ïlicuute griltórije ÖTaurant Veiligheidsraad wenst vertrek Belgisch leger Dag Hammarskjöld: oorlogsdreiging Staatsgreep in Laos Loemoemba kondigt noodtoestand af Ike: communistische vechtlust nam toe Paraatheid van defensie wordt opgevoer Wil Belg ië bijdrage aan NAVO verkleinen? België zond honderden vakantiegangers terug VERZEKERING HEEFT VERTROUWEN IN VROUWEN ACHTER HET STUUR Russen lossen in Cuba geheimzinnige ladingen DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-; e Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRIST ELI JK-1SAT ION AAL DAGBLAD „Stant»asticf) is ghcbltocn tngn bert ia tcgficnspocf Eenenveertigste jaargang 110. 11940 f— HUWELIJKSOORD in de ban Zie pagina 2 JACHT naar goud en meubilair Zie pagina S HERSENSPOELING of niet Zie pagina 5 Een militair revolutionair comité heeft vanochtend in alle vroegte de regering van Laos omvergeworpen en alle militaire en civiele macht in handen genomen. Dit is meegedeeld door radio-Vientiane. Verder zijn er geen officiële berichten over de staatsgreep. Vollgens beni'dhten ui't Singapore en Bangkok zou een ideel van het leger, dat bij de jongste verkiezingen een grote in vloed Ihleefit uitgeoefend, het roer in han- 'den hebben genomen. De leider van de staatsgreep zou kapitein Konig Le zijn, de commandant van het iftweede bataljon parachutisten dn de hoofdstad Vientiane. De kapitein heeft volgens deze 'berichten een oproep tot alle militairen gericht, om De veiligheidsraad aanleiding van een de Verenigde Naties heeft vandaag, naar aarschuwing van Dag Hammarskjöld dat de Kongo-crisis in een wereldoorlog zou kunnen ontaarden, op België een be roep gedaan zijn troepen onmiddellijk uit Katanga terug te trekken. Het binnentrekken van de V.N.-troepen in de Kongolese provincie acht de raad noodzakelijk, hij belooft echter dat de troepen zich niet zullen mengen in de binnenlandse conflicten van Kongo en Katanga. Dit alles was vervat in een resolutie, ingediend door Ceylon en Tunesië. De resolutie werd met negen tegen nul stemmen, bij twee onthoudingen (Frankrijk en Italië), aangenomen. De Sowjetunie heeft niet aangedrongen op stemming over een eigen resolutie, waardoor Hammarskjöld gemachtigd zou worden de V.N.-troepen zich zo nodig vechtend een weg door Katanga te laten banen. de gelederen te sluiten in de strijd telgen het communisme en de corruptie. Waarnemers in Bangkok verwach ten niet dat de buitenlandse politiek van Laos verandering zal ondergaan. Kapitein Kong Le is kennelijk pro- westers en men verwacht dat hij de monarchie zal handhaven. Het koninkrijk Laos wordt in het noor den begrensd door communistisch China en in het oosten door het communistische Noord-Vietnam. Koning Savang Vathana is staatshoofd, opperbevelhebber van het leger en hoogste religieuze gezagsdrager. In 1953 vielen communistische Viet- (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Na de gehele nacht te hebben ver gaderd, Is de Veiligheidsraad van ochtend weer uiteengegaan. Hamars- kjöld, die de raad in spoedzitting bijeengeroepen had, zal morgenoch tend terugreizen naar Kongo. In het verslag dat de secretaris-generaal van de V.N. gistermiddag uitbracht aan de Veiligheidsraad noemde hjj het grootste gevaar voor Kongo de aanwezigheid van de Belgische troe pen. „Deze moeten dadelijk en on voorwaardelijk worden teruggetrok- De Belgische mindsber vam buitenlandse zaken Wi'gny zei later diat dfe 1700 Belgi sche miliitaiiren iin Katanga zich niet te gen de komst van de V.N.-toepon zullen verzetten. Als Hammarskjöld de veilig heid van de 20-000 Belgen daar w borgt, zullen de Belgische miliitaiiren middellijk vertrekken. Ander voorbeeld Wiigny verdedigde overigens het den van Belgische troepen naar Kdngo ter bescherming van de Europese bevol- kiing.Hij keerde zich tegen de Russische en Poolse hatelijkheden over de gang van zaken met een zinpeling op de Hon gaarse opstand van 1956 en de Russische interventie: „Men herinne-rt-zich dat in een an der geval een zeker land zijn troe pen naar een zeker lamd heeft ge zonden zelfs zonder het excuus te bezitten zijn burgers te beschermen. En men herinnert zich ook dat de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties toen zelfs geen toestemming kregen daar troepen heen te zen- Het verslag van Hammarskjöld kreeg Baron v. d. Bosch onmiddellijk 'f land uit rjE KONGOLESE regering heeft vanochtend voor het gehele land de noodtoestand afgekondigd, de onmiddellijke sluiting van de Bel gische consulaten gelast en baron Jean van den Bosch, hoofd van de Belgische diplomatieke missie, bevel gegeven het land voor vanmiddag twaalf uur te verlaten. Na een nachtelijke kabinetszibting heeft de minister van voorlichting, Kasjamoe* ra, deze drastische maatregelen bekend gemaakt. Hij vertelde dat Kongolese sol daten naar de residentie van baron Van den Bosch waren gezonden om erop toe te^ zien dat hij het land direct zou ver- Door de afkondiging van de noodtoe stand heeft de regering, volgens Kasja moera, de bevoegdheid een vijandelijke aanval af te slaan. Het besluit tot de af kondiging is genomen op een vergade ring onder leiding van ptremier Loe moemba, die gisteren in Leopoldstad ii teruggekeerd en daar met tegen hem ge richte betogingen werd ontvangen. Leden van de Bakongostam uitten hun verontwaardiging over het feit dat Loe moemba van zijn land een pupil van de Verenigde Naties heeft gemaakt en Kongo oan de rand van de ellende heeft ge- De Bakongo's zijn georganiseerd in de A-bako, de politieke partij, die een overheersende plaats inneemt in de provincie Leopoldstad. Gisteren nam deze partij een reso lutie aan, waarin werd geëist, dat on der auspiciën van de Verenigde Naties een volksstemming zou worden gehou den, zodat elk volk en elke stam in Kongo zijn eigen politiek lot kon be palen. De leider van de Abalko is president Kaïsavoeboe, die weinig van zich heeft laten horen, nadat hij er niet in was geslaagd het premierschap op Loe moemba te veroveren. Op het ogenblik is de situatie In Kongo zo, dat alleen nog maar de Oriental-provincio met de hoofdstad Stanlcystad, die beheerst wordt door de aanhangers van Loemoemba, geen Deze ontwikkeling van de laatste dagen was voor de aartsvijand van Loemoemba, premier Tsjombe van Katanga, aanleiding om de Veilig heidsraad te telegraferen, dat de te genwoordige regering van Kongo met Loemoemba aan het hoofd niet meer kan worden beschouwd als een vertegenwoordiging van het Kongo lese volk. Hetzelfde heeft Tjombe getelegrafeerd aan veertien Afrikaanse en Aziatische landen. Loemoemba, al-dus dit telegram, zoekit openlijk hulp van het commundsti-' scihe bl'ök om zijn dictatuur te doen zege- Gisteren heeft <!e provinciale Assem blee van Kaïtaniga premier Tjombe tot -hoofd van de republiek Kataniga" geko zen. Vermoedelijk zal vandaag de minis ter van binnenlandse zaken, Godefiroid Moenongo tot premier worden gekozen. de volledige instemming van de Ver. Staten. Ook zij waren van mening dat de Belgische troepen Katanga on middellijk moeten verlaten. De Britse gedelegeerde wees er echter op dat het niet de Belgische troepen zijn ge weest die dreigden het V.N.-ieger te gen te houden, maar de autoriteiten van de provincie zelf. Sowjet-aanval Rusland heeft de gelegenheid uiteraard gebruikt voor een felle aanval op de Bel gen. die „een kleine symbolische groep militairen hebben teruggetrokken, maar hun interventietroepen daar hebben gela ten en niet van plan zijn die terug te ha- De Russische afgevaardigde sprak ook van de Belgische „bezetting" van Katan ga, die premier Tsjombe als stroman ge bruikt. „Deze tart openlijk de volken- orgarfisatie". De V.N.-strijdmacht bezat echter het recht Katanga binnen te trek ken en met alle beschikbare middelen het verzet uit de weg te ruimen. Als de troepen die nu ter beschikking van de V.N. staan, niet bereid zijn hun taak uit te voeren, moeten in Kongo troepen komen die wel bereid zijn een „gerechtvaardigde actie" te ondernemen, aldus de Rus. Hij schaarde zich achter een voor stel van premier Loemoemba dat een groep waarnemers naar Kongo wordt gezonden om te verzekeren, dat de Belgen de economische hulp bronnen van het land niet „plunde- Ccrcmoniële tenue. Donderdag zal luite. nant-generaal-vlieger b.d. I. A. Aler als voorzitter van het comité „Muziek Artil lerie", in Breda aan de minister van de fensie, ir. S. H. Visser, de ceremoniële tenue aanbieden, waarmee het trompet terkorps der artillerie zal worden uitge- d PRESIDENT Eisenhower heeft in een speciale Boodschap tot het Congres verklaard dat „de comm nistische vechtlust" de afgelopi weken is toegenomen. Wanneer hij dit nodig oordeelt zal Eisenhower het Congres verzoeken meer geld beschikbaar te stellen voor de de- „De communisten gaan door met het gebruik maken van onrustige situaties en doen krachtige pogingen de strijd voor en de hoop van de mensheid op een betere wereld ten eigen nutte aan te wenden. De pogin gen hebben een nieuw hoogtepunt be reikt in Midden-Afrika. De ontwik keling op Cuba is ons allen bekend aldus de boodschap van Eisenhower. De President deed een beroep op het Congres het programma voor buiten landse hulpverlening ongewijzigd te aanvaarden. Het zgn noodfonds van het programma voor wederzijdse veiligheid dient zi. met 100 miljoen dollar te worden vergroot. WAAKZAAM Eisenhower zei, dat de vrije wereld nog steeds het hoofd moet bieden aan het communistische imperialisme, dat zich ten doel stelt de gehele wereld onder haar heersdhappij te brengen. „Daarom moet waakzaamheid o-ns wacht woord zijn". „In de periode dat het Congres op reces was zijn dingen gebeurd die de Wie niet buiten een land huisje kan en het nergens in een grote stad mag zetten, zou eens kunnen proberen of hij zijn ideaal niet op dezelfde manier zou kunnen verwezenlijken als een meneer uit Diisseldorf die het hogerop zocht en zijn droomhuis liet neerzetten bo venop een hoog flatgebouw. Uitzicht riant en een tuintje komt er misschien ook nog bij. Het ziet er allemaal grappig uit, maar of onze Nederlandse degelijke) schoonheids com missies met deze oplossing ak koord zullen gaan-, valt nog te betwijfelen. Eerbetoon voor Japanse oorlogsmisdadigers Op een 350 meter hoge heuveltop nabij Nagoya in Mi-dden-Japan zal binnenkort een monument worden ingewijd ter nage dachtenis van zeven Japanse oorloogsmis- dadiigens die in 1948 door een militair tri bunaal ter dood werden veroordeeld. De Japanse jurisit Itsoero Hayasji heeft mee gedeeld dat een waarlijk prachtig monu ment is verrezen voor oud-premier Hede- ki Tojo en zes anderen. Er zal ook eer graftombe worden gebouwd in een park nabij Nagoya waar de as van de ter dood gebraohben zal worden bijgezet. Verkiezingsmachine vervangt stembus TTELGIë overweegt zijn bijdrage aan de NAVO te verkleinen, zo is in kringen van de Belgische rege ring meegedeeld. Hoe groot de ver mindering aan troepen en vliegtui gen zal zijn, is nog niet bekend. De Belgische regering is nog steeds min of meer verstoord over de wei nige steun die zij van N.A.V.O.-lan- den tijdens de crisis in Kongo heeft gekregen. Een uitzondering maakt men voor de Franse regering, die deze steun gaf, naar men gelooft, in ruil voor de Belgische steun aan de Frans-Algerijnse politiek. België heeft miljoenen dollars be steed voor het aanleggen van belang rijke bases in Kongo Kamina en Kitona. Deze moeten spoedig afgegeven worden zonder schadevergoeding en de regering zoekt daarom het verlies te neutraliseren door op de begroting voor de defensie te besnoeien. Hieronder valt, naar verwacht wordt, een vermindering van de aan koop van F104 G-straaljagers voor de Belgische luchtmacht. Oorspronke lijk zou België 100 van deze toestel len aankopen. In Parijs wilden militaire, noch di plomatieke kringen, op het Belgische bericht commentaar geven. Een uitvinder in de Duitse stad Darmstadt heeft een verkie zingsmachine geconstrueerd, die de stembussen moet ver vangen. De kiezers krijgen bij het betreden van het stem lokaal zo stelt de uitvinder het zich tenminste voor geen biljet maar een munt, die zij in de machine moeten doen. Daar na drukken zij op de knop van de partij die zij willen stemmen en de zaak is gebeurd. Hoe het met een voorkeurstem moet, is niet bekend. TJONDERDEN vakantiegangers zijn de afgelopen maand uit België naar Nederland teruggestuurd, om dat ze geen identiteitspapieren bij zich hadden. Het is al voorgekomen, dat een bus vol vakantiegangers te rug moest, omdat een derde van het aantal passagiers zich niet konden legitimeren. Sinds de opheffing van de pascontrole aan de Nederlands-Belgische grens op 1 juli meent men veelal dat men geen papieren meer nodig heeft. Maar ieder een die oiver deze grens wil, moe zich hebben of een geldige toeristen- kaart of een geldig paspoort of een poort dat ten hoogste vijf jaar verlo pen is, In België bestaat een legitimatie plicht. Alleen deze grens documenten zijn daarvoor gel'dig. In België giaf de rijkswacht proces- senverbaal aan toeristen zonder iden titeitspapieren. Dat levert dan moeilijkheden op. Want in België volgt direct op het proces-verbaal de bereeh- Soms werd de vakantieganger dan zes of zeven dagen vastgehouden. Het hoofd van de sectie grensbewaking de staf van de Koninklijke Marechaus see luitenant-kolonel A. P. J. van Odijk heeft in zijn bureau een aantal van deze verbalen, waaruit deze moeilijkhedi duidelijk blijken. „De marechaussee trad tot nu toe zei soepel op, maar het is duidelijk dat wij langzamerhand strenger zullen ten gaan optreden." Sinds 1 juli is ook het bewijs van Nederlanderschap niet geldig meer. In België trad mien aanvankelijk pel op. Meestal kreeg de argeloze toe rist geen verbaal en bekeurde alleen de grensovergangens die duidelijk te kwader trouw waren. De mogelijkheid bestaat om in nood gevallen een toeristenkaart aan de grens bij de marechaussee te krijgen. Daartoe moet men zich wenden tot de brigade commandant van de marechaussee de grensplaats. Kongo haalt studenten uit België terug De Kongolese regering zal een vlieg tuig naar België zenden om de Kongole zen die daar technische onderwerpen be studeren terug ie haten, zo heeft minister Kasjamoera vandaag meegedeeld. Hij be toogde dat de Belgen deze studenten hersenspoelingen hebben toegediend en hen tegen de Kongolese leiders ophitsen. Frankrijk, Duitsland, Engeland en een aantal Afrikaanse landen zouden bereid zijn de opleiding van de studenten ove: te nemen. Brand: baby was alleen tliuis In de Rozenstraat te Hilversum bij de familie Van S. ontdekten buren gisteren brand in de keuken. Een brandend pe troleumstel had de vitrage doen vlam vatten. Buren drongen het huis binnen en blusten de brand, waarna ze ontdek ten dat het echtpaar zijn acht maanden oude baby alleen thuis achter had gela ten. Ook over deze kleine hebben de buren zich toen maar ontfermd. DEN ENGELSE verzeke- automobilisten met io procent ringsmaatschappij heeft 'n ver'agcn. besluit genomen, dat dc man- J*.'vr^eV nen, die zo hun ideeën heb- minder ongelukken maken dan ben over „de vrouw achter 't mannen, omdat zij minder stuur", ongetwijfeld diep zal £euei&d zijn iets te wagen, langzamer rijden en minder schokken; zij heeft besloten aicohol drinken. Verder krij- de premies voor vrouwelijke gen vrouwen by 'n ongeluk gemakkelijker getuigen dan mannen, zodat de maatschap pij minder risico loopt te moeten uitkeren bij ongeval len, die buiten de schuld van de verzekerde vallen. Verder is de maatschappij van mening, dat mannen meer dingen aan hun hoofd hebben dan vrouwen en zich daardoor minder goed con centreren. Dc lagere premies hebben betrekking op vrouwen tus sen 21 cn 50 jaar. Ook man nen kunnen dc korting krij gen, maar alleen als zy kun nen bewyzen, dat hnn vrouw of dochter vaker aan het stuur zit dan zijzelf. Een kardinaal in een voor hem wel zeer bijzondere kledij: in een leger uniform. Het is kardinaal Spcllman, die het eucharistisch congres in Miin- chen bijwoonde en van de gelegen heid gebruik maakte even een blik door het ijzeren gordijn te werpen aan de Tsjechische grens. Voor alle vei ligheid trok hij dc uniform van dc Amerikaanse strijdkrachten aan. Herbegrafenis. Op de erebegraafplaats an de Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe zijn gisteren negen Neder landse oorlogsslachtoffers, die zijn omge komen in Neuengamme in Duitsland, her begraven. spanning, welke nog steeds in de wereld heerst, duidelijker hebben doen uitko men. De vechtlust van de communisten is de afgelopen weken toegenomen. De Sowjetdictator heeft zelfs losjesweg en onverantwoordelijk gesproken over een aanval met raketten op de Ver. Staten". „Boven de internationale wateren werd een Amerikaans vliegtuig neerge schoten. Ons voorstel een onpartijdig onderzoek in te stellen werd in de Veiligheidsraad door een Sowjet-veto getroffen. De overlevende leden van de bemanning worden nog steeds gevangen gehouden". „De Sowjetunie heeft de ontwape ningsconferentie in Genève afgebroken". Eisenhower verzekerde dat de Verenig de Staten echter de sterkste militaire mogendheid ter wereld zijn en dit zullen blijven. In verband met de voortdurend veran derende houding en tactiek van de com munisten heeft Eisenhower de strijd krachten opdracht gegeven bepaalde praktische maatregelen te nemen ten aanzien van de staat van paraatheid. Staking vrijwel algemeen De niet door de erkende vakbonden gesteunde gisteren geproclameerde waarschuwingsstaking van vierentwintig uur in de Amsterdamse haven was van morgen vrijwel algemeen. De politie heeft de indruk dat slechts een gering aantal arbeiders aan het werk is gegaan. De bussen met havenarbeiders uit andere plaatsen werden vanochtend in de Czaar Peterstraat opgewacht door stakingslei ders, die hun collega's opwekten niet aan het werk te gaan. Voor de toegangspoor ten van de havenbedrijven verlieten zij de bussen, waarna inderdaad een groot aan tal arbeiders aan de oproep gehoor gaf. Ze bleven op straat staan om de situatie te bespreken. De staking heeft overigens een bijzonder kalm verloop. De politie be hoefde nergens ordemaatregelen te Onbestendig De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking cn plaatselijk enkele regen- of 1 onweersbuien. Zwakke tot ■Hn»? matige wind, in hoofdzaak tussen west cn zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 10 augustus: zon op 5.15, onder 20.14; maan op 21.00, onder 9.27; 14 aug. laatste kwartier. Strandverwachting Rustig en vrij zonnig strandweer, met morgen een kleine kans op een bul. Zwakke zeewind. Temperatuur in de middag ruim 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten; onweerstoring trekt Noord-Frankryk naar West-Duits- land en kan tydelijk iets meer bewolking brengen, maar het blyft rustig strand- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Mallorca Ussabon Het Amerikaanse tijdschrift U.S. News and World Report meldt dat Russische schepen sinds 28 juni geheimzinnige ladingen in Havanna ont schepen. Het blad schrijft voorts dat sinds achttien juni bepaalde sectoren van het Cubaanse binnenland, waaronder de bijzonder uitgestrekte Zuid- cubaanse moerassen van Zapata, tot verboden gebied zijn verklaard. In de afgelopen zes weken zouden er tweehonderd technici uit communistische staten zijn aangekomen. De kisten, die uit de Russische schepen worden geladen, zijn groot ge noeg om vliegtuig- of raketdelen te kunnen bevatten. Zij worden door de Russische opvarenden met de grootste zorg uitgeladen. De Cubaanse boot werkers mogen zich niet met de lossing bemoeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1