Opmerkelijke prestaties bleven helaas uit Japanners en Hongaren spelen nog geen rol van betekenis Nederland zesde plaats bij verkeersongevallen Russen nemen deel aan gesprek Wereldraad Jongsma stevig aan de leiding in Venray Leidt Fidel Castro Cuba naar het communisme? 7 VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 Valpartijen op Rotterdamse CHIO Do tweede dag van bet Rotterdamse concours hippique werd gistermiddag geopend met het internationale springconcours om de Prijs van de Maas, een bijzonder zwaar nummer, dat op verzoek van enkele buitenlandse equipes werd Ingelast als een voorbereiding voor de Olympische Spelen. Het werd gewonnen door de Turkse majoor S. K05 met Eskimo; majoor Kop is commandant van de cavaleriesohool te Istanboel. Hoewel vele Olympische ruiters aan het springconcours deelnamen wer den toch geen opvallende prestaties geleverd. Niemand slaagde erin het parcours, dat een lengte had van 665 meter en 15 hindernissen (18 sprongen) telde, zonder fouten te rijden. Bovendien liepen vele deelnemers tijdfouten op. Wij merken hierbij op, dat het springconcours om de Prijs van de Maas geheel voldeed aan de eisen, die over enkele weken ook in Rome aan de ruiters zullen worden gesteld. Majoor Kop met de 12-jarige ruin Eskimo en de Duitser Klaus Pade met de eveneens 12-jarige vosruin Fröhlich beperkten in de eerste ronde hun aantal strafpuntcn tot vier. En daarmee plaatsten zij zich als enige kandidaten in de barrage. In de barrage reed majoor Koe een feilloos parcours. Zijn rit was het hoog tepunt van het gehele nummer, dat voor het overige arm was aan prestaties van formaat. En dit ondanks het feit, dat Japanners, Kongaren en Fransen hadden ingeschreven. Met name de Ja panners sloegen een pover figuur met ruim 30 strafpunten. De Duitser Klaus Pade bleek in de barrage aanzienlijk minder gelukkig dan zijn Turkse tegenstander. Hij maakte verschillende fouten en daarenboven had hij nog een weigering, zodat hij op een totaal van 1314 strafpunt kwam. Derde in een veld van 34 combinaties werd de Belgische amazone Francoise Vanderhaegen. De Nederlanders slaag den er niet in zioh bij de eerste tien te plaatsen; de beste prestatie leverde Irene Jansen met Icare F2, die met 99i strafpunt als twaalfde eindigde. De Japanners en de Hongaren speel den in dit pré-Olympisch springcon cours geen rol van betekenis. De jeugd had gisteren in Rotterdam een grote dag: op het programma stond nameljjk het nationaal kampioenschap voor junioren onder de achttien. Aan dit nummer werd helaas veel glans ont nomen door het ontbreken van de rui ters van de Nederlandse equipe, uitgezonden waren voor het Europese kampioenschap in. Venetië. Hun paar den zouden pas gisteravond laat in Nederland arriveren. Winnaar werd Lance Huet uit Was senaar; hij bleef met Grote Pooka als enige zonder strafpunten in de tweede manche, terwijl hij in de eerste ronde slechts één fout maakte. Hij kon dus de kampioenstitel overnemen van de Arn hemse amazone Wendelien Lans, die vorig jaar in Rotterdam jeugdkampioene Voor Marianne Eichholz uit Amster dam- liep het j eugdspringconcours derVgoed af. Na een voortreffelijke start ging-zij- ongeveer ter hoogte var jury35ren bij het nemen van een dernis over de kop. Haar volbloedmer rie Cape d'Or rolde daarbij enkele raa ien om, één keer zelfs over Marianne heen. De onfortuinlijke Amsterdamse bleef liggen en een ijlings toegesnelde arts pchtte het beter, dat zij naar een ziekenhuis zou worden overgebracht. Later werd meegedeeld, dat Marianne Eichholz een aantal kneuzingen had op gelopen, maar dat zij misschien toch wel in de aivonduren naar huis gebracht zou kunnen worden. Twee- p aarden-s p ringen Het programma van gisteren werd be sloten met een nummer internationaal twee-paarden-springen om de Prijs van do Beurs. Het parcours telde tien bin- dernissen en elke ruiter moest het par cours zonder onderbreking met twee paarden rijden. Op het veld moest paard worden gewisseld; hiervoor v een tijd van 15 seconden toegestaan. Ook in dit nummer verloochende de Belgische amazone Francoise Vander haegen haar klasse niet. Met Islam en Janicule reed zij een foutloos parcours in een tijd van 146.2 seconden. Zij werd evenwel op de voet gevolgd door de Franse kapitein Bernard de Fombelle, die eveneens zonder fouten reed, maar een tijd van 147 seconden noteerde. Deze prestatie werd hierna door geen der deelnemers herhaald. De beste Ne derlander bleek H. Wouters van Oudenweyer te zijn: met Frappant Prinses Mary eindigde hij als negende met 177 seconden. Het parcours was overigens bepaald niet zrwaar de hindernissen hadden een maximale hoogte van 1.40 meter. Aangezien echter de tijd als doorslag gevende factor gold werd in vele geval len zeer snel (en daardoor wellicht iets te slordig) gereden. Fouten werden gerekend in kostbare seconden en heel wat deelnemers en deelneemsters zagen zich als gevolg daarvan de overwinning ontgaan. De Duitse Anna Clement bij voorbeeld had een zuivere rijtijd van het houtwerk van een 'hindernis ge worpen. Dapper klom zij erven later weer op haar La Galene, viel echter opnieuw en zakte toen in elkaar. Op een brandcard werd zij weggevoerd. Ten slotte ging ook de Duitser Walter Günther tegen de grond. Hij was lukkiger: hij was namelijk in staat - zij het zonder cap het parcours te vervolgen. In het Rotterdamse Havenziekenhuis liggen op het ogenblik twee ruiters naast elkaar: de Oostenrijkse ingenieur Hollander, die woensdag een been brak, en de Amsterdamse springruiter Ben Arts, die nog vóór het concours was be gonnen in een van de stallen een paard op zijn voet kreeg. Daar het dier op „kalkoenen" stond liep het slachtoffer een diepe wond op. Hij zal geruime tijd niet kunnen rijden. Prins Bernhard, prinses Armgard en prinses Irene woonden gisteren het concours in Rotterdam bij. In de morgenuren zagen zij eerst de dres- suurproef om de Prix St. George (ge wonnen door de Duitser Harry Boldt met Brillant von Pokal), terwijl zij in de middaguren aanwezig waren bij het springconcours om de Prijs van de Maas. Margarets butler verbreekt het zwijgen De 44-jarige butler Cronln, die dinsdag zijn ontslag beeft genomen bij prinses Margaret en Antony Armstrong Jones en aanvankelijk ïo'n plechtig stilzwijgen bewaarde over sijn beweegredenen, heeft zijn geheim nu geopenbaard: hij kon niet opschieten met zijn werkgever. Volgens Cronin had Armstrong Jones de gewoonte plichten waar te nemen die bU het hoofd van de huishouding (de butler) berusten, zoals het uitbetalen van de lonen en het instrueren van nieuwe be dienden. De butler noemde dit „een ongelukkige splitsing van het ge zag". „Ik heb geruohten gehoord als zonden de heer Armstrong Jones en ik elkaar geslagen hebben", zei de bntler verder. „De ben echter al te lang in dtt vak om dergelijke dingen te laten gebeuren". Cronin, die gekleed was in 'n klas- dek grijs kostuum en glimmende hoge schoenen, was verder niet te spreken over het feit dat hij Mar garets echtgenoot „Slr" moest noe men ln plaats van „mr. Jones". Over prinses Margaret zei hij: „Hare Koninklijke Hoogheid was aJttjd heel goed en vriendelijk voor mij". Inbreker sprong liet water in Een Eindhovense inbreker, de 24-jarige Van der P. die gistermorgen in 's-Herto- genbosch voor de rechter-commissaris geleid zou worden, heeft kans gezien om op het moment dat hij door Eindhovense politiemannen in het paleis van justitie gebracht zou worden, aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij was met een paar sprongen op het muurtje van de Stads wal tegenover het paleis en sprong met een in de daarlangs lopende gracht. Aan de overkant gekomen ontdeed hij zich van zijn natte kleren en rende het Bos sche broek in. Het duurde enige ogen blikken voor de Eindhovense politie mannen wisten, waarlangs zij een kans hadden per auto de vluchteling te ach tervolgen. P. had toen echter reeds een aanzienlijke voorsprong, die hij groten, deels kon behouden omdat de auto op een smal weggetje vastliep. In de bos sen van het landgoed „De Pettelaar" raakten de agenten het spoor bijster. Olympische postzegels uitverkocht De Sowjet-Unic heeft gisteren een be gin gemaakt met de verkoop van een serie van tien postzegels ter gelegenheid van de Olympische Spelen. Buitenlandse filatelisten zullen van die :rie weinig zien, omdat de gehele op laag binnen enkele uren uitverkocht was. In de namiddag was op geen enkel post- kantoor, bij de receptie van geen enkel hotel meer een van deze zegels té krij- EUROPESE CIJFERS WIJZEN UIT: De verkeersonveiligheid in Europa blijft toenemen. In de landen aan deze kant van het ijzeren gordijn (met uitzondering van Spanje en Portugal) zijn vorig jaar ruim 45.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, bijna 4000 meer dan het jaar er voor en ruim 10.000 meer dan in 1953. Blijkens cijfers die zijn verzameld door het Bureau va/n de Verenigde Naties in Genève, staat Nederland met 1690 slacht offers op de zesde plaats, België komt met 910 doden op de tiende plaats. Bo venaan staat West-Duitsland met 12.290 doden dn 1959, daarna volgen Frankrijk (8410), Italië (7230), Engeland (6520), Oos tenrijk (2040), Nederland (1690), Zwitser Inval bij communisten te Djakarta De militaire autoriteiten te Djakarta hebben donderdag volgens Ass. Press ie nationale veiligheidsdienst een huiszoe king laten verrichten in het hoofdkwar tier van de Indonesische communistische partij, die twee leden telt. Van officiële zijde weigerde men in lichtingen te verstrekken, doch verklaard dat deze alleen gegeven konden worden door de voorzitter, "Dwipa Nusantara, en zijn assistent, het parlementslid Luknan. Deze beiden waren echter onbereikbaar De inval volgde kort na de ondervra ging van Aidit en andere belangrijke communisten door de militaire autoritei ten, welke acht dagen duurde en ver band hield met een artikel, dat het bewind van Sukarno beschuldigde van verschillende fouten. Inmiddels mag het linkse anti-Ameri kaanse blad Bintang Timur zaterdag weer verschijnen. Het was verboden om dat het verklaringen bevatte, die door communistische partijfunctionarissen wa ren afgelegd in verband met hun onder vraging door de militairen. Het militaire bestuur van Celebes heeft alle publicaties van communistische Chi nezen verboden. De winnaar van de „prijs van de Maas", de Turkse offi cier Ct. S. Koq met zijn paard Eskimo in actie tijdens het in ternationaal springconcours te Rotterdam. 136 >4 seconden, maar twee foute spron gen bezorgden haar twintig strafsecon- den. Met 156% seconden moest zij toen genoegen nemen met de vierde plaats. De dag van gisteren zal in de geschie denis van het dertiende Rotterdamse concours hippique voortleven ais „de dag der valpartijen". De eerste, die ongelukkige smak maakte was Marian ne Eichholz. Zij werd gevolgd door Proetske Arts, die met Teresa in een hindernis viel. Weliswaar kwam zij nog overeind, maar zü was toch genoodzaakt dc ring te verlaten. Sylvia Thiry, de blonde Belgische werd door haar paard tegen Russische godsdienstleiders hebben vandaag in de Schotse plaats St. Andrews vergaderd met kerkelijke leiders uit het Westen om te komen tot een nieuwe benadering van de problemen, die de betrekkingen tus sen Oost en West overschaduwen. Het was de eerste keer, dat Russische theologen vertegenwoordigd zijn geweest bij debatten van de Kerkelijke Commis sie inzake Internationale Aangelegen heden (CCIA), een belangrijk orgaan van de Wereldraad van Kerken voor het be palen van de buitenlandse politiek. De Russische Kerk is geen lid van de raad van 172 protestantse, orthodoxse en An glicaanse kerken, verspreid over de we reld. De directeur van de CCIA, dr. O. Fre derick Nolde uit New York, zei: „De Russische Kerk hdeft onze uitnodiging om afgevaardigden naar onze discussies te zenden aangenomen en wij hebben hen ook uitgenodigd, deel te nemen aan onze debatten, hoewel zij geen leden van de raad zijn". De vergadering van deze com missie gaat aan de vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad Geheim Allo beslissingen, welke dc CCIA zal nemen tegen de wisselende achtergrond van de internationale politiek zullen ge heim worden gehouden tot dc vergade ring van het Centraal Comité van de Wereldraad, die hier op 16 augustus be- „Wij zullen niet noodzakelijkerwijze verandering brengen in de ene of andere van onze vastgestelde richtlijnen ten aan zien van aangelegenheden als de ontwa pening, het beproeven van kernwapens en andere onderwerpen, ten opzichte waarvan Oost en West verdeeld zijn", verklaarde Nolde. Wat wij beogen te doen is uitsluitend onze richtlijnen verder uit tc stippelen in overeenstemming met de wijze, waar op de internationale toestand zich ont wikkelt". Vier Russen zijn hier ter bij woning van de conferenties, die de grote vergadering van het Centraal Comité voorbereiden. Victor Elexejef van het bureau inzake betrekkingen met het buitenland van het Patriarchaat van Moskou en prof. Alexander Sjiskin van de Theologische Hogeschool te Leningrad, woonden de bijeenkomst over de buitenlandse poli tiek bij. Eenheid Inmiddels namen twee gebaarde Rus sische kerkelijke waardigheidsbekleders in toga. prof. Wasily Stoykov en prof. Vitaly Borovoy, beiden van de Theolo gische Hogeschool te Leningrad, deel aan de discussie van 100 kerkelijke waar digheidsbekleders uit Amerika, Europa en het Verre-Oosten over kerkelijke een heid en een bijeenkomst van de Com missie inzake Geloof en Kerkorde (FOC), een andere commissie die ook vergadert. Het was ook de eerste keer, dat Rus sische kerkelijke leiders bijeenkomsten bijwoonden van dit orgaan van de We reldraad van Kerken, dat een onderzoek instelt naar de meningsverschillen, die op het ogenblik de christelijke bevolking van de wereld verdeeld hoUden. Lcx Jongsma is door een zege op kampioen Speyer met uit 3 de eerste kandi daat gebleven voor dc titel open kampioen van Nederland. Het was een regelmatige Franse party, waarin de Rotterdammer zUn grotere speelkracht vlot tot uitdrukking kon brengen. Vcrholt (Utrecht), vóór twee dagen nog de held van de dag, viel terug. Gisteren verloor hij van Frans Kuypers. De laatste bleef positioneel uitermate gezond spelen, zonder zich met te onoverzichtelijke avonturen in te laten. Verholt's onder nemende styi leed tegen deze opvattingen snel schipbreuk. Ds. Goris, die de Zangpartij tegen Die- mer won, verloor gisteren van ir. Van Donk. De laatste had een gesloten Sici- liaan gekozen, welke speelwijze tot een felle clinch leidde. De Dordtsche kam pioen bleek het verst te hebben kunnen rekenen. Diemer is zijn ritme kwijt. Met zwart tegen Quakkelaar bleek hij evenmin on dernemend als tegen ds. Goris. Het spél verzwakte en mondde uit in een vier- toreneindspel, dat spoedig remise werd gegeven. De partijen Coninghs—Jansen en Med- deler—Mulder werden afgebroken. Mevr. Heemskerk staat vermoedelijk op verlies tegen mevr. Timmer. Dat is het belangrijkste nieuws van het dames- toernooi om de landstitel. Mevr. Vreeken heeft haar laatste kans benut door een winststelling op te bou wen tegen mevr. Van Aalst. Het feit, dat is afgebroken mag een formaliteit heten. Mevr. Van der Veen zette in goede positie verkeerd voort tegen mcj. Broerse en kon prompt opgeven. De dames Beelaerts van Blokland en Bruinenberg braken af in een remisa- achtig paardeindspel. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de derde en vierde ronde in het toernooi om het open Nederlandse kam pioenschap luiden: Derde ronde: DiemerJansen Quakkelaar—Meddeler VzVt. Vierde ronde: Jansen—Quakkelaar 0-1. De uitslagen van de partijen in de vijfde ronde die dondèrdagmorgen werd gespeeld luiden: JongsmaSpeyer 10, Kuypers-Verhelt 1-0, v. Donk—Geris 1-0, Quakkelaar—Diemer Coninghs— Jansen afg., Meddeler—Mulder afg. De stand na de vijfde ronde: 1. Jongs ma 4% pt., 2/3. Van Donk en Kuypers, beiden 3% pt., 4. Verholt 3 pt., 5/6/7 Quakkelaar, Speyer en Goris, allen 2% pt., 8. Diemer 2 pt., 9/10 Jansen en Med deler. beiden 1% pt. en 1 afge., 11. Mul der 1 pt. en 1 afg., 12. Coninghs 0 pt. en 1 afg. De uitslag van de afgebroken partij uit de vierde ronde in het toernooi om het dameskampioenschap van Nederland luidt: mej. Broerse—mevr. Vreeken 0-1. De uitslagen van de partijen in de vijfde 'ronde luiden: mevr. Beelarts van Blok land—mej. Bruinenberg afg., mevr. Van der Veen—mej. Broerse 0—1, mevr. Tim mermevr. Heemskerk afg., mevr, Vreeken—mevr. Van Aalst afg. De stand na de vijfde ronde: 1/2, mevr. Heemskerk en mevr. Timmer, beiden 4 punten en 1 afg., 3. mevr. Vreeken 3 pt. en 1 afg., 4. mej. Broerse 3 pt, 5. mevr. Van Aalst 1% pt en 1 afg., 6. mevr. Van der Veen 1% pt., 7/8. mej. Bruinenberg en mevr. Beelaerts van Blokland beiden 0 pt. en 1 afg. Reserve-groepen Westra blijft de beste man van de Leidse équipe. De kampioen van de Sleutelstad heeft in de vijfde ronde af gebroken tegen Göbbels, Heerlen. Zijn positie moet als gewonnen worden be schouwd, hetgeen Westra's score op 4 uit 5 zou brengen. De leiding in deze groep heeft „plotseling" Arons gekregen, die 2 afgebroken partijen op zijn naam bracht en met concurrent dr. Vreeken remise speelde. Hij heeft 4 punten; dr. Vreeken 3%. De vreugde van Arons was de droefheid van pater Krekelberg; hij speelde in de vijfde ronde remise tegen Boersma, Amersfoort, en heeft nu 2% punt. De kans op een prijs is gebleven, een eerste plaats zit er niet meer in. In A2 heeft Etmans, Leiden, weer eens gewonnen en de score op 3 punt ge bracht. De leiders Boomgaardt, Amster dam en drs. Hoogendoorn, Dordt, heb ben 3% punt In deze groep is het moei lijk iets te voorspellen. Achtkampers: De opruiming onder de afgebroken partijen heeft bij de 8-kampers de situa tie heel wat duidelijker gemaakt B Van der Nat Leiden, staat er hier het beste voor, met 3 uit 5; leider Kosman, Venlo, heeft 3% punt. De Graaff, Leiden en Hampel, Den Haag, hebben met 1% uit 5 geen of nauwelijks meer prijskan6en; C Piket, Leiden, 4% uit 5, blijft de sterkste troef; Van Sohaardenburg, Voorburg, staat met 3 punt op de twee de plaats. D Berg, Leiden en Kohlbeck, Lei den, steken elkaar met 4 uit 5 naar de kroom Dr. Van Doornik, Den Haag, land (1110), Zuid-Sla vië (1000), Zweden (930), België (910), Denemarken (760), Por tugal (590). Ierland (310), Noorwegen (310), Luxemburg (70). Uit de statistieken blijkt voorts da» de maanden juli en augustus de gevaar lijkste zijn. De ongevallencijfers zijn het laagst in januari en fehruaxie. Zaterdag is, over het geheel vain een week gezien de gevaarlijkste dag voor het verkeer. De gevaarlijkste uren liggen in de na middag tussen vijf en zes. Ten slotte kan nog worden opgemerkt dat over het geheel genomen het aantal doden bij botsingen slechts iets groter is dan dat als gevolg van het aanrijde»1 van voetgangers. Doch het aantal ge wonden bij botsingen is tweemaal zo groot als in het andere geval. Mr, W. C. dc Graaf van Rechteren Lim burg, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse ter beschikking, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten. Commentaar Het Huis niet op hetzelfde vlak ligt als het andere, is gisteravond weer eens dui- delijk bewezen met de VARA-televi- sieopvoering van Sybren Polets' een- acter „Het Huis". Dit was voornaTneUjk televisie-expe riment met vernuftig beeldmateriaal en opvallende camera-effecten-door gegoochel met dubbelbeelden en wis- selbeelden. Sterk steunend hierbij was het ge raffineerde, half-onwezenlijke decor (knap werk van Wim Strijbosch en Hans Ippmannen de toepassing van elelztronische geluiden. Door dit kunstzinnige samenspel ont stond een merkwaardige min of meer verdroomde sfeerwaaraan de deels zeer eenvoudige soms zelfs aan het banale grenzende en deels dichterlijke tekst krachtig werd opgetrokken. Kijkspel dus in de eerste plaats, want zonder de overvloedige beeldeffecten zou de dialoog slechts èen mager ge heel zijn geweest. Ontdaan van alle artistieke make-up bood Het Huis" een vrij alledaagse geschiedenis van een huwelijk, zo summier getekend, dat het nauwelijks een geschiedenis is te noemen. In opzet heeft het werk sterke ver- wantschap met het dialoogspel „Het Hemelbed" van Jan den Hartog, maar de uitwerking van het gegeven is van totaal andere allure: de wenselijkheid van het aanspreekbare verhaal wordt Jongeren mogen voor de Avro schrijven Voor de tweede maal nodigt de afd. Jeugduitzendingen van de AVRO jon geren tussen 16 en 30 jaar uit, teksten tc schrijven voor een hoorspel, een klankbeeld of een cabaret dtit in uit zending voor de radio van een kwar tier tot een half uur duurt. Een dergelijke wedstrijd leverde in 1958 zulk een groot succes óp, dat herhaling nu verantwoord lijkt. Manuscripten moeten vóór 15 okto ber a.s. worden ingezonden. De teksten moeten geschikt zijn voor rijpere jeugd en het werk moet niet alleen oorspron kelijk, maar ook nieuw zijn. Omstreeks 15 december a.s. zal de uitslag van de wedstrijd worden bekendgemaakt. Er zijn drie prijzen, bestaande uit waardebonnen van resp. f 500, f 350 en £150. Deze worden, indien er werkjes voor bekroning binnnenkomen, toegekend door een jury, gevormd door de heren Bert Dijkstra (acteur en regisseur), Jan van Herpen, Henri Kad, Herman Broek huizen, Kees de Woll en Gerrit den „Fidel Castro is aansprakelijk voor de wijze, waarop Cuba afglijdt Tiaar het communisme. Er is geen sprake van dat dit het werk zou zijn van zijn broer Raoel of van Guevara." Aldus heeft Raoel Chibas, een voor malig leider van de Cubaanse revo lutie en aanvankelijk minister van spoorwegen onder het bewind van Fidel Castro, gisteravond te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, verklaard. Chibas heeft, als politiek uitgewekene, aen toevlucht gezocht in de Verenigde Staten. In antiwoord op de vraag, waarom hij Cuba was ontvlucht, antwoordde hij „Cuba glijdt elke dag meer naar het com munisme af en dat maakt mij ziek. Het wemelt in Havanna van communistische teahnici, niet zozeer Russen atowel Oost- duitsers, Tsjechoslowaken en veel Chine- En wat betreft Fidel Castro: hij is veel te sterke persoonlijkheid om door iemand, wie dan ook, te bunnen wordten beïnvloed. Toen de Cubaanse revolutie communistische trekken ging vertonen, heb ik aanvankelijk gedacht, dlat Raoel Gastro en „tsje" Guevara hier achter zaten. Maar nadat ik Fidel Castro had leren kennen, zoals hij werkelijk is, ben Ik ervan overtuigd dat hij zelf een com munistische koers stuurt", aldus oud-mi nister Chibas. ,ige economische moeilijkheden on- J dervindt. Hij meende dat nog ongeveer J de helft van het gewone Cubaanse volk achter Fidel Castro staat. Diens aanhang onder de intellectuelen en de uitoefen! van vrije beroepen Is echter veel gerin ger. Dak stortte in: man getroffen De 37-jarige W. Bongerts uit Uden is gistermiddag om het leven gekomen toen een dakconstructie boven hem in stortte. De heer Bongerts, die gehuwd en vader van drie kinderen was, was bedrijfsleider bij de N.V. Jansen en De Wit kousenfabrieken te Schijndel. Het Udense atelier van deze fabriek, dat gevestigd is in een noodgebouw, zou verplaatst worden naar nieuwbouw. De heer Bongerts ging daar elke middag de stand van zaken bekijken. Bij de mon tage van enkele betonnen platen in het dak schoten enkele platen los. Een ervan raakte de heer Bongerts. Een arbeider werd gewond. Straffen geëist wegens aanslag op Pengel De advocaateganeraal te Paramaribo heeft requisitoir genomen tegen zes ver dachten wegens de bomaanslag op het Statenlid J. A. Pengel in de nacht van 14 op 15 april 1959. De beschuldiging houdt tevens in, dat de aanslag gepleegd is met het oogmerk een omwenteling te weeg te brengen. eis tegen R. A. F. luidde een jaar ss maanden, tegen A. E. S. twee jaar ïs maanden, tegen G. K. en W. A. T. dirie jaar en zes maanden, tegen G. H. N. P. en A. H. B. zes jaar met verlies van burgenrechten voor vier jaar na het uit zitten van de straf. hier geofferd aan (of zo men wil ge-' wisseld met) de zogenaamde experi-', mentele benadering, welke het geheel, af en toe tot op dc rand van humburg, Met alle waardering, die we hebben voor de ware artisticiteit van dit spel,, dat zeker op literaire 1 vaarde mag bogen, voor het toegewijde en wel aan gepaste acteren van Shyreen Strooker en Henk van Ulsen en voor de illustra ties met beeld en geluid, moet ons toch van het hart, dat de camera-listen al te rijkelijk waren opgedist door regis seur Kees van lersel, waardoor de voorstelling wel boeiend, maar nu en dan lichtelijk irriterend werd door een te veel aan „versiering". Parijs kan Algerije nu ook via t.v. bereiken Het televisierelais tussen Parijs en Algiers is tot stand gekomen en kan worden gebruikt. Dat betekent weer een stukje verder in de wereld-verbin ding via de televisie. Dit relais volgt in grote lijnen de weg van de Frans-Spaanse verbinding die, hoewel als tijdelijk ingesteld toch nog altijd werkt. Via Toulouse en de Pic Nore loopt het relais van Parijs naar de Spaanse grens en gaat dan in Spanje over Fon- frede en Tordera naar de berg Puig Mayor op Majorca. Hier ligt het telev» siestation op een hoogte van 1450 me ter. Met twee parabole-spiegels van 6 meter middenlijn wordt het televisie signaal- rechtstreeks naar Algiers ge zonden Oorspronkelijk had men ge dacht, tussen Majorca en Algiers nog van vliegtuigen als tussenzenders te moeten gebruikmaken, maar de spie- gels blijken voldoende te zijn. Het Parijse programma wordt nu el ke woensdag-, donderdag- vrijdag- en zaterdagavond naar Algiers doorgezo»» Radio doorbreekt elke barricade De Belgische omroep ontvangt t'ele brieven met dankbetuigingen voor de radio-uitzentfingenwelke via de korte golf enkele malen per dag de landge noten in de Kongo blijven bereiken. Er komen brieven uit „Leo" (Leo- poldstad), „Stan" (Stanleystad) en vele andere plaatsen in de Kongo, maar ook van Belgen in het moederland, die dankbetuigingen van familieleden door zenden naar de omroep. In de Kongo leeft men op deze uit zendingen, die alle barricaden doorbre ken: men is vooral gespitst op berich ten over in België aangekomen repa trianten en andere familieberichten. Via de Belgische werelduitzendin gen hoort men in de Kongo meer- nieuws over de toestand in het land dan via de eigen radio, want Radio Leo is nu verenigd met de Afrikaanse radio en richt zich niet meer tot'We' blanke bevolking. De Belgische omroep heeft voor de binnenlandse uitzendingen een familie berichtendienst in het leven geroepen^ welke 's avonds na het nieuws van ÏL' uur uitzendt. Repatrianten of in-Bèlgio wonenden die familie in de Kongo heb-U ben kunnen via deze dienst informaties krijgen over de nog in Afrika achteri geblevenen. vanavond Dc NTS zendt tussen 7 en 7.45 een, rechtstreekse reportage uit van de we reldkampioenschappen wielrennen inj Leipzig en komt tussen 8 en 8.30 terug met een samenvatting van het week- journaal Daarna is de beurt aan de KRO, die eerst 25 minuten lang het jon gerenprogramma „Testplaat" uitzendt, om 8.55 uur de vierde aflevering van de serie „Strijd tegen het onrecht" en vervolgens een telerecording van bui tenlandse sterren die U al eerder voor de KRO zag optreden. Na de sportru- briek om 10.10 uur de epiloog door pa ter Verhagen. vanavond Wilt U iets meer weten van het denken van Jacob Arminius, luistert dan om 8.35 uur naar prof. dr. G. J« Hoenderdaal, die in het VPRO-program- ma over Hilversum I daarover spreekt. Deze lezing wordt gevolgd .door een rede van drs. G. M. Nederhorst over lonen in het kader van de Benelux. Is U dit alles te zwaar voor een zomeravond dan zoudt U om 9 uur over dezelfde zender kunnen luisteren naar de VARA-bekercompetitie, een quif» voor voetballers. Bij de KRO vliegen de populaire zwarte schijven over de draaitafel tus sen 7.40 en 8.30 uur en na wat jazzmu ziek begint dan om 8.50 uur een pro gramma waarin buitenlandse artisten zich in het lichte genre laten horen. Tussen 9.25 en 10.15 uur een korte opera op de plaat: „L'Heure Espagnole" van Ravel in Zwitserse uitvoering onder leiding van Ernest Ansermet. Programma voor morgen ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7 10 Gym 7 2o Gram 8 00 Nws 8 16 Gram 8 30 V d jeugd 8 50 Voor u en uw gezin, praatje 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 9 35 Waterst 9 40 Gram VPRO: 10 00 Samen thuis, lezirig 10 03 Morgen wijding VARA: 10-20 Gcvar progr 1140 Pianorecital 12-00 Orgelspel en zang 12 30 Land- en tuln'bouwmeded 12 33 Lichte muz 13 00 Nws 13.15 V d teenagers 14 15 Streek- ultz 14 40 Amateur-ork 15 03 Gram 1520 KamcroUk en alt 16 lo Boetebe9pr 16 30- Verelerde vakantie tips 17 00 J azzmuziek 17.30 Wedbjourn. 18.00 Nws en comm 18 20 Operamuziek 19-00 Kunstact VPRO: 19 30 Passepartout, lezing 19.40 Christus. Zijn leerlingen en de mensen, lozing 19 53 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws 20.03 Dansmuz 20 40 Voordracht 21 00 Promenade-ork 21 25 Soc comm 21 40 Lichte muz 22-05 Act sportmws 2230 Nws 22.+0 Gram met comm 23 10 Gram 23 55—24 00 Nws Hilversum li. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7-00 Nws 7 13 Gewijde muz 7 30 Gram 7-43 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 16 Gram 8 50 V d vrouw 10 00 V d kleu- "15 Gram 10 30 Ben je zestig? 11-00 met 2% en 1 afgebroken heeft nog een mooie kans op een prijs. F Stapelvoort, 's-Gravenzande, 2% uit 5 kan nog tot een prijs komen; G Gerritsen, Wassenaar, 3 uit 5, is nog kanshebber voor de eerste plaats, die thans wordt bezet door Doremalen, Den Bosch, met 4 punt. Kunt u veel bewondering hebben voor deze nieuwe creatie van de Finse mode-ontwerper Marimek- ko? Hij ontwierp deze zomer ja pon van grasgroene en oranje bedrukte katoen('t lijkt ons __:htlw completeerde I wat voordelen bezit, maar nu niet bepaald het toppunt van elegance genoemd kan worden. Eerlijk ge zegd gaat onze grootste bewon dering uit naar de mannequin, die haar gezicht zo in de plooi weet te houden. f 45 Gram 12 00 Middagfclol V d zieken noodklok 12-03 Gram 12 30 Land- t 1]2ao Gram 13 00 Nwe 13 15 13 20 Gram 13 50 V d Jeugd 14.00 Amatcu repro gr 14 20 Kunetkron 14 50 Mo! iven zang 15 13 Gram 15.20 V d jeugd 16 00 Greogoriaaneve zang 18 30 Gram 17 Oo V d Jeugd 16 00 Gram 18 15 Journalistiek week- i-v.» 18 43 Vragenbeantw Pontificale m 21 55 Muz 22 30 Nws 22 40 Rep incv„ic|iiv5i. «vnu: i'iuu1(30 kind NTS: 19 10—2015 Rechlstr rep L-.„ zig wereldkamp wielrennen 1960 AVRO:-. 20 15 TV-kron 20. So Amus progr 21 50 '"legwereld NTS: 22 20—22-40 Journ en

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7