liicuwc £eiiisrlje GTounml Loemoemba stelt hulp van Y.N. niet op prijs Genoeg hulp uit Zwart-Afrika Lagerhuislid mocht niet in cel bij valse munter In juni 7090 huizen klaar Felle branden in Berkel en Almelo: grote schade Driemaal twee doden op de weg en in het water Herstelde Fidel Castro nationaliseert laatste bezittingen van de YS Belgisch protest tegen Russische aantijgingen fiamolweer vandaag! MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2-55 per maand; f 0.59 per week. Eenenveertigste jaargang no. 11939 CHRISTELIJK-JSATIOISAAL DAGBLAD „Staatvasticfi is gbfbltoen tnyn hert in tcgftenspoeT Uitbanning van BOEDDHISME Zit pagina i PROCES-PO WERS Zie pagina i SPORT en wedstrijden Zie pagina"? 6 en T. Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werden dn juni van dii-t jaar 7090 .nieuwe woningen vol tooid. In junii 1959 werden 7310 nieuwe woningen opgeleverd. lm het eerst ©halfjaar van 1960 kwa men 38.000 nieuwe woningen gereed, tegen 36.000 in het eerste halfjaar van 1959. Van de in juni voltooide woningen werden er 1190 als systeemwoningen ge bouwd. In de eerste helft van 1960 kwa men 4940 systeemwoningen gereed. ■Gerekend tot en met juni 1960 zijn se dert de bevrijding 807.230 nieuwe wonin gen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in jumd werd begonnen bedroeg 6790. In het eerste hallfjaar van 1960 werd met de bouw van 40.060 woningen een begin gemaakt, tegen 44.180 in de overeenkom stige periode van 1959. Doordat in juni het aantal voltooide woningen groter was dan dat van de begonnen woningen, daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 89.680 op het eind van die maand. Van de drie girote steden in Neder land is Rotterdam de snelst bouwende stad met 584 woningen in juni, tegen Amsterdam 370 en Den Haag 293. Zuid- Holland stond voor wat de provincies betreft aan de kop met de woningbouw: 950 (zonder de produktie der grote ste den). SECRETARIS-GENERAAL van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, zal de Veiligheidsraad, die pas vanmiddag om 5 uur zou bijeenkomen, verzoeken een zodanige instructie te geven, dat de troepen van de V.N. Katanga binnentrekken zonder zich te mengen in het geschil tussen Tsjombe en Loemoemba. Intussen is de binnenlandse toestand van Kongo het afgelopen week einde weer aanmerkelijk slechter geworden. Zo heeft Loemoemba een bijeenkomst van het Kongolese kabinet gevraagd om te besluiten dat de diensten van de Verenigde Naties niet langer op prijs worden gesteld. Kongo, zo telegrafeerde Loemoemba naar Leopoldstad, weet zich namelijk verzekerd van de militaire hulp van alle Afrikaanse staten. Ik ben over de desbetreffende akkoorden aan het onderhandelen. Dat Loemoemba niet helemaal blufte, bleek uit de verklaring van Kwame Nkroemah, dat Ghana be reid is Kongo te helpen in het op treden tegen Katanga en de Belgi sche troepen. Vandaag zou president Nkroemah aan zijn parlement toe stemming vragen voor een algemene mobilisatie. De krachtige actie van Loemoemba om geheel Kongo onder zijn bewind te krijgen wordt evenwel niet alleen door Katanga doorkruist. Ook de provincies EE pluimvee-exportbedrijf B. J. den Dam aan de Bornerbroeksestraat te Almelo voor het grootste deel vernield. De Almelose brandweer bestreed het vuur'met kracht, maar had aanvanke lijk geen geluk met het verkrijgen van water, daar zidh in de buurt geen put bevond. Men moest toen verscheidene tanks laten aanrukken. De brand is om streeks tien uur uitgebroken. Om half twaalf had men het vuur in bedwang, maar de nablussingswerkzaamtieden vergden nog veel tijd. Een zending kippen ter waarde van dertienduizend gulden, die was was aangekomen en gereed lag om gekookt te worden is door vuur en water zo aangetast dat zij niet meer voor con sumptie geschikt is. Men vraagt zich nog af wat er geworden is van een par tij kippen en gevogelte die zich grote koelcel bevond heeft van £150.000. Zaterdag^zijn loodsen waarde Cuba tart O.A.S. De minister voor de Cubaanse strijd krachten, Raoul Castro, heeft zaterdag verklaard, dat hij zich niets zal aantrek ken van eventuele maatregelen, welke de Organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) zou nemen tegen inmenging van de Sowjetunie op het westelijk halfrond „Wij zijn dankbaar voor en aanvaarden de belangloze hulp van de Sowjetunie, on geacht was de O.A.S. ervan zegt". HINDERLAAG OP JAVA: ELF DODEN gedood en drie Typhoon. De bevolking van een klein gehucht op Midden-Formosa, 41 personen in totaal, is bij de overstroming die de typhoon Shirley op 1 augustus heeft ver oorzaakt, in haar geheel om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers komt hierdoor op 145. dijk te Berkel in vlammen opgegaan. Met 23 stralen werd men het vuur meester. Er kwamen zes bluseenheden van Rot terdam, Berkel en Rodenrijs en Berg- senhoek aan de bestrijding van het vuur te pas. Ondanks de schade (van circa 150.000) kan het bedrijf normaal door werken, zo werd meegedeeld. Kasai en Equator zouden onafhankelijk willen worden en aandringen op eei deraitie van de Kongostaten. Dit is door de perschef van een delegatie uit Katan ga, op doorreis naar New York, gisteren op Schiphol meegedeeld. Uit andere bron wordt gemeld, dat Gaston Diomd, voorzitter van de Bakon- goraad van ministers en ondervoorzit ter van de provinciale raad van Kongo, de Veiligheidsraad heeft getelegrafeerd, dat het Moekongovol'k een eigen regering in een federaal Kongo wil. Statenbond? Verder zijn er berichten, dat er een overeenkomst is gesloten voor een sta tenbond tussen Katanga, Roeganda-Oeran- di cn Tanganyika. De afgelopen twee weken heeft de premier van Katanga, Tsjombe, hierover besprekingen gevoerd. De perschef van de delegatie uit Ka- tanga heeft dit gisteren in Brussel we reldkundig gemaakt. Uit Katanga werd in dit verband gemeld, dat verscheiden Afrikaanse staten gevraagd hadden om een federatie met Katanga. Abako Ook heeft premier Loemoemba nog de wind van voren gekregen van het centrale comité van de Abako, de partij van president Kasavoeba. Deze partij zond een telegram s de Veiligheidsraad, waarin w< meegedeeld, dat men geen vertr wen meer heeft in de regering van Loemoemba, omdat de premier niet in staat is de veiligheid in het land te verzekeren. De vorming van een statenbond, aldus het telegram van de Abako, is de enige oplossing voor de Kongolese crisis. Intussen hebben zich ongeregeldheden voorgedaan aan de grens van Katanga en Angola. Er vielen zes doden. Moenoenga, de Katamgese minister van binnenlandse zaken, zed over dit incident, dat toen de aanhangers van Loemoemba vernamen, dat de V.N.-troe- pen zouden komen, zij agitatie begonnen te voeren om een internationale interven tie te rechtvaardigen. Veiligheidsraad In zijn rapport aam de Veiligheidsraad (de zitting is uitgesteld om de Kongo lese delegatie in staat te stellen op tijd aanwezig te zijn) wijst Hammarskjöld erop, dat de Verenigde Naties onmoge lijk partij kunnen zijn in de binnenland se aangelegenheden van Kongo en Ka- Het zenden van troepen zou strijd heb ben betekend en in de aanbeveling van de Veiligheidsraad van 22 juli staat dui delijk, aldus Hammarskjöld, dat de V.N.-strijdkrachten alleen uit zelfverde diging tot een gewapende actie mogen overgaan. Ernstig De Amerikaanse regering acht de toestand in Kongo zo ernstig, dat zij van plan is de Algemene Vergade ring van de V.N. in een bijzondere zitting bijeen te roepen, indien een besluit van de Veiligheidsraad van daag weer door een veto wordt ge troffen. Gemeld wordt, dat alle landen van de Afrikaans-Aziatische groep een resolutie zullen indienen, waarin wordt gevraagd de Belgische troepen binnen een week uit Kongo te laten terugtrekken. Russen geven loon aan in Noord-Korea De jeugdige Noordkoreaanse vlieger Tsjoeng Nak Hion, die met een Mig-15 van het Noordkoreaanse leger naar Zuid- Korea is uitgeweken, heeft gisteren Seoel verklaard dat de Sowjet-unie niet communistisch China in Noord- Korea de toon aangeeft, zowel bij de militaire opleiding van het leger als de communistische partij. Hij verklaarde dat de Russen er bij de militaire opleiding de nadruk op leggen dat Zuid-Korea voorbereidingen treft het noorden opnieuw aan te vallen. Portos opnieuw in moeilijkheden Het 899 ton metende Zweedse motor schip Portos van de rederij S. Olsson te Gothenburg, dat vrijdagochtend ter hoog te van Ameland aan de grond liep, maar op eigen kracht kon vlot komen, is in de loop van zaterdag op de Noordzee weer in moeilijkheden gekomen. Bij de stranding bij Ameland moet het roer De Portos vroeg zondagmorgen sleep- bootassistentie. De sleepboot Doggers- bank heeft het schip op sleeptouw ge nomen naar IJmuiden. ver Nadat op 16 juli het tarief van daggeld (call money) van lV2 procent was hoogd tot 1% procent, is dit tarief daag weer gebracht op lprocent. In kringen van de geldmarkt Is deze verla ging, vanwege de ruime geldmarkt, geen verrassing. Dit molen-achtige geheel wordt gevormd door vijf DC-8 toe stellen van de Amerikaanse luchtmacht, die gereed staan om onmiddellijk te kunnen vertrekken, en het basisstation dat over uitschuifbare corri dors beschikt. Sneller contact tussen basisstation en vliegtuig is niet mogelijk. De piloot kan door de gang regelrecht zijn cockpit binnenrennen. Tot dus ver beschikken de Amerikanen 9lechts over deze ene installa tie. Zij staat op het vliegveld van San Francisco. Ontwapeningskwestie. Een woordvoer der van de Amerikaanse regering heeft gisteren te New York meegedeeld dat het thans vasstaat dat de ontwapeningscom missie van de Verenigde Naties op 15 augustus bijeenkomt ter bespreking van het vastlopen van de ontwapeningsbe- spaekinigen te Genève. een kind zijn gistermiddag in Haaksbergen twee mensen otngeko- men. Het meisje stak omstreeks drie uur vlak voor een met matige snel heid rijdende personenauto Eibeirgseweg te Haaksbergen over. De bestuurder, de heer W. P. C. Kondngs uit Almelo, trachtte haar te ontwijken, maar slaagde daar niet in. De kleine, Gerda ten Voorde, werd door de auto geschept en overleed ter plaatse aan de opgelopen ver wondingen. Bij de uitwijkpoging raakte de wager op de linker weghelft, waardoor de 52- In vol ornaat De delegatie uit Katanga die via enkele Westeuropese landen naar de Verenigde Staten is gereisd, beschikt over een militaire bege leiding. Een van de inheemse of ficieren poseert in vol ornaat op de trap van het vliegtuig, waar mee de delegatie reisde. zinnige ziekte van twaalf dagen weer in het openbaar verschenen om in een stadion een menigte van 50.000 Cubanen toe te spreken. Hij sprak een half uur; toen begaf zijn stem het en broer Raoel, minister van defensie, nam het woord over. Raoel Castro deelde mee dat de Cubaanse regering heeft besloten alle nog niet genationaliseerde Ameri kaanse bezittingen op Cuba, ter waar de van een kleine 1200 miljoen gul den, over te nemen. Deze bezittin gen omvatten de elektriciteits- en te lefoonmaatschappij van Cuba, de oliemaatschappijen Esso, Texaco en Sinclair en alle 36 Amerikaanse sui kerondernemingen rietvelden en bijbehorende fabrieken. Deze niieuwe nationalisaties vormen het hoogtepunt van de economische oor log tussen de Verenigde Staten en Cuba. De V.S. hebben reeds het jaarlijkse in voercontingent van Cubaanse suiker met 700.000 ton verminderd. Fidel Castro kreeg bijtijds weer controle over zijn stem, zodat hij het laatste gedeelte van de nationalisa- De Belgische ambassade in Moskou heeft gisteren op het Russische ministerie van buitenlandse zaken een nota laten overhandigen, waarin wordt ontkend dat België het optreden der Verenigde Na ties zou tegenwerken en zich in Kongo aan agressie zou hebben schuldig ge maakt. Voorts wordt in deze nota krach tig geprotesteerd tegen de „dagelijks in de Russische pers voorkomende beschul digingen tegen de houding der Belgische regering en het optreden van haar troe pen in Kongo". De nota, die een antwoord is op de jongste verklaring der Sowjet-regering over Kongo, verwijt de Russische rege ring „zich tot de echo te maken van lasterlijke verklaringen met betrekking tot excessen en wreedheden die de Bel gische troepen zouden hebben bedreven" en verzoekt voorts de Russische autori teiten in de dagbladen de tekst te laten publiceren van het rapport van de com missie van onderzoek naar de aanslagen, waarvan Belgische onderdanen in Kongo het slachtoffer zijn geworden. De tekst van dit rapport was als bijlage bij de Belgische nota gevoegd. Vergeefse reis naar A dam Het Labour-lid van het Engelse Lagerhuis, dte tandarts John Baird uit Wolverhampton, heeft een ver se reis van een dag naar Neder land gemaakt. Hij kwam naar Am sterdam met het doel een bezoek te brengen aan zijn persoonlijke vriend, krijgen tot het huis de Griekse ingenieur M. R., die begin ^isGra&kse vriend juni in Amsterdam werd gearre- ting. steerd onder verdenking van mede- Tir k*.„ ..Ik ben stom verbaasd over het piicntlgheid aan een valse-munters- schil in rechten voor een arrestar.. affaire van een organisatie wier Engeland en in Nederland. Mijn Griek- Ien m-t zijn Griekse vriend, doch zetel zou zijn gevestigd in Osna- a]s^nog^niet-veroordeel- ding met hem gemeen te hebben bruck. De leden van d in bewaring, waar voorlopige hech- afwachting van zijn berech- Hij heeft contact gehad met de direc teur van het buis van bewaring en met het hoofd van het arrondissementsparket in Amsterdam mr. W. P. Bakhoven. Deze laatste deelde de heer Baird vol gens diiens zeggen mee, dat alleeen de reehter-commissaris kan beslissen over bezoek aan een gedetineerde. De fun gerende rechter-commissaris zou met vakantie zijn De lieer Baird, die vertelde „editor" te zijn van een in Engeland verschij nende uitgave „Free Algeria", deelde in veel dingen te verschil- verder i geen enkel recht. Hij mag slechts de hulp aan de vrijheidsstrijd eenmaal in de week zijn echtgenote ont- Algerijnse volk. De Brit zei van me- ZOUden valse franken hebben ver- vangen en verder niets. Men heeft mij ning te zijn, dat de Griek geen misda- vaardigd ten behoeve van de Alge- f®, geweigerd en mij belet en- diger is. „Hij heeft helaas "ijn handen rijnse verzetsbeweging, F.L.N te- s^en„v?<>r dezl geJ?ra"d aan deze zaak." t leotuele man zei hij. Het Lagerhuislad De heer Baird wilde contact met zijn In zajn hotel te Amsterdam heeft de toonde de boekwerken: een Penguin- vriend opnemen om deze te vragen of heer Baird tegenover de pers lucht ge- uitgave over het moderne China, geti- hij op enigerlei wijze hulp van node en het boek „Th^ Russian heeft. De Engelsman keerde gisteravond 'an Alain Mooxehead. per vliegtuig naar zijn land terug. tie-plannen zelf bekend kon maken. Hij verklaarde voorts dat de Cu baanse regering elke slag te ge legener tijd met een slag zal beant woorden. Drie uur sprak Fidel Castro, voortdu rend onderbroken dtoor de juichende ndigte. Hij verklaarde dat zijn land de genationaliseerde eigendommen zal betalen met obligaties met een duur vjjfitig jaar, tegen twee procent rente. Sowjet-hulp De Verenigde Staten hebben memorandum over de Cubaanse be trekkingen met Rusland gezonden aan de Interamerikaanse vredescom- missle van de Organisatie van Ameri kaanse staten, die een onderzoek in- aangehouden na voorlezing van een herderlijk schrijven (dat in alle kerken is voorgelezen) waarin wordt gewaarschuwd tegen het voort schrijdende communisme In Cuba. De geestelijke werd later ln vrijheid gesteld. jarige J. Bunk uit Enschede werd gegrepen. De heer Bunk werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij ondanks operatief ingrijpen is overleden. O Zaterdagmiddag is op de weg tussen Keulen en Bonn een Nederlandse perso nenwagen geslipt, waarbij de 19-jarige J. Mertens uit Diergaarde Echt (Limburg) tex plaatse is omgekomen. De drie andere inzittenden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Rheinbach overge bracht, waar de 23-jarige G. Cabollet uit Posterho'It is overleden. De wagen sloeg enkele malen over de kop en belandde tegen een boom. Gistermorgen omstreeks tien uur zijn twee kinderen bij het kanovaren op de Lek verdronken. Zij waren met nog twee vriendjes en een hond in Lekker- kerk in een kano gestapt. Onder Nieuw Lekkerkerk sloeg de kano om. De 18- jarige Arie den Ouden, die op een nabij gelegen schip aanwezig was, wist met grote moeite twee van de drenkelingen te redden. De 13-jarige Otto Lintgreen uit Lekkerkerk kreeg van een passeren de boot een kurken reddingsgordel toe geworpen, maar raakte desondanks on der een der aan de wal liggende boten. De vierde drenkeling, de 14-jarige Mar tin van den Boogert uit Eindhoven, die te Lekkerkerk logeerde, verdronk even- Rustig weer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: m Perioden met zonneschijn, j J maar ook enkele lokale •Sji' buien met kans op onweer. .JfA m Overwegend zwakke wind. r\ mi Weinig verandering in tem- tmk 'JJ' peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 9 augustus: Zon op 5.13, omdei 20.16; Maan op 21.24, onder 8.12; 14 aug. laatste kwaTtier. Str andverwachting Rustig en vrij zonnig strandweer met morgen een kleine kans op een hui. Zwak ke zeewind, temperatuur in de middag ruim 20 graden: zeewater 18 graden. Vooruitzichten: onweersstoring trekt van Noord-Frankrijk naar West-Duitsland en kan tijdelijk iets meer bewolking brengen, het blijft rustig strandweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur A berdeer Londen A'dam^ Parijfb Bordeaux mee" Kils», Madrid Majorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1