C. N.V. tegen verplaatsing Italiaanse arbeiders Fricsrïi "Daoblab Drinjc R°^i§cUb Handelaars bij uitstek Rederij Delta verkeert nog in liet onzekere Instelling van federatieve regering van Europa Soekarno sticht nieuwe partij: Nationaal Front s CHRISTEHI* NATIONAAi DAGBLAD Wij menen dat dit niet alleen een kwes tie is van eigenzinnigheid. En nog minder, dat men iets heeft te verbergen. Maar er zijn in het verleden slechte er varingen geweest Wij hebben tijden ge kend, waarin het departement van defen sie het altijd moest ontgelden. Ouderen on der ons herinneren zich nog de gloriedagen van Merchant, die in de Tweede Kamer de oorlogsbegroting uitbeende. Post voor post werd verlaagd op zijn voorstel, tel kens met een kleine meerderheid, gevormd door de linkerzijde en enkele dissidenten van rechts. Wij weten hoe de vlootwet werd verworpen met hulp van een deel van de K.V.P., zodat Indië geen maritieme bewa pening kreeg. Minister J. J. C. van Dijk heeft het plan gemaakt, om voor de ver dediging van Nederlands-Indië vier slag kruisers te bouwen. Toen hij het rapport van de marinedeskundigen kreeg, stond er in, dat men voorshands met twee kon volstaan. Toen de minister vroeg, waarom men in dat rapport zijn plan had gehal veerd, keken de heren vreemd op. Want zij dachten een de minister welgevallig werk te hebben verricht. Hij moest immers be zuinigen... Het is gebeurd, dat in de Tweede Kamer een begrotingswijzigi werd aangenomen, met de bedoeling, de herhalingsoefeningen maar af te schaffen. Het is altijd de argwaan geweest en de- eelfde afbraakpolitiek. En wijlen mr. Schok king heeft het nog na de jongste oorlog ondervonden, hoe het kabinet, waarvan hij deel uitmaakte, eenvoudig niet bereid was hean te helpen om het strikt noodzakelijke te doen. Daaruit moet waarschijnlijk de argwaan worden verklaard. Controle, zo denkt men Is bedoeld als besnoeiing. Zo is de argwaan te verklaren. Maar zij is onjuist en maakt geen goede indruk. De commissie-Koersen heeft gelijk. HET(Ü VADERLAND TTET Christelijk Nationaal Vak- verbond wenst de grootst mo gelijke waarborgen dat de voor gestelde verplaatsing van Itali aanse werknemers op grote schaal naar andere landen van derland, de arbeidsmarkt alhier niet zal ontwrichten. kwestie Berlijn e publiek^ volgende erlijn Dat de Bussen in ieder geval iets van plan zijn, zou men kunnen afleiden uit de rede die de Oostduitse minister van buiten landse zaken Lothar Bolz heeft gehouden ter gelegenheid van de 15-de verjaardag van het akkoord van Potsdam. Volgens hem hadden de westelijke Grote Drie dit akkoord geschondi verspeeld zich in Berlijn te bevinden. „Wij beginnen ons geduld te verliezen. Het Oost duitse volk kan niet blijven tolereren dal van West-Berlijn uit een haal 'olksdct fordt Als er niet gauw een gedemilitariseerde vrijstad West-Berlijn komt, 1 ten rekenen op een afzonderlijk Oostduits vredesverdrag, aldus Bob Dat lijkt sterk op e Chroesjtsjow's „ultimatum" van novembi 1958, i het dan zonder limiet. Generaal Norstad, de opperbevelheb ber van de Navo, heeft naar aanleiding hiervan nog eens herinnerd aan de Navi Instelling van studiegroep bepleit wrichting van de arbeidsmarkt. Daar om wenst die vakbeweging de grootst mogelijke waarborgen, want liet gaat per slot om mensen en bun bestaan", aldus het artikel ln „De Gids". Dat het wensen van waarborgen niet overbodig is, blijkt het C.N.V. onder LJV"ua' v/tt andere al hieruit, dat in een bepaal de Euromarkt. waaronder Ne- (van onze soc.-econ. redactie) de bedrijfstak in strijd met de ge maakte afspraken aan de Italianen i Aldus valt af te lelden nlt een artikel ln „De Gids", het orgaan van de vakcentrale. Zoals bekend heeft de Europese Commissie (het bestuur van de Euromarkt) rap port uitgebracht over de mogelijk heid en wenselijkheid van vrij ver keer van werknemers binnen de E.E.G. Daaruit blijkt, dat er in Italië een overschot is aan werk- Subsidie eigen gbezit wonm De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft op verzoek van de „Stichting bevordering eigen-woningbe- zit" voor bezitters van eigen woningen alsnog de gelegenheid open gesteld een aanvrage tot het verkrijgen van een ex tra subsidie ingevolge het besluit be vordering eigen-woningbezit in te die nen tot en met 31 augustus a.s. bij een bemiddelend orgaan. Dit geldt voor woningen die langer dan zes maanden geleden gereed zijn ge komen. Voor woningen die voor 1 okto ber 1959 gereed kwamen wordt de mo gelijkheid van het verkrijgen van toe slag getoetst aan de toen geldende nor men van leeftijd en oppervlakte. Voor na 1 oktober 1959 gereed gekomen wo ningen wordt deze toetsing niet meer toegepast. Zoals bekend, bestaat voor eigen-wo ningbezitters de mogelijkheid oip op grond van genoemd besluit een toeslag (gemiddeld ongeveer 1100) als extra subsidie te verkrijgen op de na 1 juni 1956 toegekende bouwpremies. Per 1 april 1960 is de bepaling herleefd dat de aanvrage daartoe moet zijn ingediend binnen zes maanden na het gereed ko men van de woning. Opdat degenen, die in het verleden als gevolg van onwetendheid of nalatigheid hun aanvrage nog niet indienden, door deze maatregel niet gedupeerd zullen worden, heeft de minister deze gelegen heid opengesteld 'tot het indienen van de aanvraag. Zij, die alsnog voor deze toeslag in aanmerking willen komen dienen hun aanvraag terstond te laten registreren en in twijfelgevallen advies te vragen. garantie voor West-Berlijn. Maar daar staat weer tegenover dat de Sowjetpremier tij dens zijn bezoek aan Oostenrijk minister Kreisky toevertrouwde dat „Engeland, noch Frankrijk, noch Amerika voor Ber lijn een oorlog zal voeren". Deze twee te genstrijdige uitspraken roepen opnieuw al le risico's op die nu eenmaal verbonden zijn aan het pokerspel om West-Berlijn, waarbij beide partijen bereid zijn elkaar te overbluffen. Maar met de Amerikaanse verkiezingen voor de deur is het Wei helaas niet erg in vorm voor dit spel lijkt het daarom gewenst de Russen i onnodig te provoceren, in de hoop dat het Westen nog de tijd krijgt om na de Ami rikaanse verkiezingen eens voor zichzelf uit te maken waarvoor in Berlijn wel ge vochten zal worden, desnoods met de I ttCRDM'*. 363) De Feniciërs mogen de roep hebben vele eeuwen lang de hande laars by uitnemendheid te zfjn ge weest, die overal langs de kusten hun faktorijen en koloniën hebben gesticht, hun zeemanschap mogen we by al dergeiyke mercantiele over wegingen zeker niet in de laatste plaats noemen. Het zyn waarschyniyk Fenicische zeevaarders geweest, die onder de Egyptische farao Necho voor het eerst in de geschiedenis om het Afrikaanse kontinent zyn ge varen. Dat was (en is nog steeds) een formidabele tocht met zulke kleine schepen als zy destijds gebruikten, en de enige ontdekkingsreis uit de oudheid, die hiermee enigermate ver geleken kan worden, is de tocht van Pythias naar Noord- Europa, toen Thule werd ontdekt. Maar tegenover, dat de Feniciërs op de Azoren zyn geweest, want daar werden Karthaagse munten gevonden Hoe het ook zy, we behoeven de lof van deze zee vaarders uit de oudheid werkeiyk niet meer te bezingen. Vandaag willen we de Feniciërs dan ook niet noemen als de ontdekkers van Europa (want dan zouden we een aperte onjuistheid vertellen) maar als degenen die ons werelddeel de naam hebben bezorgd die het nog steeds met meer of minder Als de Feniciërs hun tochten maak ten naar de Zwarte Zee, hadden zü aan de rechterhand een land waar de zon opging. Aan bakboord lag daarentegen het land waar de zon onderging. Die eerste landstreek ga ven zy de naam Aaoe, dat zoveel be- TOCH IS HET ZO! tekent als „zonsopgang". Uit dit woord Asoe is de naam Azië ontstaan. Het land dat de Feniciërs aan de linkerkant zagen liggen (althans: links wanneer zy in de richting van de Zwarte Zee voeren) werd Ereb genoemd, ofwel „zonsondergang". Hieruit is de naam Europa voortge komen, dus „het land van de zons ondergang". (Merkwaardig is in dit verband, dat de Arabieren het Noord- westeiyke deel van Afrika Maghrib waarin we de stam van het woord Europa eveneens kunnen herkennen noemden, d.w.z. „de plaats waar de zon ondergaat." Voor hen was die plaats dus niet Europa, want dat lag in het noorden!) Behalve Azië, werd nog een ander stuk land eveneens naar de opkomende zon genoemd. De Grieken gaven Kleln-Azië n.i. de naam Anatolië, waarin ook tot uit drukking wordt ge bracht, dat in dit land de zon opkomt. Diezelfde Grieken noemden Marokko het avondland, omdat zij op hun tochten langs Noord-Afrika de zon achter de Hoge Atlas zagen ondergaan. Maar laten we over al die benamin gen niet verder nitweiden; genoeg ia te weten, dat Azië (Asoe) het land is waar de zon opkomt en Europa (Ereb) het gebied waar hy ondergaat. Laten we hopen, dat hierin geen symbolische profetie schuilt! We spraken zojuist over het door Pythias ontdekte Thule. Maar weet u, dat hiermee waarschyniyk Mid- den-Noorwegen was bedoeld? ■olgende keer. nemers en ln Duitsland en Neder land een tekort (voor Nederland geraamd op 20.000 man). De Ne derlandse regering besloot daarom aanvragen ln te dienen voor de te werkstelling van rond 2400 Itali aanse arbeiders. In het artikel in De Gids wordt ge zegd, dat het feit, dat er in Nederland in bepaalde sectoren te weinig arbeids krachten zijn, nog niet wil zeggen, dat de open plaatsen hier nu uitsluitend door Italianen moeten en kunnen wor den ingenomen. Er wordt aan herin nerd, dat er altijd nog een arbeidsre- in ons land bestaat van rond man voor wie geen passend werk te vinden is. De Europese Commissie iu met de vraag hoe deze gege- bij elkaar te brengen zijn. Dit lijkt het C.N.V. geen eenvoudige zaak en zal zijns inziens een grondige bestudering Vestigingen? „Zal de weg alleen gevonden moeten worden in de richting van verplaatsing van werknemers, of zal men het ook moeten zoeken in de vestiging nieuwe industrieën door middel vai vesteringen?" zo vraagt het verbond zich af. Zijns inziens komt men er met verplaatsing alleen niet, want hier aan vooraf zal toch een zekere beroeps scholing moeten gaan. „Hoe dan ook," aldus het C.N.V., „de tijd lijkt ons niet rijp om nu maar op grote schaal fot overplaatsing van Italiaanse werknemers over te gaan. Daarom zou de Instelling van een spe ciale werkgroep, waarin ook de vakbe weging vertegenwoordigd Is, op haar plaats zijn. De werkgelegenheid is voor de vakbeweging een zéér gevoelige zaak niemand is gebaat bü een Op het kruispunt Kootwljkerbroeker- weg—-Garderbroekerweg in Kootwijker broek (gem. Barneveld) verleende de ongeveer 70-jarige mevrouw Versteeg uit Kootwijkerbroek, die in gezelschap van haar man met de fiets uit de richting Barneveld kwam, gisteravond geen voor rang aan de van rechts komende vracht auto met aanhangwagen van de fa. Van der Pol uit Barneveld- De bejaarde dame werd door de auto aangereden en was op slag dood. Haar echtgenoot bleef ongedeerd. hoger loon wordt voorgesteld dan thans voor dezelfde functie, bekleed door een Nederlander, geldt. Hierdoor ziet het C.N.V. grote spanningen ontstaan i betrokken ondernemingen. Groot vertrouwen in Fanfani Met een overweldigende meerderheid heeft de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden premier Fanfani trouwensvotum gegeven. Daarmee heeft het gehele Italiaanse parlement de vestituur voltooid van de best ontv gen regering in de afgelopen twaalf Evenals woensdagavond in de Senaat stemden alleen de communisten cisten tegen. Fanfani kreeg de stemmen van zijn eigen christen-democratische partij en van drie kleinere centrumpar tijen. De monarchisten en Nenni-socia- listen onthielden zich van de stemming. Voor de regering werden 310 stemmen uitgebracht, er tegen 156. De liberalen, democratische socialisten en republikeinen steunden de regering, waarin uitsluitend christen-democraten zitting hebben. De Nenni-socialisten distancieerden zich van hun communi tische bondgenoten door zich van c stemming te onthouden en Fanfani z< doende te helpen. Argentijnse politie wordt onderzocht President Frondizi heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de toestanden bü de federale Argentynse politie. De minister van binnenlandse zaken, Alfredo Vitoli, onder wiens departe ment deze politie ressorteert, zal dit onderzoek naar beweerde onregelmatig heden leiden. De dagbladen in Buenos Aires hebben onlangs artikelen gepubliceerd 'ïg en andere onwettige activiteiten door manschappen van de federale po litie. President Frondizi heeft het ge hele politieapparaat op straffe volging gelast medewerking onderzoek te verlenen. Samenwerking onmogelijk Beslissing bij ministeries (Van een onzer redacteuren) „Het uitblijven van een vergun ning om met onze boten te mogen meren aan de bouwput van de Deltawerken in het Haringvliet met daarbij de concurrentie van de combinatie Spido-Koppe, die zonder veel moeilijkheden de ver gunning kreeg, zal ons dit jaar een schadepost opleveren van naar schatting ƒ40.000ƒ50.000. We hebben vele afspraken moe ten afzeggen en in de winter ge sloten contracten moeten verbre ken, omdat wij onze belofte niet konden inlossen. We hebben nu nog geen vergun ning. De heer A. Schaap, hoofdinspec teur der Domeinen te Rotterdam, heeft de directie meegedeeld, dat hij beslissing daarover wil voorleggen gen aan de ministeries van financiën en van verkeer en waterstaat, en dat naar zijn verwachting het waar schijnlijk vier tot vijf weken zal du ren, voordat er een beslissing is ge nomen". De heer R. E. den Herder, een van de directeuren van de rederij Delta te HellevoetSluis, vertelde dit op een pers conferentie, die hij had belegd om nog eens precies uiteen te zetten met welke moeilykheden zyn rederij te kampen heeft. „Uit de mededeling van de heer Schaap moeten wij de conclusie trekken, dat onze rederij dit vakantieseizoen geen kans meer zal krygen haar normale rondvaarten, zoals wy die sinds 1957 maken, uit te voeren. In het gunstigste geval als ons de vergunning inder daad wordt verstrekt en wel binnen de genoemde termijn zouden wy alleen nog in het na-seizoen werkzaam kunnen Normen De gang van zaken met de rederü Delta is vooral in het middelpunt van de belangstelling komen te staan na de jongste raadsvergadering van de ge meente Hellevoetsluis. Tijdens deze ver gadering werd bekend, dat de burge meester een besluit van het college van B. en W. had gewijzigd en de vergun ning aan de rederij Delta had verkort van 1 oktober tot 28 juli. De rederij Delta was de eerste rede' rij, die belangstellende Nederlanders er buitenlanders naar en in de bouwput bracht, en hen dus direct confronteerde met het enorme project. „Tot en met l mei hadden we van geen enkele stantie ooit schriftelijke klachten i onze dienst ontvangen, doch op 2 kregen we ineens per aangetekende brief bericht, dat met ingang van 1 mei 1960 nieuwe normen gingen gelden vooi passagiersvervoer naar de Deltawerken. Deze normen waren echter tevoren nooit en te nimmer nauwkeurig omschreven, zodat onze redery ook nooit in de ge legenheid was geweest zich er tijdig op voor te bereiden. Deze normen betrof fen in de eerste plaats de toestand var de boten en in de tweede plaats het comfort en de hygiène aan boord. Twee schepen van de rederij Delta vol deden niet aan de hoogste eisen. De Scheepvaartinspectie gaf voor deze schepen een windkrachtbeperking. Om dat het seizoen voor de deur stond werd geprobeerd zo snel mogelyk een op sing te vinden. Het passagiersschip Lely werd naar Hellevoetsluis gehaald en dit schip werd twee weken daarna goedgekeurd. Maar desondanks bleef de vergun, ning om te meren aan de bouwput nit, Deltadienst (Rijkswaterstaat) en d« Scheepvaartinspectie hadden naar we meenden te mogen concluderen geen bezwaar, maar Domeinen had dat Samenwerking Zeer verbaasd toonde zich de heer Den Helder over een brief gedateerd 12 juli 1960, waarin de heer Schaap eni ge aanmerkingen maakte op de redery Delta naar aanleiding van gebeurtenis sen, die zich op 11 en 12 juni en op juli 1960 bij de rederij hadden voorge daan. „Deze feiten waren aanleiding on: vooralsnog een vergunning te weigeren. Hoewèl voor elk der feiten verzachtende, althans verklarende omstandigheden wa ren aan te voeren> hebben wij onze excuses aangeboden en de heer Schaap verzekerd, dat herhaling absoluut voor komen zou worden. Ook verklaarden wij ons bereid tot loyale samenwerking met de combinatie Spido-Koppé, een samenwerking, waarop de hoofdinspec teur der Domeinen hoge prijs stelde. De heer Schaap toonde zich zeer verheugd over de verontschuldigingen en de ver zekering, dat herhaling zou worden voorkomen en over het aanbod tot menwerking. Hy arrangeerd? een menspraak met de directies van de e binatie Spido-Koppe". „Deze bespreking leverde helaas geen tastbaar resultaat op, omdat di combinatie eiste, dat rederij Delta zou ophouden te bestaan en dat schepen onder de vlag van de combinatie moesten varen, zij het dan tegen vergoeding. En verdere activiteiten moesten achterwege blijven. Dit voor stel was zo schrikbarenddat de di rectie van rederij Delta er van heeft Een hongerig man De plannen van Adenauer en De Gaulle Engelse regering is tevreden Volgens diplomatieke waar nemers in Bonn zouden de voor stellen, waarover bondskanselier Adenauer en president De Gaulle het bij hun op Rambouillet gehou den besprekingen eens zijn ge worden, de instelling van een .federatieve Europese regering" omvatten, aan de voorbereiding waarvan ook door Engeland deel genomen zou moeten worden. Verder zou gedacht worden, zo als we reeds berichtten, aan een geregelde conferentie van de re geringsleiders der zes E.E.G.- landen, te regelen door een per manent algemeen secretariaat. De Britse regering heeft zo blijkt KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN SINAASAPPEL ANANAS CASSIS CITROEN afgezien een tegenvoorstel te doen. Het was volkomen duidelijk, dat de com binatie haar machtspositie volkomen wilde uitbuiten, hetgeen zakelijk be grijpelijk, maar voor de rederij Delta nigttemin onaanvaardbaar was. menwerking bleek dus nauwelijks gelijk en toen dit bekend werd, deel de de heer Schaap aan de directie rederij Delta mee, dat hy geen be slissing meer kon nemen en deze moest overlaten aan de ministeries" Tot zover de mededelingen van de heer Den Herder, die er nog aan toevoegde, dat hij vreest, dat de zaak wederom ernstig is gestagneerd, en dat zelfs de vrees is uitgesproken, dat de vergun ning-verlening nu volkomen in het slop zit. „Dit vooruizicht verontrust ons zeer". Maar in weerwil van alles: de rederij Delta blijft varen. „Ook al mo gen wij niet meren, er zyn nog inte ressante projecten om te bekijken te thans de verklaring van Bondskanse lier Adenauer in verband met de mo gelijkheid van een nader tot elkaar komen van Groot-Britannië en Euro pa en in het bijzonder van Groot-Bri tannië en de E.E.G. met voldoening ontvangen. In officiële kringen te Londen deel de men mede, dat de verklaring van Adenauer van zijn kant een volledig begrip blijkt voor de positie Groot-Britannië ten opzichte van „Zes", zoals deze door de Britse nister van buitenlandse zaken, wyn Lloyd, op 25 juli uiteen is zet. „Wij zijn van mening", voegde toe, „dat dit veel goeds voorspelt voor de besprekingen, die de eerste minister en Lord Home op 10 augustus te Bonn zullen hebben". Men toont op Whitehall vooral zijn voldoening over het feit, dat bondskan selier Adenauer de moeilijkheden be grijpt, die Groot-Britannië beletten on middellijk aan de gemeenschappelijke markt deel te nemen en dat hij reke ning houdt met de wens van de Britse regering, dat de Europese eenheid wordt versterkt. Men brengt in herinnering, dat Sel- wyn Lloyd in zijn verklaring op 25 ju li, nadat hij de moeilijkheden had uit eengezet, die voortspruiten uit een on middellijke deelneming van Groot-Bri tannië aan de E.E.G., had verklaard, dat hij de mogelijkheid van een deelne ming van Groot-Britannië aan Europe- instellingen niet uitsloot. Men wees op, dat er reeds besprekingen heb ben plaats gevonden over een mogelij ke toetreding van Groot-Britannië tot Euratom en de E.G.K.S. Aan de andere kant wenst men op het Britse ministerie van buitenlandse zaken cr de nadruk op te leggen, ..at de komende besprekingen tussen Mac- Millan en Adenauer niet speciaal aan de Europese problemen zullen zijn ge wijd. De gedachtenwlsseling tussen bel de staatslieden zal een véél ruimer ge bied omvatten. Men verwacht, dat een nadere beschouwing van de huidige Sowjetrussische politiek op de eerste plaats zal komen. Oost-Duitsland het sterkst gemilitariseerd Volgens mededelingen van het Westduitse ministerie van verdedi ging voor radio-Rias is Oost-Duits land, met ongeveer 1,1 miljoen mili tair opgeleide burgers een van de meest gemilitariseerde gebieden ter wereld. Naast 110.000 man van het „Nationale volksleger" zijn er 130.000 reservisten. De zeven divisies van de grond strijdkrachten waaronder twee pantser-divisies hebben de be schikking over o.a. een tweeduizend stukken geschut, negentien grote oefenterreinen, twaalf officiersscho- len en verscheidene militaire aca demies. De luchtstrijdkrachten van Oost- Duitsland zouden twee jachtdivisies met meer dan 370 toestellen van Sowjetrussische makelij omvatten, een luchtafweer-divisie met een twee honderdtal stukken geschut en twee radar-bataljons. Naast het nationale volksleger is er in Oost-Duitsland de grenspolitie die een 50.000 man zou tellen en op mi litaire leest geschoeid is. Als semi- militaire organisaties zijn verder te vermelden de bedrijfs-strijdgroepen (300.000 man), reserve-politie (30.000 man), volkspolitie (78.000 man) en een 400.000 leden vari de „Vereniging voor sport en techniek". Vluchtelingen weer terug naar Tibet om te vechten In het kleine Indiase protectoraat Sik kim aan de Tibetaans grens zijn van de 4.000 Tibetaanse vluchtelingen, die daar door de regering van India by de wegenbouw ingeschakeld waren, weer een 1000 weggetrokken. Deze 1000 Tibetanen zouden voor het merendeel bestaan uit jongeren en zou den op weg zijn naar Tibet om daar de strijd aan te binden met de communis- Dit werd medegedeeld, door een lid van de Koninklijke familie van Sikkim, kroonprins Maharajkumar. Hij zei dat Sikkim zich zorgen maakt over het lot van de vluchtelingen en voegde daar aan toe, dat het kleine protectoraat on gaarne een soort van opvangcentrum voor Tibetaanse guerillastrijders zou worden, die zich na gevechten tegen de communisten in Sikkim zouden kunnen terugtrekken. De regering van India maakt zich zor gen over de mededelingen van de kroon prins. Zij vreest dat de verhouding met China betreffende Tibet nog slechter zou worden als de Tibetaanse vluchtelin gen zich vanuit India in de stryd zouden mengen. Landdagen van de CP.B. en de C.J.B.T.B. Op woensdag 17 en donderdag 18 augustus houden de Christelijke Platte- landsmeisjesbond (C.P.B.) en de Chris telijke Jonge Boeren- en Tuindersbond (C.J.B.T.B.) in Borculo hun landdagen, onder het motto: „Jeugd en perspec- Op de eerste dag wordt een beoor delingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland gehouden en een tentoon stelling geopend. De burgemeester van Borculo opent de tweede dag de och tendbijeenkomst met een toespraak, waarna de Groninger hoogleraar prof. dr. A. F. Lekkerkerker zal spreken over „Jeugd en perspectief". Op deze dag begint tevens een actie voor een eigen bondsbureau. In de middaguren worden melkwed- strijden otp het kampioenschap van Gel derland gehouden. Hierna worden tij dens een plattelands modeshow aelfge- maakte kledingstukken getoond, waar bij een Gèlderse kampioene zal worden gekozen. Na de opvoering van een zigeu- nerspel onder de titel „Stefan Borkos" wordt de dag besloten met vuurwerk. Ter voltooiing van revolutie T)resident Soekarno heeft een verordening uitgevaardigd, die de oprichting behelst van een „Nationaal Front", een nieuwe instelling ter bevordering van de voltooiing van de Indonesische nationale revolutie. Het lidmaatschap staat open voor iedereen „die is doortrokken van de Beestg^der onafhankelykheidsverklaring Het front, waarvan president Soekar no voorzitter is en dat wellicht toezieh zal gaan uitoefenen op de andere par tijen, heeft een drieledige doelstelling: het voltooien van de Indonesische na tionale revolutie, er naar streven, dat over het gehele land zal worden ge komen tot een rechtvaardige en wel varende gemeenschap, en om westelijk Nieuw-Guinea te brengen onder het ge zag van de Indonesische republiek. Verder wordt bepaald, dat het front zijn programma van uitvoering dient te grondvesten op de geleide democratie, geleide economie, het Indonesische so cialisme en nationale samenhang. Inval Inmiddels hebben de militaire auto riteiten in Djakarta een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Indonesi sche communistische party, die 2 mil joen leden telt De inVal volgde kort na de ondervra ging gedurende acht dagen van voor aanstaande communisten door de mili taire overheid, die een onderzoek in stelt naar aanleiding van een artikel van 8 juli, waarin de communisten het regiem van Soekarno beschuldigen van verschillende fouten. Voorts is vandaag het verbod opge heven op het linkse Anti-Amerikaanse blad Bintang Timoer. Vanaf zaterdag mag het weer verschijnen. Het blad werd verboden omdat het verklaringen bevatte die door communistische partij functionarissen waren afgelegd in ver band met hun ondervraging door d« militairen. Chr. gereformeerden in Zierikzee krijgen een nieuwe kerk Tot de gebouwen die ernstig van de watersnood in de rampnacht van 1953 hebben geleden, behoort ook het bede huis van de Chr. Geref. Kerk van Zie rikzee. Het was reeds enige tijd voor de 'eredienst gesloten, maar werd enke le weken geleden, nadat het op verschil lende plaatsen gestut was, weer open- gestéld. Algehele restauratie blijkt niet mogelijk en daarom zal de gemeente een nieuw kerkgebouw krijgen. Het Na tionaal Rampenfonds zal voor de kerk bouw een gift v^n 250.000 beschikbaar stellen. De totale bouwkosten zullen ech ter het dubbele bedragen, zodat op de offervaardigheid der gemeente een krachtig beroep zal worden gedaan. Voor de bouw van de nieuwe kerk zul len zeven woningen moeten worden af gebroken. In de nieuwe kerk zal het nieuwe orgel, waarover de gemeente beschikt, geplaatst worden. De kerk Ml# i 700 zitplaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5