DE TIJD f^rf KRONIEK Miami telt vele hotels met „zilveren daken" Hoge bol zacht en zeker flatteus lima Het Vrije Volk Bad» en watervrees Beslissing over militaire salarissen blijft nog uit Marsraket moet raadsel levende wezens onthullen Karl Jasper niet voor hereniging Sneller naar Tokio en Biak, vaker naar Afrika 5 maandloon behoort. In verband met de overschakeling van week loon op maandloon bij de P.T.T., schrijft het blad: Een van de statussymbolen is het maandloon. Tot voor korte tijd was het maandloon typerend voor de middelbare en hogere loonlrekkenden. ,J)e gemene man" kreeg zijn loon wekelijks uitbetaald. Daarin komt nu verandering. PTT is ertoe overgegaan aan alle werk nemers maandelijks het loon uit te beta len. En in grote bedrijven bestaan ook sterke verlangens hiertoe over te gaan. De voornaamste reden is dat de loonadmini stratie sterk vereenvoudigd kan worden. Maar tevens wordt daarmee een status- verschil weggenomen. Dat zal vermoedelijk de reden zijn, dat het weekblad Burger recht, zich opwerpend voor de traditionele maandloners, zich togen het maandloon voor allen verzet. Dat verzet zal overigens niet baten, want vroeg of laat komt het algemeen maandloon er. Ondanks de over gangsmoeilijkheden die ongetwijfeld hier en daar in gezinnen van oud-weekloners zullen zij gezegd, dat voor zijn abonnées dan wel weer an dere statussymbolen zullen worden gevon den. Een helikopter met franje of zo. DE MAASBODE Over de op komst zijnde wettelijke rege ling staat wel vast, dat de gemeenten geen investeringen ter hand zullen mogen ne men zonder dat de vaste financiering van deze uitgaven tovoren is verzekerd. Een eis, die weinig tegenstand zal ontmoeten in een tijdsgewricht, waarin bestrijding van sluipende inflatie vrijwel het hoogste gebod is. Waar wij echter niet gerust op zijn, is het vooruitzicht dat bij de wel aan de Staat de bevoegdheid zal worden toe gekend, „onder bepaalde omstandigheden' de kapitaalmarkt een onbescheiden deel daarvan voor zijn eigen behoeften te reser melijk onschuldige slachtoffers kunner worden. Een ander belangrijk punt is ook di vraag, of de nieuw in het leven to roeper ,Jlaad voor Gemeantefinanciën" al dat niet dient te tvorden beschouwd als eer verdere bedreiging van de gemeentelijke zelfstandigheid. Volgens de regering men via deze Raad aan de gezamenlijke gemeenten medezeggenschap geven in het centrale (lees Staats-) beleid ten aan: van de gemeente financiën in het algemi Dit zal ook wel zo zijn en op zichzelf gaat het hierbij om een belangrijke zaak, die niets heeft te maken met overneming van het financiële beltid van de afzonder lijke gemeenten. Maar wij kunnen ons toch voorstdien, dat elk nieuw centraal orgaan in de betrokken kring met enige huivering wordt begroet. Een huivering, waarva Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich tot tolk heeft gemaakt. Karei Doorman naar Japan Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat het in het voornemen ligt, dat Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man en Hr. MS. onderzeebootjagers Groningen en Limburg in de eerste helft van september een niet officieel bezoek aan Japan brengen. Deze schepen die smaldeel V men, bevinden zich thans in de wateren rondom Nieuw-Guinea. fAKELIJK succes en onder- J gang liggen in Miami, Flo rida, waar elk jaar meer dan twee miljoen toeristen van zee, zand en zon komen genieten, slechts een straatbreedte van el kaar. Daar vindt men de groot ste verzameling van luxehotels vermaaksinrichtingen, die men waar ook ter wereld kan aantreffen. Maar hier treft men ook aan een trieste opeenstape ling van hypotheken en onbe taalde rekeningen Aan de ene kant van de straat zijn de tn de •den ingeschreven. Deze paradoxale gang van zaken is geen verrassing voor de mensen van het vak, die er al jarenlang op hebben gewezen, dat men er óók in het hotel- bedrijf zonder deskundigheid niet Tenminste twaalf van de 378 hotels in deze stad, en daaronder enkele van de nieuwste, zijn noodlijdend, en volgens de insiders zijn er wel 35 of 40 die het eind van het jaar niet zullen halen. Tegenstellingen in toeristenoord Ambassadeur in Moskou overhandigt geloofsbrieven De nieuwe Nederlandse ambassadeur n Moskou, H. A. Helb, heeft president Leonid Brehznef gisteren zijn geloofs brieven overhandigd. Ambassadeur Helb zei dat het volk i de regering van Nederland veel be lang hechten aan goede betrekkingen met de Sowjetunie en zei te hopen dat de handel tussen beide landen zal toe nemen. Hij zei overtuigd te zijn van de wenselijkheid van scheepvaartver bindingen tussen de Nederlandse Russische havens, en merkte in dit band op dat Amsterdam en Moskou door een rechtstreekse luchtverbinding met elkaar zijn vgrbonden. President Brezhnef antwoordde dat ieds lang goede betrekkingen tussen ;t Nederlandse volk en de volkeren an de Sowjetunie bestaan. Het Sowjet- 5lk heeft vriendschappelijl oor het nijvere volk vai 1 streeft naar verdere ontwikkeling a verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen. Na de officiële plechtigheid onder hield de president zich nog enige tijd met de ambassadeur. De plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken Wladimir Semenof en het lid van het presidium van de opperste sowjet An drei Andreyef waren bij dit onderhoud aanwezig. Gesprek tussen Jaarbeurs en de R.A.I. Naar wij vernemen zal binnenkort een gesprek plaatsvinden tussen de Raad van beheer der Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs te Utrecht en het bestuur van de RAI in Amsterdam. Dit zal de eerste ontmoeting zijn tus sen de twee grootste Instituten land op het gebied van beurzen posities. Vooral van de zijde v bedrijfsleven is de wens geuit om tot een betere coördinatie te komen, in het bijzonder ook in verband met het feit dat het aantal beurzen en exposities Nederland toeneemt. In dit eerste oriënterende gesprek zal een inventarisatie worden opgemaakt van hetgeen op expositiegebied in land gaande is, terwijl voorts de moge lijkheden zullen worden besproken die Ondeskundigh eid vaak oorzaak van mislukking Ongeveer 85 mondaine hotels hebben in 1958 vermindering van belasting ge kregen in het kader van wat een be lastinginspecteur economische hulp verlening" noemde, maar het heeft niet mogen baten. Een daarvan was het Lucerne-hotel met 178 kamers, dat in 1956 toen het ge reed kwam vier miljoen dollar had gekost. In mei van dit jaar werd het gesloten: er werd een aanvraag inge diend om het bedrijf te mogen reorga niseren volgens de bepalingen van de federale faillissementswet. Er moest elke dag 300 tot 400 dollar bij, terwijl er maar zestig kamers bezet waren. Het Nautilus-hotel met 252 kamers was bezwaard met een serie hypotheken, waarop van zes tot dertien procent rente moest worden betaald. Het fail lissement werd in 1958 aangevraagd door de houders van de vijfde en de zesde hypotheek. Wat verderop aan dezelfde straat ligt hotel Fontainebleau, dat nog nooit zo'n goed jaar heeft gehad. Het Deau- ville-hotel is volgeboekt en vele ande re hotels doen goede zaken. Hoe dat Veel te veel Iedereen Is het erover eens, dat er na de Tweede Wereldoorlog veel te veel luxe-hotels zijn gebouwd. Er is ook een groot aantal motels verrezen, die naa'r de gunst van de gegoede mid denklasse dingen. „Je kunt je schoonzoon nu eenmaal hotel geven en dan verwachten, /an terechtbrengt", zei In de eerste -zeven maanden van 1960 is de Franse staalproduktie 15 procent hoger geweest dan in de overeenkomsti ge periode van verleden jaar. In de pe riode van 1 januari tot en met 1 augus tus bedroeg de produktie 1.359.000 ton. 366) Sommige enthousiaste heerlijkers van de ontwikkeling graadmeter voor de ontwikkeling der het baden tengevolge die iedere zin- hanteren delfjkheld tol een illusie maakte. Bij het baden als zich fatsoenlijk achtende lieden velen in die tijd beschaving-. Zouden we dit voorbeeld ontstond een bad- en watervrees, die volgen, dan komen de aan onze eeuw voorafgaande tijdperken van onze kuituur er wel bijzonder bekaaid af, ~n dit In tegenstelling; lot de oudheid t„ nlXn hlï.fll hP d 1 ."wi I en de middeleenden. ln ko"m bl"cde ^weerd, dat bU het zwemmen in zee het zeewater de bader in het bloed zou dringen, waar- het door hy een langzame dood zou ster- i tengevolge van een nooit meer wijzen, dat hoewel de Christelijke gezaghebbers der eerste fel hebben gekant tegen de, vaak om haar uitspattingen beruchte badgele- genheden van die dagen men zich van Christelijke zij de niet tegen het baden als zodanig heeft verzet. Dit blijkt uit het feit, dat het systeem in TOCH IS HET ZO! zich te buiten aan uitbundige lof- tingen en zy stelden tegenover de verschrikkingen die de tegenstanders op riepen, heerlijkhe den zonder weerga. Een der Nederlandse matadors op dit ge bied genoot in het begin van de vori- overlgens slechts met mate, want volgens eigen ereenvoudlgde geestdriftige beschrijvingen liet h|j vorm in kloosters bleef voortbestaan. zlch driemaal in het water onderdom- Over de badkuituur uit de eerste 12 pelen en hield het verder voor gezien. dan ook alleen door Nochtans 1 zijn gewaarwordln- de kloostergebruiken ingelicht. Eerst gen volgens zijn zeggen „met geen na die tijd ontstond in verschillende pen te beschrijven", zodat ook wij Westeuropese landen weer een sterke van elke poging in deze richting voorliefde voor het baden, niet alleen zullen moeten afzien, ais verfrissing, maar ook als amuse- Toch wi ment, zodat er vele openbare badge- zeebaden legenheden ontstonden, waarin na reinigingsmiddel zien en als gevolg de bekende daarvan werd, naar het voorbeeld der Kurorten, de gelegenheid gebo- misbruiken binnenslopen. het publieke baden, zulks op grond zelfs de hardnekkigste badgast tot van zedelijke ongeregeldheden, maar een tegenstander van de zee zal heb- èök om wille van het besmettings- ben gemaakt, gevaar. Tot diep in de 19de eeuw had dit ook in Nederland, dat om zijn uiterlijke reinheid een zekere rale wateren. Ben Novack, eigenaar van het duizend kamers tellende Fontainebleau. .Zon der vakbekwaamheid gaat het niet, en het is ook niet goed om er elke drie maanden ander personeel in te zetten. Een gast ziet graag de bekende ge zichten terug. Als die er niet meet zijn, krijgt hij de indruk, dat het niet best gaat." Novack, die twintig jaar geleden in Miami met een hotel is begonnen, heeft vier maatregelen voorgesteld om het hotelbedrijf te redden: belas tingfaciliteiten voor de mondaine ho tels. verlaging van de gas-, water- er elektriciteitstarieven, samenwerking tussen alle gemeentelijke en geweste lijke instanties bij de hulpverlening aan hotels die met moeilijkheden te kampen hebben, en een grootscheepse actie om meer toeristen naar Zuid- Florida te trekken. Volgens hem moet er elke maand een evenement op touw worden gezet meer vakantiegangers te lokken: ziekfestivals, een internationaal golf- tornooi, een filmfestival en andere at tracties. Hij was het eens met hen die vonden, dat er teveel hotels zijn, hij stelde voor in het stadsgebied meer plaats te maken voor groen ruimte. .Mensen die verhalen hebben gehoord over het strand en de tropische plan- tenweelde, zijn teleurgesteld wanneei ze de werkelijkheid zien: een woeste nij van steen en beton. Gooi alle ho tels tegen de grond die zich niet kun nen bedruipen. En leg een e park aan, zodat de toeristen voor hun geld krijgen. Er zijn hit veel hotels, dat je wel over de hoofden kunt lopen wanneer ze allemaal vol zijn" ,zo zei de heer Novack. Invul-puzzel CV eerste woord met ,,aard' begint en het laatste woord op „aard" eiryiigt. Het tweede woord begint met het laatste woord van no. 1, het derde woord begint met het laatste woord no. 2 enz. (de letter ij is een letter). 1 a a r d OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Nijmegen-le. 2. aloë-emier. 3. Asten-meet. 4. stand-arme. 5. Tollens-ed. 6. Ems-Alda-mi. 7. omdat-o.a.-mt. 8. Lea-Rs-prei. 9. Mn-Ns-rad-Ne. Verticaal: 1. naaste-olm. 2. IJlst-Ommen. 3. mot-alsdan. 4. Ee-en-laars. 5. Gen-de-Lt-Sr. 6. Emma-nd-opa 7. Niers-aard. 8. leem-Emmen. 9. ert-editie. DE HOED VOOR 1960 Oorzaken van verlamming nog niet bekend Over de oorzaak van de spierverzwak- kingsverschijnselen bij arbeiders van de Schiedamse lederwarenfabriek te St. Mi chielsgestel bestaat nog geen enkele zekerheid. Dit is medegedeeld door de Centrale Arbeidsinspectie in Den Haag. Het onderzoek in deze zaak. dat namens deze inspectie door ir. F. Groeneveld wordt geleid, is nog in volle gang. De se inspectie werkt in dit geval n met de Arbeidsinspectie te Breda, die de uitlatingen van de bedrijfsarts, de heer I. van Goor, over de oorzaak voor barig en ongewenst heeft genoemd. HE (Van onze moderedactrice) Hoog van bolhet midden houdend tussen een soepele cloche en een stijve pothoed, dat is het meest op vallende modeverschijnsel in de hoe- dencollecties, welke dezer dagen in Krasnapolsky te Amsterdam voor de handel te bezichtigen waren. De materialen zijn zacht glanzend, soms kort, soms lang behaard, of van echt of imitatie bont. De vilthoed schijnt het van alle andere gewonnen te hebben. Maar dan vilt in velerlei vormen. Het goedkoopste dat van konijnenhaar, verder het zachte hazenhaar vilt en dan nog vilt, waarin beverhaar verwerkt is en dat dan ook de naam beaver ge kregen heeft. De haren van deze laatste soort zijn wel 8 mm lang en donzig zacht. Daarnaast veel velours, dat millime ter naast millimeter is doorgestikt. Het effect is heel bijzonder. Een zwart velours hoed met grijs door gestikt krijgt een zilverige glans, bruin met een lichter tint doorge stikt goudachtig. Ongetwijfeld zal dit materiaal opgang maken. Tot dusver zijn die hoeden niet abnor maal duur, de prijs blijft, zo ver zekerdmen ons, onder de dertig gulden. Over het algemee\i ziet men effen hoe den in warme tinten: bruin, mos- en bronsgrons, iets beige, pav,w- blauw en natuurlijk ook zwart. Merkwaardig genoeg echter werd als „hoed 1960" door de detaillisten gekozen een hoofddeksel van, naar onze smaak te bont, bedrukt ve lours. Het dessin is een ruitidee. Rui ten zagen we trouwens ook verder, zowel in de sportieve hoedjes van meer klassiek model als in de hoge toques. Soms was de ruit verkre gen door een boucleedraad in ruit- vorm op het vilt te stikken. Als iets heeft afgedaan dan zijn het wel de veren hoedjes. We zagen slechts een enkel exemplaar, maar dan toch wel hoog van bol. Wel wordt de lange veer van de zilver fazant gebruikt als garnering,waar bij de veer dan als een spiraal om de bol ligt. De meest gebruikte gar nering is echter breed laklint, als een ceintuur om de bol gegesp. Bij ribslint sluiten de uiteinden op zij over elkaar en zijn daar uitgera feld. De voile schijnt de vrouw van 1960 niet meer nodig te hebben om er flatteus uit te zien. Bij de hoge bol zou trouwens zo'n verlenging van de hoedlijn niet staan. Spaarzaam werd gebruik gemaakt van gedrapeerde hoedjes, liefst in twee kleuren. Heel elegant waren de puntig toelopende recht op het hoofd staande „suiker broden", die echter niet zoals de cloche- of pothoed het haar discreet verbergen en dus een perfect kap sel eisen. De expositie in Krasnapolsky is goed bezocht en er zijn zo vertelde men in fabrikantenkringen goede zaken gedaan. De moderne vrouw schijnt eindelijk te beseffen, dat de hoed noch door een keurig kapsel, noch door een hoofddoek ooit te vervan gen is, wil men er correct uitzien. Verkorting van diensttijd nog niet in zicht (Van pnze sociaal-economische redactie) ET ziet er niet naar uit dat de voorgenomen campagne voor het werven van een groot aantal vrijwillige beroepsmilitai ren nog op 1 oktober zal kunnen starten. De optrekking van het salarispeil van het militaire be- eerst haar beslag zal moeten krijgen, is nog steeds in beraad bij het kabinet. Zoals bekend is er bij de behandeling van de Defensienota in de Tweede Ka mer aandrang op minister Visser uit geoefend om de salarissen van het litaire beroepspersoneel zo spoedig gelijk te herzien. De minister had vankelijk de militaire vakorganisaties laten weten dat niet voor 1 januari 1961 op verbetering van de salarissen moest worden gerekend. Dat deze zaak nog voor oktober geregeld zal zijn, lijkt niet waar schijnlijk, nu in regeringskringen te vernemen valt dat er enige moeilijk heden zijn gerezen rond de voor stellen, die minister Visser in he kabinet over deze salarisverbetering heeft gedaan. Naar verluidt is een deel van het kabinet bang dat de ontwerp-salar inschalen van minister Visser een scheve verhouding met het salarispeil van de rijksambtenaren e? het politiepersoneel zullen veroor zaken, hetgeen hun niet gewenst voorkomt. Hoe het ook zij, er zal nog wel enige tijd over heen lopen voor de salariskwestie geregeld is, temeer wanneer men bedenkt dat ook nog onderhandeld zal moeten worden in de militaire commissie voor georgani seerd overleg. Duidelijk is dat campagne op grote schaal niets kan komen, zolang men de adspirant-vrij- Wil men voldoende vrijwilligers in kort verband (voor de duur van zes jaar) aantrekken om, zoals de Commissie Van Voorst tot Voorst heeft voorgesteld, de verplichte diensttijd te bekorten, dan zal een aantrekkelijk salaris moeten worden geboden, vooral nu de arbeids markt zo krap is. Nu het er op lijkt, dat de voorgenomen wervingscampagne niet op 1 oktober kan starten, zal ook de dienstttjdver- korting, die de commissie-Van Voorst tot Voorst op 1 januari 1961 wilde laten voorlichtings materiaal en waarbij men pers, radio en televisie wil inschakelen, zal toch zeker drie maanden moeten duren, al- /orens resultaat kan worden verwacht. Ontmoeting niet waarschijnlijk President Eisenhower heeft de mo gelijkheid opengelaten, dat hij zal deel nemen aan een zitting van de Ver. Naties inzake ontwapening, als hij tot de conclusie komt, dat dit noodzake- J Eisenhower hechtte weinig geloof _an de mogelijkheid van een privé- bespreking met premier Chroesjtsjef, indien deze de leiding op zich neemt van de Sowj et-delegatie bij de V.N. „Ik ben bereid Chroesjtsjef te ont moeten als hij denkt, dat dit nut zal hebben. Maar ik acht deze mogelijk heid zó gering, dat ik er nog niet over heb nagedacht", aldus Eisenhower. Wat Kongo betreft zei de president, dat de V.S. instemmen met de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, die de mogelijkheid opent deze moeilijke kwestie op vreedzame wijze op te los sen. Eisenhower prees België voor de maatregelen die zijn bedoeld om ge hoor te geven aan het verzoek. Eisenhower geloofde niet, dat de Sowjetunie inzake West-Berlijn of andere delen van de wereld maatre gelen zal nemen, die het onmiddellijke gevaar van een conflict in zich bergen. Met betrekking tot Latijns-Amerika moet het Congres nog deze zitting be sluiten tot een programma voor sa- menwerkng om de levensstandaard van de bevolking aldaar te verhogen. De eerste raket, die in de richting van Mars gelanceerd wordt, zal o.m. moeten onthullen of deze pla neet bewoond is. Verder zal deze eerste raket nieuws moeten ver strekken over de aard van de ka nalen en de twee manen. Well's A. Webb, research-chemicus van Hex- cel Products, inc., te Berkeley, en dr. James A. Harder van de uni versiteit van Californië zeggen dit in een studie over Mars, die zij voorgelegd hebben aan een confe rentie van de Amerikaanse astro- nautische vereniging. „Er is voldoende bewijsmateriaal voor een vroeger of nog bestaand leven van intelligente wezens op Mars", betogen zij. „Daarom moet de eerste raket uitgerust worden met apparatuur om een eventuele vernietiging als gevolg van het op treden van intelligente wezens door te geven". Een methode om de aanwezigheid van Marsmensen te registreren, zou volgens deze geleerden de in stallatie zijn van een detectieappa- raat, dat de nadering van voorwer pen in de nabijheid aankondigt met een wisselend radiosignaal. Of de kanalen op Mars en de satellieten kunstmatig zijn, aldus de geleer den, zou vastgesteld kunnen wor den door het overseinen van tele visiebeelden door de raket. Evenals de Haagse inspectie is deze inspectie van oordeel, dat geen enkele conclusie is te trekken, zo lang niet alle mogelijkheden zijn onderzocht. Inmiddels heeft dokter Van Goor naar aanleiding van deze kritiek de namen bekend ge maakt van de specialisten, die met hem een onderzoek naar de oorzaak hebben ingesteld. Het zijn prof. dr. A Biemond, hoogleraar neurologie te Amsterdam, en dr E Merlevede, directeur-internist van het Sacré -Coeur-ziekenhuis te Oostende, (België). Prof. Biemond heeft in Tilburg en 's-Hertogenbosch diverse bij de ver- vïï dTAr3s?n,JSeSge5loten wordt, is nog niet bekend. Vrijheid belangrijker Prof. Karl Jasper, e en vooraan staand Duits wijsgeer, heeft gister- ingaan, achterop komen te raken. Want aVond gezegd, dat de eis tot hereni- ging van Duitsland „zowel politiek als wijsgerig onwerkelijk is". In een vraaggesprek voor de tele visie zei de 77-jarlge Jasper: „Het heeft geen zin de idee van de Duit se eenheid te propageren. Waar wij naar moeten streven is dat onze land genoten (in Oost-Duitsland) vrijheid genieten. Vrijheid is belangrijk, her eniging niet." Jasper, een vooraanstaand exis tentialist, doceert wijsbegeerte aan de universiteit van Bazel. Hij verliet zijn land in 1946. Tot 1937 doceerde hij in Heidelberg, maar hij werd ont slagen door de nazi's. De Duitse uitgeversbond kende hem in 1958 de vredesprijs toe. In zijn vraaggesprek van vanavond, ii Jasper dat het westen moet vast houden aan vrije verkiezingen in Oost-Duitsland met het uiteindelijke doel een onafhankelijke staat onder neutraal toezicht te scheppen. Een dergelijke oplossing, aldus Jas per, vergelijkbaar met het voorbeeld van neutraal Azië, is zeer goed mo gelijk. Het vasthouden aan hereniging spruit voort uit het feit dat vele men sen de loop van de geschiedenis niet willen erkennen. Deze leidde tot de verdeling van Duitsland. „Soms krijg ik het gevoel dat her eniging een geest van het verleden is die ons besluipt als iets totaal on werkelijks". K.LM. met nieuwe dienstregeling Een belangrijke bekorting van de reistijd op een aantal dien sten naar het Verre Oosten en de invoering van twee nieuwe lijnen naar Afrika vormen de meest in het oog lopende kenmerken van de nieuwe winterdienstregeling van de K.L.M. Door de introductie van het DC-8 straalvliegtuig op de lijnen naar Tokio, Biak, Sydney en Singapore zal de reistijd naar deze steden met vele uren worden nodig, maar de DC-8, die vanaf 18 oktober op dit traject zal gaan vlie gen, zal er slechts 28 uur over doen, een tijdsbesparing dus van 18 uur. De reistijd van Amsterdam naar Blak en Sydney zal, na de invoering van de DC-8, op 18 november zelfs met bijna een hele dag worden bekort. Deze route wordt thans gevlogen met super-constel- lations, die voor het traject naar Sydney ruim 56 uur nodig hebben. De DC-8 zal de afstand in ruim 34 uur overbruggen. Op de route via de Pool naar Tokio en Biak zullen voorlopig nog DC-7c toestel len blijven vliegen. Eind november zal ook Singapore met Amsterdam verbonden worden door de DC-8. De vliegtijd zal op dit traject, dat nu nog gevlogen wordt met Electra's, met ruim 6 uur worden bekort. Deze Electra's hebben onlangs de super-constellations op het traject naar Singapore vervangen, 222-- hetgeen ook reeds een tijdsbesparing van ruim 7 uur opleverde. Het aantal landingsplaatsen van de KLM in Afrika zal worden uitgebreid tot 14 in 12 verschillende landen. Op 5 november zal de nieuwe Hjn naar Monrovia, waarvan de introductie on langs wegens technische redenen moest worden uitgesteld, worden gegopend. De dienst zal eenmaal per week met Elec tra's worden gevlogen via Ziirich, Casa blanca, Las Palmas en Conakry in Gulnee. De andere nieuwe lijn van de KLM naar Afrika zal via Frankfurt, Zürich, Tunis en Lagos naar de hoofdstad van Ghana, Akkra, lopen. De frequentie zal tweemaal per week bedragen, terwijl de dienst onderhouden zal worden met super-constellations. eveneens ingaande 5 november. Van regeringswege moeten nog goed keuringen verkregen worden voor de tussenlanding in Las Palmas op de lijn naar Monrovia cn voor die in Lagos op de route naar Akkra. Indien voor deze tussenlandingen defi nitief toestemming is verkregen zal de KLM naar de volgende steden in Afrika vliegen: Kano, Brazzaville, Johannesburg, Tripoli, Benghazi, Tunis, Kairo, Khar toum, Casablanca, Las Palmas, Conakry, Monrovia. Lagos en Akkra. Het totaal aantal vluchten naar Afrika zal dan 16 per week bedragen. Melkverkoop in automaten toch vrij Het "iestuur van het produktschap voor zuivel heeft gisteren besloten de ontwerp-verordening, die de vrije ver koop van verpakte consumptiemelk door middel van automaten regelt, opnieuw op de agenda te plaatsen. Daarbij lijkt de kans groot dat de verordening zal onlangs niet de benodigde tweederde- meerderheid in het schapsbestuur, zo dat de melkverkoop via automaten al leen bleef voorbehouden aan erkende meLkhandelaren, die voldoen aan de vestigingseisen. Dit zinde de minister van landbouw niet. die het produktschap schreef het bestuursbesluit zeer te be treuren, omdat deze vorm van melkver koop grote mogelijkheden biedt voor de vergroting van de melkafzet, zoals in het buitenland is gebleken. De minister vroeg daarom het bestuur zich nogmaals over deze zaak te beraden, hetgeen nu over vier weken zal gebeuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5