Jlieuure (iTourartl UITSTEL VOOR KATANGA Feest Hammarskjöldbloedvergieten moet worden voorkomen Zitting Veiligheidsraad, fel protest uit Moskou Hoe weet u datRb-47 niet boven Russisch gebied is gekomen? Straalvliegtuig vloog met opgevouwen vleugels Bustarieven zullen niet worden verhoogd Wiskundigen vermoedelijk achter IJzeren Gordijn Jongen aan bed vastgebonden ZATERDAG 6 AUGUSTUS I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD „Stuntvaslich is gfieblmn njn bert io tcgljenspotT Eenenveertigste jaargang no. 119&8 kleur 7AE KONGOLESE crisis concentreert zich op Katanga, de pro- vincie die zestig procent van de Kongolese inkomsten voor haar rekening neemt. De oplossing van dit probleem zal mis schien ook de oplossing brengen van een van de moeilijkste kwesties in Kongo: moet de nieuwe staat een eenheidsstaat zijn zoals Loemoemba wenst) of moet een federatieve staat worden gevormd (waarvoor Tsjombe bereid is te vechten). Het kaartje toont nóg een gebiedsdeel dat vandaag in het nieuws is. Roeanda-Oeroendi, het door de Belgen bestuurde 'maandaatgebied, zal volgend jaay autonoom worden en kort daarop geheel onafhankelijk. Dit heeft resident-generaal M. J. Harroy gisteren meegedeeld. Roeanda-Oeroendi zal voortaan verantwoordelijk zijn voor eigen veiligheidsmaatregelen, ómdat het niet mogelijk is in con tact te blijven met. de centrale Kongolese regering in Leopold- stad. Er zullen een binnenlandse politiemacht en een territoriaal leger worden opgericht. Totdat het gebied onafhankelijk is, zullen er Belgische troepen blijven. Roeanda-Oeroendi zal in de toekomst een eigen betaalmiddel uitgeven, in plaats van te steunen op de Kongolese frank. TAE TROEPEN van de Verenigde Naties hebben Katanga vanmorgen niet bezet. Terwijl gisteravond t* lange kolonne Zweedse soldaten naar het vliegveld van Leopoldstad reed om vannacht te vertrekken t men in Katanga koortsachtig beaig was alle vliegvelden te blokkeren, nan zenden van V.N.-eenheden uit te stellen. Tevens riep hij de Veiligheidsraad i te bespreken. Hammarskjöld het besluit het New York bijeen om de kwestie TAE BESLISSING van Hammarskjöld bloedvergieten in Katanga te voorkomen, had onmiddellijk een opgewonden reactie van de Russi sche regering tot gevolg. In felle bewoordingen eiste Moskou vannacht, dat strenge en doeltreffende maatregelen worden genomen, zodat de resoluties van de Veiligheidsraad uitgevoerd worden. Nauwelijks had de secretaris generaal van de V.N. kennis geno men van de Russische verklaring, of hij ontving een niet minder fel pro testtelegram van de Kongolese pre mier Loemoemba, die op het ogen blik in Rabat is. Verder kwam het Kongolese kabinet in Leopoldstad in vergadering bijeen om de kwestie te bespreken. Opvallend was de uitspraak van de Kongolese regering dat, gehoord de verklaring van premiei Tsjomibe van Katanga, het wenselijker is de zaak tijdens een debat in dé Ver enigde Naties te behandelen. Na het besluit van Hammarskjöld is gisteravond in Leopoldstad namens de Verenigde Naties het volgende communiqué uitgegeven: „Uit het verslag van dr. Bunche blijkt dat de plaatselijke autoritei- ten in Katanga met nadruk hebben gezegd, dat zij zich tegen de komst van de V.N.-troepen met kracht zul- Auto tegen boom: drie doden Met een klap, die tot ver in de om trek te horen was, is gisteren een Duit se personenauto in Hemmelo tegen een boom gereden aan de rijksweg Doetin- chemDoesburg, nadat de wagen eerst een viertal betonnen paaltjes had ge- Twee personen, de 24-jarige bestuurder van de wagen H. R. uit Bochelt en de naast hem zittende 84-jarige mevrouw B. K. H., eveneens uit Bochelt werden uit de wagen geslingerd en waren op slag dood. Twee andere inzittenden moesten naar het ziekenhuis te Doetinchem wor den overgebracht, waar in de loop van de middag de 34-jarige mevrouw M. N. H. overleed. Haar 9-jarig zwaar gewond zoontje verkeert nietvin levensgevaar. Vermoedelijk heeft de bestuurder de vrij scherpe bocht in de weg niet opgemerkt. De wagen werd totaal vernield. Bloedig oponthoud Toen een moeder met twee kin deren zich gistermiddag in de ver trekhal van Schiphol kwam mel den als passagiere voor Manches ter, deinsden de anders zo behulp zame grondstewardessen van schrik achteruit. Onder haar arm had de moeder, de Engelse me vrouw Douglas, een groot pak ge klemd, waaruit van verschillende kanten bloed sijpelde. Een ijlings toegeschoten pasage-chef verzocht haar het pak open te maken, waarna bleek dat haar bagage uit een pas geslachte gans bestond. Mevrouw Douglas vertelde, dat ze het dier had gekregen. De chef haalde er de reglemen ten bij en al spoedig vond hij een artikel, dat het meenemen van bloedende dieren in een vliegtuig verbood. Men had echter buiten de waard in dit geval buiten de kok gerekend, want het was deze kok, die voor de oplossing van het probleem zorgde. Hij nam het dier mee naar de keuken, legde het met vakmanshanden in de braad pan, waarna hij binnen een kwar tier terug kwam met een halfge- braden, echter niet meer bloeden de gans. Het vliegtuig, een toe stel van de Ierse maatschappij Aer Lingus, had door dit voorval een kwartier oponthoud, maar daar voor zaten de passagiers dan ook in de heerlijke geur van een pas gebraden gans. Chroesjtsjef aan Macmillan: TN LONDEN is men bijzonder te leurgesteld over het felle ant woord dat de Russische premier Chroesjtsjef heeft geschreven op een beleefde en redelijke brief van Mac millan, waarin de Britse premier in lichtingen vroeg over de gewijzigde Russische buitenlandse politiek. Chroesjtsjef heeft Macmillan uit voerig geantwoord en op zijn beken de wijze schrijft de Russische premier dat, wat de Duitse kwestie betreft, de westelijke politiek een bedreiging voor de vrede vormt. Over het be staan van de Amerikaanse bases Engeland merkt Chroesjtsjef op, dat Amerika nog steeds bezig is Rusland te omsingelen met agressieve doel einden. Chroesjtsjef stelt een nieuwe topcon ferentie voor. Over het door de Russen neergeschoten Amerikaanse verkenningsvliegtuig Rb-47 merkt de Russische premier op, dat Mac millan onmogelijk kan weten of dit toe stel het Russische grondgebied wel of niet heeft geschonden. „Ik vraag u," zo luidt de brief van Chioesjtsjef, „meneer, dè eerste minis ter, over welke feiten beschikt u? U was zelf toch niet aan boord van het vlieg tuig? U heeft toch niet gezien hoe dit toestel vloog. Waarom uit u zulke stel lige beweringén over-iets, dat u in wer kelijkheid niet kunt weten?" Verder deelt de Russische premier Macmillan mee, dat ook op 9 april, drie weken voor het incident met de U-2, een Amerikaans spionagevliegtuig boven Rusland is waargenomen. „Het toestel is veilig terugge keerd," vervolgt de brief. „Maar we hebben het gezien en wij weten, dat men in de V.S. hiervan op de hoogte Weer vlot. De gistermorgen op het Borririf noordelijk van Ameland, ge strande kustvaarder Porthos is gister- vond op eigen kracht losgekomen en opgestoomd naar Gothenburg. Luitenant J. B. Barnes, een straaljagerpiloot van de Amerikaanse marine, heeft in eèn ogenblik van vergeetachtigheid geschiedenis gemaakt: Hij heeft terwijl de vleugels van het toestel nog in opgevouwen toestand verkeerden, bóven de baai van Napels een vlucht gemaakt met een geheime straaljager, Toen hij in de lucht was bemerkte Barnes de opgevouwen vleugels, omdat het vliegtuig niet reageerde zoals het moest. Barnes had zich even voor het opstijgen in het op- en ontvouwen van de vleugels geoefend. Toen hij eenmaal in de lucht was en zijn fout be merkte, besloot hij in het toestel te blijven. Hij vloog naar de baai van Napels om bij een eventueel ongeluk niet in de dichtbebouwde stad terecht, te komen, doch slaagde er ten slotte in het vliegtuig onder controle te' krijgen, waarna hij naar het vliegvèld Capodichino van Napels terugkeerde en een perfecte landing maakte was. Toch hebben de Amerikanen de U-2 gestuurd om onze zenuwen te prikkelen en ons te vernederen en te beledigen." Ien verzetten. Daarom zouden deze troepen genoodzaakt worden geweld te gebruiken. Dit zou tegen de prin cipes van de Veiligheidsraad zijn. De secretaris-generaal heeft daarom de commandant opdracht gegeven het zenden van eenheden naar Ka- tanga af te gelasten. Verdere in structies zullen na de zitting van de Veiligheidsraad worden gegeven." Hammarskjöld, zo werd er nog aan toegevoegd, heeft niet 'het recht het leven in de waagschaal te stellen van soldaten, d'ie alleen voor politiële acties door hun landen ter beschikking zijn gesteld. De secretaris-generaal is gister avond reeds uit Leopoldstad naar New York vertrokken. Morgennacht om één uur (acht uur plaatselijke tijd) zal dc Veiligheidsraad bijéénkomen. In de felle reactie van de Russische regering op het beslnit van Hammars kjöld wordt gezegd, dat de in Kongo geschapen situatie volkomen ontoelaat baar is en het gezag van de Verenigde Naties ondermijnt. Dc Russische regc ring eist, dat alle Belgische troepen bin nen de kortst mogelijke tijd uit Kongo worden teruggetrokken. De Verenigde Naties mogen niet terugdeinzen voor dwangmaatregelen, welke deze ook zijn. Als de troepen van de Verenigde Naties niqt in staat zijn de troepen van België het land te doen verlaten, zo gaat de Russische verklaring ver der, zullen andere troepen moeten worden gezonden. I Bloemencorso „RIJNSBURG-— LEIDEN'' Landbouw's YOGHURT staan aan de SPITS troepen bezetten Katanga nog steeds onwettig. De Verenigde Naties moe ten tegen de Belgische agressoren op treden." Deviezen De Centrale bank van Kongo heeft alle betalingen in buitenlandse valuta gestaakt. Naar de bank meedelt. be treft het een voorlopige maatregel, die ten doel heeft de voorraad goud en deviezen op peil te houden om zo doende inflatie te voorkomen. Republiek Z.-Molukken steunt Katanga De Zuidmolukse vertegenwoordigers in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw en ir. J. A. Manusama hebben een telegram ge zonden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammerskjöld, waarin zij verklaren, dat- het niet de taak van de V.N. is de volkswil in Katknga te onderdrukken. In een telegram aan Moise Tsjombe seinen zij, dat zij uit eigen bit tere ervaring weten dat de V.N. slechts de onderdrukking van de volkswil in Ka- tanga zal bevorderen. en zij bieden Tsjombe aan eèn detachement militairen naar Katanga te sturen. (Van onze sociaal-economische redactie) TJET IS NIET te verwachten dat de tarieven van de regionale auto busondernemingen per 1 september zullen worden verhoogd. Althans aan vragen om een dergelijke vérhoging te mogen doorvoeren zijn nog steeds niet ingediend bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Zoals bekend werd in januari vk jaar tussen ondernemers en regering overeengekomen dat de toen aan de chauffeurs te verstrekken loonsverbete ringen, waaronder een tweeploegentoe- slag van zes procent, niet zouden worden doorberekend in de tarieven. Hoewel dit aanvankelijk wel de \*ens van de onder nemers was, gaf men na enkele dagen van arbeidsonrust in de bedrijven (zich hier en daar uitend in stakingen) toe aan het regeringsstandpunt, dat loonsverho- De kaasmarkt in Breukelen aan de Vecht bestond gisteren 75 jaar, hetgeen een feestelijk accentje kreeg: burgemeestér T. T. Bijievéld trad op als kaas handelaar en kocht volgens de regels van het spel handje klap een kaas van kaasmaker Jan Hof en zijn echtgenote, die zich voor deze gelegenheid in de oude hoerendracht hadden gestoken. Adrianus Buiscrd uit Lekkerkerk is gisteren tijdens een fietstocht bij Spa overleden aan een zonnesteek. De jongen stierf op zijn 18de verjaardag. Laat bloemen uw tolk zijn en laat uwé kinderen elke dag Landbouw's Karnemelk drinkpn. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren verklaard dat moet worden aangenomen dat de twee vermiste wiskundigen, func tionarissen van een zeer geheim in lichtingenbureau, vermoedelijk naar een land achter het IJzeren Gordijn zijn gegaan. Amerikaanse militaire autoriteiten die na verscheidene dagen het stilzwijgen hebben verbroken ten aanzien van de verblijfplaats van Bernon F- Mitchell en am H. Martin, bevestigden eerdere berichten dpt de twee functionarissen van het bureau voor nationale veiligheid, wa- gevlucht naar Mexico-stad en van daar naar Cuba. Het ministerie van defensie verklaarde d^t Mitchell onder behandeling van een psychiater was gesteld, vlak voor zijn vertrek naar Mexico op 24 juni. Voorts werd verklaard dat Mitchell en Martin in december ook reeds bezoe ken hadden gebracht aan Mexico en Cuba. Dit was aan het licht gekomen toen inlichtingen-agenten vorige maand een onderzoek waren begonnen, omdat het tweetal niet van vakantie was terugge gingen niet kunnen worden gecompen seerd door prijsstijgingen. Daarbij werd evenwel de afspraak gemaakt dat de be drijven, die door de hogere loonkosten iri rendementsmoeilijkheden zouden ge raken, een aanvraag tot verhoging van de tarieven zouden kunnen indienen. Een dergelijke tariefsverhoging zou evenwel niet voor 1 september kunnen worden gerealiseerd. Hoewel de meeste bedrijven aanvankelijk verwachtten in moeilijk heden te zullen komen, is er thans nog geen enkele aanvraag ingediend. Op het departement van verkeer en waterstaat heeft men dan ook de indruk dat het allemaal nogal meegevallen is, althan: voor de grotere vervoersondernemingen Misschien is hier en daar de winst thans iets geringer geworden door de hogei loonkosten (per 1 april is nogmaals ec loonsverhoging van zes procent doorge voerd), maar van werkelijke financiële moeilijkheden schijnt geen sprake te zijn. Een zesjarige jongen cn zijn ouders hebben tegenstrijdige verklaringen afge legd, nadat de politie het kind geketend aan een ijzeren bed had aangetroffen. Sheriff T. O. Lang heeft verklaard, dat de jongen hem gezegd had z'n hele leven al aan het bed geketend te zijn geweest. De ouders zeiden daarentegen, dat hij sleohts enkele maanden aan het bed vast gebonden lag „om hem een lesje te leren" De moeder zei vier maanden, de vader Aan de rechter enkel van het kind een 6 meter lange ketting bevestigd. De 25-jarige vader, acht jaar getrouwd, zei de jongen gebonden te hebben om hem te beletten weg te lopen. „Ik wilde niet dat hij in de kreek bij die slangen en stinkbeesten ging spelen", zei hij. De moeder zei, dat zij niet wilde dat haar jongen met de buurkinderen speel de. „Zij slaan zulke liederlijke taal uit", i hij i Koelkasten vanaf 225.-. bij de Electro-speclaalzaak AALMARKT 4 TEL. 32176 BLOEMEN van Rijnsburg Landbouw's Voltanamelk zijn overbekend Nu en clan zon Van onze weerkundige -medewerker Jj^en hogedrukgebied boven de Oceaan zorgt er voor, dat het augustusweer West-Europa voorlopig niet door aandepressies wordt bedreigt. Wij in tijdens het weekeinde in een zwakke luchtstroom tussen noord en noordoost, aarmee af en toe enkele wolkenvelden eedrijven. De kans op een bui is lclein. Dc temperatuur zal echter niet veel ho ger kunnen worden, zodat wij in de mid dag met ruim twintig graden genoegen moeten némen. Een depressie die van Frankrijk naar Polen is getrokken, ver stoort ook het vakantiewcer in een groot deel van Midden-Europa en het Alpengebied. Echte warme zomerse da- de laatste zes weken in ons land niet meer waargenomen. De Zuid-Koreaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat de communistische piloot Tsjoen Nak Hyoen, die woensdag mei zijn Mü<g-15 naar de vrijheid is ge vlogen, tot eerste-luitenamt bij de Zuid- koreaansa luchtmacht zal worden be- Vandaag ontvangt prinses Irene ter gelegenheid van haar eenen twintigste verjaardag haar vrien den en vriendinnen, maar gisteren is het feest In huiselijke kring gevierd. Deze feestviering werd echter tweemaal onderbroken, eenmaal door een deputatie van het garderegiment fuseliers „Prin ses Irene" en een keer door de Federatie „Goud cn zilver". Het garderegiment kwam deze maal met een „slotcadeau", be horend bü het in vorige jaren ge schonken tafelzilver. Het ge schenk bestond uit twee wit ge lakte tafellampen met goud ge decoreerd en voorzien van satij nen kappen. Het model van de lampen was geïnspireerd op een oud-romeinse vaas. Nu de Prin ses 21 is geworden, zal het garde- regiment de verjaardag van zijn „petekind" niet meer met een geschenk opluisteren. De federatie „Goud en zilver" bracht een kostbare ring, zelf door de Prinses uit een aantal ont werpen gekozen. De ring van wit goud bevat een ovale bloedrode robijn, afkomstig uit Ceylon en geflankeerd door briljanten van aflopende grootte. Het montuur is op monderne wijze, vrij hoog en asymetrisch opgebouwd. Ook in de zijkanten zijn briljanten gezet. Vanuit het centrum lopen straals gewijze uiterst fijn gezaagde pla tina spijltjes. De Prinses bleek over de ge schenken zeer enthousiast. Zij zei: „Ik ben bijzonder getroffen door alle hartelijkheid en de vele blijken van belangstelling die ik heb ondervonden. Ik wil u allen hiervoor mijn heel hartelijke dank betuigen. Het is mede hierdoor een heerlijke cn onvergetelijke dag geworden". Bij de foto's. BovenSamen met haar moeder bewondert de jarige de schitterende ring. Onder: De aanbieding van de lampen. Veranderlijk De Bilt verwacht tot mor genavond Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tol matige wind tussen noord en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zondag 7 aug. zon op 5.10, onder 20.20 lur, maan op 20.23, onder 5.35 uur. Maandag 8 aug. zon op 5.12, onder 20.18 iur. Maan op 20.55, onder 6.53 uur; 7 aug olie maan, 14 aug. laatste kwartier. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. rj.'lls 5, 8 sSI windsrtil 'ndstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1