'tl f| 200 Jlieutue £riltsri)e (Simrant Hammarskjölcl bracht naar lijfwachten" Katanga mee iJrV-dL V.S. LANCEREN DE ECHO-I Eyskens zal eventueel vertrouwen vragen NA Capsule van Ontdekker in oceaan gevonden ,Ik wilde haar niet doden" Economische kloof moet worden overbrugd Zuidafrikaanse regering: gevangenis Modderbee geen concentratiekamp s CC1, dat K.N.M.I.: Het is niet zo erg met de regen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11943 Directie: F. DIEMER E. DIEMER CHRJSTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stantuastfcfj Is gljfbleoen tngn hert ia Ug^easpotf Zomerse RACE NAAR KENNIS Zie pagina 2 N.S. hebben GOED GEBOERD Zie pagina 5 SPREIDING van de industrie II Zie pagina 1 Dag h/ V.N.-1 r IIAMMARSKJöLD is vanmiddag met twee afdelingen (Zweedse) .-troepen in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, aangekomen. De militairen zijn officieel, omdat premier Tsjombe hen zo wenst te noe men, als lijfwachten met de secretaris-generaal meegereisd, maar in wer kelijkheid zijn zij de eerste eenheden van de troepenmacht der Verenigde Naties die de Belgische militairen in de gehele provincie moeten ver vangen. De Zweedse majoor Berthold is bevelhebber van de 200 soldaten die in Katanga zijn aangekomen en daar een delicate taak hebben te vervul len. Tsjombe, die onlangs heeft ge dreigd dat hij zich met geweld tegen de komst van V.N.-troepen zou ver zetten, heeft er inmiddels echter in toegestemd de zaak met Hammar- skjöld te bespreken. Die besprekingen begonnen van middag, terwijl de militairen opdracht kregen voorlopig op het vliegveld van Elisabethstad te blijven. Vermoedelijk zullen zij gebruikt worden om het vliegveld te beveiligen als de Belgi sche eenheden zich terugtrekken. Dag Hammarskjöld was gisteravond laat uit New York in de Kongolese hoofd stad Leopoldstad teruggekeerd. Hij werd begroet door vertegenwoordigers van de V.N.; Loemoemba vond het blijkbaar niet nodig iemand te zenden. De secretaris-ge neraal der V.N. reisde in een straalvlieg tuig van president Eisenhower, dat een plaatsje vond vlak bij de Iljoesjin-14 die gisteren door de Russen aan Loemoemba cadeau is gedaan. Vanochtend vloog Ha- Telefoneren via ballon in de ruimte Een enorme Thorraket is vandaag de lucht ingegaan om te trachten een ballon satelliet met een doorsnee van dertig me ter in een baan om de aarde te brengen. De ballon dient voor verkenningsdoelein den en zal als de proef slaagt een reflec- tor worden voor radioseinen en monde linge boodschappen. De ballon heeft de naam Echo-I gekre gen en is de grootste satelliet die tot dus ver is gelanceerd. De bedoeling is dat bij een cirkelvormige baan beschrijft op 160Ó km afstand. De Echo-I zal als een ster gaan schitteren en duidelijk zichtbaar zijn in de gebieden die hij in de uren van duisternis passeert. De met een aluminiumlaag bedekte plastic ballon was als een harmonica op gevouwen in een magnesium-bus van on geveer zeventig centimeter doorsnee, die in de neus van de raket was geplaatst. Zo op het oog verliep de lancering geheel naar wens, het zou echter enkele uren duren voordat men dit officieel kon be vestigen. Het voornaamste experiment met de Echo-I zal zijn seinen en boodschappen via de satelliet uit te wisselen tussen de laboratoria van Bell Telephone in New Jersey en het station van NA.SA. in Californié. Deze stations hebben zich op het experiment voorbereid door vorige week contact te zoeken via de het koD- wiens macht tanende is, neemt krachtige maatregelen. Verscheidene partijleden van de Abako zijn gearresteerd. Boven dien is de verschijning van hek grootste Kongolese dagblad ,',Le courier d'Afri- que" verboden en de hoofdredacteur Ha- briel Ma'koso in hechtenis genomen. Het blad drukte redelijke objectieve versla gen van de gebeurtenissen af en nam ook de communiqué's van de meeste politieke partijen op. Ook de hoofdredacteur van „Ma Patrie" is gearresteerd en de verschij ning van zijn blad verboden. Het Bel gische persbureau Beüga heeft zijn acti viteiten in Kongo moeten staken. Inmiddlels heeft de Abalko in een telegram aan de Veilïglheddöraad weer om een volksstemming ge vraagd over de binnenlandse poli tieke structuur van Kongo. Diplomaten in Leopolds tad vragen zich af, waarom Kasavoeboe. de lei der van de Baikango's, die georgani seerd zijn in die Abako, nog steeds niets van zich laat horen. Zijn aan tal aanhangers sdhat men tussen de één en twee miiljoen. Het is niet onmogelijk, dat hij zich stil op de achtergrond houdt tot het moment, waarop Loemoemba ge dwongen wordt af te treden. Het grote gevaar is echter, dat een in het nauw gedreven Loemoem ba plotseling zal eisen, dat de Ver enigde Naties vertrekken en Rusland dan zal vragen troepen te zenden. technici Bolikango Een andere politieke factor wordt Kongo nog gevormd door Jean Bolikan go, de voorzitter van de partij nationale eenheid, de Puna. Hij i jaar en de oudste van de politieke lei ders in Kongo. Bolikango werd genegeerd, toen Loe moemba zijn kabinet vormde, hoewel hij een belangrijke partij achter zich had. Hij komt uit de provincie Evenaar, maar •heeft ook veel aanhangers elders in het Bolikango is een gematigde figuur, die decentralisatie van de regeringsmacht wenst en gelooft in samenwerking met Kabinetswijziging in september EEN ONDERHOUD, dat de Belgische eerste minister Eys kens gistermiddag met koning Bou- dewijn heeft gehad, heeft hij tegen over verslaggevers verklaard dat de Kamer van Afgevaardigden woensdag bijeen zal komen, om een uiteenzetting over dte Kongolese re- genimgspoiiitiek aan te horen. Hierna zal een debat worden gehouden. Bij een stemming zal de regering die vertrouwenskwestie stellen. Eyskens deelde mede dat de regering de Kamer begin september een regerings programma zal voorleggen dat voorziet in ingrijpende hervormingen op bestuurlijk, economisch en maatschappelijk gebied, zulks in het kader van een politiek die gericht is op economische uitbreiding en bevordering van de welvaart. De uitvoe. I ring van dit programma zal zeker een T?EN CAPSULE van een ruimte- .vaartuig, dat een baan rondom de aarde beschrijft, is gisteren met succes geborgen, nadat het 530 km ten noordwesten van Honoloeloe in de Stille Oceaan terechtgekomen was. De Amerikaanse luchtmacht heeft dit in een beknopt communiqué be kendgemaakt na de eerste geslaagde berging van een voorwerp, dat door een kunstmaan afgestoten was. De capsule werd gevonden door een van de twee helikopters die opgestegen waren van een schip, dat 90 mijl van het gebied Lag waar hij in zee terecht gekomen was. Met dit succes is een eerste stap gezet op de weg naar de bemande ruimtevaart. De capsule, die zijn baan rondom dp aarde beschreef met de kunstmaan Ont de'kker-134, woog 135 kg. De Onüdefcker-13 had 17 banen rond om de aarde beschreven sinds hij woen° dag gelanceerd werd. Niet opgevangen De Amerikaanse luchtmacht had gehoopt de capsule in 'de lucht op te vangen met reusachtige netten, die door vliegtuigen gesleept werden. Dit is mislukt, maar de vliegtuigen signaleerden het apparaat met zijn parachute toen deze uit de ruimte naar beneden kwam. De C-119 transportvliegtuigen volgden de baan, die de capsule beschreef. Zij zagen hem gaan en hoorden zijn radio signalen, totdat hij op 530 km ten noord westen van Honoloeloe in de oceaan terechtkwam. Van het marinevaartuig Haiti Victor* dat 90 mijl verder lag, stegen daa-ron twee helikopters op. De capsule is ca. 70 cm lang, 85 cm in doorsnee en heeft in grote trekken de vorm van een speel tol. De capsule was met instrumenten geladen. De kunstmaan Liet de capsule op een hoogste van ca. 325 km boven het Noord- poolgebied lo:1'. In Honoloeloe heeft een woord voerder voor de Amerikaanse lucht macht verklaard, dat de capsule on beschadigd en volkomen normaal geland was in het noordelijke grens gebied van de plaats, waarop hij volgens de berekeningen had moeten neerkomen. „Hij werd zeer goed waargenomen met de vele instrumenten in de vliegtuigen", zei deze woordvoerder Hij verklaarde, dat het flikker licht van de capsule bij de landing functioneerde en dat een fakkel af geschoten werd bij de landing op het water. Luitenant-generaal Bernard A. Sohrie ver, hoofd van het research- en ontwik kelingscomniando voor de luchtvaart, heeft vanochtend op een persconferentie verklaard, dait d'e geslaagde berging werkelijk een primeur is. Tot dat de mogelijkheid van een fcp rugikeer naar de aarde en de berging van een oapsule vastgesteld was, had den wij nog slechts een deel afgelegd van de weg naar de tijd''van de ruimte vaart, aldus de generaal. Nieuwe kabinetswijziging met zich brengen, klaarde hij. In antwoord op een vraag ut België de order voor honderd Amerikaanse Star- fightcr-straaljagers zal intrekken, ant woordde de premier: Ik kan niets toe voegen aan hetgeen ik reeds eerder heb gezegd, namelijk dat het militaire pro gramma zal worden gewijzigd. De regering-Eyskens steunt op de ka tholieke en de liberale partij. De zeven liberale ministers hebben reeds in juli te kennen gegeven dat zij wilden aftreden, doch zij waren het met hun katholieke ambtgenoten eens dat de regering, het oog op de Kongolese crisis niet ui- mocht gaan. Het aftreden der liberale ministers niet noodzakelijk een regeringscrisis weeg brengen, daar Eyskens bereid i dit geval een nieuwe, katholiek-socialis tische regering te vormen. Deze bereid heid heeft de liberale ministers er nu toe van weerhouden hun ontslag te bieden. De 49-jarige zenuwzieke Amsterdamse meubelmaker G. van der V., die gisteren werd gearresteerd onder verdenking een moordaanslag te hebben gepleegd op de 32-jarige wijkverpleegster zr. W. Westerhuis, heeft bekend dat hij een blik benzine over de verpleegster heeft leeggegoten. Hij heeft verklaard, dat hij de vrouw een bad wilde geven „met iets dat stonk" uit wraak voor het feit, dat zij zich bij haar superieuren over hem zou hebben beklaagd. Tijdens het langdurige verhoor door de recherche is Van der V. ten stelligste blijven ont kennen dat het zijn bedoeling zou zijn geweest de vrouw van het leven te be roven door het in brand steken van haar met benzine doordrenkte kleren. De lucifers, die op de plaats van de aanslag zijn gevonden, zouden niet van hem zijn. Ook kon hij geen verklaring geven over de aanwezigheid van het hakmes in zijn tas. Hij wist dat hij het in de tas had gedaan, maar met welk doel kon hij zich niet herinneren. Jongeman gaf bijbel weg en werd uit Rusland gezet De Sowjetunie heeft vandaag een jon ge Amerikaan, lid van de Y.M.C.A., die als toerist Rusland bezocht, uitgewezen, omdat hü gratis een bijbel heeft uitge reikt, aldus meldt het persbureau Asso ciated Press Zijn naam Is Jame9 Schultz. Hjj is af komstig van de Washington-universiteit in St. Louis. Het nieuwsblad Komsomolkaya Praw- da meldt, dat zijn daad „verontwaardi ging had gewekt bij eerlijke mensen" en dat hij wordt uitgewezen. „Hij had de elementaire begrippen van fatsoen en be leefdheid vergeten" Discontoverlagiiig in de Verenigde Staten De Federal Reserve Board heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verlaging van het disconto van tot 3 pet in de districten New York, Richmond, Cleve land en Kansas City, die vandaag van kracht wordt. Het slechte weer is gistermid dag oorzaak geweest, dat niet op de Bredasche Grot)? Markt, maar in een loods van de Chasséekazer- ne aldaar de minister van defen sie, ir. S, H. Visser, symbolisch het ceremonieel tenue van bet trompetterkorps der artillerie is aangeboden. Dat geschiedde door de voorzit ter van het comité „Muziek artil lerie", de heer I. A. Aler, in te genwoordigheid van een groot aantal militaire autoriteiten. De wachtmeester eerste klasse Klei- nepier, zei hij, dat het aan hem is dit korps een goede reputatie te bezorgen. Nadat prof. D. Kooien, secreta ris van het comité, en de penning meester de heer W. A. H. C. Bocl- laard de instructeurs ieder een trompet hadden aangeboden, zei minister Visser het geschenk met genoegen te aanvaarden. Samen met het cavalerie-trompetterkorps en het tamboerkorps van de Ko ninklijke marechaussee, beide in ceremonieel tenue, verzorgde het Bredase korps een spectaculaire slotmars. Adenauer-Macmillan: (Van onze correspondent.) Bonn, donderdagmorgen. DE JONGSTE ONTWIKKELING in de internationale politiek maakt een nog nauwere samenwerking tussen de landen van de vrije wereld nodig. Voor Europa in het bijzonder geldt, dat er een oplossing moet wor den gezocht voor het overbruggen van de economische kloof, die er be staat tussen het Europa van Zes (de E.E.G.) en het Europa van Zeven (de E.V.A.). Tot deze conclusie zijn premier Macmillan van Engeland en Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland gekomen na hun conferentie van twee dagen in Bonn. De tivee regeringsleiders hebben activeren zijn tijdens het gesprek in elkaar dan ook beloofd, dat zij elk in Bonn op de tweede plaats gekomen, hun eigen groep (Adenauer in de Adenauer heeft Macmillan ingelicht E.E.G. en Macmillan in de E.V.A.) over zijn gesprek met De Gaulle, het probleem van de Europese eco- Wanneer hij binnenkort zelf de gast nomische verdeeldheid zullen be spreken. Engeland zal het probleem ook moeten bespreken met de landen van het Gemenebest. Adenauer en Maomillan willen in de eerste plaats voorkomen, dat de economische tegenstellingen zullen uitgroeien tot politieke meningsver schillen. De regeringen van West- Duitsland en Engeland zullen daar om een reeks besprekingen beginnen. Over de opzet van de toekomstige besprekingen hebben de staatslieden nog niet gesproken. In het kader van deze besprekingen heeft de Bondsrepubliek als belangrijke taak tussen Engeland en Frankrijk to bemiddelen. Voor prof. HaiLlste'in, de y-oorzitter van de E.E.G., betekent het resultaat van het gesprek tussen Adenauer en Mac millan dat hij elke gedachte voor een eigen politieke ro-1 van de E.E.G. wel kan opgeven. Devoorstellen van de Franse President om Europa politiek te proeven In antwoord op vragen zei Sclirie- ver, dat dit succes zeer beslist de techniek zal bespoedigen voor de uitvoering van de programma's Midas ICBM (opsporing van een in tercontinentaal ballistisch projec tiel) en Samos (verkenningssatelliet). Over enkele weken is de luchtmacht voornemens opnieuw een kunstmaan van 1^.000 mi het type Ontdekker te lanceren. Dan! Volgens een verklaring zal een aapje de reis als passagier in het departement hebben er in de «P«*i meemaken, aldus Sehriever. dc„ gevangenis, die ongeveer tlij zei, dat andere ruduite-expemimen- j ten met levende apen en muizen zouden bijdragen tot het p'ian van een ruimte- Jhgt, nooit meer dan 6-2( TTET Zuidafrikaanse departe- ogenblik waren er 2.504 gevan- Afrikaanse gevangenen van ment voor het gevange- «enen, onder wie 1.468 wegens 6.600 tot 14.000, Het schreef dat hppft Bisteren teven- ?li!d.rilven die niets te maken er ook weinig over de toe- hadden met de noodtoestand, standen in de gevangenis be- H,. «a- ,n d. kend gevangen zitten, berichtTn de teJohannesburg dcn waren overleden, verschijnende Rand Daily Mail, die enige dagen geleden - meldde dat er in genoemde zorfen rdp.» on zondheid van de i kenhuis heeft met 250 bedden en een uitgebreide staf. Ook de beschuldiging dat gevangenen gedwongen te afgezien van het werk worden gesteld op boer- achttien gedetineer- derijen in Transvaal, is door het departement tegengesp: ken. Gevangenen die tot e Het departement verklaar- korte vrijheidsstraf zijn 'detineerden gezeten. Op het gevangenis honderden en zondheid Pretoria waarschijnlijk duizenden Afri- worden, besteed, o.a. door het gemsmuren werken, kanen zijn „verdwenen". verstrekken van voedsel met zij worden betaald, aldus de hoog vitaminegehalte, en dat verklaring van het departe- Het blad schatte het aantal de gevangenis een eigen zie- ment. MACMILLAN is op het slot Rambouillet bij Parijs i$ Macmillan dus niet geheel onvoor bereid. Overigens zou de door De Gaulle voor gestel-de permanente raad van Europese premiers Macrmiilla-n wat -te ver gaan. Twijfel ImmUcMeils twijfelt men in officiële kringen in d-e Franse hoofdstad aan het resultaat van d-e besprekingen tussen MaomllLan en Adenauer. Er zijn weinig aanwijzingen, zo zegt men, dat de En gelse regering werke-lijik bereid is potlibiek eenheidsfront in Europa Verder is in Parijs meegedeeld, dat de regeringshoofden van alle lan den van de Euromarkt, op West- Duitsland na, waarschijnlijk in sep tember een bezoek aan president De Gaulle zullen brengen om te spre ken over de nauwere politieke sa menwerking met het oog op de span ning tussen Oost en West. Wat is er aan de hand met dit plaatje, staat het op z'n kop? Neen, neen en noa eens neen. Maar hoe zit het dan in elkaar? Het zit zo: vier heren staan op hun hoofd om een normaal zicht te krijgen op het huis, dat hier op zijn kop is gebouwd. Het in terieur van dit koppige huis is volledig gemeubileerd: op z'n kop. Èn in de garage rechts staat een wagen: op z'n kop. Een aannemer bouwde het huis op deze vreemde manier om eens indringend reclame te maken voor zijn normalere wo ningen. Waar? Natuurlijk in Amerika, om preciezer te zijn: in Florida. De heren die zo keurig op hun hoofd staan zijn yogi-experts, die hun kopstandje maakten om het plaatje nog een beetje mooi er (zo u wilt: ingewikkelder) te maken. Opklaringen De Bilt verwacht tot zater dagavond; Opklaringen en enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend matige noord westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag 13 augustus; zon op 5.20 en onder 20.09; maan op 23-11 en onder 12-57 uur; 14 augustus laatste kwartier. Strandverwachting Het regengebled trekt langzaam naar het oosten weg, gevolgd door opklarin gen en tijdelijk krachtige wind tassen noordwest en noord Morgen overwegend droog, maar nog te koel strandweer, met in de middag 17 a 18 graden, zeewater 18 graden Vooruitzichten; Een rug van hogelucht- druk nadert via Engeland en brengt een tijdelijke verbetering met zonnige perio den, maar het blijft nog koel. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. X 0 0&| 23 15 -11 jVTul, nul, drie" is een telefoon- nummer, dat de laatste dagen door talrijke wanhopige vakantie gangers is gedraaid! Ook de radio- weerpraatjes worden met span ning beluisterd. Erg bemoedigend klinken de vooruitzichten helaas niet en vele vakanties dreigen dan ook letterlijk en figuurlijk in het water te vallen. Toch beziet men de situatie bij het K.N.M.I. in De Bilt niet al te somber. Het is een feit, dat heel veel mensen het weer van nu vergelijken met dat van vorig jaar. Maarde zomer van 1959 is bepaald geen goede maat staf voor de temperaturen en de regen val in de jaren daarvoor cn daarna. Verleden jaar om deze tijd, om precies te zijn in de nacht van de tiende op de elfde augnstus, dreigde een enorme on weersbul een eind te maken aan de schijnbaar permanente hittegolf. Het bleef echter bij een dreiging; vooral de Achterhoek kreeg heel wat water te verwerken, maar daarna vierden de zonnestralen weer hoogtij. Hoewel dit jaar de temperaturen sinds 27 juni op twee dagen na onder nor maal zijn geweest, valt de hoeveelheid regen nogal mee. Dr. H. ten Kate van het K.NJVI.I. wist ons te vertellen, dat De Bilt in de eerste tien dagen van augustus nog maar weinig zon tekort gekomen is. Vooral in de afgelopen twee dagen is echter wel te veel regen gevallen. Hoek van Holland staat wat dat betreft boven aan de lijst van vier en twintig weerstations. Daar viel 55 millimeter, terwijl het er van 1 tot en met 8 augustus volkomen droog is ge weest. Ook in Vlissingen viel in de eerste dagen van augustus geen drup peltje. In bet noorden van het land en met name in de kuststreken, mogen de be woners en de vakantiegangers de laat ste paar dagen echt niet mopperen. De neerslag die er valt Is belangrijk klei ner dan in het overige deel van het land. In tegenstelling met de vorige maand, toen de rollen waren omge draaid. In Den Helder viel bijvoorbeeld dinsdag cn woensdag maar twee mm Er Is een kansje, dat de regenzone zich verder nair het noorden zal uitbreiden. Maar dergelijke voorspellingen zullen we maar aan het K.N.M.I. overlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1