Jlieuuie £riltóri)e GTouranl Menigte wierp stenen naar Loemoemba 1 Premier roept op tot eenheid Botel" aan Braassemermeer Man trachtte zuster in brand te steken Moskou wijst Amerikaans luchtvaartattaché uit Discoverer in baan om aarde DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter korting) Eenenveertigste jaargang no. 11942 HOED voor 1960 TOERISTENOORD met tegenstellingen CHRISTELIJKEAT ION AAL DAGBLAD „Slantvdstich is ahfbleotn tngn ficrt ia icgljcnspotf V - Wijze raad van ex-president Een man die 65 jaar geworden is, moet zich niet uit 't drukke le ven terugtrekken om zijn dagen te vullen met buurpraatjes. Hij moet blijven werken, liefst zeven dagen per week en bij wijze van ontspanning moet hy zo nu en dan eens op zalm gaan vissen. Dit advies komt van de Ameri kaanse ex-president Herbert Hoo ver, die op zijn 87ste verjaardag maar nauwelijks tijd had om feli citaties in ontvangst te nemen. Hy wilde doorwerken en ook zijn acht secretaressen waren op deze feest dag normaal op hun post. Het werk dat Hoover het afge lopen jaar heeft verzet omvat on der meer: het bywonen van 35 openbare gebeurtenissen,* het hou den van 20 redevoeringen (van zyn eigen hand), 20.200 km reizen, tv- toepraken. het leggen van eerste stenen en het vergaren van 1.200.000 dollar voor de padvinderij. Hoover nam nog even de tijd om te zeggen dat jonge mannen in de politiek een goed ding is en dat er bij verkiezingscampagnes geen godsdienst te pas mag komen. Toen ging hy weer aan het werk. Vijf Tunesische soldaten gedood Vijf Tunesische soldaten van het V.N.- leger zyn in de provincie Kasai aangeval len en gedood, zo meldde radio-Brussel Volgens de radio vond het incident drie dagen geleden plaats toen de V.N.-troepcn aangevallen werden door een groep Afri kanen die klaarblijkelijk betrokken waren bij een gevecht tussen stammen. T OEMOEMBA, gisteravond door een menigte met stenen bekogeld (een bericht dat hij in het gezicht geraakt zou zijn is vanochtend door een regeringswoordvoerder ontkend), heeft vandaag een dringend beroep ge daan op zijn land om de nationale eenheid te bewaren. In een radio-rede „Laat ons de twisten staken. Wij moeten de destructieve geest laten varen en de onafhankelijkheid bewaren. De hele wereld kijkt naar ons." Loemoemba noemde de incidenten van gisteravond onbetekenend. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat morgen in de grote steden weer rust en orde heersen. Ge wapende eenheden van leger en politie trokken de gehele ochtend door Leopoldstad »m te voorkomen dat de onrust nog groter zou worden sinds gisteravond. De toedracht van het gebeurde is niet precies bekend. Maar wel is zeker, dat de politie en aanhangers van Loemoemba gisteren een inval hebben gedaan in een bureau van de Abako, de partij van president Kasavoeboe, die zich voor een federatie van Kongolese staten heeft uitgesproken. De politie sloeg de ramen van het gebouw in en schoot vervolgens op het partijbureau. De secretaris van de ondervoorzitter en twee leden van de Abako werden gewond. Na deze gebeurtenissen verzamel de zich een woedende menigte voor het gebouw. Loemoemba besloot toen met een escorte politiemannen naar het partijbureau te gaan om de menigte tot bedaren te brengen. Dit lukte aanvankelijk, omdat men dacht, dat hij Kasavoébjoe was. Toen de menigte bemerkte, dat Loe moemba in de auto aait, volgde er eer !x*mlbardemien't van stenen- De auto werd beschadigd en de Kongolese premier kreeg een steen in zijn gezicht. De politie opend'e onmiddellijk het vuur. Er vielen zeventien gewonden. Kabinetscrisis in België Eyskens ontkent bericht over aftreden regering TAE LEIDING van de Belgische Chistelijk-sociale partij verga derde vandaag, terwijl geruchten de ronde doen dat de coalitieregering van minister-president prof. Gaston Eyskens weldra ontslag zal nemen. De geruchten over een eventueel ont slag van de regering zijn echter door Eyskens persoonlijk tegengesproken. De coalitieregering bestaande uit christelijk-sociale en liberale ministers is van alle zijden onder vuur genomen, wegens haar aarzelend Kongo-beleid. Bovendien is er een intern geschil met enkele leden over de te volgen politiek. Enkele ministers, zo verluidt in re geringskringen, zjjn ontstemd over de verklaring van premier Eyskens, dat België zijn N.A.V.O.-verplichtin gen zou moeten herzien en overwoog de Verenigde Naties te verzoeken het Klacht tegen zes Amsterdamse dagbladen De Amsterdamse bankwerker J. P. die op 3 juli de Volkskrant-verslaggever A Brakel op de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam zou hebben mishandeld om- wat deze zich voor rechercheur zou heb ben uitgegeven, heeft een aanklacht we gens smaadschrift c.q. belediging inge diend tegen zes hoofdstedelijke dagbla den. De bankwerker, die in zijn vrije uren de zaken in het hotelletje van zijn vader aan de Oudezijds Voorburgwal waar neemt, acht zich beledigd door de kwa lificaties die deze dagbladen hem heb ben toegevoegd bij de publikabres over de „zaak-Brakel". De klacht van P. richt zich tegen het Algemeen Handelsblad, het Nieuws van de Dag, de Telegraaf, Trouw, de Volks krant en het Vrije Volk. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de aanklacht voor onderzoek in handen ge steld van de Amsterdamse politie. Zoals bekend is heeft de journalist Brakel tegen P. een aanklacht wegens mishandeling ingediend. Vier dagen geleefd op slakkenvocht Een dokier van de Engelse lucht macht hieft vier dagen geleefd op de vloeistof die wordt afgescheiden door slakken, terwijl hij zes uur per dag in een kamer doorbracht waar een tem peratuur heerste van 118 graden Fah renheit. De arts heeft deze levenswijze niet ge volgd om op te vallen, maar om de voe dingsmogelijkheden voor piloten die een noodlanding in de woestijn moeten ma ken, te onderzoeken. Hij heeft geleefd op de vloeistof van Ehren Bergi Roth slakken, die in de Libische woestijn voorkomen en, zoals deze proef heeft uitgewezen, een piloot wekenlang in le- kunnen houden. beheerschapgebied Roeanda-Oeroen- dl te i Tot dusver zijn er geen tekenen, die wijzen op een onmiddellijk heengaan van de regering of enkele harer minis ters. De premier probeert een herzien regeringsprogramma op te stellen, dat weldra aan het parlement voorgelegd zal worden. Verder heeft hij erop ge wezen, dat het kabinet tot dat ogenblik niet gewijzigd zal worden. Met het uur werd hierna de toestand in Leopoldstad meer gespannen. De Ghanese strijdkrachten kwamen tus senbeide en legden versperringen aan op de Place de la Vlctoire en in de omgeving van het bureau van de Abako. Inmiddels heeft weer een Kongolese leider zich voor een federatie uitgespro ken. Het was de Baloeba Joseph Njaloela die in New York een persconferentie hield en zed, dat hij het hoofd was van die Baloeba-staalt in de provincie Kassa i Weliswaar heeft Njaloela weinig publi citeit in de Verenigde Staten gekregen. Maar het begint nu steeds meer tot do autoriteiten van de Verenigde Naties door te..dringen, dat men nu niet alleen te maken heeft met een centraal gezag in Leopoldstad maar ook met verschillende regeringen" in de provincies. Deze „regeringen" verlangen van de Verenigde Naties bescherming van hun onderdanen. Wanneer deze bescherming niet wordt verleend kan in verscheidene hoeken van Kongo burgeroorlog uitbreken. Njaloela. die zijn land de „mijnstaat" heeft genoemd heeft de Verenigde Naties verder nog gevraagd een nieuwe grond wet voor een federaal Kongo op te stellen. Een tegenslag voor Loemoemba is ver- dier, dat een lid van zijn partij, Albert Kondji, zich eveneens voor de „Mijnstaat" van de Badoeba's heeft uitgesproken er. dit aan Hammarskjöld heeft getelegra- tVat de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad betreft heeft Hammarskjöld in New York overleg (Zie vervolg op pagina 4) Jaren geleden ging de thans 31-jarige heer Andries Blazer voor zaken naar New York, waar hij sindsdien werkzaam bleef. Daar ontmoette hij het Nederlandse meisje Daisy Rijn- derman, die er vorig jaar een betrekking als secretaresse aanvaardde. Ze werden het zeer eens en trouwden enkele dagen geleden. De huwelijks reis had natuurlijk tot doel „hun dierbaar plekje grond". Wat een verrassing voor va der en moeder Blazer, toen het jonge paar gisteren op Schip hol uit het vliegtuig stapte en Daisy voor de speciale gelegen heid haar bruidsjapon bleek te hébben aangetrokken. Toen de DC-8 de luchthaven naderde hielp de stewardess de bruid bij het verkleden in d'e pantry. En daar gaan ze dan, voorop het overgelukkige bruidspaar met daarachter de lachende ouders, 't Was even zonnig op Schiphol, ondanks de neerplen- sende regen! Wraak van afgewezen minnaar Vanmorgen om zeven uur heeft de Amsterdamse politie in een woning vlak bij het politiebureau Raampoort de 49-jarige meubelmaker G. v. d. V. aangehouden, waarnaar sinds gister middag met man en macht is ge zocht. Deze weduwnaar heeft gister middag in het wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis aan 't Marnix- plein een verpleegster willen ver moorden door haar de inhoud var een blik wasbenzine over het hoofd en de kleding te gooien. Toen de man naar lucifers greep holde de hevig geschrokken verpleegster uit het zaaltje van het wijkgebouw naar bo ven, waar ze de conciërge waarschuwde. De meubelmaker nam toen de vlucht. In T~AE RUSSISCHE REGERING heeft de luchtvaartattaché van de Ameri- U kaanse ambassade in Moskou, kolonel Edwin M. Kirton beschuldigd een spionagenet te hebben gevormd en heeft hem bevolen de Sowjetunie te verlaten. Kirtons assistent kapitein Irving T. MacDonald, is van het zelfde feit beschuldigd maar heeft slechts een ernstige waarschuwing ge kregen. Op die Amerikaanse ambassade ver-1 stukken moedt men dat dit Sowjabbesluit een re-Idle het presaillemaatnegel is tegen het feit dat ïen Lid van de Russische uitgewezen omdat hij van- it een particulier vliegtuig luchtfoto's an militaire objecten had laten maken. Kirton wordt ervam beschuldigd een groot aantal spdonagereizen door de ge hele Sowjetunie te hebben gemaakt De Amerikaanse diplomaat zou meermalen door de politie zijn aangehouden wegens bet fotograferen van militaire objeoten. Kirton en MacDonald kwamen gis teren juist terug van een reis hoge noorden van de Sowjetunie. Op deze reis hebben zij volgens de Sowjets foto's gemaakt van militaire fabrieken en andere strategische objeoten. Voor dit feit is kolonel Kirton afgelopen winter reeds aangehouden door de po litie in Odessa. Beide, mannen hadden gehoopt het pro ces van de U2-piloot Powers, dat op 17 augustus begint, te kunnen bywonen. Kirton Is degene geweest die de wrak- Koningin op doorreis Op doorreis naar haar vakan tieverblijf op Sicilië, verbleef koningin Juliana gisteren even op het vliegveld van Rome, waarna de Koningin en haar twee dochters. Marijke en Mar griet, overstapten. Namens de Italiaanse president werden bloemen aangeboden. Foto: H.M. in gesprek met een func tionaris. Achtergrond geheel links: prinses Margriet. Telefoto). n een ziekenhuis te Lausanne is gis- avond de 18-jarige Ferdinand Scholte Amsterdam overleden aan de ver- ndingen, die hij heeft opgelopen bij val tijdens een bergbeklimming in de omgeving van Zermatt. Hij was ern stig gewond per helikopter door de be kende gletscherpiloot Hermann Geiger gebracht naar Laussanne, waar chi rurgisch ingrijpen niet meer mocht baten. de U2 heeft onderzocht >er naar Amerika heeft ge regeld van het lichaam van kapitein Palm, de piloot van de neergeschoten RB47. Weer verklaring dat Indonesië niet bang is De Indonesische ambassadeur In Was hington. Mukarto Notowidigdo, heeft gis teren na een onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. over de kwestie westelijk Nieuw- Guinea gezegd, dat zyn land bereid is zijn zelfrespect en integriteit te verdedi gen tegenover „de Nederlandse militaire uitdaging in West Irian". Het zenden van de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea had ..een ernstige situatie" geschapen, De Indonesische am bassadeur herinnerde eraan dat Indone sië steeds naar een vreedzame oplossing door middel van de Verenigde Naties ge streefd had, maar voegde er aam toe dat als de Nederlanders wilden vechten de Indonesiërs klaar zouden staain. Hij zei, overigens nog steeds te hopen, dat het niet zo ver zou komen. In antwoord op een vraag zei hij dat het vgm de ontwik, kelingen in het betrokken gebied zot afhangen of Indonesië de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig zal maken. Bus met kinderen in de sloot Op de Deventerweg. ongeveer twee kilometer voor het plaatsje Holten ls gistermiddag een ongeluk gebeurd dat bijzonder goed is afgelopen. Een bus. waarin vijftig kinderen met hun bege leiders waren gezeten, slipte daar en kantelde in een sloot. Geen der kinde ren heeft echter noemenswaard letsel opgelopen. Begonnen als limonadetent 55 (Van onze speciale verslaggever.) Hoe ik aan de naam gekomen ben?Hotel, motel ach, het ligt allemaal in dezelfde lijn Als je een gebouw neerzet, waar je gasten in kunt onderbrengen, die eigenlijk boven een botenbergruimte moeten slapen, dan zeg je bijna auto matisch „botel" Ad Zegers, directeur-eigenaar van het paviljoen „De Brasem" te Oude Wetering, zit tegenover ons in zijn knusse bedrijf, dat aan de rand van het Braassemermeer is gelegen. Hij heeft het van de grond af opge bouwd, op een plaats, waar vroeger de golfjes rimpelden, doch die in de crisisjaren door de Werkverschaffing werd gedempt. „De gemeente Alkemade wilde er een zwembad hebben", verklaart hty. „M'n vader, die ieta verderop de jachthaven „De Brasem" exploiteerde, kon de pacht- vergunning krijgen, op voorwaarde, dat hij een van z(jn belde zoons als badmees ter zou laten fungeren. De keus viel op m(j ik heb er uiteraard de nodige di ploma's voor moeten halen en zo ben ik dan hier begonnen. Eerst met een thee- en limonadetentje, daarna met een paar tafeltjes, waaraan je een spiegel- eitje of een biefstukje kon eten en ten slotte met een restaurant, dat by auto mobilisten en watersporttoeristen een goede naam heeft gekregen.,,." Ad Zegers heeft ook nog een hotellet je, waarvan de ramen uitzicht geven op de wijde plas. de zeilboten, die aan de steigers liggen gemeerd en de caravans, die naast de speelweide staan. Maar het logies, dat hij zijn gasten bieden kan, is niet alleen beperkt, maar ook nogal de ouderwetse kant. Daarom rijpte bij hem het idee z'n drijf opnieuw stevig uit te breiden. Er moest nieuwe accommodatie komen, niet zomaar een paar vergrote kamers met bijv. een duoche in de kast, doch een aan alle eisen van de tijd aangepast modern complex. Uitgaande van de gedachte, dat de watersport in Nederland nogal karig met hotelruimte is bedeeld, besloot hij de zaken groots aan te pakken. Zijn keuze viel op een enkele tonnen kostend „bo tel": een hotel, waarin zijn gasten ajh.w. binnen kunnen varen en zo van hun boot in bed kunen stappen. De naam mag op zichzelf misschien een unicum zijn zelfs in Amerika ligt hij niet in het spraakgebruik de la ding, die er door wordt gedekt, is dit niet. Een paar honderd meter verder, eveneens in het dorp Oude Wetering, be heert broer Piet al een soortgelijk be drijf. Achttien jaar geleden, toen de va der van de twee broers nog leefde, werd bij de jachthaven „De Brasem" niet te verwarren met het paviljoen van de- (Zie vervolg op pagina 7) de tas, die later in het wijkgebouw werd gevonden, zat een groot hakmes. Een ka potte benzinefles werd op de grond ge vonden. De recherche nam terstond na het ge beurde uitgebreide maatregelen on zenuwzieke meubelmaker zo spoedig gelijk te kunnen inrekenen. Vanmorgen kon de man bij kennissen aan de Lijn baansgracht worden aangehouden. Deze hebben de politie onmiddellijk in kennis gesteld van de aanwezigheid van gast. Men wist toen reeds dat er naar hem werd gezocht. De verpleegster, de 32-jarige zuster W. Westerhuis, heeft de weduwnaar lange tijd thuis behandeld, omdat de man lij dende was aan astma. Toen hij een ze kere toenadering begon te tonen, is haar werk overgenomen door een oudere pleegster. Dit heeft de man vermoedelijk niét "kunnen verkroppen. Gistermiddag wachtte de man zuster Westerhuis voor het wijkgebouw op. Hij vroeg haar hem even te behandelen om dat hij het zo benauwd had. De verpleeg ster liet de man het behandelzaalt.ie bin nen. Hij duwde haar toen een briefje in de hand, waarop naar later bleek slechts haar naam stond vermeld. Terwijl de zuster het briefje las, wierp de man drie liter benzine uit een bus, die hij uit zijn tas haaide, over haar heen. Een mo ment bleef de hevig geschrokken vrouw staan, doch terstond holde zij het kamer tje nit, de trap op naar de bovenverdie ping, waar zich de conciërge van het ge- i daarop weg- i het gangetje 2h jaar. Overeenkomstig het von nis van de rechtbank te Rotterdam en de eis van de procureur-generaal, heeft het gerechtshof in Den Haag vanmorgen de 26-jarige Rotterdamse classificeerder C. G. V. veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van preventieve hechtenis. De Rotterdammer had, samen met twee kameraden, verscheidene malen diefstal gepleegd uit schepen, die in een Rotter damse haven lagen. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren met succes van de luchtmachtbasis Vandenibeng in Californdë de dertiende satelliet van het type Discoverer (Ontdek ker) gelanceerd. De satelliet is inmiddels in een baan over de polen gekomen. De bedoeling is, dat zich na ontvangst van een bepaald signaal een ruimtecabine los maakt. die men met behulp van vlieg tuigen in de omgeving van Hawaii wil opvangen. Als d-it lukt, betekent dit een belangrijke stap in d« richting van be- ligen. Veranderlijk De Bilt verwacht tot vrijdag avond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen regen, later enkele opklarin gen. Zwakke wind, aan de ku6t later echter matige tot vrij krachtige wind uit noordciy- ke richtingen. Over het alge algemeen weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 12 augustus Zon op 5.18, onder 20.10, maan op 22.43, onder 11.50; 14 aug. laatste kwartier. Strand verwachting Achter een depressie die met regen naar het oosten wegtrekt, zal het morgen wat beter strandweer zijn met opklaringen en overwegend droog. Zwakke tot matige wind, draaiend naar noordelijke richting. Temperatuur en zeewater ongeveer i8 graden. Vooruitzichten: een hogedrukge- bied dat Schotland nadert, zal in de tweede helft van deze week beter strand- brengen. Giteren was het een van de slechtste dagen met in Hoek van Hol land 52 en in Katwijk 30 millimeter regen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De 44-jarlge Amsterdamse ra dio- en t.v.-toestellenhandélaar B. T. is gisteravond bij een verkeersongeluk op de rijks weg Amsterdam-Amersfoort ter hoogte van Muiden om het leven gekomen. Hij slipte met zijn bestelauto en botste ver volgens in volle vaart tegen een uit de richting Amsterdam komende personenauto. De be stelauto, die uit de richting Bussum kwam, sloeg over de kop. De bestuurder was vrijwel op slag dood. Op de foto's: de auto's na de botsing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1