Het Vrije Volk Duistere aanbiedingen van Duitse firma Eerste Amerikanen...! Verhoging van de toeslagen Regels voor 't vervoer tussen de E.E.G.-landen Geen Franse oefenterreinen voor Westduitse luchtmacht N.Swerken niet mee aan Italiaanse fil m Twist tussen Po-vissers leidde tot ware zeeslag 5 Ver- Bij de officiële proefvaart van het Bra ziliaanse vliegkampschip Minas Geraes heeft de lieer Verolme, op wiens werf het schip is gebouwd, een interessante mede deling gedaan. Voor de vervaardiging van de elektrische installaties van dit grote schip werd een nieuwe fabriejc opgericht. Want de bestaande Nederlandse fabrieken voor deze installaties durfden niet te le veren, omdat zij bang waren dat zij bij levering uitgesloten zouden worden als le veranciers van de andere Nederlandse Als dit waar is lijkt er werk aan de winkel. Werk voor de overheid. Want het inag niet zo zijn, dat ondernemingen aan een nieuw bedrijf niet durven leveren, om dat zij bang zijn door de gevestigde be drijven geboycot te worden. Verschijnselen van deze aard zijn alar merende tekenen van machtsmisbruik. Als zij plaats vinden zijn zij én maat schappelijk én moreel van even ernstige aard als diefstal met inbraak. Daarvan pleegt men zich onvoldoende rekenschap te geven. Het is de taak van de overheid een onderzoek in te stellen. Door parlementai re enquêtes zijn al eens eerder de aard en de omvang vastgesteld van .vantoe standen m de maatschappij. Daarop zijn maatregelen ter bestrijding van bet kwaad van lieverlede gevolgd. Een voorbeeld daarvan zijn de enquêtes geweest naar de onbeperkte arbeidstijd in fabrieken en werkplaatsen in de vorige eeuw. Ook een verschijnsel, waarvan men slechts lang zamerhand de morele en maatschappelij ke verwerpelijkheid beeft leren inzien. JPIMM JlsifJlrtWiCÏ* gsorofl ALGEMEEN HANDELSBLAD schrijft over de Memorie van Ant woord van minister Van Rooy op de Algemene Kinderbijslagverzekering: Uit dc Memorie van Antwoord van mi nister Van Rooy op de Algemene Kinder bijslagverzekering, blijkt, dat hij het wetsontwerp van zijn voorganger nago- noeg geljeel handhaaft. Dit nagenoeg heel slaat op ondergeschikte punten. Het hoofdbezwaar, dat men vrij algemeen te gen het wetsontwerp koesterde, nl. dat on- gehuwden ook de „verzekeringspremie" moesten betalen deelt de minister niet. Dit deel van het wetsontwerp blijft ge handhaafd. Wij zullen niet meer discus siëren over de aard van deze voorziening voor loontrekkenden en zelfstandigen als „verzekering". Wij willen het evenmin heb ben over de „solidariteit", die zou eis dat allen aan deze voorziening meebi len. Ook al deelt men deze opvattingen dan moet toch de allerzonderlingste rege ling dat ongehuwden, voor wie men toch atellig niet van een „verzekering" kan spreken, moeten bijdragen. Goed, wij stellen ons even op het stand punt van de minister, voor wie ongetwij feld de solidariteit8gedachte zeer dierbaar is. Maar dan staan wjj voor dc zonderlin ge anomalie, dat do wetgever het vorig jaar onder algemene instemming en doening het tarief-Inkomstenbelasting voor ongehuwden de „strafklasse" heeft verlaagd. Thans wordt weer deel van deze verlaging teniet gedaan door hen te betrekken in een premiehef fing annex dc Inkomstenbelasting voor een „verzekering", die voor hen nooit een verzekering kan zijn. Het is hier weer dat de linker hand neemt van hetgeen de rechter hand gege- Nederlanders ronselen voor Algerije? Via misleidende advertenties (Van onze correspondent) ONDER de talrijke personeels advertenties in de bladen zijn er heel wat, waarin zeer aanlok kelijke salarissen worden gebo den. Dat de werkelijkheid wel eens anders is dan men na het lezen van zo'n advertentie zou vermoeden, merkten kortgeleden twee jonge Enschedeërs, die zich aanboden om in Duitsland elek trische huishoudelijke apparaten te verkopen. Sollicitanten hier toe werden gevraagd via adver tenties in enkele Nederlandse weekbladen. ,_a een contactadres in Arnhem den de beide Enschedeërs, een jonge- en een jonge vrouw, per trein Düsseldorf vervoerd en vervol gens per auto naar een klein dorpje de buurt. In een rommelig hotelletje werden de Enschedeërs, in wier gezel schap nog enkele Nederlanders waren, ontvangen door enkele perfect geklede heren, die over dikke portefeuilles be schikten. Bier en jenever vloeiden rij kelijk. Maar van de beloofde instruc- om de elektrische apparaten aan ïan te brengen kwam niet veel te recht. Wél kon men de hele dag met de heren praten als men wilde werd er weer veel alcoholhoudend vocht geschonken, maar toen de Neder landers weigerden zich dronken te la ten voeren, werd de belangstelling van de „werkgevers" wat minder. Niettemin spoorden de Nederlanders in Düssel dorf toch een reeks adressen op demonstraties mocht geven met de huishoudelijke apparaten. Niet muriv Toen men een week in dienst was erd op een late avond, die weer rij kelijk was besproeid, het eerste salaris uitbetaald. Een der Duitsers vroeg toen aan de Enschedese jongeman: „Waar om ga jij toch niet naar het FLN (het Algerijnse bevrijdingsfront) Ik daar ook gewerkt". Waarschijnlijk men toen beland op het punt waar om draaide. Tegenover het Enschedese meisje liet men zich in andere zin uit. Men vond haar bijzonder geschikt v haar werk en informeerde of zij nog getrouwde vriendinnen had om ook dat werk te doen. Er werden daarbij aller lei duistere toespelingen gemaakt. De Duitsers bereikten kennelijk niet wat zij gedacht hadden en probeerden de Nederlanders murw te krijgen. In plaats van in het beloofde hotel met de dikke tapijten werden zij ondergebracht op de vliering van een logement waar paar slaapbanken stonden. Het sala- liet op zich wachten en men hoop te kennelijk op een wanhoopsdaad. Dat gebeurde niet. De Nederlanders keer den met minder geld maar met meer wijsheid dan ze gekomen waren naar Nederland terug. In Enschede heeft de jongeman de politie van het geval in kennis gesteld. Deze heeft de Duitse po litie gewaarschuwd, maar men schijnt niet te kunnen optreden tegen de Duit se handelmaatschappij in elektrische apparaten. Juridisch schijnt de zaak wel te kloppen. Bij navraag deelde men van de kant van de maatschappij mee, dat degene die de Enschedeër had voorge meld naar het FLN te gaan onlangs op aande voet is ontslagen Schilder verdient met niets doen De 27-jarige Paul Andrews heeft van- aag een baan gekregen, waarbij hij wel salaris krijgt maar niets hoeft te döen. Andrews die schilder is bij de Engelse spoorwegen, kreeg onlangs ru le met zijn vakbond en zegde zijn lid maatschap op. Uit r>rn*e>st gingen toen 500 collega's in staking. Om nog meer moeilijkheden te voor komen zei Andrew's voorman vanmor gen: „Je moet wel op je werk komen maar je hoeft niets te doen. De direc tie heeft geen klachten over je, dus je loon blijf je houden. Je hoeft alleen maa.r, het komen en gaan langs de prikklok te gaan. Andrews zal voor zijn mets, doen ongeveer 13 pond in de week Advertentie Verhit door koelkast Er moest mannenkracht aan te pas komen; schrijft Mevrouw O.-de B., om de koelkast te verplaatsen, toen ik de keuken eens extra-goed wou schoonmaken. Nou,'ik heb nog nooit een man zó warm zien wor den van een koelkast als mijn man op dat moment! Ik gaf de „stakker" maar gauw een Boldoot Towelette. „Hèèè," zei hij, toen hij zich lekker opgefrist had, „zo'n doekje is toch maar het toppunt van koeltechniek. Wat kost het eigenlijk?" „Maar 20 cent." Heerlijk ook op reis, en in warme zalen! Neem een doosje van 5 stuks voor 1. Kruiswoord-puzzie zonder zwart Horizontaal: 1. schrander - overblijfsel bij verbranding. 2. reuk - verdikking der opperhuid. 3. binnenkort - gaifw. 4. rijtuig op twee wielen (Ind.) - krijgs macht 5. scheikundig element (afk.) - hogepries ter te Silo - oningewijde. 6. telwoord - aardig puntig voorwerp. 7. duw- en personne (afk.) - voorgeschre- kerkgebruik. ts in Z.-Limb. - wezenlijk. 9. trommelslager - oude Egyptische zon- Ver ticaal: 1. grassteppe in Hongarije - hoofddeksel. 2. droombeeld - familielid. 3. achting - duinvallei - deel van een 4. niets - vette vloeistof - Iet wel (afk. Lat.) 5. spijltje - voor. 6. telwoord - telwoord buitenhaven. 7. bijrivier v. d. Vecht in Overijsel - aardworm. 8. wiersoort - water in FriesL - voorzet sel. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. kapstok mo - pand. 3. die - alp - Trees - Em. 5. o.r. et - drank. 6. eer modest 7. solo - loper. 8. intrede - Ede. 9. A.K. - keg - snel. Verticaal: 1. ka - droes - Ta. 2. Anio - re - ork. 3. Pieter - Lek. 4. smart - mode. 5. Toledo - leg. 6. Opperdoes. 7. kam - Epen. 8. reL - Ede. 9. adem - Kt - Wind in de zeilen enGillette (r) Gillette is ideaal, ook op vakantie! Vanmorgen vroeg aan boord geschoren. En nu, na een heerlijke lange zeildag, nog steeds geen spoor van een baard. Niets scheert zo' schoon, zo' fris als Gillette. GILLETTE ROCKET 4.50 precisie-apparaat in handig etui met dispenser en A Blauwe Gillette mesjes De c.a.o. in de havens Bij het afsluiten van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de havens Amstérdam en Rotterdam in de cember 1.1. was tussen de beide scheep vaartverenigingen en de drie contracte rende werknemersorganisaties overeen stemming bereikt over het toepassen van een regeling van tariefdervingstoe- slag, hangende het onderzoek naar de mogelijkheden van tariefbeloning en werkklassificatle in de havens. Deze regeling werd vastgesteld in een beschikking van het College van Rijks bemiddelaars van 14 januari 1960, waar bij deze toeslag op jaarbasis gemiddeld ten hoogste 60 pet. zou '-edragen. In de loop van het jaar zou dan nader worden bezien in hoeverre de op basis van de getroffen betalingsregeling voor deze toeslag uitgekeerde bedragen in overeenstemming zouden zijn met het genoemde percentage van de loonsom, dan wel een correctie zouden behoeven. Uit het overleg dat tussén partijer se dertdien is gevoerd over de tariefbelo ning is thans gebleken, dat de uitge- keeide toeslagen zijn achtergebleven bij dit percentage. In verband hiermede zijn partijen thans overeen gekomen op dit tijdstip voor 1960 een voorziening te treffen, zo dat over het lopende jaar binnen het kader van de beschikking het gestelde gemiddelde zal worden bereikt, aldus In studie bij de Commissie Uitgangspunt de vrijheid van het verheer De E.E.G.-Commissie heeft een schets gemaakt van de belangrijkste gemeenschappelijke regels, die zij moet uitwerken, voor het internatio nale vervoer en aan de adviescom missie voor vervoerszaken ter goed keuring voorgelegd. Voor de vast stelling van een algemene vervoers- politiek binnen de gemeenschap, wel ke ook betrekking zal hebben op het binnenlandse vervoer, wil de Commis sie de belangrijkste en voor het in ternationale goederenvervoer drin gendste vraagstukken van het inter nationale vervoer regelen. De Com missie rekent erop deze regels om streeks 1961 te kunnen opstellen. Zij zullen zodanig worden opgesteld dat zij in ieder geval passen in het ka der van de algemene vervoerspolitiek van de Gemeenschap. De deskundige afdelingen van de E.E.G.-Commissie werken reeds aan de beginselen. Bij de vaststelling van de regels zal de E.E.G.-Commissie zich laten leiden door de beginselen voor het vrije verkeer van het E.E.G.-verdrag. In de eerste plaats moeten de hin- Strauss kreeg zijn zin niet Perfectionisme dernissen, welke het internationale verkeer in de weg staan, worden ver wijderd, In verband met de grote praktische betekenis zal aan de re gels voor het internationale goederen vervoer de voorrang worden gegeven boven het internationale personenver- Voor de drie belangrijkste terreinen an vervoer, namelijk de spoorwegen, de rivierscheepvaart en het wegvervoer, is het punt van uitgang voor gemeen schappelijke regels zeer verschillend. Op het gebied van de spoorwegen be staan reeds verregaande internationale afspraken, zodat er dus weinig dringen de vraagstukken overblijven. De spoorwegmaatschappijen, die voor het internationale verkeer op elkaar zijn aangewezen, werken reeds lang Rest nog de regeling van in het bij zonder de vraagstukken der directe in ternationale tarieven en van de discri minatie. Bij de binnenscheepvaart bestaat een groot aantal conventies en overeenkom sten, waarvan verscheidene niet zijn geratificeerd en niet worden gebruikt. De E.E.G.-Commissie ziet ais haar taak vooral de bestaande overeenkom sten te gebrniken voor de harmonisatie binnen de gemeenschappelijke markt de oprichting van internationale vracht- beurzen. Het grootst zijn de moeilijkheden bij het internationale wegvervoer, waarbij geen enkele internationale regeling be staat en waarbij hindernissen in de weg worden gelegd i' d" vorm van talrijke contingenten, vergunningen en andere beperkingen. Het trage tempo, waarin deze beperkingen worden opgeheven, de waarborg voor een vrijhandelsvervoer. de invoering van internationaal model- erdrag voor het transport, de publika- ie van de internationale vracht- en ver- voersvoorwaarden en de harmonisatie van de belasting zullen op de voorgrond staan bij de pogingen van de E.E.G.- Commissie inzake een regeling van het internationale wegvervoer. de oorzaak (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl president De Gaulle van Frankrijk en Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland op slot Rambouillet hun vruchtbaar ge sprek over een nieuw Europa voer den, ontmoette in Parijs de West duitse minister van defensie, Franz-Joseph Strauss, zijn Franse collega Mesmer. Hun gesprek was beslist niet zo vruchtbaar. Wat minister Strauss wilde heeft hij TOCH IS HI T ZO! 361) In het jaar 62 vóór Chr. heeft zich een merkwaardige gebeurtenis voorgedaan, die door dc Romeinse historicus Cornelius Nepos is opge tekend. (Hoewel dit momenteel wei nig ter zake doet, kunnen we toch niet nalaten er bU te vertellen, dat deze Nepos de eerste was die een wereldgeschiedenis heeft geschre ven.) Het oorspronkelijke geschrift, waarin het voorval van het jaar 62 v. Chr. stond opgetekend, is helaas verloren gegaan, maar twee andere klassieke schrijvers hebben het ver haal overgenomen in ongeveer ge lijke bewoordingen, zodat we mogen aannemen dat het de bedoelingen van de historicus waarheidsgetrouw weer geeft. Cornelius Nepos vertelt dan, dat dc pro-consul van Gal- lië een paar In diërs ten geschenke had gekregen van de koning der Sue- ven. Toen de pro consul cén onder zoek instelde om na te gaan hoe die Indiërs in Europa w; komen, hoorde hij, d men uit de Indische verdreven en na veel ontberingen op de kusten van Gcrmanië waren aan- gespoeld. Deze avontuurlijke geschiedenis klinkt natuurlijk volkomen ongeloof waardig. Want hoe ter wereld wil een uit de koers geslagen boot uit de Indische wateren pardoes in Duits land terecht komen? Het verhaal krijgt echter een geheel andere be tekenis, wanneer we er mee rekening houden dat in de oudheid Indië het wonderland bij uitnemendheid was, een verzamelnaam voor al hot vreemde en alles waarvan do her komst niet kon worden verklaard. Het is dan ook bijna zeker, dat dc in Duitsland aangespoelde „Indiërs" geen mensen uit Indië zijn geweest, maar mensen van een geheel ander ras, afkomstig uitAmerika! Deze veronderstelling Is de enig mogelijke. In dc eerste plaats omdat een andere herkomst van deze mensen bijkans uitgesloten is. Immers, inboorlingen uit Afrika kunnen het niet zyn ge weest, want negers of Arabieren zou den door dc Romeinen zeker niet voor Indiërs worden versleten. Blan- i terecht ge- zie door stor- wateren waren ken uit andere delen van Europa komen evenmin in aanmerking om voor Indiërs door te gaan, zodat alleen mensen van de overkant van dc Atlantische Oceaan voor deze (foutieve) naam in aanmerking ko men zoals later in de geschiedenis trouwens nóg eens zou gebeuren. Er is nog een ander argument dat steun geeft aan dc veronderstelling dat dc in Duitsland aangespoelde vreemdelingen Amerikanen z(jn ge weest. Het is in de loop der tijden nl. herhaaldelUk voorgekomen dat Eskimo's met hun kajaks naar Europa waren gedreven en levend of dood aan land werden geworpen. Onder dc regering van keizer Barbarossa werd in do 12de eeuw een dergelijk geval gesignaleerd op de Duitse kust, en in het begin van de 16de eeuw spoel de te Rouen, in jak aan waarin zicb i—zes dode en een le vende Eskimo's be vonden. Ook op de Britse eilanden is het vaak voorge komen dat Eskimobotcn naar de kus ten werden gedreven cn zo kan men momenteel in de musea van Aber deen en Edinburg, en óók in de kerk van Burra op de Orkaden, Esklma- kajaks zien, die ééns in de Schotse wateren werden aangetroffen. Ook in de dom van Dronthelm hangt een dergelijke boot, die in de 15de eeuw op de kusten van Noorwegen Is aan gespoeld. Wat in historische tijden geen uit zonderlijke gebeurtenis blijkt te zijn geweest, kan zich in de oudheid eveneens hebben voorgedaan. Omdat zlpb voorts geen enkele andere rede lijke oplossing aandient, is het bij kans zeker, dat de mensen waarover Cornelius Nepos sprak, uit Amerika afkomstig waren, maar begrijpelijker wijs door de Romeinen als Indiërs werden bestempeld. Dan zou Europa dus eerder door de Amerikanen zijn ontdekt dan Amerika door do Euro peanen! Althans, voor zover w\j Weet u overigens, dat Europa cn Azië aan de ontdekkingstochten hun naam tc danken hebben? Daarover een volgende keer. Geen opnamen op C.S. van Amsterdam De Nederlandse Spoorwegen hebben hun medewerking aan de Italiaan se film, die regisseur Luciano Em mer over de Amsterdamse walle tjes maakt, geweigerd. In het scenario van de film, die waarschijnlijk „het meisje achter het venster" gaat heten, is een sce ne opgenomen, die zich zou moeten afspelen op het Centraal Station in Amsterdam, waar een Belgische stoomtrein met een Italiaanse mijn werker aankomt. De mijnwerker is uit Flenu in het mijndistrict de Bo- rinage vertrokken om hier in Am sterdam contact te zoeken met een der walletjesfiguren. Voor deze scene had men van de Bel gische Spoorwegen de medewerking gekregen. Het treintje zou namêlijk naar Amsterdam stomen en alles was gereed om daar opnamen te maken. Toen de Nederlandse Spoorwegen er evenwel lucht van kregen, dat de film voornamelijk zou handelen over de praktijken op de Amster damse walletjes, weigerden zij een filmvergunning af te geven. Dit heeft nogal wat stof doen op waaien en de Italiaanse gezant heeft zelfs getracht, bij het minis terie van verkeer en waterstaat te bemiddelen. De Spoorwegen waren echter niet te vermurwen, temeer daar men al jaren de strijd voert tegen de run ners die voor het Centraal Station reizigers naar de walletjes lokken. Men heeft de Belgische Spoorwegen te verstaan gegeven, dat men de trein daar beter kon houden, om dat van filmen op het Centraal Station in Amsterdam geen sprake zou zijn. De scene is nu opgenomen op de sta- van Antwerpen. niet gekregen: terreinen voor de Westduitse luchtmacht, waar pilo ten kunnen worden opgeleid voor het vliegen met de F-104 „Star- fighter". De eerste jagers van dit type met een snelheid van meer dan tweemaal het geluid die zowel door West-Duits land als door Nederland en België wor den aangeschaft, zijn in de BondsrepU' bliek aangekomen en gedemonstreerd op de luchtbasis Nörvenich in Noord- rijnland-Westfalen voor de „gouden pet ten" van de Bundeswehr en een schare van luchtvaart-journalisten. Het gaat er nu dus om Westduitse pi loten te trainen. De mogelijkheden daar toe zijn in West-Duitsland zeer beperkt. De snelheid van de F-104's is zó groot, dat de piloten voortdurend het risico zouden lopen achter het „IJzeren Gor dijn" terecht te komen en daarmede nieuwe Oost-West „luchtincidenten" den veroorzaken, incidenten die nog veel ernstiger zouden zijn, omdat er dan Westduitse vliegtuigen bij betrokken zouden zijn. Minister Strauss heeft dus al lang omgezien naar oefenterreinen buiten de Bondsrepubliek. Dit leidde en kele maanden geleden tot de befaamde „rel", toen bekend werd, dat West- Duitsland bases in Spanje wilde aanleg gen. Minister Strauss onderhandelde op dat moment echter reeds met de Fran sen. Deze onderhandelingen zijn vastge lopen, ofschoon aan beide zijden de goe de wil aanwezig is, ondanks het feit, dat het de Fransen niet bijzonder aange naam kan zijn vliegvelden ter beschik king te stellen voor F104's, tegen wel ke jagers de Franse „Mirage" wat de keuze betreft de strijd heeft verloren. Perfectionisme De oorzaak, dat men in deze toch be trekkelijk eenvoudige zaak Frankrijk heeft de Bnndeswehr in al zijn onder delen reeds geruime tijd geleden oefen terreinen van allerlei aard vrijwillig aangeboden geen vorderingen maakt, schijnt In het Westduitse perfectionis me te liggen. De Westduitse lucht macht heeft nl. alle vliegvelden benoor- The Olympics 1960 door John V. Crombach, uitgave van Ballanetive Books New York. De oud Olympisch bokser en coach van de Amerikaanse vijfkampploegen voor de Olympische Spelen van 1956 en 1960, John V. Crombach, heeft in een pocketuitgave de gehele Olympi sche geschiedenis behandeld. Jam mer is het dat dit voor iedere sport liefhebber belangwekkend boekje al leen in de Engelse taal is uitgegeven. John V. Crombach. verstaat de kunst om in details te treden en desondanks de lezer te boeien. Na enkele inleidende en algemene artikelen heeft hij van iedere tak van sport die op de Olympische Spelen wordt bedreven een gedeelte gewijd. Een groot gedeelte van het boekje is voorts gereserveerd voor de ver werking van alle prestaties op de Olympische Spelen -anaf 1896 toen de Spelen in Athene werden gehouden tot en met de winterspelen van dit jaar in Squaw Valley. Social welfare in Sweden, by Konrad Persson. Published bij Föreningen för framjande av Pensionsstyrelsens verk- samhet. Rozenburglaan 93, Rotterdam. Bandrecording. geluid en magnetisme, eigenschappen van recorders en geluids banden, door A. van Maaren. Uitgave De Muiderkring N.V., Bussum. Muziekwijzer IV, door Han Bos. Ope ra en ballet Ooievaar-serie. Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V. Den Haag. Margje's gids van Rome. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. Zeden en gewoonten van primitieve volken, door H. R. Hays, Nederlands J. F. Kliphuis, Prisma-boek. Twee de len. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. Moord op tournee, door Edmund Cris pin, Nederlands W. Wielek-Berg. Pris ma-boek. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Zaken doen voor je plezier, door Mark Spade. Nederlands ir. A. H. Foes Prisma-boek. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. Rotterdamse gesprekken over celthe rapie, bijeengebracht door dr. F. L. L. M. Merekelbach. Uitgave Nederlandsche Uitgeversmaatschappij N.V. Leiden. Dit is het nationale park De Hoge Veluwe, foto's Cas Oorthuys e.a. tekst A. B. Wigman en prof. dr. A. M. Ham- macher. Contact-foto-pocket. Uitgave Contact Amsterdam. Kosmos-foto-zakboek, samengesteld door W. C. van Dijk, Tweede, bijge werkte druk. Uitgave N. V. Kosmos, Amsterdam. Wapenstilstand na schietpartij JN DE DELTA van de Italiaanse rivier de Po heeft gisteren een ware zeeslag gewoed, toen groe pen vissers uit Porto Levanto slaags raakten met vissers uit Chioggia, een iets grotere plaats aan de Adriatische zee. De strijd, waarbij verschillende gewonden vielen, ontbrandde tóen de Cliiog- gianen hun netten wilden uit gooien op visgronden, die door de den de Loire cn vooral die in Oost- Frankrijk van de hand gewezen, omdat zij klimatologisch ongeschikt zouden zijn, in ieder geval liet het gehele jaar door zouden kunnen worden gebruikt. Juist deze vliegvelden staan ter be schikking sinds de Amerikanen hun es kaders uit Frankrijk wegtrokken, omdat generaal De Gaulle erop stond, dat hij medezeggenschap zou krijgen over het gebruik van atoombommen. Ook met het medegebruik (samen met de Fran- luchtmacht) van de luchtbasis Cog- namen de Westduitsers geen genoe gen. Aanvankelijk stond ook nog een terrein bij Montpellier op de nominatie, maar dat hebben de Fransen inmid dels zelf nodig om er hun uit Marokko terug te trekken vliegscholen onder te brengen. Het ziet er naar uit, dat Westduitsers nu „ergens in Frankrijk" eerst zelf een luchtbasis zullen moeten aanleggen. Maar daarvoor zal zij wel een jaartje nodig hebben. Advertentie Een ontdekking! Thee zetten op de moderne manier: vlug, ge makkelijk en proper. Met cén Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u reeds genoeg krachtige, geurige thee voor heel de familie. Extra handig om mee te nemen „naar buiten": in de tent, de caravan, de boot VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes (groot formaat) vissers van Porto Levanto waren gepacht. Jarenlang betalen de vissers van Por to Levanto reeds een pachtsom aan de eigenaren van de nabijgelegen moeras gronden voor het exclusieve recht om in een baai te mogen vissen, die vrijwel ge heel door het land van de Podelta om geven is. De vissers van Chioggia betogen, dat iedereen in de baai mag vissen, omdat het water van de Adriatische zee er vrijelijk toegang toe heeft De visserij in open zee heeft dit jaar 'tot dusverre slechte resul taten opgeleverd terwijl de baai vol vis De vissers van Chioggia zijn de baai donderdag tegen zonsondergang met zes motorboten binnengedrongen. De vissers uit Porto Levanto, die met geweren ge wapend waren, roeiden de mannen uit Chicoggia tegemoet en gelastten hen heen te gaan. Hun vrouwen en kinderen volg den de actie op de vaste wal. Een van de motorboten ramde een van de roeiboten. De vier inzittenden kwamen in het water van de baai terecht. Een man. die niet kon zwemmen, werd in een motorboot gehesen. De binnendringers probeerden een van de mannen uit de gekapseisde boot met him riemen onder water te drukken. De mannen uit Porto Levanto openden daarop het vuur en troffen zes mannen uit Chioggia in armen en schouders. Aan het schieten kwam een einde toen de po litie ter plaatse arriveerde met een eigen motorboot. De gewonden werden naar ziekenhuizen overgebracht. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Chioggia ligt in de provincie Venetië en Porto Levanto is in de provincie Ro- vigo. Tiidens een conferentie te Rovigo, waaraan door ambtenaren en vissers deel genomen werd, is een voorlopige oplos sing voor de twist gevonden. De vissers uit Chioggia zullen langs de kust buiten de baai mogen vissen, maar de baai zelf niet mogen binnenvaren, zo is overeen gekomen. Bijzondere leerstoel te Utrecht Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het Utrechts Universi teitsfonds, behoudens koninklijke goed keuring aan de universiteit aldaar een bijzondere leerstoel te vestigen in do patho-psychologie. Inbreker zat Mem De politie van Stavanger kreeg gis teravond bezoek van een jonge in breker, die kwam, vertellen dat zijn maat bij een inbraakpoging in een raam beklemd was geraakt. De twee jonge mannen hadden bij een winkel een ruit ingeslagen, waarna de ma gerste van de twee zich naar binnen wilde wringen. Hij bleek echter niet mager genoeg te zijn, want hij kwam muurvast te zitten Toen er na uren trekken en du wen nog geen bewer'ng in de onfor tuinlijke inbreker kwam, besloot zijn maat de politie te halen, die de jon gen bevrijdde door het hele raam uit de muur te zagen. Dat dit bevrij deri" maar heel betrekkelijk was, laat zich begrijpen. in raam

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5