN HABSBURG WIL TERUG NAAR OOSTENRIIK EN EIST ZIJN BEZIT OP ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie -afdeling TeL 31441 Eenenveértigste jaargang no. 11944 BEGROTING LEIDEN Onzekerheden CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD „StantvasUcf) is gebleven triyn bert ia Ugljenspttf Zie pagina 3 WÊÊÊBSÈ TAE LANCERING van de Amerikaanse „Echo-ballon", de door gas opge- blazen kunstmaan met een middellijn van ongeveer dertig meter, is een groot succes geworden. Het geslaagde experiment kan een omwente ling betekenen op het gebied van de radiotelefonie. Reeds vier uur na het lanceren werd gistermiddag een boodschap van Eisenhower, die aan de westkust van de Verenigde Staten was uitgezonden, door de terugkaatsing via de ballon aan de oostkust ontvangen. De boodschap luidde: „Het lanceren van deze ballon betekent een belangrijke stap in het Amerikaanse programma voor on derzoek van de wereldruimte. Aan de uitvoering van dit programma voor vreedzame doeleinden, waar van de gehele mensheid zal profi teren, wordt de grootste zorg be- De satelliet-ballon, die deze woor den terugkaatst mag door alle landen voor dergelijke proefnemin gen worden gebruikt. De hiervoor noodzakelijke wetenschappelijke ge gevens zijn enkele weken geleden op ruime schaal verspreid. De Verenigde Staten zullen de Noodlanding van straaljager: piloot gered Gisteren omstreeks drie uur is vijf mijl ten noordwesten van Harlimgen een straaljagerpiloot gedwongen geworden zijn toestel op Ihet water neer te zetten. De piloot, de 20-jarige uit Enschede afkomstige ongehuwde reserve-sergeant vlieger J. J. H. Jurninok, is gered. Het vliegtuig, een F-84 Thunderstreak van de Vliegbasis Volkel, kreeg bij een verkeningsvlucht op lage hoogte boven het waddengebied motorstoring. De oi- loot stapte daarna in zijn rubber dinghy waarna hij door de schipper Van Es uit Harlingen aan boord van de Harlin- gen 37 werd opgenomen. Hij heeft geen letsel van enige betekenis opgelopen en is naar de vliegbasis Volkel terugge bracht. Het toestel is in ondiep water terecht gekomen en is waarschijnlijk te bergen. PNI eist verbreking van betrekkingen met Nederland Ali Sastroamidjojo, de nieuwe voor zitter van de Partai Nasional Indonesia, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de PNI aan de Indonesische regering zal verzoeken, de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbre ken, als Nederland voortgaat met het zenden van militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea. Naar de mening van Sastroamidjojo vormt het Nederlandse „vlagvertoon- smaldeel" in Nieuw-Guinea een uitda ging aan de Indonesische soevereiniteit en een bedreiging van de vrede in Azië en in de wereld. Hij deed een beroep op de Aziatische en Afrikaanse staten om concrete maat regelen te nemen tegen „de Nederland se'provocatie" en om Indonesië hulp té bieden in zijn pogingen om het gebied te bevrijden. wetenschappelijke gegevens, die uit deze en andere proeven worden ver kregen vrijelijk ter beschikking van de wereld blijven stellen." Nadat het experiment met de bood schap van Eisenhower was gelukt, be gon de Amerikaanse luchtmacht uit gebreide proefnemingen met de satel liet, die „Echo" is genoemd, te doen Na twee uur kon men meedelen, dat het voor de eerste maal gelukt was een internationaal ra'diosedn via de satelliet overzee door te zendén. Het sein werd uitgezonden door een radarstation van de luchtmacht in Tri nidad, weerkaatst door de ballon en daarna weer opgevangen op een station te Loyd>, in de Amerikaanse staat New York. Dit station liigt op een afstand van meer dan vierduizend kilo meter var de oorspronkelijke plaats vam uitzending. JAPAN—V.S. Het staat nu reeds vast. zo is door Bell Telephone te Holmdel in de Ver- ijjde Staten meegedeeld, dat- het- mo- 0èlijk is in enkele seconden een telefo nische boodschap van de Verenigde Sta- \n naar Japan door te zenden. Ook zouden televisie foto's van de Olympische Spelen in Rome met behulp de „Echo" om de aarde worden ge zonden. De Amerikanen hebben er niet het inste bezwaar tegen dat ook de Rus- n van de „Echo" gebruik maken. Ook Engeland en Frankrijk beschik ken over het noodzakelijke materiaal om de ballon voor verbindingsdoeleinden te IN DE ZON De „Echo" is op zo'n tijdstip ge lanceerd, dat hij twee weken achter elkaar door de zon zal Avorden be schenen. Daarna komt de ballon in de schaduw van de aarde terecht en gaat de gasvulling weer in poeder- vorm over. De ballon zakt dan ineen. Het Amerikaanse Bureau voor Ruim tevaart is nu bij®pnder nieuwsgierig naar de gedragingen van de ballon, wanneer hij wéér in het zonlicht komt. Theoretisch zou het poeder weer gas moeten worden en de ballon opblazen. Maar de kans is groot dat een deel van het poeder verloren gaat. In de komende dagen zullen tal van wetenschappelijke organisaties in vele de'len van de wereld samen met de Amerikaanse stations in Holmdel en Gofdistone een soort „ruimtebiiljartspel" spelen en seinen naar elkaar kaatsen via de ballon. RECORD Een ander succes, dat de Verenigde Staten gisteren op hun naam schre ven was de recordhoogte van de X. 15, die steeg tot circa veertig kilo- De X 15. die onlangs reeds het snel heidsrecord vestigde, werd op een hoogte van 13-720 meter door een B-52 stjaalióm- menwerper verder de ruimle ingeworpen. Binnen vier minuten schoot het toestel President Eisenhower beluis tert de boodschap, die hij zelf heeft uitgezonden en die via de Echo I naar de aarde werd teruggekaatst. Links op de foto de heer T. Keith Glennan, chef van het Amerikaanse bureau vóór ruimtevaart. et een supersonische snelheid naar de yogte van 40 km. Binnen enkele secoh- jn was het toestel buiten het bereik in de kijkers, dié op de begane grond aren opgesteld. Toen piloot majoor White zijn grootste hoogte had bereikt, seinde hij: „Het is ièr werkelijk fantastisch". Een paar eer zichtbaar, blauwe hemel. De landing met behulp van glijders op het door de zon doorbakken harde opper vlak van het droge Rodgersmeer, leverde geen enkele moeilijkheid op. REGERING GAAT VAREN Op 8 september zulten leden van de ministerraad en de defensiecommis- sie een tocht over de Noordzee maken met de kruiser De Ruyter. De bedoeling is, oefeningen van de Koninklijke Ma rine bij te wonen. De ruimtevaartprestaties die de Amerikanen in drie dagen tijets hebben verricht, brengen de vol gende ideecn in het rijk der moge lijkheden 1. Een de gehele wereld omspan nend televisie-, radio cn telefoon- 2. Rondom de aarde cirkelende kunstmanen, die met kernladingen gewapend zijn en door het indruk ken van een knop een bliksemsnel le aanval kunnen ontketenen. 3. Films van elke plek op aarde, door camera's in kunstmanen ge maakt en op bevel doorgegeven aan de mensen, die erop staan te wachten. 4. Foto's van maan, planten en 5. Een eerste ruimtevaart van een mens, die op dezelfde wijze zal terugkeren als de experimentele capsule, die donderdag onbescha digd uit de Stille Oceaan opgevist kon worden. Hoewel de Amerikaanse lucht macht graag gezien had. dat de capsule nog preciezer in het doel gebied neergekomen was, wijst de prestatie op de mogelijkheid om voorwerpen uit kunstmanen op een van te voren nauwkeurig bepaalde plaats op aarde te laten neer komen. Echokunstmanen „radiospie- gels in de ruimte" kunnen radio- en televisie-uitzendingen van het ene punt van de aarde naar elk ander punt zenden. Dat is echter nog niet alles. Voor dat deze maand om is, hopen de Ver. Staten een „project-coureir". kunstmaan in een baan om de aar de te brengen. Deze heeft een bat terij zeer snelle bandrecorders, die boodschappen kunnen opnemen en doorzenden. Zo'n boodschap zou b.v. van in enkele minuten van Tokio naar New York of Moskou overgebracht kuiinen worden. Uiteindelijk zouden drie of vier van dergelijke kunstmanen in vaste banen rondom de aarde kunnen dienen als schakelborden voor het relayeren van boodschappen naar elk punt op aarde. Dit zijn de eerste stappen om van de stille, lege wereld van dc ruimte, een drukke, werkelijk nut tige wereld voor de mensheid te maken. Dc experimenten tonen aan dat dergelijke mogelijkheden niet langer verre toekomstmuziek zijn. Tot dusverre heeft de Sowjetunie dergelijke experimenten nog niet ondernomen. Misschien ontbreekt het haar daartoe nog aan de mid delen. Haar grotere raketten bie den echter dc mogelijkheid de Amerikaanse experimenten te overtreffen, zodra daartoe pogin gen in het werk gesteld worden. CTeLafonisoh van een speciale verslaggever) Elisabebhstad, vrijdagavond HET TERRAS op het vliegveld van Katanga, dat uitziet op de start banen en waarachter de barre savannah is gelegen, stond vanmorgen vol cameramensen, fotografen, journalisten en belangstellenden. Zij dron ken bier en aten sandwiches in afwachting van de dingen die zouden komen. Een enkele draagbare radio riep berichten om uit Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, welke berichten afgewisseld werden door koorzang. Woensdag j.l. is uit de verzameling van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden bovenstaande waardevolle boed dhistische bronsfiguur (voorstelling van Kwan-yin) ontvreemd uit een vitrine in de zaal voor boeddhistische kunst. De hoogte van het voorwerp (museumnum mer 2009-2) is 16 cm. de foto toont dus bijna de ware grootte. Het brons is geel achtig en gepatineerd. Op het terras heerste een opge wekte stemming, terwijl toch de ogen de gehele wereld op dit punt van Katanga waren gevestigd. Er stonden echter vijf greyhounds, Amerikaan gevechtswagens, klaar, bemand met militairen van Tsjombe. Er ston den ook enkele troepenafdelingen gereed, waaronder 100 man militaire politie die een even correcte indruk maakten als ons vroegere KNIL. Zo'n vijftig tot zestig mensen woonden hier het wereldnieuws uiit de eerste hand bij. Later kwamen er meer, vooral Belgische belangstellenden. Op het vlieg veld wapperden vlaggen vam Katanga rood-, voor het om de onafhankelijkheid v ergo ten bloed, wit, om de zuiverheid ram de Kabangese idealen aan te duiden :n groen voor de hoop in de toekomst. Dan volgt er nog een witte baan met drie kruisen, van koperkleur, die duiden 'P de bodemschatten van dit aflgeiege» deel van Ko-ngo. Vandaag vindt de lezer in ons blad de eerste artikelen van een speciale verslaggever in Elisa bethstad, de hoofdstad van Ka- tanga, waarop momenteel de aandacht van de hele wereld is geconcentreerd. In de komen de weken hopen wij meer oog getuigeverslagen van hem op te nemen, waarbij wij vurig ho pen, dat de verbindingen tussen Katanga en Nederland het zen den van de verslagen geen moeilijkheden in de Aveg zullen leggen. Het doet ons genoegen in staat te zijn de lezer dooi de aanwezigheid van een eigen man in Kongo volledig op de hoogte te kunnen houden van de ontwikkeling in dit deel van Afrika. Spanning Naarmate het later werd, nam de spanning toe. De radio riep om dat Hammarskjöld uit Leopoldstad zou arriveren, gevolgd door tweehonderd man Zweedse troepen. Later was er sprake van twee pelotons, nog weer later werd er omgeroepen dat he* toch twee compagnieën waren. De T elef oongesprek via ballon Vanmiddag is uit Holmdel in de Amerikaanse staat New Jersey ge meld dat ook de volgende proef met de Echo-I is gelukt: men heeft tele fonisch verbinding gekregen met Goldstone in Californië via de ballon satelliet. Het gesprek had overigens nog niet veel om het lijf. Aan beide kanten van de „lijn" werden stem- gehoord. Cholera. De laatste drie weken zijn ar In West-Pakistan, -naar officieel is bekend gemaakt, meer dan 400 mensen aan cho lera overlieden. De afgelopen 48 uur zijn 28 bezweken aan de epidemie die in de diLsibnicten Quetta, Gujranwala en Sial- kot heerst. HET brandweerkorps van de Ko ninklijke Marine in Den Helder is gisteren in een verwoede strijd gewikkeld geraakt met een hard nekkige brand aan boord van het Argentijnse vrachtschip „Rio Dia mante" uit Buenos Aires, een schip van 5.000 ton. Toen het schip gistermorgen ter hoogte van Boei Et 7 bij het eiland Vlieland voer, werd brand ontdekt in de ruimen vier en vijf van het achterschip, waarin twin'tag ton auto-banden waren opgetast. Omdat pogingen het vuur met eigen middelen te blussen faalden, verzocht de kapitein het loodswezen in Den Hei- Hij kreeg het advies zijn schip naar de rede van Texel te dirigeren. Van Terschelling vertrok de sleepboot Dog- Oostenrijkse keizer, zal van de Oostenrijkse republiek de teruggave eisen van het waardevolle persoonlijke be zit der Habsburgers, dat in 1919 in beslag is genomen. Het gaat om verscheidene boerderijen, bossen andere onroerende goederen en kostbare verzamelingen, de waarde geschat wordt op ongeveer f 3.800.000. Al deze eigendommen zyn op het ogenblik in bezit van de Oostenrijkse staat. De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, heeft dezer dagen Otto van Habsburg het advies gegeven deze eis in te stellen. In ruil vopr de bezit tingen moét hij dan een ver klaring ondertekenen, Avaar- in hij afziet van alle aan spraken op troon en titel. Otto had Raab namelijk ge vraagd of hij naar Oostenrijk mocht terugkeren. Otto heeft Oostenrijk in 1919 verlaten, toen zijn va der, keizer Karei I afstand moest doen van zijn troon. Door een wet, die kort daar op door het Oostenrijkse parlement werd aangeno men, werd aan alle Habs burgers de terugkeer naar Oostenrijk A'erboden, tenzy zij afstand deden van al hun aanspraken. Of Otto nu bjj terugkeer naar zyn land zyn bezittingen terug zal krijgen, is zeer de vraag. De socialisten wensen een volkomen waterdichte verklaring, waarin de Habs burgers afstand doen va hun bezit. Kanselier Julius Raab is het biermee niet eens. heeft Otto van Habsburg ge vraagd geduld te hebben tot dat de socialisten tot een rechtvaardig oordeel zyn ge komen over het Huis Habs burg en zyn bezit. gerabamk en van IJmuiden voeren de zee- sleepboten Sim son en Nestor uit, die zijn uitgerust met brandblusmidd e len Omstreeks kwart voor tien vertrok de loodsboot Zeekoe uöt Den Helder om het brandende sclnip vda het Mo-l-engal maar de red-e van Den Helder te belood- sen. Intussen nam de brand in hevig heid toe. zodat de kapitein om onmid- del-lijike brandweerthuilp uit Den He'lder verzocht. Ook de Dorus Rijkers werd toen gealarmeerd en voer ter assistentie uit. Omstreeks half twaalf werd de Rio Diamanteop de rede van Den Helder voor aruker gebradh't. Drie sleepboten van de Kon. Marine, die ook uit Den Helder waren vertrokken om hulp te bieden, hadden het schip om elf uur als eerste in hert Mo-lengat bereikt en begonnen om twaalf uur met het blus- singswerk. De brandweer bestreed he, vuur met tien stralen. Inmiddels waren de sleepboten van de particuliere maatschappijen aangeko men en de Koninklijke Marine zegde enkele malen toe de blussing over te zullen geven aan de particuliere bergers. Dit gebeurde echter niet, omdat de ka pitein van dc Rio Diamante hierom niet verzocht, aldus deelde men ons van marinezijde mede. Om half elf gister avond was hei vuur geblust. Zwitserland wijst Fransen wegens spionage uit De Zwitserse regering heeft twee em ployés van de Franse ambassade in Bern wegens spionage uitgewezen aldus is of ficieel in de Zwitserse hoofdstad meege deeld. Uit een onderzoek van het ministerie van justitie naar de activiteiten van een Zwitserse zou zijn gebleken dat Robert Cardi en Eugene Genót zich hebben schul dig gemaakt aan het organiseren var een inlichtingendienst. Het is niet bekend te gen wie deze dienst was gericht. Beide mannen hebben Zwitserland reeds verlaten. Regering treedt af in Laos Een vertegenwoordiger A'an het revo lutionaire comité in Laos heeft bekend gemaakt dat dc pro-westerse regering van premier Tiao Somsanith erin heeft toegestemd af te treden. Aldus meldde radio-Vientiane A'anochtend. De aftredende premier zou errnae ak- kowd gegaan zijn dart het revolutionaire comité een nieuwe regering vormt. De raddo zond ook een bericht uit waarin de rebellen onbkennen dat zij van plan zijn al het Amerikaanse personeel uit te wijzen an de Sowjetunie om hulp te ver zoeken. De leider van hert revoluitionadre comité, kapitein Konig Le, heeft zich een man van hert leger genoemd, die hoopt dart Laos een neutrale koers zal kiezen en niet met de westelijke of communistische wereld zal samengaan. Hert centrale oomité van de communis tische partij in Laos heeft gisteren ver klaard. bereid te zijn met het comité van Kong Le samen tè werken bij de vorming van èen nationale coalitieregering en uit breiding van de staatsgreep in de pro- spanning bereikte een hoogtepunt, toen een stuk of vijf vrachtauto's het terrein opreden cn zich opstelden. Al eerder in de vorige week waren deze auto's gebruikt om de landings baan te blokkeren. Overall zag men nu cameramensen de landingsbaan fliilmen waar hert toestel au Hammarskjöld werd verwacht. Men wist te vertellen, dat Hammars kjöld zou mogen laniden, maar dart de andere toestellen zouden worden terug gezonden. Nu kwam er een inheems muziekkorps ét terrein opmarcheren. De Neder- (Zie vervolg op pag. 9) Zon zonder zomer (Van i weerkundige medewerker) TFfij kunnen op een bijzonder ongun- stige augustusweek terugzien waar bij de meeste regen, plaatselijk ruim 100 millimeter, in Zuid-Holland viel. Ook gisteren, toen een depressie juist over ons land trok, was het nog onaangenaam weer, maar vanmorgen was het plotse ling zonnig, dank zij aanvoer van drogere lucht uit het noordwesten. Dit week einde is er van een tijdelijke verbetering sprake, met afnemende wind, droog en vrij zonnig weer. Er nadert echter uit het westen en ook via de Noordzee morgen al weer een storingsfront, dat tegen de avond de bewolking weer zal doen toenemen. Dit zonnige weer betekent dus, dat het van tijdelijke aard is. Een zon zonder zomer. De temperatuur ligt nu al zeven weken beneden normaal en zal ook tijdens het weekeinde beneden de 20 graden blijven. Veel bewolking De Bilt verwacht tot zondag- Veel bewolking met later enige regen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind uit zuidelijke richting. (Opgemaakt om IL15 uur.) ZON EN MAAN Zondag 14 aug. zon op 5.22, onder 20.07, aan op 23.42, onder 14.01; maandag 15 ig. zon op 5.23, onder 20.05, maan op onder 15.01. -14 aug. laatste kwar tier, 22 aug. niéuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 2d -Limb Parüo Bordeau> Grenoble Frankfurt MUnchen Zürich

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1