CHRISTFIJJK Z Inspiratie en ontspanning voor Europese jongeren De volkstelling en Hervormde kerk de Internationale kanselruil tussen Duitsland en V.S. ie ene a,v. Eert woord voor vandaag Kanttekening Missionaris De Berdt wordt zendeling 2 o f Wilde men de schijn ophouden? In het blad „In de Waag schaal" heeft ds. H. Cramer predikant van de Evangelische Gemeente van Oberdreis in het Kheinland, voorheen predikant te Oudenbosch scherpe kritiek uitgeoefend op de houding van de Ned. Herv. Kerk bij de jong ste volkstelling. De kritiek was de redactie kennelijk al te scherp, want in een uitvoerige voetnoot distantieert zij zich gedeeltelijk van de uitspraken van ds. Cramer. H0 schrijft: PyE VOLKSTELLING is weer L/ voorbij. Ik heb xo de indruk dat de Hervormde Kerk met vre zen en beven het resultaat tege- moetziet. Ik ontleen de overtui ging aan haar praktijken ten aanzien van de beantwoording der vraag over het al of niet be horen tot een kerkgenootschap. Die hebben mij met bevredigd en zelfs geprikkeld. Een vraag als de bedoelde heeft twee kanten: een adminis tratieve en een psycnologische. Tot een kerk behoren zij, die in een of ander register voorkomen, ook ai zijn ze geestelijk er in nel geheel met aan toe, en zij, die naar hun overtuiging ertoe gere kend mogen worden, ook al komt hun naam nergens voor. Nu komt het mij voor, dat een volkstelling ais de onze uitslui tend met de administratieve kant rekening wil houaen. Zo is haar opzet; met pretenties of verant- wooraelijkneiasgevoei der ver- scmlienae kerken heeft zij met van doen. De Hervormde Kerk speelt evenwel deze twee zienswijzen te gen eikander uit en gebruikt ze aoor elkaar met het Kiaaronjke- lljk streven, zo weinig mogelijk personen niet tot do nervormae jverk te laten behoren. Wie er administratief toe behoort, telt mee, welke zijn geestelijke habi tus ook moge zijn. Dat is in de geest van de vorstelling en nie mand kan daar ecag bezwaar le gen hebben. Maar omgekeerd, wie niet nadrukkelijk verkiaait niet tot een kerk te willen beno ren telt ook mee, ook al is daar- grond te vinden. Dat is gewron gen en. van de opzet der volks lening uit gezien, ongeoorloofd. TV7AAROM DOET de Hervorm- de Kerk dat? Zij wil zodoen de van iwee wallen eten en de argwaan oesluipt mij dat het is om zoveel mogelijk de schijn te redden, de ogen te sluiten voor feitelijke toestanden en zo ande ren, maar in het bijzonder zien- zelf, een rad voor de ogen te draaien. „Ja", zal de Hervormde Ker» mij toevoegen, „maar u vergeet onze verantwoordelijkheid voor „neel het voik". Tot ons behoren. en dan komen de rijtjes: wie gedoopt is, uit gedoopte ouders geboren, wie niet uitdrukkelijk met van ons weten wil (hoe is die groep ooit te omgrenzen?), Dc Hervormde Kerk vergeet daarbij evenwel, dat deze godde lijke mededeling, bevel, belofte of hoe men het ook beschouwen wU. niet te vergelijken is met een ob jectief bevel van geheel andere aard. zoals bijv. dc oproep tot militaire dienst, ook al is de od- geiocpene anti-milltairlst of dc unnoa.ging belasting 10 betalen ook al ls de aangeslagene dood of bedelaar. Jes. 43:1 ontleent zijn effectie ve betekenis aan de wederkerig heid. Ontbreekt die. dan ls ope reren ermee een slag in de lucht. Wie van de zorg der Herv. Kerk het object is, mag daarom nog niet als haar subject beschouwd Het is wel mooi dat de Her vormde Kerk ook voor al dege nen die dit beseffen, begrijpen noch wensen, de geestelijke ver antwoording wil blijven dragen, maar het wordt minder mooi. wannet het de verdenking wekt als dekmantel gebruikt te worden voor een krampachtig streven uit de volkstelling met een zo groot mogelijk getal te voorschijn te ls een teken van ongeloof zicb in alle bochten te wringen om maar geen „papieren" zieltjes als verloren te moeten erkennen. De vraag rijst: hoe komt de Her vormde Kerk tot zulk een zelfbe drog. dat eerder onze verontwaar diging dan onze bewondering op- Allereerst zie schaamte in tegenover haar Heer. Zij heeft de pretentie van 1 Kor. 2:2: niets te weten, dan dat Je zus de Messias is, en wel in Zijn hoedanigheid van gekruisigde en van 1 Kor. 1:26: en dat zijn er niet velen, geen machtigen, ede len of aanzienlijken. Maar als het erop aankomt, zoals bij deze volkstelling, dan verloochent zij Paulus en eigenlijk ook Jezus de gekruisigde en wil maar al te graag velen, machtigen, invloed rijken. Zij wil niet het lichaam zijn van Hem, die slechts als ge kruisigde Hoer is. In dit opzicht laadt zij de verdenking op zich geen haar beter te zijn dan Ro me. dat dit christelijk besef reeds lang principieel da nek heeft omgedraaid. En dat terwijl nu misschien voor de eerste maal in haar be staan de mogelijkheid zich be gint af te tekenen dat deze belij denis in werkelijkheid zal worden omgezet! Doet de duidelijke angst en onwil dit te aanvaarden niet afbreuk aan de ernst en geloof waardigheid van haar verkondi ging van de gekruisigde als Heer? TTOEVEEL ELLENDE zal onze Al kerk er nog van te lijden krij gen dat zij zo ernstig haar best doet alom de tekenen der tijden te verstaan en op dit éne, beslis sende, punt nu net niet! In mijn Taatste Hollandse ge meente was een man die de ker- keraad der Hervormde Gemeen te wilde aanklagen wegens Zon dagsontheiliging. Het klokgelui vóór de godsdienstoefening stoor de hem in zijn slaap. Een ander, matineuser dan hij, wandelde ter zelfder tijd met zijn driejarig zoontje langs de kerk, waar, als dat bij Noordhollandse ge meenten gaat, nu eens van links, dan weer van rechts een mens binnenstroomde. „Wat doen die mensen daar, pa?" Antwoord: „hun tijd verknoeien!" Ik vind deze mannen stellig £een sympathieke mannen. Maar één opzicht toch misschien be langwekkend: die zullen nu wel behoren tot de. willen we volgens het procédé der Herv. Kerk te werk gaan, sporadische perso nen. die de vraag „rustig met „neen" beantwoorden". „Wel neen", zegt de Hervorm de Kerk. „dat gaat zo maar niet! Misschien zijn ze wel gedoopt in dertijd. Misschien zijn hun ouders gedoopt, misschien In het slot van zijn artikel stelt ds. Cramer voor alleen de doopleden en belijdende lid maten tellen voor de volkstel ling mee. Het handhaven der eerste rubriek zal, althans nog in deze generatie, het totaal aantal geflatteerd genoeg doen -V-TXS IBS®6' '•KjL r Internationaal zom erkamp in Doom ,.Hup Holland", schreeuwde een jongen, die naast mij stond, en vlak achter me toeterde een Belgisch meisje, „Allez". De anders zo nuchtere Engelsen sprongen als wilde Indianen in het rond om de Ierse predikant tot nog meer spoed aan te manen in de hindernis wedstrijd. En de Duitsers, die wel zagen dat hun favoriet nauwelijks de eindstreep zou halen, hadden het schreeuwen maar opgegeven, om des te harder hun aanmoedigingen te laten horen hij de volgende wedstrijd. Bijna tweehonderd jongeren uit vijf verschillende Europese lan den, streden met elkaar om de sportieve eer van hun land. Enkele uren later zaten ze in de grote tent op het terrein van „Het Brand punt" in Doorn, onder intense stilte te luisteren naar de bijbelstudie die in drie talen werd vertaald. Toen waren de nationaliteiten weer dooreengemengd als een Deense rijstsoep. Voor de dertiende maal wordt er op het conferentieoord „Het Brandpunt" eon Internationaal zomerkamp gehou den voor jonge mensen. Er zijn Duit sers en Fransen, Belgen en Nederlan ders, Engelsen en Schotten $ec ;n vooral Ieren en de zangers van Wales. Alles bij elkaar honderdtachtig jongeren met ongeveer twintig leiders. Ze zijn geko men om samen te bidden, samen te luisteren naar wat de Bijbel jonge men sen heeft te zeggen, samen iets van Nederland te zien, en de kleuren van hun eigen land te verdedigen in spor tieve ontmoetingen. Terwijl de wedstrijden verder gingen en een Engelse deelnemer onder grote hilariteit zijn gebit verloor toen hij met zijn mond een aardappel probeer de te halen uit een diepe schaal met water, hebben wij ons in de rustige huiskamer van de heer J. Kits, direc teur van het conferentieoord, terugge- troKken om een praatje te maken over dit kamp. Internationaal De heer Kits is een evangelist die vooral bekend is geworden door zijn „maranatha-samenkomsten." Na de oor log slaagde hij er in een groot huis met een enorm terrein in Doorn in te richten als conferentieoord. Hij hield er weekend-conferenties. jeugdkam pen. bijbelstudiekringen: hij stichtte er het Nederlands Bijbel Instituut. Reeds voor de oorlog was hij de initiatiefne mer van de beweging Jong Nederland voor Christus, een voorloper van de he dendaagse interkerkelijke jeugdevange- lisatiebeweging. In het begin van de jaren vijftig kwam George Bruchs, die schoonzoon is als zendeling European Evangelistic Crusade (Euro pese Evangelische Zending) Evangelie overal hetzelfde maar als christen." vreemde gemeente, dit rïNLANGS ruilden - - twee Nederlandse predikanten onderling een Amerikaanse vrouw van kansel en van ge- is getrouwd en in Ba- meerite. Hun voorbeeld den de gemeente van een uitstekende, diep- wordt ook in het bui- Haslach dient had het gravende prediker. Toen tenland gevolgd, zij het ongetwijfeld het gemak- hij zVn laatste dienst niet zo drastisch, of kelijkste. Hij sprak de vervulde was het kerk- misschien toch nog wel Engelse taal en had op gebouw van die kleine drastischer. Een Duits verzoek van de Oecu- gtad in het Zwartewoud en een Amerikaans pre- menische Raad reeds laatste plaats be- di kant kwamen ook een semester aan een zet- overeen om van kansel theologisch seminarium te ruilen, zij het slechts in de Verenigde Staten JDEIDEN zijn nu weer voor een jaar. De ge- qestudeerd. Hij kende terug in hun eigen meenten gingen accoord dus de Amerikaanse gemeente. De Duitser Duitser. Het jaar is de staat met de duizend pervlakkig zijn als zij voorbij. De belangrijk- meren, Minnesota, had wel dachten en de Ame- bei- hqt heel ivat moeilijker, rikanen weten dat het Vrijwel ieder jaar trekken we naar een jeugdkamp dat ergens in Nederland wordt gehouden. In het verleden hebben wij iets ver teld over oecumenische werk kampen, over kampen van Jeugd en Evangelie of .kerkelijke jeugd organisaties. Dit jaar is onze re dacteur naar Doorn gegaan, om daar een indruk te krijgen van een Europees kamp, georgani seerd door Jong Europa voor Christus, dat reeds voor de der tiende maal werd gehouden op het terrein van het conferentie oord „Het Brandpunt." dit jaar het leven van Elia en Elisa. 's Middags worden tochten gemaakt, dit jaar b.v. naar de Floriade, naar Amsterdam voor een tocht door de grachten en naar Giethoorn. Er is eer sportmiddag en »«n vrije middag, waar op iedereen kan doen wat hij nu eens graag wil. 's Avonds komen allen bij een in een grote tent. Een van de lei ders- spreekt. Dit jaar wordt de toe spraak als hij in het Nederlands wordt gegeven vertaald in het Engels en Duits. De Fransen kennen vrijwel al len een van deze twee talen en voor het kleine groepje dat alleen Frans spreekt is een apart hoekje gereser veerd waar iemand bovendien nog eens het gezegde voor hen in het Frans overzet. Gezongen wordt er in welke taal het soms het beste uitkomt en vaak in alle vier talen tegelijk Verschillen derland en vestigde zich op het Brand punt. Deze jonge Canadees leerde in verbluffend korte tijd feilloos Neder lands spreken. Hij is nu de Europese directeur van deze geloofszending, die in veel Europese (vooral rooms-katho- lieke) landen evangelisatiewerk ver richt. Vooral door zijn toedoen hoorden jongeren in andere landen van de kam pen op het Brandpunt, en al spoedig bleek dat zij graag eens naar kamp zouden komen. In het eerste internationale kamp was een grote groep van bijna 200 Nederlanders. Al na enkele dagen bleek dat die groep te groot was. Een paar jaar geleden werd een kamp gehouden met bijna vijfhon derd deelnemers, ook dat was te groot. Na zoveel jaar ervaring weet men nu dat de verschillende groepen in grootte niet al te veel van elkaar moeten verschillen, en dat, wil men echt het kamp nog kunnen over zien. er niet meer dan een. kleine tweehonderd deelnemers moeten zijn. In verschillende landen moesten dan ook reeds wachtlijsten worden aange legd omdat de animo te groot was. Programma morgens, Het gehele kamp komt WH nadat reeds op iedere slaapzaal afzon derlijk een ogenblik samen de bijbel werd gelezen bijeen voor het ochtend gebed. Vier jongeren dragen in het Ne derlands, Duits, Engels en Frans de dag op aan de Heer en daarna gaan de deelnemers uiteen voor een bijbelstu die, die in de vier talen wordt gehou- de gro-bestuderen den. Alle of als Amerikaan tegenover de gemeente vertrouwen evangelie ook nog in dat oude, dwaze, geestelijk verwaterde (zoals zij hij al spoediq het het zien) Europa wordt Jaarboek uitgekomen van Geref. Gemeenten In het pas verschenen jaarboek van de Gereformeerde Gemeenten in Neder land en Noord-Amerika wordt gezegd dat het aantal gemeenten steeg van 138 tot 140, maar het aantal predikanten daalde van 20 op 19. Het aantal vacan te gemeenten steeg van 118 op 121. Het zielental klom van 61226 op 62037. De situatie ls. wat het aantal predikanten in verhouding tot het aantal gemeenten betreft, het ongunstigst in het Zuiden; de classes Goes, Middelburg en Tholen. Op de 34 gemeenten zijn er daar maar 3 predikanten. De meeste vacaturen worden gevonden m het Westen, waar toe ook de grpte steden behoren. De Theologische School te Rotterdam telt slechts 7 studenten. In Noord-Amerika hebben de Geref. Gemeenten 21 gemeenten en 6 predikan ten en 6444 leden. Op en inzicht pelde hij het verzoek om deze gesprekken, die hij zo belangrijk en leerzaam achtto, ook voor zijn werk. wat vaker te herhalen. Daartegen had ik geen bezwaren en het scheen of het verlies van een of meer avonden ook niet hinderde voor zijn, in mijn oog, belangrijker stu die. Dit kon op een van tweeén wijzen, zo over woog ik: of ik betekende iets voor hem. zodat hij het verlies van studietijd niet wilde tellen of hij was door omstandigheden snel van zijn plannen af te brengen. rustig alle moeilijkheden op de weg overwon, maar meer de spontane kerel, die plotseling warm liep voor iets. dat hij op een gegeven ogenblik zag als zijn ideaal. In zo'n bui was hij fanatiek, te fanatiek, te door tastend. bij het onbezonnene af Eigenlijk was het nog een brok onoverwonnen kinaschap, waarin men het goede oude soms vergeet om met een nieuw stuk speelgoed gelukkig te zijn, totdat de verzadi- 3ing komt met de bezinning en het oude vertrouw- e weer wordt opgenomen. Ik heb eens gelezen, dat sommige vrouwen zich voelen aangetrokken tot het mannentype waaraan men iets heeft te verrichten Vrouwen met een sterk ontwikkeld moederlijk gevoel, die het voor werp van hun liefde graag bemoederen en mis schien behoor ik tot dit type. want het is een feit. dat mij dat kinderlijke, vaak onbezonnen handelen, dat plotseling opgaan in iets, in hem boeide. II: wilde hem voor alles bij zijn studie hou den. Dat zag ik als een taak tegenover hem, maar ik laboreerde zelf aan een dualisme. Want zoals hij ln alles was, zo was hij ook in zijn genegen JM öoor heRm. steqqeRöa dankbaarheid. Dankbaar om de standvastigheid en de overwinning, pijn om het verlies daarbij geleden. Ik draag en droeg nimmer een foto van hem bij me. maar des te dieper staat zijn beeld in mij gegrift. Zijn donker zacht golvend haar, frisse uiter lijk, zijn brede, lichtbehaarde polsen en zijn ver zorgde handen. Och. ik heb mijn zwakheid daar voor te moeilijk kunnen verbergen en misschien was dat de fout van mijn leven, want ik moest hem soms overwicht geven op ogenblikken dat ik bij zonder sterk had moeten zijn. Zou de geschiedenis Hef lini ij zeer moeilijke ogenblikken hebben bezorgd Daar kwam dan nog bij. dat hij ziin teleurstel maar moeilijk de baas kon en dat hij zijn ideaal met de teleurstelling aaien zijn ideaal met de teleurstelling over boord v - 1 aanzien van dc teleurstellingen die ik hem bereiden moest, waar voor ik toch achteraf bedroefd dankbaar ben. In- 4crdaad, zo voel ik het nu, als een bedroefde pension Krol niet anders zijn gelopen als ik Och, welk leven wordt zonder fouten volbracht" Dat is weliswaar geen troost, maar het ligt in het vlak van het algemeen menselijke, waarom het mis schien minder pijn doet. Het was de eerste zomer in de oorlog. Natuurlijk was ik met vakantie naar huis ge gaan en ik had mij voorgenomen in de rust van net bos al mijn achterstand op het gebied van de literatuur eens in te halen. Ik had een hele ver zameling boeken van mijn zakgeld aangeschaft en meegenomen en na de morgenwandeling met va der zocht ik een heerlijke plek op de heide, of. wanneer het te warm was in het bos. Dan spande ik de hangmat tussen de bomen. Heerlijker dagen kon ik mij eenvoudig niet voorstellen en ik kon daar werkelijk de eerst nog hevig stekende pijn. deel uit te maken van een door een ruwe krijgs- laars onder de voet gelopen volk. wat overwinnen en soms zelfs vergeten, alhoewel naar mijn ge voel de weemoed tussen de bomen hing. Maar hel optimisme van mijn grote Gulliver werkte toen nog erg aanstekelijk. Zo kwam ccn gloeiend warme dag en ik bad mijn gele zonnejurk aangetrokken. Ik wist wel, dat moeder gelijk had, zij was een tikje te gewaagd, te uitdagend, maar soms kun je aan zoiets een bij zondere behoefte hebben en ik kon moeder, die me er niet graag in zag en daarin de gevaarlijke tekenen zag, dat de moderne jeugd bezig was de nodige decentie te verloochenen, geruststellen met een vlinderkusje en een: „Och dwaze mams, de vogeltjes vallen dood uit de boom van de hitte Zo nestelde ik mij in de hangmat en met een tikje koesterende zelfspot, en wie het me niet ver geven wil die zoekt maar troost bij mijn goede oude, degelijke moeder, zag ik mij zelf als een schone wiegende bosfee. Vol toewijding was ik aan een goed boek begon nen, maar wonderlijk genoeg kon ik mijn gedach ten er niet bij houden. Zij zwierven voortdurend af naar Henk Roelfsema. Ik dacht: hij heeft vakantie en hij informeerde zo naarstig naar mijn vakantieverblijf en hoe hij er komen kon. ..ver onderstel eens. dat hij komen zou. Het was een strelende gedachte die niet meer wijken wilde en die zich plotseling omzette in de stellige overtuiging: hij komt. Wonderlijk gedach- tenspel. dat mij al zo vaak gefrappeerd heeft, want het schijnt mij het onderbewuste weten toe. van de dingen die aanstonds zullen gebeuren. Geen uur later hoorde ik al een mannenstem uit de richting van ons huis en tegelijk voelde ik het bloed naar mijn gezicht stijgen; Henk Roelfsema plotseling zag ik hem naast vader in mijn huis. Henk had mij reeds ontdekt en wuifde spontaan. Hij zag er vrolijk en gebruind uit. „Koninklijk m één woord koninklijk", lachte hij. „Wat zie je er voortreffelijk uit. Ik ben morgen al vroeg uit paalte gegaan. Het was wonderlijk schone toent en toen ik hier in de buurt was. dacht ik, ik fiets eens even bij je a vind je toch wel goed?" „En als ik nu eens nee zei, wat dan?" vroeg ik lachend. „Dan ging ik toch niet weg", zei hij overmoedig. Ik voelde tegelijk, dat ik opnieuw kleurde onder de blik waarmede hij mij wat te onbeheerst opnam. Wordt vervolgd Natuurlijk hebben we gevraagd of er ook verschil ls tussen dc nationalitei ten. Volgens de heer Kits zijn er altijd de meeste moeilijkheden met de jon- perde in de organisatie). Deze jonge mensen hebben geen flauw benul var discipline. Zij zijn heel erg vrijgevoch ten kampen gewend, waarin ieder doet waar hij zin in heeft. In een dergelij ke gemengde groep (jongens en meis jes, hoofd- en handarbeiders, kerkelij- ken en onkerkelijkcn) moet wel een vrij strakke discipline heersen, wil het kamp niet ontaarden in een janboel. Het blijkt dat de Nederlandse jon geren, ook de kerkelijke, vaak maar zeer weinig bijbelkennis bezitten. Er is altijd weer een grote groep die het boek Genesis niet kan vinden zon der in het register tc kijken. De En gelse groep daarentegen toont vaak de meeste bijbelkennis. Bij de Belgen gooit de vaak gepre zen, maar voor dergelijke kampen, zo lastige, vakantiespreiding vaak roet in het eten. België kent een systeem waar bij de mensen stadsgewijs vakantie krijgen. Het gevolg is dat er dan een groep komt uit een bepaalde stad of omgeving, die de neiging heeft om te gaan „klitten." Doel Deze kampen worden niet slechts voor ontspanning gehot"'~n. Het grote doel is om dc jongeren in aanraking te brengen niet de persoonlijke bood schap van Gods Woord. Steeds weer blijkt dat de jeugd van Europa open deze boodschap. Enkele jaren gele'*— kwam een Frans meisje, dat nauwelijks iets van het protestantisme en de kerk in het algemeen afwist naar het kamp. Chris tus werd echter een persoonlijke wer kelijkheid voor haar. Het gevolg was dat zij in haar omgeving ging getuigen van haar nieuw gevonden geloof. Het volgend jaar bracht zij een hele dele gatie jongeren mee. Enkele jaren geleden was er een En gelse groep, die geweldig gepakt werd door de nadruk op de persoonlijke ver antwoordelijkheid om te getuigen. Van deze jongeren zijn nu reeds de helft predikant of zendeling. Telkens weer blijkt dat de jeugd als zij met Christus in aanraking is gekomen, graag iets wil doen. Het doel van het kamp is daarom voor al om jonge geestelijke leiders te kweken. In deze week leren zij reeds spoedig zelf verantwoordelijk heid te dragen voor de jongeren die met hen zijn meegekomen. Zij leren een bidstond leiden en een getuige nis geven. In een dergelijk geval laat een kamp dan ook een indruk die beslissend is voor het gehele verdere leven. En daar is het de heer Kits en zijn schoonzoon George Bruchs vooral om te doen. Wie zich realiseert, dat hij vroeg of laat rekenschap zal moe- ten afleggen van elk ydel gesproken woord, die zal voort durend op zichzelf gaan letten, die zal zijn woorden op een goudschaaltje gaan wegen. Zijn getuigenis zal blijken uit een welbewust zwijgen, opdat God geëerd en de naaste gediend worde. Dat zwijgen, dat niet-gebruiken van de tong is een van de zwaarste opgaven, waarvoor wij mensen worden ge steld. Als wij alleen op eigen kracht vertrouwen, komt er niets van terecht. Dan blijven wij liegen en lasteren, roddelen en vloeken. De apostel Jacobus zegt. dat de tong door geen mens te bedwingen is: daar moet God aan te pas komen. Hij kan van de vloeker een bidder maken, van de leugenaar iemand, die de waarheid spreektvan de roddelaar iemand, die alleen maar uit is op het bevorderen van het welzijn van de naasteDit is geen onwezenlijk idealisme, maar realiteit voor ieder, die het kwaad van het misbruik van zijn tong heeft leren inzien. Die er óók weet van heeft, dat het grootste drama in de wereldgeschiedenis, het lijden en de dood van Jezus Christus, mogelijk werd door de gruwel van een vals getuigenis. Zeker, door dat alles is uitzicht en toekomst voor miljoenen ontstaan, maar het oordeel rustte op hen, die vals getuigden. En u en ïk zullen eenmaal antwoord moeten geven op deze vraag: „Wat hebt met uw tong gedaan?" BETERE OPLOSSING DENKBAAR niet speciaal behoeven te zeggen, ook eenvoudig redeneren, dat hier Eerlijk gezegd kunnen wij niet een besluit tot afscheiding van een veel respect opbrengen voor Neder- nog niet in de praktijk bestaan- dat de troebelen in en met Kongo regering, terwijl men bovendien overdracht van de onafhankelijk- king bevrijde Kongolese volk, i Maar als men weet, dat bij de Belgen is en wordt aangedaan. is gespeeld, en dat naar diens Deze ethici spreken dan graag over eigen verklaringen dit verdrag geen antwoordelijkheid, die mensen spc- De economische kant, zal men zeg- keurende zin uitlaat over de wijze, extra moeilijk hebben. Nakaarten waarop in en buiten Kongo de vraag- over de vraag waarom niet ge stukken worden aangepakt, loopt streefd is naar een federatie, waar- het risico het etiket van kolo nialisme te worden opgedrukt Niettemin willen wij uiting geven Loemoemba stijgende verbazing en in spreken al over premier Tsjombe van Katanga heeft gesproken, heeft geen zin: bij wijze van de onafhankelijk- gemoede de vraag «tellen, of dan heidsverklaring Moskou in het ge- alles maar mogelijk is. Niet 'in eerste plaats denken wij dan aan een figuur als Patrice Loemoemba, en kele maanden geleden nog .veroor deelde wegens verduistering, die thans als een gekroonde vorst hul de en eer wordt bewezen, als ge volg waarvan de man steeds won derlijker uitspraken en steeds onzin niger verklaringen aflegt. hebben geroepen! Belangrijker is de vraag, hoe dan ook, of de wens van zelfstandig heid dan maar opgeofferd moet worden aan de economische kracht van een groter geheel, dat het blijkt toch wel duidelijk nu het Belgische bestuur is weggevallen, niet in de ware zin een eenheid niet minder reden om te stellen, nesië als groep van deelstaten de dat (als zo vaak in de geschiede nis) juist de strebers, de intrigan ten hun kans schoon zien. beste toekomst tegemoet zou gaan. Het heeft niet lang geduurd, of wij wisten wel beterIn Kongo is, mis- grenzen houden. Vanzelfsprekend Katanga halt zullen gezag het uitgangspunt geweest. Men moge van ons aannemen, dat men een uit- wij in .begrip voor de zogenaamde i ook wel interessant ethici niet willen onderdoen, maar heden daarvan de leiding hebben, der die volkeren te erkennen. Voor studie eerst naar Calvin College TI/TICHIEL DE BERDT, eens rooms-katholiek missionaris in Japan hoopt weer spoedig naar zijn zendingsveld terug te keren, maar dan als protestants zende ling. Volgende week vertrekt hij naar Grand Rapids, om aan het Calvin College te gaan studeren. Hij zal worden uitgezonden door de Christian Reformed Church van de Verenigde Staten en Ca nada. De Berdt was pater Scheutist en ls op 29 januari van dit jaar uit de Rooms- Katholieke Kerk getreden. Toen hij in Japan het evangelie wilde gaan uitdragen, begon hij te twijfelen of de boodschap die zijn kerk bracht wel de ware was. Naast de bekoring en de betrekkelijke eenvoud van het boedhisme. vond hij de bepalingen van zijn eigen kerk drukken. Hij kon niet overweg met die 2414 canones van het Kerkelijk Wetboek. Intuïtief voelde hij dat daarin niet de blijde boodschap van Jezus Christus was vervat. Een tijd van intense geestelijke worste ling brak aan. Teruggekeerd naar België viel zijn aandacht op de protestantse uitzendingen van radio Brussel. Hij zocht contact met enkele predikanten alsmede met de theologische faculteit van Brussel Daar raadde men hem aan om eerst nog eens de mogelijkheid te onderzoeken, of men het evangelie ook niet in de R.K. Kerk zou kunnen beleven, nu daar steeds meer een bijbelse stroming aan het op komen is. Men raadde hem aan om intussen reeds colleges aan de faculteit te lopen en zo zich te oriënteren in de gedachtengang van de reformatie. gezien de nauwlettende controle, zocht De Berdt verder. Hij schreef een brief naar cle redacteur van „In De Rechte Straalds. H. J. Hegger. Deze advi seerde hem om onmiddellijk uit te treden en gedurende enkele weken het reformatische leven van nabij mee te maken in een protestants gezin. Zijn verblijf alsook zijn naam zouden ver zwegen worden, zodat hij in alle rust vanuit de bijbel zich zou kunnen be zinnen op de grote vragen, die hem bezig hielden. Hij zou dan na die be- zinningstijd weer ongehinderd kunnen terugkeren naar de R.K. Kerk. Het gevolg is echter geweest, dat De Berdt volkomen overtuigd raakte van de juistheid van de reformatorische visie en op 26 juli belijdenis deed in de Gerefor meerde Kerk van Bussum. De Berdt voelde zich geroepen um het volle en rijke evangelie, dat hij nu mocht vinden, ook te gaan brengen in Japan. Geen van de Nederlandse kerken heeft echter een zendingsterrein in Japan. Door bemiddeling van de stichting „ln De Rechte Straat" heeft de Christian Refor med Church van Amerika hem aange nomen als toekomstig zendeling naar Japan. De classis Pella zal zijn studie kosten en levensonderhoud voor haar rekening nemen gedurende de tijd, dat hij aan het Calvin College in Grand Rapids zich bekwaamt voor het kandi daatsexamen in de theologie. Beroe pi npswerk NED HERV. KERK Beroepen te Veenendaal (vac, K, v. d. Pol): P. de Jong te Kootwijkerbroek: te Wierden, toez.: J. den Besten le Dirks- Benoemd tot voorganger te Oostvoorne. Hervormde Evangelisatie, vicaris G. Zon neveld te Kethel. die deze benoeming inmiddels ook heeft aangenomen. Tweede bijbelquiz in Jeruzalem De tweede internationale bijbelwed strijd zal in Israël worden gehouden in Jeruzalem op de Onafhankelijkheidsdag in mei 1961, zo heeft de voorzitter van de Israëlische Bijbelassociatie bekend gemaakt. Vele landen zullen weer wor den uitgenodigd na voorselectie een deel nemer naar Jeruzalem te zenden. Zoals bekend heeft bij de eerste internatio nale bijbelwedstrijd in Israël, gehouden in 1958 ter gelegenheid van het tienja rige bestaan van de Joodse staat, Ne derland deelgenomen door middel van de NCRV. De grootste kennis van de bijbel bleek te bezitten dc blinde Is raëliet Chain) Amos. De bijbelassocia tie in Israël zal voorts een seminarium houden waar 25 instructeurs zullen wor den opgeleid. Deze instructeurs zullen aan het hoofd komen te staan van door Israël verspreide bijbelkringen. SAMENWERKING teilijk- Rond de oplossing van de i heden van De Berdt heeft prachtige interkerkelijke en inter nationale samenwerking plaats gehad Het ex-priesterfonds van „In De,,uu, Rechte Straat" heeft hem van de nodige zijn zes maanden bekostigd. De gerefor meerde commissie Reformatie-Rome heeft gezorgd voor de nodige studie boeken. „The Conversion Center" van Hawertown in de U.S.A. heeft de over tocht per vliegtuig betaald. (Dit is een zustervereniging van In De Rechte Straat in Amerika, die eveneens tot doel heeft priesters en kloosterlingen moreel en financieel te steunen, wan neer zij in gewetenskonflikt komen, r.oordat zij zich niet meer kunnen ver enigen met de r.k. leer). De Vereniging Protestants Nederland en de I.R.S. gaven hem het nodige zakgeld mee op n|| terwijl hij dan verder

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2