ELMI LEIDEN Baron Bluff lil Bonn wordt oplossing gezocht voor samengaan van Engeland met EEG Belangrijk gestegen omzet van Unilever Laos wil buitenlandse bases opheffen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Z"* EKROONDE hoofden van Europa en andere personen van konink lijken bloede zullen de Olympische Spelen bezoeken. Bovenaan de lijs: staan koningin Juliana en prins Bern- hard, alsmede koning Paul en konin gin Frederika van Griekenland. Tot de andere vorstelijke bezoekers be horen prinses Gracia en prins Rainier van Monaco, prinses Paola en prins Albert van België, prinses Josephine Charlotte en prins Jean van Luxem burg, prins Frangois Joseph van Lich- tenstein en zijne keizerlijke hoog heid Gholam Reza Pahlavi, broer van de Sjah van Iran. Ook prins Pierre van Monaco, de vader van prins Rai nier komt naar Rome als vertegen woordiger van zijn land in het I.O.C. De belangstelling van prinses Gracia zal wel in de eerste plaats gericht zijn op haar broer Jack Kelly, die Amerika vertegenwoordigt bij het roeien. Er wordt voorts over gespro ken dat koningin Elisabeth en prins Philip van Engeland zullen komen. T~\E Olympische Spelen in Rome zul- len bezocht worden door een pers korps van 1500 journalisten, fotogra fen en radio- en televisie-commenta tors. Het perscentrum is op 25 juli geopend en beslaat twee gebouwen. Deze gebouwen zijn eigendom van de Italiaanse katholieke beweging. Er zijn 160 nieuwe telefoonlijnen in aan gebracht, voorts 2500 toestellen en 500 telefooncellen. Het radiocentrum zetelt in het muziekconservatorium. In dit centrum komen 58 speciale stu dio's. De RAI (Italiaanse radio) heeft 800 verbindingen tot stand gebracht tussen het radiocentrum en de ver schillende terreinen. De 250 man per soneel van de telefoondienst kunnen de 400 verbindingen tegelijk tot stand brengen. Tussen Rome en de grote steden in alle werelddelen zijn spe ciale lijnen gereserveerd. Er zijn te vens lijnen voor het overbrengen van ]?EN Italiaanse fabriek van scooters heeft 110 scooters ter beschikking gesteld van ploegleiders in het Olym pisch dorp. Daardoor kunnen zij zich snel van het ene stadion naar het andere begeven. Zal men nu alle ploegleiders eerst moeten leren een scooter te berijden? i~kTTO MAYER, kanselier van het Int. Olympische Comité heeft meegedeeld dat Nationalistisch China mag deelnemen aan de O.S. onder de naam Taiwan of Formosa. Commu nistisch China boycot de Spelen om dat het comité weigert het nationa listische Chinese Comité er uit te f)OK R A. PAULEN zal bij de Olympische spelen van Rome 'n officiële junctie vervullen. De KNAU voorzitter maakt deel uit van de jury d'appel bij de atletiekwedstrijden en is voorts technisch gedelegeerde van de I.A.A.F., de Int. Atletiekfederatie. r\E EERSTE OLYMPISCHE vlaggen zijn verschenen op de balcons van de belangrijkste gebouwen en paleizen in het centrum van Rome. Ploegen werklieden brengen de Olympische vlaggen, die van de stad Rome en de Italiaanse vlag bij de eigenaren van gebouwen, die toege zegd hebben voor en tijdens de spe len deze vlaggen te laten wapperen. DE AANKOMST van de eer- 1 ste Olympische ploegen zijn ook de eerste twee winkels in het Olym pische dorp opengegaan. Ze liggen op het Griekse plein, in het midden van het dorp. De eerste verkoopt dames en herenkleding, souvenirs en parfums: de tweede biedt aan de deelnemers volledige technische bij stand en is eigendom van een belang rijke Italiaanse naaimachine fabriek. In de volgende dagen zullen de bi bliotheek, de dames- en de herenkap per. een winkel in fotografische ar tikelen, een was- en strijkinrichting. een schoenenzaak en een bloemen winkel eveneens openen. IE 17e MODERNE OLYMPIADE is woensdag in Rome .officieel" ge worden. De „olympische periode", waarvan het stadsbestuur officieel spreekt, is zonder enige plechtigheid ingeluid, maar wel met veel vlaggen. Ongeveer 8000 hangen er uit de offi ciële gebouwen. In het hart van Rome zijn ae floodlights ontstoken. Tolken zijn op hun post, vierhonderd gast vrouwen hebben zich in de verschil lende stadions en kantoren gevestigd. De Spelen beginnen pas 25 augustus, maar voor de Romeinen is de Olym pische tijd thans aangebroken. £R ZIJN TWEE PAKHUIZEN voor vlaggen in Rome. In totaal zijn er 1300 vlaggen van de 87 deelnemende landen opgeslagen. Zij worden aan alle stadions geleverd: er staan spe ciale auto's met chauffeurs van de Marine klaar om in noodgevallen vlaggen in ijltempo naar de stadions te brengen. Het kan zijn dat een stadion onverwacht de vlag moet hijsen voor een gouden medaillewin naar en dat die vlag er niet is. Eén telefoontje naar het pakhuis lost de. moeilijkheid op: de vlag is er in een paar minuten. DE OLYMPISCHE SPELEN in Rome zullen omgekeerde Spelen worden, omdat de organisatoren be sloten hebben de traditionele volg orde waarin de verschillende takken van sport aan de beurt komen door elkaar te gooien teneinde meer pu bliek te trekken en de atleten wat koelte te verschaffen. De atletiek komt in Rome de laatste 12 dagen aan bod. terwijl deze sport gewoon lijk met de spectaculaire marathon als eerste kwam. In Melbourne en Helsinki stonden de mensen hiervoor in de rij. terwijl voor de rest van de Spelen niet zo'n grote belangstelling bestond. In Rome begint de atletiek pas op 31 augustus terwijl de Spelen 25 augustus geopend worden. De cli max wordt bereikt op de laatste avond van de marathon. De race wordt bij fakkellicht gehouden over de oude Via Appia en langs een aan tal van de oudste Romeinse ruïnes. INSCRIPTIES die de lof tuiten van Mussolini en het fascisme worden thans weggebeiteld om met een laag cement bedekt op de Foro Italico, de Italiaanse markt, die het hoofd terrein vormt voor de Olympische Spelen. Vorige regeringen hebben steeds geweigerd deze overblijfselen van het Mussolini-regiem te verwil deren. In oktober 1959 nog had ae regering in het parlement verklaard dat hoar weigering de inscripties te MEL' DE PREMIER MACMILLAN en kanse- lier Adenauer hebben hun top adviseurs vandaag instructie gege ven „mogelijke oplossingen" aan te geven voor de kwesties, waardoor Groot-Britannië gescheiden is gemeenschappelijke markt. De beide staatslieden weken sterk af van hun oorspronkelijke program ma door hun ministers van buiten landse zaken opdracht te geven een verhandeling over de mogelijke oplos singen op te stellen. IVa ongelukkig besluit Estafette-zwemmers wel naar Rome In de boezem van de KNZB wordt me menteel een particuliere actie gevoerd de zwemmers, die door het onverwachte be sluit van het NOC om geen vrije sl3g es tafette-ploeg uit te zenden zo zijn teleur gesteld, toch een reis naar Rome te laten maken. Niet om toch te starten dii gelijkheid is nog slechts illusoir om de Olympische zwemwedstrijden als supporters te kunnen bijwonen. Grote en kleine bedragen zijn reeds van particuliere zijde binnengekomen. Offi cials hebben hun persoonlijke vergoeding beschikbaar gesteld en treffend is vooral dat de voor Rome aangewezen zwem ploeg. die dinsdagavond in Utrecht bijeen kwam, spontaan van enkele dagen zak geld heeft afgezien. Aangezien het plan bestaat het betrokken viertal Leo Ve: burgt, Johan Bontekoe, Charles Ritton Cees van der Tooren met de particuliere wagen van laatstgenoemde te laten zen, denkt men slechts 2600 gulden nodig te hebben. Hiervan is reeds 1750 gulden gedekt. Vliegervijfkamp Nederland vierde Het tweede onderdeel van de Int. vlie gervijfkamp te Breda, het schermen, is woensdag gewonnen door Zweden met 15 punten voor België met 16 punten, Grie kenland met 22 punten, Nederland met 36 punten. Frankrijk met eveneens 36 pun ten (meer ontvangen treffers) en Noor wegen met 52 punten. Het klassement na twee onderdelen, schieten en schermen, luidt 1. Griekenland 28 punten; 2. Zweden, 35 punten; 3. België. 46 punten; 4. Neder land, 77 punten; 5. Noorwegen, 81 punten In het individuele klassement van de schermwedstrijden bezet de Belg Vande- gaer de eerste plaats met 18 gewonnen partijen. De Griek Papadakis is tweede met eveneens 18 gewonnen partijen, maa meer ontvangen treffers. Jeugdvierdaagse in Breda gestart Voor de vierde maal ln successie Is woensdag in Breda de jeugdvierdaags* begonnen. Ongeveer duizend jongens leisjes uit heel Nederland nemen er J deel. De wandeltocht gaat door de bos rijke streken rondom de Baronlestad. In stromende regen hebben de jongelui woensdag gelopen. De parcounsen zijn, afhankelijk van de leeftijd, tien en vijf tien kilometer per dag. Tijdens de vlas- gen parade, waarmee de jeugdvierdaagse werd geopend, heeft ir. H. F. Hopster. de Brabantse kriragvoorzitter van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoedómg, de organisatoren geprezen om hun werk. Burgemeester Geuljams van Breda was bij de opening aanwezig. Zijn de Italiaanse voetballers amateurs? Op verzoek van de Deense Voetbal bond zal een onderzoek worden Ingesteld de amateur-status van de Italiaanse voetballers die zijn ingeschreven voor het Olympisch toernooL Otto Mayer, kanselier van het Int. Olympisch Comité (I.O.C.) heeft ver klaard de-t de FIFA (voetbad-federatie) ten spoedigste een dergelijk onderzoek zal instellen. In het bijzonder aan de amateur-status van Rivera, Alfieri, Pel«- galli. Trebbi. Bettimi en Salvadore wordt getwijfeld. Enkele van deze spelers zou- den zelfs al een profcontract hebben ge- ijderen geen goedkeuring in hield van het fascistische verleden, doch een eenvoudige aanvaarding periode in de Italiaanse ge schiedenis. T\E VOORZITTER van de KNZB, de heer Jan de Vries zal in Rome als voorzitter van de jury d'appel van de FINA optreden. Dit betreft zo wel het zwemmen, schoonspringen als terpoloBij de wedstrijden zelf zal de heer De Vries geen functie bekle- i, teneinde in voorkomende geval len geheel boven de partijen te kun- staan. De bondsvoorzitter zal als TJET BESTUUR van het Ned. Olym- -* pisch Comité heeft alsnog beslo ten de Finnjollenzeiler Hans Slees- wijk in te schrijven voor de Olym pische zeilwedstrijden die in de Golf van Napels worden gehouden. Als reserve-finnjollenzeiler is Lesage aangewezen. TfERSCHILLENDE organisatoren van de Spelen hebben zoons en dochters die als deelnemer zullen itkomen. Saini, techniscTï~directeur van de Olympische installaties is de vader van Paola, een 16-jarig meisje dat inItalië de tweede zwemster is op de 100 meter vrije slag. Bruno Breneck, regisseur van de t.v.-uit- zendingen heeft twee dochters Anna en Daniela, die aan de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames zullen deelnemen. rWEE EUROPESE atletiekkam- pioenen. Brian Hewson (1500 meter) en Arthur Rowe (kogelsto ten), zijn niet in de Britse atletiek- ploeg voor de Olympische Spelen op genomen. zoals die door de Britse atletiekbond is bekend gemaakt. Zij zijn geplaatst op de lijst van „voor- lopigenen zullen zaterdag bij de British Games te Londen waar moe ten maken, voldoende fit en in vorm te zijn om alsnog voor uitzending in aanmerking te komen. Naar verluidt zijn Macmillan Adenauer tot de conclusie gekomen, dat een economische verdeling van Europa onvermijdelijk tot een politie ke breuk zou leiden. Het is nog niet bekend of de mi nisters van buitenlandse zaken uit sluitend over economische onderwer pen zullen spreken. Adenauer zou de mening zijn toegedaan, dat econo mische en politieke kwesties tegelijk opgelost behoren te worden. SCHAKEN Orbaan verloor weer De Nederlander Orbaan heeft in de vierde ronde van het Nimzowitsch- schaak-toernooi te Kopenhagen een ne derlaag geleden tegen de Oostduitser Pietzsch. terwyl de partij tussen onze landgenoot Baren dreoht en de Rus Gei ler werd afgebroken in een stelling waar uit vermoedelijk een remise zal komen. De overige resultaten waren: Petrosian (Rusl.)—Petersen (Den.) l—0; Sbahlberg (Zweden—Golz (O.Did) li. Pebrosiain leddt ma de vierde ronde met 314 pt. Tijdelijke vergunning voor sporttoto De minister van justitie heeft een tij delijke vergunning verleend voor het or ganiseren van een snortprijsvraag aan de Nederlandse sportfederatie en het Comité van instellingen voor overleg inzake sportprijsvraeen gezamenlijk tot en met 2 oktober 1960, of zoveel eerder als de aanhangige wet tot de wijzigingen van de loterijwet in werking is getreden. Dit is ^meegedeeld door de betrokken organi- Het deelnemen aan de sporttoto staat open voor personen van achttien jaar en ouder, die in het bezit zijn van een door de sporttoto gestempelde registratiekaart. Begonnen wordt met de registratie open te stellen bij sportverenigingen, die lid zijn van een sportbond, aangesloten bij de Nederlandse sport federatie. Over de wijze waarop sportverenigin gen de deelnemers kunnen registreren, ontvangen zij spoedig bericht via hun sportbond. Voor de registratie is f 1.50 door de deelnemer verschuldigd. De mogelijkheid om ook bij anderen sportverenigingen de registratie ter hand te nemen, is in voorbereiding. De reeds in omloop zijnde groene kaarten van de K.N.V.B.-toto zijn ook geldig voor de sporttoto. Het lidmaatschap vi eniging is niet meer verplicht. De maximum-inleg bedraagt twee gul den, de minimum-inleg vijftig cent en de prijs per kolom is 25 cent. WATERPOLO D.Z.V. 2 VERLOOR IN ARNHEM De waterpolowedstrijd tussen de heren- ploegen van Neptunus 2 en DZV 2. die woensdag te Arnhem werd gespeeld geëindigd in een 3—2 zege voor Nep'uri 2. De Arnhemmers promoveerden door dit resultaat naar de res. Hoofdkl; Bij Leimuiden komt nieuw watersportcentrum De heer L. C. van Poelgeest te Lei- muiden en mr. W. F. K. Versteeg te Oegstgeest hebben plannen op de grens van Leimuiden en Aalsmeer aan de Westeinderplas een groot watersportcen trum te stichten. Hiertoe kunnen ze vijf ha rietland en twee ha water aankopen van de gemeente Aalsmeer. De raad van deze gemeente heeft dezer dagen het gemeentebestuur machtiging ver leend tot de verkoop van deze percelen. De plannen omvatten onder meer de aanleg van een grote haven en een kleine haven, de bouw van een hotel restaurant met 24 bedden en de bouw van een overnachtingsmogelijkheid met een accommodatie voor veertig personen. Er zal naar worden gestreefd het na tuurlijke karakter van deze zuidweste lijke kant van de Westeinderplas zoveel mogelijk te handhaven. VOETBALFLITSEN Rotterdam. Voor 25 000 toeschouwers heeft Fe yenoord woensdagavond im Rot terdam met 51 verloren van Dynamo (Zagreb). Bij de rust had Feyenoord reeds een 03 achterstand. Bouwmeester scoorde het enige Feyenoorddoelpunt. Nijmegen. De eredivisieclub PSV heeft woensdag te Nijmegen met 30 gewonnen van Duisburger SV. De rust stand was 20. Enschede. Woensdagavond heeft Sportclub Enschede in Enschede met 62 gewonnen van de Duitse eerste divisie- club Westfalia (Hemel. Gcleen. In een keihard duel heeft Fortune 54 woensdagavond in Geleen met 42 gewonnen van de Franse beker houdster Monaco. Düsseldorf. De Bredase erediviise- club NAC heeft woensdag te Düsseldorf met 32 verloren van Fortune Düssel dorf. De ruststand was 20 voor de Duit- Kopenhagen. Het Deense amateur elftal, dat onlangs door een vliegramp een aantal prominente spelers verloor, heeft woensdagavond een overwinning op Finland behaald. In Kopenhagen ver sloeg het team, dat zich geplaatst heeft voor de eindronden van het Olympisch voetbaltoernooi, het Finse elftal met 21 De ruststand was 1—1. Carol Heiss naar de film De wereld- en Olympische kampioene kunstrijden, de Amerikaanse Carol Heiss, gaat naar de film. Zü heeft eer\ contract voor lange duur getekend bij een Ameri kaanse filmmaatschappijHaar eerste film zal zijn „Aspen Holiday", waarin zij de hoofdrol zal vertolken. Werktijdsverkorting in metaalindustrie Tot begin augustus heeft de Vakraad voor de metaalindustrie 150 aanvragen tot werktijdverkorting met ingang van 1 januari behandeld. Hiervan werden er 130 goedgekeurd en 20 aangehouden. Van de 130 goedgekeurde aanvragen kozen 33 ondernemingen de vorm van een vrije zaterdag dn de vier weken, ter wijl 59 bedrijven de voorkeur gaven aan een vrije zaterdag in de twee weken of twee opeenvolgende vrije zaterdagen in de vier weken. Van de overige 38 bedrij ven koos het grootste deel een vrije za terdag in de maand, terwijl de resterende bedrijven weer andere variaties prefe- delen de voorlopige geconsolideerde cijfers mede betreffende omzet winst over de eerste helft van lopende boekjaar. De overeenkomsti ge cijfers betreffende het eerste en liet tweede halfjaar 1959 zijn ter ver gelijking opgenomen. De totale omzet bedroeg over het eer ste halfjaar 1960 9.658 (eerste halfjaar 1959 ƒ9.156, tweede halfjaar 1959 9.860) Hiervan beliepen de verkopen aan derdien 7.260 (eerste halfjaar 1959 6.828, tweede halfjaar 1959 ƒ7.312) min. De winst vóór belastingen bedroeg in Verdrag over gebruik Zuidpoolgebied De Amerikaanse Senaat heeft, on danks krachtig verzet, het Zuidpool- verdrag met Rusland en tien andere landen geratificeerd. Krachtens het verdrag wordt de Zuidpool in dienst gesteld voor vreedzame wetenschappe lijke doeleinden, terwijl een interna tionaal inspectiestelsel is overeengeko men voor het naleven van de bepalin gen. Het is de eerste maal dat de Russen zich hebben verbonden aan een inter nationaal inspectiestelsel. De Verenigde Staten willen in het Zuidpoolgebied een kernenergiecen trale bouwen. De atoomenergiecom missie heeft gisteren verklaard een aanbod van The Martin co. om een kleine kernenergiecentrale aan de Ame rikaanse bases te McMurdo Sound in het Zuidpoolgebied te leveren, voorlo pig goedgekeurd te hebben. Veertig Engelsen aangehouden Op het terredn van de B.PM. heeft de Rotterdamse politie vannacht veertig op varenden van twee Engelse -tankers, de Varicella en de William Wheelwright aan gehouden. Uit sympathie voor een wilde staking in Engelland waren zij met al hun bezittingen van boord van hun schepen gegaan, dae gisteravond moesten vertrek ken. De vreemdeihmgenpolitie heeft zich over de zeelieden ontfermd, Vermoede lijk zullen ze naar Engeland terugkeren. Sterke daling reserves in Zuid-Afrika Uit het weekoverzicht van de Zuid- afrikaanse reserve bank blijkt dat de goud- deviezenreserves van Zuid-Afrika in de eerste vijf dagen van augustus met meer dan 3 miljoen pond sterling zijn afgenomen. Op 5 augustus beliepen de reserves 104.277.453 pond sterling of 49 miljoen pond sterling minder dan in maart, toen de incidenten in Sharpeville begonnen. Sedertdien ijn de reserves nagenoeg zonder onderbreking gedaald. In januari bereikten de reserves een re- cordomvang van meer dan 157 miljoen sterling. totaal ƒ594 (eerste halfjaar 1959 572, tweede halfjaar 1959 644) miljoen. De wiinst van Unilever N.V. bedroeg ƒ268 (ƒ310, resp. ƒ311) miljoen en van Uni lever Limited 326 262. resp. ƒ333) De naar de winst geheven belastingen beliepen in totaal 296 (eerste halfjaar 1959 280, tweede halfjaar 1959 ƒ314) miljoen. Voor Unilever N.V. bedroegen deze belastingen 142 157, resp. 155) miljoen en voor Unilever Limited 154 (ƒ123, resp. 159) miljoen. De winst na belastingen beliep dus in totaal 298 (eerste halfjaar 1959 292. tweede halfjaar 1959 330) miljoen. Deze winst bedroeg voor Unilever N.V. 126 153, resjS. 156) miljoen en voor Uni lever Limited 172 139, resp. 174) miljoen. Aan buitengewone winsten en verlie zen werd geboekt in totaal plus 17 miljoen (eerste halfjaar 1959 plus 37 miljoen, tweede halfjaar 1959 plus 5 miljoen). Voor Unilever N.V. beliepen deze buitengewone winsten en verliezen plus ƒ12 miljoen (nihil, resp min ƒ11 miljoen) en voor Unilever Limited plus 5 miljoen (plus 37 miljoen, resp. plus 16 miljoen). Het aandeel van derden in de winsten ïn onderhorige maatschappijen bedroeg ƒ13 (eerste halfjaar 1959 ƒ12, tweede halfjaar 1959 12 miljoen). Bij Unilever N.V. bedroeg dit aandeel 8 (ƒ7, resp. miljoen, bij Unilever Limited 5 5, resp. 5) miljoen. De geconsolideerde nettowinst bedroeg is in totaal 302 (eerste halfjaar 1959 ƒ317, tweede halfjaar 1959 ƒ323) mil joen. Deze bedroeg voor Unilever N.V. 130 146, resp. 138) miljoen en voor Unilever Limited 172 171, resp. 185) miljoen. Loemoemba in de verdrukking (Vervolg van pagina 1.) gepleegd met vertegenwoordigers van de Kongolese regering. In Leopolds tad heeft Loemoemba dr. Bunche een brief overhandigd, waarin volledige samenwerking met de V.N. wordt beloofd bij de uitvoering van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad. Waarschijnlijk zal Hammarskjöld van daag naar Katanga vertrekken om verder overleg te plegen met premier Tsjombe over de komst van de V.N. troepen. Ver moedelijk worden de Belgische troepen vrijdag uit Katanga teruggetrokken- Die zelfde dag komen de eerste (Zweedse) V.N -troepen in Katanga aan. President Eisenhoióer heeft giste ren op zijn persconferentie vriende lijke woorden tot België gericht. Hif zei ingenomen te zijn met de stappen van de Belgische regering om de moeilijke situatie in Kongo tot een oplossing te brengen. „België heeft de afgelopen jaren veel bijgedragen tot de ontwikkeling van Kongo", zei Eisenhower. „De Verenigde Staten hopen, dat door loyale samenwer king tussen de Verenigde Naties en alle betrokkenen het vertrouwen tussen de volken van België en Kongo zal worden hersteld en dat Belgische onderdanen ln staat zullen zijn mee te werken aan de ontwikkeling van de nieuwe Kongole-sa Uit Accra wordt nog gemeld, dat het parlement van Ghana gisteravond de re gering heeft gemachtigd Ghanese troe pen te gebruiken voor een offensief tegen de zich nog in Kongo bevindende Bel gische troepen. Het land ls paraat voor een rechtstreekse actie ingeval de Ver enigde Naties het vraagstuk-Katanga niet kunnen oplossen. In Katanga heeft de regering alle grote toeganswegen tot het land versperd om elke poging van de regering van Loe moemba om Katanga binnen te rukken te verhinderen. Revolutie alleen in Vientiane? T~\E LEIDER van de staatsgreep in Laos, kapitein Kong Lae, heeft via radio Vientiane verklaard dat alle buitenlandse troepen het land moeten verlaten en dat alle buiten landse bases zullen worden opge- Sinds de Geneefse overeenkomst van 1954 die een einde maakte aan de oor log in Indo-Ohina zijn ca. 500 man Franse troepen in Midden-Laos gesta tioneerd, en sinds 1958 'assisteren 78 Ame rikanen de Fransen bij de opleiding van het Laotische leger- Het bataljon van kapitein Kong Lae telde tien Amerikanen die eveneens het land zullen moeten ver- Het revolutionaire comité schijnt slechts door het bataljon parachutisten van kapi tein Kong Lae en een eskadron tanks te worden gesteund. De overige eenheden van het leger, tfie voor het grootste deel in het binnenland de opstandelingen van de Pathet-Lao be strijden, hebben zich niet bij de beweging aangesloten en het revolutionaire comité schijnt buiten Vientiane geen gezag uit te oefenen. De voorzitter van de assem blee, Sun Soevanne Shoema, zou zien voor de revolutionaire beweging hebben uitgesproken, maar hebben geweigerd een regering te vormen. Het nieuwe bewind wil een einde maken aan de corruptie in de regering en het parlement, de buitenlandse interventie een halt toeroepen en landbouw en in dustrie ontwikkelen. Laos zal van onafhankelijk welk land hulp aanvaarden, vooropgesteld, dat hier aan geen politieke voorwaarden zijn ver bonden. Intussen Is in het Westen ongerustheid ontstaan over de politieke ontwikkeling in Laos. De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en andere westerse landen heb ben boodschappen uitgewisseld over de staatsgreep, die het kleine koninkrijk zeer onverwacht heeft getroffen. "wnBiraiiGO Oagwetïsche ^.^-PR'JZEr [deBoerV jUAABtEMMEBSTPAAT 164-166 SUPER PILS 2 fles 3e fles gratis 59 ADVOCAAT bekende fles 2 PAK PUDDING m. gratis drinkglas VERMICELLI pak 500 gram SOEPGROENTEN 2 blik BLOOKERHAGEL melk-puur 200 gr F rlese-kruidkoek groot stuk nu Erwten-Wortelen literblik APPELMOES per lit. blik nog VERSE PINDA'S zak 500 gram ZOUTE PINDA'S pak 39, 2 pak PULLEN BIER uitzoeken 2 stuks Limonadesiroop 6 smaken p. fles SCHOUDERHAM mager 150 gram Saks. Smeerworst 150 gram Boterhamworst nu 200 gram SMEERKAAS volvet 2 pak JONGE KAAS volvet 500 gram BELEGEN KAAS no 15a 500 gram LEKKERE KAAS no. 17, 18. 19 500 gr. Bij elk pak De Boer's GOUD KOFFIE deze week een pak GOUD THEE AO Gevulde KOEKEN 6 stuks GROTE CAKE kersvers per stuk Roomboterkoek nu 200 gram BRUSS. KERMIS per pak WAFELKOEKEN pak met 13 stuks Van Meneer X, die wou weien WIE Er zijn maar héél weinig mensen, die zó tevreden zijn over iets wat ze gekocht hebben, dat ze willen weten wie dat gemaakt heeft Me neer X is er zo één. Hij wilde weten wie zijn EL-MIOR shirt maakt. Hij heeft bij ons in het atelier gekeken en gezien hoe vól interesse onze meisjes werken. Hoe licht het bij ons is en hoe luchtig (ook die lucht van vers-gezette koffie in de zijn shirts ruime kantine) en hij neuriede mee met de muziek uit de radio en hij maakt glimlachte toen hij zag hoe plezierig de meisjes met elkaar omgaan. „Ik wist, dat het zo zou zijn", zei hij en een paar dagen later kwam er een bos rozen voor ons atelier. Die rozen hebben de meisjes die straks bij ons willen werken na tuurlijk gemist, maar daartegenover staat zóveel, dat het de moeite waard is 'ns bij ons te informeren. (Of bel 's avonds de heer Kerk, Burg. Gravenlaan 119, Leiden, tel. 30519) Trekvlietweg 2 BAKERS VAN EL-MIOR SHIRTS VOOR MANNEN I s öe miskenöe uitvinöeR 15. De volgende morgen zou de eerste spring-rit plaatsvinden en de genodigden bestegen vol waardigheid de gereedstaande Benzol 1908. Het trof burgemeester Koestap echter minder aangenaam, dat ook de verslaggever uit Scha- perlo ter plaatse was. „Die heeft zijn neus niet buiten de grenzen van zijn gemeente te steken" meende hij ongemakkelijk. Baron Bluff glimlachte minzaam. „Wij moe ten dankbaar zijn voor publiciteit, meneer de burgemeester", sprak hij. „Hm", zei de burgervader, „laten we dan be ginnen met de demonstratie en tonen hoe voor uitstrevend ons Runderlo is". Baron Bluff vol deed aan dit verzoek en haalde de hendel over. Nu, de vinding werkte perfect, de goed geoliede voet drukte de Benzol 1908 met kracht omhoog. Alleen had de baron er niet direct aan gedacht, dat men zich nog in de garage bevond, hetgeen tot gevolg had, dat de inzittenden onzacht met het plafond in aanraking kwamen. De verslaggever volgde de manoeuvre nauw lettend en luisterde naar de kreten. „Hm", mom pelde hij, „men streeft wel omhoog, maar wij zien er toch niet direct een verbetering in. Enfin, kopij genoeg. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4