Genade om te geen kapitaal rentenieren $Jie ene mnl.. Rome in opspraak Een woord voor vandaag Azië kampt met groot onderwijzerstekort HOEDER WORDEN... ZWITSAL Kanttekening Dr. Tracey Strong sprak over oorlog en vrede 2 Deselfde problemen in Neto York en Bergen op Zoom Ds. F. H. Landsman heeft in „Hervormd Nederland" aandacht geschonken aan het ziekenhuis conflict in Bergen op Zoom en aan een soortgelijk conflict in New York dat beschreven wordt in het blad Christian Century: weest over de vraag of dokters ln Openbare Ziekenhuizen in be paalde gevallen al dan niet anti- conceptionele middelen mochten voorschrijven. De rooms-katholie- ke kanselarij wees erop. dat Paus Pius XI het gebruik van zulke middelen als onzedelijk heeft veroordeeld en voegde daaraan toe: „Vragen van ethiek zijn niet alleen een zaak die rooms-katholieken aangaat. Ze zijn veeleer een uitdrukking van de natuurwet, die in de rede is geworteld". Het was de bedoe ling van deze uitspraak, te beto gen, dat de voorschriften van de r.k. moraaltheologie uit de „na tuurwet" kunnen worden afge leid en daarom voor alle mensen gelden. De „Christian Century" stelt hier tegenover, dat een pro testant die in een democratische staat leeft, een rooms-katholiek in zaken als deze niet het recht betwist te denken en te hande len naar zijn eigen opvattingen en deze ook te propageren. Maar evenzowel staat het een protes tant vrij om te menen, dat in bepaalde gevallen juist het niet toestaan van het gebruik van middelen die de R..K Kerk af wijst. immoreel is. Bepaalde opvattingen voorstaan Amerika voordoet in de verhouding van rooms-katholie ken en protestanten kennen wij ook hier te lande. Wij moeten en willen als protestanten in dit klei ne land met z'n vele mensen en z'n vele problemen als gelijkge rechtigde burgers met de rooms- katholieken samenleven in maat schappij en staat. Maar dat kan alleen als er wederzijds de be reidheid bestaat alles, als staats burgers (en soms misschien zelfs wel als christenen!) samen te doen wat we maar enigszins sa men kunnen doen, zonder dat we elkander onze opvattingen opleg gen en zo gewetensdwang uitoefe- Wii zijn daarom altijd blij als als protes" - Lholieke pe: die erop wijzen, dat i pers stemmen horen. zijde er oprecht op uit is het wantrouwen dat ten aanzien van de verdraagzaamheid en de „de mocratische" gezindheid van rooms-katholieken leeft, in woord en daad te overwinnen. Wij heb ben telkens weer de indruk, dat de invloed van hen. die in rooms- katholieke kring zich principieel tegen gewetensdwang en kerke lijke dictatuur keren, groeiende is. Of is het waar, wat wij ook wel eens horen beweren, dat de kerkelijke leidslieden, die het, als het erop aan komt, voor het zeg gen hebben, de geloofsgenoten, ook onder de geestelijkheid, die een nieuwe koers voorstaan, maar wat hun gang laten gaan om een gunstige stemming ten aanzien van „Rome" te bevorde ren, maar intussen stillekens, en als het zo te pas komt, ook open lijk hun machtspolitiek voortzet ten en heus niet van plan zijn een principieel andere koers te gaan varen? om erop uit zijn zoveel mogelijk rooms-katholieken van beneden de Moerdijk te plaatsen, omdat de noordelingen door de omgang met anders-denkenden al te veel „verwaterd" zouden zijn! Heb ben zij. die zo over „Rome" den ken gelijk? Zijn zij realisten en is bij ons de wens de vader der gedachte? Wij zijn geneigd te menen, dat het reëel is twee stro mingen te onderkennen in de rooms-katholieke wereld en te constateren, dat het helemaal niet zeker ls welke het uiteinde lijk zal winnen. Maar ook dat het niet onverantwoord is de anti- integralistische stroming, die dus een „open katholicisme" wil, kre diet te geven zolang niet blijkt, gelijkblijvende ONZE rooms-katholieke volksge noten moeten weten, dat waar de zaken zo staan, een in cident als zich in Bergen op Zoom heeft voorgedaan een ver trouwenscrisis kan veroorzaken, die ver buiten de grenzen van dit Brabantse stadje haar invloed doet gelden. In wezen gaat het hier om de zelfde vraag, die zich ook in New York voordeed. Ook hier ligt het conflict op het terrein van de medische moraal. De „al gemene" en de rooms-katholieke opvattingen lopen ten dezen niet zoveel uiteen, behalve weer waar de voortplanting in het geding is en het b.v. gaat om de vraag of in bepaalde, overigens zeer zeld zame, gevallen bij een bevalling het behoud van het leven van de moeder de voorrang behoort te hebben boven dat van het kind. Hier valt voor protestanten d- beslissing anders uit. Het onduld bare nu in Bergen op Zoom is, dat een in meerderheid r.k. re gentencollege van een Algemeen Burger Gasthuis besloot in het reglement van het huis vast te leggen, dat voor de in dat huis werkende specialisten de r.k. medische moraal verplichtend wordt gesteld! Dit is gewetensdwang van een wel bijzonder minderwaardig al looi. We weten wel wat „alge meen" bezuiden de Moerdijk in het algemeen betekent en kun nen dat in gemeenten, waar praktisch de gehele bevolking r.k. is, ook wel begrijpen en bil lijken. Maar zodra er een, al is het nog zo geringe, niet-r.k. min derheid is. wordt dit soort „alge meenheid" al een hachelijke zaak. Maar volkomen onduldbaar vordt ze, als ze zich laat gelden op een terrein waarop ieder mens het recht heeft ervan ver zekerd te zijn, dat zijn meest wezenlijke belangen in vertrouw de handen zijn. Ds. Landsman besluit: Het Bergen op Zoomse inci dent heeft geen goed gedaan aan de verhouding Protestant-Rooms- Katholiek. We hopen dan ook dat de houding van de r.k. re genten duidelijk van r.k.-zijde zal worden gedesavoueerd. Dat kan de verhoudingen in het al gemeen maar ten goede komen- 49ste zendingsdag van de G.Z.B. De 49ste zendingsdag van de 7% 7 7 P 7 ret zendingswerk te doen. Ook daar Gereformeerde Zendingsbond in l\leUWP liefde de Hervormde Kerk was opnieuw een dag van psalmen, preken en 7 7 van persoonlijke ontmoetingen. SOiXOTlTt De bijna 7000 bezoekers kwamen opgewekt en vol verwachting het Hoewel de ledenvergadering de uit eindelijke beslissing zal moeten ne men en wel op 21 september in Utrecht, hoopt ds. De Lange dat het rwachting het 7 werk in beide gebieden zal kunnen honderdvijftig jaar oude en daar- THGUW6 KQdTSGTl Hi' h°°P>e Tegen de beschuldigingen, die u in het gezicht worden ge slingerd, kunt u zich verdedigen, maar tegen de lasterpraat, tegen de roddel niet. En juist dat laatste kan een mens geestelijk volkomen breken. De roddel is ongrijpbaar, een monsterdat achter u aansluipt en dat is verdwenen, als u zich omdraaitNog elke dag worden levens stukgemaakt door de roddel, die in alle kringen van de maatschappij als een onuitroeibare gifplant welig tiert. Eén woord, op fluisterende of geheimzinnige toon uitgesproken, is vaak voldoende om de bal aan het rollen te brengen. Huwelijken gaan eraan kapot, gezinnen worden erdoor verwoest, ja hele dorpen kwijnen weg door het kwaad van de roddel. Zegt u niet, dat u zich er niet aan schuldig maakt: de tong ook de uwe en de mijne kan geen mens bedwingen, zij is een onberekenbaar kwaad, vol dodelijk venijn. Het ergste is, dat we het niet eens in de gaten hebben en onszelf vaak nog erg interessant vinden, als we denken van iemand wat te weten. De apostel Jacobus heeft eeuwen geleden al een kruistocht tegen het misbruik van de tong ondernomen. Hij heeft niet veel succes gehad, want zoals het toen was is het nu. Maar de woorden, die hij toen in opdracht van zijn Heer sprak, gelden met onverminderde kracht. Wij zullen écht moeten kiezen: tussen het loven öf het beledigen van God, tussen het met onze woorden dienen öf verguizen van de naaste. om versierde dorp Rijssenburg bij Driebergen binnen rijden en de stemming werd er in de loop van de dag niet minder op. We hoorden een dame tegen haar buurvrouw zeggen: „Het is een volmaakte dag." Die woorden sloegen waarschijnlijk niet op het feit dat er zeven sprekers waren (het bijbelse getal van de vol komenheid). Eerder sloegen ze op het weer, dat stralend was en niet niet te warm. En misschien ook wel een beet je op het feit dat deze zendingsbond, die jarenlang geen directe zending heeft kunnen verrichten, nu weer een eigen zendingsterrein hoopt te krij gen. 's Morgens had de Utrechtse emeri tus predikant ds. A. Meijers de aanwe zigen welkom geheten met de woorden: „Wij kunnen het niet laten." Ds. Vos van Rijssen had gesproken over „Her overd gebied", ds. R. de Bruin van Bar- neveld over „De Ruiter op het witte paard", en mej. J. M. Eggink had iets verteld over de plaats en de taak van het Toradjameisje vroeger en nu. Ds. J. Vos te Rijssen noemde de zen ding .herovering van verloren terrein". De aarde is des Heren, al trekt het groot ste deel der wereld zich van Hem niets aan. Maar eens zal het anders zijn: dan buigt zich ook alles voor Jezus in 't stof. Het ganse werk der zending betekent eigenlijk, dat God zijn wereld terug wil. Hij kan niet dulden dat zijn gebied on der satans dictatuur blijft Of men primi tief in een Afrikaans oerwoud leefde, of dat men als een beschaafd humanist in Nederland woonde, doet er niet toe. Wie niet naar God heeft geluisterd, wordt door Hem afgewezen. Wereldcongres in Amsterdam De meeste Aziatische landen beschouwen onderwijs als een eerste stap op de weg naar een, gelukkiger, gezonder en vrede lievender wereld. Zij geven voor onderwijs verhoudingsgewijs veel meer geld uit dan enig westers land. Het gevolg hiervan is ge weest dat de bevolking van de lagere scholen in Birma, Cam bodja, Ceylon, Iran, Korea, Laos, Malakka, Nepal en Vietnam de laatste tien jaar praktisch is ver dubbeld. Economische factoren belemmeren evenwel een grote vooruitgang bij de oplossing van de Aziatische onderwij sproble- Dit is de conclusie van het verslag, dat de heer S. Natarajan uit India, lei der van de Aziatische delegatie op het Wereldonderwljzerscongres ln Amster dam, vanochtend heeft uitgebracht over W.C.O.T.P.activiteiten in Azië, Kloof De heer Nctarajan heeft becijferd dat de Aziatische landen zes tot v tig procent van hun middelen aan derwijs besteden. Een «antal factoren is er de oorzaak van, dat tussen de goe de bedoelingen en de werkelijkheid nog een grote kloof ligt. De grote spreiding (Speciaai wf :e tekort aan scholen en onderwijzers noemde de heer Natarajan de voornaamste hin derpalen. Ten gevolge van de lage status van de vrouwen kunnen weinig on derwijzeressen worden gerecru- teerd. In Nepal, Pakistan, Laos, Iran, Cambodja, Afghanistan en In dia overtreffen de schooljongens in aantal de meisjes met honderd pro cent. Een typisch Aziatisch probleem noemde de heer Natarajan de talen. In sommige landen worden zoveel talen gesproken, dat men bij de opleiding in De grootste moeilijkheid is evenwel de permanente toeneming van het aan tal schoolkinderen, hetgeen wordt ver oorzaakt door de daling van de sterf tecijfers en de toenemende geboorte overschotten in alle Aziatische landen. De nieuwe aanwas van onderwijzers en leraren houdt hiermee geen gelijke tred. Dit vraagstuk kan, volgens de heer Natarajan, worden opgelost door verbetering van de loon- en arbeids- Veel zwaarder zal echter het oordeel ijn over bijv. leden van de G.Z.B., die God wel met de mond maar niet met het hart hebben liefgehad. Daarom is de eerste voorwaarde voor wie in de zen ding werken of haar steunen, dat hun eigen hart een stukje heroverd konink- van Jezus Christus is. Zendingsgemeente Het hoogtepunt van de dag was ech ter ongetwijfeld de boodschap van C. Graafland van Woerden, die tevens door de N.C.R.V. werd uitgezonden. De ze predikant legde er de nadruk op dat de gemeente zendingsgemeente moet zijn. Hij wees zijn gehoor op de ge meente van Antiochie, waarvan ver haald wordt in het boek „Handelingen" Deze mensen hadden de genade niet verdiend. Het waren heidenen, die bui ten de beloften van het volk Israël ston den, maar God had hen alles om niet gegeven en zij wisten dat zij daarom de boodschap ook weer om niet moes ten doorgeven. Hij legde er de nadruk op dat Gods genade geen kapitaal om te rentenieren, maar een werkkapitaal is. Deze mensen zagen een tweevoudige taak. Zij brachten gaven bijeen voor de armen van de Joodse gemeente van Je ruzalem en zonden twee van hun vijf predikanten uit naar de heidenen. Sterk legde ds. Graafland er de nadruk op dat het niet voldoende is dat wij wat geld geven, maar dat wij ook gebed, 1 liefde en vooral onszelf moeten ge in, opdat God door Zijn Geest ons kan Terwijl hij sprak werden in de zon nige gedeelten van het bos de para plu's opgestoken, niet tegen de regen maar tegen de zon, die in de loop van de middag won aan kracht Nieuwe kansen Ondertussen hebben wij van de gele genheid gebruik gemaakt om een ge sprek aan te knopen met ds. J. de Lan- J{e, de director van de G.Z.B.die zo- uist een reis heeft gemaakt naar Zuid- Afrika om daar een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van nieuw zendingsterrein. Zijn reis heeft bnitengewonc vruchten afgeworpen. Er Is namelijk de moge lijkheid om In Natal te gaan werken onder de Zoeloe's. Daar is een gebied zo groot als Nederland, waar op het ogenblik de Ned. Herv. Kerk van Zuid- Afrika in Natal zendingswerk doet. Het werk Is echter veel te omvangrijk voor deze gemeenschap en deze Zuldafrl- kaanse hervormden zouden de bulp van de G.Z.B. zeer op prijs stellen. Boven dien ls er de mogelijkheid geopend om In Oost-Afrika In Kenya, rondom Eido- mogelijk zal zijn om voorlopig vast een predikant en een arts uit te zen den, om deze twee pioniers heen kun nen dan straks andere zendelingen uitgaan. Dit nieuwe werk zal niet de plaats inemen van het werk onder de Torad- i's, dat zoveel jaren lang zegenrijk is verricht. Zij zullen niet in de steek wor den gelaten, al is het werk dan ook ge deeltelijk afgesloten, zei ds. A. Meijers Nieuwe liefde We vroegen of deze nieuwe mogelijk heden ook een nieuwe zendingsactiviteit hadden wakker geroepen. Ds. De Lan ge wilde het echter zo niet zien. Hij draaide het om. Er is eerst een nieuwe zendingsliefde gekomen, die zich een paar jaar geleden ging openbaren door een steeds groeiende belangstelling voor onder andere de zendingstoogdagen. Die nieuw liefde heeft stimulerend gewerkt zodat er gezocht werd naar nieuwe terreinen. Omgekeerd versterkt nu de wetenschap dat er spoedig weer iets gaat gebeuren, de belangstelling op- Ondertussen sprak de Amersfoortse pastor ds. A. den Hartogh over de zen dingsopdracht en -belofte in Mattheus 28:20 waarin Christus belooft dat Hij al tijd bij ons wil zijn. Ds. T. Poot uit Middelhamis besloot het samenzijn met een oproep dat God profeten nodig heeft, om Zijn evangelie aan de wereld uit te dragen. AFRIKA Bevrijdt U het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en mac Bij apotheek en drogist f 0.95, 2. De regeringen dienen de bouw tc fi nancieren van woningen voor onderwij zers ten plattelande, de nationale on derwijzersorganisaties moeten zieken en verzorgingsfondsen oprichten en ten aanzien van loon- en arbeidsvoor waarden dient geen onderscheid te wor den gemaakt tussen mannen en vrou wen. Ook de gehuwde onderwijzeres moet gelijkwaardig worden behandeld. Voorzover mijn ervaringen met Henk dit uitbeel den is zijn geschiedenis van belang voor mij en misschien ook voor anderen. In gedachten heb ik - hem een ereteken opgericht, maar aan de 01- bei bbi niet aan Sekomen, omdat deze geschiedenis een ontijdig e nam en omdat ik niet eens weet waar en hoe zij geëindigd is. en zo zU niet aan zij geëindigd is. en zo z(j niet aan een eind is waar ?n hoe zij eindigen zal. Als hij nog leeft en ergens op de wereld zijn le ven voortzet, zonder zich te bekommeren om mij. dan zal dit nog een overtuigender beeld opleveren van hetgeen onherstelbaar is in ons leven, van wat ons heeft veranderd. Dit is geen sentimentaliteit om een verloren lief de waarin oorlog en bezetting een dodelijke bres zouden hebben geslagen, want er zijn waarachtig inniger banden verscheurd, maar ik ben er van overtuigd, dat wanneer mijn gevoelens jegens hem juist zijn. Henk Roelfsema ernstig heeft ge probeerd met een herinnering af te rekenen die hem tot last is zoals zc ook mij tot last is telken male wanneer ik het leven met een hernieuwd geloof tegemoet wil gaan, maar ook telkens word teruggewezen omdat er niets ls wat mij bemoe digt, wat mij hoopvol stemt en tot intense levens vreugde wekt zoals vroeger och, vroeger dat gehate woord. We zullen eerste genezen zijn. wan neer we dit woord zonder rancune zullen kunnen neerschrijven en bezigen. Waardoor staan wij?, immers Ik voel het elke dag meer door de hoop op de toekomst van Christus en s6ms denk ik. dat dit de zegen van onze smartelijke ervaringen is. dat we daardoor hebben £cleerd cn nog steeds leren de blik omhoog te rlch- :n, vanwaar onze enige troost en hope komen zal. Door onze dagelijkse ervaringen is dit een diepe ernstige waarheid geworden waaruit we leven en die maakt dat we niet energie-loos door het leven «aan, hetzij dat we ons deze gedachte bewust heb- sn gemaakt of niet. maar het ls een kracht die in ons leeft en die zich niet in woorden laat uitzeggen. Waar die ernst niet leeft houdt de ontreddering haar volle kans over de wereld, want daarin schuilt de ontreddering, dat we fatalisten dreigen te worden, omdat we niet meer kunnen geloven^ in het ven. dat u' J -■ hebben. tomm öoor heRm. steqqeRö* ardl£?" hem nauwelijks gezien." eerste gezicht kind..„enig!" Krol, „hij studeert hard. Hij 1 wat er bestond tussen Henk en mij. Henk Roelfsema werd mij door juffrouw Krol aan gekondigd als „een zeer net persoon." Dat was voor haar zo de gebruikelijke term voor iemand die zijn sigarettenas inderdaad in het asbakje deponeerde, z'n schoenen niet vastmaakte op de rand van zijn bed, op tijd aan tafel verscheen en altijd om elf uur 's avonds binnen was. Onze eerste persoonlijke ontmoeting vond plaats op de stoep voor huize Krol juist toen ik nog even voor het eten een brief wilde posten. Toen ik ge haast de buitendeur opengooide stond hij met de sleutel in de hand verbouwereerd voor mij. alsof de deur alleen al op het zien van zijn sleutel was open- 8 ,!pardon", zei hij, maar herstelde zich snel. nam zijn hoed af en met een glimlach op zijn gezicht stelde hij zich voor: „Roelfsema. de nieuwe kamer bewoner." Spontaan stak hij mij zijn hand toe, die ik aannam en waarbij ik, eerlijk gezegd wat ver legen eveneens mijn naam noemde. Het was een krachtige, doortastende hand, die ik van hem kreeg, een, die je even het bloed opjaagt. Henk liet me daarop correct de doorgang, waarop ik haastig de stoep afging en naar de bus rende alsof me iemand op de hielen zat. Roelfsema Roelfsema zeker een Fries dacht ik onder het gaan en keek nog even om en zag nog juist, dat hij snel de blik van mij afwendde. Ik ge loof niet, dat ik dit helemaal prettig vond. want mijn regenjas had ik maar losjes omgegooid en de cein tuur bengelde er als een staart achteraan. Toen we later aan tafel zaten vroeg ik juffrouw Krol, waarom meneer Roelfsema zich op zijn ka mer liet bedienen, wat een spotlachje van Inge op leverde. „Wat een belangstelling voor onze nieuwe kamerbewoner...is'ie „Hoe kan ik dat weten?" snauwde ik bitser dan ik bedoelde. „Ik heb hem nauwelijks „Nou..„liefde op het eers „Och", zei juffrouw Krol, zit altijd met zijn neus in de boeken als ik op zijn kamer kom. Hij gunt zich amper de tijd om 'te eten. Kisten vol boeken staan er, kisten voL.." Uit deze mededelingen klonk een echt kinderlijk, een diep respect voor boekenverzamelingen, vooral wanneer er buitenlandse uitgaven tussen zaten. ting als een krachtige stoot te zien naar een opge ven van zijn isolement. De feiten stelden mij in het gelijk, want na een paar weken was meneer Roelf sema onze vaste tafelgenoot en Henk geworden, die bij het onderwijs was en stellig van plana an raar Engels te worden. Dit alles passeerde in de nazomer van 1939 en was het simpele begin van onze geschiedenis, die zal cr ook niemand mee vermoeien. In de gemeen schap als ons pension, deden zich nu eenmaal ge makkelijk gelegenheden -oor, die een nadere ken nismaking in de hand werkten, ook al zocht men avond van Samu, de „oraties" van Halzen fel over Duitsland en zijn sombere voorspellingen over ons landje, over de groeiende Jodenhaat „die als een vonk zou overslaan", dit alles dreef ons als vanzelf tot elkaar. De ene opmerking van Henk op een avond aan de ingang van mijn kamer: „Ik geloof, dat we dat heerschap beter kwijt kunnen zijn dan rijk" was vol doende om ons een gevoel van saamhorigheid te geven. Later was een enkel knipoogje aan tafel, als Halzen weer aan 't doorslaan was zoals Henk dat noemde, voldoende. Met het boek, dat ons beider belangstelling had, begon onze geschiedenis eigenlijk meer een per soonlijk karakter te krijgen en ik zou deze niet verhalen als zü niet van zo grote betekenis geworden voor die ene avond. Het boek dan bracht Henk meermalen op mijn kamer en mij op de zijne, waar dan ongedwongen gesprekken ontston- Advenentie Dit is de titel yan het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Algemene vergadering vrijz. hervormden De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland zal 8 en 9 sep tember in de Pauluskerk te Dor drecht haar algemene vergadering houden onder presidium van notaris R. Remmelts van 's-Gravenhage. Aan de algemene vergadering gaat om 1 uur een korte wijdingsdienst vooraf, waarin zal voorgaan ds. P. M. Ment- zel, hervormd predikant te Dordrecht. Bij de behandeling van de huishoude lijke zaken komt aan de orde de ver kiezing van twee leden van het hoofd bestuur wegens het aftreden van de heer Remmelts en van dr. A. de Wil de. In hun plaatsen heeft het Hoofdbestuur de heren mr. A Mulder te Leidschen- dam en ds. D. Oosten, hervormd pre dikant te Enschede kandidaat gesteld. Mocht mr. Mulder gekozen worden dan stelt het hoofdbestuur, waar hij als kandidaat mr. J. W. Boonk te Emmen. Om 4 uur zal ds. Oosten de eerste zittingsdag refereren over „De vrijzin nigheid in het grensgebied tussen kerk en wereld", 's Avonds zal de heer Otto Dicke vertellen van zijn Japanse lag 9 september zal dr. B. Klein ink, hervormd predikant te Gorin- chem refereren over „Leertucht 1619— 1961". Bij de vereniging zijn thans aan gesloten 96 gemeenten, 75 kerkeraden en 70 kerkvoogdijen. Zij telt 160 afde lingen met totaal 31654 leden. Dr. De Jager benoemd tot hoogleraar Dr. C. de Jager ls benoemd tot ge woon hoogleraar in de astrofysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. De Jager werd op 29 april 1921 Den Burg (Texel) geboren. Hij noot zijn middelbaar onderwijs aar. lyceum te Soerabaja, studeerde wis- en natuurkunde te Utrecht en deed in 1945 zijn doctoraal examen. In 1952 promo veerde hij op de dissertatie: The Hy drogen Spectrum of the Sun. Sedert 1946 was dr. De Jager verbonden aan de Utrechtse Sterrewacht. sinds 1957 als lector. Dr. De Jager houdt zich actief bezig met astrofysische problemen, onder an dere het onderzoek van de zon, de spec troscopie en fotometrie van de sterren en onderzoek van meteoren. Op vele internationale congressen en astronomische bijeenkomsten hield hij lezingen. Hij is deskundige op het nieu we terrein van het ruimteonderzoek. Dr De Jager schreef het boek: De ontwik- '"'tag der sterren en planeten. Van i hand verschenen vele artikelen, on- Ds. Tr. Huddleston benoemd tot bisschop van Masai Ds. Trevor Huddleston, de 47-jarlge predikant van de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika, die fel tegen de apartheid gekant is, is vandaag benoemd tot bis schop van Masai in Tanganyika. Hij zal op 9 september naar Zuid Afrika vertrekken en op 18 oktober ir de kathedraal van Masia gewijd word-n yooR de toekomst van Europa hangt, menselijkerwijs gespro ken, veel af van de gang van zaken ln Afrika. Het „zwarte" werelddeel is ont waakt. Het wil al meer komen tot onafhankelijkheid. Maar het mis* nog in belangrijke mate de rijpheid voor zelfbestuur. De gebeurtenissen in de Kongo leveren daarvoor het overtuigend bewijs. De personen die thans leidende posities bekleden missen veelal de daarvoor nodige bekwaamheid. Er blijkt onder de bevolking veel sympathie te bestaan voor Rusland, voor het communisme. Op het eucha ristisch congres, dat door rooms- katholieken in München is georga niseerd, werd met veel statistisch materiaal aangetoond, dat er In A- frika méér communistische agitators aan het werk zijn dan alle missiona rissen en zendelingen bij elkaar. Het volk kent natuurlijk het ware Rusland van vandaag niet. Het door ziet zijn bedoelingen niet. De com munistische agitators doen het voor komen, dat zij Afrika willen be vrijden van alle Europese en Ame rikaanse „kapitalistische" overheer sing. Helaas vinden zij voor hun propa ganda ook stof in de herinnering aan slechte praktijken, vooral in het verleden. Dat door het optreden van Belgische en andere „kolonisten" ook goede dingen zijn tot stand ge bracht, dat reeds koning Leopold II zich zeer ingespannen heeft om aan de slavenhandel een einde te maken, wordt niet in het licht gesteld. Even min wordt gewezen op de econo mische vooruitgang, die te danken is aan het werk van energieke „ka pitalistische" ondernemers. En w^t hebben vooral zending en missie niet gepresteerd op het gebied van onderwijs, van ziekenzorg enz. Maar nu wordt alles gevat in een zwart-wit schema. Rusland, dat el ders de vrijheid niet toont te bemin nen, dient zich aan als DE kam pioen voor de vrijheid van de niet blanke bevolking. Het besteedt mil joenen aan de propaganda. Via Afri ka en Azië wil het de positie voor het Westen steeds meer ondermij nen. De christelijke zending doorleeft ook heel moeilijke tijden. Zij ont wikkelt stellig grote activiteit. Maar toch schieten haar krachten te kort. Zij heeft behoefte aan meer mannen en vrouwen van het zendingswerk. Behoefte aan meer offervaardigheid. Behoefte bovenal aan meer gebed. „Van de drie pas geboren kinderen in de wereld wordt er thans maar één gedoopt", werd in München betoogd. Daarop commentariscerde iemand: dat betekent dus ook voor de toekomst één tegen drie. Wij weten niet, of de roomse be cijfering op nauwkeurige gronden berust. Ook is de toekomst in Gods hand. Maar wij worden bij het na deren van de eindtijd al meer ge roepen tot grotere activiteit in 's Heren dienst. Ook Afrika, waarin eens Augustinus een arbeidsveld vond, mag aan onze aandacht niet ontgaan. Zuid-Afrika zou een grote steun voor de protestantse zending kunnen betekenen. Maar wij vrezen, dat de apartheidspolitiek daaraan afbreuk doet. YM.C.A.-congres in Loosdrecht Gisteren luisterden de bijna 8001 afgevaardigden die de conferentie van de YMCA in Loosdrecht bij wonen naar een toespraak van dr. Tracey Strong, die eens secretaris generaal van deze wereldbond was, over „Oorlog en vrede". De spreker legde er de nadruk op, dat zijn gehoor bestond uit jon geren die allen tijdens of direct na de laatste wereldoorlog gebo ren zijn en dus geen eigen voor stelling kunnen maken van wat de oorlog betekent. Dr. Strong sprak over een aantal „deuren tot een beter begrip" van de iroblemen die met dit onderwerp ver- >and houden. In de eerste Dlaats zag hij de deur van de v:;hel, die van God en -^ensen, van gemeenschap en belof te spreekt en de nadruk er op legt dat door Christus de vrede wordt geschon- In de tweede plaats legde hij de na druk op de geschiedenis. Dr. Strong stond vooral stil bij de problemen die de jongeren van Afrika en Azië moeten doormaken. Hij zei dat zij in tien jaar tijds de tien revoluties moeten doorma ken die Europa in 400 daar heeft mee gemaakt, namelijk: 1. De hervorming, waarbfl *■-* ging om de gemeenschap tussen mens en God. 2. De industriële revolutie, die de men sen van het platteland naar de steden bracht. 3. De Amerikaanse revolutie (Onafhan kelijkheidsstrijd). waarbij het om Kerk en overheid Duitse uitspraak als antwoord op bisschop Dibelius De Heidelbergse Conferentie, een werkgemeenschap binnen de Duitse Evangelische Kerk. heeft een uitspraak gedaan in de omstreden kwestie kerk en overheid. „De Heilige Schrift leert om alle mensen, die in de staat en in de politieke gemeenschappen werk zaam zijn, als werktuigen Gods te zien De christenen in de Duitse Democrat! sche Republiek kunnen hun regering evenmin de erkenning als overheid ont zeggen als de christenen in de Bonds republiek hun regering", aldus de ver klaring, die in strijd is met de door ten uitspraak van de voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland, de Berlijnse bisschop dr. Otto Dibelius. Naar de werkgemeenschap meedeel' hebben al 34 evangel:«che eeestelijke- in de Bondsrefhliek haar verklari' na-»r«7hreven. recht van zelfstandigheid van een volk ging. 4. De Franse revolutie, waarbij het in wezen ging om de rechten van de 5. De burgeroorlog van ■=»- Verenigde Staten, waarbij het ging om de ras- sengelijkheid. 6. De proletarische revolutie ln Rusland van 1917. De wereld staat echter op het ogen blik voor een nog veel grotere revolutie, namelijk de revolutie van de weten schap. Omdat iedere revolutie met oor logen gepaard ging, staat de mens op nieuw voor de vraag van oorlog en vre de, en deze problemen zijn nu groter en gevaarlijker dan ooit te voren. Dr. Strong gaf vervolgens een over zicht van de menselijke pogingen om de vrede te bewaren. Hij schonk aan dacht aan de acties van de Verenigde Naties, die de nadruk legt op de samen werking van de volkeren. Hij wees ook op de uitspraken van de kerk, van de paus tot de Wereldraad en de kerken zelf, die de mensen oproepen tot vrede en gehoorzaamheid aan God. Hij meende dat ook de leden van de YMCA, deze vragen niet naast zich neer mogen leggen, maar dat zij de taak nebben om de jeugd van de wereld te helpen met elkaar ln vrede te leven. Harmonium moet uit de kerk Een Brits geestelijke, ds. Horace Spcn- ce, geestelijk commissaris aan de Ko ninklijke Muziekschool, heeft vandaag alle registers opengezet om een aan val te doen op het gebruik van het harmonium ln vele Britse kerken. n vandaag -«--„en boekje schrijft hij: „Kind-ren. die geestelij ke liederen zineen, moeten niet bele digd cn gepijnigd worden door een ^rmz.tMg instrument in zulk een vroe ge periode van hun godsdienstige op voeding. Hij voegt hieraan toe: „ecu klankvolle piano, krachtig cn rhytmlsch bespeeld, is oneindig ver tc verkiezen boven het harmoninm". Beroepi ngswerk NED HERV. KERK Beroepen te Hekelingen: J. M. Snij- iers, res. legerpred te Olrschot; te As sen (vac. F. H. van Aalst, toez.) C. J. Pak te Oldenkeppel. Beroepen te Brandwijk (toez.): G C. °08t, kand. te Delft REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Hilversum: J. van Goud- ever te Leiden: te Friedrichstadt a. 1 Eider, Duitsland: P. H. van Lent te luda-Schoonhoven. Aangenomen naar Hilversum: J. van .1oudoever te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2