Aanvankelijk werd gescholden en met stenen gegooid Pilchards laten zich jaar niet vangen dit NCRV: schöolradiolessen over de oorlogstijd jMEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Geref. Kerk Noordwijk aan Zee 125 jaar Eerste predikant was visser Cors Noorduyn DE AFSCHEIDING van de Hervormde Kerk op 13 oktober 1834, begon nen te Ulrum, vond spoedig ook te Noordwijk aan Zee weerklank. Reeds op 23 augustus 1835, zouden 19 leden van de Hervormde Gemeente te Noordwijk aan Zee aan de predikant van deze Gemeente, ds. H. Bakker, een brief, waarin zij verklaren zich niet langer te kunnen verenigen „met alle de menselijke inzettingen, waarbij de Kerk niet meer in de verdedi ging staat tegen de vijf verschilpunten der Remonstranten en zij deswege als leden begeren uitgeschrapt te worden". De 19 verzekerden daarbij dat dit niet uit opstand geschiedde, maar alleen, uit liefde tot de waarheid. Hiermee was de afscheiding in het westen des lands een feit geworden en op 23 augustus aanstaande, herdenkt de gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee dus haar 125-jarig bestaan. Het getal 19 (waarbij nog 17 kinderen moeten worden geteld) was wel betrek kelijk kleiin, maar men dient hierbij te bedenken, dat het aantal inwoners van Noordwijk aan Zee ook gering was in 1835. De plaats die voor het overgrote deel hervormd was, had op 23 februari 1835, (dus vóór de afscheiding) een her vormde gemeente die 257 leden telde. Namen De namen van de eerste Noordwijkse afgescheidenen luiden: Cors Noorduyn, Cornelis Waasdorp en rijn vrouw Are- jaantje Oudewater, Dirk Noorduyn. Er- gel van Roon en rijn vrouw Geertruv van Beelen, Pieter Barnhoom, Leendert On derwater en rijn vrouw Trijntje Jans Barnhoorn, Leendert Kaak, Cornelis On derwater, Cornelis van der Wie! J.z., Jacob van der Wiel J.r., Coirnelis Barn hoorn P-s., Jacob Onderwater L.r., Pieter Waasdorp C.r., Jacob van der Wie'. E.r., Leendert van Roon E.r. en Lijsbet van Op 7 eeptember 1835, werden behalve de voorganger Cors Noorduyn, twee ouderlingen en een diaken gekozen, na melijk Cornelis Waasdorp en Pieter Barn hoorn als ouderling en Cornelis van der Wiel als diaken. Hiervan werd kennis gegeven aan de afgescheiden predikant H. P. Scholte te Doeveren. Op 27 november 1835 kwam dere naar Noordwijk, bevestigde de ge kozen kerkeraadsleden in hun ambt en doopte een kind, namelijk Engel, zoon van L. van Roon en G. van Beelen. Deze kerkdienst ging nogal met enige moeilijkheden gepaard. Men kwam bijeen in het huis van onder ling C. Waasdorp aan de zeewerf (thans Koningin Wilhelminabonle- vard). „De vijandschap der wereld was zo groot," aldus de kroniekschrij ver, „dat velen, oud en jong, het huis omsingelden, bij de vensters op klommen, met stenen tegen het huis en ook er bovenop gooiden, en met vloeken zo schreeuwden, dat men nauwelijks de leraar verstaan konde". j Er .waren ook andere moeilijkheden: Cors\NoordUyn,- visser van beroep, was 1 door de. Gemeente gekozen tot voorgan ger. Herhaalde verzoeken aan de svnode i der afgescheiden kerken Noorduvn een kerkelijke status te geven, werden niet I ingewilligd. Ten slotte bracht de Ge- I meente zelf een beroep uit op de voor ganger, welk beroep hij aannam en op zondag 20 november preekte hij zijn in- I trede als leraar van de Gemeente onder het kruis. Groei i de toeloop e, zodat het of 70 kerk- Trots alle tegenwerking r der hoorders bij Noorduyn huis aan de „wurft" soms gangers bevatte. Gedurende 1835 sloten zich nog tal van Noordwijkers bij de Gemeente aan. Hier onder treffen we weer bekende namen aan als: Trijntje Smit, Jannetje van der Wiel, Dirk Barnhoorn P.z., Jan Korbee P.z., Leendert van Robijen, Klaas den Hollander, Dirkje Onderwater, Jan Plug J.z., Dirk Maasdijk, Grietje van der Deyl en Jaantje Hazenoot. De vergadering van de particuliere tynode van Utrecht keurde de beroe ping van Noorduyn af, maar de Ge meente bleef hem erkennenVele buitenleden sloten zich bij haar aan, namelijk te Maasland, Katwijk, Den Haag, Vlaardingen, Oude Wetering en Lisse. Op geregelde tijden ging Noorduyn op deze plaatsen oefenen. Hij doopte kinde ren, bevestigde huwelijken en leidde ook twee jongelui, Jan Plug Cz. en Jan Pas- sohier Jr., tot predikant op. Op 31 januari 1836 telde de gemeente 58 zielen, Rekest Van de ïijde van de burgerlijke over heid ondervond men weinig belemmering. Weliswaar attendeerde burgemeester Schaffer op de wettelijke bepaling inzake het verbod van vergaderingen met meei dan 20 personen, maar tevens gaf hij ken nis van de mogelijkheid een rekest in te dienen teneinde hiervan ontheffing te ver. krijgen. Met succes is van deze mogelijk heid gebruik gemaakt. In 1844 werd van ouderling Leen dert van Rooyen een huis met drie bokkinghangen gehuurd aan de Gast huissteeg. Het huis werd bestemd tot pastorie en de drie hangen werden verbouwd tot kerkzaal. Op oude jaarsdag 1852 overleed Cors Noor duyn op 72-jarige leeftijd. Jan Pas- schier, door Noorduyn tot predikant opgeleid, was reeds tijdens de ambts- Hnzersicoude-Rijndijk Botsing Gistermiddag omstreeks 5 uur had op de Rijndijk ter hoogte van de Vderheems- kinderenbrug een botsing plaats bussen een auto. bestuurd door de heer D- uii Rotterdam, diie in de richting Alphen toed, en een auto, bestuurd door de heer Van der W. uit Den Haag, die uit de tegenovergestelde richting kwam en slipte bij een inhaalmanoeuvre. Nadat laatstgenoemde auto een hectometer - Paaltje omver had gereden, botsten de auto's met de rechterzijden tegen elkaar Beide voertuigen werden vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden KOUDEKERK 4. D. RUIS Geslaagd Onze plaatsgenote mevrouw J- Ketel- Kraan behaalde te Rotterdam het textiel- brevet, afdeling manufaoturen, stoffen, ®®ddien, dekens en bedrijfskleding- bediening van Noorduyn tot hulppre diker benoemd. In 1854 legde hij eindexamen af en werd door de Ge meente van Noordwijk aan Zee be roepen. In 1858 vertrok ds. Passchier en er volgde een herderloos tijdperk tot 1873. In 1859 stiohtten de leden van de Kerk die te Noordwijk-Binnen woonden, een zelfstandige Gemeente. Voor het uitoefe nen van de eredienst werd het kerkge bouw van de opgeheven Remonstrantse Gemeente aangekocht. Men combineerde zich met de Gemeente te Sassenheim ten einde een predikant te kunnen beroepen. Deze Gemeente bleef tot 1881 zelfstandig en heeft in die tijd drie predikanten ge had, namelijk ds. E. v. d. Kamp, ds. E. Diemer en ds. J. H. Donker. Combinatie Bij de komst van ds. J. Verhave werden de beide Noordwijkse Gemeenten weer gecombineerd. In 1874 besloot, „tot innig leedwezen van de kerkeraad te Noord wijk-Binnen", ds. Verhave uitsluitend predikant te Noordwijk aan Zee te blij ven. In 1881 werd de zelfstandige Gemeen te te Noordwijk-Binnen opgeheven. De leden gingen over naar Noordwijk aan Zee en enkelen voegden zich bij de Her vormde Gemeente. In 1875 word, toenmaals aan de ingang van het dorp, een nieuwe kerk gebouwd, die tot 1899 dienst heeft gedaan. Ds. Ver- have vertrok in 1879 en werd in 1881 op gevolgd door ds. A. de Vlees, Deze ver trok in 1887. Van 1889 tot 1890 stond ds. F. Rispens te Noordwijk aan Zee en van 1891-1901 ds. A. op 't Holt. Na het vertrek van ds. Rispens kwam er een scheuring in de Ge meente. Een groep van 143 leden stel de zich op het verbazingwekkende standpunt dat zij in doleantie was gegaan! Kennelijk wensten zij toena dering tot de dolerenden van 1886, Zij gingen zelfstandig vergaderen en kozen een kerkeraad. Verzoening Bij de vereniging in 1892 van de Ker ken uit de Afscheiding en de Doleantie, kwam men weer tot elkaar. Op de classis- vergadering van 14 juli 1892 kon ds. Op 't Holt mededeling doen van het feit, dat in zijn Kerk het afgeweken deel. na een tweejarige verwijdering, zich met de ge trouw geblevenen had verzoend en da de eenheid was teruggekeerd. In 1899 werd de oude kerk afgebrokei en werd een nieuwe gebouwd die woens dag 8 november 1 gebruik werd ge- Na het vertrek van ds. Op 't Holt, stond van 1902-1908 ds. R. W. de Jong te Noordwijk aan Zee. Deze werd in 1908 opgevolgd door ds. N. H. Koers die tot zijn overlijden in 1933 de gemeente diende. In 1909 moest het kerkgebouw worden ver groot en in 1923 werd in de kerk een galerij aangebracht. In 1925 rijpte opnieuw bij de leden die te Noord- wijk-Binnen woonden, het verlangen naar zelfstandigheid. Op 27 augustus 1925 werden aldaar de ambten inge steld. Op 14 januari 1934 deed ds. B. Bouma zijn intrede bij de Kerk te Noordwijk aan Zee. Ruim 26 jaar dient hij deze Gemeen te dus reeds. Sedert 19 oktober 1958 is ook ds. Th. Ferwerda predikant bij deze Kerk. De gereformeerde Kerk van Noordwijk aan Zee telt volgens de gegevens van het jaarboekje 1960, thans 1350 zielen, waarvan 690 be lijdende leden. Er is in de afgelopen 125 jaar wel veel veranderd. Het kleine groepje van 1835 is uitge groeid tot een grote Kerk met twee predikanten, 15 ouderlingen en 5 diakenen. Badgasten spelen tennis op Casino in Noordwijk QP DE CASINOBANBN te Noordwijk aan Zee worden tonraswedstrijdfcn voor badgasten gehouden. Hiermee zet de Noordwijkse Sportvereniging een roemruchte traditie voort. De belang stelling is dit jaar bijzonder groot: 300 dames en heren hebben zaoh laten in schrijven, onder wie Baco, de Duitse titelhouder, de Davis Cup-spelers C&r- rido, Rodriquez en Agiuirre en de be kende Zuidafrikaanse speelsters miss Ha/mill en miss Gerson. Enikele uitslagen: Heren enkel C, 3e ronde: M. Hofstede J. Jurgens 6—3, 6—3; B. Nusoh—H. Goekoop 61, 62; P. van MeursE. Sobmeinfk 61, 63; M. Schol teJ. Sla venburg 64, 6—1; J. FiranckenW Stokvis 46, 75, 60; C. SwartD. Rodenlburg 63, 64; T. Be ij sensIJ Meijer 61, 60; W. PuntR. Ferine 7—5, 31—9; M. Koppen—A. Kalis 6—2, 75; R, SahulW. Laurs 60, 62J. KooremanJ. Dibbetz 63, 62; P SchemaronJ. Nanninga 61, 61; J LarugwegD. Kettenis 60. 61G. Jur.giens—J. Harteloh 62, 60. Dames enkel C, 3e ronde: mej. L Sloosmej. C. Servaes 62, 62; mevr. Wannersmevr. Tiwisina 64, 60; mej M, v. Rappardmevr. Junkermann 60, 61; mej M. Bladmej. F. Sfcaverman 61, 62; mevr. C. Keulenmej. E. E.ngelenlbung 61, 62; mej M. Du- waermej. E. Kerigen 86, 62. Heren enkel B, 2e ronde: H. Ubbirok C. Koole 63, 6—4; H JunctkermannP Hanike 0—1, 6—2; M. Volckmann—J. Kooreman 6—4, 63; K. NusohW. Stok- Visserij golf jes -ekend op een goede pilchardsvisse- ry voor de kust, dit jaar helemaal niet mee. Er wordt vrywel geen pilchard in Scheveningen en IJmuiden aangevoerd. Vorig jaar om deze tyd zorgden de kot ters, die deze vissery uitoefenen, voor aanvoeren van 1500 tot 2000 kisten per dag. De vissers denken, dat de pilchards zich nu niet onder de Nederlandse kust laten zien door dc lage temperaturen van het zeewater. Zes treilers, vijf loggers en twee kot ters zorgden, er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 6575 kisten verse vis. Er waren 450 kisten schelvis, 400 wij ting, 440 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 3420 haring, 130 kleine kistjes haring, 1525 makreel, 65 stijve kabeljauwen en 220 diversen. De schepen De treiler Brittenburg Kw 121 kwam woensdag aan de markt met een vangst van 80 kleine kistjes haring, 90 wijting, 10 schelvis, 650 haring, 100 makreel en 50 stijve kabeljauwen; de Polderman IJm 20 zorgde voor 50 kleine kistjes haring, 15 wijting, 175 schelvis, 40 koolvis, 50 haring, 325 makreel, 10 diversen en 540 stijve ka beljauwen; de Kw 122 Arie Ouwehand voor 360 haring, 80 makreel en 70 diver sen; de Ada VI 7 voor 35 wijting, 25 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 500 haring, 170 makreel, 5 diversen en 25 stijve ka beljauwen; de Vi iai Willem voor 10 wijting, 25 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 855 haring, 100 makreel en 5 diversen; de IJm 54 Swift voor 50 wijting, 200 haring, 100 makreel en 400 stijve kabeljauwen; de Kw 32 Sakina Martina voor 75 wij ting, 30 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 755 haring, 210 makreel en 10 diversen. En vandaag? Voor vandaag is gisteren de Emma IJm 15 reeds in IJmuiden binnengelopen met een vangst van 170 schelvis, 190 ha ring, 190 makreel, 120 gul en kabeljauw, 30 diversen, 40 stijve kabeljauwen, 70 kleine kistjes haring en 70 kleine kistjes makreel. De Beatrice IJm 72 komt aan de markt met 300 haring, 100 makreel, 50 diversen en 100 kleine kistjes haring. De Kw 62 was thuisstomend met 260 kis ten rondvis en de Elie IJm 32 en Ariadne IJm 18 met nog onbekende vangsten. De markt Van de prijzen valt weinig te zeggen. Ze waren redelijk, maar toch ook weer niet hoog, zoals men algemeen van een woensdagmarkt gewend is. De grote schelvis noteerde 45 tot 56, grootmid del 45 tot 53, kleinmiddel 44 tot 52, pennen 42 tot 50 en braad 20 tot 31 per kist van 50 kilo. Tong liep van 3 50 tot 3 70 per kilo. Verse ha ring noteerde 15 tot 17 en makreel 12 tot 16 per kist van 50 kilo. De grote regels kabeljauw gingen weg voor 90 tot 125, kleine regels voor 48tot 57 en kisten grote kabeljauw 90 tot 124 per kist van 125 kilo. Op de visgronden Om de Noord hield het goede weer aan, De vangsten bleven vrijwel op het zelfde niveau, met 120 tot 150 manden haring, makreel en schelvis per dag. De treiler Elie meldde een trek van 26 man den haring en 20 stuks kabeljauw; de Thorina IJm 33 deed een trek van 60 manden, de -Postboy IJm 35 eveneens een trek van 60 manden, de Beatrice een trek van 70 manden haring. Op het Zandt blijven de schepen slech te resultaten boeken. Gisteren gaven zij etmaalresultaten door van 60 tot 80 man den verse vis. Langs de kust vingen de loggers en kotters weinig tong; 50 tot 70 kilo per etmaal. De vangsten aan schol en wijting met 10 tot 15 manden per et maal waren daarentegen zeer behoorlijk. Geheime gevangenis in Zuid-Afrika De te Johannesburg verschijnende Rand Daily Mail heeft de beschuldiging geuit, dat de blanke regering van Zuid-Afrika een geheime gevangenis heeft voor Afri- nen, waar week in week uit geheime rechtszittingen worden gehouden, waarin Afrikanen kunhen worden veroordeeld tot straffen, waarvan het publiek niets weet. In een hoofdartikel zegt het blad, dat deze gevangenis zich te Modderbee, bij Benoni, 94 km ten zuidoosten van Jo hannesburg bevindt, dat daar honderden, zo niet duizenden Afrikanen gevangen worden gehouden en dat er op zijn minst 18 zijn gestorven. Nederland erkent nieuwe staten in Afrika Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Nederlandse regering de nieuwe Afrikaanse republieken Dahomey, Niger, Opper-Volta en de Ivoorkust heeft er- Deze staten zijn respectievelijk op 1, 3, 5 en 7 augustus onafhankelijk geworden. vis 36, 60, 61W. Koekebakker J. Eranoken 64, 63; J. LangwegC. v. d. Koogih 6—2, 5—2; G. Suhr—W. Leeu-wenburgih 6.1, 61; T. VisserP. van Meurs 61, 62; J. NoordmanG. Struis 61, 62; J. KliuiversR. Breuer 60, 60; W. Grosz—J. Monod de Fr. 8—6, 6—3; R. Geels—C. Swa.rt 6—1, 6—2; L Duwaer—G. Blaok 6—1, 6—1; J. van SteenlisP. Doorenibos 63, 60; mr. P. SlavenburgW. Vermeulen 63, 63. Dames enkel B, 3e ronde: mej. Pino mevr. Pieters 6161; mej. Schmidt mej. Wieriks 63, 63; mej. Braakman mej. Lauimarts 61, 60; mevr. Jur gensimew. Splinter 60, 61; mej. Blaisse—<mev>rNusoh 6—2, 6—3. Gestolen geld verbrast Jeugdige inbreker naar de politie Een 16-jarige jongeman, die eind juli een inbraak pleegde in een kruideniers zaak te Groningen, heeft zich bij de politie in Den Haag gemeld toen hij de buit op twee cent na had verbrast. Hij is overgebracht naar Groningen en daar ingesloten. Met assistentie van twee vrienden van 14 en 15 jaar, die voor hem op de uitkijk stonden, drong hij eind juli de kruide nierszaak aan de achterzijde binnen en stal een paar duizend gulden. De vriend jes kregen een paar honderd gulden, kochten er duur speelgoed voor en huur den bromfietsen totdat ze tegen de lamp liepen. De 16-jarige inbreker ging met de rest van het geld vakantie vieren in ons land en bezocht allerlei vermaak- centra onder andere te Amsterdam, Rotterdam en Valkenburg. Toen het geld op was, meldde hij zich in Den Haag bij Titan. Voor de eerste maal heeft de Amerikaanse luchtmacht met succes een operationeel prototype van het intercon tinentale Titan-projectiel gelanceerd. De enorme raket kwam 8000 kilometer ver der in het doelgebied terecht. ALPHEN AAN DEN RIJN AZC 2-LZC 3: 6-7 Door ook de tweedy wedstrijd op het nippertje te verliezen, is het tweede vental van de Alphense zwemclub kans loos geworden voor het kampioenschap van de kring Gouwe-Rijnstreek en voor promotie naar de K.N.Z.B. L Z C. 3 uit Leiden en Gouwe 3 uit Waddinxve zullen het nu verder uitmaken. Het handjevol toeschouwers in hei phense zwembad, dat gisteravond de gen trotseerde, zag een sportieve strijd, waarbij de zege terecht kwam bij de ploeg, die er het meest recht op had. Want het A.Z.C.-zevental, dat enkele zwakke plekken telde, verwaarloosde dp dekking. Zo kon het gebeuren, dat na anderhalve minuut AZC reeds met 02 achterstond. Maar in de volgende gelijke periode brachten De Vries en De Vogel met uit stekende goals de partijen op gelijke voet (2—2). Wat deze twee presteerden, werd echter door enkele anderen bedorven Weer nam L.Z.C. de leiding, 2—3, maar A.Z.C. maakte opnieuw gelijk (33). Zelfs werd het toen 43 en na 44 zorgde e Vogel, dat AZC met 54 ging rusten. Direct na de wisseling werd het 55. oen moest een Leidse speler het water it. maar AZC speelde zo dom, dat de ..asten ondanks een man minder, scoor den, 5—6; toen het spoedig hierop 5—7 zat er voor de thuisclub .veinig in. Een hard schot van de goed op dreef zijnde De Vogel bracht de stand op het kleinst mogelijke verschil, 67. Zaalfeest In Avifauna Gisteravond is he<t vierdaagse jaar feest van de Wilhe'lmina-vereniging in de bovenzaal van het paviljoen Avifauna officieel geopend. Aanvankelijk was het de bedoeling dit te doen met een groot feest in de tuin van het park, maar de weersomstandigheden hob ben ddt ver hinderd. Gezegd moet worden, dat de stemming onder deze programmawijziging zeker niet heeft geleden. Trouwens daar zorg den de beide orkesten „De vrodijke vrij buiters" uit Aalsmeer en de „Bee Bro thers" uit Nieuwveen wel voor. Boven dien brachten The Bnoytons een aantrek kelijk acrobabenn urrnmer. De heer P. Groenhart, voorzatter van de Willhelmina-vereniging, sprak enkele wed- komstwoorden. Men bleerf tot na het middennachterlijk ar bijeen en voor veilen kwam het slui tingsuur toch nog te vroeg, een bewijs, dat men deze opening van het jaarfeest 1960 wel zo gezellig vond. Vergaderde men eerst aan huis en vervolgens in een bokking- schuur, later kon de Gerefor meerde Kerk van Noordwijk aan Zee een eigen bedehuis laten bouwen. „Botel" aan het Braassemermeer (Vervolg van pagina 1) zelfde naam van Ad al een botenhuis gebouwd, waarvan de zolder later als hotel is ingericht. Het principe is pre cies gelijk, want ook daar stappen de gasten zo van de steiger hun kamer in. Voor „Botel Braassemermeer" zoals Ad Zegers zijn uitbreiding gaat noe men, zyn alle vereiste vergunningen al binnen. „Stad en Landschap" heeft er niet alleen z(jn goedkeuring aan gehecht, maar ook de gemeente, de Provinciale Staten en het r(jk. Op l oktober van dit jaar hoopt men met de bouw te kunnen beginnen, die voor de aanvang van het volgende watersportseizoen beëindigd moet zy.n Het botel, dat door achitect H, B. M. J. Worst te Woerden ontworpen is, krijgt twaalf kamers, die in totaal dertig men sen kunnen herbergen. Voor elke logies- eenheid is een douche en een telefoon geprojecteerd, terwijl langs de hele Braassemermeerkant een waranda loopt. Er is verder ruimte voor een snackbar en in het „kanaal" onder het gebouw kunnen wel dertig boten liggen. „Drie pijlen heb ik op m'n boog", brengt Ad Zegers naar voren. „De eerste is de exploitatie van het botel, de tweede de exploitatie van m'n restaurant en de derde de winterstalling, waarvoor ik de onderwaterloods kan ge bruiken..., Misschien kan ik buiten het seizoen ook wel aan reparatie of nieuw bouw beginnen De plannen voor het botel hebben in middels tot gevolg gehad, dat het cara vankamp van paviljoen „De Brasem" het volgend jaar aanzienlyk zal moeten wor den verkleind. Er kunnen dan nog maar zes trailerhuizen staan, doch ook deze lopen kans te moeten verdwijnen. Want het 32 meter lange en 12 meter diepe botel kan, wat ruimte betreft, nog eens verdubbeld worden een gedachte, waar de Initiatiefnemer nu al mee speelt. Het succes, dat de NCRV enkele jaren geleden heeft gehad met schöolradiolessen over de oorlog 1940-'45 heeft er toe geleid, deze nog eens te lanceren. Om de hedendaagse schooljeugd wat meer begrip bij te brengen voor de gebeurtenissen in de twee de wereldoorlog werden de beide reeds eerder hierover geschreven hoorspelen opnieuw bewerkt en ge plaatst bovenaan de lijst van te be handelen onderwerpen in het sckooljaar 1960-'61 Deze lessen worden op de maandagen 19 september en 3 oktober uitgezonden. De eerste vertelt het verhaal van een Nederlandse jongen die uit het bezette Com memaar Nieuw China Het belangrijkste onderdeel van het gisteravond uitgezonden VPRO-pro- gramma was zeker de BBC-film over het nieuwe (rode) Chinagemaakt door twee Duitse journalisten, die de volle vrijheid kregen overal rond te reizen Wij kregen daardoor een verbluffen de kijk op de enorme bedrijvigheid wel ke dp het ogenblik dit immense volk van 650 miljoen zielen beheerst. Met groot enthousiasme past dit volk zich aan bij de nieuwe tijd en is met man en vrouw aan het werk. Bouwt zich letterlijk met eigen handen een toe komst. Er wordt gewerkt onder de grootste tegenstellingen: moderne, gigantische staalfabrieken tegenover drie miljoen primitieve ijzersmelterijen door ama teurs (en zelfs door huisvrouwen in haar eigen tuin) bediend. Met 45.000 paar handen wordt, dooi het hanteren van zand- en waterem mers aan schouder jukken, in twee maanden een geweldige dam gebouwd ren dooreen, maar zij werken graag en Meer en meer verdwijnen de ouder wetse tradities uit het land, de vrou wenemancipatie zet zich geforceerd door, zelfs de Chinese lettertekens worden door de westerse Latijnse ver vangen. Dat betekent voor alle volwas senen: opnieuw naar school. In deze film werden geen woorden van kritiek gehoord op het nieuwe re gime, dat de Chinese Volksrepubliek tot intensieve arbeid en samenwerking brengt. Men toonde alleen de enorme economische voordelen, welke nieuw China zich veroverd, tezamen met hy giëne, het verdwijnen van de bedelaars langs de straten, de vreselijke epide mieën, maar ook ran de overdadige rijkdom, waarin de groten van het voormalige China zich baadden. Aan het einde van de film vertelde het Eerste Kamerlid mr. Cammelbeeck die onlangs zes weken in nieuw China verbleef, dat de film wel uitsluitend hel goede laat zien, maar niet aantoont dat de vrijheid waarin de Chinezen ge loven, hun overtuiging ook dat zij be wust zelf hebben gekozen, in wezen geen vrijheid en geen keuze zijn. „Het is beklemmend, hoe een reli gieus volk als de Chinezen nu onder een totaal andere geestelijke dwang leeft", aldus mr. Cammelbeeck, „en ik zou tegen elke kijker willen zeggen: word ook ongerust over wat daar ge beurt, vraag U af hoe religie ooit weer vat op deze mensen zal krijgen en pro beer, kritisch te staan tegenover alles, wat bij de gigantische opbouw van China gebeurt". gebied vlucht en na veel omzwervingen in Engeland komt, waar hij wordt op- geleid als agent voor de geheime dienst. Hij wordt dan gedropped boven Neder land en helpt daarmee aan de bevrij- Het tweede les-hoorspel behandelt de slag om Arnhem en is wat minder ro- De negen lessen die op de twee hoor spelen volgen zijn zeer gevarieerd van onderwerp. De ene gaat over de ont wikkeling van het Christelijk onderwijs, de andere is een muziekles waarin Don Quichotte centrale figuur wordt. Op het programma voor de scholen staat vervolgens een les over wol. waar aan een wedstrijd is verbonden met als hoofdprijs: een schoolreisje. Twee lessen zijn resp. gewijd aan het oude en het nieuwe Turkije en daarna komen de luisterende leerlingen via een les over de tulp op de Floriade te Rotterdam te- Een andere les schenkt aandacht aan een vermaard stukje Nederlandse zee manskunst: de race naar Montreal ter gelegenheid van de opening van de grote St Laurenszeeweg, gewonnen door de Nederlandse zeekapitein Teun Aal- dijk. De eerste helft van de lessen voor het komende leerjaar wordt dan besloten met onderricht over de kringloop van het geld en het nut van sparen en een voordracht over de Wildenborch bij Lochem, waar de dichter Staring leefde 9 Zonder u al teveel inspanning te ge troosten kunt u vanavond van 9 uur af zitten kijken en luisteren naar het blijspel „Jong van hart" van Derek Benfield, dat de KRO op het scherm brengt. Familieverwikkelingen rond om een zilveren huwelijksfeest is het thema van dit luchtige verhaal. Voor af om 8 uur het NTS-journaal, om 8.20 uur deel 2 van de serie documen taires over het kerkgebouw en om 8.30 uur een Vademecumgesprek over Spaanse matten en dubloenen. varia vond Alphen aan den Rijn Ondanks regen toeh gezellige V akantiespel-dag Zij. die mochten menen, dat de derde- dag van „Vakanliespel 1960" is verre gend en dus voor de jeugd op een te leurstelling is uitgelopen hebben het mis. De staf van „Vakantiespel" heeft ons gezegd, dat de jeugd zich ook gis teren best heeft vermaakt. In de eerste plaats werd het pro gramma voor de middag, dat toch reeds bd-nnen-vermaak inhield, naar de morgen verschoven. Een deel ging naar het Nubsgebouiw en zag daar de film, d.ie de andere groep de dag ervoor reeds zag. En de anderen hadden de poppen kast etc. in de Baronie-kantdne. KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN SINAASAPPEL. ANANAS CASSIS CITROEN Voor de middag had men vervanging nodig omdat van sport niets komen kon. WeLnu, al'le kinderen gingen naar de Baronie-ikanbine, de enige zaal m Al phen, die hen adlen herbergen kan en die steeds weer bereidwiiliLig wordt afge- „Zet de rjk. verkenners maar een pluim op de hoed" zei ds. Bogers, want het is fantastisch, zoals zij de jeugd vermaken. Zonder speoiale voorberei ding brachten ze een non-stop program ma van twee uur lang. Het bestond uit poppenkast, schetsjes, een verhaal, spel en samenzang. Zo was het een afge werkt, of het doek ging weer open voor wat anders. En zo werd het, al met al, toch weer een fijne dag voor de jeugd Natuurlijk brengen zulke dagen voor de leiding wel extra zorgen mee, met name voor de staf. We hebben al eens de namen genoemd van ds. Bogers en de heer F. M. Pontrioen. Maar de heer J Verleng, directeur van de Alphense Bank, mej. G. Spreij (die veel admi nistratief werk doet) en de heren C. Geerlof en A. dien Hertog zijn alien men sen, die iedere dag zo hun bemoeienis sen hebben met „Vakantiespel". Weer of geen weer, hedenmorgen zou het voor alle groepen vossenjacht zijn; 's middags was er weer een programma in de Baronie-kantine. En morgenoch tend zijn er autoped races bij het raad huis. 's Avonds leomt het einde van de pret met kampvuur en tot slot lampion- cptoohit. Botsing door slippen Op de Oudshoornseweg had gistermid dag een botsing plaats tussen een mo torrijwiel, bestuurd door G. J. v. d. M. uit de Noorder Nassaustraat, met als duopassagier D. K. uit de WiLlemsbraat en een personenauto. Het ongeluk ge beurde doordat v. d. M. krachtig moest remmen bij het inhalen van twee fiet sers. Het gevolg was, dat de motor slip te, achttien meter over de grond schoof en tegen een van de tegenovergestelde richting komende auto botste. De duopassagier liep een paar ge kneusde ribben op. Van der M. kwam er met een gekneusde voet nog beter af. De motorfiets en de auto werden zwaar beschadigd. 0 Zomer of niet: zomers blijft het amu sementsprogramma van de NCRV, dat u vanavond, compleet met de ge- bruikelijke rubrieken en veel mu ziek, tussen 8 én 9.15 uur kunt be luisteren via de zender Hilversum II. De plaat wordt gepoetst tussen 9.30 en 10 uur en om 11 uur begint een orgelconcert, te geven door Jan Rijn in de nieuwe kerk te Middelburg. Hij speelt werken van Bach en Pachelbel. 0 Van de AVRO hoort u vanavond tus sen 8.05 en 10.25 het derde bedrijf van Wagner's opera „Die Meister- singer von Nürnberg", zoals het werd uitgevoerd tijdens de Bayreu- ther Festspiele. De eerste bedrijven werden reeds eerder uitgezonden. Voor de liefhebbers: om 10.45 uur op namen van het Frankfurter Jazz-fes- tival. Om 11.10 uur dan weer een af levering van de hoorspelserie „Dag boek van een grootvader." Programma voor morgen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/« VARA: 7 00 Nwe 7 10 Gym 7 20 Gram 8 Oo Nws 8 18 Gram 8 30 V d kind 9 0o Gym v d vrouw 9.10 Gram 9 35 Waterst 9+0 Gram- in het andere, lezing VARA: IC 1-00 V d klet Kerkorgelmonc 1 35 Gram il 40 Amus mui AVRO: 12 00 Dansmui 12 20 RegeringsuiU: Uitz voor de landbouw 12 30 Land. en tuin. bouwmeded 12-33 Sport en prognose 12 50 Draaiorgelmuz 13-00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Lichte muz i3 55 Beursteer 14 00 Vrouwenkoor 14.25 Voordracht 14 45 Gram 15 05 Gevar progr. VARA: 16 00 Muzikale lezing 16-30 V d zieken 17 0o V d kind 17 25 Versierde vaka<ntietip6 18 00 Nwe 16 15 Pol lezing 16 25 Lichte muz 18-50 Act 19 00 V d kind 19 10 Lichte muz- VPRO: 19.30 De atad nu, lezing 19 45 in Belgiiê. ncn 2i-io Licht 'progr' 32 kTBuitenl week- overz 22 3o Nwe VPRO: 22 40 Zorg om de mens geepre VAiRA- 23.00 Soc nws in Esperanto 23,10 Holland Festival: Wozzeck (H) opera 23 55—34 00 Nws- Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7 00 Nwe 7-10 Gram 7 30 Een woord voor de dag 7 40 Gram 8 0© Nwe 8 15 Radio- krant 8.35 Gram 9 00 V d zieken 9 30 Gram 9 40 V d vrouw 10-15 Gram 10.30 Morgendienst 11 00 Gram tl 15 Voor de oudere luisteraars 12-Oo Cello en piano 12 30 Land. en tuiwbouwmeded 12 33 Gi- 4 25 18-00 Lichte muz 18 20 Li Regeringsuitz: Amerikanen deriand Een gesprek van r cht progr 18 50 werken ln Ne- nej dr J J van Nwi ladio- 0 20 Holland Fes tival i960: Kamerork en soliste 20 4i Kunstkron 21 0q Concertgebouworkest ei koor 2140 Pianorecital 2150 Gram 22 1 Orgelspel 22 30 Nws en SOS-her 22 40 Gran 22 45 Avondoverdenking 23 00 Kunstbe 23 20 Ork muz 23 55—24 00 Nws relevlsl NTS: 20-00 Weekoi AVRO: 20 30 lezing 20 43 Filmpregr 21 00 Film c i<i£r'ïten 'n Italië 21 40 Cabaretprogram NTS 22 10-22 40 Rep woreldikamp w Vrijdag 12 augustus i960 van 18—20 uur- I Montz Moszkoew-ki Spaansen dansen S. 'Jf-'i"/ ,1' l" phoy Orchi Enrique G The London Symphony Or- A talufo Argent a n Emma- er: Eepana, The London Sym- stra olv Ataulfo Argenta III """i Spaanae Ataulfo opera in 3 tableaux geba- terie pianocomposities van Libretto: Fernando Pcri- tiid van handeling' Madrid Medewerkenden: Rosario n: Pepa. Ana Ma ria iriartc, sopraan; Fernando. Gines Tor- rano, tenor; Paquiro, Manuel Ausensi, ha- riton. The Madirid Singers Nationaal Or kest van Spanje Dirigent: Ataulfo Ar genta IV Claude Debussy: Images (pour orchestre) Gigues. Ibérla. Par les rues et par les chemiins. Les parfums de la nuit Le matin d'un Jour de fète. Rondes de Printem-ps l'Orehestre la Suisse Ro- mande olv Ataulfo Argenta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7